forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 IN MEMORIAM: Alfredo Castelli (1947-2024)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Jozzinelli
Senior Member



1592 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 08/02/2024 : 05:55:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote

Jedan od najvećih italijanskih strip scenarista, meni najdraži iz tog kruga
Bonelijevih najpoznatijih, najproduktivnijih i najkreativnijih autora priča.
Čovek beskrajne mašte i ogromnog znanja, koje je nesebično delio sa nama čitaocima u svojim pričama,
a i njegov stil humora mi je nekako najbliskiji. Hvala mu na svemu i nek mu je večna slava!
https://www.sergiobonelli.it/in-evidenza/2024/02/06/news/addio-ad-alfredo-castelli-1024248/


Ne znam zašto neko nije već otvorio poseban topik,
ova tužna vest ne zaslužuje da potone u opštoj Martijevoj temi, iako je taj junak praktično sinonim za ovog velikana.
http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=163&TOPIC_ID=40842#2630788



Mek Koj nema alternativu

Deers
Advanced Member



Croatia
9204 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 08/02/2024 : 07:30:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote


Alfredo Castelli, velikan talijanskog stripa. Imam osjećaj da je naprosto uživao o tome što je radio i da mu nije bilo veće sreće nego kad je neku svoju misao mogao sprovesti u djelo.
Ja ću ga ipak najviše pamtiti po Martinu Mystereu, njegovom junaku ali i njegovom alter egu. Kad sam se prvi put susreo s njim, mislim da je to bila epizoda Deset godina poslije, nije mi odmah sjeo. Previše teksta (mada ta epizoda i nema toliko teksta) i premalo akcije, ipak, misterij i propovijedanje su me zainteresirale za tog junaka. Kasnije, kad sam malo porastao i sam počeo zanimati više za te rubne teme, Martin mi je bio sve zanimljiviji i zanimljiviji, makar su me zaredale baš te, ne baš najbolje, talijanske misterije.
Jedan je do prvih koji je izbacio i spin-offoe svog serijala da bi zadovoljio publiku gladnu misterija ali i da bi zadovoljio svoju potrebu za pričanje priča. Ali nije bio sebičan, Zona X tako postaje poligon za prve ili među prvima radovima današnjih Bonellijevih scenarista i crtača. Ironičan i veseo kakav je bio, Martinov specijalac pretvara u humorni, gotovo parodijski serijal, ponavljajuću šalu. Tko bi danas to napravio?
Da, mislim da se on uvijek igrao, ostao ono znatiželjno i zaigrano dijete. Takvi uvijek prerano otiđu.
Počivao u miru među oblačićima koji si tako volio.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10757 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 08/02/2024 : 07:37:20  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Ajoj, tuzna vijest…
Prvi Marty mi je kupljen kiosku 80-tih, vidim lik u katakombi protiv nekog vatrenog demona…
Ostalo je legenda…
Hvala mu na pricama i poduci iz povijesti i zemljopisa, jer ono sto se moglo nauciti iz stripova nije se moglo uciti u skoli.
Adio majstore!

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4608 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 08/02/2024 : 07:52:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
Bog da mu dušu prosti.

Odrastao sam uz njega i snove koje je pravio.

sangue navajo
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15685 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 08/02/2024 : 07:53:17  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Jucer sam ga bas spominjao...
Adio mestre!
Djetinjstvo je bilo puno tvojih prica...

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4613 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 08/02/2024 : 08:31:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
Pocivao u miru :(

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

magirus
Junior Member



Serbia
445 Posts

Member since 30/07/2003

Posted - 08/02/2024 : 08:38:30  Show Profile Show Extended Profile  Send magirus a Private Message  Reply with Quote
Tužno :( . Laka mu zemlja
Go to Top of Page

tomas.hokenberi
Junior Member



Serbia
432 Posts

Member since 31/07/2017

Posted - 08/02/2024 : 09:19:05  Show Profile Show Extended Profile  Send tomas.hokenberi a Private Message  Reply with Quote
Marko Vidojković u današnjoj (8.2.2024) kolumni "Ubitačno" u beogradskom Danasu,povodom smrti Alfreda Kastelija:

quote:
Marti Misterija, naš Indijana Džouns
Dobro, ne naš, nego italijanski, ali poznato je da postoji nešto u srpskom (jugoslovenskom) tipu što ga je vuklo ka italijanskom stripu, čija su izdanja svoje najveće tiraže doživela upravo u ovoj nepostojećoj zemlji. Povod za ovaj, bez sumnje najnečitaniji tekst ove nedelje, jeste smrt tvorca Martija Misterije, Alfreda Kastelija, u 77. godini. Iskreno, nemam pojma ko je i kakav je bio Kasteli, više o tome će sigurno znati ambasador izdavačke kuće Serđo Boneli u Srbiji, Marko Šelić. Znam samo ono što sam pročitao u ovim novinama, uz vest o smrti. Kuća magije Boneli donela je sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka jugoslavenskoj deci i omladini čitavu četu strip-junaka, čije će avanture pratiti vernije nego avanture holivudskih zvezda. Zagor, Mister No, Marti Misterija, Dilan Dog, Teks Viler, to je ekipa koju pripadnici generacije Iks i danas citiraju, vole i rado ih se sećaju, a ne mogu reći i da ih čitaju, pošto sam, evo, prvi ja, pogubio sve svoje stripove, a imao sam ih milion.
Bilo je to najnormalnije u ono doba. Nije bilo kolekcionara, Bonelijevi stripovi, u izdanjima "Zlatna serija" i "Lunov magnus strip", bili su svačiji. Neko kupi, svi čitaju, poslednji ukrade i taj što je ukrao, verovatno i danas krade, ali ne stripove. Mi, ostali, nismo puno marili za svoje primerke, korice su se odmah odvajale od ostatka, postali bi raskupusani do nećitljivosti, isflekani tragovima socijalističkih federativnih ručkova i većera i na koncu, izgubljeni.
Kada bih se izjašnjavao o tome ko su mi omiljeni strip-junaci iz ove kuće, kao mlađem osnovcu to mi je bio Zagor, nešto kasnije Mister No, a sredinom osnovne škole to je postao i ostao Marti Misterija, detektiv nemogućeg. Stvoren, očigledno po uzoru na Indijanu Džounsa i u identično vreme, 1982, profesor Misterija, njegova lepa i ljubomorna pratilja Dijana, te verni zaštitniki pomagač, neandertalac Java, podigli su na novi nivo istraživanje paranormalnih i naučnofantastičnih fenomena, kod jugo-klinaca.
Šta sve nisam naučio iz Martija Misterije, a pre svega da se zainteresujem za nauku, taman dovoljno da je kasnije ne studiram, a "Misterije sveta Artura Klarka", koje sam do tad detaljno prostudirao, dobile su novi, još uzbudljiviji oblik baš zahvaljujući ovom stripu, čijim je autorima nikada nije nedostajalo inspiracije. Dakle, definitivno Marti Misterija. Prvi put objavljen na srpskohrvatskom, 1983. Nešto kasnije došao je Dilan Dog, ali on mi se sviđao, priznajem, na silu, pod pritiskom okoline.
Marti Misterija je ostao moja prava stripovska mera, u tim pradavnim vremenima, ne računajući stripove iz sasvim drugog fazona, kao što su Alan Ford i Asteriks. Sve avanture Martija Misterije su, dakle, pročitane i uništene, kao što i valja sa sakralnim spisima, pa i dečijim. Slava Alfredu Kasteliju.


Edit: Tekst je prenet fotografisanjem štampanog izdanja, pa OCR-ovan u Photoeditoru S23 Ultra, bez mog većeg redigovanja, tako da ako primetite slovne i druge greške u tekstu kriv je softver ;-)

Edit: u istom broju je i na stranici "Kultura" prevod zvanicnog italijanskog teksta povodom Kastelijeve smrti.
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16873 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 08/02/2024 : 09:43:51  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Zbogom legendo i hvala ti za sve.
Go to Top of Page

peropero
New Member



Croatia
164 Posts

Member since 07/05/2023

Posted - 08/02/2024 : 09:51:00  Show Profile Show Extended Profile  Send peropero a Private Message  Reply with Quote
Prvo od njega što sam pročitao bio je "Android 221"(tek sam puno poslije pročitao početak priče) i ostao zapanjen. Uvijek me fascinira njegovo ležerno sjedinjavanje činjenica i fikcije, ali tako da i dalje čitatelju ostaje jasno što je što.

Hvala ti Alfredo. Počivaj u miru.
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2451 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 08/02/2024 : 11:21:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message  Reply with Quote
Legenda.

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5614 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 08/02/2024 : 11:23:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Počivao u miru, istinski velikan!

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18406 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 08/02/2024 : 17:11:45  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
RIP,... počivaj u miru care...

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

njofra32
Average Member

743 Posts

Member since 28/02/2017

Posted - 08/02/2024 : 17:32:38  Show Profile Show Extended Profile  Send njofra32 a Private Message  Reply with Quote
Velikan ove umjetnosti. počivao u miru
Go to Top of Page

macca1985
New Member



Croatia
242 Posts

Member since 25/07/2010

Posted - 08/02/2024 : 17:56:56  Show Profile Show Extended Profile  Send macca1985 a Private Message  Reply with Quote
Počivao u miru, legendo i hvala ti za sve divne stripove koje si napisao!

Zagor, Diabolik, Conan i Venom - best comics ever!
Go to Top of Page

Hercule Poirot
stripovi.com suradnik



12923 Posts

Member since 28/11/2017

Posted - 08/02/2024 : 18:45:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Hercule Poirot a Private Message  Reply with Quote
Počivao u miru...
Go to Top of Page

Deki86
Average Member



Croatia
843 Posts

Member since 07/02/2006

Posted - 08/02/2024 : 22:43:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Deki86 a Private Message  Reply with Quote
Počivao u miru.

Sječam ga se iz Zagora, ali, naravno ponajviše po Marti Misteriji. Jedan od mojih omiljenih strip junaka, čitam ga dan danas. Kakvu je samo Alfredo Castelli napisao priču pod nazivom Mač kralja Artura. I naravno, mnoge, mnoge druge. Drugačije će sada biti čitati njegove epizode. Baš mi je žao.
Go to Top of Page

nenno
Advanced Member



Croatia
3054 Posts

Member since 15/08/2003

Posted - 09/02/2024 : 07:56:16  Show Profile Show Extended Profile  Send nenno a Private Message  Reply with Quote
Počivao u miru..... Ušao u moj život tamo 80-ih sa Osveta božanstva Ra... sve ostalo je povijest

„And I know what I want….When the timing is right…Then I'll take what is mine…I am the clansman“
"...gdje god da te život nosi, uvijek moraš znati 'ko si..."
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5279 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 09/02/2024 : 22:47:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
Maestro...RIP
Go to Top of Page

Rache
New Member



Croatia
196 Posts

Member since 31/08/2005

Posted - 09/02/2024 : 22:51:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Rache a Private Message  Reply with Quote
Počivao u miru!

Baš baš tužna vijest...

Nothing is more dangerous than an idea when it's the only one you have.
Go to Top of Page

hrvoje23
Senior Member



Croatia
2168 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 10/02/2024 : 13:48:33  Show Profile Show Extended Profile  Send hrvoje23 a Private Message  Reply with Quote
Počivao u miru!
Ode još jedan od temelja Bonellija
Go to Top of Page

dd fan
Advanced Member



Serbia
4881 Posts

Member since 19/10/2001

Posted - 10/02/2024 : 15:31:57  Show Profile Show Extended Profile  Send dd fan a Private Message  Reply with Quote
Za mene jedan od 3 glavna stuba bonelija (uz nolittu i sclavija). Poslednji pozdrav ovoj apsolutnoj legendi, čitaće se zauvek.

I've always been a nobody. When i was a child, my mother used to confuse me with my brother, even though i'm an only child. To this day she still thinks i'm my brother.
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 10/02/2024 : 20:44:42  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
velikan, u punom smislu te reci. hvala ti svemu, pocivaj u miru!
Go to Top of Page

76
Senior Member

Croatia
2595 Posts

Member since 24/12/2005

Posted - 10/02/2024 : 21:06:57  Show Profile Show Extended Profile  Send 76 a Private Message  Reply with Quote
Otišla je hodajuća enciklopedija...
Prva njegova priča koju sam pročitao je Ledeni obruč, nakon toga sam se "navukao" na Martina Mysterea koji mi je tijekom odrastanja bio najdraži junak.

Počivao u miru, dragi Alfredo

The best you can say for football is that it has given the working man a subject for conversation.
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 11/02/2024 : 07:23:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
RIP
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46544 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 11/02/2024 : 08:18:18  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
RIP. A ka da je jučer bija 2. Mafest.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000