forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Intelektualna prava

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
SSM Posted - 13/02/2024 : 09:47:23
Ima li na forumu mozda pravnik sa znanjem o intelektualnim pravima? Zanima me slijedece:

- Izdavac vise ne postoji, npr Dnevnik. Da li je ok downlaodovati LMS i ZS stripove?
- Strip ili knjiga je "out of print" ili rasprodana, izdavac jos uvijek postoji. Da li je ok downloadovati - npr stara kiosk ili albumska izdanja?
-Pisac je umro prije vise od 100 godina, npr Emil Zola. Koliko sam shvatio, njegova djela bi trebala pripadati javnom domenu. Medjutim, sta je sa prevodima njegovih djela, koliko dugo traju prava na prevode? Da li je ok downloadovati knjigu koja je stampana 2001. godine na nasem jeziku?

Internet ne nudi neke jasne odgovore na ova pitanja vezano za nase zemlje mada se neki odgovori mogu naslutiti, ali obicno se svaki upit zavrsava sa potrebom konsultiranja sa strucnjacima za intelektualno pravo, pa ako neko zna nesto vise bilo bi super da podijeli sa nama to znanje :)
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
alexts Posted - 15/02/2024 : 18:43:19
Lik Tarzana više nije. Samo naslov mislim (i logo).
jaki Posted - 15/02/2024 : 17:44:58
quote:
Originally posted by Renky

Conan, ovo što trenutno rade Francuzi.


Conanu su slobodne origigi priče pa svak ih moze objaviti u knjizi ili raditi npr.stripove po njima.
Doduše u americi se naslov na korici tog BD francuskog conana,zvao The Cimerian da bi izbjegli trade mark.
jaki Posted - 15/02/2024 : 17:42:27
quote:
Originally posted by Ernie Pike


Slično kao Tarzan. Prvih desetak knjiga je u javnoj domeni, ali je lik Tarzana zaštićen i u vlasništvu porodice (ili njihove ERB kompanije).


Ne bih rekao da je zaštičen.
Jer koliko sam vidio nakotilo se raznih Tarzanovih strip verzija po cilom svitu.
Pa su tako i ameri imali Lord of the jungle naslov na korici da ne bi imali problema sa ERB alito je Tarzan.Mislim da se čak i u stripu zvao Tarzan?
Renky Posted - 15/02/2024 : 17:11:36
Conan, ovo što trenutno rade Francuzi.
Ernie Pike Posted - 15/02/2024 : 16:50:47
quote:
Originally posted by dupli

quote:
Originally posted by jaki
I mene zanima da li će lik Zagora ući u javnu domenu i kada.



Ako je išta od autorskih prava bilo na Ferriju onda u javnu domenu ne može ući sigurno do 2.travnja 2086. Ako išta od prava ima firma Bonelli (bilo direktno ili preko Nolite), onda se može zakomplicirati do beskonačno, npr. ako zaštite Zagorov znak kao trademark.



Slično kao Tarzan. Prvih desetak knjiga je u javnoj domeni, ali je lik Tarzana zaštićen i u vlasništvu porodice (ili njihove ERB kompanije).
alexts Posted - 15/02/2024 : 16:46:12
Mislim da je Mocart dostupan. Možete ga izvoditi bez problema i zarađivati na njegovoj muzici.
mmihoci Posted - 15/02/2024 : 16:00:29
quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by alexts

SSM-a u stvari interesuje, kad ističu prava za neke stripove, junake, revije itd, u kontekstu godina, propasti izdavačkih kuća, gašenja izdanja, smrti autora itd.

Kad može da radi sa nekim stripovima šta mu padne na pamet, jer niko više nema prava na njih - otprilike.


Fala kurcu
Ima li neko nešto napisati na tui temu samo naprid.
A za piratluke nbeka bude nova tema.
I mene zanima da li će lik Zagora ući u javnu domenu i kada.



Baš tak, hvala onoj stvari i da konačno netko veli koliko vremena treba kad autor (i njegovi nasljednici) izgube ta autorska prava pa to isto autorsko dijelo potpadne pod javno vlasništvo i bude dostupno i besplatno svima.
DiSkAcH Posted - 15/02/2024 : 15:33:03
quote:
Originally posted by Gazda98

Ne znam koliko još smijem se javljati, ali samo da kažem da nisam za to da neko zarađuje od prodaje piratskog sadržaja nit sam ikad kupio il prodao tako nešto. Jasno se da iščitati da ja i govorim isključivo o, kako kažeš, osobnoj uporabi. Ako su ljudi koji kupuju fizičke stripove budale, onda sam i ja budala s njima
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Dođeš na forum gdje ''budale'' kupuju, sakupljaju i čitaju većinom fizička izdanja sa nekim suludim idejama o koliko kužim ne čitanju skenova što vj većina nas i radi (pa kad nam se strip svidi ga i kupimo, ako ga uopće ima za kupiti), nego o printanju i prodaji svega što je u PD domeni?
Još su na forumu izdavači koje doslovno vrijeđaš sa ovim glupostima.
Možda sam krivo nešto shvatio, neda mi se čitati sve ovo, samo sam preletio.
Ukratko, ne ide to baš tako.
Jedno je za osobnu upotrebu, a drugo je umnožavanje i rasparčavanje i još najgore prodaja.





OK, onda sam i ja fulao.
dupli Posted - 15/02/2024 : 15:32:16
quote:
Originally posted by jaki
I mene zanima da li će lik Zagora ući u javnu domenu i kada.



Ako je išta od autorskih prava bilo na Ferriju onda u javnu domenu ne može ući sigurno do 2.travnja 2086. Ako išta od prava ima firma Bonelli (bilo direktno ili preko Nolite), onda se može zakomplicirati do beskonačno, npr. ako zaštite Zagorov znak kao trademark.
DiSkAcH Posted - 15/02/2024 : 15:30:44
quote:
Originally posted by petarStripovi10

quote:
Originally posted by DiSkAcH

Dođeš na forum gdje ''budale'' kupuju, sakupljaju i čitaju većinom fizička izdanja sa nekim suludim idejama o koliko kužim ne čitanju skenova što vj većina nas i radi (pa kad nam se strip svidi ga i kupimo, ako ga uopće ima za kupiti), nego o printanju i prodaji svega što je u PD domeni?
Još su na forumu izdavači koje doslovno vrijeđaš sa ovim glupostima.
Možda sam krivo nešto shvatio, neda mi se čitati sve ovo, samo sam preletio.
Ukratko, ne ide to baš tako.
Jedno je za osobnu upotrebu, a drugo je umnožavanje i rasparčavanje i još najgore prodaja.


Čekaj, na AF temi se legalno glorificiraju piratska fizička izdanja, ne scanovi? Te ovaj član je nabavio piratske AF klasike od broja 200 pa naviše, te drugi član hvali kako su dobro napravljeni... Kao morao sam ih nabaviti, nisu mi mrski, inače ne bih nikako...



Fulao si. Tamo kolekcionari žele kupiti piratske stripove, da imaju sve živo od voljenog junaka, a nisu pisali o tome kako bi ih sami tiskali i eventualno prodavali.

vukozec Posted - 15/02/2024 : 13:57:40
quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by alexts

SSM-a u stvari interesuje, kad ističu prava za neke stripove, junake, revije itd, u kontekstu godina, propasti izdavačkih kuća, gašenja izdanja, smrti autora itd.

Kad može da radi sa nekim stripovima šta mu padne na pamet, jer niko više nema prava na njih - otprilike.


Fala kurcu
Ima li neko nešto napisati na tui temu samo naprid.
A za piratluke nbeka bude nova tema.
I mene zanima da li će lik Zagora ući u javnu domenu i kada.



Kao da teme o piratima, copyrightu i javnoj domeni nisu međusobno isprepletene...

Baš ove godine je možda i najpoznatiji nacrtani lik svih vremena konačno ušao u javno domenu. Tojest ušao je na neki način. Nema jednostavnih odgovora, pravno stvari mogu biti vrlo zapetljane. Evo pa čitajte (s tim da naravno još dodatno treba uzeti u obzir USA je USA, EU je EU, RH je RH , a RS je RS itd.): https://web.law.duke.edu/cspd/mickey/

jaki Posted - 15/02/2024 : 13:38:16
quote:
Originally posted by alexts

SSM-a u stvari interesuje, kad ističu prava za neke stripove, junake, revije itd, u kontekstu godina, propasti izdavačkih kuća, gašenja izdanja, smrti autora itd.

Kad može da radi sa nekim stripovima šta mu padne na pamet, jer niko više nema prava na njih - otprilike.


Fala kurcu
Ima li neko nešto napisati na tui temu samo naprid.
A za piratluke nbeka bude nova tema.
I mene zanima da li će lik Zagora ući u javnu domenu i kada.
Renky Posted - 15/02/2024 : 11:59:05
Možda zato što je javno emitiranje glazbe u pravilu ( tu i tamo kod humanitarnih akcija ne ) vezano za posao koji bi trebao doniti zaradu. Direktno ili indirektno. Prodaja knjige, stripa, ploče, cd-a, DVD-a itd. ne mora nužno doniti prodavaču zaradu. Što je većina oglasa i aukcija. I tu je zakon naša izlaz u pojmu “rabljeno”… jednom plaćen porez i gotovo. E koliko je to pošteno prema autorima… to je opet posebna priča.
maverick Posted - 15/02/2024 : 11:18:14
quote:
Originally posted by alexts

To što autor nema vajde od jedne stvari, ne čini i svaku drugu pojavu od koje nema koristi legalnom, moralnom ili dozvoljenom.

Takav način razmišljanja nije logički ispravan.



To se slažem. Jedno ne opravdava drugo. A zašto recimo autor nema vajde od prodanih i novopročitanih rabljenih stripova? Samo zato jer ZAMP još nije došao kod vlasnika stranice za prodaju i zatražio spisak prodanih aukcija, koliko je prodanih Bonelija, koliko Fordova itd. Kao što radi u slučaju biblioteka da vidi koliko je novih čitatelja dotičnog djela. I onda od novca koji plate budući čitatelji autorskog djela ZAMP uzme svoj dio.

Nekim ljudima je teško shvatiti da vlasništvo nad materijalnim predmetom (koje kao vlasnik po zakonu mogu isjeći motornom pilom ili spaliti) ne daje automatski i autorsko pravo koje je po zakonu neotuđivo. To su dvije različite vrste vlasništva.

Ako kupimo muzički cd možemo ga slušati ili smrviti čekićem i nikog nije briga, ali ako pustimo da to autorsko djelo slušaju drugi ljudi kao što su mušterije u poslovnom prostoru, uskoro će nam na vrata pokucati ZAMP-ov kontrolor koji patrolira po gradu, ispostaviti račun i tražiti da im se ubuduće plaća korištenje autorskog djela na mjesečnoj osnovi. To rade i na vjenčanjima, bez obzira što muzičari na piru koriste instrumente koje su sami kupili i koje mogu legalno isjeći motornom pilom, jer autorsko pravo na pjesme koje izvode nije njihovo.
alexts Posted - 14/02/2024 : 22:50:45
Ne vidim ikakvu svrhu takve rasprave.

Mislim da se i otvarač topika pogrešno izrazio pitanjem (ili odvukao raspravu u tom smeru) "da li je OK dowloadati?".

SSM-a u stvari interesuje, kad ističu prava za neke stripove, junake, revije itd, u kontekstu godina, propasti izdavačkih kuća, gašenja izdanja, smrti autora itd.

Kad može da radi sa nekim stripovima šta mu padne na pamet, jer niko više nema prava na njih - otprilike.
drogsy Posted - 14/02/2024 : 22:10:43
quote:
Originally posted by alexts

Drogsy, ma koliko slično bilo, znaš da nije isto. Nisi napravio razbojništvo i nekom oteo lični predmet. Upao mu u stan, silom mu oteo...

Ma slažem se ja da osoba koja ilegalno downloada ili kupi pirtasku verziju bilo čega ne bi trebala imati jednaku kaznenu odgovornost kao osoba koja to ilegalno distribuira, jer ona je ta koja ustvari radi štetu, ali mislio sam da ovdje raspravljamo i kako zakon na to gleda.
Renky Posted - 14/02/2024 : 21:51:15
Neznanje nije opravdanje😉
alexts Posted - 14/02/2024 : 21:45:53
Poenta jednog dobrog dela fizičke piraterije je da se iskopira original nečega, a da kupac i ne sluti da nije to.
alexts Posted - 14/02/2024 : 21:44:33
Inače, ja lično znam čoveka koji ima piratske stripove, a koji nikad nije razmišljao o tome, da li su piratski, a mislim i da ne zna za to kao pojavu, a i da zna, ne pravi razliku i ne razmišlja o izdavaču.
Tako da se kupci, s pravom, mogu braniti. Braniće ih advokat, ako treba.
alexts Posted - 14/02/2024 : 21:41:36
Drogsy, ma koliko slično bilo, znaš da nije isto. Nisi napravio razbojništvo i nekom oteo lični predmet. Upao mu u stan, silom mu oteo...
drogsy Posted - 14/02/2024 : 20:46:27
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by drogsy

quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by mmihoci



Ako znaš da kupuješ ukradenu robu (u ovom našem slučaju pairatluk stripova) onda si jednako odgovoran za krađu kao i sam prodavač te robe.



Sumnjivo.



U pravu je
Doduše, to vrijedi samo za "pokretne stvari"





Pokretne stvari, koje nekom fizički ukradeš.

Upravo ono čime se ovaj topik ne bavi.

Pa i postoje fizička piratska strip izdanja. Mogu i ja štampat 500 primjeraka "Papka" u izdanju Fibre, ali ako nisam kupio prava za istog, tehnički gledano, ukrao sam ih, a moji hipotetski kupci se teško mogu braniti da to nisu znali
alexts Posted - 14/02/2024 : 20:11:06
To što autor nema vajde od jedne stvari, ne čini i svaku drugu pojavu od koje nema koristi legalnom, moralnom ili dozvoljenom.

Takav način razmišljanja nije logički ispravan.
maverick Posted - 14/02/2024 : 19:17:54
Ovdje je naglasak na financijsku korist samog autora stripa, ako se slažemo da nam je ona uopće važna. Da ne bude greške, ja sam apsolutno za prodaju rabljenih stripova na aukcijama jer je to često jedini način da se upotpuni kolekcija brojevima koji fale. Ali je isto tako istina da sam autor nema nikakve financijske koristi od toga što više ljudi tako čita njegovo autorsko djelo. Saznali smo s druge strane da ZAMP plaća autorima za čitanje stripova iz biblioteka i to je OK.
alexts Posted - 14/02/2024 : 17:31:09
quote:
Originally posted by drogsy

quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by mmihoci



Ako znaš da kupuješ ukradenu robu (u ovom našem slučaju pairatluk stripova) onda si jednako odgovoran za krađu kao i sam prodavač te robe.



Sumnjivo.



U pravu je
Doduše, to vrijedi samo za "pokretne stvari"





Pokretne stvari, koje nekom fizički ukradeš.

Upravo ono čime se ovaj topik ne bavi.
panzer Posted - 14/02/2024 : 16:51:45
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by maverick

Jedini pošteni način gdje će autor stripa imati 100% koristi od svog rada je verzija da kupljeni strip čita samo jedna osoba. Sve ostale verzije mu ne donose korist:

1. Javne biblioteke. Jedan kupljeni strip čitaju tisuće ljudi od čega autor nema nikakve financijske koristi. Ipak to je legalno.

2. Skenovi na internetu. Jedan kupljeni strip čitaju tisuće ljudi od čega autor nema nikakve financijske koristi. Ipak to je ilegalno.

3. Prodaja rabljenih stripova na aukcijama. Jedan kupljeni strip kroz više desetljeća može promijeniti više vlasnika koji ga pročitaju, od čega autor nema nikakve financijske koristi. Da li je to uopće legalno ili treba zatvoriti stranice sa strip aukcijama rabljenih stripova? Ima neka klauzula o zbrani distribucije bez dozvole vlasnika prava.

4. Djeca su razmjenjivala stripove. Svaki kupljeni strip je bio pročitan od ko zna koliko osoba, od čega autor nije imao nikakve financijske koristi. Je li to legalno?



Ovo pod 3.je glupost. Ti kad nesto kupis legalno raspolazes s tin.
Kupis Picasa i zapalis ga. Ili kuran,bibliju,stagod.
Prodas dalje. Motas jointe. Mozes sta oces s tin



Tako bi moralo biti. Ali nije. Ako recimo kupiš prvu tiskanu knjigu na slovenskom jeziku i onda svima kažeš, da češ je spaliti, država če ti je zbog nacionalnog interesa oduzeti ...

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000