forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Intelektualna prava
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

SSM
Average Member



Bosnia and Herzegovina
943 Posts

Member since 13/10/2002

Posted - 13/02/2024 : 09:47:23  Show Profile Show Extended Profile  Send SSM a Private Message  Reply with Quote
Ima li na forumu mozda pravnik sa znanjem o intelektualnim pravima? Zanima me slijedece:

- Izdavac vise ne postoji, npr Dnevnik. Da li je ok downlaodovati LMS i ZS stripove?
- Strip ili knjiga je "out of print" ili rasprodana, izdavac jos uvijek postoji. Da li je ok downloadovati - npr stara kiosk ili albumska izdanja?
-Pisac je umro prije vise od 100 godina, npr Emil Zola. Koliko sam shvatio, njegova djela bi trebala pripadati javnom domenu. Medjutim, sta je sa prevodima njegovih djela, koliko dugo traju prava na prevode? Da li je ok downloadovati knjigu koja je stampana 2001. godine na nasem jeziku?

Internet ne nudi neke jasne odgovore na ova pitanja vezano za nase zemlje mada se neki odgovori mogu naslutiti, ali obicno se svaki upit zavrsava sa potrebom konsultiranja sa strucnjacima za intelektualno pravo, pa ako neko zna nesto vise bilo bi super da podijeli sa nama to znanje :)

No one gets out of childhood alive.

SSM
Average Member



Bosnia and Herzegovina
943 Posts

Member since 13/10/2002

Posted - 13/02/2024 : 09:53:54  Show Profile Show Extended Profile  Send SSM a Private Message  Reply with Quote
Sta Google Gemini kaze na ovu temu:

Koliko dugo traju intelektualna prava na stripove i knjige?

Trajanje intelektualnih prava na stripove i knjige u Bosni i Hercegovini ovisi o vrsti djela i autorstvu. Evo sažetka:

Autorska prava:

Za stripove i knjige koje je napisao/la jedan autor:
Autorska prava traju 70 godina nakon smrti autora.
Za stripove i knjige koje su napisali/le dva ili više autora:
Autorska prava traju 70 godina nakon smrti posljednjeg preživjelog autora.

Prava na djelo zaposlenika:

Ako je strip ili knjiga napravljen/a u okviru radnog odnosa, autorska prava pripadaju poslodavcu.
Prava poslodavca traju 50 godina od objave djela.

Izdavačka prava:

Izdavač stripa ili knjige ima imovinska prava na korištenje djela na određeni način, npr. tiskanje, distribuiranje, prodaja.
Izdavačka prava traju 25 godina od objave djela.

Važno je napomenuti da su ovo samo opće informacije. Za specifične savjete o vašim individualnim pravima, preporučuje se da se obratite pravnim stručnjacima.

Evo dodatnih resursa koji vam mogu biti od pomoći:

Zakon o autorskom i srodnim pravima: <uklonjen nevažeći URL>
Ured za autorska prava Bosne i Hercegovine: <uklonjen nevažeći URL>

Nadam se da vam je ovo bilo korisno!

Ukoliko izdavac vise ne postoji, da li prestaje vazenje njegovih intelektualnih prava?


Da, postojanje izdavača nije nužno za trajanje njegovih intelektualnih prava na delo. Izdavačka prava, koja su zasebna kategorija od autorskih prava, imaju svoje trajanje koje ne zavisi od statusa izdavača. Međutim, sve zavisi od toga o kakvom imovinskom pravu govorimo:

1. Izdavačka prava u užem smislu:

Ova prava obično obuhvataju tiskanje, distribuciju i prodaju dela u određenom formatu i na određenom području.
U Bosni i Hercegovini, izdavačka prava traju 25 godina od objave dela. Dakle, čak i ako izdavač prestane sa radom, ova prava ostaju važeća tokom tih 25 godina.
Nakon isteka roka, prava na takve aktivnosti oko dela vraćaju se autoru (ili njegovim naslednicima), koji tada sam odlučuje o daljem korištenju.

2. Ekskluzivna izdavačka prava:

Ova prava daju izdavaču isključivu kontrolu nad određenim oblicima korištenja dela, na primer prevodima ili adaptacijama za film.
Ekskluzivna izdavačka prava mogu biti kratkotrajnija ili dugotrajnija od 25 godina, zavisno od ugovora između autora i izdavača.
Ako izdavač prestane sa radom, ekskluzivna izdavačka prava obično prelaze na njegove pravne naslednike (npr. na firmu koja ga je kupila).
Ukoliko ne postoje pravni naslednici, mogućnosti su nejasne i zavise od specificnog slučaja. Autor bi tada mogao pokušati da reši pitanje sa sudom ili da traži da se prava vrate njemu (ili nasljednicima).

Važno je napomenuti da ovo su opšte informacije i za definitivni odgovor je potrebno konsultovati se sa stručnjakom za autorsko pravo, posebno ako je situacija složena ili se odnosi na velike sume novca.

No one gets out of childhood alive.
Go to Top of Page

SSM
Average Member



Bosnia and Herzegovina
943 Posts

Member since 13/10/2002

Posted - 13/02/2024 : 09:58:12  Show Profile Show Extended Profile  Send SSM a Private Message  Reply with Quote
Ako dobro tumacim, OK je downloadovati strip/knjigu:

- ako je autor umro prije 70+ godina, i
- ako je izdavac izdao djelo prije 25+ godina

Jesam li dobro razumio :)


No one gets out of childhood alive.

Edited by - SSM on 13/02/2024 09:59:15
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25907 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 13/02/2024 : 09:59:10  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Dnevnik je objavljivao u ZS i LMS edicijama Bonellijeve stripove.
To šta je Dnevnik propao ne znači da se njihova izdanja mogu nanovo tiskati ili skidati s interneta bez odobrenja Bonellija.
A što se tiče trajanja pojedinih vrsta intelektualnih prava nemam pojma.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

SSM
Average Member



Bosnia and Herzegovina
943 Posts

Member since 13/10/2002

Posted - 13/02/2024 : 10:01:07  Show Profile Show Extended Profile  Send SSM a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

Dnevnik je objavljivao u ZS i LMS edicijama Bonellijeve stripove.
To šta je Dnevnik propao ne znači da se njihova izdanja mogu nanovo tiskati ili skidati s interneta bez odobrenja Bonellija.
A što se tiče trajanja pojedinih vrsta intelektualnih prava nemam pojma.



Slazem se sa tobom, ali bilo bi dobro da dobijemo misljenje eksperata na ovu temu, da ne bude stalno neka "siva" zona

No one gets out of childhood alive.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25907 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 13/02/2024 : 10:05:04  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
I eksperti bi morali potrošiti vremena da prouče konkretni primjer jer je moguće da u igri bude više propisa/zakona iz različitih zemalja.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11085 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 13/02/2024 : 10:10:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Kakva siva zona? Vlasnik prava je Bonelli ( ili neki drugi izdavač, ovisi o kojim stripovima pričamo ) i bez odobrenja Bonellija ne može se tiskati. Druga stvar je ako spominjemo nekakav logo, ime, geslo itd. koje je možda Dnevnik zaštitio. U tom slučaju može se pričati o dužini trajanja prava ili šta u slučaju da se tvrtka ugasi ili propadne.
Ne nisam stručnjak ali… 😂😂😂😂

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

SSM
Average Member



Bosnia and Herzegovina
943 Posts

Member since 13/10/2002

Posted - 13/02/2024 : 10:19:31  Show Profile Show Extended Profile  Send SSM a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Renky

Kakva siva zona? Vlasnik prava je Bonelli ( ili neki drugi izdavač, ovisi o kojim stripovima pričamo ) i bez odobrenja Bonellija ne može se tiskati. Druga stvar je ako spominjemo nekakav logo, ime, geslo itd. koje je možda Dnevnik zaštitio. U tom slučaju može se pričati o dužini trajanja prava ili šta u slučaju da se tvrtka ugasi ili propadne.
Ne nisam stručnjak ali… 😂😂😂😂



Nema stvarno potrebe za ismijavanjem. Jasno je da je Bonelli vlasnik prava, ali koliko dugo? 25 godina od dana izdavanja? A autor djela je vlasnik prava i do 70 godina nakon svoje smrti? To bi vecinu stripova (ako ne i sve) stavilo u kategoriju ilegalnog downloada ali sa knjigama je drugacija situacija (klasici)

No one gets out of childhood alive.
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11085 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 13/02/2024 : 10:26:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Di si razumija da se ismijavam😳

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

SSM
Average Member



Bosnia and Herzegovina
943 Posts

Member since 13/10/2002

Posted - 13/02/2024 : 10:37:59  Show Profile Show Extended Profile  Send SSM a Private Message  Reply with Quote
Tako sam razumio tvoje smajlije na kraju, sorry ako sam pogresno shvatio. Da se vratimo na temu, cilj topika je da dobijemo misljenje nekoga ko zna vise o ovoj temi, sa konkretnim primjerima i jednostavnim zakljucima ako je to moguce. Ja uvijek polazim od pretpostavke da je nesto ilegalno skidati dok se ne dokaze suprotno, a vec neko vrijeme sam pretplacen na Bonelli Digital i razmisljam o Izneo platformi, kako bih sto lakse legalno dosao do stripova na italijanskom i francuskom jeziku.

No one gets out of childhood alive.
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11085 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 13/02/2024 : 10:48:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Sorry smajliće sam uputija sebi jer tražija si mišljenje stručnjaka što ja nisam naravno ali ipak san odlučija nešto napisati pa mi je to smišno. Zasto se prtljam ali opet, ovo je forum i svi smo stručnjaci😂😂😂
Imam neki primjer ali malo kasnije…

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Gazda98
Starting Member

25 Posts

Member since 08/07/2021

Posted - 13/02/2024 : 12:12:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Gazda98 a Private Message  Reply with Quote
Nevezano za temu, ali tko god u današnjem dobu želi završiti neki ozbiljniji faks u hrv a i u drugim ex-Yu zemljama jednostavno je primoran tražiti piratska izdanja knjiga. U protivnom će morati kroz 5 god studiranja potrošiti 10 000 eura na knjige i stručnu literaturu. Za moje seminare, prezentacije, diplomski itd. sam morao izlistati vjerojatno oko 1000 knjiga, a većina ih je na engleskom i neće nikad biti prevedena na naše jezike. Mene i kolege je spašavao Libgen konkretno, a njega nam je profesorica spomenula odma na prvom predavanju, uz napomenu da od nje osobno nismo nikad čuli za tu stranicu :). Cijela akademija piratizira knjige, inače bi u hrv izašla 3 znanstvena članka godišnje.
Mislim, kako da ja napišem diplomski kad mi 3 glavne knjige iz literature koštaju oko 600 eura? Normalno da ću pronaći alternativne puteve.
Također ova raspra oko piratiziranja stripova mi je iskreno još gluplja! Onaj tko piratizira stripove ionako ne planira ih kupiti, tj. davati novac za njih. Kiosk izdanja kupuju ljudi koji vole papir i ne mogu se zamisliti da čitaju strip u digitalnom obliku i oni će uvijek dati 3-8 eura za strip, pa makar im rođak imao na USBu sva Bonelli izdanja ikad. Izdavači poput Fibre i Libellusa su još manje oštećeni piraterijom. Njihovi se stripovi se ionako rade za hardcore kolekcionare, njih 250-500 koji su raspoređeni na tržištu od 20 milijuna ljudi.
Naprotiv piraterija paše izdavačima jer daje pristup stripu ogromnom broju ljudi. Danas postoje kolekcionari fibrinih kolorki koji su počeli tako što su piratizirali ZS i LMS.
I te spike o intelektualnom vlasništvu su iskreno bulšit teški. Neće jedan Sergio Bonelli propast ako neki čiko od 58 godina skine 658. broj LMSa da se prisjeti mladih dana i stripova. Također, nije li bolje za jednog Petrušu da njegovog Papka pročita 15 500 ljudi i da potencijalno postane household name ili da ga samo pročita 500 probranih ljudi koji imaju luksuz izdvojiti 20 eura za strip album od 60 str.
Za Moderatore: ovo nije promicanje piraterije, već samo iznosim realno stanje i svoje osobno mišljenje,

Edited by - Gazda98 on 13/02/2024 12:14:36
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25907 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 13/02/2024 : 12:34:30  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Kako je lako tuđim raspolagat😁

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

edvin
Senior Member

Croatia
1277 Posts

Member since 06/10/2002

Posted - 13/02/2024 : 12:50:29  Show Profile Show Extended Profile  Send edvin a Private Message  Reply with Quote
Kako to misliš koliko dugo?
Usporedi to s Disney ili Marvel stripovima, ista stvar, zauvijek.

Nema stvarno potrebe za ismijavanjem. Jasno je da je Bonelli vlasnik prava, ali koliko dugo? 25 godina od dana izdavanja? A autor djela je vlasnik prava i do 70 godina nakon svoje smrti? To bi vecinu stripova (ako ne i sve) stavilo u kategoriju ilegalnog downloada ali sa knjigama je drugacija situacija (klasici)
[/quote]

"How long, not long, 'cause what you reap is what you sow!"
Go to Top of Page

petarStripovi10
Senior Member

Croatia
1065 Posts

Member since 03/12/2014

Posted - 13/02/2024 : 13:00:40  Show Profile Show Extended Profile  Send petarStripovi10 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Gazda98
Također, nije li bolje za jednog Petrušu da njegovog Papka pročita 15 500 ljudi i da potencijalno postane household name ili da ga samo pročita 500 probranih ljudi koji imaju luksuz izdvojiti 20 eura za strip album od 60 str.


Zato Frano šiba s livadom na forumu.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 13/02/2024 : 13:02:48  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Piraterija ne bi uopće bila problem da postoji alternativni model financiranja. Autori intelektualnog/umjetničkog sadržaja isto moraju od nečega živjeti, što znači da za svoj rad moraju biti plaćeni, inače se njime ne bi bavili, već bi i oni otišli u konobare ili u IT. A plaćeni su od strane kompanija koje se bave izdavanjem knjiga/stripova/filmova/muzike/... Te kompanije su kroz prethodna stoljeća navikle prihode ubirati od prodanih fizičkih primjeraka. Pritom se znalo mijenjati ono što taj "fizički primjerak" jest, pa bi biznis koji jaše na valu nove tehnologije pojeo biznis koji je godinama cvao na najednom zastarjeloj tehnologiji. Npr. kad su se pojavili nosači zvuka koji muziku mogu reproducirati na kućnim strojevima, pojeli su ono na čemu se dotad temeljio glazbeni biznis, pabliširanje tiskanih notnih zapisa (za kojim je zapravo počela priča sa autorskim pravima kakvu je danas poznajemo, mala digresija). Tko se (među kompanijama na legendarnom Tin Pan Alleyju itd.) nije na vrijeme prilagodio je propao.

Nova digitalna era je u jednu ruku samo nastavak takvih tipičnih promjena koje donosi evolucija tehnologije. Međutim, kad promatramo iz perspektive autora, situacija nije baš identična za sve medije. U glazbi su se pojavili streaming servisi čija jednostavnost korištenja je dosta potisla ilegalni download, a za hipstere i nostalgičare tu je i vinyl revival. No, glazbenici uglavnom žugaju zbog streaming servisa, u globalu nisu baš zadovoljni raspodjelom prihoda od streaming servisa, ogromna većina od toga ne može živjeti. Međutim, glazbenici imaju još nekoliko jakih alternativa. To su prvenstveno live nastupi, to se još uvijek plaća i traži. Također, tu su licenciranja za reklame, filmove, serije, muzika koja se radi po narudžbi itd.

Što se filma tiče, kina su se prilagodila modernoj publici i još uvijek donose veliki prihod. Streaming servisi za filmove i serije funkcioniraju po drugačijem principu od glazbenih i od njih autori mogu dobro zaraditi. Tu su onda još festivali, subvencije, TV kuće sa svojom produkcijom...

Dolazimo do književnosti i stripa. Koja je alternativa da knjiški ili stripovski biznis zaradi novac kojim bi platio autore osim da publika plati svoje (tiskane ili digitalne, svejedno) primjerke? (Ps: primjerci ne moraju nužno biti privatni, mogu i komunalni, no i primjerci u knjižnicama se plaćaju.)

Edited by - vukozec on 13/02/2024 13:05:56
Go to Top of Page

mmihoci
Average Member

949 Posts

Member since 01/02/2018

Posted - 13/02/2024 : 13:03:14  Show Profile Show Extended Profile  Send mmihoci a Private Message  Reply with Quote
SSM tu pita za neku zakonsku praksu o vlasništvu na autorska prava (što nije isto na intelektualno pravo ili na pravo na patente) a par forumaša pokušava zdravorazumski opravdat pirateriju.

Piraterija (autorskih tvorevina) je najobičnija krađa i to treba zakonski sankcionirati. Realnost je naravno drugačija.

U svom tom "glupom kupusu" od piraterije najgori su mi oni što zarađuju novce na trudu drugih (autora, prevodilaca i izdavača) i bez problema se oglašavaju na stranicama Oglašivača ili imaju svoju stranicu s internet trgovinom.

A kad autorsko vlasništvo (koje je i nasljedno) postaje Javno dobro i besplatno svima je dobro pitanje koje i mene zanima a ne znam odgovor na to.

U mom (IT svijetu) postoji nešto što se zove "Otvoreni kod (Open Source)" i "Slobodni softver (Libre Software)" (pazite to nije isto) pa možda i u svijetu stripova ima nešto slično. Za takvo nešto ne znam da li postoji u stripovskom smislu.

Edited by - mmihoci on 13/02/2024 13:06:05
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28972 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 13/02/2024 : 13:17:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Gazda98

Nevezano za temu, ali tko god u današnjem dobu želi završiti neki ozbiljniji faks u hrv a i u drugim ex-Yu zemljama jednostavno je primoran tražiti piratska izdanja knjiga. U protivnom će morati kroz 5 god studiranja potrošiti 10 000 eura na knjige i stručnu literaturu. Za moje seminare, prezentacije, diplomski itd. sam morao izlistati vjerojatno oko 1000 knjiga, a većina ih je na engleskom i neće nikad biti prevedena na naše jezike. Mene i kolege je spašavao Libgen konkretno, a njega nam je profesorica spomenula odma na prvom predavanju, uz napomenu da od nje osobno nismo nikad čuli za tu stranicu :). Cijela akademija piratizira knjige, inače bi u hrv izašla 3 znanstvena članka godišnje.
Mislim, kako da ja napišem diplomski kad mi 3 glavne knjige iz literature koštaju oko 600 eura? Normalno da ću pronaći alternativne puteve.
Također ova raspra oko piratiziranja stripova mi je iskreno još gluplja! Onaj tko piratizira stripove ionako ne planira ih kupiti, tj. davati novac za njih. Kiosk izdanja kupuju ljudi koji vole papir i ne mogu se zamisliti da čitaju strip u digitalnom obliku i oni će uvijek dati 3-8 eura za strip, pa makar im rođak imao na USBu sva Bonelli izdanja ikad. Izdavači poput Fibre i Libellusa su još manje oštećeni piraterijom. Njihovi se stripovi se ionako rade za hardcore kolekcionare, njih 250-500 koji su raspoređeni na tržištu od 20 milijuna ljudi.
Naprotiv piraterija paše izdavačima jer daje pristup stripu ogromnom broju ljudi. Danas postoje kolekcionari fibrinih kolorki koji su počeli tako što su piratizirali ZS i LMS.
I te spike o intelektualnom vlasništvu su iskreno bulšit teški. Neće jedan Sergio Bonelli propast ako neki čiko od 58 godina skine 658. broj LMSa da se prisjeti mladih dana i stripova. Također, nije li bolje za jednog Petrušu da njegovog Papka pročita 15 500 ljudi i da potencijalno postane household name ili da ga samo pročita 500 probranih ljudi koji imaju luksuz izdvojiti 20 eura za strip album od 60 str.
Za Moderatore: ovo nije promicanje piraterije, već samo iznosim realno stanje i svoje osobno mišljenje,


Bulšit je to što ti pričaš. Vidio bih te da si autor kako bi onda pričao. Što Frano Petruša konkretno ima od toga što će mu 15 000 ljudi pročitati strip, a neće ga kupiti? Household name!? Koji fuckin household name, hoće li time platiti režije?
Sutra kad Frano objavi Papak, skupa s nastavkom, onda ga svi lijepo skinite piratski, i dođite ga hvaliti na forumu kako mu je strip zakon. Sigurno će mu biti drago.

Inače, Fibrin Papak je koštao 10 Eura, na popustima na sajmu ga se moglo kupiti za 7-8 eura. Odakle ti cijena 20 Eura, zašto tako glupo lažeš?

I ne, meni piraterija ne paše, ali nemam volje ni živaca se boriti s vjetrenjačama, pa se pravim da je ne vidim, ali "obožavam" kad me netko uvjerava da je piraterija za mene dobra.

Trouble will find me
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25907 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 13/02/2024 : 13:24:49  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by edvin

Kako to misliš koliko dugo?
Usporedi to s Disney ili Marvel stripovima, ista stvar, zauvijek.



Sad kod Mikija je da je lik slobodan(taj prvi(stemboat willy) ne ovi poslije)da se prave nove priče.
Kad će Zagor biti slobodan da autori mogu radit svoje verzije?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24662 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 13/02/2024 : 13:43:47  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kimba

Pa manhunter rece da u Svicarskoj svako smije skinuti primjerak ako se sjecam, muzike i knjiga za sebe.
Narucis kod njega i nema problema.



Muzike, knjige, filmovi, ali ne i softver. Za ličnu upotrebu.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24662 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 13/02/2024 : 13:49:02  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Gazda98

Nevezano za temu, ali tko god u današnjem dobu želi završiti neki ozbiljniji faks u hrv a i u drugim ex-Yu zemljama jednostavno je primoran tražiti piratska izdanja knjiga. U protivnom će morati kroz 5 god studiranja potrošiti 10 000 eura na knjige i stručnu literaturu.



Moja ćerka završava gimnaziju, a sledeće godine upisuje studije socijalne politike. U gimnaziji ima nastavu na četiri jezika, pošto je jezički smer. Evo baš pre neki dan sam naručio knjige koje mora da pročita za maturski rad, po četiri na francuskom, nemačkom, italijanskom i engleskom. Dvanaest knjiga koje koštaju nekih 200€. A takvih slučajeva je bilo još koliko hoćeš u protekle četiri godine.

Kad krene na faks, biće toga još više. Niko nije rekao da je obrazovanje besplatno. I nemoj mi sa onim da ja imam veća primanja u CH. Imam i druge račune u odnosu na HR.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

SSM
Average Member



Bosnia and Herzegovina
943 Posts

Member since 13/10/2002

Posted - 13/02/2024 : 13:50:40  Show Profile Show Extended Profile  Send SSM a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by edvin

Kako to misliš koliko dugo?
Usporedi to s Disney ili Marvel stripovima, ista stvar, zauvijek.

Nema stvarno potrebe za ismijavanjem. Jasno je da je Bonelli vlasnik prava, ali koliko dugo? 25 godina od dana izdavanja? A autor djela je vlasnik prava i do 70 godina nakon svoje smrti? To bi vecinu stripova (ako ne i sve) stavilo u kategoriju ilegalnog downloada ali sa knjigama je drugacija situacija (klasici)


[/quote]

Ok ako je stvarno tako, moja pitanja su bila vodjena odgovorima koje sam paste-ao sa Google Geminija. Fun fact: Gospodar prstenova i ostali Tolkienovi radovi prelaze u javno vlasnistvo 01.01.2044 (https://www.cbc.ca/news/entertainment/canada-public-domain-pause-1.6706498) - mozda za knjige vaze drugaciji zakoni?

No one gets out of childhood alive.
Go to Top of Page

Gazda98
Starting Member

25 Posts

Member since 08/07/2021

Posted - 13/02/2024 : 13:51:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Gazda98 a Private Message  Reply with Quote
Nekidan je jedan primjerak ovdje prodan za 100 eura jer je strip tražen a vaše izdanje rasprodano. Trebam li ja dati 100 eura da pročitam strip? Sumnjam da biste i vi dali te novce. Objasnio sam zašto piraterija ne šteti izdavačima, nisam samo bzvz rekao. Ipak, to je moje tumačenje, ne morate s slagati s njim. Nitko iz Fibre stvarno nema što kukati na pirateriju jer vaš poslovni model je praktički potpuno imun na to (i to sam objasnio kako). I da, apsolutno je bolje za autora da ga pročita 15000 ljudi nego 500. To je vama ko izdavaču itekako jasno, nemojte se pravit blesavi. Uglavnom, da se bezveze ne svađamo, piraterija je realnost i ona definitivno ne ugrožava nikojeg izdavača kao niti autora. Čak je na ovom mom primjeru iz akademije vidljivo da je ona štoviše i nužnost, inače niti 1 ozbiljniji faklutet u hrv ne bi mogao funkcionirati.
Da ona stvarno šteti, gosp. Petruša bi možda stvarno radio ko sezonski konobar a vaša izdavačka kuća bi se raspala za par mjeseci. Ja osobno ne piratiziram stripove i kupujem vaša izdanja ponekad (predivna su btw.) ali ajmo jednostavno staviti činjenice na stol.
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by Gazda98

Nevezano za temu, ali tko god u današnjem dobu želi završiti neki ozbiljniji faks u hrv a i u drugim ex-Yu zemljama jednostavno je primoran tražiti piratska izdanja knjiga. U protivnom će morati kroz 5 god studiranja potrošiti 10 000 eura na knjige i stručnu literaturu. Za moje seminare, prezentacije, diplomski itd. sam morao izlistati vjerojatno oko 1000 knjiga, a većina ih je na engleskom i neće nikad biti prevedena na naše jezike. Mene i kolege je spašavao Libgen konkretno, a njega nam je profesorica spomenula odma na prvom predavanju, uz napomenu da od nje osobno nismo nikad čuli za tu stranicu :). Cijela akademija piratizira knjige, inače bi u hrv izašla 3 znanstvena članka godišnje.
Mislim, kako da ja napišem diplomski kad mi 3 glavne knjige iz literature koštaju oko 600 eura? Normalno da ću pronaći alternativne puteve.
Također ova raspra oko piratiziranja stripova mi je iskreno još gluplja! Onaj tko piratizira stripove ionako ne planira ih kupiti, tj. davati novac za njih. Kiosk izdanja kupuju ljudi koji vole papir i ne mogu se zamisliti da čitaju strip u digitalnom obliku i oni će uvijek dati 3-8 eura za strip, pa makar im rođak imao na USBu sva Bonelli izdanja ikad. Izdavači poput Fibre i Libellusa su još manje oštećeni piraterijom. Njihovi se stripovi se ionako rade za hardcore kolekcionare, njih 250-500 koji su raspoređeni na tržištu od 20 milijuna ljudi.
Naprotiv piraterija paše izdavačima jer daje pristup stripu ogromnom broju ljudi. Danas postoje kolekcionari fibrinih kolorki koji su počeli tako što su piratizirali ZS i LMS.
I te spike o intelektualnom vlasništvu su iskreno bulšit teški. Neće jedan Sergio Bonelli propast ako neki čiko od 58 godina skine 658. broj LMSa da se prisjeti mladih dana i stripova. Također, nije li bolje za jednog Petrušu da njegovog Papka pročita 15 500 ljudi i da potencijalno postane household name ili da ga samo pročita 500 probranih ljudi koji imaju luksuz izdvojiti 20 eura za strip album od 60 str.
Za Moderatore: ovo nije promicanje piraterije, već samo iznosim realno stanje i svoje osobno mišljenje,


Bulšit je to što ti pričaš. Vidio bih te da si autor kako bi onda pričao. Što Frano Petruša konkretno ima od toga što će mu 15 000 ljudi pročitati strip, a neće ga kupiti? Household name!? Koji fuckin household name, hoće li time platiti režije?
Sutra kad Frano objavi Papak, skupa s nastavkom, onda ga svi lijepo skinite piratski, i dođite ga hvaliti na forumu kako mu je strip zakon. Sigurno će mu biti drago.

Inače, Fibrin Papak je koštao 10 Eura, na popustima na sajmu ga se moglo kupiti za 7-8 eura. Odakle ti cijena 20 Eura, zašto tako glupo lažeš?

I ne, meni piraterija ne paše, ali nemam volje ni živaca se boriti s vjetrenjačama, pa se pravim da je ne vidim, ali "obožavam" kad me netko uvjerava da je piraterija za mene dobra.


Edited by - Gazda98 on 13/02/2024 13:53:38
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24662 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 13/02/2024 : 13:53:00  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Gazda98
[br
I te spike o intelektualnom vlasništvu su iskreno bulšit teški. Neće jedan Sergio Bonelli propast ako neki čiko od 58 godina skine 658. broj LMSa da se prisjeti mladih dana i stripova. Također, nije li bolje za jednog Petrušu da njegovog Papka pročita 15 500 ljudi i da potencijalno postane household name ili da ga samo pročita 500 probranih ljudi koji imaju luksuz izdvojiti 20 eura za strip album od 60 str.
Za Moderatore: ovo nije promicanje piraterije, već samo iznosim realno stanje i svoje osobno mišljenje,




Kad završiš studije, napišeš neki naučni rad, napraviš koncept projekta, proračun, ili nšta već (ne znam šta studiraš), biće PRVI koji će se buniti ako neko drugi skine to sa neta i koristi u privatne/poslovne svrhe. Pa makar to bio čiko od 58 godina, kojemu se ne da da se bakće sa tim, nego se poslužio tvojim radom i uloženim vremenom.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

matori paraliticar
Senior Member



1231 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 13/02/2024 : 13:59:43  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
Ko li ima intelektualno pravo na ovu temu/topik? :)

Under construction.
Go to Top of Page

Gazda98
Starting Member

25 Posts

Member since 08/07/2021

Posted - 13/02/2024 : 14:03:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Gazda98 a Private Message  Reply with Quote
Pa konkretno autori specijaliziranih znanstvenih radova više imaju u interesu da je njihov znanstveni rad što više puta citiran i korišten ko izvor u drugim takvim radovima. Tako taj znanstvenik više kotira. Problem je kad ti je potrebna znanstvena monografija tipa Cambridge Ancient History vol. 1. ko izvor za neku tezu. Ako ćeš ići ful legalno, trebaš dati 50 funti + poštarina iz engleske i čekat po mjesec dana da knjiga dođe. Odakle pare molim te nekom studentu koji piše diplomski ili asistentu na faksu koji piše doktorski i ima plaću 1000 eura? Tu su čak izdavač i autor u potencijalnom sukobu interesa.
quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by Gazda98
[br
I te spike o intelektualnom vlasništvu su iskreno bulšit teški. Neće jedan Sergio Bonelli propast ako neki čiko od 58 godina skine 658. broj LMSa da se prisjeti mladih dana i stripova. Također, nije li bolje za jednog Petrušu da njegovog Papka pročita 15 500 ljudi i da potencijalno postane household name ili da ga samo pročita 500 probranih ljudi koji imaju luksuz izdvojiti 20 eura za strip album od 60 str.
Za Moderatore: ovo nije promicanje piraterije, već samo iznosim realno stanje i svoje osobno mišljenje,




Kad završiš studije, napišeš neki naučni rad, napraviš koncept projekta, proračun, ili nšta već (ne znam šta studiraš), biće PRVI koji će se buniti ako neko drugi skine to sa neta i koristi u privatne/poslovne svrhe. Pa makar to bio čiko od 58 godina, kojemu se ne da da se bakće sa tim, nego se poslužio tvojim radom i uloženim vremenom.

Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000