forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Intelektualna prava
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

Markos
Webmaster



Croatia
28983 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 13/02/2024 : 14:08:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Gazda98

Nekidan je jedan primjerak ovdje prodan za 100 eura jer je strip tražen a vaše izdanje rasprodano. Trebam li ja dati 100 eura da pročitam strip? Sumnjam da biste i vi dali te novce. Objasnio sam zašto piraterija ne šteti izdavačima, nisam samo bzvz rekao. Ipak, to je moje tumačenje, ne morate s slagati s njim. Nitko iz Fibre stvarno nema što kukati na pirateriju jer vaš poslovni model je praktički potpuno imun na to (i to sam objasnio kako). I da, apsolutno je bolje za autora da ga pročita 15000 ljudi nego 500. To je vama ko izdavaču itekako jasno, nemojte se pravit blesavi. Uglavnom, da se bezveze ne svađamo, piraterija je realnost i ona definitivno ne ugrožava nikojeg izdavača kao niti autora. Čak je na ovom mom primjeru iz akademije vidljivo da je ona štoviše i nužnost, inače niti 1 ozbiljniji faklutet u hrv ne bi mogao funkcionirati.
Da ona stvarno šteti, gosp. Petruša bi možda stvarno radio ko sezonski konobar a vaša izdavačka kuća bi se raspala za par mjeseci. Ja osobno ne piratiziram stripove i kupujem vaša izdanja ponekad (predivna su btw.) ali ajmo jednostavno staviti činjenice na stol.

Frano ljeti ide na more i crta portrete/karikature turista po rivama. Sigurno mu dobro ide jer je household name:)? Toliko o tome.
Piraterija je realnost, to se slažem, ali nemoj me, molim te, uvjeravati da je dobra po mene ili po autore.
Kako je dobro po mene što se, ne znam, prvih 200 kolorki može skinuti besplatno s neta?

Trouble will find me
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4884 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 13/02/2024 : 14:12:15  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Gazda98

Problem je kad ti je potrebna znanstvena monografija tipa Cambridge Ancient History vol. 1. ko izvor za neku tezu.



Evo potpuno legalno i besplatno: https://archive.org/details/the-cambridge-ancient-history-vol.-1-part-1/mode/2up

Nema na čemu :)
Go to Top of Page

mmihoci
Average Member

951 Posts

Member since 01/02/2018

Posted - 13/02/2024 : 14:19:31  Show Profile Show Extended Profile  Send mmihoci a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by Gazda98

Nekidan je jedan primjerak ovdje prodan za 100 eura jer je strip tražen a vaše izdanje rasprodano. Trebam li ja dati 100 eura da pročitam strip? Sumnjam da biste i vi dali te novce. Objasnio sam zašto piraterija ne šteti izdavačima, nisam samo bzvz rekao. Ipak, to je moje tumačenje, ne morate s slagati s njim. Nitko iz Fibre stvarno nema što kukati na pirateriju jer vaš poslovni model je praktički potpuno imun na to (i to sam objasnio kako). I da, apsolutno je bolje za autora da ga pročita 15000 ljudi nego 500. To je vama ko izdavaču itekako jasno, nemojte se pravit blesavi. Uglavnom, da se bezveze ne svađamo, piraterija je realnost i ona definitivno ne ugrožava nikojeg izdavača kao niti autora. Čak je na ovom mom primjeru iz akademije vidljivo da je ona štoviše i nužnost, inače niti 1 ozbiljniji faklutet u hrv ne bi mogao funkcionirati.
Da ona stvarno šteti, gosp. Petruša bi možda stvarno radio ko sezonski konobar a vaša izdavačka kuća bi se raspala za par mjeseci. Ja osobno ne piratiziram stripove i kupujem vaša izdanja ponekad (predivna su btw.) ali ajmo jednostavno staviti činjenice na stol.

Frano ljeti ide na more i crta portrete/karikature turista po rivama. Sigurno mu dobro ide jer je household name:)? Toliko o tome.
Piraterija je realnost, to se slažem, ali nemoj me, molim te, uvjeravati da je dobra po mene ili po autore.
Kako je dobro po mene što se, ne znam, prvih 200 kolorki može skinuti besplatno s neta?



Vjerojatno ti je još bolje kad netko to još i prodaje preko Interneta bilo digitalno ili još bolje u nekom papirtnatom "fušerskom" uratku.
Go to Top of Page

selanne
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
7630 Posts

Member since 11/09/2009

Posted - 13/02/2024 : 14:44:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit selanne's Homepage  Send selanne a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by Gazda98
[br
I te spike o intelektualnom vlasništvu su iskreno bulšit teški. Neće jedan Sergio Bonelli propast ako neki čiko od 58 godina skine 658. broj LMSa da se prisjeti mladih dana i stripova. Također, nije li bolje za jednog Petrušu da njegovog Papka pročita 15 500 ljudi i da potencijalno postane household name ili da ga samo pročita 500 probranih ljudi koji imaju luksuz izdvojiti 20 eura za strip album od 60 str.
Za Moderatore: ovo nije promicanje piraterije, već samo iznosim realno stanje i svoje osobno mišljenje,




Kad završiš studije, napišeš neki naučni rad, napraviš koncept projekta, proračun, ili nšta već (ne znam šta studiraš), biće PRVI koji će se buniti ako neko drugi skine to sa neta i koristi u privatne/poslovne svrhe. Pa makar to bio čiko od 58 godina, kojemu se ne da da se bakće sa tim, nego se poslužio tvojim radom i uloženim vremenom.



Imam dosta objavljenih znanstvenih radova i sve ih bez iznimke dijelim i šaljem besplatno, tko mi se god javi.
Dok sam radio doktorat, isto tako je meni dosta ljudi slalo svoje radove kad bih pitao.

Mislim da se ne mogu uspoređivati znanstveni radovi i stripovi (ili neka druga umjetnička djela). Autoru znanstvenog rada je bitno da se njegov rad što više čita i citira, a ionako će ga teško prodati (prodaje ga izdavač časopisa). Autorima umjetničkih djela je valjda bitno da se njihovo djelo što više proda (pretpostavljam).

Where other men blindly follow the truth, remember - nothing is true. Where other men are limited by morality or law, remember - everything is permitted. We work in the dark to serve the light. We are assassins! Nothing is true, everything is permitted.

Edited by - selanne on 13/02/2024 14:44:49
Go to Top of Page

Wolfman
Average Member



Croatia
970 Posts

Member since 13/07/2010

Posted - 13/02/2024 : 14:44:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Wolfman a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec
Evo potpuno legalno i besplatno: https://archive.org/details/the-cambridge-ancient-history-vol.-1-part-1/mode/2up

Nema na čemu :)



Disclaimer: nije sve što je na archiveu nužno legalno (generalno govoreći, nisam provjeravao za ovu konkretnu knjigu)
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5629 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 13/02/2024 : 14:54:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Ne znam koliko sam reprezentativan uzorak, ali meni je piraterija definitivno služila kao reklama. Nisam odavno čitao skenove jer više nemam potrebe za tim, ali kao student sam tako čitao sve i svašta. I kasnije sam kupio fizička izdanja stripova koji su mi se svidjeli. U biti, meni su skenovi bili kao knjižnica, jer u BiH knjižnice stripove ne drže.

Konkretno što se tiče Fibre, Paul has a summer job sam pročitao sken na engleskom i strip me oduševio, dok ga Fibra još nije bila izdala. Nakon što se pojavio kod Fibre kupio sam ga bez razmišljanja, kao i nastavak, i žao mi je što nema publike za daljnje nastavke.

Ne znam kako omasoviti strip? Prije su to činile relativno jeftine revije, danas recimo Strip revija Večernjeg lista uglavnom cilja na nostalgičare, sudeći po izboru stripova.

Fibra radi dobru stvar s Nikom, ali i to su relativno mali tiraži i pitanje je koliko će te djece nastaviti s kupovinom i čitanjem stripova kad odrastu. Relativno malo ljudi koji su odrasli na ZS, LMS, Stripoteci itd. su nastavili kupovati stripove kasnije, što pokazuju današnji tiraži.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25959 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 13/02/2024 : 14:57:59  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Pokvarili ste topik s pričom o piratima...
Ajmo nazad na prava.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24697 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 13/02/2024 : 15:06:06  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

Pokvarili ste topik s pričom o piratima...
Ajmo nazad na prava.



Zar jedno ne povlači drugo?

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4884 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 13/02/2024 : 15:07:43  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Wolfman

quote:
Originally posted by vukozec
Evo potpuno legalno i besplatno: https://archive.org/details/the-cambridge-ancient-history-vol.-1-part-1/mode/2up

Nema na čemu :)



Disclaimer: nije sve što je na archiveu nužno legalno (generalno govoreći, nisam provjeravao za ovu konkretnu knjigu)



Sve je legalno until further notice :)

Mislim, site je legalni, registrirani operation, a nije na nama korisnicima da se brinemo je li se u međuvremenu ispostavilo da je neki uploadani sadržaj copyrighted (ili je to u međuvremenu postao - prava na neke stvari se mogu obnoviti). O tome brinu vlasnici/admini site-a.

Uz svaki sadržaj se navodi pod kojom je licencom i za koju upotrebu ga je dozvoljeno koristiti.

U ovom konkretnom slučaju radi se o: https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/

Edited by - vukozec on 13/02/2024 15:09:38
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6918 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 13/02/2024 : 15:33:26  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Gazda98

Nevezano za temu, ali tko god u današnjem dobu želi završiti neki ozbiljniji faks u hrv a i u drugim ex-Yu zemljama jednostavno je primoran tražiti piratska izdanja knjiga. U protivnom će morati kroz 5 god studiranja potrošiti 10 000 eura na knjige i stručnu literaturu. Za moje seminare, prezentacije, diplomski itd. sam morao izlistati vjerojatno oko 1000 knjiga, a većina ih je na engleskom i neće nikad biti prevedena na naše jezike. Mene i kolege je spašavao Libgen konkretno, a njega nam je profesorica spomenula odma na prvom predavanju, uz napomenu da od nje osobno nismo nikad čuli za tu stranicu :). Cijela akademija piratizira knjige, inače bi u hrv izašla 3 znanstvena članka godišnje.
Mislim, kako da ja napišem diplomski kad mi 3 glavne knjige iz literature koštaju oko 600 eura? Normalno da ću pronaći alternativne puteve.
Također ova raspra oko piratiziranja stripova mi je iskreno još gluplja! Onaj tko piratizira stripove ionako ne planira ih kupiti, tj. davati novac za njih. Kiosk izdanja kupuju ljudi koji vole papir i ne mogu se zamisliti da čitaju strip u digitalnom obliku i oni će uvijek dati 3-8 eura za strip, pa makar im rođak imao na USBu sva Bonelli izdanja ikad. Izdavači poput Fibre i Libellusa su još manje oštećeni piraterijom. Njihovi se stripovi se ionako rade za hardcore kolekcionare, njih 250-500 koji su raspoređeni na tržištu od 20 milijuna ljudi.
Naprotiv piraterija paše izdavačima jer daje pristup stripu ogromnom broju ljudi. Danas postoje kolekcionari fibrinih kolorki koji su počeli tako što su piratizirali ZS i LMS.
I te spike o intelektualnom vlasništvu su iskreno bulšit teški. Neće jedan Sergio Bonelli propast ako neki čiko od 58 godina skine 658. broj LMSa da se prisjeti mladih dana i stripova. Također, nije li bolje za jednog Petrušu da njegovog Papka pročita 15 500 ljudi i da potencijalno postane household name ili da ga samo pročita 500 probranih ljudi koji imaju luksuz izdvojiti 20 eura za strip album od 60 str.
Za Moderatore: ovo nije promicanje piraterije, već samo iznosim realno stanje i svoje osobno mišljenje,



Ovo me podseti na staru priču, koju mi je davnih dana čovek pričao. O poluistinama.

Treba da opišeš novčić i kreneš da u detalje opisuješ jednu stranu. Za drugu stranu zaboraviš i da postoji, praviš se lud u vezi nje.

I sve što si rekao o novčiću je tačno, možeš da braniš, imaš dokaze - nek svi pogledaju da je tako.

A ipak si izrekao samo poluistinu o novčiću, koja veze sa celom istinom nema i može da posluži za lažne zaključke i manipulaciju.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6918 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 13/02/2024 : 15:39:58  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by Gazda98
[br
I te spike o intelektualnom vlasništvu su iskreno bulšit teški. Neće jedan Sergio Bonelli propast ako neki čiko od 58 godina skine 658. broj LMSa da se prisjeti mladih dana i stripova. Također, nije li bolje za jednog Petrušu da njegovog Papka pročita 15 500 ljudi i da potencijalno postane household name ili da ga samo pročita 500 probranih ljudi koji imaju luksuz izdvojiti 20 eura za strip album od 60 str.
Za Moderatore: ovo nije promicanje piraterije, već samo iznosim realno stanje i svoje osobno mišljenje,




Kad završiš studije, napišeš neki naučni rad, napraviš koncept projekta, proračun, ili nšta već (ne znam šta studiraš), biće PRVI koji će se buniti ako neko drugi skine to sa neta i koristi u privatne/poslovne svrhe. Pa makar to bio čiko od 58 godina, kojemu se ne da da se bakće sa tim, nego se poslužio tvojim radom i uloženim vremenom.



U vremena pre digitalne piraterije, ljudi na fakultetima su morali da se snalaze za udžbenike koji nisu mogli da se nabave.

Uzmeš od onog ko ima, nosiš na kopirnicu i kopiraš stranu po stranu. Ili, ako mora, kopiraš sa kvalitetne kopije.

U svakom slučaju, morao si da se pomučiš i da nešto platiš. Danas je lakše.

Ali počinjem u potpunosti da shvatam profesore, koji su napisali udžbenike i kojima je uslov da kod njih izađeš na ispit, da pokažeš da si kupio knjigu (sa dokazom) ili da je lično od njega kupiš.

Nije baš OK, ali to je u Srbiji česta i uobičajena pojava.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5629 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 13/02/2024 : 15:48:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Ali počinjem u potpunosti da shvatam profesore, koji su napisali udžbenike i kojima je uslov da kod njih izađeš na ispit, da pokažeš da si kupio knjigu (sa dokazom) ili da je lično od njega kupiš.



A to ti je samo pokazatelj koliko se u našim banana državama znanost i obrazovanje slabo plaćaju.

Ja sam osobno imao primjer profesora, mogu ga i navesti, pokojni Vlado Cigić, koji je studentima besplatno dijelio svoje udžbenike jer je htio da čitaju. E sad, profesor Cigić je bio matematički entuzijast i više mu je značilo doprijeti do studenata, naučiti ih nešto nego zaraditi na njima. Nema puno toliko posvećenih ljudi. To što mi na kraju tu knjigu nismo pročitali nije njegova krivica :)

Edit: pronašao sam naziv knjige: V. Cigić, Elementarna teorija funkcija kompleksne varijable i Laplaceovih transformacija,
Sveučilište u Mostaru, Mostar, 1999.


Nije ni čudo što ju je morao poklanjati :)

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213

Edited by - Beva on 13/02/2024 15:51:44
Go to Top of Page

drogsy
stripovi.com suradnik



Croatia
4704 Posts

Member since 27/12/2009

Posted - 13/02/2024 : 16:12:57  Show Profile Show Extended Profile  Send drogsy a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Gazda98

Uglavnom, da se bezveze ne svađamo, piraterija je realnost i ona definitivno ne ugrožava nikojeg izdavača kao niti autora. Čak je na ovom mom primjeru iz akademije vidljivo da je ona štoviše i nužnost, inače niti 1 ozbiljniji faklutet u hrv ne bi mogao funkcionirati.



Možda u tvojem zoomerskom mindsetu. Pa kako su onda, pobogu, ti isti fakulteti funkcionirali prije 2001. i pojave BitTorrenta?
Piraterija na globalnoj razini ne postoji zbog financijskih razloga, već prvenstveno zbog šitnih servisa, inače spotify nikad nebi bio ovako uspješan kad se uzme u obzir koliko je glazba podložna pirateriji, a o netflixu, huluu i disney plusu da i ne govorim.

Btw, Znanje je roba, možda najvrednija roba na tržištu, i kao takva košta. Mene je, recimo, moje školovanje za licencu zrakoplovnog mehaničara koštalo 8500 eura, i još sam dobro prošao.

Go kneel and weep
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24697 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 13/02/2024 : 17:27:26  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by selanne

Imam dosta objavljenih znanstvenih radova i sve ih bez iznimke dijelim i šaljem besplatno, tko mi se god javi.
Dok sam radio doktorat, isto tako je meni dosta ljudi slalo svoje radove kad bih pitao.



Verujem i apsolutno je to normalna pojava. Isto bih tako postupio.


quote:

Mislim da se ne mogu uspoređivati znanstveni radovi i stripovi (ili neka druga umjetnička djela). Autoru znanstvenog rada je bitno da se njegov rad što više čita i citira, a ionako će ga teško prodati (prodaje ga izdavač časopisa). Autorima umjetničkih djela je valjda bitno da se njihovo djelo što više proda (pretpostavljam).



Nisam naveo samo naučne radove, već i nešto drugo.
Ja sam u instituciji u kojoj radim koncipirao i napisao dva skripta, koji se sada koriste kao interni udžbenik. U ugovoru mi piše da se odričem svih prava na radove koje napišem za vreme radnog osnosa i to mi je ok. Na kraju krajeva, to mi je između ostalog u opisu posla i dobijam platu i za tako nešto. Sve u redu.

Međutim, ukoliko bih bio nezaposlen, a napišem nešto slično, nađem izdavača koji bi to objavio i to mi bude glavni izvor prihoda, sigurno ne bih poklanjao po internetu. Niti ja, niti bilo ko drugi. Prijateljima i poznanicima sigurno, ali ne celom svetu.Isto tako je i sa stripovima, knjigama i drugim stvarima. Ljudi su uložili vreme, novac i trud, od toga žive.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24697 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 13/02/2024 : 17:31:37  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Gazda98
Uglavnom, da se bezveze ne svađamo, piraterija je realnost i ona definitivno ne ugrožava nikojeg izdavača kao niti autora.



Piraterija je realnost, naravno.

I definitivno ugrožava autora/izdavača/nosioca intelektualne svojine ukoliko (i ne samo) je to njegov glavni izvor prihoda i bavi se time u komercijalne svrhe. Da nije tako, ne bi postojali patenti, već bi svaka nova zamisao i dostignuće bili "open source".

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

selanne
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
7630 Posts

Member since 11/09/2009

Posted - 13/02/2024 : 17:37:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit selanne's Homepage  Send selanne a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by selanne

Imam dosta objavljenih znanstvenih radova i sve ih bez iznimke dijelim i šaljem besplatno, tko mi se god javi.
Dok sam radio doktorat, isto tako je meni dosta ljudi slalo svoje radove kad bih pitao.



Verujem i apsolutno je to normalna pojava. Isto bih tako postupio.


quote:

Mislim da se ne mogu uspoređivati znanstveni radovi i stripovi (ili neka druga umjetnička djela). Autoru znanstvenog rada je bitno da se njegov rad što više čita i citira, a ionako će ga teško prodati (prodaje ga izdavač časopisa). Autorima umjetničkih djela je valjda bitno da se njihovo djelo što više proda (pretpostavljam).



Nisam naveo samo naučne radove, već i nešto drugo.
Ja sam u instituciji u kojoj radim koncipirao i napisao dva skripta, koji se sada koriste kao interni udžbenik. U ugovoru mi piše da se odričem svih prava na radove koje napišem za vreme radnog osnosa i to mi je ok. Na kraju krajeva, to mi je između ostalog u opisu posla i dobijam platu i za tako nešto. Sve u redu.

Međutim, ukoliko bih bio nezaposlen, a napišem nešto slično, nađem izdavača koji bi to objavio i to mi bude glavni izvor prihoda, sigurno ne bih poklanjao po internetu. Niti ja, niti bilo ko drugi. Prijateljima i poznanicima sigurno, ali ne celom svetu.Isto tako je i sa stripovima, knjigama i drugim stvarima. Ljudi su uložili vreme, novac i trud, od toga žive.



Tako je, to sam i ja htio reći.

Where other men blindly follow the truth, remember - nothing is true. Where other men are limited by morality or law, remember - everything is permitted. We work in the dark to serve the light. We are assassins! Nothing is true, everything is permitted.
Go to Top of Page

Ampoo
Starting Member



Serbia
81 Posts

Member since 07/09/2022

Posted - 13/02/2024 : 17:54:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Ampoo a Private Message  Reply with Quote
Pitanje iz drugog ugla.

Ako jedan izdavač kupi licencu za neki stip u nastavcima, dal neko drugi može da kupi licencu za isti taj stip. Verovatno to nije nikom isplativo, ali pitanje je čisto hipoteticko.

Nije bogatstvo imati, vec je bogastvo imati kome dati
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11085 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 13/02/2024 : 18:03:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Hoćeš reći aktivni serijal?
Mislim da može ali za objavljivanje u drugoj formi. Recimo kiosk izdanje i ( ne volim taj izraz ali ) kolekcionarsko izdanje.
A i to ( pretpostavljam ) ovisi od slučaja do slučaja.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Ampoo
Starting Member



Serbia
81 Posts

Member since 07/09/2022

Posted - 13/02/2024 : 18:12:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Ampoo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Renky

Hoćeš reći aktivni serijal?
Mislim da može ali za objavljivanje u drugoj formi. Recimo kiosk izdanje i ( ne volim taj izraz ali ) kolekcionarsko izdanje.
A i to ( pretpostavljam ) ovisi od slučaja do slučaja.



Ako neko uzme prava da objavljuje neki serijal i to radi jednom u što godina ili radi tako da samo otalja, dal neko drugi može da radi isti serijal

Nije bogatstvo imati, vec je bogastvo imati kome dati
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24697 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 13/02/2024 : 18:36:33  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Ne. Kao što vidimo na primeru više izdavača i izdanja. Sve dok izdavač ispunjava minimum ugovorne obaveze, miran je. Ili ukoliko novi izdavač kontaktira nosioca prava i traži da dobije prava na taj serijal. Ali je to teško.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25959 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 13/02/2024 : 18:47:17  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter
Zar jedno ne povlači drugo?


Ne.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25959 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 13/02/2024 : 18:49:44  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ampoo

Pitanje iz drugog ugla.

Ako jedan izdavač kupi licencu za neki stip u nastavcima, dal neko drugi može da kupi licencu za isti taj stip. Verovatno to nije nikom isplativo, ali pitanje je čisto hipoteticko.


Sve ovisi o ugovoru.


Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12527 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 13/02/2024 : 18:57:18  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
Anto, kontaktiraj nekog od izdavača i neka taj preuzme štampanje Jeroma 5. Pošto ga Markos odbija napraviti, neče biti problema dobiti prava ...


Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 13/02/2024 19:00:47
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24697 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 13/02/2024 : 18:59:00  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by SSM

Ako dobro tumacim, OK je downloadovati strip/knjigu:

- ako je autor umro prije 70+ godina, i
- ako je izdavac izdao djelo prije 25+ godina

Jesam li dobro razumio :)





Mislim da ipak nisi.

Dnevnik je izdao neki strip pre 30 godina. Time njegova izdavačka prava prestaju i vraćaju se nosiocu intelektualno/autorskog prava. Skidanjem tog stripa sa neta kršiš autorsko pravo, izdavačko ne, pošto ono ne postoji, a ni ti ne želiš da izdaješ taj strip.

Ukoliko je autor umro pre 70 godina i delo je pod creative commons, možeš da ga štampaš, prevodiš i objavljuješ. Ukoliko skineš neku od prevedenih verzija, kršiš autorsko pravo na prevod.

Nisam stručnjak, ali mislim da je tako nekako.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24697 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 13/02/2024 : 19:01:00  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by manhunter
Zar jedno ne povlači drugo?


Ne.



Objasni.

Ukoliko nemam pravo na neki strip, a štampam ga i prodajem, onda se radi o pirateriji. Ili ne misliš?

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000