forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Digitalni stripovi: (moja) nova iskustva

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
wintermute Posted - 10/03/2024 : 18:38:05
Pokrenuo bih ovu temu ali u verziji za 2024 godinu. Pretrazivao sam forum i tu i tamo se raspravljalo o tome a zadnji put na posebnoj temi pre skoro 15 godina ovde: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=40513

Poceo bih licnim iskustvom od pre par dana. Odlucio sam da kupim veliki (12.9") iPad Pro da probam kako stripovi izgledaju na njemu. Do sada sam digitalne stripove citao na obicnom iPadu i osecaj nije bio najbolji zbog male velicine ekrana. Naravno, veliki iPad Pro je veoma skup ali racunao sam imam 14 dana da ga vratim ako se "uplasim" a i dobio sam ga na Apple Card sa nekim popustom i na beskamatni kredit od 12 meseci tako da cu ga mesecno osetiti oko $100 sto je manje od mog dosadasnjeg mesecnog budzeta za papirne stripove.

Ukratko: ovo je bio udar munje! Velicina ekrana je perfektna, cak za nijansu i veca od americkog trade paperbacka a boje (ako ih ima) su fantasticne. A ipak nije preveliki da ne moze da se i dalje udobno drzi u krilu. Odmah sam procitao jedan dugacki digitalni strip (Grass Kings) i potpuno se uziveo i uzivao bez ikakvog razmisljanja da to nije papir. Onda sam nocas procitao i jednog starog skeniranog Zagora -- takodje fenomenalno.

Mislim da cu od sada uglavnom stripove citati ovako a papir kupovati samo u sledecim situacijama:

1. legalan sken ne postoji a strip je odlican (moja ocena 9 ili 10)
2. legalan sken postoji ali je strip fenomenalan (moja ocena 10)
3. legalan sken postoji i strip nije 10/10 ali papirni strip ima neku drugu siru umetnicku ili licno meni sentimentalnu vrednost

Mada sada kada ovako gledam ovu listu ne znam koliko ce dugo izdrzati situacija broj 2... A iz situacije 3 sam prakticno sve vec nabavio tako da ce verovatno ostati samo situacija 1.

Sto se mojih razloga tice, kod mene ovde nije u pitanju ni novac ni prostor ni zena koja vice nego:

1. vreme: vreme se ne moze kupiti/ubrzati, papir cekam danima (nedeljama iz evrope) a digitalni citam odmah na klik
2. lakoca upotrebe (convenience): zgrabim iPad sa svim digitalnim stripovima koje imam i nosim ih svuda

Naravno, ja zivim u americi i citam skoro sve na engleskom i ovde su digitalni stripovi vec dugo prakticno mainstream sa ogromnim ekosistemom i podrskom autora, izdavaca, distributera itd... Ali eto mozda ovo nekome bude korisno a i nadam se dobroj raspravi iz koje cu i ja nesto nauciti.

I za kraj evo nekih slika koji porede TPB i iPad Pro kao i referentni AF:




25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
kuzman Posted - 09/05/2024 : 18:42:33
https://www.index.hr/mobile/shopping/clanak/tko-jos-kupuje-ipade-neki-se-pitaju-zasto-apple-jos-uvijek-proizvodi-nove-tablete/2563345.aspx
wintermute Posted - 07/05/2024 : 20:42:27
PLOT TWIST!

Nesto me kopkalo i uporedio sam novi iPad Air sa starim iPad Pro (onim istim koga sam vratio) i stari iPad Pro je bolji! Ima faceid (Air ga nema), bolji ekran (XDR, a Air nema XDR), bolje zvucnike (4 surround zvucnika a Air samo 2 stereo) dok je CPU identican (M2) i refurbished od Apple-a je sada samo $760 (a bio $1100 do juce)! Tako da sam otkazao moju narudzbu i narucio refurbished iPad Pro -- isti onaj koga sam vratio ali sada za oko $400 manje (kada se uracuna i porez). Stize mi za 2 dana (u petak).

Ako nekome treba iPad, mislim da je ovaj refurbished iPad Pro prosle generacije sada fantastican deal.

Ja sam kupovao refurbished od Apple-a i ranije i prakticno nema razlike u odnosu na novo, sve stigne kao novo i iste su Apple garancije itd. Cak to cesto i jesu potpuno novi uredjaji samo prethodne generacije.

EDIT: zaboravih da naglasim da je najjeftiniiji novi iPad Air $800 sto je losiji deal od starog iPad Pro za $760. Jedino sto taj iPad Air ima bolje je 256GB SSD (najjeftiniji iPad Pro ima 128GB sto je za mene sasvim dovoljno) ali se i refurbished iPad Pro stari sa 256GB moze uzeti za $830 sto je i dalje po meni bolji deal...
wintermute Posted - 07/05/2024 : 16:55:14
Upravo odgledah Apple iPad event. Novi iPad pro mi je zaista preskup i uzeo sam novi veliki 13" iPad Air. Stize 15. Maja...
wintermute Posted - 07/05/2024 : 05:18:26
quote:
Originally posted by Dusxan

wintermute i ostali ,
Da li ste probali CBT protiv OCD (i drugih disordera)?



Ah dakle one slike odmah upucuju da imam disorder

Salim se, nisam, ne smeta mi toliko. Kazu da treba potraziti pomoc i leciti kada ti utice na normalan zivot i porodicu. Srecom nisam u takvoj situaciji.

Ove moje kolekcije se nisu pojavile preko noci i uz ogromna odricanja i zanemarivanje svega ostalog uz opravdanje da ih "moram imati" nego su se polako i uz uzivanje stvarale decenijama uz pazljive, odmerene nabavke (kao sto stripove sada skupljam). A neke sam i prodao jer sam ustanovio da mi ne znace toliko nego je OCD prevladao i poceo da me tera da ih kompletiram -- to onda nije dobro i treba jednostavno prekinuti.

Kao kod video igara: ja uvek kazem deci ako igrate igre to je ok ali ako igra igra vas onda to nije dobro i nemojte igrati. Kako mozes da znas da igra igra tebe? Pa recimo prvi red flag je ako ne mozes da pauziras igru. Onda igra igra tebe a ne ti nju. Uglavnom su to sve online igre. Drugi red flag je ako igras ne iz zadovoljstva i game design-a / mechanic-a nego sto "moras", nesto te tera. Treci flag je ako igru nisi kupio nego si je dobio "dzabe" a onda svakih par dana te ona prisili na mikrotrasakciju da bi "napredovao" (a narocito su prepredeni random loot boxes koji su zapravo kockanje i trebaju biti zabranjeni) -- te igre inace vise i ne dizajniraju game designers nego bukvalno psiholozi koji pucaju na najnize (basic) instinkte i strasti coveka da ga navuku i uzmu mu sto vise para a da on ne primeti. Ja zato vise volim retro igre koje su "postenije" ali igram se i na modernim konzolama i igram i moderne igre samo pazljivo biram.

Tako i sa kolekcijama -- ne treba dozvoliti da kolekcija skuplja tvoje pare nego da ti skupljas stvari koje tebi licno iz nekog razloga znace.

Inace ja OCD zovem CDO -- slova moraju biti pravilno poredjana
Dusxan Posted - 06/05/2024 : 18:49:46
wintermute i ostali ,

Da li ste probali CBT protiv OCD (i drugih disordera)?


Davnih dana sam skinuo knjigu David Burns - "Feeling good" , prvo izdanje iy 1980-e. Ne znam gde mi je to sad ali dobra je knjiga, engleski nije pretezak.vs
Dusxan Posted - 04/05/2024 : 18:14:13
Divno - Dusxanov OCD se od srca zahvaljuje :-)
wintermute Posted - 03/05/2024 : 18:01:42
quote:
Originally posted by Dusxan
wintermute - i ja imam nekakav forumski OCD pa te molim da slike police sa igricama iskopirash i u ovu temu:http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=54444&whichpage=3



Sa zadovoljstvom. Slikacu jos neke police i onda okaciti sve tamo.

EDIT: uradjeno
Dusxan Posted - 03/05/2024 : 17:20:17
Diskach i Wintermute - Hvala na iscrpnim odgovorima~!
Nego, wintermute - i ja imam nekakav forumski OCD pa te molim da slike police sa igricama iskopirash i u ovu temu:http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=54444&whichpage=3
wintermute Posted - 30/04/2024 : 20:15:58
Treba paziti jer laptop i tablet gadjaju razlicita trzista i kupce. Ako vec imas laptop a hoces nesto bolje optimizovano za konzumiranje videa i stripova onda uzmi tablet. Ako imas za samo jedan uredjaj, dileme nema -- laptop.

Ja vec nekoliko nedelja nemam iPad i mnogo je losije citati stripove na laptopu (iako imam M1 MacBook Pro 16" sa strava ekranom ali koji delim sa suprugom, imamo dva naloga, pa ne mogu uvek ni da ga koristim). Jedva cekam da uzmem nesto od novoga sto izlazi sledece nedelje. Takodje je i losiji ugodjaj gledanja YT videa i ostalih stvari npr NBA playoff koji sada bas dosta gledam jer tastatura smeta a apps za gledanje na iPad su bolje optimizovane za brz fast forward, rewind, biranje videa, itd dok na laptopu to sve ide kroz genericki web browswer UI.

Za knjige sa samo tekstom Kindle (ili slican e-ink reader) je najbolji a i neverovatno jeftin, narocito stariji polovni modeli. Nema razloga da niko ko cita knjige nema Kindle danas. Baterija traje mesecima, mali je, tanak, lagan, staje stotine ili hiljade knjiga na njega, svetlo super za oci, cita se u mraku, nema zvuka prilikom listanja pa ne budis bracnog druga u krevetu pored tebe itd itd itd -- mnogo razloga za...

Ako hoces iPad, sacekaj da izadju novi u sledeci utorak i obore cenu starim polovnim, mozda tu treba traziti sansu ako su ti skupi... Ali ne preporucujem iPad mini, obican iPad (ili Air) su minimum a ako hoces pravi ugodjaj onda uzmi onaj najveci...

EDIT: dodao bih da su kolor e-ink readeri ovde pominjani meni jos uvek delovali eksperimentalno i rizicno a na njima ne mogu da se gledaju videi zbog sporosti ekrana. Pogledaj reviews na Youtube. Dakle veoma je rizicno ulloziti tolike pare da se samo citaju stripovi (ok i knjige ali obican crno-beli Kindle je maltene dzabe) ali ako si toliki zaludjenik i citas satima svaki dan a videi te ne zanimaju, mozda je i to prihvatljivo resenje...
DiSkAcH Posted - 30/04/2024 : 19:49:28
Uzmi tablet, pa puno je lakši za držanje od laptopa i još će biti puno brži od tog T43 koji je dosta star. A i u većini slučajeva će imati superiorniji ekran (pogotovo u odnosu na T43), premda je T serija bombončić u velikoj većini slučajeva. Pričam o ipadu, pa i nekom najjeftinijem, ovom što zovu education ili kako već.
Dusxan Posted - 30/04/2024 : 18:27:19
Ja sam citao stripove davnih dana na IBM Lenovo T43. On se , zbog vlage , pokvario.
Da li da probam da ga dam na opravku obzirom da je chitanje na njemu bilo izuzetno ugodno)
, ili da batalim to i tragam za mashinama koje ste ovde pominjali?
wintermute Posted - 25/04/2024 : 00:58:40
Konacno...

Prica se i da ce iPad Air da izadje u vecem formatu ali bez OLED ekrana...

wintermute Posted - 02/04/2024 : 17:13:26
Jeste, bice jako skupo, kao sto rekoh ja mogu da uzmem na Apple karticu na 12 meseci bez kamate i jos dobijem 3% nazad odmah. To ipak mora biti dugorocna investicija da bi se isplatilo. Prosli iPad Air 3 mi je trajao 5 godina i nije bilo razloga za menjanje nikakvog osim sto mi je dete slomilo svoj prastari pa sam mu ga dao. Sada ovaj novi sto kupujem kada izadje planiram da koristim 10 godina. To je 120 meseci, dakle oko $10 mesecno ce me kostati na duge staze sto nije toliko strasno. Vise od toga cu sigurno ustedeti strozijim prelaskom na digitalne stripove. U medjuvremenu sam se zarazio ponovo stripovima pa uzimam i veci ekran zbog toga.

U pravu si za kvalitet ekrana 6th gen, ja sam ga imao na par nedelja i fenomenalan je. Gledanje videa i stripova na njemu je bilo pravo uzivanje. Na kraju mi je bilo zao da ga vratim -- toliko sam se bio navikao! Ali mi bilo glupo da ga zadrzim kada vec tako brzo izlazi novi -- to bi me kopkalo zauvek, pogotovo sto uzimam na duge staze.
DiSkAcH Posted - 02/04/2024 : 09:36:39
Baš gledam malo to za 7u generaciju PROa i vau, ako ima istine o cijeni, to će kod nas vj biti blizu 2k€ (1500$ u US pluz porezi na budale i slično u EU, a pogotovo u Hr), LOL ne...ni u ludilu.
Tj startna cijena 13ice je 1800$, dakle preko 2k€ u EU.

https://www.androidauthority.com/apple-ipad-pro-7th-generation-3352395/

Ali sada vidim da 6a generacija ima FALD od 2500 zona, pa to je vrh, ne treba znači uopće OLED. To je bolje od bilo koje LCD telke sa FALDom i još je to višestruko manji ekran, znači HDR tu mora raditi vrhunski.
wintermute Posted - 28/03/2024 : 23:08:14
Grrr... izgleda da ce novi iPadovi izaci tek u Maju... velika je razlika kada se cita na laptopu (iako je 16" MacBook Pro) i iPadu...

https://finance.yahoo.com/news/apple-plans-ipad-pro-may-174754430.html
wintermute Posted - 21/03/2024 : 16:15:14
Odgledao sam nekoliko testova ovih kolor e-Ink tableta. Ima i dosta diskusija na Redditu. Sve se to lako nadje.

Ukratko: baterija mnogo manje traje (u nekim ekstremnim situacijama traje kao na iPad-u) tako da ta prednost otpada. Ostrina slike je manja nego kod crno-belih jer ekran ima vise slojeva. Boja se ne vidi bas najbolje ako se ne koristi osvetljenje ekrana (zato se baterija trosi vise). Listanje je sporo, treba oko sekunde pa i vise da se slika promeni u HD modu (moze brze ali ghosting je prisutan i gori nego na crno-belim) Prakticno se svi slazu da je jedini use case citanje stripova (ili slicnih dokumenata za koje je boja bitna). Cena je previsoka za tako specijalizovani uredjaj.

Ja imam Kindle i samo na njemu citam (tekstualne crno-bele) knjige preko 15 godina ali mislim da ce proci jos mnogo vremena pre nego kupim nesto ovakvo samo za stripove... Cena mora dosta da padne i kvalitet da se poboljsa. Ali ne otpisujem i praticu povremeno.
wintermute Posted - 20/03/2024 : 23:38:51
quote:
Originally posted by smrklja

Ovaj tablet dobija sve pohvale kao odličan za čitanje stripova zbog tipa ekrana koji ima. Za sada je za sve 12.2" dok u Aziji ima i preko 14"
https://www.tcl.com/global/en/tcl-nxtpaper-technology

Čisto da se zna da ima i jeftinij alternativa.



Uf ovo izgleda odlicno. Nisam znao!
wintermute Posted - 20/03/2024 : 23:36:51
I naravno reklamira se sa slikom stripa:

smrklja Posted - 20/03/2024 : 23:36:06
Ovaj tablet dobija sve pohvale kao odličan za čitanje stripova zbog tipa ekrana koji ima. Za sada je za sve 12.2" dok u Aziji ima i preko 14"
https://www.tcl.com/global/en/tcl-nxtpaper-technology

Čisto da se zna da ima i jeftinija alternativa.
wintermute Posted - 20/03/2024 : 23:35:27
Interesantno! Mali ekran i skup za samo tu jednu funkciju (stripovi). Ali progres...

Bigme Galy- World's first Gallery 3 8inch screen color e-ink tablet

5 reviews
7 sold in last 18 hours
Availability: Out of stock
$699.00

https://store.bigme.vip/products/bigme-galy-8inch-color-e-ink-gallery3-tablet

wintermute Posted - 20/03/2024 : 23:24:47
quote:
Originally posted by Largo

Oled ti je bolji u svakom slucaju, verujem da ce Apple to da odradi vrhunski i da nema sta da brines.
Zahvaljujuci ovoj temi sam po prvi put skinuo aplikaciju Comic Books i krenuo da čitam neke Marvel stripove na svom iPad pro od 11 incha (M1).
Osecaj je meni odlican, a narocito sam iznenadjen koliko lako se nalaze americki stripovi online, bukvalno Google izbaci link za download na prvoj stranici za sve što sam tražio…



Odlican je i taj stari iPad i ja bih ga i dalje koristio (ja sam imao iPad Air 3) medjutim jedno dete mi slomilo njegov iPad i onda sam mu dao taj svoj a ja odlucio da se isprsim i ulozim na duge staze pogotovu sto sam se nedavno ponovo inficirao stripovima i otkrio da je super ugodjaj citati na iPad-u. Ocekujem da me sluzi barem desetak godina. Uzecu i AppleCare tako da ako se bilo sta desi pokriven sam. Jedva cekam utorak.

Da, prakticno svi izvorno americki stripovi su "besplatni" digitalno ovde. Ja uzimam papir samo ako je nesto izuzetno (ali se sve vise pitam ima li i to smisla). Ja ne znam kako to funkcionise i zasto se ne sankcionise. Znam da je to i skakljiva tema ovde. Nemoguce je da su ti linkovi i sajtovi legalni. Ali postoje godinama, a i novi se pojavljuju, Google ih indeksira, sve "radi"... Malo teze se nalaze prevodi evropskih stripova ali moze da se nadje.

Uzgred, JEDINA mana za mene iPad-a je sto se teze cita napolju kada je sunce. Tu je e-ink nenadmasan. Mozda jednog dana bude dovoljno dobar e-ink uredjaj u boji ali obzirom kakva je to tehnologija to bi onda bilo samo za citanje stripova jer filmovi, igre, itd. na tom ekranu ne mogu da rade (ekran je prespor i nije optimizovan za pokret). Mada, kao sto rekoh ranije, iPad pogoduje stripovima jer nekako izgleda kao "sjajan papir" dok bi e-ink bio mat. Videcemo sta buducnost donosi...
Largo Posted - 20/03/2024 : 23:00:20
Oled ti je bolji u svakom slucaju, verujem da ce Apple to da odradi vrhunski i da nema sta da brines.
Zahvaljujuci ovoj temi sam po prvi put skinuo aplikaciju Comic Books i krenuo da čitam neke Marvel stripove na svom iPad pro od 11 incha (M1).
Osecaj je meni odlican, a narocito sam iznenadjen koliko lako se nalaze americki stripovi online, bukvalno Google izbaci link za download na prvoj stranici za sve što sam tražio…
wintermute Posted - 20/03/2024 : 00:21:39
OK, nazad na temu, koga zanima rumori kazu da novi iPad uredjaji izlaze sledeceg utorka (26. mart)

Ja ovaj moj vracam sutra... a onda cu videti da li opet iPad Pro (OLED, M3 chip) ili novi veliki iPad Air (nije OLED, M2 chip)... bice se tesko odluciti ali ipak mislim da cu opet uzeti Pro osim ako ne bude nesto ludacki skup.

EDIT: vratio, sad cekam novi...
wintermute Posted - 19/03/2024 : 20:16:47
Beva, upravo tako. Postavio sam link gde se to diskutuje/razjasnjava dalje.
Beva Posted - 19/03/2024 : 20:14:20
A kako wintermute može znati da je to piraterija?

Valjda te aplikacije moraju proći kakvu-takvu provjeru prije nego dođu na App Store. Nije korisnik aplikacije kriv za propust.

I kao što kaže, sad znate za aplikaciju pa ako ste 100 % sigurni da je piraterija možete to prijaviti. Puno ljudi ovdje zna Bernarda, pretpostavljam da on kao oštećena strana ima najviše interesa riješiti to u svoju korist.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000