forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Digitalni stripovi: (moja) nova iskustva
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

wintermute
New Member



USA
292 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 10/03/2024 : 18:38:05  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Pokrenuo bih ovu temu ali u verziji za 2024 godinu. Pretrazivao sam forum i tu i tamo se raspravljalo o tome a zadnji put na posebnoj temi pre skoro 15 godina ovde: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=40513

Poceo bih licnim iskustvom od pre par dana. Odlucio sam da kupim veliki (12.9") iPad Pro da probam kako stripovi izgledaju na njemu. Do sada sam digitalne stripove citao na obicnom iPadu i osecaj nije bio najbolji zbog male velicine ekrana. Naravno, veliki iPad Pro je veoma skup ali racunao sam imam 14 dana da ga vratim ako se "uplasim" a i dobio sam ga na Apple Card sa nekim popustom i na beskamatni kredit od 12 meseci tako da cu ga mesecno osetiti oko $100 sto je manje od mog dosadasnjeg mesecnog budzeta za papirne stripove.

Ukratko: ovo je bio udar munje! Velicina ekrana je perfektna, cak za nijansu i veca od americkog trade paperbacka a boje (ako ih ima) su fantasticne. A ipak nije preveliki da ne moze da se i dalje udobno drzi u krilu. Odmah sam procitao jedan dugacki digitalni strip (Grass Kings) i potpuno se uziveo i uzivao bez ikakvog razmisljanja da to nije papir. Onda sam nocas procitao i jednog starog skeniranog Zagora -- takodje fenomenalno.

Mislim da cu od sada uglavnom stripove citati ovako a papir kupovati samo u sledecim situacijama:

1. legalan sken ne postoji a strip je odlican (moja ocena 9 ili 10)
2. legalan sken postoji ali je strip fenomenalan (moja ocena 10)
3. legalan sken postoji i strip nije 10/10 ali papirni strip ima neku drugu siru umetnicku ili licno meni sentimentalnu vrednost

Mada sada kada ovako gledam ovu listu ne znam koliko ce dugo izdrzati situacija broj 2... A iz situacije 3 sam prakticno sve vec nabavio tako da ce verovatno ostati samo situacija 1.

Sto se mojih razloga tice, kod mene ovde nije u pitanju ni novac ni prostor ni zena koja vice nego:

1. vreme: vreme se ne moze kupiti/ubrzati, papir cekam danima (nedeljama iz evrope) a digitalni citam odmah na klik
2. lakoca upotrebe (convenience): zgrabim iPad sa svim digitalnim stripovima koje imam i nosim ih svuda

Naravno, ja zivim u americi i citam skoro sve na engleskom i ovde su digitalni stripovi vec dugo prakticno mainstream sa ogromnim ekosistemom i podrskom autora, izdavaca, distributera itd... Ali eto mozda ovo nekome bude korisno a i nadam se dobroj raspravi iz koje cu i ja nesto nauciti.

I za kraj evo nekih slika koji porede TPB i iPad Pro kao i referentni AF:





Edited by - wintermute on 10/03/2024 19:35:27

ŠAŠ
Average Member



627 Posts

Member since 13/10/2013

Posted - 10/03/2024 : 19:05:06  Show Profile Show Extended Profile  Send ŠAŠ a Private Message  Reply with Quote
kud baš grass kings hehe

taj ipad omjerom ekrana 4:3 više odgovara europskom formatu stripa nego američkom.primjerice kada se odrežu margine taman stranica kolorke stane u ekran.ostali tableti imaju 16:9 ili 16:10 omjer i više odgovaraju američkom.također kad se odrežu mragine taman stane amerikanac na ekran,to sam također prije mjerio i uspoređivao.što se tiče samih europski stripova meni nije ni problem čitat polegnuto na tabletu od 10 inča s obzirom da ne stane cijela stranica već određeni kadrovi pa skrolam.pisao sam prije o mnogim prednostima digitalnih stripova te mislim da ,i fizička ,i digitalna izanja imaju svoje pluseve

no ja sam prije sto godina razmišljao hoću/neću uzet i odustao.zašto?
-taj uređaj je tada košta oko 10000 kn,što je bio ekvilalent pun k stripova i samo pitanje je kad bi ja nadmašio taj broj .uređaj bi brzo zastario,a da sam kupio stripove mogli bi mi ostat do kraja života ako treba
-više volim čitat na hrvatskom nego na engleskom iako engleski odlično razumijem .jednostavno ne možeš s maternjim jezikom parirat
-kad čitam domaće stripove dobivam još filtriraniji izbor za razlika od bespuća interenta.ja na hard diskovima imam oko 800k stripova i mangi, i sama činjenica upuštat se u to i tražit me malo plaši i stvara anksioznost heh
-u zadnje vrijeme više čitam knjige tako da bih tu ne bih mogao naći alternativu.postoje e readeri,no ne postoje digitalne knjige na hrvatskom.tako da bih tu bio prelomljen na dva svijeta u dva medija

itd
Go to Top of Page

bero7
New Member



203 Posts

Member since 25/10/2005

Posted - 10/03/2024 : 19:10:44  Show Profile Show Extended Profile  Send bero7 a Private Message  Reply with Quote
U kojem formatu su scan-ovi? PDF ili CBR?
Koju aplikaciju koristis za citanje?
Go to Top of Page

wintermute
New Member



USA
292 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 10/03/2024 : 19:43:30  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bero7

U kojem formatu su scan-ovi? PDF ili CBR?
Koju aplikaciju koristis za citanje?



CBR/CBZ i PDF. PDF se odlicno cita u Apple Books app, ne mora posebna a za CBR/CBZ posle dugo trazenja i testiranja meni je Comic Book Viewer (samo za iPad) najbolja i najjednostavnija: https://apps.apple.com/us/app/comic-book-viewer/id957475715 . Stripovi se mogu prebaciti ili preko USB kabla (najbrze) ili preko wifi-ja (sporije i komplikovanije ali ne treba kabl).

Dosta comics su i na webu i to sam pre morao da citam na kompjuteru ali sada to super ide na ovom velikom iPadu -- upravo jutros sam procitao Mirakul sa ovog sajta.

EDIT: ako se kupuje na Amazonu (Comixology) onda nisam siguran koji je format, Amazon ima svoj format i svoju aplikaciju za citanje toga... Takve stripove citam u Kindle app for iPad.

Edited by - wintermute on 10/03/2024 20:09:48
Go to Top of Page

zlatko900
Average Member

930 Posts

Member since 28/01/2012

Posted - 10/03/2024 : 19:50:07  Show Profile Show Extended Profile  Send zlatko900 a Private Message  Reply with Quote
Ne osjeti se miris papira- nekompletan doživljaj...
Go to Top of Page

wintermute
New Member



USA
292 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 10/03/2024 : 20:03:00  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ŠAŠ
1 ...uređaj bi brzo zastario,a da sam kupio stripove mogli bi mi ostat do kraja života

2 ...više volim čitat na hrvatskom nego na engleskom

3 ...-u zadnje vrijeme više čitam knjige tako da bih tu ne bih mogao naći alternativu.postoje e readeri,no ne postoje digitalne knjige na hrvatskom.tako da bih tu bio prelomljen na dva svijeta u dva medija



1 - nekad je to bilo tacnije, sada svi uredjaji mnogo duze traju (klasican moore's law nije vise na snazi). Npr ja jos uvek koristim iPhone X koga sam kupio kad je izasao pre preko 6 godina i sve radi meni dobro... MacBook Pro iz 2015 sam nedavno zamenio (posle skoro 10 godina) Ovaj iPad ocekujem da koristim bar 10 godina ako ne i vise. Naravno neko zeli cesce da menja i to je ok.

2 - ovo je kljucno, nema protiv argumenta. MADA ja sam mnogo knjiga na srpskom/hrvatskom nasao u txt/pdf obliku ali nisu legalne...

3 - ja sam sto se knjiga prica pre vise od 15 godina presao na Kindle i od tada nisam kupio nijednu papirnu knjigu. U knjigama je transfer na digitalno prakticno zavrsen sto pokazuje masivno zatvaranje knjizara ovde. Transfer je isto tako zavrsen za filmove i serije (sve se strimuje) a skoro je gotov kod video igara. Muziku i da ne pominjem. Ja film ili igru nisam preko 10 godina kupio u fizickom obliku...

Prednost ovog iPada je sto se na njemu mogu gledati i filmovi i naravno upotrebljavati za sve ostalo sto iPad moze. Ali tekstualne knjige moram na Kindle da citam -- e-ink je nekako tu kao papir dok kod stripova koji se stampaju na sjajnom papiru iPad ekran bolje deluje. Cak i da naprave e-ink u boji mislim da to ne bi islo uz stripove.

Ja sam veliki ljubitelj fizickog medijuma i imam mnogo video igara i stripova u tom obliku (imam ovde u americi preko 300 originalnih kaseta za ZX Spectrum koje sam nabavljao iz engleske, imam preko 100 kompletnih igara za Amigu itd.) znaci ja JESAM svojevrsni zaludjenik fizickog medijuma ali progres je neminovan... i te igre nisam nikad ni upotrebio nego naravno sve se danas igra sa SD kartice cak i ako imas originalni hardware (sto imam... imam cak i moderni ZX Spectrum Next).

- - - - -

Za kraj bih iskopirao jedan moj komentar sa jedne druge teme koji je isto relevantan za ovde:
http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=34842&REPLY_ID=2629561

@anto pa to je naravno kompleksno pitanje koje dotice moral i postovanje zakona pojedinca kao i raznih osobina sistema u kome je odrastao i/ili sada zivi. Ovde na USA sajtovima cesto vidim PDF bez ikakve zastite na prodaju i ljudi placaju i kupuju normalno iako je isti jedan Google search i klik daleko.

Ja naravno gledam skenove i ako je strip los onda i ne kupim papir. A ako nema skena a strip me prevario pa sam ga kupio onda ga vratim (srecom to je trivijalno na Amazonu -- jedan klik i drop u Whole Foods pored kuce). Ako je strip odlican onda kupim papir i posle gledanja skena, zapravo u takvim situacijama prekinem citanje skena i cekam papir. Konkretno za The Exile bih svakako uzeo papir cak i da sam imao besplatan sken.

Interesantna je situacija ako je strip odlican ali ne zelim da kupim papir jer je nerealno skup, najcesce zbog postarine iz Evrope. E tu izdavaci gube na meni i o tome sam cak i diskutovao sa jednim izdavacem sa Balkana pitajuci zasto nema digitalno da se kupi direktno od njega nego strip od npr €10 mene kosta €40 od cega €30 uzme posta a ja bih platio cak i €20 za digitalni od cega bi SVE uzeo izdavac. Odgovor je bio logisticki ali meni se cini da je to (opravdan?) strah od piratstva.

Beatrice sam npr vec kupio digitalno za $9.99. Ako mi se mnogo svidi uzecu papir po paprenoj ceni. Jedini strip za koji sam do sada ovaj harac platio je bio Teksas Kid koji me je kostao stravicno ali meni vredi. A za ostalo... nazalost Stripzona i sumnjivi sajtovi... do daljnjeg...
Go to Top of Page

wintermute
New Member



USA
292 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 10/03/2024 : 20:04:14  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zlatko900

Ne osjeti se miris papira- nekompletan doživljaj...



To postujem. I ja to osetim svaki put kada citam moje Vjesnik Alan Fordove.

Ali buducnost je neminovna...
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18406 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 10/03/2024 : 20:52:01  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zlatko900

Ne osjeti se miris papira- nekompletan doživljaj...



CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

RAKOSI4
Advanced Member



4816 Posts

Member since 23/07/2016

Posted - 10/03/2024 : 21:27:54  Show Profile Show Extended Profile  Send RAKOSI4 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by teller

quote:
Originally posted by zlatko900

Ne osjeti se miris papira- nekompletan doživljaj...






+1
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11689 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 10/03/2024 : 21:32:37  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Misliš smrad papira.

Have mercy
Go to Top of Page

zlatko900
Average Member

930 Posts

Member since 28/01/2012

Posted - 10/03/2024 : 21:42:39  Show Profile Show Extended Profile  Send zlatko900 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Misliš smrad papira.

Zavisi kako tko gleda. Ukusi su ukusi i nebih o njima raspravljao...
Go to Top of Page

leshwolsh
New Member



Serbia
269 Posts

Member since 04/06/2006

Posted - 11/03/2024 : 08:27:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit leshwolsh's Homepage  Send leshwolsh a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute


(imam ovde u americi preko 300 originalnih kaseta za ZX Spectrum koje sam nabavljao iz engleske, imam preko 100 kompletnih igara za Amigu itd.) znaci ja JESAM svojevrsni zaludjenik fizickog medijuma ali progres je neminovan... i te igre nisam nikad ni upotrebio nego naravno sve se danas igra sa SD kartice cak i ako imas originalni hardware (sto imam... imam cak i moderni ZX Spectrum Next).



Svaka čast za ovo. Ja još čuvam originalni Spectrum 48k i ZX81 i nekih 10-tak igara


https://www.youtube.com/channel/UCXej4FbiT-28h9Yf5MTM3fQ/featured

Edited by - leshwolsh on 11/03/2024 08:29:24
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2354 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 11/03/2024 : 12:17:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
Odlično izgleda, ali bez mirisa/"smrada" papira ništa.
Nostalgija je čudo...

Carpe diem
Go to Top of Page

wintermute
New Member



USA
292 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 11/03/2024 : 16:03:15  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by leshwolsh
Svaka čast za ovo. Ja još čuvam originalni Spectrum 48k i ZX81 i nekih 10-tak igara



To majstore! Evo moje kolekcije (cak imam nesto i za ZX81!) pa uzivaj:




Go to Top of Page

wintermute
New Member



USA
292 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 11/03/2024 : 16:09:52  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DzekDenijels

Odlično izgleda, ali bez mirisa/"smrada" papira ništa.
Nostalgija je čudo...



Interesantno da pominjes nesto sto sam i ja zapazio kod sebe. Kada kupujem novi strip privlaci me miris novog papira dakle tu ne moze biti nostalgije jer je novo. A onaj "smrad" kod starih Vjesnika me vuce na nostalgiju. Ili je ta nostalgija kod novih stripova nostalgija ka starima u trenutku kada su bili novi i tako isto mirisali?

Ali nije samo miris u pitanju nego i dodir, osecaj, pipanje hrbata, itd...

Moguce je da je kod stripova ta forma mnogo bitnija nego kod drugih medijuma, recimo film ti ubacis dvd i gledas tako da je streaming pokrio 99% iskustva. Kod stripa i knjige ti drzis medijum stalno u rukama i koristis ga za konzumaciju sadrzaja... Mada kod knjige sam se mnogo pre i radije odrekao forme jer je u pitanju samo obican tekst dok je strip nesto izmedju teksta i umetnickih slika.

Evo sta je svojevremeno Macan rekao na to na onoj staroj temi koju sam linkovao gore:

Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37357 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 11/03/2024 : 16:24:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Ako netko zeli kupiti Commodore 128 ...



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

zlatko900
Average Member

930 Posts

Member since 28/01/2012

Posted - 11/03/2024 : 22:42:30  Show Profile Show Extended Profile  Send zlatko900 a Private Message  Reply with Quote
Sada sam otvorio LMS-157-maskirani osvetnik.
Ah,kako sam se nauživao MIRISA...
Koji doping...
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2354 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 12/03/2024 : 18:52:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute

quote:
Originally posted by DzekDenijels

Odlično izgleda, ali bez mirisa/"smrada" papira ništa.
Nostalgija je čudo...



Interesantno da pominjes nesto sto sam i ja zapazio kod sebe. Kada kupujem novi strip privlaci me miris novog papira dakle tu ne moze biti nostalgije jer je novo. A onaj "smrad" kod starih Vjesnika me vuce na nostalgiju. Ili je ta nostalgija kod novih stripova nostalgija ka starima u trenutku kada su bili novi i tako isto mirisali?

Ali nije samo miris u pitanju nego i dodir, osecaj, pipanje hrbata, itd...

Moguce je da je kod stripova ta forma mnogo bitnija nego kod drugih medijuma, recimo film ti ubacis dvd i gledas tako da je streaming pokrio 99% iskustva. Kod stripa i knjige ti drzis medijum stalno u rukama i koristis ga za konzumaciju sadrzaja... Mada kod knjige sam se mnogo pre i radije odrekao forme jer je u pitanju samo obican tekst dok je strip nesto izmedju teksta i umetnickih slika.


To je to...

Carpe diem
Go to Top of Page

wintermute
New Member



USA
292 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 12/03/2024 : 22:53:54  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Papir nosilac stripa (i knjige) je portabilna forma koje na sebi ima sadrzaj u obliku koji je odmah jednostavno prezentabilan. To nije slucaj sa filmovima, muzikom i video igrama. Da bi igrao igru treba ti konzola ili kompjuter, TV/monitor, kontroleri/tastatura/mis, pa i struja (osim ako nije u pitanju potpuno mehanicka igra koja se bukvalno igra u formi u kojoj postoji npr. Rubikova kocka ili mali mehanicki fliper). Slicno za film i muziku dok se strip i knjiga odmah mogu konzumirati sa svog medijuma direktno. Mada knjizi to nije pomoglo jer je "slika" sadrzaja suvise "jednostavna" -- samo tekst.

U stvari dobro poredjenje bi mozda bila bas Rubikova kocka -- koliko ljudi radije slaze kocku na kompjuteru od njene fizicke forme? Kladio bih se skoro niko! Kod kocke su u pitanju fizicki pokreti prstima i tih pokreta ima kod listanja stripova, doduse ne znam kako kocke mirišu

Ja sam ubedjen da ce stripovi u papiru preziveti, u najgorem slucaju imace status LP ploca koje danas kupuje mala ali nezanemarljiva grupa entizijasta i kolekcionara. Ostali jednostavno slusaju tu istu muziku (cesto besplatno) na telefonima itd.

Danas sam bas malo gledao posle dugo vremena i imam 400+ papirnih stripova... i to ne mogu da smanjim jer su to vec bas svi veoma probrani. I veliki deo toga i nema (jos uvek) skenirano (cak ni ilegalno)...

Imao sam i veliku kolekciju CD-ova i DVD-jeva. CD-ove sam sve prodao pa ima 15 godina ili vise cak a DVD-jeve sam kako se koji film pojavi na streamingu prodavao da bih danas spao na 1 CD (cuvam jer je poklon sa posvetom) i 6 DVD/BluRay filmova koji jos uvek ne postoje nigde na (legalnom) streamingu. Ali kao sto rekoh ne pamtim kad sam zadnji put kupio tekstualnu knjigu, cd, dvd, bluray, video igru... Stripovi su poslednji Mohikanac!
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1735 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 13/03/2024 : 01:26:45  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Ja imam skoro terabajt popunjen samo stripovima i knjigama. I čitam dosta i jednih i drugih preko kompa i uglavnom površno to radim. Koliko da zadovoljim osnovne potrebe saznanja. Ne umem da uživam čitajući digitalno. Ne aktiviraju se ostala čula.
Nema tog fizičkog kontakta.

Kao mi ovde što pričamo. Diskusije su prilično sterilne. Nema kontakta očima, nema stisnute ruke, ubrzanog ili povišenog govora, nema gestikulacije...
Ne postoji iPad koji će da zameni listanje stripa ili knjige.

Da se razumemo, i ja to koristim. Pročitao sam možda pola/pola, digitalno vs klasično.
Istina je da je ušteda velika ko čita digitalno, i kao što si pomenuo, postoje određene prednosti. Posebno za ljude koji su daleko a uživaju u čitanju na maternjem jeziku.

Ti si na mestu koje je deceniju ispred nas, što se tiče progresa, tehnologija itd. tako da će verovatno i kod nas za desetak godina početi slično da se razmišlja. Tu je psihologija krda bitna. Ako većina ostavi papir, onda i manjina prestaje da ga koristi. Za sada ta fizička izdanja nama imaju neku vrednost- sentimentalnu, novčanu, umetničku itd. Onog trenutka kada ljudi počnu da odbacuju te vrednosti, preći će se na digitalu.
Životni prostor koji delimo sa stripovima nije beskonačan. I moramo praviti kompromise. Prosto se nema mesta za sva izdanja koja bi želeli da imamo. I tu digitala pomaže.
Al ipak na digitalu gledam kao na nužno zlo.
Dok mi je strip/knjiga merak.

Lepše mi je videti devojku koja u parku ili na plaži lista knjigu od one koja drži tablet u ruci. Iako možda čitaju istu knjigu. :)
Tako da glasam za seču šuma. :)

Wintermute, mogao bi da baciš sliku kolekcije, pošto pretpostavljam da se prilično razlikuje od ovih naših, da nam daš ideju za neka čitanja. Posebno američki deo kolekcije...







Resistance is futile.
Go to Top of Page

wintermute
New Member



USA
292 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 13/03/2024 : 03:35:15  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by borg
mogao bi da baciš sliku kolekcije, pošto pretpostavljam da se prilično razlikuje od ovih naših, da nam daš ideju za neka čitanja. Posebno američki deo kolekcije...



NAPOMENA: ovo je verovatno za neku drugu temu ali evo ostavicu ovde jer je ovde pitano

Heh, iznenadio bi se koliko je moja kolekcija verovatno slicna kolekcijama ljudi sa ovog foruma jer ja sam odrastao na Boneliju, Alan Fordu, i francusko-belgijskoj skoli stripa; ne volim superheroes i prakticno ne citam mange uopste.

Evo prvo sazetak:

- 30 stripova su od DJ-a (Epicenter Comics): americki Zagor, Tex, Mr No, Alvar i drugi
- 35 kompletan Walking Dead u TPB sa 3 dodatka
- 24 kompletan Tin Tin u kutiji, 38 kompletan Asterix u kutiji
- 7 velikih HC Disney knjiga sa raznim stripovima, 2 velika HC Lucky Luke (Talicni Tom)
- oko 40 raznih grafickih novela veceg formata (evropskih, americkih, HC i SC)
- oko 20 raznih grafickih novela manjeg formata (evropskih, americkih, HC i SC)
- 6 Martin Mystery od Dark Horse (sve sto je izaslo u americi)
- 35 raznih TPB-a
- 11 Warriors mangi (citala deca pa se i meni svidelo)

- (neamericko) 100 stripova su prvih 75 Magnusovih Alan Fordova, trobroji i duplikati
- (neamericko) imam 5 stripoteka (ceo Gospodar prstenova strip)

OK to je samo oko 350 ali je isto tako tesko definisati sta je strip jer neke verzije objedinjuju vise manjih i obratno (recimo nekome je Walking Dead samo 4 omnibus knjizurine dok bi neke moje Disney knjige nekome bile 10-20 stripova)

Ali imam i oko 250 onih tankih svescica i to su uglavnom stariji Disney comics. To mi stoji u garazi u jednoj specijalnoj kutiji pravljenoj da se one cuvaju u njoj ili da se nose i prodaju/menjaju na konvencijama. Imam takvu jednu punu kutiju i imam jos sa strane sto nije stalo i to sam malo rasirio da se vidi, ovo je zapravo nesto "najamerickije" sto imam.

Znaci oko 600 stripova grubo receno...









Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1735 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 13/03/2024 : 08:32:00  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Super, imaš dosta naslova koje nisam pročitao. Taman da dodam neke naslove na spisak. Lepa kolekcija!


(Zar se može u Americi bez superheroja? :) )

Resistance is futile.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 13/03/2024 : 10:09:31  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute

Pokrenuo bih ovu temu ali u verziji za 2024 godinu. Pretrazivao sam forum i tu i tamo se raspravljalo o tome a zadnji put na posebnoj temi pre skoro 15 godina ovde: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=40513




Ipak smo nešto raspravljali na sličnu temu i relativno nedavno ; )
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=53532
A originalna rasprava je potekla otprilike ovdje: http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=851&TOPIC_ID=34006#2534489

quote:
Originally posted by ŠAŠ


-u zadnje vrijeme više čitam knjige tako da bih tu ne bih mogao naći alternativu.postoje e readeri,no ne postoje digitalne knjige na hrvatskom.




Ako nemaš prigovor savjesti onda postoje.

quote:
Originally posted by wintermute



3 - ja sam sto se knjiga prica pre vise od 15 godina presao na Kindle i od tada nisam kupio nijednu papirnu knjigu. U knjigama je transfer na digitalno prakticno zavrsen sto pokazuje masivno zatvaranje knjizara ovde. Transfer je isto tako zavrsen za filmove i serije (sve se strimuje) a skoro je gotov kod video igara. Muziku i da ne pominjem. Ja film ili igru nisam preko 10 godina kupio u fizickom obliku...




Transfer sa čega? (FILM) Ako pričamo o videotekama, onda istina, no one su umrle davno prije streaminga. No za njima filmska industrija i nije previše žalila, a čini mi se da nije žalila ni za kupcima fizičkih izdanja za kućnu upotrebu. Ovo su sad paušalne ocjene (nemam volje kopati statistiku za to), ali rekao bih da što se filma tiče to nikad nije ni bio tako bitan faktor kao kod recimo muzike ili stripa. Kupci su bili filmofili kolekcionari, a takvi i danas kupuju kolekcionarska i deluxe fizička izdanja kojih ima koliko hoćeš. Ovo sad su nešto manje pašalne procjene: primarni izvor prihoda za filmsku industriju i superiorni format konzumacije za publiku je i dalje isti - kino. Sad pogledajmo statistiku (no prije analize statistike recimo da se 2020. naravno dogodio nenadani armagedon, nakon kojeg se situacija još uvijek nije kroz stabilizirala).
USA kino tržište od 1995 do 2024: https://www.the-numbers.com/market/
Dakle vidimo da je predpandemijske 2019. kino zarada bila nešto veća i broj prodanih ulaznica također bio nešto veći nego pretpotopne 1995., a između se cijelo vrijeme kretao u otprilike sličnim gabaritima. No film je zasebna priča, zanimljivija je sljedeća kategorija.

(KNJIGE) Što se tiče knjiga, prodaja fizičkih izdanja još uvijek čini oko 80%, a digitalna oko 10%, otprilike kao i audiobooks: https://wordsrated.com/book-sales-statistics/ (zanimljivo, pandemija je u ovom slučaju utjecala na rast brojki). Dakle digitala je još daleko iza printanih izdanja po prodaji, no možda još bolji pokazatelj odnosa snaga je sljedeće. Primarni način konzumacije nije čitanje kod kuće, već putem posudbe iz javnih knjižnica. Dokaz (osim osobnog iskustva)? Amerikanci (najveći su market i imaju najčišću statistiku) godišnje posude 2 milijarde jedinica iz javnih knjižnica. Nasuprot tome kupe oko 900 milijuna knjiga (u svim formatima). Dakle duplo više knjiga posude nego što kupe. A što se knjižnica tiče, američke knižnice sada imaju više digitalne građe (58.75%) nego printane, no ipak se digitalna izdanja čine samo 37.39% posudbe, znači manje od printanih: https://wordsrated.com/state-of-us-public-libraries/
Zaključak: ne samo da se i dalje prodaje puno više fizičkih od digitalnih izdanja, nego čak i kroz javne knjižnice u kojima je sve od dostupnosti, preko širine kolekcije do jednostavnosti korištenja, na strani digitalnih izdanja - dodajmo tome razvijenost i dostupnost e-readera - ljudi i dalje više vole čitati printanu knjigu od digitalne ;)

(MUZIKA) OK, ovdje je streaming stvarno neprikosnoveni car kojem ostali formati (live nastupe ako izuzmemo kao nešto drugo) nisu ni do gležnjeva, a kamoli koljena. Ipak, zanimljivo je usporediti što se u zadnjih 20ak godina događalo sa digitalnim downloadom, koji je prije streaminga bio proglašavan za killera fizičkih izdanja, i prodajom vinila, fizičkog formata koji je još davno davno proglašen klinički mrtvim (pa onda možda možemo raspraviti jesu li digitalna izdanja knjiga i stripova sličnija digitalnom downloadu muzike ili streamingu muzike):


Edited by - vukozec on 13/03/2024 11:49:57
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6872 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 13/03/2024 : 10:33:47  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Wintermute je u zabludi. Nisam mislio da se uključujem, ali svako ima pravo na svoju viziju budućnosti, makar se najčešće i ne ostvarila, onako kako je zamišlja.

Digitalne knjige i stripovi nisu budućnost. One su sadašnjost, već duže vreme. Papirna izdanja neće biti (previše) ugrožena i ostaće dominantna, stvarnost pokazuje.

Lični izbor će da bude, ako neko hoće da preferira digitalije.

Film i muzika su priče za sebe, neke paralele, ali i razlike postoje. Vukozec je već pisao.
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 13/03/2024 : 12:20:32  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
winter na dobrom si tragu...papir i fizički mediji polako ali sigurno postaju relikt prošlosti.

Npr. u RH se odavno više ne bi štampali udžbenicu u papiranatom obliku (i stvarno nisu potrebni) da nema tiskarskog lobija koji prodajom knjiga zarađuju ogromne svote, a sve na račun države. Dobar dio nastavnika skoro da ne koristi klasične udžbenike, već se služi digitalnim materijalima ili radnim udžbenicima. Klasični udžbenik je nepotreban, ali drži ga zarada.

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!

Edited by - BeaGea on 13/03/2024 12:21:23
Go to Top of Page

matori paraliticar
Senior Member



1231 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 13/03/2024 : 12:23:36  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
Nisam bas mislio ni ja da se ukljucujem ovde ali setih se da je modesty stripovi (bivsi Omnibus) imao u ponudi nesto od svojih stripova u digitalnom formatu
Na primer ovo izdanje..
https://www.modestystripovi.com/osvrti/loba%C4%8Dev/
Ne znam kakva su njihova iskustva sa tim..
Uopsteno se malo zna o tom izdavacu zadnjih godina
Voleo bi da jednog dana fibra ima digitalnu ponudu i publiku spremnu da to finansijski podrzi kupovinom ali bojim se da su te zelje utopicne..
Dosta zavisi recimo o tome koja ce biti stripovska publika u godinama koje dolaze
a to izdavacima saznati nije lako

neki licni stav je da volim papir ali ga imam toliko da nema puno vise mesta za njega a tesko se odricem onoga sto vec imam kod sebe. Interesuju me i neka buduca izdanja ali realno neizdrzivo je da sibam kao do sada..

Under construction.
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000