forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Digitalni stripovi: (moja) nova iskustva
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

matori paraliticar
Senior Member



1231 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 13/03/2024 : 12:28:22  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by BeaGea
Npr. u RH se odavno više ne bi štampali udžbenicu u papiranatom obliku (i stvarno nisu potrebni) da nema tiskarskog lobija koji prodajom knjiga zarađuju ogromne svote, a sve na račun države. Dobar dio nastavnika skoro da ne koristi klasične udžbenike, već se služi digitalnim materijalima ili radnim udžbenicima. Klasični udžbenik je nepotreban, ali drži ga zarada.


skolski udzbenici su tek prica za sebe.. ovde kod mene su digitalizirali puno i sada uvideli da nije donelo rezultate koje su ocekivali pa se vracaju papiru u nekoj meri
ovo zadnje je dosta frisko, kako ce zavrsiti videcemo

zaletati se digitalizacijom je riskantno ali i ostati na onome kako je uvek bilo je takodje riskantno :)

Under construction.
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 13/03/2024 : 12:36:54  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by matori paraliticar

quote:
Originally posted by BeaGea
Npr. u RH se odavno više ne bi štampali udžbenicu u papiranatom obliku (i stvarno nisu potrebni) da nema tiskarskog lobija koji prodajom knjiga zarađuju ogromne svote, a sve na račun države. Dobar dio nastavnika skoro da ne koristi klasične udžbenike, već se služi digitalnim materijalima ili radnim udžbenicima. Klasični udžbenik je nepotreban, ali drži ga zarada.


skolski udzbenici su tek prica za sebe.. ovde kod mene su digitalizirali puno i sada uvideli da nije donelo rezultate koje su ocekivali pa se vracaju papiru u nekoj meri
ovo zadnje je dosta frisko, kako ce zavrsiti videcemo

zaletati se digitalizacijom je riskantno ali i ostati na onome kako je uvek bilo je takodje riskantno :)



Problem su neobrazovani roditelji koji se ne snalaze u digitalizaciji, pa ne znaju djeci napisat zadaću umjesto njih. Nisu problem digitalni udžbenici.

Samo da se nikaj ne mijenja, to je maksima večine stanovništva navek bila.

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

zmcomics
Average Member



717 Posts

Member since 24/08/2002

Posted - 13/03/2024 : 12:37:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit zmcomics's Homepage  Send zmcomics a Private Message  Reply with Quote

Prodaja elektronskih knjiga je mnogo veća od tih 10% što kaže statistika. Sigurno nisu uračunali "prodaju" preko torrenta i drugih sajtova gde se svako novo izdanje može naći istovremeno kao i legalno. Isto je i sa stripovima. Plus kod knjiga postoje milioni legalno besplatnih knjiga kojima je istekao kopirajt. Stvarno više nije potrebno plaćati nekom da ti uvaljuje Tarzana, Šerlok Holmsa, i ostale klasike, pogotovo ne treba seći šume zbog toga.

Baš zbog toga izdavači forsiraju papirna izdanja, dok se ne nađe neko rešenje za pirateriju. Prešli bi na elektronsko iz momenta kad bi to sredili.

Cenim da će se to danas sutra rešiti poput videa i muzike, preko striming servisa. Dotle će biti papira.

Papir preferiraju (mi) matorci, klincima je nebitan, manje čitaju pa je i to deo problema sa prodajom elektronskih izdanja.

Papir, pa lepomiriše, često, ali isto tako zna da neprijatno zasmrdi, ipak su to uglavnom toksične tvari (olovo u boji, kiseline za voluminiziranje papira) koje volimo. I meni će biti teško da pređem na digitalno čitanje stripova, ali pre svega zbog navike, i zbog stripova većeg formata. A i uništio sam oči računarom, pa mi novo plavetnilo nije nužno.

Zato beletristiku čitam skoro isključivo na Kindlu. Samo kada ne uspem da nađem elektronsku verziju, a važno mi je, čitam na papiru. Kada mi je bitno da podržim izdavača/autora kupim knjigu, pa čekam elektronsku varijantu da čitam!!!

Kao kod knjige tako i na stripu, bolji je realno elektronski format. Ako me nešto iritira u oba slučaja to je lomljenje/savijanje strana, problem da se čitaju i lepo vide savijeni delovi kod spajanja strana. Elektronski sve vidiš ispravno, bez muke. I koliko god bilo strana uvek je ista podnošljiva težina. A miris? Pa to je možda dobar biznis plan za sveće, ili dodatke za gedžete sa mirisom knjige…:)

Posebno je zanimljivo što izdanja mogu da imaju neograničen broj strana!!!

Papir će ostati za ekskluzive, luksuzna izdanja. Egzotika, kao danas gramofonske ploče. Pitanje je dana samo…


STRIP VESTI svakodnevno na www.stripvesti.com i www.facebook.com/StripVesti • Homepage www.zmcomics.com
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 13/03/2024 : 12:37:50  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zmcomics


Papir će ostati za ekskluzive, luksuzna izdanja. Egzotika, kao danas gramofonske ploče. Pitanje je dana samo…





Upravo to!

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6873 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 13/03/2024 : 12:59:42  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Uh, kad se BeaGea složi sa nekim, pouzdan je znak da greši.

Meni je čovek pre tačno 24 godine pričao kako će knjige i stripovi vrlo brzo da nestanu. Za poslednjih četvrt veka on nije bio u pravu, ja jesam.

Na svakih 25 godina (simbolično, mnogo češće ustvari) neko će da prognozira isto. U jednom momentu svih "sagovornika" neće više biti na ovom svetu.

Uvek postoji šansa da prognozer dalje budućnosti bude u pravu. Samo neće moći da uživa u tome.

Edited by - alexts on 13/03/2024 13:19:49
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6873 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 13/03/2024 : 13:02:21  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
U nekom trenutku budućnosti i A. Vučić sa svojom najavom letećih automobila će biti u pravu. Ali u trenutku govora je ispao smešan.
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 13/03/2024 : 13:04:34  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
...zna li netko kak se riješiti stidnih ušiju koji jašu po vama na forumu!?

Savjet na PM ;)

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6943 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 13/03/2024 : 13:36:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zmcomics


Papir preferiraju (mi) matorci, klincima je nebitan, manje čitaju pa je i to deo problema sa prodajom elektronskih izdanja.


Siguran sam da od ukupnog broja klinaca manji dio njih čita, ali isto je zapravo i s nama matorcima, uvijek bilo. A što se tiče ovih klinaca koji čitaju, mogu reći da kupuju (tiskane) knjige možda i više nego starije generacije, bar je takvo moje iskustvo. To što su gotovo 100% na engleskom i što ne znaju materinji jezik je već neki drugi problem (ili nije).


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 13/03/2024 : 13:50:46  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zmcomics



Papir preferiraju (mi) matorci, klincima je nebitan, manje čitaju pa je i to deo problema sa prodajom elektronskih izdanja.




(opet, 1 dijete nije neki uzorak za donositi zaključke, ali, nisam ni prvi ni zadnji, pa evo ga :) )

Moja mala ima 11 godina, ima mobitel sa kojim se služi stalno, kao i sa laptopom, imala je i ima digitalno vrlo obrazovane učitelje u školi, ima Kindle, obožava čitati i čita stalno, ide u čitateljski klub u školi sa kojim pobjeđuje na natjecanjima... I ne pada joj na pamet uzeti taj Kindle u ruke, čita samo tiskana izdanja ;)

Edited by - vukozec on 13/03/2024 13:50:59
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6873 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 13/03/2024 : 13:56:31  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by zmcomics



Papir preferiraju (mi) matorci, klincima je nebitan, manje čitaju pa je i to deo problema sa prodajom elektronskih izdanja.




(opet, 1 dijete nije neki uzorak za donositi zaključke, ali, nisam ni prvi ni zadnji, pa evo ga :) )

Moja mala ima 11 godina, ima mobitel sa kojim se služi stalno, kao i sa laptopom, imala je i ima digitalno vrlo obrazovane učitelje u školi, ima Kindle, obožava čitati i čita stalno, ide u čitateljski klub u školi sa kojim pobjeđuje na natjecanjima... I ne pada joj na pamet uzeti taj Kindle u ruke, čita samo tiskana izdanja ;)



Na ovom primeru, zaključujem da će štampane knjige izdržati u masovnom obliku još 2371 godinu!
Go to Top of Page

wintermute
Junior Member



USA
300 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 13/03/2024 : 16:09:02  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec
Ipak smo nešto raspravljali na sličnu temu i relativno nedavno ; )
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=53532
A originalna rasprava je potekla otprilike ovdje: http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=851&TOPIC_ID=34006#2534489



E bas mi zao sto nisam to nasao pa da nastavim tamo, nije mi uopste palo na pamet da trazim "e reader" ili "reader" jer je to nesto sto vezujem iskljivo za digitalne knjige, trazio sam "digital comics" "digitalni stripovi" i slicno...

Hvala na tim linkovima, procitacu sve to.
Go to Top of Page

wintermute
Junior Member



USA
300 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 13/03/2024 : 21:10:49  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
@vukozec: upravo sam procitao sve relevantno sa tih tema i to je UPRAVO ono sto sam trazio ali nisam mogao da ih nadjem pa sam otvorio novu.

Ovim putem se izvinjavam svima sto nisam pronasao diskusiju o digitalnim stripovima na 851-oj strani teme "Markos nam se nesto ucutao..." Ah, čari off-topica...

Salu na stranu, uzivao sam citajuci a narocito bih izdvojio komentare od vukozec, zmcomics, drogsy, DiSkAcH, Paka01, Chui, petarStripovi10, Wolfman, Lorda... verovatno sam jos nekog sa dobrim komentarima (nenamerno) izostavio...

Onda vas je moderator odveo na drugu temu ali o e-readerima koju isto nisam nasao

Da sam nasao te dve teme, prikljucio bih se e-reader temi i ne bih otvarao ovu novu.

Ne znam da li ima opcija da se ova tema "nakaci" na e-reader temu? Ako ne a moderatori misle da je ova tema redundantna -- rado cu je izbrisati (ili neka brisu oni).

- - -

Uzgred, u mojoj iPad prici ce se desiti plot twist! Kako internet rumori da ce Apple u naredne 2-3 nedelje da izbaci nove iPad Pro sa M3 chipom i OLED ekranom ja cu ovaj kupljeni iPad Pro da vratim (imam fore do utorka, 19og) i onda sacekam i kupim taj novi. Mislim da ce stripovi na OLED izgledati jos bolje (iz licnog iskustva sa telefonima, televizorima i konzolama (ako se neko seca PS Vite -- moje omiljene konzole mada sada ima i Switch OLED)).
Go to Top of Page

zmcomics
Average Member



717 Posts

Member since 24/08/2002

Posted - 13/03/2024 : 21:21:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit zmcomics's Homepage  Send zmcomics a Private Message  Reply with Quote

Da mi je neko pre samo par godina rekao da današnji klinci neće znati da koriste torrente i slično rekao bih da priča gluposti… Striming servisi su to rešili "preko noći"… Moj sin od 27 godina je jedini iz svog društva koji zna za torrente!!!

I ja sada 90% gledam preko stiminga…

Biće tako i sa digitalnim knjigama i stripovima…

Te ranije najave kako će se brzo preći na elektronske knjige je bilo preoptimistično, u svrhu marketinga… Treba vreme da stasa nova publika koja sve to već čita na mobilnim i tabletima… da odumre stara tradicionalna… i naravno, da se reši pitanje piraterije… pa kod nas niko ne prodaje elektronske knjige… postoji par servisa, ali se ne isplate jer su zatvorenog tipa.

Pa knjižnice/biblioteke su već na 37% iznajmljivanja kako je neko preneo statistike. To je mnogo realnije stanje koliko se čita ebook… Između ostalog, i izdavači nisu napravili dovoljnu cenovnu razliku između papira i ebooka. Kad platiš samo 10tak procenata manje, onda hoćeš od izdavača i da uzmeš nešto…:)

A opet ponavljam besplatne knjige su prelako dostupne i to par miliona legalnih!!! Što bi kupovali šta ne moraju.

A ni država kao i mnoge druge strukture neće podržati da to ide brže, jer elektronskim izdavaštvom previše drugih delatnosti (štamparije, industrija hartije, knjiški lanci) nestaje, to mora polako da se dogodi. No, biće kao i sa kolima, jednom će se postaviti granica kada će krenuti veliki prelaz na digitalno. Mada verujem da će to prirodno ići…

Svima je problem prostora… Da postoje legalna digitalna izdanja mnogo bih više kupovao mange i bonellija… i svi bi papiri (osim Ken Parkera) leteli iz stana, kao i većina amera. Nemam mesta za sve i nisam jedini, a velika izdanja (francuzi i pojedini ameri) još nemaju adekvantan čitač pa bi oni ostali na policama, mada već ni za to nemam dovoljno mesta…

A što se tiče Kindla… pa moja žena je digitalni analfabeta… samo šta mora… za 15 minuta se navikla i prihvatila da joj to čitanje svršeno odgovara!!! O klincima da ne pričam. Kad odemo na letovanje pročitamo i par desetina knjiga, i sve stanu u torbicu s mobilnim!!! A ponesemo par stotina da možemo da biramo…


STRIP VESTI svakodnevno na www.stripvesti.com i www.facebook.com/StripVesti • Homepage www.zmcomics.com
Go to Top of Page

wintermute
Junior Member



USA
300 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 13/03/2024 : 22:38:35  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Neke prednosti e-citanja stripova mogu i dalje da se "emuliraju" papriom iako nije udobno. Ti MOZES da poneses 100 stripova na letovanje ali nije udobno da to radis. Ti MOZES da platis vise za papirnu verziju. Ti cak MOZES da cuvas 10000 stripova u garazi, podrumu, tavanu, ispod kreveta iako nije zgodno... itd.

Ali ono sto NE MOZE da se emulira to je:

- citanje odmah (usteda vremena -- cak i da imam stampariju kuci ne moze strip da se napravi/dobije toliko brzo koliko traje download)
- citanje u mraku (pomenuto ali meni je ovo jedna od najvecih prednosti kada citam u krevetu nocu ne moram da palim svetlo i budim zenu)

Elektronika ne moze da emulira:

- osecaj citanja papira (sta god to znacilo), barem dok se ne pojavi savrsen e-ink u boji (ovo je za tekstualne knjige vec reseno!)
- miris
- osecaj hrbata i listanja
- slaganje na policu (naravno apps imaju virtuelne police ali...)

Da li sam propustio nesto?

I onda gledanjem na ove liste svako moze da zakljuci cega bi se odrekao da bi dobio nesto drugo...

- - -

Pozajmljivanje je isto velika tema. Fizicki strip moze da se pozajmi nekome. Digitalni ne moze barem ne tako lako i ne jos uvek. Digiitalne knjige i stripovi osoba moze da se pozajmi od institucija (Amazon Unlimited, biblioteke u USA a verovatno i sire) ali ne mogu peer to peer (osoba osobi). Ovo je bila velika zamerka i kod video igara i dan danas se lome koplja oko toga ali to nije tamo sprecilo migraciju...
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6873 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 13/03/2024 : 23:09:24  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
U najboljem/najgorem slučaju nestaće papirnate sveščice, nekada znane kao kiosk steipovi. Čudi me, s obzirom na to kakve su u USA, da i sad postoje.

Previđate da strip u luksuznom izdanju je i "umetničko delo", predmet obožavanja. Ako hoćeš lepu vazu, statuu, svećnjak ili lampu, stočić, ne možeš sa digitalnom verzijom. Ljubitelji stripova tako gledaju na njih. Police, ukras...
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1737 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 13/03/2024 : 23:34:29  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Ja i ne razumem koncept izdavača kod digitalnog formata? Može DC na primer ili Marvel da angažuje dvadeset prevodioca, prevede na 20ak jezika i prodaje isto izdanje samo se izabere jezik.
Šta će tu bilo kakvi izdavači, licence itd...

A verovatno će uskoro AI rešavati probleme prevoda i upisa u realnom vremenu...

;)


Resistance is futile.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6873 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 13/03/2024 : 23:40:39  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Zvuči kao - U budućnosti će ljudi zdravije da se hrane i više da se kreću. Zato će farmaceutska industrija prestati da postoji.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6873 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 13/03/2024 : 23:42:56  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ili još bolje - prestaće potreba za oružjem, jer nove generacije znaju da rat i nasilje ne valjaju.

To je taj tip prognoza budućnosti.
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1737 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 14/03/2024 : 00:04:35  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Ne Aleks, uskoro ćemo čitati stripove u letećim automobilima. Nisi u toku.
;)


Resistance is futile.
Go to Top of Page

wintermute
Junior Member



USA
300 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 14/03/2024 : 00:11:08  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by borg

Ja i ne razumem koncept izdavača kod digitalnog formata? Može DC na primer ili Marvel da angažuje dvadeset prevodioca, prevede na 20ak jezika i prodaje isto izdanje samo se izabere jezik.
Šta će tu bilo kakvi izdavači, licence itd...



Ja to ovako vidim, postoje tri entiteta: proizvodjac, izdavac, distributer.

Mali broj kompanija moze da obavlja sve tri uloge zbog raznih logistickih razloga. Neke velike kompanije (koje si pomenuo) rade sva tri, neke dva od tri, a neke samo jednu delatnost.

Ovako je kod video igara ciji biznis poznajem bolje od stripova ali mislim da kod stripova konceptualno mora biti slicno.
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1737 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 14/03/2024 : 00:20:37  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Pa dobro, bio sam malo ironičan.
Hteo sam da kažem da bi izdavači prelaskom na digitalu polako sami sebe počeli da ukidaju.
Jer će, manje više, trebati samo upis prevoda i prevod.
A kao što Šaner reče, čak ni to, jer će većina pre čitati to na engleskom...


Resistance is futile.
Go to Top of Page

wintermute
Junior Member



USA
300 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 14/03/2024 : 00:25:17  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by borg

Pa dobro, bio sam malo ironičan.
Hteo sam da kažem da bi izdavači prelaskom na digitalu polako sami sebe počeli da ukidaju.
Jer će, manje više, trebati samo upis prevoda i prevod.
A kao što Šaner reče, čak ni to, jer će većina pre čitati to na engleskom...



Ha ha ok. Ali slazem se da ce prelaskom na digitalu biti mnogo lakse da jedan entitet bude i proizvodjac i izdavac i distributer. To je prakticno to ukidanje...
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6873 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 14/03/2024 : 07:56:04  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Vidim da moji prethodni postovi nisu shvaćeni. Ni jedna industrija u kapitalizmu neće dozvoliti da se samoukine. Pokušaće sve, sa svim svojim granama da opstane. Otuda poređenja sa farmaceutskom i vojnom industrijom, dok prva nije neophodna u tom obimu, a druga suštinski uopšte, nikad neće nestati.

Prognoze koje se temelje samo na navikama kupaca i promenama koje nastaju previđaju da se i na te navike može uticati i da ne ide sve spontano.

Bioskopi su trebali da nestanu, sa nastankom televizije, pa videorikordera, dvd-a, interneta, velikih LCD televizora, smartphona, streaming servisa itd. Pa još nisu.

Edited by - alexts on 14/03/2024 08:39:07
Go to Top of Page

matori paraliticar
Senior Member



1231 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 14/03/2024 : 09:30:42  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Vidim da moji prethodni postovi nisu shvaćeni.


Nije prvi put da se to desilo...

Under construction.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6873 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 14/03/2024 : 10:06:22  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by matori paraliticar

quote:
Originally posted by alexts

Vidim da moji prethodni postovi nisu shvaćeni.


Nije prvi put da se to desilo...



Treba prilagoditi intelektualni nivo širokom puku, nije to uvek jednostavno.
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.31 seconds. Snitz Forums 2000