forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Digitalni stripovi: (moja) nova iskustva
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6064 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 15/03/2024 : 11:26:11  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Već sam pisao svoje viđenje i stav, pa da ponovim.

Otkrio Kindle tj bilo koji e-čitač i otkantao papirnate knjige jer sam se doslovno preporodio, Winter je na tu temu već sve napisao više manje.
Moji razlozi za prelazake na eknjige:
E-čitač ne ''grize'' oči kao LCD ili OLED ekrani sa neprirodnim pozadinskim osvijetljenjem, a i paperwhite 11 ima to osvijetljenje sa regulacijom topline, pa ide od plavkastog do izrazito narančaste boje koja mi je zapravo vrlo ugodna za oči, isto tako nije pozadinsko nego je tzv frontlight iliti ispred ekrana, pa emulira sunce ili žarulju. Onda žena i ja čitamo bez dodatnog svijetla navečer u krevetu bez da smetamo onog drugog.
Drugo je ovo da odmah imaš nekoliko knjiga na njemu, treće je nema borbe sa težinom knjige i sa držanjem stranica da se ne zatvore (i sve to jednom rukom), četvrto je biranje fonta i veličine teksta, peto je da mi paše mala veličina samog e-čitača i za kraj tu je baterija koja drži li drži u odnosu na npr Ipad ili mobitel (traje više od mj dana svakodnevnog čitanja). Onda uz sami e-čitač, imam i na mobu par knjiga da se nađe kada negdje ćubim i čekam pa samo nastavim gdje sam stao; to je prva pomoć jer nije ugodno kao e-ink ekran.

Stripovi, e tu je malo drugačija priča samnom. Velika većina pogodnosti važi kao i kod eknjiga, ali osjetim zamor u očima unatoč jako dobroj opciji na iOS uređajima pod nazivom True Tone. To, uz samu veličinu ekrana na običnom ipadu me baš smeta, ali pročitao sam već hrpu stripova digitalno. Ovaj ipad od 12 i kusur inča nisam probao, ali cijena mu je bezobrazna i sve mi se čini da ga u dogledno vrijeme neću ni probati. I ove ipade tj ipad koji trenutno koristim nisam platio, nego dobio na korištenje od poslodavca. Na ipadu koristim Chunky koji mi je naj naj jer ima neke jako dobre opcija tipa auto crop, pa sam reže margine na nekim stripovima i slično. Winter, probaj Chunky prvo free verziju, pa ako želiš napredne funkcije možeš platiti par $ za PRO verziju. Ovo mi je preporučio Kiky sa foruma i app mi je naj za stripove. PDF čitam u Adobeu i to mi je čisto OK. Najbolje na ovoj veličini mi leži SBE (10,2 inch), on je savršen za ovaj format, a i većina amera, ali BD-i traže puno veći format. Hrpa sitnih crteža i sitnog teksta, pa ih zapravo ne čitam u okomitom položaju, nego u vodoravnom, pa vidim 1/2 ili čak 1/3 stranice i skrolam.
Papirnati stripovi su mi još uvijek puno draži, ali sve mi više na živce ide smrad, da smrad a ne miris kako ekipa veli...meni to smrdi i u policama sa stripovima imam mirisne svijeće da ubijaju taj smrad. I smeta mi težina koja je većinom 1,5-3,5kg i doslovno ih je teško čitati. I naravno mjesto koje zauzimaju, a imam ''samo'' 500injak stripova (većinom su integrali i 3u1 i slično, ali ovdje mislim doslovno na broj knjiga).
Ulg vidjet ćemo kako će biti dalje, ali ne bi me čudilo da prelomim jedan dan i počnem konzumirati i stripove samo digitalno.

@winter: Vodi računa samo o tome da OLED ekrani pate od burn-ina, pa da bi taj ipad mogao trajati kraće zbog toga.
Pogotovo ako dugo pustiš statični ekran. Tj ovo ovisi o tome smeta li te to ili ne.

A ostali mediji...evo nedavno sam gledao CP 2077 za PS5 i vidim ima ta nova kompletna verzija na disku sa DLCom i svime....kad ono kifla, DLC je samo kod i skidaju se neki silni gigabajti.
Ništa onda, 0 bodova. Kenja mi se od tih fora, malo dobiješ fizički, a malo digitalno. Ili mi daj sve ili ništa.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

ŠAŠ
Average Member



627 Posts

Member since 13/10/2013

Posted - 15/03/2024 : 11:40:33  Show Profile Show Extended Profile  Send ŠAŠ a Private Message  Reply with Quote
Nisam primjetio da je netko spominjao ,ali gotovo svi stripovi unazad xx godina su crtani i/ili bojani digitalno.Budući da su rađeni da izgledaju dobro na displayu kod transfera na papir izgubi se nešto.Često mi se znalo dogodit da nakon digitalnog izdanja vidim papiranato budem blago razočaran.
Go to Top of Page

wintermute
New Member



USA
299 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 15/03/2024 : 16:57:28  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
> Već sam pisao svoje viđenje i stav, pa da ponovim.

Odlican post, hvala!

> True Tone

True Tone + Night Shift = odlicna slika za oci

> Ovaj ipad od 12 i kusur inča nisam probao, ali cijena mu je bezobrazna

Jeste, ja sam dugo prelamao i na kraju uzeo na otplatu. Zato i zelim da ga zamenim za novi jer ovo mi je sada investicija za (nadam se) narednih 10 godina. Ja mnogo vremena provodim na iPad-u i ovo mi nije samo za stripove. Svako mora odluciti sta mu se isplati.

> Na ipadu koristim Chunky ... sam reže margine
> ... probaj Chunky ... platiti par $ za PRO verziju

Odlicna preporuka, skidam odmah, ovo za margine je super jer mi bas to nekad treba i necu zaliti da platim za to ako mora.

> Hrpa sitnih crteža i sitnog teksta, pa ih zapravo
> ne čitam u okomitom položaju, nego u vodoravnom,
> pa vidim 1/2 ili čak 1/3 stranice i skrolam.

Da, ovo i ja ponekad radim ali ocekujem mnogo manje (do sada nijednom nisam) na ovom vecem iPad-u. Takodje je veoma dobro sto se svaki detalj moze sa dva prsta (pinch) teenutno uvecati/smanjiti sto na papiru ne moze.

> na živce ide smrad, da smrad a ne miris ...
> I smeta mi težina

Ja sam primetio da dosta polovnih stripova iz evrope smrdi na duvan i to se jako tesko izvetri (ako ikada). Moja zena odmah to primeti i trazi da to drzim van kuce dok se ne smanji. Tezina me nervira kod polica koje moraju biti jake da se ne savijaju (A TEK TO SAVIJANJE ME NERVIRA ZBOG OCD-JA )

> Vodi računa samo o tome da OLED ekrani
> pate od burn-in-a

Da, znam za ovo, ne znam sta da kazem, na TV OLED-ima sam odavno, imam dva 56" LG TV-a od 2013-te koje sada moja deca koriste u svojim sobama a ja sam uzeo nedavno novi "glavni" 77" LG OLED. Nijedan nema nikakav burn-in za sada. Imam dve PS VITA (isto OLED) konzole od 2012 i nijedna nema burn-in. Citam o tome na forumima ali nisam nikada video uzivo kod sebe. I nadam se da necu. Strimeri koje koristim (pre AppleTV a sada Roku) imaju dinamicke screen savers ali ja isto tako gasim ekran kada god aktivno ne gledam. Moguce je da se to desi nekome ko zaista ostavi staticku sliku satima, danima... Svi noviji (i stariji kvalitetniji) OLED TV-i imaju internu detekciju staticke slike na signalu pa onda je onda sam TV svakih nekoliko sekundi pomera za nekoliko piksela levo-desno-gore-dole stalno tako da to i ne primetis ako bas hoces da gledas tu staticku sliku a sprecava burn-in. Naravno, i rumori kazu da ce OLED iPad imati razne kerefeke da spreci burn-in, videcemo...

> CP 2077 za PS5 i vidim ima ta nova kompletna verzija
> na disku sa DLCom i svime....kad ono kifla

Igre su gotova prica. "Fizicke" igre vec mnogo godina su prakticno samo downloaderi koji onda skinu celu igru. A ako i nije tako onda je zero-day patch must have za sve vece igre tako da retko koja moze i da se igra sa diska bez internet konekcije. Jedino neke manje igre koje se izdaju za kolekcionare sa zakasnjenjem i sa svim bugovima popravljenim kao i svim DLC ukljucenim, nesto kao sto npr Limited Run Games firma radi ovde. AAA igre je odavno postalo besmisleno kupovati u fizickoj formi. One nemaju ni kolekcionarsku ni preprodajnu vrednost jer su neupotrebljive odmah u toj formi a kamoli u nekoj buducnosti. Neke od najpopularnijih igara prakticno i ne postoje u fizickoj formi (Fortnite, Minecraft) i to pricam za konzole dok se za PC prelaz na digitalno uradio mnogo ranije i prakticno je sve na Steam-u sada (koliko se secam -- ne igram se na PC niti ga imam). Kupiti novu "fizicku" igru znaci kupiti parce plastike i disk sa downloader-om igre. Da i ne pominjem moju decu za koju je koncept fizicke igre potpuno stran a igraju se preko 10 godina vec... kolekcionarstvo video igara ce 100% odumreti sa kolekcionarima.
Go to Top of Page

wintermute
New Member



USA
299 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 15/03/2024 : 16:58:43  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ŠAŠ

Nisam primjetio da je netko spominjao ,ali gotovo svi stripovi unazad xx godina su crtani i/ili bojani digitalno.Budući da su rađeni da izgledaju dobro na displayu kod transfera na papir izgubi se nešto.Često mi se znalo dogodit da nakon digitalnog izdanja vidim papiranato budem blago razočaran.



Hm, ovo je zaista odlicna primedba. To mi nikada nije palo na pamet a itekako ima smisla. Mozda neko ko se profesionalnije bavi stripovima moze da da svoje vidjenje u vezi ovoga?
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6942 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 15/03/2024 : 18:08:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute

kolekcionarstvo video igara ce 100% odumreti sa kolekcionarima.


100%, ali kad će odumreti kolekcionari?


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

wintermute
New Member



USA
299 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 15/03/2024 : 21:22:49  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by wintermute

kolekcionarstvo video igara ce 100% odumreti sa kolekcionarima.


100%, ali kad će odumreti kolekcionari?





He he nisam se dobro izrazio. Mislio sam: kolekcije ce odumreti sa njihovim vlasnicima. Nece moci da se proda. Ici ce u djubre kao npr sada neki stari casopisi…

EDIT: a kolekcionari nikad nece odumreti kao vrsta samo ce to biti neki novi kolekcionari koji ce skupljati nesto drugo... mozda cak i digitalno a ne fizicki.

Edited by - wintermute on 15/03/2024 22:10:50
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6942 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 15/03/2024 : 22:18:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Ja mislim da će uvijek biti ljudi koji će sakupljati knjige/stripove/cd-e/dvd-e/younameit. Možda će ih biti manje nego danas, ali će ih biti. Neke stvari su do trendova, ali potreba za fizičkim predmetima je bug prisutan u svim generacijama, prošlim i budućim.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

wintermute
New Member



USA
299 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 15/03/2024 : 22:29:00  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Ja mislim da će uvijek biti ljudi koji će sakupljati knjige/stripove/cd-e/dvd-e/younameit. Možda će ih biti manje nego danas, ali će ih biti. Neke stvari su do trendova, ali potreba za fizičkim predmetima je bug prisutan u svim generacijama, prošlim i budućim.



I meni se cini da ce biti tako. Recimo po mojoj deci i njihovim drugovima vidim da nikada ne bi skupljali ono sto sam ja ali su oni recimo skupljali Pokemon slicice. Uz svaku kesicu je dolazio i digitalni kod ali oni su to bacali i samo su ih zanimale prave fizicke slicice. Te slicice su menjali, preprodavali, kupovali polovne itd.
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1737 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 15/03/2024 : 22:36:32  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Jel se prodaju u Americi neki stari Supermeni, Kapetan Amerika itd? Ona kiosk izdanja od pre pola veka što smrde na duvan?
Ili je to zastarelo? Pa ih nema po aukcijama?

Možda ista situacija bude i sa slikama. Kad umru kolekcionari, izgubiće vrednost i slike...

Možda se u Americi prodaju paneli za digitalne slike? Pa se urami ekran koji reprodukuje postavku Luvra. Za par dolara doplate, može da se apdejtuje na sedmičnom nivou, da svaka kuća može da uživa u aktuelnim izložbama.


Resistance is futile.

Edited by - borg on 15/03/2024 22:37:24
Go to Top of Page

wintermute
New Member



USA
299 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 15/03/2024 : 23:11:40  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by borg

Jel se prodaju u Americi neki stari Supermeni, Kapetan Amerika itd? Ona kiosk izdanja od pre pola veka što smrde na duvan?
Ili je to zastarelo? Pa ih nema po aukcijama?



Prodaju se naravno, po striparnicama i na eBay i to je jos uvek ogroman biznis ovde. U striparnicama su obicno podeljeni na tri kategorije: "bezvredni" koji stoje po kutijama i ima ih na hiljade i prodaju se za $1-$2, oni malo vredniji koji stoje iza kase i mogu da se gledaju ($50-$100) i oni najvredniji koji su zakljucani u police od pleksiglasa i koje moras da pitas da ti daju da pogledas, oni su stotine pa i hiljade dolara. A znamo da su neki dostigli i milionske cene kao prva pojava Supermena, evo recimo covek trazi $2.5 miliona: https://www.ebay.com/itm/305410423196

Kada budem isao i striparnicu pitacu ih da li mogu da snimam pa mozda okacim neke slike. Ali moze to sve da se vidi na YouTube ubedjen sam.

Ja nekako nisam deo te price jer ja uglavnom citam evropske i slicne albume i Boneli i Alan Ford. Superheroji me ne zanimaju.

EDIT: prodaju se i po konvencijama. Nisam nikad bio na striparskoj konvenciji ali sam bio na konvencijama za retro video igre i stare arkade i koncept je slican.

Edited by - wintermute on 15/03/2024 23:26:35
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6064 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 17/03/2024 : 06:31:55  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute

> Već sam pisao svoje viđenje i stav, pa da ponovim.

Odlican post, hvala!

> True Tone

True Tone + Night Shift = odlicna slika za oci

> Ovaj ipad od 12 i kusur inča nisam probao, ali cijena mu je bezobrazna

Jeste, ja sam dugo prelamao i na kraju uzeo na otplatu. Zato i zelim da ga zamenim za novi jer ovo mi je sada investicija za (nadam se) narednih 10 godina. Ja mnogo vremena provodim na iPad-u i ovo mi nije samo za stripove. Svako mora odluciti sta mu se isplati.

> Na ipadu koristim Chunky ... sam reže margine
> ... probaj Chunky ... platiti par $ za PRO verziju

Odlicna preporuka, skidam odmah, ovo za margine je super jer mi bas to nekad treba i necu zaliti da platim za to ako mora.

> Hrpa sitnih crteža i sitnog teksta, pa ih zapravo
> ne čitam u okomitom položaju, nego u vodoravnom,
> pa vidim 1/2 ili čak 1/3 stranice i skrolam.

Da, ovo i ja ponekad radim ali ocekujem mnogo manje (do sada nijednom nisam) na ovom vecem iPad-u. Takodje je veoma dobro sto se svaki detalj moze sa dva prsta (pinch) teenutno uvecati/smanjiti sto na papiru ne moze.

> na živce ide smrad, da smrad a ne miris ...
> I smeta mi težina

Ja sam primetio da dosta polovnih stripova iz evrope smrdi na duvan i to se jako tesko izvetri (ako ikada). Moja zena odmah to primeti i trazi da to drzim van kuce dok se ne smanji. Tezina me nervira kod polica koje moraju biti jake da se ne savijaju (A TEK TO SAVIJANJE ME NERVIRA ZBOG OCD-JA )

> Vodi računa samo o tome da OLED ekrani
> pate od burn-in-a

Da, znam za ovo, ne znam sta da kazem, na TV OLED-ima sam odavno, imam dva 56" LG TV-a od 2013-te koje sada moja deca koriste u svojim sobama a ja sam uzeo nedavno novi "glavni" 77" LG OLED. Nijedan nema nikakav burn-in za sada. Imam dve PS VITA (isto OLED) konzole od 2012 i nijedna nema burn-in. Citam o tome na forumima ali nisam nikada video uzivo kod sebe. I nadam se da necu. Strimeri koje koristim (pre AppleTV a sada Roku) imaju dinamicke screen savers ali ja isto tako gasim ekran kada god aktivno ne gledam. Moguce je da se to desi nekome ko zaista ostavi staticku sliku satima, danima... Svi noviji (i stariji kvalitetniji) OLED TV-i imaju internu detekciju staticke slike na signalu pa onda je onda sam TV svakih nekoliko sekundi pomera za nekoliko piksela levo-desno-gore-dole stalno tako da to i ne primetis ako bas hoces da gledas tu staticku sliku a sprecava burn-in. Naravno, i rumori kazu da ce OLED iPad imati razne kerefeke da spreci burn-in, videcemo...

> CP 2077 za PS5 i vidim ima ta nova kompletna verzija
> na disku sa DLCom i svime....kad ono kifla

Igre su gotova prica. "Fizicke" igre vec mnogo godina su prakticno samo downloaderi koji onda skinu celu igru. A ako i nije tako onda je zero-day patch must have za sve vece igre tako da retko koja moze i da se igra sa diska bez internet konekcije. Jedino neke manje igre koje se izdaju za kolekcionare sa zakasnjenjem i sa svim bugovima popravljenim kao i svim DLC ukljucenim, nesto kao sto npr Limited Run Games firma radi ovde. AAA igre je odavno postalo besmisleno kupovati u fizickoj formi. One nemaju ni kolekcionarsku ni preprodajnu vrednost jer su neupotrebljive odmah u toj formi a kamoli u nekoj buducnosti. Neke od najpopularnijih igara prakticno i ne postoje u fizickoj formi (Fortnite, Minecraft) i to pricam za konzole dok se za PC prelaz na digitalno uradio mnogo ranije i prakticno je sve na Steam-u sada (koliko se secam -- ne igram se na PC niti ga imam). Kupiti novu "fizicku" igru znaci kupiti parce plastike i disk sa downloader-om igre. Da i ne pominjem moju decu za koju je koncept fizicke igre potpuno stran a igraju se preko 10 godina vec... kolekcionarstvo video igara ce 100% odumreti sa kolekcionarima.



Jesam dobro shavtio, ti živiš u USofA? I tebi je ipad pro skup...onda znaš valjda što ta cijena znači na Balkanu, ali dodaj još koju stoticu € na tu vašu američansku. ;) Da, ja ipad koristim pretežno za stripove i za malo surfanja, drugo mi nije baš napeto.

Što se tiče OLEDa, imam ja i mobove i vitu i sve je bez greške, nikakvih problema, ali opet čitam po netu o tome, a i gledam one Rtingsove testove i ima nešto u tome, tj ima problema sa time. I nije ti zaštita samo to neprimjetno pomicanje pixela nego ti telke npr smanjuju osvjetljenje sa vremenom da ne primijetiš, ali u jednom trenu se ipak navodno skuži da je slika pretamna. Ne sjećam se imena opcija, ali imaš na YT videa sa time gdje slika postaje grozna nakon 20ak minuta jer neki proizvođači ovo koriste jako agresivno. Doduše vj ništa od ovoga neće biti problem na ipadu. Ugl IMHO za TVe uz Rtings, baci oko i na HDTVTest kanal na Yt koji je odličan i frajer uvijek nabroji sve mane i kako ih riješiti ako je moguće na TV-ima, dosta je objektivan u rivjuima.

I samo da napomenem, kada sam rekao smrad stripova, mislio sam na nove koji mi smrde dosta toskično i zna mi smrdit cijela soba kada čitam. A definitivno nisam fan mirisa cigara (bivši sam pušač, pa sm vj još osijetljiviji).

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 17/03/2024 06:42:41
Go to Top of Page

wintermute
New Member



USA
299 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 17/03/2024 : 16:43:43  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Da, u USA sam. iPad Pro je relativno skup ako se pogleda sta se za slicne pare moze uzeti, recimo nov Macbook Air. A i da ne govorimo sta se sve ostalog moze kupiti za $1200 (koliko mene ovde on kosta sa porezom). Sto bi jedan moj drug davno rekao "znas li ti koliko je to cokolade i koka kole!?"

Hm da i taj miris novih stampanih stvari moze biti jako neprijatan. Iskusio sam ga i sam cesto i nekad je cak toliko jak da prvo strip nekoliko puta izlistam napolju da ga barem donekle "izvetrim". Ali dobro to mora da ide uz stampane stvari i deo je njihovog dozivljaja.
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1737 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 17/03/2024 : 16:58:04  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
https://gigatron.rs/tablet-racunari/apple-ipad-pro-129%22-6th-gen-2022-wifi-8512gb-silver-513968

Kod nas ovaj model 2000$... Ne znam koji je tvoj, al verujem da je kod nas x2.
:)

Resistance is futile.

Edited by - borg on 17/03/2024 16:59:58
Go to Top of Page

wintermute
New Member



USA
299 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 17/03/2024 : 17:57:01  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
borg, ja sam uzeo najjeftiniji "veliki" iPad a to je u tom trenutku bio iPad Pro sa 128GB (ovaj sto si naveo je sa 512GB -- skuplji). Za koji dan ga vracam i cekam da kupim odmah najjeftiniji novi veliki model (sa OLED ekranom). Da je bio iPad Air velikog ekrana uzeo bi njega.

Ali znam da je tamo to sve otprilike 2x skuplje... a na plate jos i vise relativno...
Go to Top of Page

wintermute
New Member



USA
299 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 19/03/2024 : 16:06:59  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Inace ima vec dugo vremena da se kupi na Apple App Store LMS, ZS, Zagor, Alan Ford, Mr No, itd... sve skenirano i lepo slozeno u odlicnu aplikaciju. Neki lik sve to pravi i prodaje, ne znam koliko je legalno ali sam ih kupio i nisu losi za prvu pomoc.




Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11085 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 19/03/2024 : 16:42:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Aj pliz pobriši piratske reklame. Pliz, nije u redu.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6064 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 19/03/2024 : 16:51:47  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Bokte Apple dozvoljava prodaju piratluka na app storeu, ovo bi trebalo prijaviti jer mi se čini da nemaju pojma da je riječ o piratluku.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

SSM
Average Member



Bosnia and Herzegovina
943 Posts

Member since 13/10/2002

Posted - 19/03/2024 : 18:26:23  Show Profile Show Extended Profile  Send SSM a Private Message  Reply with Quote
Kakva drskost

No one gets out of childhood alive.
Go to Top of Page

wintermute
New Member



USA
299 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 19/03/2024 : 18:55:12  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Ja iz mog ugla ne krsim nikakav zakon. U americi sam, Apple je americka firma, kupio sam ovo sve na Apple App Store i platio svojim novcem. I ovo je sve public information.

Ali za potrebe ovog sajta izbrisacu ako moderatori zatraze (uostalom mogu i oni da brisu i bez mene ako hoce).
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1737 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 19/03/2024 : 19:25:15  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Moderatoru može da se omakne pa obriše i tebe. :)
Stvarno je glupo reklamirati pirateriju.
Posebno što dosta izdavača izdaje AF na našim prostorima.
Al kontam da je dobra stvar za ljude koji žive preko okeana, i ne mogu sebi priuštiti fizička izdanja.

Ružna stvar u toj priči je što neko zarađuje na takvom piratskom softveru... Odnosno, piratska je baza podataka.


Resistance is futile.

Edited by - borg on 19/03/2024 19:26:24
Go to Top of Page

wintermute
New Member



USA
299 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 19/03/2024 : 19:42:55  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Za mene je ovo fantasticno. Zalim sto to zvanicni distributeri nisu uradili.

Odlicno si rekao, piratska je baza podataka. Softver je odlicno napisan i meni vredi -- stedi mnogo rucnog rada da sam ovo preneses i lepo slozis.

Sa druge strane ovo je aplikacija na zvanicnom Apple App Store-u tako da "don't shoot the messenger". Ja zapravo mozda cak cinim uslugu ljudima koji imaju prava jer sada znaju da se zale Apple-u a cak i autora je veoma lako naci, covek je iz Splita, ima ga na Linkedin itd... ovo je sve trivijalno da se nadje.

Ja za ove aplikacija znam i koristim ih godinama, cudno mi da je to novost na ovakvom forumu. Prva verzija prve aplikacije je izbacena pre 6 godina -- i to je javna informacija na App Store (Version History).

I sad sam ja ovde zrtveno jagnje?

Ali ako treba brisacu ili nek (me) brisu.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6872 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 19/03/2024 : 20:02:13  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute

Za mene je ovo fantasticno. Zalim sto to zvanicni distributeri nisu uradili.

Odlicno si rekao, piratska je baza podataka. Softver je odlicno napisan i meni vredi -- stedi mnogo rucnog rada da sam ovo preneses i lepo slozis.

Sa druge strane ovo je aplikacija na zvanicnom Apple App Store-u tako da "don't shoot the messenger". Ja zapravo mozda cak cinim uslugu ljudima koji imaju prava jer sada znaju da se zale Apple-u a cak i autora je veoma lako naci, covek je iz Splita, ima ga na Linkedin itd... ovo je sve trivijalno da se nadje.

Ja za ove aplikacija znam i koristim ih godinama, cudno mi da je to novost na ovakvom forumu. Prva verzija prve aplikacije je izbacena pre 6 godina -- i to je javna informacija na App Store (Version History).

I sad sam ja ovde zrtveno jagnje?

Ali ako treba brisacu ili nek (me) brisu.



To što ti radiš dvostruko je loše:

1. Loše je ako promovišeš pirateriju na sajtu gde je to zabranjeno.

2. A iz mog ugla, loše je ako prijavljuješ čoveka javno hvaleći aplikaciju. On zaslužuje da mu se sve što je zaradio tim putem oduzme i da se još dodatno kazni. A licemerno je što ga prijavljuje čovek koji ga navodno hvali i kome je to super.

Edited by - alexts on 19/03/2024 20:02:43
Go to Top of Page

wintermute
New Member



USA
299 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 19/03/2024 : 20:13:01  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Nastavak diskusije je ovde: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=17999&whichpage=563
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5614 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 19/03/2024 : 20:14:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
A kako wintermute može znati da je to piraterija?

Valjda te aplikacije moraju proći kakvu-takvu provjeru prije nego dođu na App Store. Nije korisnik aplikacije kriv za propust.

I kao što kaže, sad znate za aplikaciju pa ako ste 100 % sigurni da je piraterija možete to prijaviti. Puno ljudi ovdje zna Bernarda, pretpostavljam da on kao oštećena strana ima najviše interesa riješiti to u svoju korist.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

wintermute
New Member



USA
299 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 19/03/2024 : 20:16:47  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Beva, upravo tako. Postavio sam link gde se to diskutuje/razjasnjava dalje.
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000