forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - site
 Prijedlozi, komentari, kritike
 Internacionalno ocjenjivanje stripova

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Porter Posted - 18/02/2006 : 20:22:56
Ocjenjivanje stripova je umjetnost koja je dosta komplikovana i stvar je pojedinca i njegovih sposobnosti da na pravi nacin
ocjeni strip.
Normalno kod skoro svake osobe se razlikuje ljestvica ocjenjivanja,ali ipak treba biti posten i pokusati na najbolji
moguci nacin opisati kupcu za nedostatke odredjenog objekta.

Kod slucaja da kupac nije zadovoljan sa ocjenom,ne mora znaciti da ga je prodavac pokusao prevariti,moguce je da kupac ima puno ostrije kriterije kod skale ocjenjivanja.
Internacionalni model ocjenjivanja na 8 stepenoj skali je sljedeci:
Mint(MT),Near Mint(NM),Very Fine(VF),Fine(FN),Very Good(VG),Good(GD),
Fair (FR) I Poor (PR)

Mint (MT) Glancer
Coskovi su ostri kao britva, hrbat ravan bez i najmanjeg ostecenja, savijanja ili nedostatka boje,
papir je bijel ili originalne boje na kojoj je stampan strip,boje ciste kao suza,naslovnica ima svoje originalne kontraste i boje.
Ovi primjerci su veoma rijetki, najstariji primjerak sto je ocjenjen sa 10.0[/b] zove se:
The White Guard 1 iz 1949 god.,na 2.mjestu je Thor 156 iz 1968 god,3.mjesto Wolverine 1 iz 1982.
Znaci glancer nije bas da se nalazi svaki dan i svugdje,na ovo bi Obelix rekao:
ovi amerikanci nisu normalni.




Near Mint (NM) Skoro glancer
Jedino kod pazljivog pregleda stripa mogu se uociti sitniji nedostatci.
Kao 1-3 mm nedostatka boje,ili sitnijih udubljenja koja se dese prilikom transporta.
Papir je bijel kao snijeg ili originalne boje na kojoj je stampan strip,ovakvi primjerci se mogu naci na trafikama ili strip knjizarama.
Skala ocjene: 9.4




Very Fine (VF) Odlican (5)
Pravo lijepo ocuvan strip,samo kod pazljivijeg pregleda mogu se primjetiti sitniji
tragovi upotrebe,kao nedostatak boje na nekom dijelu stripa,ali ne veci od 1-3mm.
Sitnije presavijanje ali da to presavijanje ne unisti boju na tom dijelu, naslovnica nema 100%
sjaj ,papir nije iste boje kao kad je stampan vec je malkice promjenio boju.
Vrijednost ovog stripa je 45-60 %
od vrijednosti glancera.
Skala ocjene: 8.0
Takodje ovu vrstu stripova cesto nalazimo u trafikama i strip knjizarama i u principu su ovo pravi kolekcionarski primjerci.




Fine (FN) Vrlodobar(4)
Vidljivo citan ali pravo lijepo sacuvan primjerak.
Strip je jos uvijek cvrst sa ravnim hrbatom i bez nekih defekata.
Sitnije parnice mogu se primjetiti,ali ne smije da ima odvojene listove ili da mu nedostaje
koji mm papira.
Jos uvijek je lijep primjerak i za normalne kolekcionare moze proci.
Vrijednost: 25- 40 % od glancera,ako je vrijednost glancera 100 € ovaj bi primjerak bio
vrijedan od 25-40 €.
Skala ocjene: 6.0



Very Good (VG) Dobar (3)
Prosjecna ocuvanost stripova!
Strip ima ostecenja ali ne prevelika,mogu se vidjeti parnice,iskrivljenost hrbata,potpis ili neke
druge sarotine sa hemijskom.
Ako stripova imaju ukrstenicu(krizaljku,fordaljku) i ona je ispunjavana lete u ovu kategoriju.
Takodje mozemo naci providni selotejp na stripu, odvojene listove u sredini itd.
Vrijednost 15-25% od Glancera,prevedeno u lovi 15-25€ ako je glancer 100 €
Skala ocjene: 4.0



Good (GD) Dovoljan (2)
Istrosen primjerak,tragovi presavijanja,istrosenosti,prljavstine.
Listovi ispadaju, hrbat ostecen,manji dijelovi nedostaju na naslovnici,zadnjoj.
Takodje su izrezani kuponi,selotejp i sarotine sa hemijskom su i u ovoj kategoriji.
Vrijednost 10 % od glancera.
Skala ocjene: 2.0




Fair (FR) Los (1)
Puno istrosen primjerak,iskrivljen ili ostecen hrbat,nedostaju dijelovi naslovnice,zadnje…
Selotejp je tu, sarotine, fleke, iskruzeni kuponi, ukstenice ispunjene,potpisi,poruke,ljubavna pisma,zalbe,molbe itd.
Vrijednost 5 % od glancera.
Skala ocjene: 1.0


Poor (PR) Katastofalan (0)
Ne daj Boze drzati ovaj primjerak u rukama,kod ovog stripa mogu se naci svi moguci nedostatci pa cak i nedostatak stranica,komadi pecenice,kikiriki,smoki,kospice u ovakvim stripovima nalazimo i razne poruke mira kao npr:
Bas je lipo,bas je lipo na obali suncat jaja i sa sigurne distance
posmatrat mlade kriminalce kako ocjenjuju stripove.
Ojjj jos je lipse,jos je lipse.......
Vrijednost 1-5 % od glancera
Skala ocjene: [b]0.5

Osim ovih 8 nacina ocjenjivanja,mozemo takodje dati i neku izmedju ocjenu
VF/NM (5/skoro glancer) ili VF+ (5+) itd, ali ovo je sve do pojedinca jer je mala
mogucnost da od 10 osoba bude 10 istih ocjena.




Porter
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
srdjandj Posted - 03/03/2006 : 12:14:15
quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by Prodigy

Glanceri ne postoje!
Oni su samo mit za malu djecu.

I'm not O.K.,you're not O.K. and that is O.K.!!!


Misliš mit za veliku djecu?

>>All this moments will be lost in time, like tears in rain...<<

I za malo veću decu, kao ja na primer !

Prelaze miš i slon preko mosta. Miš kaže:" Al' tutnjimo!" A kad se most srušio miš reče slonu : " Trebali smo ići , jedan po jedan !"
Obi-wan Posted - 03/03/2006 : 09:59:52
quote:
Originally posted by Prodigy

Glanceri ne postoje!
Oni su samo mit za malu djecu.

I'm not O.K.,you're not O.K. and that is O.K.!!!


Misliš mit za veliku djecu?

>>All this moments will be lost in time, like tears in rain...<<
srdjandj Posted - 03/03/2006 : 09:41:31
quote:
Originally posted by nedim

quote:
Originally posted by jaki

srdjandj,ti možda jesi balkanac,ali ja sebe ne smatram takovim.



nemoras se ti smatrat! ipak jesi

ZAGOR PRIČA...


To i ja kažem, ne možemo biti ništa drugo nego Balkanci, bolje nego Amerikanci !

Prelaze miš i slon preko mosta. Miš kaže:" Al' tutnjimo!" A kad se most srušio miš reče slonu : " Trebali smo ići , jedan po jedan !"
nedim Posted - 03/03/2006 : 08:38:03
quote:
Originally posted by jaki

srdjandj,ti možda jesi balkanac,ali ja sebe ne smatram takovim.



nemoras se ti smatrat! ipak jesi

ZAGOR PRIČA...
Prodigy Posted - 03/03/2006 : 08:29:07
Glanceri ne postoje!
Oni su samo mit za malu djecu.

I'm not O.K.,you're not O.K. and that is O.K.!!!
srdjandj Posted - 03/03/2006 : 00:49:15
quote:
Originally posted by jaki

srdjandj,ti možda jesi balkanac,ali ja sebe ne smatram takovim.

Svi koji živimo na Balkanskom poluostrvu smo Balkanci, ne znam ili smo možda Kinezi

Prelaze miš i slon preko mosta. Miš kaže:" Al' tutnjimo!" A kad se most srušio miš reče slonu : " Trebali smo ići , jedan po jedan !"
sdragan@ Posted - 27/02/2006 : 16:50:05
kod nas takvi stripovi ne budu ni kada izadju iz stamparije:))

"U vremenu satelita i svemirskih putovanja besmisleno odzvanjaju uvijek nova ratovanja"


wanton Posted - 27/02/2006 : 00:11:13
Coskovi su ostri kao britva, hrbat ravan bez i najmanjeg ostecenja, savijanja ili nedostatka boje,
papir je bijel ili originalne boje na kojoj je stampan strip,boje ciste kao suza,naslovnica ima svoje originalne kontraste i boje.
Ovi primjerci su veoma rijetki, najstariji primjerak sto je ocjenjen sa 10.0[/b] zove se:
The White Guard 1 iz 1949 god.,na 2.mjestu je Thor 156 iz 1968 god,3.mjesto Wolverine 1 iz 1982.


koliko imate ovakvih stripova iz prošle godine?
ptanje je i za balkance i one koji to nisu, kao i za one koji to jesu ali se ne osećaju tako a odgovor dajte na forum ili samima sebi iz petnih žila se trudeći da što manje slažete
jaki Posted - 26/02/2006 : 17:02:30
srdjandj,ti možda jesi balkanac,ali ja sebe ne smatram takovim.
srdjandj Posted - 26/02/2006 : 15:18:48
Kako mi Balkanci možemo da ocenjujemo internacionalno ??????????????????
Ne ide brate ......

Prelaze miš i slon preko mosta. Miš kaže:" Al' tutnjimo!" A kad se most srušio miš reče slonu : " Trebali smo ići , jedan po jedan !"
sdragan@ Posted - 26/02/2006 : 08:39:01
quote:
Originally posted by wanton


Video sam kolekcionare koji po deset puta u strip-kjižari prevrću čitavu prispelu nabavku da bi na kraju uzeli strip koji greškom, ima belu stranu unutra a to primete nako dve godine


he,he,ovo je ziva istina, i ja sam se u to uverio.
U principu takvi ljudi nikada nisu zadovoljni kupljenim stripom i uvek mogu naci neku falinku, a kao po pravilu uvek ih neko "zezne" i uvali im umesto glancera bednu "peticu"

"U vremenu satelita i svemirskih putovanja besmisleno odzvanjaju uvijek nova ratovanja"


wanton Posted - 25/02/2006 : 19:07:04
Rđavom kurcu i dlaka smeta
da bi nesto, bilo sto imalo kolekcionarsku vrednost, mora ispnjavati određene preduslove, ako neko sakuplja kamenje to ne znači da se šljunak s plaže svrstava u kolekcionarske primerke ma da može biti jako lep
Lista s početka je sjajna ali je neprimenjiva na ogroman broj stripova, kako hrvatskih ili ex yu tako i američkih, švedskih ili bilo čijih drugih jer:
postoji više stotina vrsta papira koji se koriste u knjižarstvu i izdavaštvu uopšte , svaki s određenim karakteristikama da sad ne pričam o celulozi, drvenjači, lepilima, punilima, boji
elem jedna od osnovnih karakteristika je da su foto nestabilni, zatim da vremenom dobijaju na poroznosti, .....elem, strip ili knjiga koji stoji u polici u kesici godinu dana, van direktnog uticaja sunčevog svetla ne može biti glancer ili kako god ga zovete sem da je rađen na posebnim vrstama papira, što u slučaju takozvane "konfekcije" nikada nije slučaj.
Drugo i najvažnije, kolekcionari kojima je zaista stalo do njihovih kolekcija (bez obzira o čemu se radi) nikako ih ne dopunjuju na neviđeno
mi s prostora ex yu imamo dosta ujednačeno obrazovanje, kulturu čitanja stripa, odnos prema poslu i razmeni i odstupanja su veoma mala tome šta je za nekog 5 a za nekog 4, zato i ne govorimo o razlici između 500 i 400

a sad boze moj prevaranata je bilo i biće, klučevi su izmišljni za ljude, ono lopovima ne trebaju
Video sam kolekcionare koji po deset puta u strip-kjižari prevrću čitavu prispelu nabavku da bi na kraju uzeli strip koji greškom, ima belu stranu unutra a to primete nako dve godine



srdjandj Posted - 24/02/2006 : 19:54:25
E sad bih ja trebao staviti mog glancera Klark Siti , pa da vidimo kolika je ocena, za mene je on glancer :::)))

Prelaze miš i slon preko mosta. Miš kaže:" Al' tutnjimo!" A kad se most srušio miš reče slonu : " Trebali smo ići , jedan po jedan !"
srdjandj Posted - 24/02/2006 : 19:53:00
quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by srdjandj

Nego za čega su smišljena, pa zar ne vidiš da je tu LMS Teks Krv Navajosa dat kao primer : )))

Prelaze miš i slon preko mosta. Miš kaže:" Al' tutnjimo!" A kad se most srušio miš reče slonu : " Trebali smo ići , jedan po jedan !"


Pravila su smišljali koliko sam ja shvatio Amerikanci.Kod njih nema ZS i LMS. Porter je to preveo i stavio svoje slike. Tako da pravila nisu smišljena za ZS i LMS, to je samo mali Porterov doprinos. Ako sam dobro shvatio...

>>All this moments will be lost in time, like tears in rain...<<

Aha...

Prelaze miš i slon preko mosta. Miš kaže:" Al' tutnjimo!" A kad se most srušio miš reče slonu : " Trebali smo ići , jedan po jedan !"
sdragan@ Posted - 24/02/2006 : 19:02:57
ako se boja papira stavi na stranu ova "porterova lista" se moze iskoristiti u svrhu davanja ocena i za ZS-LMS

"U vremenu satelita i svemirskih putovanja besmisleno odzvanjaju uvijek nova ratovanja"


Obi-wan Posted - 24/02/2006 : 13:18:51
quote:
Originally posted by srdjandj

Nego za čega su smišljena, pa zar ne vidiš da je tu LMS Teks Krv Navajosa dat kao primer : )))

Prelaze miš i slon preko mosta. Miš kaže:" Al' tutnjimo!" A kad se most srušio miš reče slonu : " Trebali smo ići , jedan po jedan !"


Pravila su smišljali koliko sam ja shvatio Amerikanci.Kod njih nema ZS i LMS. Porter je to preveo i stavio svoje slike. Tako da pravila nisu smišljena za ZS i LMS, to je samo mali Porterov doprinos. Ako sam dobro shvatio...

>>All this moments will be lost in time, like tears in rain...<<
srdjandj Posted - 24/02/2006 : 12:59:14
Nego za čega su smišljena, pa zar ne vidiš da je tu LMS Teks Krv Navajosa dat kao primer : )))

Prelaze miš i slon preko mosta. Miš kaže:" Al' tutnjimo!" A kad se most srušio miš reče slonu : " Trebali smo ići , jedan po jedan !"
Obi-wan Posted - 23/02/2006 : 22:36:33
quote:
Originally posted by srdjandj

I onda kako je to glancer ?????

Prelaze miš i slon preko mosta. Miš kaže:" Al' tutnjimo!" A kad se most srušio miš reče slonu : " Trebali smo ići , jedan po jedan !"


Taj papir ZS i LMS je i kao nov bio pomalo žućkasto smeđkast. Ako je vrijemenom postao još žući ili jako žut, to onda i nije glancer.
Sad ti znaj koliko je on žut bio kada su ga odštampali. Ona pravila gore očigledno nisu smišljena za ZS i LMS.

>>All this moments will be lost in time like tears in rain<<
srdjandj Posted - 23/02/2006 : 21:27:53
I onda kako je to glancer ?????

Prelaze miš i slon preko mosta. Miš kaže:" Al' tutnjimo!" A kad se most srušio miš reče slonu : " Trebali smo ići , jedan po jedan !"
srdjandj Posted - 23/02/2006 : 21:27:25
Boja mora biti žuta kad je papir star !!! :)))

Prelaze miš i slon preko mosta. Miš kaže:" Al' tutnjimo!" A kad se most srušio miš reče slonu : " Trebali smo ići , jedan po jedan !"
Dado Posted - 23/02/2006 : 16:40:20
quote:
Originally posted by Porter

Dodao sam malu promjenu u vezi boje papira kod M i NM,jer strucnjaci koji su pravili ove kategorije nisu imali Zs i Lms pa su uzeli za opis bijeli papir.
Ovo sam morao da uradim pod Dadinim pritiskom,pritisak je bio neizdrzljiv i sav sam u goloj vodi :).


Porter




Ovaj naš beskrajni razvoj pretvara nas u nešto beskrajno drugo...oslobodi me Bože slobode bezGranične
Porter Posted - 23/02/2006 : 16:16:26
Kad smo kod ove teme da pohvalim jednog momka koji ocjenjuje po ovim kriterijima ima nick WEB prezime Vitez e pravi je Vitez vala,sve preporuke za njega.

Porter
Porter Posted - 23/02/2006 : 11:55:29
Dodao sam malu promjenu u vezi boje papira kod M i NM,jer strucnjaci koji su pravili ove kategorije nisu imali Zs i Lms pa su uzeli za opis bijeli papir.
Ovo sam morao da uradim pod Dadinim pritiskom,pritisak je bio neizdrzljiv i sav sam u goloj vodi :).


Porter
Obi-wan Posted - 23/02/2006 : 10:39:14
quote:
Originally posted by trle

Tako je sdragane, potpuno se slazem, a mislim da sam tako nesto i ja rekao u predjasnjem postu. Smisao standardizovanog ocjenjivanja je smanjenje subjektivnosti, mada je to potpuno nemoguce sasvim izvesti. Ali se da umanjiti. A sama cijena, pa nju odredjuje trziste. Stavim kupus na aukcije, to lijepo i opisem, stavim sliku i drmnem cijenu. Ako niko ne uzme a hocu da prodam, onda moram da smanjim. A ako uzme, taj zna sta je uzeo i bio je spreman da da toliko jer je to zelio. I da dalje ne razglabam, manje-vise svima su poznati principi trzista. E sada, valjalo bi imati taj standardizovani sistem ocjenjivanja, a ako mislis da strip ti ne spada ni u jednu kategoriju, onda npr stavis ga u nizu a lijepo jos dodas opis da je to ipak malo bolje od te stroge ocjene + ako jos stavis sliku, mislim da je to, to. A cijenu je tu nezavisna od ocjene stanja. To je individualno prvo svakog da pokusa sa bilo kojom cijenom. Pa ako proda proda. Naravno da ce realne cijene prije proci, ali sta znas, uvijek mozda ima nekog kome je bas to potrebno bez obzira na cijenu. Zato, opet kazem da se potpuno slazem da se pokusa uvesti taj sistem ocjenjivanja. Narocito ako je sistem ocjena kompatibilan sa nekim evropskim ili sire sistemom. Zasto da se izmislja topla voda ili da mislimo da smo pametniji od nekoga. Dobre stvari treba sto prije usvajati a lose ne primjenjivati. Kako znati sto je dobro. Pa ako je siroko prihvaceno i sistem funkcionise. Ljudi, pa mi smo stripoljupci, mi moramo biti napredniji od ostalih zaostalijih grupacija naroda :-))) a po definiciji prijemciviji na nove, a dobre stvari.
Smrt smrti, stripove narodu :-))))


TM


Mudro zboriš.

>>Nitko se neće sjećati koji su bili dobri, a koji loši. Ostat ce upamćeno da je nekoliko ustalo protiv mnogo...<<
trle Posted - 23/02/2006 : 09:54:26
Tako je sdragane, potpuno se slazem, a mislim da sam tako nesto i ja rekao u predjasnjem postu. Smisao standardizovanog ocjenjivanja je smanjenje subjektivnosti, mada je to potpuno nemoguce sasvim izvesti. Ali se da umanjiti. A sama cijena, pa nju odredjuje trziste. Stavim kupus na aukcije, to lijepo i opisem, stavim sliku i drmnem cijenu. Ako niko ne uzme a hocu da prodam, onda moram da smanjim. A ako uzme, taj zna sta je uzeo i bio je spreman da da toliko jer je to zelio. I da dalje ne razglabam, manje-vise svima su poznati principi trzista. E sada, valjalo bi imati taj standardizovani sistem ocjenjivanja, a ako mislis da strip ti ne spada ni u jednu kategoriju, onda npr stavis ga u nizu a lijepo jos dodas opis da je to ipak malo bolje od te stroge ocjene + ako jos stavis sliku, mislim da je to, to. A cijenu je tu nezavisna od ocjene stanja. To je individualno prvo svakog da pokusa sa bilo kojom cijenom. Pa ako proda proda. Naravno da ce realne cijene prije proci, ali sta znas, uvijek mozda ima nekog kome je bas to potrebno bez obzira na cijenu. Zato, opet kazem da se potpuno slazem da se pokusa uvesti taj sistem ocjenjivanja. Narocito ako je sistem ocjena kompatibilan sa nekim evropskim ili sire sistemom. Zasto da se izmislja topla voda ili da mislimo da smo pametniji od nekoga. Dobre stvari treba sto prije usvajati a lose ne primjenjivati. Kako znati sto je dobro. Pa ako je siroko prihvaceno i sistem funkcionise. Ljudi, pa mi smo stripoljupci, mi moramo biti napredniji od ostalih zaostalijih grupacija naroda :-))) a po definiciji prijemciviji na nove, a dobre stvari.
Smrt smrti, stripove narodu :-))))


TM

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000