forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - site
 Prijedlozi, komentari, kritike
 Internacionalno ocjenjivanje stripova
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Porter
Advanced Member



Sweden
5874 Posts

Member since 01/08/2002

Posted - 18/02/2006 : 20:22:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Porter a Private Message  Reply with Quote
Ocjenjivanje stripova je umjetnost koja je dosta komplikovana i stvar je pojedinca i njegovih sposobnosti da na pravi nacin
ocjeni strip.
Normalno kod skoro svake osobe se razlikuje ljestvica ocjenjivanja,ali ipak treba biti posten i pokusati na najbolji
moguci nacin opisati kupcu za nedostatke odredjenog objekta.

Kod slucaja da kupac nije zadovoljan sa ocjenom,ne mora znaciti da ga je prodavac pokusao prevariti,moguce je da kupac ima puno ostrije kriterije kod skale ocjenjivanja.
Internacionalni model ocjenjivanja na 8 stepenoj skali je sljedeci:
Mint(MT),Near Mint(NM),Very Fine(VF),Fine(FN),Very Good(VG),Good(GD),
Fair (FR) I Poor (PR)

Mint (MT) Glancer
Coskovi su ostri kao britva, hrbat ravan bez i najmanjeg ostecenja, savijanja ili nedostatka boje,
papir je bijel ili originalne boje na kojoj je stampan strip,boje ciste kao suza,naslovnica ima svoje originalne kontraste i boje.
Ovi primjerci su veoma rijetki, najstariji primjerak sto je ocjenjen sa 10.0[/b] zove se:
The White Guard 1 iz 1949 god.,na 2.mjestu je Thor 156 iz 1968 god,3.mjesto Wolverine 1 iz 1982.
Znaci glancer nije bas da se nalazi svaki dan i svugdje,na ovo bi Obelix rekao:
ovi amerikanci nisu normalni.




Near Mint (NM) Skoro glancer
Jedino kod pazljivog pregleda stripa mogu se uociti sitniji nedostatci.
Kao 1-3 mm nedostatka boje,ili sitnijih udubljenja koja se dese prilikom transporta.
Papir je bijel kao snijeg ili originalne boje na kojoj je stampan strip,ovakvi primjerci se mogu naci na trafikama ili strip knjizarama.
Skala ocjene: 9.4




Very Fine (VF) Odlican (5)
Pravo lijepo ocuvan strip,samo kod pazljivijeg pregleda mogu se primjetiti sitniji
tragovi upotrebe,kao nedostatak boje na nekom dijelu stripa,ali ne veci od 1-3mm.
Sitnije presavijanje ali da to presavijanje ne unisti boju na tom dijelu, naslovnica nema 100%
sjaj ,papir nije iste boje kao kad je stampan vec je malkice promjenio boju.
Vrijednost ovog stripa je 45-60 %
od vrijednosti glancera.
Skala ocjene: 8.0
Takodje ovu vrstu stripova cesto nalazimo u trafikama i strip knjizarama i u principu su ovo pravi kolekcionarski primjerci.




Fine (FN) Vrlodobar(4)
Vidljivo citan ali pravo lijepo sacuvan primjerak.
Strip je jos uvijek cvrst sa ravnim hrbatom i bez nekih defekata.
Sitnije parnice mogu se primjetiti,ali ne smije da ima odvojene listove ili da mu nedostaje
koji mm papira.
Jos uvijek je lijep primjerak i za normalne kolekcionare moze proci.
Vrijednost: 25- 40 % od glancera,ako je vrijednost glancera 100 € ovaj bi primjerak bio
vrijedan od 25-40 €.
Skala ocjene: 6.0



Very Good (VG) Dobar (3)
Prosjecna ocuvanost stripova!
Strip ima ostecenja ali ne prevelika,mogu se vidjeti parnice,iskrivljenost hrbata,potpis ili neke
druge sarotine sa hemijskom.
Ako stripova imaju ukrstenicu(krizaljku,fordaljku) i ona je ispunjavana lete u ovu kategoriju.
Takodje mozemo naci providni selotejp na stripu, odvojene listove u sredini itd.
Vrijednost 15-25% od Glancera,prevedeno u lovi 15-25€ ako je glancer 100 €
Skala ocjene: 4.0



Good (GD) Dovoljan (2)
Istrosen primjerak,tragovi presavijanja,istrosenosti,prljavstine.
Listovi ispadaju, hrbat ostecen,manji dijelovi nedostaju na naslovnici,zadnjoj.
Takodje su izrezani kuponi,selotejp i sarotine sa hemijskom su i u ovoj kategoriji.
Vrijednost 10 % od glancera.
Skala ocjene: 2.0




Fair (FR) Los (1)
Puno istrosen primjerak,iskrivljen ili ostecen hrbat,nedostaju dijelovi naslovnice,zadnje…
Selotejp je tu, sarotine, fleke, iskruzeni kuponi, ukstenice ispunjene,potpisi,poruke,ljubavna pisma,zalbe,molbe itd.
Vrijednost 5 % od glancera.
Skala ocjene: 1.0


Poor (PR) Katastofalan (0)
Ne daj Boze drzati ovaj primjerak u rukama,kod ovog stripa mogu se naci svi moguci nedostatci pa cak i nedostatak stranica,komadi pecenice,kikiriki,smoki,kospice u ovakvim stripovima nalazimo i razne poruke mira kao npr:
Bas je lipo,bas je lipo na obali suncat jaja i sa sigurne distance
posmatrat mlade kriminalce kako ocjenjuju stripove.
Ojjj jos je lipse,jos je lipse.......
Vrijednost 1-5 % od glancera
Skala ocjene: [b]0.5

Osim ovih 8 nacina ocjenjivanja,mozemo takodje dati i neku izmedju ocjenu
VF/NM (5/skoro glancer) ili VF+ (5+) itd, ali ovo je sve do pojedinca jer je mala
mogucnost da od 10 osoba bude 10 istih ocjena.




Porter

Edited by - Porter on 23/02/2006 11:51:48

pepopepic
Average Member

Croatia
953 Posts

Member since 08/12/2004

Posted - 18/02/2006 : 21:01:46  Show Profile Show Extended Profile  Send pepopepic a Private Message  Reply with Quote
Ja bih ovaj topic stavio za stickey tako da ljudi prije nego naprave neki posao il dr. da počitaju ovo.

I don`t feel guilty your honor

Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 18/02/2006 : 21:05:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Sve je to lijepo, ali na žalost utopija. Koliko ljudi sa aukcija svraća na forum, a pogotovo u ovaj podforum da vidi ovo. Teško bi takvo ocjenjivanje zaživjelo u više od 10 % prodavača.
Najviše mi se sviđa ono - mint(ćoškovi su oštri kao britva, veoma rijetki primjerci). Toliko sam se nagledao "glancera" s ušima da mi se ovo o ćoškovima jako sviđa...
Možda bi ovo trebalo staviti negdje u pomoć za aukcije kao obavezno pročitati da se podigne nivo strogoće.
Iako sloviš kao pretjerano strog ocjenjivač, lakše mi je to prihvatiti nego čitavu armiju ljudi koji trojke nazivaju glancerima. I onda u moru takvih aukcija, svoj sasvim solidan strip ocjenim sa 3 i prodajem ga po 6-7 kuna. Šta se desi? Nitko ga ne želi jer je trojka. A "glancer" kupuse svi kupuju ko ludi. Onda se mora smanjivati kriterij da bi se uopšte išta prodalo pa stripove koji su za 3+, ocjenim sa 4- i tako idem protiv svojih ubeđenja. Začarani krug - hoćeš li biti strog i pošten ili želiš prodati i zaraditi...
Internacionalni nivo strogoće je kod nas teško ostvariti, ali treba nešto uraditi u smjeru realnijeg ocjenjivanja na aukcijama.


>>Nitko se neće sjećati koji su bili dobri, a koji loši. Ostat ce upamćeno da je nekoliko ustalo protiv mnogo...<<
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22420 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 18/02/2006 : 21:13:14  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message  Reply with Quote
Lep mi je ovaj - Krv Navajosa !!!!

Prelaze miš i slon preko mosta. Miš kaže:" Al' tutnjimo!" A kad se most srušio miš reče slonu : " Trebali smo ići , jedan po jedan !"
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 18/02/2006 : 21:23:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Ideja : uvesti ustaljene kategorije opisa očuvanosti stripa i to tako da se u obrascu za dodavanje nove aukcije mora izabrati kategorija za očuvanost od recimo 10 već ranije zadatih razina. Usput staviti i link za pomoć kome nije jasno što konkretno te razine očuvanosti znače.
Isto kao izbor države ili trajanja aukcije, ali sa sljedećim opcijama :
-glancer/savršen
-odličan/vrlo lijep
-vrlo dobar/lijep
-dobar/solidan
-osrednji/prosječan
-slabiji/prihvatljiv
-loš
-faličan/nekompletan

Ovo je naravno samo brzi primjer, može se to još razraditi. A može se i uzeti baš internacionalni Porterov primjer gore.
Uvesti kao obaveznu opciju na aukcije, barem tamo gdje nema nikakva slika...


>>Nitko se neće sjećati koji su bili dobri, a koji loši. Ostat ce upamćeno da je nekoliko ustalo protiv mnogo...<<

Edited by - Obi-wan on 18/02/2006 22:05:34
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22420 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 18/02/2006 : 21:46:40  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message  Reply with Quote
Opet , ne mogu da shvatim neke stvari, na primer, kako može biti strip ocenjen sa " glancer " , a da je star više od 30 godina, da li je moguće da ga niko nije nikad pročitao, naravno sve je moguće ( želim objašnjenje ??? ).
Druga stvar je ocenjivanje, baš tih starijih primeraka ( a svi se lože na stare LMS i ZS ) , kako ih internacionalno oceniti ako su stari, a ne spadaju ni u jedan od ovih, napomenutih , kriterijuma ( recimo , po ovom ocenjivanju, glancer je , ali ima dve nevidljive flekice ), kako taj strip kategorizovati, da li ima neka međuocena, i kakva je razlika između 3+ i ( -4 )? ?
Svako ko stavi strip na aukciju, želi ga prodati, sad da li će neko biti zadovoljan sa kriterijumom ocene ...
Mislim, da je ovo jako delikatno pitanje ocenjivanja stripova, ne znam , nisam toliko iskusan ...

Prelaze miš i slon preko mosta. Miš kaže:" Al' tutnjimo!" A kad se most srušio miš reče slonu : " Trebali smo ići , jedan po jedan !"
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 18/02/2006 : 22:01:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by srdjandj

Opet , ne mogu da shvatim neke stvari, na primer, kako može biti strip ocenjen sa " glancer " , a da je star više od 30 godina, da li je moguće da ga niko nije nikad pročitao, naravno sve je moguće ( želim objašnjenje ??? ).
Druga stvar je ocenjivanje, baš tih starijih primeraka ( a svi se lože na stare LMS i ZS ) , kako ih internacionalno oceniti ako su stari, a ne spadaju ni u jedan od ovih, napomenutih , kriterijuma ( recimo , po ovom ocenjivanju, glancer je , ali ima dve nevidljive flekice ), kako taj strip kategorizovati, da li ima neka međuocena, i kakva je razlika između 3+ i ( -4 )? ?
Svako ko stavi strip na aukciju, želi ga prodati, sad da li će neko biti zadovoljan sa kriterijumom ocene ...
Mislim, da je ovo jako delikatno pitanje ocenjivanja stripova, ne znam , nisam toliko iskusan ...

Prelaze miš i slon preko mosta. Miš kaže:" Al' tutnjimo!" A kad se most srušio miš reče slonu : " Trebali smo ići , jedan po jedan !"


Pa strip može biti odličan čak i ako je pročitan 2-3 puta. Ovisi tko čita i kako. Da li pažljivo u rukavicama otvara stranice na 45 stupnjeva ili svaku stranicu propegla da može neometano drugom rukom uživati u kruhu s pekmezom.
Ako je strip "glancer" sa dvije male flekice, on spadu u neku kategoriju. U kategoriju very fine - ja bih rekao.
Razlika između 3+ i 4- je dosta velika i zato još možeš staviti ocjenu 3.5(tri i po) između. Tri plus je malo bolji osrednje očuvan strip dok je 4- u principu solidno i lijepo očuvan, ali nije baš za čvrstu četvorku ili ima neku falingu za taj minus.
Upravo zbog sveopćeg zadovoljstva, poštenja i izjednačenja kriterija, treba uvesti jednake kategorije za sve(mislim na ocjene). Za sada je najprihvaćenije ocjenjivanje od 1-5, ali može to i bolje. U pravu si, jako delikatno pitanje. Ne moramo naći rješenje odmah danas, ali putem prijedloga, komentara i kritika, možda nabasamo na neki dobitni sistem kod ocjenjivanja. Zašto? Zato što trenutno vlada divlji zapad - čast izuzetcima...

>>Nitko se neće sjećati koji su bili dobri, a koji loši. Ostat ce upamćeno da je nekoliko ustalo protiv mnogo...<<
Go to Top of Page

Porter
Advanced Member



Sweden
5874 Posts

Member since 01/08/2002

Posted - 18/02/2006 : 22:10:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Porter a Private Message  Reply with Quote
Sto se tice ocjenjivanja ne gleda se da li je strip izasao prije 30 godina ili juce,treba uvijek da se uzimaju isti kriteriji prilikom davanja ocjene.
Normalno da ljudi imaju razlicite poglede sto se tice ocuvanosti,vjerovatno ako je neko zadovoljan sa 4-kom,ta osoba vidi taj strip kao perfektan.
Onda dodje u ruke nekom zajebankovicu i naruzi covjeka na pravdi Boga .
Bas sam juce dobio 5 albuma koje sam narucio iz jedne striparnice u Svedskoj,bili su ocjenjeni sa VF znaci u 3.kategoriji.
Iza glancera i skoro glancer.
Kada sam ih pogledao nisu bili nikada citani,niti imaju ni najmanje ostecenje.
Nazovem striparnicu da ih naruzim sto su ih ocjenili samo sa VF(odlican)
Frajer kaze da nisu bili u kesicama i da je papir za nekih 5% izgubio bjelilo i zato su u ovoj kategoriji.
Ovi svedi nisu normalni :).
Sto se tice ,,glancera,, starih 30 i vise godina:
na forumu ima dosta ljudi sa takvim stripovima!

Porter
Go to Top of Page

Guffy
Advanced Member



Croatia
3109 Posts

Member since 11/12/2002

Posted - 18/02/2006 : 22:16:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit Guffy's Homepage  Send Guffy a Private Message  Reply with Quote
Po ovim kriterijima ni jedan strip na našim kioscima nije 10
70 posto bi bili oko skale 8
20 posto na 6
a bome 10 posto i na 4





Samo nas 5 miliona ima srecu da zive u RH,ostali nemaju tu srecu ...... Ali imaju sve ostalo!!!
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 18/02/2006 : 22:17:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Porter

Sto se tice ocjenjivanja ne gleda se da li je strip izasao prije 30 godina ili juce,treba uvijek da se uzimaju isti kriteriji prilikom davanja ocjene.
Normalno da ljudi imaju razlicite poglede sto se tice ocuvanosti,vjerovatno ako je neko zadovoljan sa 4-kom,ta osoba vidi taj strip kao perfektan.
Onda dodje u ruke nekom zajebankovicu i naruzi covjeka na pravdi Boga .
Bas sam juce dobio 5 albuma koje sam narucio iz jedne striparnice u Svedskoj,bili su ocjenjeni sa VF znaci u 3.kategoriji.
Iza glancera i skoro glancer.
Kada sam ih pogledao nisu bili nikada citani,niti imaju ni najmanje ostecenje.
Nazovem striparnicu da ih naruzim sto su ih ocjenili samo sa VF(odlican)
Frajer kaze da nisu bili u kesicama i da je papir za nekih 5% izgubio bjelilo i zato su u ovoj kategoriji.
Ovi svedi nisu normalni :).
Sto se tice ,,glancera,, starih 30 i vise godina:
na forumu ima dosta ljudi sa takvim stripovima!


Porter


Trebali bi se onda javiti onim amerikancima da skinu Wolverine 1 iz 1982. sa tog trećeg mjesta...

>>Nitko se neće sjećati koji su bili dobri, a koji loši. Ostat ce upamćeno da je nekoliko ustalo protiv mnogo...<<
Go to Top of Page

Konev
Starting Member

6 Posts

Member since 02/02/2006

Posted - 19/02/2006 : 18:27:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Konev a Private Message  Reply with Quote
Upravo sam otvorio novi topc pa su me clanovi uputili ovdje. Kada ljudi pocnu ocijenjivati stripove kak se spada onda ce se poceti i stripovi cijeniti vise! (pa cak i medju onima koji nemaju veze sa stripom). Ovako stripovi ostaju samo hobi, a ne postaju ono nesto...Slicno je sa postanskim markama. Neke marke su smeće (hobi marke) i naravno mogu se prodavati i ocijenjivati ali jos uvijek ostaju smeće. A ima maraka koje moraju imati atest, mozes ih kupit samo na aukcijama, i naravno sluzbeno se proglasavaju umjetninama, (vani naravno, ne u Hrvatskoj). Ovakvim ocijenama stripova kao kod nas jos uvijek smo na razini stripova koje citam kad idem na WC.
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 19/02/2006 : 18:45:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Konev :
Kupim strip, ocijena 4+/5-. Dobijem ga pogledam, skoro glancer! Odusevljenje. Onda kupim strip s ocijenom 5+/skoro glancer, dobijem ga postom, pogledam, smeće! Razocaran. Prodavaci nisu krivi jer su ocijene subjektivni dojam koliko sam doznao od veterana u Zagrebu (ne sumnjam u postenost prodavaca, da ne bi bilo zabune). Nisam profić, nisam kolekcionar sa iskustvom, nisam pacijent da gledam svaku točkicu, ali sam nezadovoljan.

Prijedlog: neki standardi u ocijenjivanju koje bi mogli napraviti stariji i iskusniji. Npr. naslovnica, zadnja strana, hrbat, bla bla, i recimo od 10 točaka koje se ocijenjuju, 3 su minus, 6 plus, jedna neutralna i konačna ocijena očuvanosti stripa je 65%. I to je to. Fino bi covjek znao kaj kupuje. Naravno prijedlog je za stripove koji to zasluzuju, neki vrijedniji i stariji? Time bi i priča sa stripovima dobila neku novu dimenziju. Pozitivnu. Ovak si ti misli u kojem je stanju ovaj strip: odličan je ali je malo strgan sa strane, ali se ne vidi kad gledas negdje u sijeni, ako zaljepis oho ljepilom bit ce ko sa kioska i ne mogu ti poslat sliku jer nemam skener.

Replay:
U pravu si za sve naravno. Iako su ljudi pošteni, neki ocjenjuju blago, neki realno, a neki pretjeruju. Teško je odrediti standard. Meni se recimo sviđa kako ocjenjuju Alan Maras i slovenec(Boris Genc). Ljudi realno ocjenjuju, ali nisu pretjerano strogi i znaš da je petica premija, a četvorka solidan strip i to je meni dovoljno. Ipak, većina prodavaca ima glancere koji ispadnu četvorke i četvorke koji ispadnu drlog. To mi najviše smeta. Kada kupim četvorku, očekujem silidan strip, čitan sa malim greškama. Obično dobijem pošaran, užasno ulegnut, oštećenog hrbata. To ne može biti četvorka. Po meni, to je trojka ili čak slabije. Ako se čovjek navikne na to strogo-realno ocjenjivanje, desi se da ostane razočaran kod nekih kojima je najgori kupus četvorka. A prodavce boli dupe, sve ocjenjuju sa 4 jer im se ne da razmišljati i žele prodati. Dobiju pozitivan komentar zato što nitko za ocjenjivanje ne daje negativan, a i ljudi se boje dobijanja negativnog nazad. I tako to sve fino ide. Jedino rješenje je upoznati kako tko ocjenjuje od 800 ljudi na aukcijama pa onda znaš što ćeš dobiti... Ili da se uvedu obavezne kategorije na aukcijama, umjesto onoga tko plaća poštarinu(to se podrazumjeva da kupac plaća i kraj ako se ne dogovore drugačije).

>>Nitko se neće sjećati koji su bili dobri, a koji loši. Ostat ce upamćeno da je nekoliko ustalo protiv mnogo...<<

Edited by - Obi-wan on 19/02/2006 18:46:25
Go to Top of Page

sdragan@
Senior Member



Western Sahara
1780 Posts

Member since 01/05/2005

Posted - 19/02/2006 : 19:02:05  Show Profile Show Extended Profile  Send sdragan@ a Private Message  Reply with Quote
Mislim da je ovo jako lep primer ocenjivanja.
Neko pametniji bi trebao jos dodati po koju fotografiju u svaku stavku da bi prodavci mogli uporedjivati svoje stripove sa zadatim primerima i prema tome ih ocenjivati.

"U vremenu satelita i svemirskih putovanja besmisleno odzvanjaju uvijek nova ratovanja"


Go to Top of Page

altair
Average Member



Croatia
574 Posts

Member since 19/09/2005

Posted - 19/02/2006 : 19:32:16  Show Profile Show Extended Profile  Send altair a Private Message  Reply with Quote
Meni je lakse staviti sliku pa nek gleda koga interesira. Inace slazem se s tim da je glancera malo i da ako vec ocjene 5 dobivaju svakakvi stripovi bar za "glancer" bi trebali postojati univerzalni kriteriji u ocjenjivanju kojih bi se svi trebali drzati.
Ja sam nedavno kupio 30ak stripova koji su opisani kao izvrsno ocuvani. Ja sam to u svojem neznanju protumacio kao da su glanceri ili petice ali ne... to su bile cetvorke i poneka trojka.
E sad, tko mi kriv sto ja imam drugacije kriterije od drugih.
Recite vi meni sto vama znaci izvrsno ocuvani strip?

Edited by - altair on 19/02/2006 19:58:36
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 20/02/2006 : 11:00:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by altair

Meni je lakse staviti sliku pa nek gleda koga interesira. Inace slazem se s tim da je glancera malo i da ako vec ocjene 5 dobivaju svakakvi stripovi bar za "glancer" bi trebali postojati univerzalni kriteriji u ocjenjivanju kojih bi se svi trebali drzati.
Ja sam nedavno kupio 30ak stripova koji su opisani kao izvrsno ocuvani. Ja sam to u svojem neznanju protumacio kao da su glanceri ili petice ali ne... to su bile cetvorke i poneka trojka.
E sad, tko mi kriv sto ja imam drugacije kriterije od drugih.
Recite vi meni sto vama znaci izvrsno ocuvani strip?


Slike su ok. i pomažu, ali one pokazuju samo naslovnicu. Ne vide se stranice(da li su čitave, ispadaju li), boja papira, hrbat(da li je čitav, ljepljen, ulegnut), zadnja korica, itd. Zato je najbolje uz sliku staviti još jednu usmenu ili brojčnu ocjenu kao pokazatelj sveukupnog stanja stripa.
Po meni izvrsno očuvan strip ne smije biti ulegnut, vlažan,prljav, pošaran, ljepljen i ne smije imati uši(savijen). Znači mora biti ravan, suh, čist. Nema tu neke velike filozofije. Vidi se da li je strip kolekcijski primjerak ili za čitanje.

>>Nitko se neće sjećati koji su bili dobri, a koji loši. Ostat ce upamćeno da je nekoliko ustalo protiv mnogo...<<
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22420 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 20/02/2006 : 18:38:55  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message  Reply with Quote
Da i kad se stavi slika, treba dati dodatni opis, baš o ovome o čemu govori Obi-wan !

Prelaze miš i slon preko mosta. Miš kaže:" Al' tutnjimo!" A kad se most srušio miš reče slonu : " Trebali smo ići , jedan po jedan !"
Go to Top of Page

trle
New Member



Bosnia and Herzegovina
243 Posts

Member since 06/07/2004

Posted - 21/02/2006 : 09:59:06  Show Profile Show Extended Profile  Send trle a Private Message  Reply with Quote
Ovi prijedlozi zasluzuju svaku pohvalu. Mislim da predlozena skala za ocjenjivanje je sasvim u redu, a ako nista drugu ne bi sad tu trebali da izmisljamo toplu vodu. Porter je jako lijepo i iscrpno objasnio kategorije, i ako se neko ko prodaje strip toga pridrzava, subjektivnost (citaj, zelja da se malo vise zaradi) ce se znacajno umanjiti. Pogotovo ako koristimo isti kriterijum, a on ocigledno postoji. Ja sam za standarde- evropske, svjetske. Tako bi se i mi trebali poceti navikavati. Posto je to kod nas tesko milom (tj. svojevoljno), onda bi moglo silom. A ona se moze sprovesti, kao sto je vec neko predlozio, a ja ponavljam, uvodjenjem obaveznih polja u aukciji pojedinog stripa. U proceduri postavljanja stripa na prodaju, treba uvesti obavezno ocjenjivanje stripa, u skladu sa predlozenom klasifikacijom, ako se slozimo ili jos bolje Markos presjece. Napraviti isto obaveznim iscitavanje porterove interpretacije klasifikacije prije nego li se prvi put pristupi prodaji. Ostaviti link na pik (porterovu interpretaciju klasifikacije :-) radi moguceg podsjecanja, ali ljudi koji se bave prodajom brzo bi se uhodali u ocjenjivanju. Dalje, postavljanje cijene je sasvim nesto drugo. Kao sto znamo cijena je zapravo iznos koji je neko spreman da plati za neku robu. I tu se nikada nece moci suzbiti subjektivnost, ali to trziste regulise. Eto tako bi se onda mogle smanjiti oscilacije. Postavljanje slike ponudjenog predmeta, kao dodatka ocjeni moze samo da pomogne. Sada sve zavisi od Markosa, ako on odluci da kao najvisi autoritet nametne ta pravila, na koja bi se garantujem vecina brze-sporije navikla. Zato potpuno podrzavam ovaj prijedlog klasifikacije.

TM
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 21/02/2006 : 10:13:03  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Niti slika ne može sve pokazati. Npr. kakvo je unutarnje stanje stripa ili zadnja strana. Zato treba biti pošten i poznavati ove uvjete za kategorizaciju te ih pošteno klasificirati. Svaki moj strip čita se tako što nikad ne presavijam do 90 stupnjeva. 45 najviše, tako se korice uopće ne troše i ne vidi se linija čitanja.

Wealth beyond measure, outlander...
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28985 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 21/02/2006 : 10:38:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Ova su pravila dobra, morat cu to nekako staviti na aukcije kao pomoc.

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

osim
Senior Member



Vatican City
1686 Posts

Member since 12/11/2002

Posted - 21/02/2006 : 18:09:27  Show Profile Show Extended Profile  Send osim a Private Message  Reply with Quote
evo jednog od mojih jako losih, a ne tako retkih iskustava: (inace, nisam tip koji se pali na glancere, posto stripove, citam, bitno mi je da imaju sve stranice ocuvane, kao i korice, i da se ne raspadaju)...tako, narucim ja nekoliko (relativno)retkih i skupih stripova, uglavnom prvi brojevi Komandanta Marka, cene paprene, ali sta da se radi, nedostaje ih samo nekoliko; prodavac kaze odlicno ocuvani, bez mane. Ja dobijem stripove, korice su OK, nisu isarani, hrbat nekako drzi...reklo bi se sve uredu. A kad otvorim strip, nedostaje ona prva strana sa nazivom stripa, izdavacem i sl, ali i nedostaje sve posle 66 strane, tj. dodatak! Nazovem ja prodavca, a njemu nije jasno sto se bunim - kaze, pa cela prica Marka je tu! Pa, sta da kazem...
Go to Top of Page

Porter
Advanced Member



Sweden
5874 Posts

Member since 01/08/2002

Posted - 21/02/2006 : 19:14:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Porter a Private Message  Reply with Quote
Kolekcionar i prodavac je razlika kao nebo i zemlja.
Ako se covjek bavi samo prodajom,onda nema bas preostre kriterije,dok kolekcionar tacno zna sta zeli.
Uglavnom logicno mi je ako covjek nije zadovoljan sa stripovima,da to javi prodavacu i da se na neki nacin izvrsi kompenzacija.
Fazon u svom tom kolekcionarskom ludilu jeste bas ocuvanost,cijena,vrijednost....
Ako covjek bas zeli da procita prve epizode od Marka ima vrlo jeftina i kvalitetna solucija od Ludensa,ako se zeli ZS 87 koji je najmanje 10 puta skuplji,onda kupac zahtjeva kvalitet koji ce ga zadovoljiti do orgazma.

Porter
Go to Top of Page

Dado
Advanced Member

Switzerland
21068 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 22/02/2006 : 11:52:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Dado a Private Message  Reply with Quote
Mislim da se ova pravila ne mogu uzeti kao "zakon" o procjeni ocuvanosti stripova.
Ja sam kolekcionar i stvarno sam "picajzla" kad je u pitanju ocuvanost, no moram reci
da je razlika, ovdje navedena,izmedju skoro glancer i vrlo dobar tako mala da je tesko uopce je procjeniti.
Moze se ali to su tako uske nijanse da se ponekad moras zapitati gdje to spada.
A sto se tice ZS i LMS ti ionako nista ne vrijede jer im papir nije bijel...
Da ne govorim kako su ukusi totalno razliciti pa ono sto meni kao kolekcionaru vise
znaci nekom drugom kolekcionaru nije...
Meni osbno je pretjerano da strip koji je near mint padne za 3 klase samo zbog toga
jer je neko ispuni fordaljku na kraju...OK ne mora biti near mint, pa ni odlican, ali kategorija dobar je ipak preniska.
Stoga svi koji imate LMS4 koji nije apsolutno bijele boje i imate potpis na njemu javite mi se, placam cak 30% vrijednosti stripa.
A sto se tice kolekcije mint, zahtjevt cu ubuduce da nam se kolekcionarima da pristup do tiskare
da direktno podignemo friske primjerke u specijalnim rukavicama jer drukcije nema sanse da budu mint.
A ja budala jos mislio da su mi vecina stripova glanceri...cak cu predloziti da se
ponovo tiskaju Kenovi jer nisu mint...

Ovaj naš beskrajni razvoj pretvara nas u nešto beskrajno drugo...oslobodi me Bože slobode bezGranične
Go to Top of Page

Porter
Advanced Member



Sweden
5874 Posts

Member since 01/08/2002

Posted - 22/02/2006 : 12:14:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Porter a Private Message  Reply with Quote
Jadni Dado cijelo vrijeme zivio u zabludi da ima glancere a ono sve 4-ke i trice

Porter
Go to Top of Page

Dado
Advanced Member

Switzerland
21068 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 22/02/2006 : 12:20:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Dado a Private Message  Reply with Quote
Skoro da je tako...
Samo volio bih ja vidjeti te LMS i ZS koji su ovucani po "mint" standardima...

Ovaj naš beskrajni razvoj pretvara nas u nešto beskrajno drugo...oslobodi me Bože slobode bezGranične
Go to Top of Page

verter
Advanced Member

Bosnia and Herzegovina
4877 Posts

Member since 30/04/2002

Posted - 22/02/2006 : 15:05:50  Show Profile Show Extended Profile  Send verter a Private Message  Reply with Quote
e dado posto placas da ih vidis

"…Some people will say anything to be thought of as clever and interesting…"
Go to Top of Page

Dado
Advanced Member

Switzerland
21068 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 22/02/2006 : 18:23:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Dado a Private Message  Reply with Quote
Placam suhim zlatom...


Ovaj naš beskrajni razvoj pretvara nas u nešto beskrajno drugo...oslobodi me Bože slobode bezGranične
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.28 seconds. Snitz Forums 2000