forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 FRANQUIN
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Antracit
Average Member



Croatia
509 Posts

Member since 09/08/2002

Posted - 06/09/2003 : 09:51:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Antracit a Private Message
Franquinovi stripovi su mi oduvijek imali pocasno mjesto na polici.
Gaston je urnebesan, Spirou vrlo zabavan i originalan ... opcenito, više volim belgijski / francuski strip od Bonellijevih tvorevina.

Dok se na prvi pogled, uslijed stiliziranog crteža može pomisliti kako je jedan Spirou namijenjen samo djeci, a Bonellijevski "ozbiljan" crtež i malo starijoj publici, stvar je obrnuta. Dobar dio B.-evih stripova mi je mediokritetski i bez neke ideje i nadahnuca - blijeda kopija hollywoodskih akcijskih filmova i dobrog dijela popularnih romana - bestsellera - kako SF tako i nekih drugih klasicnih djelca, te izvrtanja povijesnih cinjenica, sve upakirano u uglavnom loš crtež, cemu je pridodan "soap opera" zacin.
Od Bonellijevih faca najbolji je definitivno Martin, koji originalnošcu i inteligentnim Castellijevim pristupom nekako uspijeva pobjeci od B.-evih klišeja. Ima i poneki svijetli trenutak Dylan Dog, a i Mr. No, koji je jedini od "stare garde" zamišljen kao covjek od krvi i mesa, sa svojom mracnom stranom, no i on se vrlo brzo izgubio u hiperprodukciji ...

Hmm, cini mi se da se malo udaljavam od topica, pa stoga natrag na Franquina ... Crne misli, kažete ? Mislim da mi jedino još to fali ... Off to get them !
Go to Top of Page

miha
Advanced Member

3628 Posts

Member since 05/05/2003

Posted - 06/09/2003 : 11:19:53  Show Profile Show Extended Profile  Send miha a Private Message
Good luck. Je li izlazilo kod nas u nekoj kompilaciji albumu? Ja sam Crle citao jedino u Stripa Artu.
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 06/09/2003 : 15:37:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Postoji YU pirat.

"Doveva essere un mio omonimo... mi spiace per lui, ma io sono vivo..."
Go to Top of Page

---dp---
Advanced Member

17232 Posts

Member since 26/10/2001

Posted - 06/09/2003 : 17:29:46  Show Profile Show Extended Profile  Send ---dp--- a Private Message
Djoleeeee...
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 09/09/2003 : 09:45:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message
>Koliki su kreativni input imali Franquinovi saradnici, sta mislite? >Da li su recimo Greg i Jidehem isto tako zasluzni za Spiroua kao i >sam Andre?

U svakom sluccaju su zasluzzni ssto je Franquin stizao rokove i nije bio otpussten...:)

Mislim da je Gregov utjecaj vidljiv. Do Grega Franquin je pisao (visse-manje) sam i glavno su mu nadahnuche bili crtani filmovi (Disney, mais oui!) i filmske komedije te bi zaplet bio eto nessto se dogodilo pa chemo se sad natjeravati do kraja albuma i redati vizualne gegove. Greg, cciji su utjecaji prvenstveno stripovski, pomaknuo je tezzisste ma slozzenije/verbovizualne gegove (sjetite se odijela od novina u Bretzelburgu na kojima netko proccita o rasprodaji mesa pa se svi okupe, a ovaj kazze to su novine od prije, od prije ccega pita policajac; ili kad stariji ustupaju mladjima mjesto u autobusu da ne bi morali pedalirati). Greg nije bez mane, i njegov je pogled na svijet operetan i danas pomalo zastario, ali je jedan od prvih scenarista koji su u tu priccu upali jerbo su ccitali stripove i htjeli ih raditi i koji su o stripu razmissljali, za razliku od prethodne generacije (Jije, Morris, Will, Franquin) koji su mu pristupali visse instinktivno. Ah, Greg ...

I Jidehem je, inacce, volio automobile, ilustrirao je rubriku o njima u Spirouu...:)

A Franquin, Franquin je pricca za sebe. Koliko god Greg bio dobar, sigurno je na Spirouu bio bolji barem iz dva razloga: a) bio je to njegov ulazak medju velike; do tada funkcija scenarista nije postojala (zna se da se gazda Dupuis, recimo, mrsstio na njih - njemu je bilo jedan autor/jedna tjedna stranica/jedan strip - i rekao je Franquinu i ostalima da dobro, ako bass zzele scenariste, ali on ih ncehe plachati, morat che ih crtacci plachati iz svoga dzzepa) i Grega su gledali kako kakvog skorojevicha ssto se tu gura. No, nakon rada s velikim Franquinom ... b) Franquin je reducirao Gregove scenarije; ako bi znao ssto se unaprijed dogadja u stripu, dosadilo bi mu te bi sazzeo 4 stranice u dvije, a Greg je bio prisiljen raditi dalje. Tako su njihovi zajedniccki albumi zgusnutiji, zzesschi i s pravom se ccitaju i danas.

mcn

Mali duchan mojih stripova je na Burzi pod AJM KLININ' AUT MAJ KLOZET - hvala ...
Go to Top of Page

dd fan
Advanced Member



Serbia
4882 Posts

Member since 19/10/2001

Posted - 10/09/2003 : 01:22:20  Show Profile Show Extended Profile  Send dd fan a Private Message
quote:
Originally posted by Djole

Postoji YU pirat.

"Doveva essere un mio omonimo... mi spiace per lui, ma io sono vivo..."


I to odlicno odradjen. Ima ga u Darkwoodu ako nekoga interesuje. A verovatno i u AF, ali nisam siguran.

I've always been a nobody. When i was a child, my mother used to confuse me with my brother, even though i'm an only child. To this day she still thinks i'm my brother.

Edited by - dd fan on 10/09/2003 01:23:34
Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1893 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 18/09/2003 : 02:16:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message
ljudi vidim ovde dosta poznavalaca, a ludim za jednim pravim uvodnim tekstom o Gastonu, ili Franquinu uopste.

koliki sam baksuz, slomio bih prst cackajuci nos :(
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 18/09/2003 : 09:30:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Uh.

Moj textic o Spirou je na trecoj strani vec neka 4 meseca, a planirao sam da nakon njega idu Gaston i Marsupilami.

Bice, ali kada...

"Doveva essere un mio omonimo... mi spiace per lui, ma io sono vivo..."
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29208 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 18/09/2003 : 16:57:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Djole zabusava. Ajmo sad svi po njemu drvljem i kamenjem!:-)

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6221 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 18/09/2003 : 16:58:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
da!
kamen - uh! drvo - daj kamen, vise boli! kamen - jao!!!!!!!
:)

Freddy, you're my older brother, and I love you. But don't ever take side with someone else against your own family.
Against your family, never.
Go to Top of Page

miha
Advanced Member

3628 Posts

Member since 05/05/2003

Posted - 18/09/2003 : 17:25:11  Show Profile Show Extended Profile  Send miha a Private Message
Vezao sam kamen za drvo i dobio ... sjekiru. Šta sad, koga da ganjam AAAAAAAA
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000