forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Izdavacki plan
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

Vlaad
New Member



USA
217 Posts

Member since 31/07/2003

Posted - 30/10/2003 : 09:51:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaad a Private Message
quote:
Originally posted by mcn
Mi stalno kukamo kako klinci ne ccitaju visse stripove, ali da li su ih doista nekad kupovali? Ili su ih kupovala njihova starija ssljakerska bracha i occevi koji bi kupili neki ssit (jer je u sedamdesetima bilo para) da se ccita po autobusu pa se onda doma dalo klincu kao kupilo se za njega? Pa onda klinci to ccitali i mijenjali i zavoljeli ... Da li su zbilja klinci kupovali stripove?


U mojoj ekipi niko, a svi smo imali po nekoliko stotina komada! Ne znam ko je i zasto kupio sve te stripove, ali si potpuno u pravu.

quote:
Ergo, da vi tukani pravite djecu umjesto ssto ccitate stripove mozzda bismo imali novu generaciju ccitalaca...

Point taken. Evo idem odmah da se bacim na posao.
quote:
Siriuzli, nisu klinci krivi, oni se rado navuku na svassta ssareno, ali kad se jedan CD preprzzi za dvije kune, a jedan Zagor kossta 16 ...

Mislim da gresis. ZNAM da ZNAS, ali Zagora ne treba uzimati ni kao primer. Sam si vise puta pomenuo Witch, koji bi morao biti parametar ne samo u ovoj prici, nego za svakog would-be izdavaca. Kao nastavnik u osnovnoj skoli imam vrlo dobar uvid u za stripove kljucnu subkulturnu grupu, a to su klinci (necu reci ni urbani, jer sam se sa Millerovim Daredevilom prvi put susreo na selu kod babe!).

Poenta? Igrice nisu konkurencija stripovima, one su pokazatelj kvaliteta. Kao sto klinci nece igrati Packmana ili neki shit sa Amige ili Spectruma, tako nece citati Zagora, ali ni Stripoteku i Alana Forda... Treba im ekvivalent Counter Strikea ili Warcrafta, trebaju im novi junaci dovoljno veliki da se porede sa Eminemom ili Bodirogom, a da citanje stripova bude zanimljivo i cool kao SMS ili net.

To ekipa u Marketprintu ne moze da shvati; njima je Akira granica, oni dalje od toga ne vide.

Off topic: Darko, sto se ne ide simultano na srpsko trziste?

Jedna prichica, ako je od ikakve koristi:

Pocetkom 2001. mi smo odlucili gurnuti fanzin sa svojim stripovima na kioske ("Placebo", ako je neko citao, koji se naravno po kvalitetu ne moze meriti sa "Q"). Od 1500 primeraka za tri meseca otislo je skoro 600, plus 100 u knjizarama u Beogradu. Drugi broj je izgledao mnogo bolje ali je isao u manjem tirazu, no procenti su isti - 35% odmah, oko 50% za tri meseca. Ako distributeri uzimaju 33%, koliko treba - nekih 66%? Mislim da "Q" to moze...

Edited by - Vlaad on 30/10/2003 09:57:54
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 30/10/2003 : 10:53:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
quote:
Originally posted by mcn

Znass, pitam se ... Ovo ssto ti kazzess jest ustaljena mudrost, ali ustaljene mudrosti nisu uvijek toccne. Mi stalno kukamo kako klinci ne ccitaju visse stripove, ali da li su ih doista nekad kupovali? Ili su ih kupovala njihova starija ssljakerska bracha i occevi koji bi kupili neki ssit (jer je u sedamdesetima bilo para) da se ccita po autobusu pa se onda doma dalo klincu kao kupilo se za njega? Pa onda klinci to ccitali i mijenjali i zavoljeli ... Ja znam da je mene otac navukao na stripove, on je kupovao i Cak i Zov, a onda ga ja izdao i pressao na Velikog Bleka i Alana Forda pa je trebalo par godina da poccnem kupovati nessto ssto ga je zanimalo ...



OK, i mene je matori navukao na stripove. Ali, ako si u pravu, dolazimo do porazavajuceg zakljucka - strip scena je bujala u sedamdesetim, a ne u osamdesetim, kao sto se uobicajeno misli. I prakticno sve sto imamo danas su ostaci tih sedamdesetih. Tako gledano, spasa nema, sve je uzaludno, jer se vise nikada nece tako dobro ziveti, a malo raditi. Ne zelim da verujem u to.

quote:
Originally posted by mcn

Da li su zbilja klinci kupovali stripove? Kod mene u razredu mozzda dva-tri ... Gotovo bih rekao da visse klinkica danas kupuje WITCH.


Po mom iskustvu, klinci jesu kupovali stripoe, ne redovno, ali s vremena na vreme. Naravno da je vecina gledala da se od nekoga ogrebe, ali bilo je i onih koji su davali novce, mada ne redovno.

A dva-tri po razredu... znas li koliko razreda ima u ex YU? To je jace trziste nego u Italiji...

quote:
Originally posted by mcn

Ergo ... Ergo, da vi tukani pravite djecu umjesto ssto ccitate stripove mozzda bismo imali novu generaciju ccitalaca... Siriuzli, nisu klinci krivi, oni se rado navuku na svassta ssareno, ali kad se jedan CD preprzzi za dvije kune, a jedan Zagor kossta 16 ...


Dakle, smrt pirateriji! ;)

Ne, nego nam trebaju akcije kao Free comic book day, kao 10 cent adventure...


quote:
Originally posted by mcn

Mislim da ima, ali oprezan. Ipak su krenuli s Akirom ssto je za njih drasticcno novo i ipak guraju maticcnu reviju mjeseccno pa visse, ssto neko recce, "nije pitanje hoche li iduchi broj izachi" ssto je velik, velik korak ...


Akira je greska. NHF, volim ja to, odusevljen sam stripom, ali krenuti sa prvom mangom u nas, a da bude toliko dugacka... greska. Bolje bi bilo da je isao Ghost in the shell... mada sigurno i skuplje. I bas nisam siguran da imaju plan, nista od onoga sto izdaj nije za mladje citaoce, za one koji treba da se navuku. Rade naravno ljudi ono sto mogu, ali ne SIRE trziste.

quote:
Originally posted by mcn

Imamo Sodu u dva...:) BtC znass da ne volim, a da Rubina nije piccka bila bi kurac.


Pa da, ali bi BtC bio sjajan za klince, narocito ako bi neko otkupio i crtani. Za Sodu znas i sam, a Rubina je interesantna za sve one lokal patriote koji se pale na "naseg Alexu, uspesnog u inostranstvu".

quote:
Originally posted by mcn

(Je l'smijem ja psovat' na ovom forumu? )


Ne.

quote:
Originally posted by mcn

To dobro zvucci.


Ali je tesko ostvarivo...


quote:
Originally posted by mcn

Visse ssto se ljudi boje odati, ali mislim da dogovori postoje. Bernard mozzda neche javno priccati ssto sve planira, neche ni Zlatko, nechu ni ja, ali chemo si medjusobno rechi. Nitko nije toliko totalno glup da ulijeche u preklapanje. Krokodila ima, ali bara nije toliko mala, joss uvijek je glad vecha od ponude.


Da, ali hoce li tu biti i Tally? Rusalic? O piratima da ne govorimo, mada se svi znaju, i zna se ko je ko. Pride, dogovor tipa "E, ja cu ovo, ne diraj to" je daleko od onog "Prijatelji, treba da uradimo to i to". Haoticno je, svi jure svoje mesto pod suncem. Nije potrebno toliko ne preklepati se (evo, od marta se to vec postiglo) koliko podeliti ciljne grupe.

quote:
Originally posted by mcn

I tako. Ne znam koliko je summit realan, ali te lijepo vidjeti kako se trudiss biti optimist...


Pa nije realno, ali to je ono sto bi trebalo uraditi. To je ono sto bi moglo dati rezultate. Ako bi se jos obezbedila i podrska drzava hint, hint), rtevitalizacija bi mogla da pocne, i cak i da bude uspesna. Stihijski necemo nista postici, osim da se zaradujemo sto eto, Stripoteka jos izlazi.




"Doveva essere un mio omonimo... mi spiace per lui, ma io sono vivo..."
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000