forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Misterija na kvadrat:Karter i vremenski tokovi
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

prozirna senka
stripovi.com suradnik



USA
8230 Posts

Member since 22/04/2004

Posted - 23/09/2004 : 15:28:21  Show Profile Show Extended Profile  Send prozirna senka a Private Message
Citajuci Ljude Reptile iz Maxi MM 1, ponovo mi je iz ponora moje svesti izniklo jedno pitanje, enigma prava, na koju godinama nemam odgovor. Ko veli, daj da istu podelim sa vama, mozda se nesto i izrodi, dok ne probas ne znas
Kako bilo, svi koji citaju Martija znaju da se u broju 2/3 Osveta bozanstva Ra pojavljuje lepa plavusa, Bevreli Hauard, kcerka profesora Hauarda, arheolga, koji je svoje kosti ostavio u prasumama Belizea. Ista cura se pojavljuje i u broju 4 Prokleto pleme, pod istim imenom. Onda sledi pauza do "trobroja" 56/58 Africka magija gde odjedared dobija novo prezime - Karter. Koliko me secanje sluzi, nigde se ne pominje da se ona u medjuvremenu udala za nekog Kartera. Sto je jos gore, u Indice Analitico objavljenom u jubilarnom 241 broju Vent'anni di mysteri, u odrednici posvecenoj njoj stoji samo:
Beverly Howard Carter - Amice e colega di Martin Mystere (Martijeva prijateljica i koleginica)
A onda, u Maxiju, Marti se u razgovoru sa Mendelsonom priseca te avanture u Zambiji sa kako kaze Beverli Karter, na sta ga ovaj, malo kasnije ispravlja govoreci da Beverli Karter je sada gospodja/udova multimilijardera, Hogan. I pride ima cerkicu, al' to i nije bitno. Bas kao i potpuna drugacija licnost Beverli od one na koju smo navikli.
Dakle, problem je : KO JE DO DJAVOLA KARTER?!?!?!

Koekude

Edited by - prozirna senka on 24/09/2004 18:56:47

verter
Advanced Member

Bosnia and Herzegovina
4877 Posts

Member since 30/04/2002

Posted - 23/09/2004 : 15:36:00  Show Profile Show Extended Profile  Send verter a Private Message
pa bivsi clan grupe backstreet boys

AMERICKA NACIJO URADI MI FELACIO!!!
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 23/09/2004 : 15:46:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
A ja bio ubeden da je od pocetka bila Carter...

To po strani, kao što nesumnjivo znaš, senko, lik Beverli je nastradao od samog pocetka, jer je ona trebala da bude Martijeva verna ljuba, a ne Dijana, a Osveta božanstva Ra da bude prvi broj MM. A onda se neko predomislio, ubacili su Dijanu, a sirota Beverli se pojavila još par puta i nestala u vidu lastinog repa... tako da me ne bi cudilo da su je i udali i razveli u meduvremenu.

"Well, wobble my webs and call me shaky!"
Go to Top of Page

seinfeld
Advanced Member



16500 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 23/09/2004 : 16:33:09  Show Profile Show Extended Profile  Send seinfeld a Private Message
To nije bas toliko bitno,ipak nije to zagor gdje je sve povezano :-)))))))))))))))))))))))))))))))).

"They say this one has a surprise ending."
Go to Top of Page

prozirna senka
stripovi.com suradnik



USA
8230 Posts

Member since 22/04/2004

Posted - 23/09/2004 : 16:39:49  Show Profile Show Extended Profile  Send prozirna senka a Private Message
Da, znam da je Dijana uskocila namesto Beverli u poslednjem trenutku, a pretpostavljam da se Alfi predomislio, on je ionako pisao scenarije za sve ranije epizode. Zapravo skoro sve (izuzev desetak) u prvih 10 godina. Posle Dieci anni dopo, kada su najavili novi kurs MMa, on se povukao, sto je naravno i dovelo do srozavanja kvaliteta. Videcemo sta ce treci kurs od sledeceg leta doneti, kada se Kasteli bude vratio. Kako bilo, ostaje ta rupa, nepoznanica, izmedju Prokletog plemena i Africke magije, gde je njeno prezime promenjeno a da nije dato objasnjnje. E sad, postoji nada, da nabavimn tutto seriju 56/58, mozda tamo nesto nadjem. Ionako su u tutto seriji neke stvari izmenili u odnosu na original, nije puki reprint. Beh, kako me ovo nervira.

Nego, Djole, kad rece "sirota Beverli", to je bas pasalo za nju odranije. Mislim, ipak je ona bila tunjava, ne bas sigurna u sebe, devojka, koja je u Martiju videla, well... whatever,(epizode 2/3, 4, 56/58), a vidi sad, ziva vatra, bre, jednaka sa nasim DSCM, pa bogami mozda i iznad njega (gledajuci iz njene perspektive). Takav sam ja utisak stekao citajuci Maxi. Mora da je sa godinama, punih 18, (nismo je videli od decembra 1986) stekla pored para i klinke i samopouzdanje:)

Koekude
Go to Top of Page

Blek Stena
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1344 Posts

Member since 03/07/2004

Posted - 23/09/2004 : 16:41:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit Blek Stena's Homepage  Send Blek Stena a Private Message
Ko je Beverli? je li to ona mala sa naslovnice ccasopisa Max koji si nam nekad preporuccivao
Go to Top of Page

prozirna senka
stripovi.com suradnik



USA
8230 Posts

Member since 22/04/2004

Posted - 23/09/2004 : 16:43:50  Show Profile Show Extended Profile  Send prozirna senka a Private Message
Very funny:)

Koekude
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 23/09/2004 : 18:06:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
A ne znam, meni se donekle svidao taj kurs "salonskih misterija", gde Marti ne izlazi iz sakoa celu epizodu, i ne seca se šta je to murcadna. Jeste, ispucalo se strahovito brzo, ali imalo je svojih prednosti. btw, znaš i sam da ovo što se dešava nije treca, vec cetvrta promena uredivacke politike, pošto su odmah posle dvadesetogodišnjice najavili da ce se Marti vratiti "avanturistickim" korenima. Što ocigledno nije upalilo, a nije ni cudo, bez obzira na ujka Pola, smešno je da se jedan šezdesetogodišnjak bakce sa avanturama...

A za Beverli, da, "malko" joj je karakterizacija u ofu. Što ne bi bilo strašno da je Vietti nagazio po akciji i misterijama, umesto što nam je davao najdublje strahove likova...

"Well, wobble my webs and call me shaky!"
Go to Top of Page

prozirna senka
stripovi.com suradnik



USA
8230 Posts

Member since 22/04/2004

Posted - 23/09/2004 : 18:24:02  Show Profile Show Extended Profile  Send prozirna senka a Private Message
Da, nema smisla da nas Marti, kako ga u Maxiju krstise Dobri-Srednjovecni-Cika-Marti jurca naokolo sa murcadnom u stilu Indijane Dzonsa. Kao sto rece, to sa cika Polom (nije ujka) moze da se okaci macku o rep, valjalo bi smisliti nesto pametnije. Cak bih se usudio i kazati da je bolje ovu seriju poceti privoditi kraju, a neka se ista nastavi u buducnosti na primer, imaju klona u Natanovo doba, imaju Martija 9 koleno u 26 veku a imaju i Generazioni kao start za takvo nesto. Marti ipak ne moze kao Teks, koji se vrti vec vise od pola veka, nazalost.

Hoces da kazes da su epizode posle dvadesetogodisnjice a la Marti Poslednji Akcioni Heroj? Mora da mi je nesto promaklo;)

Koekude
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 23/09/2004 : 18:42:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
A ne znam, nisam ih citao, znam samo da je tako nešto najavljeno, pisalo je na UBC-iju...

A za novi start, pa ne znam , to je problem sa svim Bonellijima, zar ne? Mislim, koliko užasa Dylan može da istražuje? Dobro, kod njega još dosta toga zavisi od pripovedanja, pa su osveženja moguca, ali kod Martija, gde pripovedanje mora da bude straight forward? Ili kod Nicka Raidera? (za koga me cudi da je izdržao ovliko dugo) Jedine inovacije su moguce kod Nathana i Brendona, jer oni bukvalno imaju ceo univerzum na raspolaganju - i ako autori zamisle meduplanetarni rat, ama baš ništa ih ne sprecava i da ga sprovedu...

"Well, wobble my webs and call me shaky!"
Go to Top of Page

prozirna senka
stripovi.com suradnik



USA
8230 Posts

Member since 22/04/2004

Posted - 23/09/2004 : 18:54:35  Show Profile Show Extended Profile  Send prozirna senka a Private Message
Pa, sto se tice osvezenja, mislim da nije problem naci temu, misterija ima koliko hoces, samo sto je Marti jedini Bonelijev junak (barem koliko ja znam) koji ima tacan datum rodjenja i gde se sve odvija u real-timeu. Dakle, problem je biologija i priroda, nema smisla pronalaziti nekakve lekove za usporavanje starosti oko cega smo se i slozili, a tek bi bilo njesra da se napravi potpuni zaokret i ono ko veli zaboravite na rel-time dogadjaje, od danas pa nadalje Marti ima toliko godina i that's it. Bljak. Ne znam, videcemo, ima jos godinu dana... Malo strpljenja, jel' te. Mada iskustvo sa prethodnim promenama navodi na oprez, kao sto vec ranije kazah.

Inace za Natana si u pravu, verovatno i za Brendona (nisam imao to zadovoljstvo da citam tog junaka), i kao sto rece jedared u BD Tabloidu: Sky is the limit.

Koekude
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 23/09/2004 : 19:08:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Inace, što se tice Martija 9 - koliko sam citao neki Recagnov intervju (na žalost, nisam citao sam strip), on se prilicno nadovezuje na NN Gigante, tj. na vremenski tok u njima - tehnodroidi, i sve ostalo

Osim što to od NN Giganta #3 više nije "zvanicni" vremenski tok, odvojio se od vremenskog toka Nathana, i samim tim i Martija, što ga onako, malko, problematizuje. Kako ce na to još da se nadoveže buduca Viettijeva Agenzia Alfa 3000, Bog bi ga znao...

"Well, wobble my webs and call me shaky!"
Go to Top of Page

prozirna senka
stripovi.com suradnik



USA
8230 Posts

Member since 22/04/2004

Posted - 23/09/2004 : 19:18:17  Show Profile Show Extended Profile  Send prozirna senka a Private Message
Eh, da dobro si to pomenuo, i tako sam nameravao da te pitam. Dakle:
Generazioni:
Anno 2520 dell vecchio calendario
Pa onda idu "nasi" XIX (1849.) i XXI (2003.) vek
Anno 2101 secondo il nuovo calendario

Dakle, pominjao si razlicite vremenske tokove, imamo stari i novi kalendar. Sta se to zapravo dogodilo, kada i zbog cega? I u kom vremenu je Agencija Alfa i i na sta se ona nadovezuje?

Eh, kad bi imao vremena i strpljenja pa da mi objasnis...


Koekude
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2533 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 23/09/2004 : 21:06:30  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message
Dosta jednostavno rješenje za MM bi bilo nešto u stilu "avanture mladog MM" - pojedine situacije iz martijeve mladosti su se vec tu i tamo pojavljivale.
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 23/09/2004 : 21:16:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
E pa, ko ti kriv što ne citaš Nathan Nevera... da si procitao Almanacco della fantascienza 1995, sve bi ti bilo jasno... ili barem nešto, malo. ;)

Dakle, usled projekta Innerspace, 2024. godine po starom, našem kalendaru je došlo do približnog smaka sveta koji je ruinirao svet i skoro ga uništio (ne samo skoro, ako cemo verovati MM & NN #2 - ali licno smatram tu pricu apokrifnom, i bolje da ne ulazimo u nju). Utom je, usred ponovnog zidanja civilazacije, tadašnjem Papi palo na pamet da su sve godine od 1946. na ovamo u stvari bile mucenje, i da bi bilo dobro da se izbrišu, te je prakticno 2024. postala nova 1946. - ergo novi kalendar.

Godine u Nathan Neveru su uvek po novom kalendaru, i uvek su 100 godina od našeg vremena - da kalendar nije novi (što mi deluje kao ideja koja Serri pala na pamet tek negde oko broja 40, i teško retkonovanje, ali hajde).

Ono što me cudi je da se Marti 9 pojavljuje po starom kalendaru, pošto Recagno kaže da se taj deo radnje odvija nekih pedesetak godina nakon budenja Lucy iz kriogenicnog sna (epilog NN gigante #1),a to je 2473, prema, prilicno sam siguran, novom kalendaru. Osim ako novi kalendar u meduvremenu nije postao stari, pošto se nakon tehnobioloških ratova (tu negde oko 2200 po novom kalendaru) sve živo izmešalo, i Zemlja je prošla još jednu katastrofu (mada, ako pratimo vremenski tok giganata, a izgleda da ga pratimo, tu je još i cetvorogodišnji rat sa Sivima, a i rat sa imperatorkom Ann i tehno-venerabilima).

Agenzia Alfa 3000? Ne znam kada se dogada, Vietti nije rekao puno toga, ali možda 3000. godine?

Takode Generazioni se veoma, veoma nadovezuju i na spin off NN-a Asteroid Argo, pošto se tamo pojavljuju neke rase vanzemaljaca koje imamo u Asteroidu.

A vremenski tokovi? Komplikovano, veoma. Jesi li ti uopšte ikada citao Nathan Nevera?

"Well, wobble my webs and call me shaky!"
Go to Top of Page

prozirna senka
stripovi.com suradnik



USA
8230 Posts

Member since 22/04/2004

Posted - 23/09/2004 : 21:17:50  Show Profile Show Extended Profile  Send prozirna senka a Private Message
"Dosta jednostavno rješenje za MM bi bilo nešto u stilu "avanture mladog MM" - pojedine situacije iz martijeve mladosti su se vec tu i tamo pojavljivale."

Nisam bas siguran. Ipak znamo da je vecinu vremena u mladosti posvetio studiranju, ne verujem da bi bilo interesantno da gledamo mladog Martija kako j..e koleginice sa faksa, i da mu brojimo recke. Sto se avantura tice bilo ih je nekoliko: Mohendzo Daro, Tibet, Ekvador... koje nisu ispricane do kraja. Zapravo, Tibet i jeste, bas kao i put u London i upoznavanje sa Dilanom, u grad prozirnih senki, smuvavanje sa Dijanom, pogibija njegovih roditelja, itd... Znaci, imalo bi matrijala za nekoliko epizoda, sto je, naravno, nedovoljno. A i one se mogu objaviti u regulanoj seriji, ili u Gigantu ili Maxiju, i cap carap, gotovo, znamo prolost Martija ko sopstveni dzep.

Koekude

Edited by - prozirna senka on 23/09/2004 21:18:49
Go to Top of Page

prozirna senka
stripovi.com suradnik



USA
8230 Posts

Member since 22/04/2004

Posted - 23/09/2004 : 21:25:34  Show Profile Show Extended Profile  Send prozirna senka a Private Message
quote:
Originally posted by Djole

E pa, ko ti kriv što ne citaš Nathan Nevera... da si procitao Almanacco della fantascienza 1995, sve bi ti bilo jasno... ili barem nešto, malo. ;)

Dakle, usled projekta Innerspace, 2024. godine po starom, našem kalendaru je došlo do približnog smaka sveta koji je ruinirao svet i skoro ga uništio (ne samo skoro, ako cemo verovati MM & NN #2 - ali licno smatram tu pricu apokrifnom, i bolje da ne ulazimo u nju). Utom je, usred ponovnog zidanja civilazacije, tadašnjem Papi palo na pamet da su sve godine od 1946. na ovamo u stvari bile mucenje, i da bi bilo dobro da se izbrišu, te je prakticno 2024. postala nova 1946. - ergo novi kalendar.

Godine u Nathan Neveru su uvek po novom kalendaru, i uvek su 100 godina od našeg vremena - da kalendar nije novi (što mi deluje kao ideja koja Serri pala na pamet tek negde oko broja 40, i teško retkonovanje, ali hajde).

Ono što me cudi je da se Marti 9 pojavljuje po starom kalendaru, pošto Recagno kaže da se taj deo radnje odvija nekih pedesetak godina nakon budenja Lucy iz kriogenicnog sna (epilog NN gigante #1),a to je 2473, prema, prilicno sam siguran, novom kalendaru. Osim ako novi kalendar u meduvremenu nije postao stari, pošto se nakon tehnobioloških ratova (tu negde oko 2200 po novom kalendaru) sve živo izmešalo, i Zemlja je prošla još jednu katastrofu (mada, ako pratimo vremenski tok giganata, a izgleda da ga pratimo, tu je još i cetvorogodišnji rat sa Sivima, a i rat sa imperatorkom Ann i tehno-venerabilima).

Agenzia Alfa 3000? Ne znam kada se dogada, Vietti nije rekao puno toga, ali možda 3000. godine?

Takode Generazioni se veoma, veoma nadovezuju i na spin off NN-a Asteroid Argo, pošto se tamo pojavljuju neke rase vanzemaljaca koje imamo u Asteroidu.

A vremenski tokovi? Komplikovano, veoma. Jesi li ti uopšte ikada citao Nathan Nevera?

"Well, wobble my webs and call me shaky!"

Jesam. Ovaj, mogu se nabrojati na prste jedne ruke, a i te prilicno sakate. Dakle citao sam redom:
NN1 Specijalni agent Alfe
NN Spec1 Sajbermaster
NN Spec2 Iz dubokog svemira
I svi su u mom vlasnistvu, dakle platio sam za njih

Sto, zar ti kalendari nisu zapravo vremenski tokovi?
Uh, vidim ja da cu morati da se zesce malo bacim na NNaPitanje je samo kada
Ali, dobro, imam tebe za tumaca

Koekude
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 23/09/2004 : 23:09:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Baci pogled na onu moju listu relevantnih NN-ova koju sam pravio za tvog imenjaka.

I procitaj recenziju Bratstva sjene/Egzidusa ovde, pa da se eventualno malo pozabavimo onim što neki smatraju za razdvajanje vremenskih tokova, a neki drui za totalno ruiniranje kontinuiteta u prvom Bonellijevom continuity heavy stripu...

"Well, wobble my webs and call me shaky!"
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 24/09/2004 : 00:08:48  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Neki slican problem oko zamjene imena/prezimena na koji sam ja naišao je bio kod ono dvoje cangrizavih Martinovih susjeda. Mislim da su se u #15 "Staklena lubanja" prezivali Jones, a onda ne znam koliko godina kasnije, u epizodi "Decameron" mu dolaze u posjet u Italiju i prezivaju se nekako drugacije. (mislim da to piše u recenziji, no moram pogledati)
Na uBC-u je objašnjeno da nije prvi put da scenaristi zaborave kako su primarno nazvali nekog lika ili kakva mu je uloga bila, a kasnije onda koriste nešto drugo.
Da se i ja nadovezem na slican slucaj sa BEverly Carter...

The greatest trick the devil ever pulled
Was convincing the world he didn't exist,
That was his power...
Go to Top of Page

prozirna senka
stripovi.com suradnik



USA
8230 Posts

Member since 22/04/2004

Posted - 24/09/2004 : 07:58:48  Show Profile Show Extended Profile  Send prozirna senka a Private Message
quote:
Originally posted by Djole

Baci pogled na onu moju listu relevantnih NN-ova koju sam pravio za tvog imenjaka.

I procitaj recenziju Bratstva sjene/Egzidusa ovde, pa da se eventualno malo pozabavimo onim što neki smatraju za razdvajanje vremenskih tokova, a neki drui za totalno ruiniranje kontinuiteta u prvom Bonellijevom continuity heavy stripu...

"Well, wobble my webs and call me shaky!"

Listu cu pogledati sutra, vec sam je video onomad kada si i postovao. Ima toga prilicno. Sto se recenzije tice, pa ovo mi lici na putovanje kroz vreme. Mada, prilicno nelogicno. Ako se kao sto si ti kazao u komentaru neko vratio u proslost da bi samog sebe stvorio, uuups, tesko, je li. Nego iz recenzije ne vidim da se stvaraju nekakvi vremenski tokovi. Imamo rat sa tehnodroidima 50 godina posle NNa, ok, imamo ultar sapiense 200 godina posle NNa, ok, imamo Nema, itd... ali sve je u liniji, ne znam gde dolazi do grananja. Ocigledno da treba da procitam ove epizode, sto je lako reci, a kako uraditi...

Ajde, priskaci u pomoc

Koekude
Go to Top of Page

prozirna senka
stripovi.com suradnik



USA
8230 Posts

Member since 22/04/2004

Posted - 24/09/2004 : 08:17:04  Show Profile Show Extended Profile  Send prozirna senka a Private Message
quote:
Originally posted by DeeCay

Neki slican problem oko zamjene imena/prezimena na koji sam ja naišao je bio kod ono dvoje cangrizavih Martinovih susjeda. Mislim da su se u #15 "Staklena lubanja" prezivali Jones, a onda ne znam koliko godina kasnije, u epizodi "Decameron" mu dolaze u posjet u Italiju i prezivaju se nekako drugacije. (mislim da to piše u recenziji, no moram pogledati)
Na uBC-u je objašnjeno da nije prvi put da scenaristi zaborave kako su primarno nazvali nekog lika ili kakva mu je uloga bila, a kasnije onda koriste nešto drugo.
Da se i ja nadovezem na slican slucaj sa BEverly Carter...

The greatest trick the devil ever pulled
Was convincing the world he didn't exist,
That was his power...

Nije #15, vec #11/12, ali nema veze. Da, sto se Dzonsovih tice, napravljena je omaska u Dekameronu, ali puj pike, ne vazi; kasnije su ponovo postali stari, gnjavatori, Dzonsovi. Kod Beverli se naprotiv insistiralo odjedared na prezimenu Karter, a Hauard je potpuno gurnuto u zaborav. I to je ono sto me muci. Da je greska, vec bi se ispravila sledecom prilikom, neko bi ukazao na istu, ovako od Africke magije mi nju poznajemo samo kao Beverli Karter, danas udovu Karter Hogan. Mrmlj.

Koekude
Go to Top of Page

verter
Advanced Member

Bosnia and Herzegovina
4877 Posts

Member since 30/04/2002

Posted - 24/09/2004 : 11:00:48  Show Profile Show Extended Profile  Send verter a Private Message
posalji mail boneliju pa ga pitaj

AMERICKA NACIJO URADI MI FELACIO!!!
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 24/09/2004 : 12:22:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Vreme Ultra sapiensa nije baš jasno utvrdeno, i pitanje je da li se Bratsvo sjene vraca u prošlost pre ili posle epiloga NN Gigante #1, tj. pre ili posle 25. veka (po, izgleda, srednjem kalendaru). Ako se ne varam, procitao sam da se u Generazioni pojavljuje i jedan Ultra sapiens, što sugeriše da se njihov egzodus dešava posle 26. veka. A opet, možda je u pitanju neki greškom preživeli lik, ili jednostavna Recagnova greška.

To po strani, fakat da se Bratstvo senki vratilo u prošlost i stvorilo samo sebe nije toliki problem... u kontekstu cele price, to nije problem ni sa Tehnodroidima. Ali kad su uleteli i venerabili...

I to po strani, vremenski tokovi: u vremenu Ultra sapiensa, koje god ono bilo, svemirska putovanja sa mini crnim rupama kao pogonima za brodove pocela su da uništavaju samu srž vremensko-prostornog kontinuuma, i vortex koji se pojavio, rastrgnuo onu DS9 wannabe stanicu Ultra sapiensa je posledica tih poremecaja. Ali to nije glavni problem. Vortex, za koji se jedno vreme smatralo da je prolaz u drugu dimenziju (cak se i spominjalo da se vidi jedna planeta, sa prstenovima kao kod Saturna, ali sa znacima života sa druge strane, a posle se na to zaboravilo - ili je moj italijanski mnogo gori nego što sam mislio), u stvari putuje unazad kroz vreme, stvarajuci tako vremenske paradoxe. No, ni to nije toliki problem - svemirska stanica je nastala tako što je postavljena na mestu gde je stotinjak i kusur godina ranije nestao svemirski brod Dakkar - a nestao je u Vortexu, onom istom koji su motori svemirske stanice stvorili, i koji putuje nazad kroz vreme, tako da je prakticno stanica stvorila samu sebe. A svega toga ne bi ni bilo da se Bratstvo senki nije vratilo kroz vreme, i indirektno stvorilo Gabriela (i same sebe), a Gabriel je poslužio Skotosu kao prvi predložak za genetiku Tehnodroida.

Šta je posledica celog ovog haosa? Krug. Vremenski krug koji Vorteks simbolizuje, u kome je buducnost covecanstva odredena upravo tom buducnošcu, a ne prošlošcu, kao što bi trebala da bude. Krug, u kome je vec sve predodredeno, i u kome je covecanstvo prakticno izgubilo mogucnost izbora, slobodnu volju.

U NN Gigantu 3, Exx uz malu pomoc, izvlaci Nathana i Nema iz vremenskog toka i daje im mogucnost da promene stvari, da se izvuku iz kruga. Postoje ljudi cije sudbine uticu na istoriju, na pricu, ako tako želiš, a postoje i dogadaji koji ih oblikuju. Nathan je jedan od tih ljudi, i svojim konstantnim vracanjem u prošlost, on utice i na to da se buducnost vraca u prošlost. I zato, Nathan i Nemo dobijaju izbor - pred njima se otvara vremenski prozor u kome se Ned Mace sprema da ubije Lauru. Mogu da ga sprece, na taj nacin promene sebe, ali da u stvari time ništa ne promene, jer bi i dalje više znacaja davali prošlosti, nego buducnosti. A mogu i da odgledaju tragediju, pomire sa svojom prošlošcu, i na taj nacin izvuku covecanstvo iz Kruga.

Meta-stripovanje tamo gde mu nije mesto, znam, ali to je opravdanje za jedan od najboljih momenata u Nathan Neveru uopšte.

I naravno, krug prestaje, samim tim izgleda da se vremenski tok Nema, i Tehnodroida, i Ultra sapiensa, samim tim i Martija 9, odvojio od regularnog vremenskog toka Nathana i Martija, i da je buducnost covecanstva još uvek uncharted teritory.

Ali... u NN #99, Gabriel i Ann opet odlaze za buducnost, upravo onako kako bi trebali prema starom vremenskom toku, a Raven oploduje July Frayn i tako stvara Neosa, prvog Tehnodroida. Surovo - sav taj trud, i sudbinu je nemoguce izbeci. Tako da izgleda da vremenski tok ipak stoji.

Ali... stara zgrada Alfa biva raznesena prilikom Sage Alfa koju su osmislili Vietti i Piani, a u gigantima se jasno vidi da stara zgrada još uvek postoji u buducnosti - ruinirana, ali postoji. Kako? Serra objašnjava da su se vremenski tokovi ipak odvojili, i da se zato giganti, koji su nastavili price u tom alternativnom vremenskom toku, prakticno ne važe. Gde su onda Gabriel i Ann? Ko ce ga znati.

Ono što se kasnije dešava definitivno odskace od vremenskog toka giganata, ne dolazi do tehnoboiloških ratova, i to je to.

Vremenski tok, sa Tehnodroidima, Ultra sapiensima i samim tim i Martijem 9 nastavlja da egzistira kao paralelna dimenzija, probably. Ali to nije Bonelli universe proper.

I tako.

"Well, wobble my webs and call me shaky!"
Go to Top of Page

prozirna senka
stripovi.com suradnik



USA
8230 Posts

Member since 22/04/2004

Posted - 24/09/2004 : 18:14:31  Show Profile Show Extended Profile  Send prozirna senka a Private Message
Aha, zapravo ako sam te dobro razumeo, vremenski tokovi nisu nista drugo do paralelni univerzumi. Ono sto se dogadja na Zemlji u jednom toku, ne mora da ima uticaj na Zemlju u drugom vremenskom toku, barem dok se neko ne seti, ko veli, danas je dosadno, deder da uzmemo jedan short trip u drugu dimenziju. Samo tako, logicki gledano, neko moze da dodje iz buducnosti (jedne) i stvori sebe u proslosti (druge). Jesam li u pravu? Isto je sa Venerabilima. Koliko sam ja shvatio njih je stvorila napredna tehnologija Atlantidjanja, naseljavali su Zemlju ali frknutu u potpuno devetu prostorvremensku dimenziju, right?

Izgleda da cemo morati da sacekamo jos koji Gigant, e ne bi li nam scenaristi objasnili sta su hteli sa tim odvajanjima. BTW, koji je razlog?

Moracu ja jos jedared da procitam Generazioni, prvi put sam samo preleteo kroz epizodu, upravo iz razloga sto blage veze nisam imao koji se to likovi pojavljuju tamo. Sve je to lepo, prica o prostovremenskoj anomaliji tipa A, putvanju kroz vreme, i zatvaranju kruga kao sto pomenu u tvom prethodnom postu, ali ko to koga tamo juri... i zasto...

Koekude
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 24/09/2004 : 18:25:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Uh... pa, more or less...

Dakle, razliciti vremenski tokovi (imamo barem dva, možda i jace) poceli su kao JEDAN jedini vremenski tok. Tako da Bratstvo senki, Tehnodroidi, i svi ostali JESU dolazzili iz buducnosti.

Medutim, posle odvajanja buducnosti Nema od vremenskog toka Nathana, tj. izlaska iz Kruga, u gorespomenutom NN Gigantu #3, moglo bi se reci da je ta buducnost postala neka vrsta paralelnog univerzuma, pošto to više NIJE buducnost Nathana Nevera.

A šta su hteli scenaristi sa odvajanjem vremenskog toka? Da sebi daju slobodu da mogu da rade šta hoce sa Ntahnovim univerzumom.

Venerabili - ne, nije ih stvorila tehnologija Atlantide (ne direktno, enivej), stvorio ih je profesor Odaka (vidi onu listu relevantnih NN) i poslao ih u prošlost uz pomoc tehnologije Atlantide. I pricamo o ovoj Zemlji, iz MM/NN vremenskog toka. Venerabili inace nemaju nikakve veze sa ovom pricom, osim u najširem mogucem smislu.

btw, u gigantima više nece izlaziti price o Nemu, posle ovog poslednjeg.

btw 2, menjaj ime topika u MM & NN: Misterija vremenskih tokova, ovo više nema veze sa sirotom Beverli... ;)

"Well, wobble my webs and call me shaky!"
Go to Top of Page

prozirna senka
stripovi.com suradnik



USA
8230 Posts

Member since 22/04/2004

Posted - 24/09/2004 : 18:53:23  Show Profile Show Extended Profile  Send prozirna senka a Private Message
Cekaj, cekaj. U redu, imamo u pocetku jedan vremenski tok (i u pocetku bese rec...), ok. Dakle tok u cijoj sadasnjici imamo DSCM koji bira nadgrobni spomenik (investiciju za buducnost), a koji se ocigledno ponovo predomislio (prvi put na kraju MMNN2), jerbo je njegov klon cackao nesto po grobnici; tok u cijoj buducnosti imamo Natana i Martijevog klona, zajedno sa Legz Viver. E sada, ocigledno da do odvajanja dolazi posle Natana, je li tako? Ok, autori su sebi hteli da daju maksimalnu slobodu da prcakaju po Univerzumu NNa. Dobro. Ali kako se onda objasnjava paradoks da neko iz buducnosti dolazi natrag u sadasnjost/proslost (zavisi od tacke posmatranja) i pavi sam sebe???? Kako se u Terminatou 2 lepo kaze, pararaziram Nema buducnosti, osim one koju mi sami stvaramo. Znaci sada i ovde. Da bi tehnodroidi nastali u buducnosti, mora da se nesto u sadasnjosti/proslosti dogodilo, znacajno za njih, zar ne? Paradoks tipa povratnik iz buducnosti se vratio unazad kroz vreme, uradio nesto zbog cega je vaskolika buducnost promenjena i u kome on ne mora postojati. To je jedan od logicnih scenarija paradoksa, istina u fizici nedozvoljenih (dozvoljena su putovanja unazad kroz vreme, ali samo kao nemi posmatrac, bez mogucnosti menjanja toka dogadjaja, sto za ovu pricu i nije bitno). Ono sto jeste bitno je cinjenica da se logika krsi i lomi u slucaju Ultra sapiensa i Tenodroda, a to bas i nije pozeljan scenario. Dakle, jesu li pisci stogod objasnili o tom instan-samo-pravljenju-unazad-kroz-vreme?

Venerabile sam spomenuo samo u kontekstu da sam sebi rascistim koji su zapravo oni likovi, nevezano za ovu nasu temu.

Koekude
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.3 seconds. Snitz Forums 2000