forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Nathan Never??
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

jang
Advanced Member

Slovenia
10970 Posts

Member since 01/11/2002

Posted - 23/02/2005 : 16:19:00  Show Profile Show Extended Profile  Send jang a Private Message
quote:
Originally posted by Markos

Sve se rasprave cuvaju. Dakle, trebao bi postojati na searchu topic...
Eto, vec kad spominjes 40 000 kuna troskova za jedan strip, kako 2500 prodanih primjeraka moze biti dovoljno da se pokriju troskovi? Treba ti minimalno 4000. Itd, itd... nemam vremena za daljnje rasprave, posla preko glave
Sto se mene tice, tesko da me se moze promatrati isto kao i Marketprint/Ludens/LMI... Ja sam izdavac amater, prije fan nego izdavac, i bavim se tim iz gusta ne iz profita, tako da meni te brojke nista ne znace, nemam ih sto skrivati...

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy


da, sad je pitanje dali su u brojci 40000 ukljuceni i troškovi distribucije i prodaje na kioscima.
Pa rasprava je i pri kraju, na žalost fali nam previše podataka da bi još detaljnije raspravljali.
ne vidim ni razloga kod njih da bi tako skrivali podatke, osim ako se boje konkurencije ili davkarije. Ali to je vec problem širih dimenzija. na ovim prostorima su i npr. pogodbe sa sportašima sve tajne dok na zapadu nema takvih problema.
mali ili veliki izadavac, to ti je relativno. KP nije strip za mase, pa ste svejedno uspjeli
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29208 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 23/02/2005 : 16:29:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Naravno da nisu ukljuceni troskovi distribucije, nego prava,prijevod priprema i tiskanje.

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

jang
Advanced Member

Slovenia
10970 Posts

Member since 01/11/2002

Posted - 23/02/2005 : 16:31:14  Show Profile Show Extended Profile  Send jang a Private Message
hm. ipak mi se brojka 4000 cini visokom.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29208 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 23/02/2005 : 16:45:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Opet se vracamo na istu stvar. Tebi se cini da je to puno? I sto sad da ti ja na to kazem?

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

mike
Senior Member

Slovenia
2815 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 23/02/2005 : 16:52:03  Show Profile Show Extended Profile  Send mike a Private Message
quote:
Originally posted by Djole

quote:
Originally posted by mike

Ili platim hrpu novca za npr. Blankets, kad to kroz mjesec dana izda Bernard, na domacem jeziku i mozda cak u hc verziji. Vidi danas sam dobio album Bloody Winter od SAF-a na engleskom, a kroz recimo 2 tjedna ga ima na hrvatskom...

A i ne mogu bas povjerovati da bi kod Bernija doslo do polagodisnje ili cak vece zamude. Ipak ne mozemo staviti u isti kos Bookglobe, Strip Agent, System i Marketprint. Ili?


Ovo je u nacelu tacno.

Ali, na žalost, samo u nacelu.

Ako se ne varam, pre koju godinu, System comics je najavio da ce izdati album Howarda Blakea, da li zvanicno preko reklame, ili nezvanicno, ne secam se.

A ko je na kraju izdao Blakea? Marketprint.




Zar nisem batrem 3 puta napisao da ne mozemo bacati u isti kos Ludens&co, System i Marketprint :)? Sta se neke "profesionalnosti" tice ipak mi se cini da je Bernard koju stepenicu vise. Zato i moji postovi manje vise lete na Bernarda, iako valjaju za sve izdavace. Od njega se ipak ocekuje nesto vise nego od ostalih. Barem zasad.

I Howard Blake ti nije najbolji primjer. Bio je najavljivan, ljudi su znali (ili se nadali, jer je ipak govora o Srbiji) da ce izaci i eto (cudom bozjim) je izaso. Ko ga je izdao u tom primjeru nije ni vazno. Kad bi Bernie nesto najavio, 99% bi i izaslo. A on ne najavi nista!

Tako da kot Bernarda se ne zna nista. I tu je bit. Pitam se da li on sam zna sta izdaje narednih par mjeseci? Jer ako sutra ugledam u MC-ju hrvatski Sin City ne kupujem niti pod razno, jer sam pred dobre sedmice kupio engleski trejd.

Jack the Black.
Go to Top of Page

jang
Advanced Member

Slovenia
10970 Posts

Member since 01/11/2002

Posted - 23/02/2005 : 17:03:17  Show Profile Show Extended Profile  Send jang a Private Message
znam da Bernard prodaje svoje stripove po 10 kuna. ako su troškovi zaista 40000 kuna ( u što i ne sumnjam) onda neka bude 4000 stripova.
Dakle on mora prodati deset puta više nego vi. Istina da si sam prevodio, dok on mora to platiti. vi se i sami zajebavate vecinom distribucije, dok njemu ide iz tiskarne direkt na kioske. Zajebano.
Nego reci mi kolika je razlika u cijeni prava izmedu jednog albuma i jednog serijala kao što je zagor ili kolika je razlika u cjeni prava izmedu pojedinacnih bonelijevih junaka. ako imaš koje podatke, a i vremena naravno.
i sorry što ti kradem vreme
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29208 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 23/02/2005 : 17:12:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Cijena prava je uglavnom 8-12% od TIRAZ*CIJENA_PO_PRIMJERKU, osim ako se dogovoris drugacije, za fiksnu cijenu. Konkretne cifre racunaj sam prema ovoj formuli, ja ih zaista ne znam, osim za Kena:-))).

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

jang
Advanced Member

Slovenia
10970 Posts

Member since 01/11/2002

Posted - 23/02/2005 : 17:18:35  Show Profile Show Extended Profile  Send jang a Private Message
ali verovatno postoji i pocetna granica (pod tim mislim na minimum)
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29208 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 23/02/2005 : 17:20:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
sve ti zavisi od vlasnika prava, koja je njegova politika.

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 23/02/2005 : 17:21:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
quote:
Originally posted by mike

Zar nisem batrem 3 puta napisao da ne mozemo bacati u isti kos Ludens&co, System i Marketprint :)? Sta se neke "profesionalnosti" tice ipak mi se cini da je Bernard koju stepenicu vise.



Da, ali u navedenom slucaju NIJE bilo greške domacih izdavaca, vec stranih, ma koliko to neverovatno zvucalo.

A to nije jedini takav slucaj.

Tako da to važi za sve izdavace.

A ništa loše za ostale, ali Marketprint je najozbiljniji izdavac na ovim prostorima, ma šta god ja licno mislio o nekim njihovim potezima. Ipak tu nije u pitanju jedan covek, vec izdavacka kuca, koja ce nastaviti da postoji i da sutra, ne dao Bog, Slavkovica ili Draginica zgaze kola. Što se ne bi moglo reci za Ludens/Bookglobe/Strip Agent.

quote:
Originally posted by mike

I Howard Blake ti nije najbolji primjer. Bio je najavljivan, ljudi su znali (ili se nadali, jer je ipak govora o Srbiji) da ce izaci i eto (cudom bozjim) je izaso. Ko ga je izdao u tom primjeru nije ni vazno. Kad bi Bernie nesto najavio, 99% bi i izaslo. A on ne najavi nista!



Gledaš to sa citalacke tacke gledišta. Sa izdavacke, stvari stoje drugacije, i mogu se sumirati u jednoj recenici: "Zašto da ja najavljujem/reklamiram nešto što ce konkurencija da objavi?"

Da ne govorimo što bi svako ko tako nešto najavi ispao smešan.

--
"To me, my board!"
Go to Top of Page

Bardho
Senior Member

1943 Posts

Member since 10/04/2003

Posted - 23/02/2005 : 17:45:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Bardho a Private Message

Markos:

Zbilja ne kužim zašto se ti toliko živciraš oko ove rasprava. Ja iznosim svoje stajalište i svoje razmišljanje i mislim da te nicime nisam uvrijedio. Jedino ako te ne vrijeda to moje stajalište.

Ti kažeš da u 1.-om i 2.-om mj. ide loše prodaja stripova, a ja ti odgovorim da se Nathan i Tex zadržavaju na kioscima po 2 mjeseca. S time smatram da sam pobio razlog kašnjenja Nathana. Ti si se odmah uvrijedio na tu moju teoriju i logiku koja kad malo bolje razmisliš ima smisla(barem ja to tako vidim). OK recimo da nema smisla. Zašto su onda izašli MM i MNo koji se slabije prodaju? Zašto onda u 12.-om mjesecu nisu izašli niti MM, niti MNo, a niti Tex i Nathan?

Što se tice mojih kvalifikacija oko izdavanja stripova ja ih NEMAM ali i dalje smatram da to nije nikakva znanost. Vjerujem da bi i ti kao dipl. ing. matematike trebao potvrditi da je to najobicnija matematika.

Više bih od svega volio da imam kapitala za pokretanje strip kuce(još jedne u nizu).

P.S.
Sve u svemu imam osjecaj da si ti ovu raspravu shvatio preosobno.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29208 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 23/02/2005 : 17:57:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Ma ne vrijedja me tvoje stajaliste, niti sam ja to shvatio preosobno nego jednostavno ne poznajes problematiku pa postavljas pitanja koja ne stoje. I ja sam mislio slicno kao i ti dok nisam malo upoznao stvari kad sam krenuo sa izdavanjem.

Dakle, prvo: odgovor koji sam ti ja dao je odgovor koji sam ja dobio, na isto pitanje prije par tjedana. I to je to sto znam. Dakle, to da je losa prodaja, ne kazem ja, nego kaze Bernard. OK? On sigurno zna sto govori.

Drugo: izdavanje nije znanost?. Ipak je, zahtijeva mnogo kombinatorike i matematike. Dakle, ti kazes da nema veze sto se stripovi lose prodaju u prvom i drugom mjesecu, kad ionako stoje dva mjeseca na kiosku.
Dakle ovako: stampas X tisuca primjeraka Nathana Nevera, strip izadje 15.1.2005. Cijena objavljivanja broja je recimo Y kuna. Imas rok placanja tiskari/prevodioc/priprema mjesec dana, prava si ionako platio unaprijed. U dva mjeseca sto strip stoji na kioscima se vecina primjeraka proda u prvom mjesecu. Taj broj, neka bude Z, neka pokriva recimo pola troskova izdavanja. Dakle, u tom si trenutku u minusu za Y/2 i taj novac moras dati iz kase da bi platio tiskaru i ostalo.
Medjutim, ako strip izadje 15.3.2005, taj minus ce biti recimo Y/4, jer ce broj prodanih primjeraka Z biti dosta veci (empirijski i statisticki dokazano na zadnjih nekoliko godina). Vrlo jednostavno.

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

Dado
Advanced Member

Switzerland
21068 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 23/02/2005 : 18:16:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Dado a Private Message
A ako nikako ne izadje hoce li onda biti Y/X ako je Z=0?
Go to Top of Page

marlowe
Advanced Member



Serbia
4279 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 23/02/2005 : 19:23:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit marlowe's Homepage  Send marlowe a Private Message
meni samo nije jasno kakve neko moze imati primedbe na profesionalnost marketprinta, i u koji ga kos smesta???
uzgred, marketprint takodje najavljuje svoje poslovne poteze, i uvek ispuni najavljeno. sto sistem ne cini. a sumnjam da je situacija u izdavastvu u srbiji nesto sigurnija nego u hrvatskoj. dakle, svi se nalaze pred istim problemima, i moguce je imati komunikaciju sa svojim citateljima, makar ona bila jednosmerna.
takodje, marketrpint je jedini izdavac koji serijale izdaje od pocetka, ne vodeci racuna o tome sta je na ovim prostorima izaslo u ovoj ili onoj ediciji, ili u nekom piratu, i zbog toga trpi velike gubitke. po meni, uz pokretanje novih serijala i uvodjenje novih skola stripa, to su dokazi za djoletovu tvrdnju.

___________
Devenir immortel et puis mourir.
Go to Top of Page

mike
Senior Member

Slovenia
2815 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 23/02/2005 : 19:54:14  Show Profile Show Extended Profile  Send mike a Private Message
Dobro Djole, necu se vise natezati. Mogli bismo jos dosta da se "quotamo", ali ne vidim smisla, jer prosto ne mogu verovati da se nebismo slozili oko te stvari.

Moj point je da Bernard, posto je najpouzdaniji izdavac, sigurno zna sta ce izaci u roku od 3 mjeseca. I to ce vjerujte i izaci sa zakasnjenjem 14 dana ili jednog mjesca. Mozda dodje i pre. I nije mi jasno zasto se to ne moze objaviti, najaviti, napisati recenicu ili dve pa da je onda raja sretna.

Eto gledaj Markosa (iako on druka sa Bernijem :). Covjek reko da ce Keni krajem aprila i to je to. Pa makar stignu krajem maja, nece biti tragedije. Ali zna se da ce doci Keni 7-12 i zato ja sad necu traziti brojeve Lunovog Magnus Stripa.

I sta se vise trazi od Bernarda i ostalih izdavaca? Nista! Samo to. Jeremiah 26 u pocetku aprila. Eto.

Naravno da mozes biti izdavac i igrati po nekim svojim pravilima. Ali onda se ljudi bune. Pa dok nas smiruje Zagor Maxi, nema panike!


Jack the Black.
Go to Top of Page

mike
Senior Member

Slovenia
2815 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 23/02/2005 : 20:08:35  Show Profile Show Extended Profile  Send mike a Private Message
Ajoj, pa profesionalnost je bila u " ". Nemojte sad da se dregnete u to.

I nanosilo se na System, Abaton i slicne "promasaje". Gle, kojim se cudom samo Marketprint tamo snasao? :)

Marketprint je ipak iznad toga razumije se. A da ne budes previse veseo i na njihova izdanja i komunikaciju moglo bi se puno toga nabrojati. Ali oko toga nema smisla. Gledano na situaciju, mogucnosti i tako dalje, meni kao laiku svi izdavaci u bivsoj Jugi su "profesionalci".

Jack the Black.

Edited by - mike on 23/02/2005 20:16:56
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 23/02/2005 : 20:48:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
mike, ne tvrdim ja da je Berniejeva komunikacija super, daleko bilo, samo kažem da razumem zašto je tako. U nacelu, licno se slažem sa onim što je zosko rekao - kupac je uvek u pravu. Mogu da razumem situaciju nekih izdavaca, ali NE MORAM. Moj licni izbor je da li cu uvažiti objektivne probleme sa kojima se izdavac susrece, ili necu, a da li cu to uraditi zavisi od mnogo faktora.

Kod Bernieja, eto, prihvatam da nije sve toliko prosto kako izgleda, i gotovo.

--
"To me, my board!"
Go to Top of Page

edvin
Senior Member

Croatia
1295 Posts

Member since 06/10/2002

Posted - 24/02/2005 : 14:33:24  Show Profile Show Extended Profile  Send edvin a Private Message
quote:
Originally posted by Markos

Ma ne vrijedja me tvoje stajaliste, niti sam ja to shvatio preosobno nego jednostavno ne poznajes problematiku pa postavljas pitanja koja ne stoje. I ja sam mislio slicno kao i ti dok nisam malo upoznao stvari kad sam krenuo sa izdavanjem.

Dakle, prvo: odgovor koji sam ti ja dao je odgovor koji sam ja dobio, na isto pitanje prije par tjedana. I to je to sto znam. Dakle, to da je losa prodaja, ne kazem ja, nego kaze Bernard. OK? On sigurno zna sto govori.

Drugo: izdavanje nije znanost?. Ipak je, zahtijeva mnogo kombinatorike i matematike. Dakle, ti kazes da nema veze sto se stripovi lose prodaju u prvom i drugom mjesecu, kad ionako stoje dva mjeseca na kiosku.
Dakle ovako: stampas X tisuca primjeraka Nathana Nevera, strip izadje 15.1.2005. Cijena objavljivanja broja je recimo Y kuna. Imas rok placanja tiskari/prevodioc/priprema mjesec dana, prava si ionako platio unaprijed. U dva mjeseca sto strip stoji na kioscima se vecina primjeraka proda u prvom mjesecu. Taj broj, neka bude Z, neka pokriva recimo pola troskova izdavanja. Dakle, u tom si trenutku u minusu za Y/2 i taj novac moras dati iz kase da bi platio tiskaru i ostalo.
Medjutim, ako strip izadje 15.3.2005, taj minus ce biti recimo Y/4, jer ce broj prodanih primjeraka Z biti dosta veci (empirijski i statisticki dokazano na zadnjih nekoliko godina). Vrlo jednostavno.

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy

Go to Top of Page

edvin
Senior Member

Croatia
1295 Posts

Member since 06/10/2002

Posted - 24/02/2005 : 14:35:15  Show Profile Show Extended Profile  Send edvin a Private Message
Dakle ovako: stampas X tisuca primjeraka Nathana Nevera, strip izadje 15.1.2005. Cijena objavljivanja broja je recimo Y kuna. Imas rok placanja tiskari/prevodioc/priprema mjesec dana, prava si ionako platio unaprijed. U dva mjeseca sto strip stoji na kioscima se vecina primjeraka proda u prvom mjesecu. Taj broj, neka bude Z, neka pokriva recimo pola troskova izdavanja. Dakle, u tom si trenutku u minusu za Y/2 i taj novac moras dati iz kase da bi platio tiskaru i ostalo.
Medjutim, ako strip izadje 15.3.2005, taj minus ce biti recimo Y/4, jer ce broj prodanih primjeraka Z biti dosta veci (empirijski i statisticki dokazano na zadnjih nekoliko godina). Vrlo jednostavno.
[/quote]

Hoceš reci da se 50% više proda od 15.3. do 15.5. nego od 15.1. do 15.3.
Možda se onda od 15.2. do 15.4. proda 25% više?
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29208 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 24/02/2005 : 14:50:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Ne znam tocne brojke, nazalost.

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

Bardho
Senior Member

1943 Posts

Member since 10/04/2003

Posted - 24/02/2005 : 15:53:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Bardho a Private Message

OK Markos s ovime si pokazao da je to matika s dozom kombinatorike. A sad mi reci da li bi se isplatilo izdati Nathana ili Texa (pošto ovise jedan o drugome) 25.02.? S tim datumom glavni i prvi prodajni mjesec je 3. Izdao si Nathana(ili Texa) bez kašnjenja, a preskocio si 2. mjesec.(to je po meni kombinatorika)
Nadalje nisi mi ništa rekao šta je sa 12.-tim mjesecom(spomenuo si samo lošu prodaju u 1.-om i 2.-om mj.), a u tom mj. nisu izašla 4 stripa(ne racunam Nathana jer je kasnio iz 11.-og mj.)?
Nadam se da se varam al imam osjecaj da su se NN i Tex vratili na tromjesecni ritam.
I opet da se vratim na MM i MNO. Da li je logicno izdati stripove koji se lošije prodaju od NN(makar ih solo izdavao) i koji stoje samo mjesec dana na kiosku!? Sumnjam da tu može pokriti troškove!


Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11090 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 24/02/2005 : 16:06:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message
Mila majko...

www.sd-gradac.hr ( nogomet )
www.gradac.hr
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29208 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 24/02/2005 : 16:52:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
quote:
Originally posted by Bardho


OK Markos s ovime si pokazao da je to matika s dozom kombinatorike. A sad mi reci da li bi se isplatilo izdati Nathana ili Texa (pošto ovise jedan o drugome) 25.02.? S tim datumom glavni i prvi prodajni mjesec je 3. Izdao si Nathana(ili Texa) bez kašnjenja, a preskocio si 2. mjesec.(to je po meni kombinatorika)
Nadalje nisi mi ništa rekao šta je sa 12.-tim mjesecom(spomenuo si samo lošu prodaju u 1.-om i 2.-om mj.), a u tom mj. nisu izašla 4 stripa(ne racunam Nathana jer je kasnio iz 11.-og mj.)?
Nadam se da se varam al imam osjecaj da su se NN i Tex vratili na tromjesecni ritam.
I opet da se vratim na MM i MNO. Da li je logicno izdati stripove koji se lošije prodaju od NN(makar ih solo izdavao) i koji stoje samo mjesec dana na kiosku!? Sumnjam da tu može pokriti troškove!


Cuj, ja ti ne mogu detaljno odgovoriti na sva ova pitanja jer se radi o podacima koje ne znam tocno u broj. Ja ti samo govorim otprilike o parametrima koji ulaze u jednadzbu.
Sto se tice MM i MNo, njih izdaje Strip Agent a ne Ludens. Strip Agent ima drugaciju vlasnicku strukturu nego Ludens, pa je i politika drugacija. Strip Agent ima i Alan Forda, koji moze pokriti minus koji rade MN i MM.

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

SejoSexon
Advanced Member



Austria
17229 Posts

Member since 16/04/2002

Posted - 25/02/2005 : 07:03:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit SejoSexon's Homepage  Send SejoSexon a Private Message
MM izdaje Ludens.

Stara Vienna dobro ime ima, lijepo ime koje znaju svi, al' djevojke na ulicama nicemu ne vrijede, i kriplovi su cesta i svakodnevna stvar, rekoh spasi Bože Österreich
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 25/02/2005 : 10:16:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
?!

--
"To me, my board!"
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000