forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Koliko se cita strip danas
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

SnotMan
Advanced Member



Saint Croix
6389 Posts

Member since 21/07/2003

Posted - 30/09/2005 : 11:50:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit SnotMan's Homepage  Send SnotMan a Private Message
KOLIKO SE DANAS (NE)CITAJU STRIPOVI
Jelena Paunovic





Šta mislite o stripovima?



- "Bolje bi bilo da naprave elektronski strip na displeju" - Bojan (22), ETF
- "Ne razumem ih" – Mihailo (20), Visa elektrotehnicka skola
- "Citala sam ih kao mala, sada nemam vremena" – Una(17), ATS
- "Ne citam ih, ne zanimaju me" – Aleksandra(17), XV bgd.gimn.
- "Imam sve brojeve Alana Forda" - ucenik XIII bgd.gimn.
- "Prevazidjeni su" - ucenik XIII bgd.gimn.
- "Nisu dovoljno realni" - ucenik XIII bgd.gimn.
- "Smaraju" - ucenik XIII bgd.gimn.



Ovo su odgovori na koje sam ja naišla pokušavajuci da otkrijem kakav je odnos moje generacije prema stripovima, koja bi trebalo da bude ciljna grupa, jer ko bi ih više citao od ljudi izmedu 15 i 20 godina koji se uglavnom vezuju za urbanu kulturu?

Nažalost, nije samo moja okolina tako jednolicnih interesovanja, a to su ljudi ciji su roditelji ili starija braca i sestre na njih mogli da prenesu stripove tipa Alan Ford, Dylan Dog, Nathan Never, Asterix i Obelix, Talicni Tom cije mesto ipak nisu uspeli da zauzmu novi stripovi. Ti ljudi danas radije citaju "Svet" ili "Scandal", ali ima i onih koji bi svoje slobodno vreme radije proveli uz knjigu, jer je smatraju zanimljivijom. Oni ne obilaze festivale stripova i ovaj medij se uglavnom nece nalaziti u onome što ce oni preneti na svoje potomke. Pored toga što mladi danas uopšte manje citaju, što imaju manje vremena, a što je još važnije manje strpljenja, stripove su zamenili igrice, filmovi i slicni produkti nove tehnologije koji pruzaju vec sazvakanu informaciju i sve to bolje docaravaju jer su ljudi potrošili svoju maštu. Kada se užele neustrasivih heroja sa kojima su se rado identifikovali (Batman, Superman, Daredevil, Hulk, ili cak Garfield), cešce ih potraze u bioskopu nego na lošem papiru. Ipak, svi imamo lepa secanja na Mikijev zabavnik i prva asocijacija na stripove je u stvari asocijacija na detinjstvo. Ubrzo je pink kultura ucinila svoje u periodu zatišja stripova i izbacila ovu underground kulturu iz zabavnog zivota generacije španskih sapunica. Možda je problem i u tome što ljudi stalno traže nešto novo kada se zasite starog, a stripovi su medij koji se sporo menja, a cini se kao da niko nema adekvatnu ideju kako bi ga menjao a da ne izgubi suštinu. Gore navedeni stripovi se još uvek citaju kod onog malog procenta mladih ljudi koji umeju da uživaju u caroliji stripa, za razliku od stripova novijeg datuma koji imaju manje slika i obradjuju neku svemirsku tematiku i fantazije 21. veka, što je ljudima nerealno. Stripovi su bili i ostali zanimljivi u manjoj ili vecoj meri zbog prostora za mastu koji je ostavljen, zbog simpaticnih ilustracija, zbog malo texta kojim se puno kaže i docara ponekad i bolje nego sto bi to uradili knjiga ili film. Na njih je moguce vracati se bezbroj puta. Mnogi su pravljeni u formi vica ili skeca, a cesto nailazimo i na ovaj stil izveštaja u razlicitim novinama i casopisima gde su glavni akteri estradne licnosti. To znaci da oni i dalje imaju šta da ponude svojoj publici, ali ljudi primete samo ono cime ih neko "gada" ili nešto što im se nametne jer nemaju ni vremena ni interesovanja da sami tragaju. Možda su potrebne nove ideje za karaktere i price ili nova publika koja bi u stripu imala mogucnost da sama odlucuje i na taj nacin aktivno ucestvuje u prici. Neke nove generacije ce verovatno provoditi mnogo više vremena za kompjuterom gde se premešta njihov život, pa možda nije loša ideja da se i strip preseli na ekran, ali još uvek postoji pitanje da li bi neki stripovi u buducnosti uspeli da povrate nekadašnju popularnost i kako bi oni trebalo da izgledaju.




Edited by - SnotMan on 30/09/2005 12:03:20

degman
Advanced Member

Germany
5797 Posts

Member since 23/03/2003

Posted - 30/09/2005 : 11:53:24  Show Profile Show Extended Profile  Send degman a Private Message
:)))))))
Go to Top of Page

JohnDrake
Junior Member

467 Posts

Member since 08/01/2005

Posted - 30/09/2005 : 11:54:18  Show Profile Show Extended Profile  Send JohnDrake a Private Message
Šta su ovo, vijesti iz 2000. godine?????
Go to Top of Page

SnotMan
Advanced Member



Saint Croix
6389 Posts

Member since 21/07/2003

Posted - 30/09/2005 : 11:55:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit SnotMan's Homepage  Send SnotMan a Private Message
pardon-neke stare vijesti.:)

To think for yourself you must question authority and
learn how to put yourself in a state of vulnerable, open-mindedness;
chaotic, confused, vulnerability to inform yourself.



Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000