forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Dampyr Vs Magico Vento
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Leo Charm
Average Member

Serbia
724 Posts

Member since 18/12/2004

Posted - 07/10/2005 : 00:20:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit Leo Charm's Homepage  Send Leo Charm a Private Message
Ne znam da li je neko vec postavljao slican topic, ali mi se ucinilo zanimljivim, buduci da su ovo 'svezi' junaci za nase trziste, da pokusamo povlacenje paralela u smislu kvaliteta i utiska koji ostavljaju ova dva junaka.

Kao prvo, ja bih "glasao" za Dampyra. Imali smo ovde onu neprijatnu polemiku oko recenzije i kontra-recenzije, i moram priznati, nakon procitane prve dve knjige - na kraju mi ovo ne izgleda anti-srpski, mada mi je ono sa madjarskim imenaima i dalje skakljivo. Rekao bih da ovaj strip osudjuje rat uopste, bar u tom uvodnom delu serijala - ali ga tom prilikom i veoma dobro docarava (sto je veliki plus - ako si se latio rata, nateraj me da se sledim od atmosfere koju mi docaravas)

Tim crtaca mi je dobar i kod jednog i kod drugog, pa se tu ne bih zadrzavao (verovatno ce vec neko taj deo detaljnije komentarisati) - vec bih postavio pitanje same karakterizacije ovih junaka. Po meni, Manfredi to radi jako lose. Imam utisak da na mesto MVa mozete staviti bilo koga i da prica bude ista, ne vidim mu licne osobine jasno. Njegov kompanjon Po mi je mnogo vestije iznijansiran od samog glavnog lika. MV je mikimausovski tip glavnog junaka: i dobar i lep i pametan i uspesan, no buduci da ovo ipak nije strip za petogodisnjake, on pride dobija i senovitu proslost, ali se vec od starta zna da on ni u proslosti nije gresio, vec je zrtva necije zajebancije sa zivotima.
Za razliku od njega, Dampyr, slicno kao Dylan, vise mi je Donald-Duck-fazon (ako sam vec poceo diznijevskim recnikom:)) - a njega sam i kao dete vise voleo od Mikija naprosto zato jer je stvaran: nema para, vozi sjebana kola, devojka mu se muva sa Cakanim Cajom... neko takav, kada postane glavni junak i predmet cudnovatih prica, bar meni je mnogo privlacniji za citanje od ovih 'gospodina savrsenih' koji uvek rezonuju ispravno i po kanonu, te tako i delaju. U Dampyru imamo klasicnog luzera koji i kad shvati da je predodredjen za nesto drugo ipak ne gubi taj sarm obicnjaka.
Dalje, sam susret MVa i Poa mnogo mi je losiji nego okupljanje Dampyrove ekipe. MV, koji obicno nije raspolozen za druzenje sa nepoznatima tek tako, sa POom se udruzuje takoreci odmah i poklanja mu nekakvo poverenje koje je, kako cemo u nastavku serijala videti, potpuno netipicno za njega. U Dampyru, pak, sve to tece mnogo nategnutije i bas zbog toga prirodnije - zar ce sad jedan vojnik, ubica vampira i vampirka naprosto da popiju flajku rakije, poseve se i krenu u zezanje i ubijanje vampira kao da se znaju sto godina? Naravno da ne. Cak nije dovoljna samo prva epizoda da oni izgrade potpuno prisni odnos, i to mi se jako dopalo.
No, ono sto je sjajno kod MVa jeste nasa prilika da se upoznamo sa jednom mitologijom koja nam nije bliska, i jasna je temeljitost Manfredijevog istrazivackog rada, palcevi gore za to. Pa ipak, u vecem broju slucajeva, zanimljivost epizode ne ide dalje od zanimljivosti samog mita, price kao price kao da bi mogle biti i daleko bolje sa tako zanimljivom podlogom kakvu ovaj strip ima...

Eto to bi bilo to za pocetak, izvin'te ako oduzih. Sta vi mislite?

...mozda sam i ja nekad zazobzo paszovo sap...!

dcopic
stripovi.com suradnik



Croatia
6221 Posts

Member since 20/01/2005

Posted - 07/10/2005 : 00:36:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit dcopic's Homepage  Send dcopic a Private Message
Nisam baš kompetentan, jer sam procitao samo osam epizoda MV i cetiri Dampyra, ali za sada mi je za nijansu ipak bolji Magicni vjetar. Nisam citao talijanska izdanja, pa ne znam šta se sve u serijalima dalje dogada, ali i Dampyr i posebno MV izgledaju dosta obecavajuce i pravo su osvježenje za ljubitelje Bonellija u Hrvatskoj.

Grad Stripova, vješanje svakog sata.
Strance dobrodošao...
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 07/10/2005 : 00:47:23  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Što se tice Dampyra, druge dvije knjige iliti epizode 5-8 puno su mi bolje od prve cetiri. A MV unutar 6 epizoda koje sam citao ima par dosta slabijih, tako da ne mogu baš reci koji junak je bolji. No i jedan i drugi lik imaju slicne karakteristike koje volim kod tematika - horror i akcija. Ako su tu i politicke spletke, još bolje

The greatest trick the devil ever pulled
Was convincing the world he didn't exist,
That was his power...
Go to Top of Page

SejoSexon
Advanced Member



Austria
17229 Posts

Member since 16/04/2002

Posted - 07/10/2005 : 06:26:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit SejoSexon's Homepage  Send SejoSexon a Private Message
MV je odlican ali mi je Dampyr bolji.

Ase ležit vojnik Gorcin u zemlji svojoj. Na baštini tuždi žih. A smrt dozivah noc i dan. Mrava ne zgazih u vojnike odoh.

Go to Top of Page

Thommo
stripovi.com suradnik



Croatia
1255 Posts

Member since 01/09/2003

Posted - 07/10/2005 : 07:49:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Thommo a Private Message
Dampyr je odlican ali mi je MV bolji.
Go to Top of Page

alen
Advanced Member



Croatia
4621 Posts

Member since 14/02/2005

Posted - 07/10/2005 : 07:49:48  Show Profile Show Extended Profile  Send alen a Private Message
MV

Go to Top of Page

Darkwood Devil
stripovi.com kum



Croatia
8299 Posts

Member since 20/10/2001

Posted - 07/10/2005 : 08:13:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit Darkwood Devil's Homepage  Send Darkwood Devil a Private Message
Za sada od 8 Dampyrovih epizoda i 11 Ventovih, debelo mi vodi Dampyr:)))!

"BUT NOBODY KNOWS WHAT’S GONNA HAPPEN TOMORROW, WE TRY NOT TO SHOW HOW FRIGHTENED WE ARE..."
Go to Top of Page

TORQUE
Senior Member



Croatia
2781 Posts

Member since 27/04/2005

Posted - 07/10/2005 : 08:18:42  Show Profile Show Extended Profile  Send TORQUE a Private Message
Dampyr je bolji!

It's going to be blood for blood and by the gallon. These are the old days, the bad days, the all-or-nothing days. They're back!
Go to Top of Page

kico
Advanced Member



Croatia
11381 Posts

Member since 22/12/2004

Posted - 07/10/2005 : 09:09:10  Show Profile Show Extended Profile  Send kico a Private Message
Meni je Magicni odlican.Od Dampyra sam ocekivao više,a naletio na razocaranje.Uskoro ce MV postati s vremenom bolji,a Dampyr ostaje pri svome.Ako su vam se svidile prve epizode,svidit ce vam se i ostale.
Go to Top of Page

nenno
Advanced Member



Croatia
3069 Posts

Member since 15/08/2003

Posted - 07/10/2005 : 09:20:59  Show Profile Show Extended Profile  Send nenno a Private Message
Oba junaka su definitivno osvježenje na strip-sceni...koji je bolji, ne znam, iskreno, svaki ima argumente za i protiv....zato se suzdržavam od ocjene...
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 07/10/2005 : 09:40:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message
Onesvijestit chu se: dva odliccna posta u jedno jutro ...:)

Potpuno se slazzem za bezliccnost MV-a. Bass sam pokussao ccitati 98 i 100 neki dan i dosadni su mi za poludit. Ne ssto bi pricca bila dosadna (Poe i proces ubojici Billa Hickoka su bili skroz okej) nego ssto me ta krpetina od MV-a uopche ne zanima. CCak i ssonjavi Nathan Never ima visse karaktera od njega.

Dampyr, onih par koje sam ccitao mi je skroz prosjeccan Bonelli (tako, malo ispod Nathana), ali imass pravo, junak (iako nije nessto silno karakteriziran u buduchim epizodama, ide pa se sukobi pa valjda pobijedi) je jasniji. Passe uz luzersku facu Ralpha Fiennesa koju su mu dali...:)

mcn


Dnevno svježe strip-vijesti na http://qstrip.blog.hr ; recenzije knjiga i stripova na http://mcn.blog.hr *** Q STRIP 9 je na svim kioscima! *** Srijedom: MISTER MACCAK na www.stripovi.com *** CCEtvrtkom: SERGEJ na www.zmcomics.co.yu ***Petkom: MARTINA MJESEC na www.stripovi.com i nova KVINTALOVA TJEDNA KARTICA u Strip Vestima (www.zmcomics.co.yu)!
Go to Top of Page

draskomisterno
Senior Member

Serbia
1003 Posts

Member since 28/03/2004

Posted - 07/10/2005 : 09:54:19  Show Profile Show Extended Profile  Send draskomisterno a Private Message
Oba junaka ce tek u kasnijim epizodama steci afirmaciju kakvu zasluzuju

drale
Go to Top of Page

mike
Senior Member

Slovenia
2835 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 07/10/2005 : 10:16:20  Show Profile Show Extended Profile  Send mike a Private Message
Meni je bolji onaj koji je jaci .

Jack the Black.
Go to Top of Page

Darkwood Devil
stripovi.com kum



Croatia
8299 Posts

Member since 20/10/2001

Posted - 07/10/2005 : 10:16:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit Darkwood Devil's Homepage  Send Darkwood Devil a Private Message
Plus za osvjezenje na domacem strip trzistu, ali prave ocjene predlazem da donesemo nakon barem 25 procitanih epizoda od svakog:)

"BUT NOBODY KNOWS WHAT’S GONNA HAPPEN TOMORROW, WE TRY NOT TO SHOW HOW FRIGHTENED WE ARE..."
Go to Top of Page

djuna
New Member



Serbia
213 Posts

Member since 20/07/2004

Posted - 07/10/2005 : 10:20:19  Show Profile Show Extended Profile  Send djuna a Private Message
MV mi je mnogo bolji.
Go to Top of Page

nenno
Advanced Member



Croatia
3069 Posts

Member since 15/08/2003

Posted - 07/10/2005 : 10:23:02  Show Profile Show Extended Profile  Send nenno a Private Message
quote:
Originally posted by mcn



bok, mcn...nemoj ovo shvatiti kao zajebanciju, ali stvarno me interesira, s obzirom na tvoju ravnodušnost i odredenu razocaranost Bonellijem kao takvim, koje stripove (tj. autore, junake) bi ti naveo kao nešto što de oduševilo i što bi ujedno preporucio svakom ljubitelju stripa... pošto radiš sa markom na Ken Parkeru pa i sad na Spirou, vjerojatno su oni jedni od tih....
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 07/10/2005 : 10:54:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message
>bok, mcn...nemoj ovo shvatiti kao zajebanciju, ali stvarno me >interesira, s obzirom na tvoju ravnodušnost i odredenu razocaranost >Bonellijem kao takvim, koje stripove (tj. autore, junake) bi ti naveo >kao nešto što de oduševilo i što bi ujedno preporucio svakom >ljubitelju stripa... pošto radiš sa markom na Ken Parkeru pa i sad na >Spirou, vjerojatno su oni jedni od tih....

U Bonelliju ili inacce? U Bonelliju mi je najdrazzi lik Martin Mystere (definicija najdrazzeg lika: volim ga ccitati i kad su epizode za kurac), a najbolji pisac vjerojatno Sclavi (definicija najboljeg pisca: pisse, kao i olovka, srcem).

Inacce ... Khm, pa Q STRIP je na neki naccin moja preporuka stvari iz svijeta koje su me odvalile. Od onih koji iz ovih ili onih razloga nisu dossli na red su joss Sfar (Crne masline, Profesor Bell), Vehlmann/Bodart na "Green Manoru" (najbolji frankofoni crtacc poslije Girauda, majke mi), razne mange (od "20th Century Boys" do "Detektiva Conana"), web-stripovi od kojih je najsvjezziji preporucen danas na http://qstrip.blog.hr i milijun starih favorita (od Franquina do Berardi/Milazza) ...

No, problem je s preporukama da ne mozzess svakome preporucciti isto. Kuzziss, mogu ja preporucciti Trondheima svakome, ali se neche svakome svidjeti: neki ne vole karikaturu, neki ne vole humor, nekima je ruzzno nacrtan ... Tako da ja samo priccam o onome ssto mi se svidja (i ponekad o onome ssto mi bass i nije nessto), a svatko neka to probire kako zzeli, kao ssto i ja probirem kad priccaju drugi (recimo, na sva usta hvale "Scotta Pilgrima", a meni preview treche epizode na Newsarami izgleda kao posve nerazumljiva americcka inaccica mange, ccak ne ni nessto posebno dobro nacrtana).

I tako to.

mcn

Dnevno svježe strip-vijesti na http://qstrip.blog.hr ; recenzije knjiga i stripova na http://mcn.blog.hr *** Q STRIP 9 je na svim kioscima! *** Srijedom: MISTER MACCAK na www.stripovi.com *** CCEtvrtkom: SERGEJ na www.zmcomics.co.yu ***Petkom: MARTINA MJESEC na www.stripovi.com i nova KVINTALOVA TJEDNA KARTICA u Strip Vestima (www.zmcomics.co.yu)!
Go to Top of Page

nenno
Advanced Member



Croatia
3069 Posts

Member since 15/08/2003

Posted - 07/10/2005 : 11:06:18  Show Profile Show Extended Profile  Send nenno a Private Message
quote:
Originally posted by mcn
[


a što drugo reci osim - hvala!
Go to Top of Page

Kowalsky
stripovi.com kum

Croatia
2204 Posts

Member since 20/10/2001

Posted - 07/10/2005 : 11:20:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Kowalsky a Private Message
Macan saved the day! :))

kriv sam!
Go to Top of Page

Leka
New Member

Croatia
237 Posts

Member since 05/03/2005

Posted - 07/10/2005 : 11:22:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Leka a Private Message
MV
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 07/10/2005 : 11:26:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Na kratke staze, par brojeva, Dampyr ostavlja bolji utisak.

Na duže staze, MV ostavlja bolji utisak, jer se nešto u njemu i dešava, a nije stalno jedna te ista epizoda, kao Dampyr.

Usbjektivno, dok sam ranije procitao samo jednocifren broj Dampyra, veoma mi se dopadao. A onda sam seo i procitao prvih 10 za redom, i kod onih epizoda u Africi vec umro od odsade.

Opet subjektivno, MV mi je totlano neinteresantan. Western me ne zanima, za indijance me zabole, sam lik je što rece Leo nedoraden - iako ima drugih likova koji su veoma dobro razradeni - ali ne vuce me da citam dalje, jednostavno me ne zanima šta ce se desiti, ko je kome otac, i tome slicno.

Dakle, ne valjaju ni jedan ni drugi, meni.

Nego, mcn, pošto vidim da si cio, odmoran i razgovorljiv , šta ti se konkretno nije dopalo kod Gee?

--
"By Lenin's beard...!"
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29260 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 07/10/2005 : 11:53:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Nevjerojatno, konacno pametan post. Svaka cast, Leo!

Prva primjedba, MV u prvih 15-ak epizoda ima jako puno slabih prica, dok je sa Dampyrom obrnuto, tako da je meni malo nezahvalno govoriti o tome nakon tih par epizoda sto ste procitali, jer sam ja procitao oba serijala i imam puno bolju sliku od vas.

Meni se osobno vise svidja MV, nego Dampyr, mada ima istine u tome sto govoris, MV kao lik nije toliko uvjerljiv kao Dampyr, koji je puno bolje osmisljen na pocetku i dobro su uradjene te pocetne price, dok se Manfredi jos trazio. No, Dampyr ubrzo postaje medjusobno nepovezana niska epizoda gdje sve sto se mijenja su scenografija, atraktivnost akcionih scena, kolicina dokumentacije koju je Boselli proucio i usuo u strip i "nemico di turno" kako to talijani kazu, nemam pojma kako bi to preveo, recimo "ovomjesecni neprijatelj". Dakle, vise manje je sve staticno, borba sa archinemesisom Drakom se nece desiti, tako da ne vidim nekakav cilj serijala, kamo to sve ide i sto boselli zeli s svojim likom, nema continuity-a, likovi su uglavnom ostali onakvi kakvi su definirani.
MV je poceo kao western horor, sto su dvije Manfredijeve fascinacije (izmedju ostalih) ali mada je u pocetku manfredi varirao sa temama i cinilo se da nema jasnog cilja (velik broj prica inspiriran indijanskim legendama koje je manfredi ocito dobro proucio) ipak je sve to usko povezano i serijal ima jasan kontinuitet. Likovi se razvijaju, mijenjaju, umiru (sokantna smrt Cavallo Zoppo u sestom broju npr), archinemesis postoji u liku Hogana, i prvih 30-tak epizoda su vise manje borba s njim, koja ima svoj kraj, nakon cega nista nije isto. Imamo jednu finu nadogradnju lika iz epizode u epizodu, sa dovoljnom dozom proslosti koja nas drzi zainteresirane (mada to nije puno razvio kasnije), da bi nakon obracuna sa Hoganom krenula druga faza koja se moze nazvati ilustriranom (pseudo)povijesti Amerike, gdje on sjajno uklapa MV u stvarni povijesno politicki kontekst onog vremena, vjesto mijesajuci politicke intrige, horor, spijunazu, pseudo povijest, krimic i naravno, western. Sve je to jako zanimljivo ispricano i jako dobro poslozeno, i opet, ta saga, koliko god duga bile, ima svoj kraj i rasplet, sad sa brojem 101, nakon kojeg opet slijedi novi ciklus sa novim, radikalnim promjenama. Fill in epizode, koje nisu u continuityu znaju biti losnjikave, ali ima i sjajnih malih studija o zivotu i ljudima, pravi mali biseri koji pokazuju koliko je manfredi vjest pripovjedac. Tu je i sjajna skupina sporednih likova, pocevsi sa Poeom s kojim se Manfredi ocito personificira, pa Rifiutta-di-Smettere, Heyoka, Cavallo pazzo, Daino rosso, Toro Seuduto, senator Fulton, general Custer itd itd, izvrsno izvrsno karakterizirani i zivi likovi, koji ulaze i izlaze sa pozornice sa preciznim ciljem i svrhom.

Mogao bih pricati satima o tome, ali nesto se mora i raditi:-) Mozemo nastaviti poslije:-)

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8125 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 07/10/2005 : 12:24:04  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message
meni je mv draži, otprve mi se svidio, indijanska mitologija, junak po d.d.lewisu iz mog omiljenog filma, crtež maestralan, slican kp...ima lošijih epizoda, istina, ali meni su i te solidne
dampyr, procitao sam prve dvije knjige, dobar je, ali nekako me nije natjerao da brzo kupim ostale dvije
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
15553 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 07/10/2005 : 12:28:58  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message
a meni su podjednaki svaki mi je dobar na svoj nacin
i jedan i drugi imaju i dobrih i loših epizoda
komentiram samo izdanja koja su izašla do sada na ovim podrucjima

- --ak ti je slaba pamet moraš imat jaka leda --
Go to Top of Page

Thommo
stripovi.com suradnik



Croatia
1255 Posts

Member since 01/09/2003

Posted - 07/10/2005 : 15:07:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Thommo a Private Message
@ Markos:

I jos kažeš da ne stigneš nista pisati za site!

Upotrijebi ovaj svoj post, malo ga proširi, dopuni, formatiraj u HTML i eto: novi tekst na sajtu na temu: "Magicni Vjetar ili Dampyr - inside look!"
Go to Top of Page

jang
Advanced Member

Slovenia
10970 Posts

Member since 01/11/2002

Posted - 07/10/2005 : 15:14:14  Show Profile Show Extended Profile  Send jang a Private Message
quote:
Originally posted by ken2

meni je mv draži, otprve mi se svidio, indijanska mitologija, junak po d.d.lewisu iz mog omiljenog filma, crtež maestralan, slican kp...ima lošijih epizoda, istina, ali meni su i te solidne
dampyr, procitao sam prve dvije knjige, dobar je, ali nekako me nije natjerao da brzo kupim ostale dvije


januara dolazi u kino jedan novi film, po prici slican Mohikancu...
The New World-imaš trailer na netu. meni se cini po tome da ce biti sjajan film
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000