forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 DD seciranje, skrivene poruke i dileme.
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

dejd
New Member

135 Posts

Member since 02/09/2005

Posted - 11/02/2006 : 22:22:43  Show Profile Show Extended Profile  Send dejd a Private Message
Evo odluæio otvoriti topic æisto iz razloga slušanja tuðih mišljenja i što za njih predstavljaju pojedini brojevi i njihove scene.
Pa bi htio zapoèeti sa jednim klasikom :), Dugaèki Pozdrav.
Baš sam nekidan raspravljao sa frendom o tome kako je on shvatio kraj opæenito cijelu pojavu marine u broju... Razlozi i znaèenje scene kada se Dylan zamalo utopio u Provaliji sa galijom i sama pojava galije i oèito Marine tada pod vodom. Došli smo do par solucija ali nekako prejednostavnih, smatram da ima neko veèe znaèenju u svemu tome, pa zato pitam vas, fanove, kako ste vi to interpretirali?

kiky
stripovi.com suradnik



7363 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 11/02/2006 : 23:06:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message
Da iskoristim temu i sam priupitam nešto što sam veæ davno priupitati htio...
Naime, postoji jedna interesantna epizoda DD-a zvana "Peto godišnje doba" u kojoj je, izmeðu ostalog, ispripovjedana "Proljetna prièa". Jeste li je razumijeli?

in the evidence of its brilliance
Go to Top of Page

kico
Advanced Member



Croatia
11381 Posts

Member since 22/12/2004

Posted - 11/02/2006 : 23:11:22  Show Profile Show Extended Profile  Send kico a Private Message
kiky,meni je najbolja ona prièa sa vanzemaljcom,sada ne znam jeli proljetna ili zimska prièa.
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7298 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 12/02/2006 : 00:01:12  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message
Ljudi moji,shvatite jednu stvar.Sclavi nije Bog maštovitosti i dubokoumnosti,nikad nisan shvaæa zašto ga se diše u nebesa,mislin tip piše stvarno super scenarije ali da se u njegovim metaforiènim scenama kriju neke duboke dubokoumne poruke ne bi se baš složija.Ta scena zapravo istièe i Marininu ljubav prema Dylanu koji za nju riskira svoj život pokazujuæi time koliko mu je stalo do nje.Ova epizoda je predivna ljubavna tragièna prièa o neprežaljenoj ljubavi iz mladosti kojoj nije bilo suðeno opstati,Dylan nikad nije èuo Marinine rijeèi "Volim te" zbog buke pri polasku vlaka,nakon toliko godina ona se vratila,u toj jednoj noæi voljeli su se ka nitko dotad,ali na tome je i ostalo,nije im bilo suðeno,jednostavno nije.Dakle,to je to,ništa više.

Svih mi Darkwoodskih bubnjeva!

Edited by - vice on 12/02/2006 00:01:58
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8109 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 12/02/2006 : 00:09:46  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message
quote:
Originally posted by dejd

Evo odluæio otvoriti topic æisto iz razloga slušanja tuðih mišljenja i što za njih predstavljaju pojedini brojevi i njihove scene.
Pa bi htio zapoèeti sa jednim klasikom :), Dugaèki Pozdrav.
Baš sam nekidan raspravljao sa frendom o tome kako je on shvatio kraj opæenito cijelu pojavu marine u broju... Razlozi i znaèenje scene kada se Dylan zamalo utopio u Provaliji sa galijom i sama pojava galije i oèito Marine tada pod vodom. Došli smo do par solucija ali nekako prejednostavnih, smatram da ima neko veèe znaèenju u svemu tome, pa zato pitam vas, fanove, kako ste vi to interpretirali?



ako veæ nisi, proèitaj djoletovu recenziju, meðu najljepšim tekstovima na ovom sajtu
Go to Top of Page

tony starks
Average Member



South Sandwich Islands
833 Posts

Member since 21/10/2003

Posted - 12/02/2006 : 10:53:18  Show Profile Show Extended Profile  Send tony starks a Private Message
quote:
Originally posted by kiky
interesantna epizoda DD-a zvana "Peto godišnje doba" u kojoj je, izmeðu ostalog, ispripovjedana "Proljetna prièa". Jeste li je razumijeli?



mislim da prica govori o nemogucnosti i nepotrebnosti racionalnog uma da pronikne u ljudske emocije. znanstvenici dolaze u nepoznato podrucje, ogromni planet, koji je naizgled prepun materijala za istrazivanje, oni imaju svoje mjerne uredjaje, teorije, metode,svoja razmisljanja ali naisavsi na par izmedju kojeg se dogadja 'samo' ljubav, njihov 'znanstveni aparat' nema nikakvu svrhu...ne moze upisati svoje rezultate i mjerenja u odnos izmedju muskarca i zene...
ovo ovisi i o tome kako su shvacene ostale price, jel?
btw, ovo je jedna od epizoda *one skole misljenja koja tvrdi da grucho zapravo ne postoji*!

tonywustarks@yahoo.com
(Homer to Marge): I didn't lie!!I was writing fiction with my mouth!!
>>The best cartoon niggas was Tom and Jerry, man.<< Ghostface
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7363 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 12/02/2006 : 14:24:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message
Da, tony starks, nešto kao ljubav je nemjerljiva i tu ne vrijede zakoni fizike, vrlo dobro prokuženo! Hmm, oèito moram pronaæi nešto malo teže... ;) No, ima dosta simbolike u DD-u pa mi ne bi trebalo biti teško naæi još neku glavolomku. ;)


in the evidence of its brilliance
Go to Top of Page

byoman
Advanced Member



Croatia
6349 Posts

Member since 07/12/2002

Posted - 12/02/2006 : 14:30:37  Show Profile Show Extended Profile  Send byoman a Private Message
evo, uzivaj:

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=12266&SearchTerms=,dd,unified,theory

DD Unified Theory.

C R O A T O A
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7298 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 12/02/2006 : 15:31:39  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message
Stari moj,zgužva mi se mozak dok san proèita par strana DD Unified Theory,Dylan mi je i dosad bija zakon ali nisan zna puno toga o njemu,a nakon ovoga mi je još bolji,triban nabavit sve epizode SD da i ja malo povežen stvari.

Svih mi Darkwoodskih bubnjeva!
Go to Top of Page

Dado
Advanced Member

Switzerland
21068 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 12/02/2006 : 15:49:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Dado a Private Message
Iskreno receno ima DD skrivenih poruka ali isto tako se moze desiti da neku poruku
dva ili vise citatelja mogu razlicito prihvatit zbog razlicitih stajalista, razmisljanja,
osobnih zivotnih prica, iskustva, pa i razlicitog spola...itd.
DD ima fenomenalnih prica i odlicnih ideja koje u sebi nose poruke, no meni osobno se ne svidja
pretjerivanje u velicanju kvalitete pojedinih epizoda a ponekad i samog stripa DD.
Ponekad dobijem utisak, citajuci komentare, da su DD pisali zajedno najveci filozofi danasnjice
ili barem neke epizode a svi ostali stripovi iz redova Bonellija nisu mu ni do koljena.
Cinjenica je da se mnoge epizode mogu prilagoditi citateljevim stavovima i razmisljanjima
o tom stripu, pa stoga biti potpuno razlicito prihvacene.
Primjerice ono sto je meni bezveze i nelogicno naklapano netko ce razumjeti kao nekakvu poruku, i obrnuto.
Nismo li upravo iz takvih razloga pricali i o kontrarecenzijama, ne bas tako davno?


Ovaj naš beskrajni razvoj pretvara nas u nešto beskrajno drugo...oslobodi me Bože slobode bezGranicne
Go to Top of Page

Dado
Advanced Member

Switzerland
21068 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 12/02/2006 : 15:54:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Dado a Private Message
quote:
Originally posted by ken2
ako veæ nisi, proèitaj djoletovu recenziju, meðu najljepšim tekstovima na ovom sajtu


Tu se slazem, taj strip je odlican i maestralno ga je Djole opisao...

Ovaj naš beskrajni razvoj pretvara nas u nešto beskrajno drugo...oslobodi me Bože slobode bezGranicne
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 13/02/2006 : 08:59:15  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
quote:
Originally posted by kiky

Da iskoristim temu i sam priupitam nešto što sam veæ davno priupitati htio...
Naime, postoji jedna interesantna epizoda DD-a zvana "Peto godišnje doba" u kojoj je, izmeðu ostalog, ispripovjedana "Proljetna prièa". Jeste li je razumijeli?



Koje je to, onaj autokanibalizam? Èovjek æe na samom kraju uništiti samog sebe, no ne preko nuklearne katastrofe, nego degutantnim èinom ljubavnog probavljanja.. to je onako više prièa za Valentinovo

Wealth beyond measure, outlander...
Go to Top of Page

alen
Advanced Member



Croatia
4621 Posts

Member since 14/02/2005

Posted - 13/02/2006 : 09:07:16  Show Profile Show Extended Profile  Send alen a Private Message
quote:
Originally posted by byoman

evo, uzivaj:

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=12266&SearchTerms=,dd,unified,theory

DD Unified Theory.

C R O A T O A


Vjerovali ili ne ovo sam jednom procitao. Trebalo mi je istina par sati.

Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7363 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 13/02/2006 : 13:44:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message
Super, deecay, moram priznati da nisam baš na to tako gledao ali ovo što ti kažeš ima itekako logike. Evo kak jedna mala prièica može navest na toliko tumaæenja. I tu je snaga DD-a kao stripa! ;)

Ali evo, da nastavim dalje sa "Petim godišnjim dobom". Meni osobno najdojmljivi dio epizode je "Ljetna prièa" pa ponovno pitam kako vas se dojmila i kako biste je interpretirali?



in the evidence of its brilliance
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 13/02/2006 : 14:33:54  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
quote:
Originally posted by tony starks
mislim da prica govori o nemogucnosti i nepotrebnosti racionalnog uma da pronikne u ljudske emocije. znanstvenici dolaze u nepoznato podrucje, ogromni planet, koji je naizgled prepun materijala za istrazivanje, oni imaju svoje mjerne uredjaje, teorije, metode,svoja razmisljanja ali naisavsi na par izmedju kojeg se dogadja 'samo' ljubav, njihov 'znanstveni aparat' nema nikakvu svrhu...ne moze upisati svoje rezultate i mjerenja u odnos izmedju muskarca i zene...
ovo ovisi i o tome kako su shvacene ostale price, jel?
btw, ovo je jedna od epizoda *one skole misljenja koja tvrdi da grucho zapravo ne postoji*!


Meni ovo lièi na dobru staru Zemlju pred sam èin nestanka posljednjeg èovjeka na svijetu, pred sam sumrak nuklearne zime/apokalipse. Nestanak na jedini moguæi humani naèin...

Wealth beyond measure, outlander...
Go to Top of Page

Leo Charm
Average Member

Serbia
724 Posts

Member since 18/12/2004

Posted - 13/02/2006 : 16:43:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit Leo Charm's Homepage  Send Leo Charm a Private Message
Pa, ja se ne bih slozio da simbolike i dubokoumnosti nema, izvin'te molim vas. Sklavi vrlo jasno odvaja epizode koje su samo dobra stripovska prica od epizoda koje imaju neku posebnu poruku (istina, nekoliko puta je te 'posebne epizode' izveo lose. Ali samo nekoliko puta:))

Za ovu pricu iz "Petog godisnjeg" - mislim da su oba pomenuta momenta prisutna: i ovo za nemerljivost ljubavi instrumentima, i ovo za 'autokanibalizam'...
u smislu, na kraju cemo unistiti sami sebe. To moze da se odnosi na celo covecanstvo (i ocigledno se i odnosi, posto je planeta tehnicki razvijena ali pusta) - ali i na ljubavnike zasebno od sudbine celog jednog sveta. Ma kako se voleli, na kraju se medjusobno 'prozdru', naprosto tako mora uprkos ljubavi (zapazicete da oni rone suze dok se nemo zderu, sto svedoci i neizbeznosti takvog ishoda - oni se vole i ne zele sve to, ali tako mora...)

Drugim recima, kad god smo na vrhuncu - ili ljubavi ili tehnicke razvijenosti ili bilo cega - pocinje neminovna samodestrukcija. U tom smislu, posetioci/istrazivaci u ovoj prici mogu predstavljati i zdrav razum, koji gledajuci tu scenu, naprosto ne shvata zasto.


Sto se "Dugackog pozdarava" tice, trebalo bi zaista da se zadrzimo na toj tacki oko koje je poveden topik: njega oslobadja Marina, ali on je vidi kao zrelu zenu, u vencanici a stari brod pretvara se u dilanovsku galiju koja ga kasnije prati kroz zivot.

Ali da budemo precizniji - zapravo se najpre dogodi to da DD vidi svoju galiju, a u unified theory reklo se sta galija zapravo predstavlja. Dakle, ovo bi znacilo da DD gleda ravno smrti u oci, galija se sprema da ga odvede (slozio bih se da je ovo tumacenje pouzdano, galija kao simbol zivota i smrti, galija koja u DD-serijalu odvodi ljude toliko puta), on ce se udaviti, ugusiti pod vodom i to je to...
I bas tada, ishod biva promenjen od strane Marine u vencanici...sta kazete na to? Iznecu i ja svoje shvatanje, dakako.

...mozda sam i ja nekad zazobzo paszovo sap...!
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 13/02/2006 : 18:35:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
quote:
Originally posted by Dado

DD ima fenomenalnih prica i odlicnih ideja koje u sebi nose poruke, no meni osobno se ne svidja
pretjerivanje u velicanju kvalitete pojedinih epizoda a ponekad i samog stripa DD.
Ponekad dobijem utisak, citajuci komentare, da su DD pisali zajedno najveci filozofi danasnjice
ili barem neke epizode a svi ostali stripovi iz redova Bonellija nisu mu ni do koljena.


O DD kao serijalu nema svrhe prièati, ali što se tièe Sclavija kao scenriste - iznad nogu su mu samo Berardi, i malo manje, Castelli (Morales, Barbatova i Enoch su još suviše mlaðahni, tek im sledi dokazivanje).

To naravno ne znaèi da je Sclavi Bog, kako ga je neko ovde svojevremeno okrakaterisao, napisao je èovek gomilu ðubreta. Ali ti pikovi, ti vrhunci stvaralaštva, bilo da su na Dylanu, ili na Zagoru, ostavljaju sve ostale daleko iza njega (osim spomenutih Berardija i Castellija).

Nije u pitanju preterivanje, veæ samo èinjenica.

Što se pak tièe tumaèenja - svaka dobra prièa pruža na hiljade tumaèenja, i to je jedan od razloga zbog kojih je dobra.

--
"Stay drowned! Stupid Lazarus pit!"
Go to Top of Page

Leo Charm
Average Member

Serbia
724 Posts

Member since 18/12/2004

Posted - 15/02/2006 : 02:55:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit Leo Charm's Homepage  Send Leo Charm a Private Message
Ajmo ljudi malo tumacenja, potonula nam tema:)
Ne moramo opet onaj broj stranica kao na unified (mada bih ja voleo, tada sam samo citao a ne postovao) - ali ipak, malo makar da se zaprica...

...mozda sam i ja nekad zazobzo paszovo sap...!
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 15/02/2006 : 09:02:29  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Nemam tu kolekciju pa me treba podsjetiti na neke stvari. Ajde neke natuknice glede tih prièa o dobima...

Što se tièe galije, najvjerojatnije predstavlja poèetak i kraj opæenito ili u bilo kojem smislu, a ne striktno život i smrt (život i smrt postoje fizièki u dd univerzumu). No kako postoji i pojam vjeènosti, razdoblja poèetka i kraja se izmjenjuju u ciklusima sa teškom dosezljivim klimaksima. Izgradnje galije i njezino ponovo rastavljanje su te prolazne faze do završetka ciklusa. Jedan ciklus je Sclavi završio 100-tkom.

Wealth beyond measure, outlander...
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.28 seconds. Snitz Forums 2000