forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 JUDO PLESACU
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Boyan.P
Senior Member



Croatia
2773 Posts

Member since 13/06/2004

Posted - 06/03/2006 : 20:20:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Boyan.P a Private Message
Giuda Dancer é the typical esclamazione of captain Mc Naught, personage of a story of Frank Russell published in 1955 and entitled "Allamagoosa" in Italian translate like "Sarchiapone", winner of a Hugo prize. An English expression exists analogous: Jumpin' Jehoshaphat tradotto:Giosafatte Salterino. Giuda Balerino was also a typical expression of a friend of Sclavi that translate books of fantascienza for the Range review. Probably it translate also Allamagoosa. Cos#236; Sclavi rub#242; this esclamazione to its friend and the regal#242; to Dylan. The Giuda expression Dancer comes used from a personage of a comic strip created from a friend of Dylan, Daryl Zed # 232; the name of the personage, in white the 69 "Witch hunt"



evo prjevoda na engl. ako kome stvara problem tal.



Otišla si jednog dana i odnela pola stana! Sad se vraæaš po vitrinu.....marš u pizdu materinu!
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22426 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 06/03/2006 : 20:53:10  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message
Samo nam je ovo trebalo...

Prelaze miš i slon preko mosta. Miš kaže:" Al' tutnjimo!" A kad se most srušio miš rece slonu : " Trebali smo ici , jedan po jedan !"
Go to Top of Page

Constantine33
Average Member



Croatia
670 Posts

Member since 02/11/2005

Posted - 06/03/2006 : 21:21:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit Constantine33's Homepage  Send Constantine33 a Private Message
neka me netko ispravi ako griješim, ali nije li objašnjenje te uzrecice (kao i Martijeve 'Vragovi pakla') dano u njihovom team-upu "Poslednja stanica Užas"? U onoj sceni kad njih dvoje promatraju žrtveni obred onog kulta pa se otvori prolaz u pakao i to? S obzirom da su se tu nalazili vragovi pakla, a i Juda na užetu ako me pamcenje služi

Edited by - Constantine33 on 06/03/2006 21:21:44
Go to Top of Page

Betty Page
Senior Member



Croatia
1472 Posts

Member since 24/07/2003

Posted - 06/03/2006 : 22:17:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit Betty Page's Homepage  Send Betty Page a Private Message
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by Betty Page

Dala sam neke primjere u najopcenitijem smislu...fakat nema veze koje je publika dobne skupine i tko je junak...princip je isti- junak ima svoju prepoznatljivu frazu.


Giuda ballerino!



misliš ka serijski broj ili bar kod?želiš rec da ga po tome razlikujemo od drugih,slicnih proizvoda na tržištu?







Otprilike da. :) Konfekcijski crtici i stripovi se dadu svesti na neke zajednicke sheme.

Giuda ballerino!
Go to Top of Page

---dp---
Advanced Member

17232 Posts

Member since 26/10/2001

Posted - 06/03/2006 : 23:36:58  Show Profile Show Extended Profile  Send ---dp--- a Private Message
Ovo je interesantno sa "Poslednjom stanicom uzas". Moracu to da pogledam... a "vragovi pakla" su mi mnogo logicnija uzrecica...
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6165 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 07/03/2006 : 11:15:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message
quote:
Originally posted by Constantine33

U onoj sceni kad njih dvoje promatraju žrtveni obred onog kulta pa se otvori prolaz u pakao i to? S obzirom da su se tu nalazili vragovi pakla, a i Juda na užetu ako me pamcenje služi




Ne znam kako je u originalu ali u Dnevnikovom izdanju ova scena je objašnjenje samo za Martijevu uzrecicu.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6165 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 07/03/2006 : 11:17:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message
A možda neke veze ima i Zagorova epizoda Oluja nad Haitijem/Vudu/..Naime,tamo se pojavljuje Guido Danceur,onaj crnac sa šeširom.Sigurno je ta epizoda bila draga Sclaviju pa je odavde došla ta uzrecica.Šalim se,naravno;-)))

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 07/03/2006 : 11:50:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message
Kad god procitam tu uzrecicu, stvori mi se slika Akebona u baletnoj opravici kako pleše labude jezero. Ipak, bolje mi zvuci od "Stotinu mi vampira". To s vampirima mi je nekako previše kliše debilno. Stvar navike svakako...

>>All this moments will be lost in time, like tears in rain...<<
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22426 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 07/03/2006 : 12:22:37  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message
quote:
Originally posted by Obi-wan

Kad god procitam tu uzrecicu, stvori mi se slika Akebona u baletnoj opravici kako pleše labude jezero. Ipak, bolje mi zvuci od "Stotinu mi vampira". To s vampirima mi je nekako previše kliše debilno. Stvar navike svakako...

>>All this moments will be lost in time, like tears in rain...<<

Vidiš, ja sam umirao od nestrpljenja da cujem i tvoje mišljenje o ovome

Prelaze miš i slon preko mosta. Miš kaže:" Al' tutnjimo!" A kad se most srušio miš rece slonu : " Trebali smo ici , jedan po jedan !"
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000