forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Alan Ford FENOMEN - kratko i koncizno
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 05/04/2006 : 14:47:05  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Ne znam zašto, no evo nekako me ulovilo nešto sa AF-om te sam ga poceo nakon 8 godina ponovo prelistavati. Posebno ove starije koje slove za najbolje. Ne kupujem klasik jer mi se ne da davati pare za neki neozbiljni humoristicki strip koji se u biti i ne razlikuje iz broja u broj. No, s druge strane, gegovi i komicne situacije su odlicni i znam se dobro nasmijati po epizodi. Ali nakon apsorbirane epizode osjecam se kao da nemam ništa opipljivo pa stoga nemam razloga skupljati to u svojoj kolekciji. Kao, nekako mi je infantilno to kupovati...

Pitanja:
1. Zašto vam se svida ili ne svida AF u kratkim crtama?
2. Kupujete li Klasik ili nove epizode?
3. Jel vam Alan Ford smiješan?

I pitanje za stare znalce...

Da li je razlog mnogobrojnih reizdanja AF-a, posebice od Superstripa koji je jednu epizodu objavio cak i do 3, 4 puta, zaista bila velika potražnja fanova ovog stripa?

I kakav je bio odnos Dnevnikovih stripova (ZS, LMS) i AF-a? Koji je bio prodavaniji?

Wealth beyond measure, outlander...

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 05/04/2006 : 14:51:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
1. af mi se ne svida jer nije smiješan = Zagortustra nema uši za takav humor. pojašnjenje - Zagortustra zapravo ima uši za slican tip humora, ali ovaj mu nije dovoljno jak; to je mlak humor, recimo za slušace madonne i slicno
2. ne
3. dvaput - ne!

Tako je govorio Zagortustra.

Edited by - stinky on 05/04/2006 15:03:23
Go to Top of Page

SejoSexon
Advanced Member



Austria
17229 Posts

Member since 16/04/2002

Posted - 05/04/2006 : 14:52:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit SejoSexon's Homepage  Send SejoSexon a Private Message
1. zbog crnog humora i legendarnog Brixijevog prevoda
2. samo klasik
3. da

Ova ruka kaže ti da staneš i zamisliš se nad svojim rukama...
Go to Top of Page

nenno
Advanced Member



Croatia
3065 Posts

Member since 15/08/2003

Posted - 05/04/2006 : 14:56:38  Show Profile Show Extended Profile  Send nenno a Private Message
1. da, svida mi se zbog dosta crnog humora, atmosfere i odlicne razrade likova
2. da, kupujem HC i SC i kupovat cu i dalje.....
3. da, smiješan mi je i duhovit ali ta duhovitost prestaje s vremenom, ali nekih prvih 200-300 brojeva je ok....

"...I only dream in black and white..."
Go to Top of Page

kico
Advanced Member



Croatia
11381 Posts

Member since 22/12/2004

Posted - 05/04/2006 : 14:59:23  Show Profile Show Extended Profile  Send kico a Private Message
1.Alan Ford je izazov koji sam postavio još odavna kada sam se zakleo da cu imati sve ikad izdane epizode.No,to je bilo davno dok sam još bio puno mladi.
2.Sve (i sam se ponekad upitam zašto)
3.Jest


Go to Top of Page

globinjo
Moderator



Croatia
33493 Posts

Member since 12/09/2002

Posted - 05/04/2006 : 15:12:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit globinjo's Homepage  Send globinjo a Private Message
quote:
Originally posted by nenno

1. da, svida mi se zbog dosta crnog humora, atmosfere i odlicne razrade likova
2. da, kupujem HC i SC i kupovat cu i dalje.....
3. da, smiješan mi je i duhovit ali ta duhovitost prestaje s vremenom, ali nekih prvih 200-300 brojeva je ok....


potpisujem sva tri odgovora,ne da mi se pisati

SVETI DUJE PUSTI VODU, NEKA GOVNA IZ HAJDUKA ODU!
...i onda kad ne bude nas bilo,stripove ce citat' naše...
I KAD GUBE I KAD TUKU UVIJEK VJERNI SVOM HAJDUKU!
Go to Top of Page

Watashi
Senior Member

Croatia
1382 Posts

Member since 11/11/2004

Posted - 05/04/2006 : 15:16:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit Watashi's Homepage  Send Watashi a Private Message
1. Crtez, text, likovi, radnja, nostalgija
2. Klasik, al ne pratim neg povremeno npr. da uvalim nekom ko nije cito alana forda :)
3. O da. Ima jako dobrih shtoseva. A ima i likova na koje urlam od smjeha sam kad ih vidim kak su nacrtani :D

--
"Podajgle ih daj. PUTELJCI! Kae, kikichi, dosli ste da vas naucim kak se raste?"
--Barbarin blaz
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7363 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 05/04/2006 : 15:33:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message
Slušac madonne smatra da je AF u svojim pocetcima bio pristojno zabavan strip ali koji je vec nakon nekoliko desetaka brojeva spao na recimo samo jednu-dvije stvarno dobre fore po epizodi, što je opet premalo da bi mu se jedan ozbiljniji slušac madonne više posvetio.

in the evidence of its brilliance
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6131 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 05/04/2006 : 15:43:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message
1.Genijalan prijevod N.Brixyja,likovi kakvih nema nigdje,te Magnusov crtež prepun zanimljivih detalja
2.Kupujem Klasik ali samo HC.Nove epizode ne kupujem.
3.Naravno.Još uvijek se nekim forama nasmijem do suza iako sam ih procitao 100-ak puta.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

Thommo
stripovi.com suradnik



Croatia
1255 Posts

Member since 01/09/2003

Posted - 05/04/2006 : 15:47:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Thommo a Private Message
Ja ne kupujem Klasik jer ih imam više manje sve u trobrojima.
Go to Top of Page

tantus
Senior Member

Slovenia
1650 Posts

Member since 10/09/2003

Posted - 05/04/2006 : 16:00:48  Show Profile Show Extended Profile  Send tantus a Private Message
quote]Originally posted by DeeCay


Pitanja:
1. Zašto vam se svida ili ne svida AF u kratkim crtama?
2. Kupujete li Klasik ili nove epizode?
3. Jel vam Alan Ford smiješan?

1. U vreme kada sam ga redovno kupovao, AF mi je bio pored Asteriksa ubedljivo najsmešniji strip. Neprevazidena galerija likova (koju bih mogao da uporedim samo sa najboljim kreativnim ostvarenjima Dušana Kovacevica u Ko to tamo peva i Maratoncima), fantastican Brixijev prevod bez koga strip ne bi bio to što je bio na prostorima bivše Juge, obilje crnog humora itd. Na žalost moram da napomenem da je kvalitet epizoda, kao i humora znacajno padao sa razvojem serijala, tako da je vecina od prvih 30 epizoda bilo briljantno, sledecih 40 još drži nivo i onda ide postepeni, ali sigurni pad. Kao što je napomenuo u prethodnom postu slušac Madonne, od 70 i neke epizode kolicina dobrih fora u glavnom pada na jednu do dve po epizodi, cast izuzecima. Posle broja 200 više nisam citao Alan Ford, a uspeo sam da skupim, u razlicitim izdanjima (u glavnom reprintima) prvih 190.
2. Nove definitivno ne kupujem, a Klasik izdanje me ne privlaci jer vec imam prvih 190 u obliku Trobroja, reprinata itd.
3. Definitivno jeste, uvažavajuci napomene u odgovoru na prvo pitanje


I pitanje za stare znalce...

Da li je razlog mnogobrojnih reizdanja AF-a, posebice od Superstripa koji je jednu epizodu objavio cak i do 3, 4 puta, zaista bila velika potražnja fanova ovog stripa?

Mislim da jeste, jer u vreme kada je moja generacija (1972.) pocela da cita AF, on je vec došao do nekog 120-og broja i prve epizode su dostizale basnoslovne sume kod preprodavaca. Reprinti su omogucili da vecina nas procita i ima te epizode.

I kakav je bio odnos Dnevnikovih stripova (ZS, LMS) i AF-a? Koji je bio prodavaniji?

Na to pitanje zaista ne znam odgovor.

Wealth beyond measure, outlander...
[/quote]
Go to Top of Page

hrvoje23
Senior Member



Croatia
2172 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 05/04/2006 : 16:21:28  Show Profile Show Extended Profile  Send hrvoje23 a Private Message
1. Zašto vam se svida ili ne svida AF u kratkim crtama?
-odlican strip, humor po mjeri, svakako spada u vrh stripova
2. Kupujete li Klasik ili nove epizode?
-da
3. Jel vam Alan Ford smiješan?
-najsmjesniji strip (naravno mislim na stare epizode, nove su vise za razbibrigu!
Go to Top of Page

Corto_Maltese
Average Member



997 Posts

Member since 15/02/2005

Posted - 05/04/2006 : 16:50:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Corto_Maltese a Private Message
1. AF je na ovim prostorima postao legendaran , pre svega zbog odlicnog prevoda Brixija, i priblizavanja humora AF prosecnom citaocu bivse Juge. Brilijantna satira, odusevljavala je generacije (u vreme socijalizma, svima je odgovaralo, parodican prikaz kapitalizma), a preko ponovljenih izdanja i mladje generacije imaju priliku uzivati u FENOMENALNOM stripu.
2. Kupujem i novi i klasik, mada nova izdanja AF, predstavljaju tamnu stranu AF (mozda je vreme da ode u legendu)
3. Specifican humora uveseljavao je i uveseljava probranu citalacku publiku :))))


Zalosno je kada covek ne zna sta hoce, a katastrofalno kada ne zna koliko moze!

Jovan Ducic
Go to Top of Page

Dado
Advanced Member

Switzerland
21068 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 05/04/2006 : 16:54:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Dado a Private Message
quote:
Originally posted by globinjo

quote:
Originally posted by nenno

1. da, svida mi se zbog dosta crnog humora, atmosfere i odlicne razrade likova
2. da, kupujem HC i SC i kupovat cu i dalje.....
3. da, smiješan mi je i duhovit ali ta duhovitost prestaje s vremenom, ali nekih prvih 200-300 brojeva je ok....


potpisujem sva tri odgovora,ne da mi se pisati

SVETI DUJE PUSTI VODU, NEKA GOVNA IZ HAJDUKA ODU!
...i onda kad ne bude nas bilo,stripove ce citat' naše...
I KAD GUBE I KAD TUKU UVIJEK VJERNI SVOM HAJDUKU!


Isto, tlaka mi je...

Ovaj naš beskrajni razvoj pretvara nas u nešto beskrajno drugo...oslobodi me Bože slobode bezGranicne
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 05/04/2006 : 17:46:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message
AF (govorim o prvih 75 epizoda originalnog dvojca autora) moze SAD izgledati mlak, logicno. Sad i Nosferatu iz dvadesetih godina izgleda kao mlak horor. U momentu kad su izasla, oba ova rada bila su devastirajuca, jaka, svjeza. Satira u AF-u sasvim sigurno nije nalazila muzicki pandan u nekoj tadasnjoj Madonni, prije bih rekao da je imao ekvivalent u ludosti i anarhiji Franka Zappe.
Tri svinje kao gradski oci, pijani kriminalac koji otima siromasnima i daje bogatima, bijeda na svakom cosku, cista satira a opet bez potrebe za stostrukim podvlacenjem poruke, kako je to danas obicaj.
Pitam se ko je jos u to vrijeme radio TOLIKO lude stvari u mainstream stripu? I u europskom stripu uopste?
Magnusov crtez je sve samo ne mlak. Taj covjek je i do danas neprevazidjen u ljudskom naboju likova, u savrsenim izrazima lica (i njuski, u slucaju zivotinja, njegov Nosonja je jedan od najboljih "glumaca" u stripu!)

Moj novi blog - samo crtezi!
http://stereobijelo.blogger.ba
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6131 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 05/04/2006 : 17:52:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message
Poptisujem Zoxovu izjavu.Nosonja je tako dobro prikazan od strane Magnusa da je to nevjerojatno(npr. kad digne nos nakon što omiriše Boba u epizodi Cirkus..).Nakon što je Magnus prestao crtati AF,i Nosonja je malo-pomalo nestajao sa scene i bio tek sporedni lik.

Jedino se nikako ne slažem sa mišljenjem vecine da je prvih 75 epizoda super a sve ostalo loše.I u tih 75 epizoda ima loših prica(posebno u razdoblju 50-75,tu je i Magnus polako popuštao)a i nakon toga ima nekoliko vrlo dobrih/odlicnih(Ružicasta majica za Boba,Ukleti idol,serijal sa Mangiom,Kum itd.)

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

Constantine33
Average Member



Croatia
670 Posts

Member since 02/11/2005

Posted - 05/04/2006 : 18:10:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit Constantine33's Homepage  Send Constantine33 a Private Message

Alan Ford je nekad bio vrhunski strip, i to ne samo zbog toga što sam bio mladi. Ali nisam ga kupio vec 7-8 godina i ne planiram jer su novije epizode kriminalno loše. A klasik izdanja takoder ne kupujem jer sve to vec imam
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 05/04/2006 : 18:12:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
zox
vidim da posredno upucuješ prigovor Zagortustrinom komentaru
pa da kažem još
ova za madonnu nema nikakvu logicku uvjetovanost ni u cemu, i upuceno je upravo osobi koja zna da je to njoj upuceno, što je ta individua i zorno pokazala ovdje. dakle, to je bilo za slušaca madonne.
dalje,
ni ostalo receno nema nikakve implikacije. to je obicna fakticnost. af mi nije smiješan i gotovo. ne promatram to u kontekstu paralela povijesnog trenutka, zanima me samo ono sada. recimo, zagore od prije 30 godina mogu i sada citati, nalazim u njima potrebnu zanimljivost. u kapetanu mikiju ne. u af ne. i t d.
usput, i nosferatu mogu gledati. pa i herzogov remake.


Tako je govorio Zagortustra.
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 05/04/2006 : 18:23:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message
1. Zašto vam se svida ili ne svida AF u kratkim crtama?
2. Kupujete li Klasik ili nove epizode?
3. Jel vam Alan Ford smiješan?

1. Svida mi se prica o gomili šarolikih jadnika koji se bore protiv gomile šarolikih luckastih negativaca + socijalna tematika...
2. Kupujem klasik jer ide redom, svida mi se kako izgleda, prve epizode su mi ok.
3. Nije mi smiješan, vec mi je simpatican...

Obi-wan-kenobi@inet.hr
Go to Top of Page

seinfeld
Advanced Member



16500 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 05/04/2006 : 18:32:54  Show Profile Show Extended Profile  Send seinfeld a Private Message
1. Zašto vam se svida ili ne svida AF u kratkim crtama?
2. Kupujete li Klasik ili nove epizode?
3. Jel vam Alan Ford smiješan?

1. pogledaj 3. ...
2. Kupujem klasik ali samo soft cover.
3. AF himself nije smijesan ali je strip AF smijesan...

"You see something you want then go for it (go for it)
don't think twice go for it (go for it)
don't leave this earth with nothing to show for it"
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 05/04/2006 : 18:49:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message
quote:
Originally posted by stinky

zox
vidim da posredno upucuješ prigovor Zagortustrinom komentaru
pa da kažem još
ova za madonnu nema nikakvu logicku uvjetovanost ni u cemu, i upuceno je upravo osobi koja zna da je to njoj upuceno, što je ta individua i zorno pokazala ovdje. dakle, to je bilo za slušaca madonne.
dalje,
ni ostalo receno nema nikakve implikacije. to je obicna fakticnost. af mi nije smiješan i gotovo. ne promatram to u kontekstu paralela povijesnog trenutka, zanima me samo ono sada. recimo, zagore od prije 30 godina mogu i sada citati, nalazim u njima potrebnu zanimljivost. u kapetanu mikiju ne. u af ne. i t d.
usput, i nosferatu mogu gledati. pa i herzogov remake.


Tako je govorio Zagortustra.



Naravno, tvoje (Zagortustrino) misljenje je bilo samo povod za neke konsideracije u vezi licnog dozivljaja AF-a.
'Ebiga, ja sam do prosle sedmice studirao slikarstvo, i ako sam nesto naucio to je da bez istorijskog konteksta gubis 80% cari bilo kojeg djela.

Moj novi blog - samo crtezi!
http://stereobijelo.blogger.ba
Go to Top of Page

Dalen
Senior Member



Croatia
2261 Posts

Member since 13/03/2003

Posted - 05/04/2006 : 18:56:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Dalen a Private Message
1. Svida naravno, uglavnom zbog crnog humora, ali samo one epizode dok je crtao Magnus.
2. Klasik HC. Nove mi ne padaju napamet. Rješavam se pomalo prvih 70 brojeva Super strip biblioteke.
3. DA, iako postoje neke epizode (govorim za Magnusove) koje su prosjecne, dok s druge strane ima fenomenalnih.

P.S. Alan Ford ne bi bio tako citan i omiljen da nije bilo Brixyjevog prijevoda.
Go to Top of Page

makikatalinic
Advanced Member



Croatia
6187 Posts

Member since 07/03/2005

Posted - 05/04/2006 : 18:56:06  Show Profile Show Extended Profile  Send makikatalinic a Private Message
1.Sve OK
2.Sve
3.Prije apsolutno, sada ---

"Velikodušnost bez premca"
"Dalmatinci su najbolji vozaci"-Aljoša (Zuhra)
"Ludaci uvijek kupuju stripove" - Zakon i Red:Odjel za žrtve
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7291 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 05/04/2006 : 21:31:57  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message
1.Alan Ford je jedini strip kojeg stvarno ne volin,uopce mi se ne svida tako nešto,humor je bezvezan,zapravo nikakav,doduše necu rec cista nula,ima tu i dobrih baza,recimo trilogija sa prvim pojavljivanjem Superhika je jako dobra epizoda,ali opet u usporedbi s bilo kojim drugim stripom je jako loša
2.Kupujen ali samo zato šta san totalni strip-freek,dakle cisto iz kolekcionarastva,i to mi je slabost i svjestan san nje,ali opet,nije mi puno dat 14 kuna misecno,jer koliko god mi se ne svida taj strip,mislin da ga vridi imat u kolekciji,dakle skupljan cisto iz kolekcionarstva,ne iz alanfordoljupstva.
3.Ne.

Svih mi Darkwoodskih bubnjeva!
Go to Top of Page

Koresh
stripovi.com suradnik



2984 Posts

Member since 18/09/2004

Posted - 05/04/2006 : 21:51:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Koresh a Private Message
1. Svida mi ponajviše se zbog super humora
2.Ne
3.Da

"I know what you're thinking. Did he fire six shots or only five? Well, to tell you the truth, in all this excitement, I've kinda lost track myself. But being as this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world, and would blow your head clean off, you've got to ask yourself one question: Do I feel lucky? Well, do ya punk?"
Go to Top of Page

pepopepic
Average Member

Croatia
953 Posts

Member since 08/12/2004

Posted - 05/04/2006 : 21:57:50  Show Profile Show Extended Profile  Send pepopepic a Private Message
1.Svidaju mi se njegove fore.Nekad nalatim na dobru epizodu,a nekad se nasmijem do suza
2.Kupujem i Zagor Klasik i ostale epizode.
3.Jako

I don`t feel guilty your honor

Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000