forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 x-men
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12896 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 09/04/2006 : 20:13:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message
quote:
Originally posted by SSM

Može li neko, u kratkim crtama objasniti najznacajnije x-men serijale, razlike izmedu njih, i možda mi dati preporuku od cega i šta da krenem citati, pošto sam odlucio da zaronim malo i u x svijet, a nemam pravu sliku i ne da mi se citati svih 1000 i kusur epizoda, što je izašlo ukupno :) Uglavnom, procitao sam prve uncanny x-mene (10-tak brojeva), i to je danas svakako prevazideno, nešto kao oni prvi zagori ili texovi



Referirat cu se uglavnom po storylineovima, jer ako krenem po brojevima bit ce sranja...

Dakle, X-Men su se prvi put pojavili pocetkom šezdesetih, a njihovi "ocevi" su legendarni Stan Lee i Jack Kirby. Iako se njihov rad na X-Menima uzima kao obavezna lektira za sve koji se žele upoznati sa Marvelovim mutantima, po mom mišljenju, bio je to jedan od slabijih rezultata njihove suradnje, iako je sam koncept genijalno postavljen. Pravi preporod zapocinje pocetkom sedamdesetih, sa specijalnim izdanjem X-Mena (tzv. Giant Size X-Men) za koje je scenarij napisao Len Wein. Wein je unio važne promjene, izbacio je stare clanove i ubacio nove, stvorivši medunarodnu ekipu sastavljenu od mutanata iz cijelog svijeta (Colossus-Rus, Storm-Kenijka, Banshee-Irac, Sunfire-Japanac, Thunderbird-Americki Indijanac). Ali najvažniji dodatak ekipi bila je Weinova najpopularnija kreacija, Wolverine (Wolverine se naime, prvi put pojavio u jednom broju Incredible Hulka za koji je scenarij napisao upravo Wein). Time je Wein pripremio teren za covjeka koji ce definirati X-Mene, Chrisa Claremonta. Claremont i crtac John Byrne napravili su neke od najboljih prica o X-menima, kao što je "Dark Phoenix Saga", gdje X-Meni završavaju u svemiru kako bi spasili Jean Grey od supermocne sile po imenu Phoenix Force, te "Days of Future Past", o buducnosti u kojoj u Americi vlada totalitarni režim, a mutanti su skoro istrebljeni. Claremontovo pisanje je podjednako bilo nabijeno akcijom kao i trenucima kada se posvetio likovima i njihovim odnosima, a posebno je pažnju posvetio profiliranju snažnih ženskih likova. Iako su bili kreativni dream team, u jednom trenutku Byrne je ostavio X-Mene zbog nesuglasica sa Claremontom.





Zbog velike popularnosti X-Mena, osamdesetih je nastalo nekoliko spin-offova kojima je naravno kumovao Claremont. Bili su to New Mutants, X-Factor i Excalibur, na kojima je Claremont takoder ostavio traga, pogotovo na Excaliburu sa crtacem Alanom Davisom.



Što se X-mena tice, najbolje price bile su "Mutant Massacre", kada nad skupinom mutanata koji žive u podzemlju (tzv. Morlocks) biva izvršen genocid, te "Inferno", gdje Madelyne Pryor, klon Jean Grey, pokušava pretvoriti New York u živi pakao nastanjen demonima. "Mutant Massacre" i "Inferno" su ujedno bili i crossoveri raznih X-naslova, tako da je osim Claremonta na njima radio i bracni par Simonson, Louise (scenaristica) i Walt (crtac), koji su tada imali vrlo dobar posao na X-Factoru.





Ipak, po mom mišljenju, definitivno najbolje što je Claremont napravio tih godina bio je Wolverine mini serijal sa Frankom Millerom kao crtacem i koscenaristom. Naime, Miller je upravo tada odradivao odlican posao na Daredevilu, a ovime je odigrao i veliku ulogu u definiranju Wolverinovog lika. Radnja mini serijala se dogada u Japanu, gdje Wolverine ima posla sa yakuzama i klanom ninji "Hand" (Millerova kreacija, prvi put se pojavljuju u Daredevilu), takoder, Wolverine se mora izboriti za naklonost djevojke po imenu Mariko, ciji je otac Shingen voda mocne obitelji yakuza. U ovom serijalu pojavljuju se mnogi elementi kojima ce se Miller kasnije cesto vracati. Miller je pomogao definirati lik izmislivši poznatu Wolverinovu catch phrase: "I'm the best there is at what I do and what I do isn't very nice." Druga važna stvar koju je Claremont napravio tih godina bila je X-Men graphic novel, "God Loves, Man Kills" sa crtacem Brentom Andersonom. Radnja se vrti oko svecenika Strykera koji javnost huška na linc protiv mutanata. Ova graphic novel je bila temelj za drugi nastavak filmova o X-Men. Zanimljivo je kako je epizoda Lazarusa Ledda, "Djeca osmoga dana" bila direktna posveta X-Menima i toj graphic novel.





Pocetkom devedesetih Claremont i Louise Simonson napisali su scenarij za još jedan jako dobar crossover, "X-Tinction Agenda", sa Jimom Leejem i Robom Liefeldom kao crtacima. Prica zapocinje tako što specijalci otmu nekoliko X-Mena i odvedu ih na Genoshu, otocnu državu na kojoj ljudi i mutanti žive zajedno, a na kojoj vlast drže genocidalni "magistrati", potpomognuti cyborgom po imenu Cameron Hodge. Ostatak X-Mena odlazi na Genoshu kako bi ih spasili, zbog cega izbija medunarodni incident.
1991. godine, Marvel je izdao novi strip, jednostavnog naslova "X-Men" (naime, strip koji je prije nosio taj naslov je s vremenom promjenio ime u "Uncanny X-Men") za koji je scenarij pisao Claremont, a crtež radio Jim Lee. Claremont je zapoceo storyline zvan "Mutant Genesis", ali je napustio strip nakon tri broja zbog neslaganja sa Leejem i Marvelovim urednicima. Claremont je na nekoliko godina napustio Marvel. Bio je to kraj jedne ere. Doduše, Claremont se vratio X-Menima u novom mileniju kada se promjenilo Marvelovo vodstvo, ali njegov tadašnji rad se nikako nije mogao mjeriti sa njegovih prijašnjih 15 godina na X-Menima.





Nakon Claremontovog odlaska, ali i opcenito tijekom devedesetih, X-Meni su ušli u jedno vrlo sušno razdoblje gdje su se uglavnom izmjenjivali osrednji scenaristi. Posebno je stvar zasrao jako loši crossover "Onslaught" koji je kraljevski sjebao cijeli Marvel universe, ukljucujuci i X-Mene. Ipak, što se tice X-naslova nije sve bilo tako crno. X-Factor je u to vrijeme dobio novog scenarista, Petera Davida, koji je preporodio strip. Uzeo je nekoliko starih X-Mena, stavio nekoliko novih likova i smjestio ih u službu americke vlade. David je napravio odlican posao, istražio je likove, definirao ih, a cijelu stvar je obilježavao njegov karakteristican humor. Nažalost, nakon što je David otišao, scenaristi su se izmjenjivali, ali je kvaliteta konstantno padala. Na kraju je strip ugašen. Prošle godine je Marvel ponovno poceo izdavati X-Factor sa Davidom kao scenaristom.



Novi milenij je donio velike promjene za Marvelove mutante. Grant Morrison je poceo pisati scenarije za "X-Men" (sada sa novim imenom, "New X-Men") i napravio najbolje price još od Claremonta. Morrison je maknuo superherojske kostime i obukao X-Mene u crnu kožu, strip je postao nekako mracniji, a likovima se ulazilo duboko u psihu, doslovno. Strip je svojim konceptom sada bio bliži filmu. Na nekoliko brojeva crtac je bio i Igor Kordej. Joss Whedon (autor poznatih TV serija Buffy, Angel, Firefly) preuzeo je posao scenarista na novom stripu, "Astonishing X-Men". Whedon je zadržao mracan ton stripa, ali je vratio superherojski štih, unio neke promjene i vratio stare likove, uglavnom, napravio je odlican posao.





Sorry, nije bilo baš kratko...

Are you retarded or something? Who the hell do you think I am? I’m the goddamn Batman.
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 09/04/2006 : 20:17:33  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by SSM

Može li neko, u kratkim crtama objasniti najznacajnije x-men serijale, razlike izmedu njih, i možda mi dati preporuku od cega i šta da krenem citati, pošto sam odlucio da zaronim malo i u x svijet, a nemam pravu sliku i ne da mi se citati svih 1000 i kusur epizoda, što je izašlo ukupno :) Uglavnom, procitao sam prve uncanny x-mene (10-tak brojeva), i to je danas svakako prevazideno, nešto kao oni prvi zagori ili texovi



Referirat cu se uglavnom po storylineovima, jer ako krenem po brojevima bit ce sranja...

Dakle, X-Men su se prvi put pojavili pocetkom šezdesetih, a njihovi "ocevi" su legendarni Stan Lee i Jack Kirby. Iako se njihov rad na X-Menima uzima kao obavezna lektira za sve koji se žele upoznati sa Marvelovim mutantima, po mom mišljenju, bio je to jedan od slabijih rezultata njihove suradnje, iako je sam koncept genijalno postavljen. Pravi preporod zapocinje pocetkom sedamdesetih, sa specijalnim izdanjem X-Mena (tzv. Giant Size X-Men) za koje je scenarij napisao Len Wein. Wein je unio važne promjene, izbacio je stare clanove i ubacio nove, stvorivši medunarodnu ekipu sastavljenu od mutanata iz cijelog svijeta (Colossus-Rus, Storm-Kenijka, Banshee-Irac, Sunfire-Japanac, Thunderbird-Americki Indijanac). Ali najvažniji dodatak ekipi bila je Weinova najpopularnija kreacija, Wolverine (Wolverine se naime, prvi put pojavio u jednom broju Incredible Hulka za koji je scenarij napisao upravo Wein). Time je Wein pripremio teren za covjeka koji ce definirati X-Mene, Chrisa Claremonta. Claremont i crtac John Byrne napravili su neke od najboljih prica o X-menima, kao što je "Dark Phoenix Saga", gdje X-Meni završavaju u svemiru kako bi spasili Jean Grey od supermocne sile po imenu Phoenix Force, te "Days of Future Past", o buducnosti u kojoj u Americi vlada totalitarni režim, a mutanti su skoro istrebljeni. Claremontovo pisanje je podjednako bilo nabijeno akcijom kao i trenucima kada se posvetio likovima i njihovim odnosima, a posebno je pažnju posvetio profiliranju snažnih ženskih likova. Iako su bili kreativni dream team, u jednom trenutku Byrne je ostavio X-Mene zbog nesuglasica sa Claremontom.





Zbog velike popularnosti X-Mena, osamdesetih je nastalo nekoliko spin-offova kojima je naravno kumovao Claremont. Bili su to New Mutants, X-Factor i Excalibur, na kojima je Claremont takoder ostavio traga, pogotovo na Excaliburu sa crtacem Alanom Davisom.



Što se X-mena tice, najbolje price bile su "Mutant Massacre", kada nad skupinom mutanata koji žive u podzemlju (tzv. Morlocks) biva izvršen genocid, te "Inferno", gdje Madelyne Pryor, klon Jean Grey, pokušava pretvoriti New York u živi pakao nastanjen demonima. "Mutant Massacre" i "Inferno" su ujedno bili i crossoveri raznih X-naslova, tako da je osim Claremonta na njima radio i bracni par Simonson, Louise (scenaristica) i Walt (crtac), koji su tada imali vrlo dobar posao na X-Factoru.





Ipak, po mom mišljenju, definitivno najbolje što je Claremont napravio tih godina bio je Wolverine mini serijal sa Frankom Millerom kao crtacem i koscenaristom. Naime, Miller je upravo tada odradivao odlican posao na Daredevilu, a ovime je odigrao i veliku ulogu u definiranju Wolverinovog lika. Radnja mini serijala se dogada u Japanu, gdje Wolverine ima posla sa yakuzama i klanom ninji "Hand" (Millerova kreacija, prvi put se pojavljuju u Daredevilu), takoder, Wolverine se mora izboriti za naklonost djevojke po imenu Mariko, ciji je otac Shingen voda mocne obitelji yakuza. U ovom serijalu pojavljuju se mnogi elementi kojima ce se Miller kasnije cesto vracati. Miller je pomogao definirati lik izmislivši poznatu Wolverinovu catch phrase: "I'm the best there is at what I do and what I do isn't very nice." Druga važna stvar koju je Claremont napravio tih godina bila je X-Men graphic novel, "God Loves, Man Kills" sa crtacem Brentom Andersonom. Radnja se vrti oko svecenika Strykera koji javnost huška na linc protiv mutanata. Ova graphic novel je bila temelj za drugi nastavak filmova o X-Men. Zanimljivo je kako je epizoda Lazarusa Ledda, "Djeca osmoga dana" bila direktna posveta X-Menima i toj graphic novel.





Pocetkom devedesetih Claremont i Louise Simonson napisali su scenarij za još jedan jako dobar crossover, "X-Tinction Agenda", sa Jimom Leejem i Robom Liefeldom kao crtacima. Prica zapocinje tako što specijalci otmu nekoliko X-Mena i odvedu ih na Genoshu, otocnu državu na kojoj ljudi i mutanti žive zajedno, a na kojoj vlast drže genocidalni "magistrati", potpomognuti cyborgom po imenu Cameron Hodge. Ostatak X-Mena odlazi na Genoshu kako bi ih spasili, zbog cega izbija medunarodni incident.
1991. godine, Marvel je izdao novi strip, jednostavnog naslova "X-Men" (naime, strip koji je prije nosio taj naslov je s vremenom promjenio ime u "Uncanny X-Men") za koji je scenarij pisao Claremont, a crtež radio Jim Lee. Claremont je zapoceo storyline zvan "Mutant Genesis", ali je napustio strip nakon tri broja zbog neslaganja sa Leejem i Marvelovim urednicima. Claremont je na nekoliko godina napustio Marvel. Bio je to kraj jedne ere. Doduše, Claremont se vratio X-Menima u novom mileniju kada se promjenilo Marvelovo vodstvo, ali njegov tadašnji rad se nikako nije mogao mjeriti sa njegovih prijašnjih 15 godina na X-Menima.





Nakon Claremontovog odlaska, ali i opcenito tijekom devedesetih, X-Meni su ušli u jedno vrlo sušno razdoblje gdje su se uglavnom izmjenjivali osrednji scenaristi. Posebno je stvar zasrao jako loši crossover "Onslaught" koji je kraljevski sjebao cijeli Marvel universe, ukljucujuci i X-Mene. Ipak, što se tice X-naslova nije sve bilo tako crno. X-Factor je u to vrijeme dobio novog scenarista, Petera Davida, koji je preporodio strip. Uzeo je nekoliko starih X-Mena, stavio nekoliko novih likova i smjestio ih u službu americke vlade. David je napravio odlican posao, istražio je likove, definirao ih, a cijelu stvar je obilježavao njegov karakteristican humor. Nažalost, nakon što je David otišao, scenaristi su se izmjenjivali, ali je kvaliteta konstantno padala. Na kraju je strip ugašen. Prošle godine je Marvel ponovno poceo izdavati X-Factor sa Davidom kao scenaristom.



Novi milenij je donio velike promjene za Marvelove mutante. Grant Morrison je poceo pisati scenarije za "X-Men" (sada sa novim imenom, "New X-Men") i napravio najbolje price još od Claremonta. Morrison je maknuo superherojske kostime i obukao X-Mene u crnu kožu, strip je postao nekako mracniji, a likovima se ulazilo duboko u psihu, doslovno. Strip je svojim konceptom sada bio bliži filmu. Na nekoliko brojeva crtac je bio i Igor Kordej. Joss Whedon (autor poznatih TV serija Buffy, Angel, Firefly) preuzeo je posao scenarista na novom stripu, "Astonishing X-Men". Whedon je zadržao mracan ton stripa, ali je vratio superherojski štih, unio neke promjene i vratio stare likove, uglavnom, napravio je odlican posao.





Sorry, nije bilo baš kratko...

Are you retarded or something? Who the hell do you think I am? I’m the goddamn Batman.


na trenutak me obuhvatilo sazaljenje i milosrde ali to brzo prode kada se odmah iza ovog tvoga nazovimo laickog posta pojavi grandiozni mr bushido i unese sunce u oci moje !!

the chase is better than the catch
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 09/04/2006 : 20:20:18  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message
e ovo vam znaci poznavati materiju i biti stripoman, ovo je uzorak svima koji misle da su veliki.
duboki naklon, i beskrajni respekt mr bushido.

the chase is better than the catch
Go to Top of Page

STOSIC
Senior Member

Sao Tome and Principe
1754 Posts

Member since 23/02/2006

Posted - 09/04/2006 : 20:22:38  Show Profile Show Extended Profile  Send STOSIC a Private Message
decki imate volje
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 09/04/2006 : 20:27:20  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message
quote:
Originally posted by SSTOSIC5@htnet-dsl

decki imate volje


moze pivo u puli krajem 6 i pocetkom 7 mjeseca ??
provest cu tri tjedna kod jednog stripomana u valdebeku

the chase is better than the catch
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12896 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 09/04/2006 : 21:30:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message
quote:
Originally posted by mr murdoc

e ovo vam znaci poznavati materiju i biti stripoman, ovo je uzorak svima koji misle da su veliki.
duboki naklon, i beskrajni respekt mr bushido.



Eh, fala.

Are you retarded or something? Who the hell do you think I am? I’m the goddamn Batman.
Go to Top of Page

mladen13
Senior Member



Croatia
1145 Posts

Member since 22/09/2005

Posted - 09/04/2006 : 21:42:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit mladen13's Homepage  Send mladen13 a Private Message
ma covjece ko ce to sve pratit, dosta je Wolverine
sad još ubacite i Excalibure i Cpt. Britaniju

došlo vrijeme da je bolje imat' nego nemat'
Go to Top of Page

IGMAN2
Senior Member



2418 Posts

Member since 08/05/2003

Posted - 09/04/2006 : 22:56:19  Show Profile Show Extended Profile  Send IGMAN2 a Private Message
quote:
Originally posted by mladen13

ma covjece ko ce to sve pratit, dosta je Wolverine
sad još ubacite i Excalibure i Cpt. Britaniju



E, tocno tako, mladen! Ko ce sve to pratiti
X-men su toliko ogromno gradivo, da tako ishitrene i površne
ocijene, kakve se cesto mogu cuti ovdje od 'vrsnih poznavatelja
X-gradiva',stvaraju mi mucninu.
Ne možeš, kao što cini Alexts, nešto što je toliko obimno nazvati greškom, slabijim i manje važnim, sporednim dijelom Marvela. Covjece, X gadivo je toliko veliko, da skoro Marvel univerzum
možemo zvati dijelom X-mena, a ne obrnuto.

Usput, bravo Mr. Bushido!
Ipak još ovdje ima onih koji kuže stvar. i koji prije nego
lupe svoje mišljenje o necemu o cemu nemaju pojma, malo razmisle ili
se potrude da saznaju nešto o cemu se prica.
Ovaj tvoj trud, bi im mogao poslužiti kao dobar ( mada ipak vrlo
grub ) vodic.
Tekst mi se svida, mada ne mogu reci da se i sa svime u njemu i slažem, ali ipak, svaka cast
Go to Top of Page

veber
Senior Member



1117 Posts

Member since 18/09/2002

Posted - 09/04/2006 : 23:02:09  Show Profile Show Extended Profile  Send veber a Private Message
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by mr murdoc

e ovo vam znaci poznavati materiju i biti stripoman, ovo je uzorak svima koji misle da su veliki.
duboki naklon, i beskrajni respekt mr bushido.



Eh, fala.

Are you retarded or something? Who the hell do you think I am? I’m the goddamn Batman.



SSVVAAKKAA CCAASSTT MMAAJJSSTTOORREE
Go to Top of Page

STOSIC
Senior Member

Sao Tome and Principe
1754 Posts

Member since 23/02/2006

Posted - 09/04/2006 : 23:02:40  Show Profile Show Extended Profile  Send STOSIC a Private Message
quote:
Originally posted by mr murdoc

quote:
Originally posted by SSTOSIC5@htnet-dsl

decki imate volje


moze pivo u puli krajem 6 i pocetkom 7 mjeseca ??
provest cu tri tjedna kod jednog stripomana u valdebeku

the chase is better than the catch


dogovorit cemo se još jer ne znam dali cu biti ovog ljeta u puli,ali volio bi popit pivo sa jednim stripašem ako bude moguce
Go to Top of Page

IGMAN2
Senior Member



2418 Posts

Member since 08/05/2003

Posted - 10/04/2006 : 00:45:46  Show Profile Show Extended Profile  Send IGMAN2 a Private Message
quote:
Originally posted by alexts

X men je za mene uvek bio strip koji se sumnjivo uklapao u Marvelov univerzum. Svi superheroji Marvel i DC imaju smišljen razlog za super moci tj za njihov nastanak. Kod X ljudi su prvi put Lee i Kirby ostali bez ideja i krenuli lakšim putem, da nema objašnjenja, odnosno ono je banalno - oni su mutanti. Ne samo da su oni mutanti, nego i mnogi negativci sa kojima se srecu i veliki broj ljudi širom sveta - to je masovna pojava.
Ako je to toliko masovna pojava, kako to da svi glavni negativci iz Spajdermena (Gušter, Magneto, Goblin, Hobgoblin, Peskar, Hidro, Dr Oktopus, Šakal, Škorpija, Tarantula, Dr. Doom, Kingpin, Lešinar, Kobra, Kraven itd itd itd) nisu mutanti ni jedan - nego su moci stekli ili su obicni ljudi?? Ovo se odnosi na negativce iz drugih nosecih Marvel serijala (Derdevil, Tor, Iron Man , Kapetan Amerika, Hulk i mnogi drugi)koji se preklapaju uostalom, a i (kao što vec rekoh) na same glavne junake.
Naravno, pojavi se koji mutant iz X men serijala (dobar ili loš) i u drugim marvelovim stripovima, jer moraju održati ideju o jednom univerzumu, ali procentualno malo, a s obzirom da su mutanti masovna pojava - to je krajnje nelogicno.
Zašto se jadni scenaristi stalno muce da smišljaju razloge za super moci za sve nove negativce i junake (i pricu koja uz to ide), kad mogu jednostavno da smisle svaku moc i natprirodnu osobinu koja im padne na pamet i proglase je mutantskom??

Meni ceo serijal X man lici na grešku . To je bio jedan slabiji , manje važan - sporedan marvelov strip. Nisu se mucili cak ni oko kostima nego su sve obukli u jednobrazne uniforme.
Pošto je strip izlazio par decenija bez vece popularnosti kod publike i bio prakticno pred gašenjem, da do toga ne bi došlo 80- ih su mu dodelili dobre autore:Claremont, Byrne, Austin koji su pravili dobre stripove, spasili serijal od gašenja i doneli mu popularnost smeštajuci ga medu najprodavanije. Od tada ga Marvel forsira i održava mu popularnost, danas i zahvaljujuci filmovima.

Ono što je u pocetku bila greška uzrokovana bezidejnošcu pretvorilo se u zlatnu koku.




Vidim da kod tebe vrlo važnu ulogu ima kako je tko dobio super moci i
sve gledaš kroz to. Mutanti su, kao prvo, zadnje 2-3 godine masovna
pojava u Marvelovom svijetu (i da mi se svida taj smjer radnje, i ne svida ) i do tada su bili sporadicna pojava. Tu i tamo hir evolucije
složio bi genom tako da su se kod rijetkih osoba u pubertetu pocele
manifestirati posebne moci. Marvel upravo radi na tome da vrati stvari kako su bile - posrojanje samo 30-ak mutanata na svijetu.

Ne mogu reci da si potpuno u krivu kad kažeš da se mutanti najcešce bore sa drugim mutantima, ali ne znam s kim ocekuješ da se bore.
Meni to izgleda prirodno da se osjecaju pozvanima da pokušaju
sprijeciti izrode iz svoje vrste da napadaju ljude isl.,koji tako ugrožavaju krhko primirje medu vrstama.
Usput, osim s mutantima, imaš masu epizoda gdje se x-men bore protiv
vanzemaljaca (Shi-ar, Z'nox,Brood, Phalanx, Mojo...), Demona ( N'garai, Belasco, Drakula...), a jedan od njihovih najvecih, najcešcih i najstarijih protivnika (OK, ne više)-Juggernaut, i nije mutant.
Što ti je tu toliko cudno u 'mutant-mutanta' postavi. Svakom svoje.
I sam si naveo Spider-mana i njegove protivnike. On je pauk i 90%
njegovih protivnika ima imena kukaca i životinja!
Batman je obicni maskirani covjek, pa se tuce s isto takvim protivnicima, Superman je vanzemaljac ( što kažeš na takvo porijeklo
moci? Super junak je zato što je vanzemaljc! Baš poput Manhantera,
Hawkmana i Hawkgirl), pa se najcešce bori protiv protiv istih takvih.
Ne znam... Iron-man - pogodiceš? -protiv drugih mehanickih stvarcica

I tko je sve mutant, a tko nije?
Marvel uvijek spominje Namora Podmornicara kao svog prvog mutanta.
Mutant je jer je roden iz veze covjeka i Atlantidana, a iz te veze dobio je i neke sposobnosti koje nema ni jedna vrsta- letenje. Prvo duo Kirby-Lee stvara Fantasticnu cetvorku. Znaš li kako su dobili moci?
U svemiru bivaju ozraceni velikom dozom kozmickog zracenja i uslijed
toga mutacijomdobiju super moci. Usput budi receno, nemaju li
i svi oni iste kostime kao i X-men? Kirby i Lee baš su zakazaliPoslije njih stvaraju Hulka,koji je nastao tako da je Dr. Baner ozracen velikom dozom Gama zracenja i naravno -mutacijom se javlja Hulk. Dalje? Daredevil dobije moci kad mu je radioaktivna tvar oblila oci. Cap. Amerika, Wasp - mutacije potaknute eksperimentima...

Jedina razlika je što su, kako izgleda, X-men dobili moci evolucijom,
tj. evoluciskom mutacijom. mada je i to diskutabilno, jer su, po
Marvelu, Celestalci (Svemirski bogovi, kako je to kod nas prevedeno)
pred milion godina, pri svojoj prvoj posjeti Zemlji, vršili pokuse
na covjekolikom majmunu, kojem su ugradili neaktivni gen, koji se je
aktivirao tek nedavno, tvoreci mutante.
Usput, spominjao si i Tora?
Ti Celestialci, su tada, testirajuci raznolikost ljudskih gena,
mutacijama stvorili dvije podvrste ljudi Eternalse i Devijante.
Dakle dvije mutantne rase uz ili protiv koje se Tor, kada je na Zemlji,najcešce bori. Mutanata na sve strane i u SVIM naslovima.

I di su sada Kirby i Lee prvi put ostali bez ideje? Na X-menima?
Covjece, oni su bili malo iznad takvih banalnosti. U to vrijeme
(pa i danas) kada su se junaci stvarali po klišeju, gdje su svi
nalikovali jedni na druge, baš kako i njihove avanture, Kirby i Lee
stvaraju prvo Fant. cetvorku, koja je bila nešto do tada nevideno
( nema tajne identitete, dvostruki život, imaju uniforme a ne
kostime i, za razliku od svih ostalih junaka, životne probleme.
Nakon njih stvaraju Hulka - cudovište kao junak, pa Tora - bog kao
super junak. Pa onda i Spidera...I na kraju, htjeli su opet stvoriti nešto razlicito od svih drugih, pa i od svojih prošlih kreacija, i opet su uspjeli u tome- stvorili su X-men. Grupu tinejdera kojima su se tek javile moci, s kojima ne znaju što bi. Zato ih prof. Xavier
okuplja u svojoj školi gdje ih uci kako da se nose sa njima i sa
svijetom obicnih ljudi koji ih mrzi.
Banalno? Greška? Lakši put?
Možda, mada ne bi rekao, a ne bi to rekla ni dugovjecnost,titaža, a ni brojnost X- naslova.
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 10/04/2006 : 08:28:19  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message
mutacije su pojava ne samo zanimljiva u x-univerzumu.
no o tome bi cak mogli otvoriti poseban topic.
jedan mi je geneticar jednom rekao da teorija x-mana i nije tako banalna kako na prvi pogled izgleda..

the chase is better than the catch
Go to Top of Page

SSM
Average Member



Bosnia and Herzegovina
963 Posts

Member since 13/10/2002

Posted - 10/04/2006 : 08:48:48  Show Profile Show Extended Profile  Send SSM a Private Message
Mr. Bushido, hvala na trudu,sjajan post, jesi li razmišljao da napišeš tekst o x-menima za stripovi.com, oni kao junaci još uvijek nisu obradeni, a ti si svakako potencijal za to ;)
Pohvale i svim ostalima koji ucestvuju u diskusiji :)


No one gets out of childhood alive.
Go to Top of Page

mifugo
Senior Member

1007 Posts

Member since 28/05/2005

Posted - 10/04/2006 : 13:29:48  Show Profile Show Extended Profile  Send mifugo a Private Message
quote:
Originally posted by alexts

X men je za mene uvek bio strip koji se sumnjivo uklapao u Marvelov univerzum. Svi superheroji Marvel i DC imaju smišljen razlog za super moci tj za njihov nastanak. Kod X ljudi su prvi put Lee i Kirby ostali bez ideja i krenuli lakšim putem, da nema objašnjenja, odnosno ono je banalno - oni su mutanti. Ne samo da su oni mutanti, nego i mnogi negativci sa kojima se srecu i veliki broj ljudi širom sveta - to je masovna pojava.
Ako je to toliko masovna pojava, kako to da svi glavni negativci iz Spajdermena (Gušter, Magneto, Goblin, Hobgoblin, Peskar, Hidro, Dr Oktopus, Šakal, Škorpija, Tarantula, Dr. Doom, Kingpin, Lešinar, Kobra, Kraven itd itd itd) nisu mutanti ni jedan - nego su moci stekli ili su obicni ljudi?? Ovo se odnosi na negativce iz drugih nosecih Marvel serijala (Derdevil, Tor, Iron Man , Kapetan Amerika, Hulk i mnogi drugi)koji se preklapaju uostalom, a i (kao što vec rekoh) na same glavne junake.
Naravno, pojavi se koji mutant iz X men serijala (dobar ili loš) i u drugim marvelovim stripovima, jer moraju održati ideju o jednom univerzumu, ali procentualno malo, a s obzirom da su mutanti masovna pojava - to je krajnje nelogicno.



to je jasno zato sto u pocetku nije bija zamisljen isti univerzum, odnosno nije bas to dosljedno provodjeno... kako vec rekoh, meni se to nikako ne uklapa recimo sa spidermanom... covik kad cita spidermana i x-mene nemere nikako zamislit da se to dogadja u iston svitu... ajde, i u dc-u su recimo batman i superman totalno razliciti, ali opet kada citan batmana ipak neman dojam da je to potpuno drugi svit od onoga supermanova iako su skroz razliciti stripovi...

quote:
, tocno tako, mladen! Ko ce sve to pratiti
X-men su toliko ogromno gradivo, da tako ishitrene i površne
ocijene, kakve se cesto mogu cuti ovdje od 'vrsnih poznavatelja
X-gradiva',stvaraju mi mucninu.


znaci, prvo moras procitat sve ili vecinu stripova o x-menima da bi moga dat svoje misljenje? de molin te...
sto ljudi - sto cudi... meni se opca ideja bas ne svidja i jebiga to je to... dopustan da je drugima strip dobar, ali uziman i sebi pravo rec da meni nije bas nesto...
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 10/04/2006 : 20:45:34  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message
nadam se da ce i novi x-men movie biti dobar sa obzirom da je b.singer otisao na supermana.

the chase is better than the catch
Go to Top of Page

STOSIC
Senior Member

Sao Tome and Principe
1754 Posts

Member since 23/02/2006

Posted - 10/04/2006 : 21:38:02  Show Profile Show Extended Profile  Send STOSIC a Private Message
quote:
Originally posted by mr murdoc

nadam se da ce i novi x-men movie biti dobar sa obzirom da je b.singer otisao na supermana.

the chase is better than the catch


cuvaj se u valdebek cityu,tamo ne može bilo ko doc
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 10/04/2006 : 21:46:43  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message
quote:
Originally posted by SSTOSIC5@htnet-dsl

quote:
Originally posted by mr murdoc

nadam se da ce i novi x-men movie biti dobar sa obzirom da je b.singer otisao na supermana.

the chase is better than the catch


cuvaj se u valdebek cityu,tamo ne može bilo ko doc


ja sam tamo vec godinama rado viden bez obzira sto sam tvrdoglavi slavonac!!
valdebek rules
znas gdje je trgovina boa??

the chase is better than the catch
Go to Top of Page

STOSIC
Senior Member

Sao Tome and Principe
1754 Posts

Member since 23/02/2006

Posted - 10/04/2006 : 22:08:32  Show Profile Show Extended Profile  Send STOSIC a Private Message
quote:
Originally posted by mr murdoc

quote:
Originally posted by SSTOSIC5@htnet-dsl

quote:
Originally posted by mr murdoc

nadam se da ce i novi x-men movie biti dobar sa obzirom da je b.singer otisao na supermana.

the chase is better than the catch


cuvaj se u valdebek cityu,tamo ne može bilo ko doc


ja sam tamo vec godinama rado viden bez obzira sto sam tvrdoglavi slavonac!!
valdebek rules
znas gdje je trgovina boa??

the chase is better than the catch


pojma nemam di je da ti pravo kažem
ali ako je u valdebeku nije ju teško nac buduci da postoje maksimalno
dvije trgovine,a i to je onako lagano optimisticki
rijetko idem u valdebek
kažeš da si tamo svake godine...
cuj volio bi popit cugu sa nekim stripašem ali ovo ljeto idem najvjerojatnije u france,dogovorit cemo se još nema zime
Go to Top of Page

IGMAN2
Senior Member



2418 Posts

Member since 08/05/2003

Posted - 10/04/2006 : 22:38:09  Show Profile Show Extended Profile  Send IGMAN2 a Private Message
quote:
Originally posted by mifugo

quote:
, tocno tako, mladen! Ko ce sve to pratiti
X-men su toliko ogromno gradivo, da tako ishitrene i površne
ocijene, kakve se cesto mogu cuti ovdje od 'vrsnih poznavatelja
X-gradiva',stvaraju mi mucninu.


znaci, prvo moras procitat sve ili vecinu stripova o x-menima da bi moga dat svoje misljenje? de molin te...
sto ljudi - sto cudi... meni se opca ideja bas ne svidja i jebiga to je to... dopustan da je drugima strip dobar, ali uziman i sebi pravo rec da meni nije bas nesto...



E, baš lijepo si ti to zakljucio. To je u rangu kao kada bi ja iz ove tvoje izjave izveo zakljucak da je tebi dovoljno vidjeti korice neke knjige, pa da se osjetiš dovoljno strucnim da razglabaš o njenoj vrijednosti.
Krajnosti nikuda ne vode, istina je uvijek negdje izmedu.
Kao što sam vec više puta rekao, X-men je veliko gradivo i likovi
imaju povijest. Citanjem samo nekoliko epizoda ti nece nikako dati potpunu sliku o tom stripu. Da li treba procitati sve ili vecinu
da bi spoznao taj strip - daleko od toga, ali, isto tako, trebao bi biti upoznat sa najznacajnijim dogadajima i o epizodama koje su vrijedne citanja, prije nego daš svoj sud o stripu.
Kao i, na kraju krajeva, o svemu ostalom. Ne možeš pricati
o bilo kojoj temi ako nisi upoznat s njom. Možeš probat i nadat se da neceš ispasti smiješan.
Vidjeli smo topic o Mangama. Vecina nikad nije citala takve stripove, ali su cvrstog stava da je to smece.
Ili vidi strip Nathan Never. Neki su izjavili da su probali citati
taj strip, ali im je bio bezveze. I Nathan je strip sa povjestcu i
tu se epizode odnose jedne na druge, i ako nisi upoznat sa njom
strip ti nije i ne može biti posebno atraktivan.

Znam neke koji su slušajuci kako se svuda spominju Alan Fordovi,
odlucili da procitaju po prvi put jednog ili dva. Naravno da ništa nisu shvatili. Niti tko su, niti što prestavljaju ti likovi, niti radnju, humor,atmosferu... ništa. A, opet, nakon tog i takvog
'citanja'razglabali su na veliko kako je taj strip smece, a samim
time i svi stripovi. I što sad reci tim ljudima. Može li i treba li
im se išta objašnjavati?

Što, nekom, koji nikad nije citao X-men, znaci npr. prvi broj
Astonishing X-mena? ( Navodim ga jer je i kod nas objavljen )
Strip je pun likova koji se dugo nisu pojavljivali u X naslovima i
referenci na stare dogadaje. Što, tom citatelju, znaci dolazak
Kitty Pride i njena sjecanja. Tko su Sidri, Stražari (Sentinels) i
tko je Horda (Brood) koje spominje ? Tko i što je taj njezin zmaj?
Kakav znacaj ima njezina neprestalna prepirka se Emom Frost. Tko je
i što je bila Ema i zašto je problem njena veza sa Kiklopom? Tko je
Kolosus i kakva je njegova veza sa Kitty.... itd, itd

Ako ne znaš sve ovo, bar u grubo, koliko ti može znaciti ovaj strip?
Sam sad izvedi zakljucak koliko moraš/trebaš procitat x-stripova
da bi tvoje mišljenje o njima nešto vrijedilo i da bi tvoja rijec
da taj strip i nije nešto,imala težinu



Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 11/04/2006 : 08:46:25  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message
da x-men je teska materija za pocetnike i zahtjeva puno strpljenja ali jednom kad si in onda si car!!

the chase is better than the catch
Go to Top of Page

JohnDrake
Junior Member

467 Posts

Member since 08/01/2005

Posted - 11/04/2006 : 09:00:43  Show Profile Show Extended Profile  Send JohnDrake a Private Message
Ili jednostavno pogledaš oba filma i nastaviš citati šta god hoceš.
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7297 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 11/04/2006 : 09:33:32  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message
Da,tako san i ja osta paf sa Astonishing X-menima,nisan kurca kužija ali opet triba pric priko toga i uživat u radnji koja je u samom stripu,ista je stvar i s larryjen.

Svih mi Darkwoodskih bubnjeva!
Go to Top of Page

Constantine33
Average Member



Croatia
670 Posts

Member since 02/11/2005

Posted - 11/04/2006 : 15:37:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit Constantine33's Homepage  Send Constantine33 a Private Message

Prvo da kažem Mr Bushido svaka cast na postu, vrhunski obrazloženo.
i IGMAN je potpuno u pravu, o x-menima je jako teško stvoriti neko realno, koherentno mišljnenje, dok nisi jako dobro upoznat sa stripom. Ja sam citao više manje sve što Bushido navodi u svom postu, što vecinom jesu izvrsne epizode, ali takoder sam i citao puno drugih koje nisu ni blizu na toj razini. Sad bi bilo super kad bi se mogao izracunati aritmeticki prosjek dobrog i lošeg pa dati konacnu ocjenu, ali u umjetnosti stvari ne funkcioniraju baš tako. Mislim da sve u svemu ipak ima dovoljno zanimljivih i inovativnih prica da bi se X meni mogli nazvati kvalitetnim stripom
Iako sam ja osobno vise DC fan :)

____________________________
Skip the dramatic pauses. I can only give a shit for very short intervals.
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 11/04/2006 : 20:13:36  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message
vrlo je zanimljiva cinjenica da su ljudi sa nasih prostora i govornog podrucja vise vezani za DC nego za marvel,naravno ukljucujuci i mene samoga.

the chase is better than the catch
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26475 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 11/04/2006 : 20:31:58  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message
[quote]Originally posted by mr murdoc

vrlo je zanimljiva cinjenica da su ljudi sa nasih prostora i govornog podrucja vise vezani za DC nego za marvel,naravno ukljucujuci i mene samoga.

Griješiš.ja sam zakleti Marvelovac!još u doba EKS-a,kada sam poceo primjecivati koji lik je od koje kompanije više sam volio Marvel.A kada sam poceo narucivati iz USA,omjer Marvel/DC je bio 100/1.
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000