forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Nije mi jasno kako nastaje strip. Znate li vi?
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 01/10/2006 : 10:07:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message
Citam stripove vec 26 godina (s jednom velikom pauzom doduše - oprostite mi).I uzimam ih zdravo za gotovo kao i vecina. No nešto sam se zamislio u zadnje vrijeme...
Što je crtež mi je donekle jasno. To je ono što crtac(i) nacrtaju, podebljaju, obojaju. Kod kategorije tekst i scenario se pomalo zamislim. Da li je to jedna te ista stvar? Pretpostavljam da je scenarist onaj koji osmisli pricu tj. radnju stripa. Dobro... Ali, kako on to radi? Piše li on to kao što se piše pripovjetka ili knjiga? Možda samo neke natkunice pa onda sjedi crtacu nad glavom, dok ovaj crta, i stalno mu u uho opisuje : "Sada ga on udari aperkatom, glava ide ovamo, u pozadini gori vata, ti crtaj, a ja idem na rucak i popodnevni bjuti sliip". Možda scenarista (tekstopisac?), mora i sam nacrtati grub oblik stripa, sve sa tekstom, pa ga onda dati nekome da to nacrta puno bolje. Kako se ta suradnja onoga koji crta i onoga koji smisli pricu, uopšte ostvaruje.
Znam da ce ovo nekome izgledati smiješno; pognuo sam glavu u beskrajnoj sramoti i iscekujem neko pametno rastjerivanje magle neznanja iz mojeg uznemirenog uma...

What we do here today, echoes for eternity...

mifugo
Senior Member

1007 Posts

Member since 28/05/2005

Posted - 01/10/2006 : 11:06:59  Show Profile Show Extended Profile  Send mifugo a Private Message
nekad se razlikuje prica i scenarij u stripovin... pricu osmisli jedan lik, a drugi osmisli scenarij, tj. šapce crtacu što triba nacrtat...
mislin da scenaristi cesto precizno opisuju što triba nacrtat, ali pritpostavljan da to dosta ovisi ko radi, kaki su stripovi i sl.
Go to Top of Page

prozirna senka
stripovi.com suradnik



USA
8234 Posts

Member since 22/04/2004

Posted - 01/10/2006 : 12:52:21  Show Profile Show Extended Profile  Send prozirna senka a Private Message
>Dobro... Ali, kako on to radi? Piše li on to kao što se piše pripovjetka ili knjiga? Možda samo neke natkunice pa onda sjedi crtacu nad glavom, dok ovaj crta, i stalno mu u uho opisuje : "Sada ga on udari aperkatom, glava ide ovamo, u pozadini gori vata, ti crtaj, a ja idem na rucak i popodnevni bjuti sliip". Možda scenarista (tekstopisac?), mora i sam nacrtati grub oblik stripa, sve sa tekstom, pa ga onda dati nekome da to nacrta puno bolje. Kako se ta suradnja onoga koji crta i onoga koji smisli pricu, uopšte ostvaruje.

Sve si sam rekao.
Razliciti autori imaju razlicite pristupe pisanju scenarija.
Ima ih koji pisu kao knjige, ima ih koji u detalje objasnjavaju kadar po kadar, ima ih i onih koji cak i skiciraju.

Cuvajte, cedo moje milo, jezik kao zemlju. Rec se može izgubiti kao grad, kao zemlja, kao duša. Ne uzimajte tudu rec u svoja usta. Uzmeš li tudu rec, znaj da je nisi osvojio, nego si sebe potudio.
Go to Top of Page

targon
stripovi.com suradnik



Croatia
113 Posts

Member since 10/07/2003

Posted - 01/10/2006 : 13:35:17  Show Profile Show Extended Profile  Send targon a Private Message
Vjerojatno ovisi od crtaca do crtaca i od scenarista do scenarista, mislim da u vecini slucajeva scenarist i crtac blisko suraduju, e sad baš da mu ovaj visi nad glavom, pa popuši lakat :), ne znam, ne znam

A pisanje scenarija zamišljam nešto kao dramu, onako sa didaskalijama (pustim opisima u zagradama i slicno), možda je netko svjedocio kreaciji pokojeg stripa, pa može posvjedociti iz prve ruke
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 01/10/2006 : 13:49:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message
A nije da nismo imali temu o scenariju, prije koju godina, ovdje, s primjerima.

mcn

Pogledajte http://qstrip.blog.hr ! Moj dnevnik citanja na http://mcn.blog.hr *** Q STRIP 12 na svim kioscima! *** Arhiva SERGEJA na www.zmcomics.co.yu *** Arhiva MARTINE MJESEC na www.stripovi.com/martinamjesec.asp !
Go to Top of Page

Sawaar
New Member



Croatia
139 Posts

Member since 20/10/2003

Posted - 01/10/2006 : 14:14:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Sawaar a Private Message
Knjiga The Sandman: Dream Country ima u sebi kompletni scenario Neila Gaimana za prvi strip iz te knjige. Za one koji nisu citali evo primjera:
Page 1 panel 1
WE ARE LOOKING AT THE FACE OF RICK MADOC. NO PANEL BORDER - HE'S IN CLOSE UP, FULL FACE, LOOKING AT SOMETHING BELOW HIM WITH AN EXPRESSION OF INTERESTED DISTASTE. HE'S THIN, MOID-THIRTIES, RED SHORT-CUT HAIR. NOT A CLASSICAL COMIC BOOK FACE - HE'S GOOD-LOOKING IN A JOHN LENNONISH SORT OF WAY.

Caption - top right: May 1986.

Madoc: I don't have any idea.
Madoc: So what is it? It smells quite disgusting.

Page 1 panel 2

itd. itd.

Znaci Gaiman tocno opisuje crtacu svoju viziju stripa. Mada on sam u uvodu knjige veli da je to njegov nacin rada, drugi rade na svoj nacin. Jedan od razloga za to je da stalno mijenja crtace, skoro svaki broj netko drugi crta.
Go to Top of Page

darth-vader
Advanced Member



Croatia
4834 Posts

Member since 05/10/2002

Posted - 01/10/2006 : 16:59:51  Show Profile Show Extended Profile  Send darth-vader a Private Message
mislim da je to slicno filmu
e kod filma ti mogu pomoci jer sam pišem takve stvari za ove filmice koje snimam
prvo ti ugrubo osmislim radnju. Zatim rastavim radnju na scene i svakoj pridjelim dijaloge
kada sam gotov s tim, idem razradivati scene kadar po kadar
doslovce kadar po kadar pišem što treba vidjeti, koji je kut kamere, kako se kamera krece, kako to izgleda...

u osnovnoj školi sam pisao scenarij za strip u školskom listu
procedura mi je bila ista, samo što je bilo manje zahtjevno

u globalu niti jedno niti drugo nisu scenariji nego knjige snimanja za film i xyz( kako se to vec zove za strip ) storyboard mislim

može se na netu naci takvih stvari

if you only knew the power of the dark side
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000