forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Domaci crtaci naslovnica u ZS i LMS
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

jaki
Advanced Member



Croatia
25905 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 13/11/2006 : 16:19:27  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message
Zbog koncepta u Dnevniku koji je objavljivao stripove ne po talijansku(svaki broj uvijek 96 stranica)nego su dužine stripova varirale(u pocetku i po 140-160 str,a oslije i oko 50-60 str.Misli se na glavnog junaka stripa a ne dodatnog)nastao je
višak originalnih naslovnica(koje nismo mogli vidjeti)a ponegdje i manjak,pa su domaci crtaci imali praksu i zaradivali za kruh.Negdje(Ken Parker)su izbacivane originalne naslovnice(Milazzo)a zamjenske su dali Kercu,koje nisu imale veze sa motivom originalnih,pa onda ni samoga stripa.Negdje ,kad je ZS ili LMS reprintirala vec objavljeni strip,domaci crtac je crtao nove naslovnice(Kit Teller-Mikica)a negdje su domaci crtaci doslovno prekopirali originalne naslovnice(Kit Teller)a taj sam slucaj našao i u Zagoru.Naime u Zs464.Naivcine iz Elkinsa doslovno je precrtana Ferrijeva naslovnica iz talijanskog Zagora 157,a u
ZS 465.Požar u Norfolku je precrtana Ferrijeva naslovnica iz talijanskog Zagora br.40.(u nas extra Zagor 78).Obe dvije po stilu me
vuce na Plavšica?Ej,šta sam ono htio?Ovo sa naslovnicama vjerovatno svi znate,ali me zanima ima li tko spisak naslovnica iz Zs i Lms koje su radili jugoslavenski crtaci,sa pripadajucim crtacem za svaku naslovnicu???Nemam puno stripova iz ZS i LMS pa mi je teško na osnovu skenova sa ove stranice odrediti koje je koji crtac crtao,osim onih kod kojih postoji potpis i onih koji su karakteristicne za crtaca,da ih se odmah može prepoznati(Mikica..)

Neka živi plemeniti Odin!Dok on živi,živjet ce i besmrtni Asgard!Jer njemu pripada svijet,on je naša volja,naš put i naša moc!

dcarapo2
Advanced Member

Argentina
3770 Posts

Member since 27/01/2004

Posted - 13/11/2006 : 18:39:34  Show Profile Show Extended Profile  Send dcarapo2 a Private Message
kompletan popis nemaju ni plavšic ni mikica,ono što znam iz prve da je plavšic crtao naslovne lms 359,360,361,po meni najaci strip kit telera....mikica je radio dosta mikija,kit telera, zagora i mister noa.....sutra sam (i jucer bio)s njima pa ako bude vremena možda popišem te table,ima nekoliko kutija

zato oni koji misle,cijene rijeci gospodnje jer ako si u kremenadli ,nisi za kobasice
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10366 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 13/11/2006 : 19:08:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message
kako ti je tesko, jaki? mikica se prepozna s mjeseca, a plavsic s neptuna:))
inace plavsic je napravio hrpu naslovnica za lms kita tellera...
mikica je pri kraju radio sve:))))))...jeftin coek valjda, a nacrta za 1 dan 43 naslovnice...nesto ko milazzo...

Nice view from Orthanc inspite of these psychotic trees.
Go to Top of Page

seinfeld
Advanced Member



16500 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 13/11/2006 : 19:43:39  Show Profile Show Extended Profile  Send seinfeld a Private Message
Ja volim i cijenim nase crtace jer neki su stvarno izvanredni ali ti "chingushiji" koji su crtali te takozvane naslovne nisu ni vrijedni spomena a pogotovo nas Mikica koji je "tuta" kad je rijec o crtanju.

"Svake sedmice novi link za neki strip sajtu u signature. Ove sedmice,Mike's own personal soapbox: http://www.mikewieringo.com/html/Blog.htm"
Go to Top of Page

idado
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4057 Posts

Member since 30/11/2004

Posted - 13/11/2006 : 20:03:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit idado's Homepage  Send idado a Private Message
Bilo je tu svega i svacega.
Kod Bleka možda najizraženije, recimo brojevi od 200 do 300. Ko li je ono radio? Karabina Slim, takode.
Ali su zato neke naslovnice Kit Telera u LMS-u (sve do broja 238), medu najboljim koje su objavljene. Bar su po mom ukusu. Cini mi se da su neke radene na osnovu filmskih likova.
Sa omota LMS 211 ''Blizanci'' se smiješi Li Van Klif, bez sumnje.

I inace, baš bi mi bilo interesantno procitati kakav intervju iz prve ruke sa ljudima koji su vodili izdavacku kucu Dnevnik u tom vremenu i koji su izmislili ZS i LMS. Sigurno nisam prvi koji se toga sjetio, ali da li je bilo rezultata po tom pitanju?
Go to Top of Page

Toninho
Advanced Member



Croatia
3825 Posts

Member since 15/05/2004

Posted - 13/11/2006 : 20:43:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Toninho a Private Message
quote:
Originally posted by idado

Bilo je tu svega i svacega.
Kod Bleka možda najizraženije, recimo brojevi od 200 do 300. Ko li je ono radio? Karabina Slim, takode.
Ali su zato neke naslovnice Kit Telera u LMS-u (sve do broja 238), medu najboljim koje su objavljene. Bar su po mom ukusu. Cini mi se da su neke radene na osnovu filmskih likova.
Sa omota LMS 211 ''Blizanci'' se smiješi Li Van Klif, bez sumnje.I inace, baš bi mi bilo interesantno procitati kakav intervju iz prve ruke sa ljudima koji su vodili izdavacku kucu Dnevnik u tom vremenu i koji su izmislili ZS i LMS. Sigurno nisam prvi koji se toga sjetio, ali da li je bilo rezultata po tom pitanju?



ta mi je naslovnica ostala zauvik u srcu i ona sa kitom i omcom od vješala
Go to Top of Page

idado
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4057 Posts

Member since 30/11/2004

Posted - 13/11/2006 : 23:01:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit idado's Homepage  Send idado a Private Message
Slažemo se u potpunosti Toninho Cerezo.
Go to Top of Page

osim
Senior Member



Vatican City
1686 Posts

Member since 12/11/2002

Posted - 14/11/2006 : 07:40:04  Show Profile Show Extended Profile  Send osim a Private Message
Pogledaj medju stripovi.com popisima LMS I ZS, tu barem za neke brojeve imas autore naslovnica
Go to Top of Page

chemako
Average Member

Croatia
758 Posts

Member since 22/02/2004

Posted - 14/11/2006 : 10:17:56  Show Profile Show Extended Profile  Send chemako a Private Message
quote:
Originally posted by jaki

Zbog koncepta u Dnevniku koji je objavljivao stripove ne po talijansku(svaki broj uvijek 96 stranica)nego su dužine stripova varirale(u pocetku i po 140-160 str,a oslije i oko 50-60 str.Misli se na glavnog junaka stripa a ne dodatnog)nastao je
višak originalnih naslovnica(koje nismo mogli vidjeti)a ponegdje i manjak,pa su domaci crtaci imali praksu i zaradivali za kruh.Negdje(Ken Parker)su izbacivane originalne naslovnice(Milazzo)a zamjenske su dali Kercu,koje nisu imale veze sa motivom originalnih,pa onda ni samoga stripa.Negdje ,kad je ZS ili LMS reprintirala vec objavljeni strip,domaci crtac je crtao nove naslovnice(Kit Teller-Mikica)a negdje su domaci crtaci doslovno prekopirali originalne naslovnice(Kit Teller)a taj sam slucaj našao i u Zagoru.Naime u Zs464.Naivcine iz Elkinsa doslovno je precrtana Ferrijeva naslovnica iz talijanskog Zagora 157,a u
ZS 465.Požar u Norfolku je precrtana Ferrijeva naslovnica iz talijanskog Zagora br.40.(u nas extra Zagor 78).Obe dvije po stilu me
vuce na Plavšica?Ej,šta sam ono htio?Ovo sa naslovnicama vjerovatno svi znate,ali me zanima ima li tko spisak naslovnica iz Zs i Lms koje su radili jugoslavenski crtaci,sa pripadajucim crtacem za svaku naslovnicu???Nemam puno stripova iz ZS i LMS pa mi je teško na osnovu skenova sa ove stranice odrediti koje je koji crtac crtao,osim onih kod kojih postoji potpis i onih koji su karakteristicne za crtaca,da ih se odmah može prepoznati(Mikica..)

Neka živi plemeniti Odin!Dok on živi,živjet ce i besmrtni Asgard!Jer njemu pripada svijet,on je naša volja,naš put i naša moc!




Ne znam zašto misliš da su precrtane naslovne na ova dva Zagora šta spominješ.Možda su samo stavili naslovnu stranicu od drugog romana i to je to,ta nije to bilo prvi put.
A osim toga nije samo to Dnevnik radio.Medutim mora se voditi racuna i o tome da je Dnevnik radio i poslovao u socijalistickim uvjetima kad se nastojalo koliko se god moglo zaposliti što više ljudi.Pa tako su se svugdje izmišljali dodatni i ponekad nepotrebni poslovi kao što je bilo i npr. crtanje naslovnih stranica koje vec postoje.
Medutim i danas, u promijenjenim društvenim uvjetima,odnosno u kapitalizmu imamo slicnu situaciju.Sjetimo se samo Comic stripa gdje skoro niti jedna naslovna stranica nije bila originalna,pa to niko ne spominje.
Ja,koji sam odrastao na Dnevnikovim stripovima, pa tako i na njegovim naslovnicama,ne mogu cjepidlaciti.Meni osobno on ostaje u lijepoj uspomeni.Usporedivati Dnevnik sa kvalitetom npr.Ludensa je isto kao i usporedivati potrošnju goriva osobnih vozila,danas i prije 20-25 godina.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000