forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 fables
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

torca
Average Member



744 Posts

Member since 24/03/2003

Posted - 23/05/2007 : 11:39:41  Show Profile Show Extended Profile  Send torca a Private Message
vec dugo se mislim napisat ovo ili ne. razloga zasto nisam htio je nekoliko i cak i sad mi se nekako cini da je najbolje sta se moze desit da nitko ne odgovori na poruku, al moram ovo izbacit iz sebe.

dakle, fables. imam doma prvih 7 tpb-ova. jedini problem kojeg sam ikad imao s tim stripom je u samoj srzi, odnosno pozadini likova. naravno da znam tko su pinokio, zlocesti vuk ili ljepotica i zvijer, ali npr. nikad nisam cuo za likove tipa boy blue pa cak ni za sestre snow white i rose red. je li stvar kulturne raznolikosti ili sam ja jednostavno neinformiran nije sad ni bitno. strip mi se dovoljno svidio da uvijek na internetu pogledam o komu ili o cemu se radi. i tako je pocelo.

ne sjecam se sad uopce sta sam konkretno trazio, ali naisao sam na intervju intervju s willinghamom iz tcj-a. citav intervju (odnosno ono sta je objavljeno na netu) se nalazi ovdje.
ovo je dio koji me pokopao:

DEPPEY: In an interview that you did for a website called Pop Culture Shock, you equated the basic concept behind Fables to the Jewish Diaspora; you've got characters who originally lived in the Land of Fable and then a great adversary rose up and drove them out, and now they kind of live in little ghettos in pockets around our world. I'm wondering if that was an intentional building block from the beginning, or did the metaphor rise up over time as you developed the concept?

WILLINGHAM: No, that was there from the beginning. As I said, I was raised in a pretty conservative family. My parents were both Scoop Jackson Democrats, which by today's standard would make them, you know, horrid old conservative Republicans. The other aspect of that was that my mother, for reasons that still I do not understand, was rabidly pro-Israel. The only big trip she even wanted to take in her life but she never got to was to go to Israel, and I didn't understand it as a kid, but growing up, the whole story of how the modern nation came about with the partition and the wars and all that -- and just this whole story of the tiny little country with being surrounded on all sides by these vast, vast nations dedicated to its extinction -- I guess it appealed to my mother's sense of "root for the underdog" and if there's any underdog in this world, Israel's it. So I think I just absorbed my mother's love of Israel. Politically, I'm just rabidly pro-Israel and so that, as a metaphor, was intended from the beginning. As a matter of fact, since this interview will be coming out after issue #50, there's a scene in which it's actually stated as fact that Fabletown's battle against the vast Empire, the Adversary, is very much like Israel against the Arab nations. A scrappy little country full of stiff-necked bastards who, the only way we're gonna protect our existence is to make sure that anytime you do anything bad to us, we're going to make you pay horribly. I use that as a formal analogy for the existence of Fabletown and their relationships to the Empire. So that's a roundabout way of saying that yes, that was in there purposely.

nakon sta sam to procitao bio sam minutu izblesiran, procitao sam ponovno tekst jer nisam bio siguran jesam li dobro shvatio sta tu pise, a onda mi je doslo da pobacam sve stripove u kontejner.
ok, sad kad gledam cini mi se da mi se trebala upalit lampica nekoliko puta, ali nije mi bilo ni na kraj pameti da bi uopce mogla postojat takva pozadina. i kad je postojala ona prica s "weapon of magical destruction" izgledalo mi je sve kao zajebancija, al sad vise ne znam. politicka propaganda? mozda, ne bi me cudilo.

ono sta mi najvise (ili mozda jedino) smeta je sta se radi o stripu koji mi je bio izuzetno drag. svidjalo mi se vise-manje sve vezano uz njega. na kraju krajeva ne bi me bas svako govno potaklo da se informiram na drugom mjestu cisto da bih ga bolje shvatio. ukratko: uzivao sam ga citat. i sad se osjecam kao mulac kad shvati da ne postoji dida mraz (odnosno da BAJKE ne postoje).
ono sta je najgore je da, kad bi mi netko htio moje moje objektivno misljenje o fables, mogao bih govorit samo u superlativima. uz jedno tuzno, veliko "ALI" na kraju.

i tako... to bi bilo to. nemam vise nista posebno za rec. jesu li drugi imali slicno iskustvo? s nekim drugim stripom? otvorite dusu. ili nemojte.

Markos
Webmaster



Croatia
29218 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 23/05/2007 : 11:56:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Pa snow white bi trebala biti snjeguljica a rose red crvenkapica, valjda? Ili sam ja nesto gadno zabrijao?

Inace, da, i meni si upravo zgadio strip koji mi je bio prilicno zabavan. Koji bulšit jebote. Jadan Izrael.

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

Dok Lester
Advanced Member

5078 Posts

Member since 15/11/2001

Posted - 23/05/2007 : 12:09:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Dok Lester a Private Message
kaj nije crvenkapica red riding hood?

"When I do good, I feel good; when I do bad, I feel bad, and that is my religion."
Go to Top of Page

Witchblade
Senior Member



Croatia
2754 Posts

Member since 22/07/2002

Posted - 23/05/2007 : 12:12:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Witchblade a Private Message
quote:
Pa snow white bi trebala biti snjeguljica a rose red crvenkapica, valjda? Ili sam ja nesto gadno zabrijao?



Ne. Ova Snow-white (njem. Schneeweißchen) nema veze (osim sto se isto zovu) s mnogo poznatijom Snjeguljicom (njem. Schneewittchen), nego je lik iz druge bajke brace Grimm.

Progress, changing
Growing then giving up
Go to Top of Page

Digging Bill
Junior Member



Croatia
418 Posts

Member since 29/06/2004

Posted - 23/05/2007 : 12:12:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit Digging Bill's Homepage  Send Digging Bill a Private Message
quote:
Originally posted by Markos

Pa snow white bi trebala biti snjeguljica a rose red crvenkapica, valjda? Ili sam ja nesto gadno zabrijao?

Inace, da, i meni si upravo zgadio strip koji mi je bio prilicno zabavan. Koji bulšit jebote. Jadan Izrael.

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy



Ovdje bi mogla bit rijec o jednoj Andersenovoj bajci, mislim da je naš prijevod bio Snježana i Ružica, sjecam se da su mi je citali kao klincu
Go to Top of Page

Constantine33
Average Member



Croatia
670 Posts

Member since 02/11/2005

Posted - 23/05/2007 : 12:36:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit Constantine33's Homepage  Send Constantine33 a Private Message
ne rijec je o grimmovoj bajci, ali mislim da si pogodio prijevod.... njih dvi su u njoj sjebale neke zloceste patuljke, pa se medvjed pretvorio u princa, pa ga je snow-white oženila, a da ne bi ni rose-red ostala kratkih rukava ka utješnu nagradu je dobila njegovog brata

tako bar kaže wikipedia, da ne ispadne da se ja tu sad nešto pravim pametan ;)

____________________________
Skip the dramatic pauses. I can only give a shit for very short intervals.
Go to Top of Page

torca
Average Member



744 Posts

Member since 24/03/2003

Posted - 23/05/2007 : 12:43:07  Show Profile Show Extended Profile  Send torca a Private Message
da, na engleskom postoje 2 lika iz bajki pod imenom snow white.
ova u fables nije nasa snjeguljica, a crvenkapica se pojavljuje u kasnijim epizodama pod imenom red riding hood.
Go to Top of Page

zveles
Advanced Member



Croatia
3973 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 23/05/2007 : 12:59:21  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message
zanimljivo je vidjeti u kojem smijeru odu necije karijere. willingham je oduvijek bio los crtac stripova i tek osrednji scenarist. a onda jednog dana, kada je po stoti put htio vertigu prodati neki svoj novi pretenciozan scenarij, shelly bond ga je odbila i umjesto toga mu ponudila da razradi njen koncept i pocne pisati seriju koja bi bila bazirana na likovima iz bajki. tako su krenuli fables koji, zapravo, inicijalno uopce nisu willinghamov projekt. on se ovdje odlicno snasao, tu nema dvojbe, ali imam osjecaj da je sam nesto novo "smislio" opet bi to bio pretenciozan bullshit kao, npr. njegov proposition player. ovako, danas, ni kriv ni duzan, bill willingham pise trenutno najkomercijalniji vertigo naslov i ponesem njegovim uspjehom daje pretenciozne bullshit interviewe. rekli bi ljudi, na zapadu nista novo...

http://zveles.blogspot.com/
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29218 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 23/05/2007 : 13:04:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Sorry, my bad.

No, svejedno, ovaj me interview poprilicno izivcirao. Rijesit cu se fables.

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

torca
Average Member



744 Posts

Member since 24/03/2003

Posted - 23/05/2007 : 13:23:34  Show Profile Show Extended Profile  Send torca a Private Message
nemoj samo bit impulzivan.
moze se citat strip i bez uvlacenja u spomenute splacine. al "magija" vise nikad bit postojat.
Go to Top of Page

beli luk
Average Member



Serbia
795 Posts

Member since 18/06/2006

Posted - 23/05/2007 : 18:38:01  Show Profile Show Extended Profile  Send beli luk a Private Message
Pa covek ima svoje misljenje. Poprilicno razlicito od mog, a koliko vidim i od ostalih ljudi na forumu.
Ja sam tu pricu sa razocaranjima i ostalim "scenskim" neprilikama prosao kroz hardcore punk scenu, pa se sad sa stripovima nesto preterano ne unosim. Mislim da bih sad mogao da citam i neki Hitlerov strip bez preteranog nerviranja.
Frank Miller pise Batman-a koji se bori protiv Osame bin Ladena. Smorio sam se, ali prosto necu taj strip ni procitati, tako da ce Miller i dalje da mi ostane drag. Da, ponekad je bolje ne znati sve...
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 23/05/2007 : 19:47:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Svaki razlog za pljuvanje po Willinghamu je dobar razlog. ;)

--
"Heiliger $*#@!!! Eine saugroße Miezekatze läuft loss in der Strasse!!"
Go to Top of Page

zlatkob
Average Member

Croatia
633 Posts

Member since 24/02/2006

Posted - 23/05/2007 : 23:47:20  Show Profile Show Extended Profile  Send zlatkob a Private Message
Ništa novo. Ništa cudno. Postoje "pozadine" iza vecine stripova. Motivi su raznoliki i treba imati odredena "cula" za prepoznavanje. To svejedno ne mijenja cinjenice poput "odlican crtež", "zabavna naracija", i slicno.
Go to Top of Page

wanderer
Advanced Member



United Arab Emirates
3489 Posts

Member since 18/08/2004

Posted - 24/05/2007 : 08:48:32  Show Profile Show Extended Profile  Send wanderer a Private Message
quote:
Originally posted by zlatkob

Ništa novo. Ništa cudno. Postoje "pozadine" iza vecine stripova. Motivi su raznoliki i treba imati odredena "cula" za prepoznavanje. To svejedno ne mijenja cinjenice poput "odlican crtež", "zabavna naracija", i slicno.


slažem se s tobom, to i dalje ne mijenja te cinjenice, procitao sam desetak epizoda i jako mi se svidjelo, nastavljam i dalje sa citanjem, bez obzira na Izrael

quote:
Originally posted by zveles
...ovako, danas, ni kriv ni duzan, bill willingham pise trenutno najkomercijalniji vertigo naslov i ponesem njegovim uspjehom daje pretenciozne bullshit interviewe. rekli bi ljudi, na zapadu nista novo...


ma imamo takvih "svijetlih" primjera i kod nas na balkanu u susjednim istocnim zemljama, ali to ne znaci da im izdanja nisu vrhunska ...
Go to Top of Page

Mailman
Senior Member



Croatia
1690 Posts

Member since 26/12/2001

Posted - 24/05/2007 : 10:54:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Mailman a Private Message
Meni su Fables definitivno najdraži strip, i takoder imam sve TPB-ove (do Wolves). Moram priznati da me isto nekako zagrebao Bigbyjev monolog o Izraelu, pomislio sam si "WTF?", pa samo poslije vidio u nekom (vjerojatno baš tom) intervjuu da su Fablesi metafora za Izrael.
Medutim, buduci da ne gajim zaista nikakve osjecaje, bilo pozitivne, bilo negativne, prema Izraelu, mislim da cu moci i dalje uživati u stvarno predobrom stripu, usprkos ALIju...

How do you know that my dimwitted inexperience isn't merely a subtle form of manipulation, used to lower people's expectations, thereby enhancing my ability to effectively manuever within any given situation?
Go to Top of Page

Toninho
Advanced Member



Croatia
3825 Posts

Member since 15/05/2004

Posted - 24/05/2007 : 20:20:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Toninho a Private Message
sve je stvar gledanja
prosjecnom ameru je sasvim normalno nabit 5 metarsku zastavu isprid kuce
mi bi se s takvim sprdali
sto ljudi sto cudi
iz našeg kuta gledanja masu amera šta sam procita su profašisticki i bolno jednosmjerni
no moraju oni još puno jašit da bi dostigli Mirka i Slavka
Go to Top of Page

Toninho
Advanced Member



Croatia
3825 Posts

Member since 15/05/2004

Posted - 24/05/2007 : 20:21:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Toninho a Private Message
i sjebo si me torca
vec se neko vrime spremam na fables
Go to Top of Page

Herr BIG BAD WOLF
Junior Member



Croatia
332 Posts

Member since 27/04/2007

Posted - 25/05/2007 : 02:21:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Herr BIG BAD WOLF a Private Message
vrlo, vrlo cesto u zapadnoj pop kulturi, na najglupljim mogucim primjerima je to dokazivo, sve je puno politicke propagande.

recimo, isto pro-izraelski primjer.

Battlestar galactica.

Dvanaest plemena (dvanaest planeta) cine narod bez doma, koji je osvojen. Moraju se skitati po bijelom svijetu (semiru) da nadu novi dom, a proganjaju ih bešcutni monoteisti (Cylon - jesu monoteisti, jesu bešcutni = pa AI su). Vodi ih prorok (predsjednica) koji ih uci da nikad ne smiju prestati biti vjerni svojim obicajima. Putokaz prema domu i, time, nadu nalaze u Petoknjižju iliti Tori (oni tekstovi iz serije).

Monoteisti medu protagonistima imaju posijane agente spavace koji su neuhvatljivi i ne prežu pred nicim, pa ni pred time da postanu bombaši samoubojice.

Takoder, protagonisti su stvorili monoteisticke megolamane robote. Judaizam, tocnije Stari zavjet, iliti cijeli Abraham/Ibrahim moment, prihvacen je i u Kršcanstvu i Islamu.

U jednoj epizodi cak postoji nedovoljno patriotski segment ljudi koji misle da ce Cylonci prestati naganjati ljude ako im se ljudi predaju, odnosno ako prepuste monoteistickom teroru.

Terorizmu, to jest.

Vojno vodstvo u seriji jasno utvrduje da popuštanje terorizmu nije opcija.

Argument na kraju epizode je još jedan bombaš-samoubojica (ovaj put covjek).

Uglavnom...paralela je prilicno ocita.

a ako je ta pojava propagande toliko cesta, nikako ne treba biti iznenaden kada je se nade u stripu.

Pa cak je i (ja mislim pomalo precijenjeni) Frank Miller napravio epizodu Batmana u kojoj Mracni vitez tamani teroriste iz Al Qaide.

Toliko....d




__________________

"Judo plesacu!"
Go to Top of Page

The Hammer of Hell
Average Member

Croatia
945 Posts

Member since 10/12/2006

Posted - 25/05/2007 : 07:26:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit The Hammer of Hell's Homepage  Send The Hammer of Hell a Private Message
quote:
Originally posted by Herr BIG BAD WOLF

vrlo, vrlo cesto u zapadnoj pop kulturi, na najglupljim mogucim primjerima je to dokazivo, sve je puno politicke propagande.

recimo, isto pro-izraelski primjer.

Battlestar galactica.

... bla bla bla



Ako ne znaš o cemu govoriš, manje je bolje.
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 25/05/2007 : 09:07:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Stara Galaktika je bila bazirana na Mormonima, ne Jeverejima.

Nova Galaktika, koja na pocetku trece sezone prikazuje svoje glavne junake kao bombaše samoubice, podržava vojnu diktaturu?

Aha.

--
"Heiliger $*#@!!! Eine saugroße Miezekatze läuft loss in der Strasse!!"
Go to Top of Page

beli luk
Average Member



Serbia
795 Posts

Member since 18/06/2006

Posted - 25/05/2007 : 21:58:59  Show Profile Show Extended Profile  Send beli luk a Private Message
Veliki zli vuce, tvoj post mi malo vuce na "teoriju zavere". Jebiga, "sta je bilo bice, niceg novog pod suncem".
Go to Top of Page

night
Senior Member



Serbia
1544 Posts

Member since 07/07/2006

Posted - 26/05/2007 : 14:54:51  Show Profile Show Extended Profile  Send night a Private Message
Galaktika je odlicna,mislim da traziti pozadinu u svemu nije potrebno.Osim toga bolje pitanje je ko je lepsi Sajlonac:ona plavusa ili Atena/Boomer?
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25157 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 26/05/2007 : 15:01:17  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
Evo ja da ispadnem glup pa da pitam: zato što je autor nekog stripa naklonjen Jevrejima je dovoljan razlog ne citati taj isti strip????

Don't worry. I didn't see it --- 'cause I
have no vision.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29218 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 26/05/2007 : 15:02:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Ne, naravno, nego politicki stav i poruka koju salje preko svog stripa.

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25157 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 26/05/2007 : 15:15:19  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
quote:
Originally posted by Markos

Ne, naravno, nego politicki stav i poruka koju salje preko svog stripa.

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy



Ne znam strip na žalost, ali ako sam dobro shvatio, oni koji su ga citali nisu znali za tu poruku pre ovog intervjua?? Ili se varam? Znaci da ta poruka i nije toliko jasna, a možda i nije namenjena citaocima vec je jednostavno autorov nacin da neka svoja razmišljanja otelotvori. Ako to nije nametljivo uradjeno(kao što verujem da nije, inace biste vec ranije pricali o tome), onda ne vidim baš veliki problem..Naravno, svako drugacije razmišlja.
Znam par ljudi koji su ponekad voleli da cuju nešto od Georga Michaela. Onda se saznalo da je on peder i oni od tada nece ni za cuju za njega zato "što ne slušaju pedersku muziku"...Latentnost, homofobija, bem li ga..
A ove dve price mi malo lice.. Naravno ako sam dobro skapirao ovo sa Fables..

Don't worry. I didn't see it --- 'cause I
have no vision.

Edited by - manhunter on 26/05/2007 15:15:48
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6221 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 26/05/2007 : 15:23:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
quote:
Originally posted by torca
ukratko: uzivao sam ga citat. i sad se osjecam kao mulac kad shvati da ne postoji dida mraz (odnosno da BAJKE ne postoje).


Bajke postoje, nisu stvarne, ali postoje.
Inace i meni idu ovakvi stavovi na kurac.
I manhunter, autor nije "naklonjen Jevrejima", nego je "bijesno odan" ideji i manifestaciji jevrejske države Izraela i kako svaku silu treba naplatiti stostruko.

Cool, like the other side of the pillow: http://www.stripopeka.com/ ||| A na ulici sa svake strane/filijale, uredi/iz njih plaze birokrate/jao ljudi, pa ja se bojim! ||| Lavirint in English: http://stickythis.com/lavirint ||| A mi smo stranci u vlastitoj zemlji zbog ljudskog šljama.
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000