forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Bonelli u Srbiji- Veseli cetvrtak!!!
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 104

---dp---
Advanced Member

17231 Posts

Member since 26/10/2001

Posted - 14/02/2008 : 04:55:28  Show Profile Show Extended Profile  Send ---dp--- a Private Message
Eto, savic je to dobro rekao, ja nisam umeo da definisem samo sam napisao kako mi je taj Zagor onaj "pravi". Zaista taj stari krik deluje mocno, mozda zbog neke podsvesne analogije sa Tarzanom, mozda sam po sebi deluje mocnije. Lepo je rekao i to za "kokosku koja se davi"
Go to Top of Page

Colt
stripovi.com kum

3296 Posts

Member since 18/10/2001

Posted - 14/02/2008 : 14:24:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Colt a Private Message
quote:
Originally posted by ---dp---

Evo odmah par pitanja za Colt-a, prvo u vezi prevoda, posredno:

1. Zasto ste Zagorov krik ostavili kao u originalu? Znamo da ga je "Dnevnik" samoinicijativno "prepevao" u AAAAAAAAAAA, ali i "Vannini" i "Abaton" su se drzali istog, onako kako je navikla vecina citalaca u Srbiji. Doduse, ne mogu da se setim kako je bilo kod "Horusa" (mislim da su oni ipak ostali verni originalu). Meni je nekako "pravi" Zagor ipak onaj sa tim krikom na koji smo navikli.

2. Da li ste zaboravili, ili ste namerno izostavili podnaslove u stripu? I tu sam nekako navikao na one klasicne "Dnevnikove", bez obzira sto su u tom pogledu svi ostali izdavaci ostali verni originalu.

3. Naslov za sledeci broj Zagora preveden je kao "Teror u muzeju". Ja nemam veze sa italijanskim, ali broj 2 extra Zagora koji se u originalu zove "Terrore" preveden je kao "Uzas". Mozda je trebalo i ovaj strip prevesti malo fleksibilnije i nazvati ga "Uzas u muzeju", jer rec teror vise asocira na terorizam, posebno u novije vreme, pa je moj predlog da ipak tako uradite (ako ga niste vec odstampali), a meni takav naslov i zvuci lepse.

4. Sigurno ste primetili omaske u impresumu u vezi sa pisanjem imena Nolitta i Boselli.

5. U prethodnim postovima sam napisao kako je rikna fenomenalna. Nakon pocetnog odisevljenja, ipak mislim da bi ona sasvim lako mogla biti mnogo bolja. Pre svega, previse je 4 vrste slova (fonta) na samo jednoj rikni, bez obzira sto je rec o logou "Zagor" i "Veseli cetvrtak". Makar su onda broj i naslov trebali biti napisani istim fontom. Uz to, jako je losa kombinacija boja kod logoa "Zagor", jer se crna i plava boja prosto "guse". Treba tu dosta poraditi, dok je jos vreme.

6. Dizajn "Dilan Doga" kako je najavljen za sledeci broj je uzasan. Ne znam kako zaista izgleda, videcemo. Tek tu treba dosta poraditi.

7. Prevod je fantastican, kao sto sam vec rekao, sasvim je u duhu naseg jezika i tu ne treba nista menjati, i bas mi lezi, mnogo mi je vece zadovoljstvo bilo citanje ovog stripa u poredjenju sa bilo kojim "Ludensovim", ali deo toga lezi u samom jeziku, tako da sigurno Hrvatima mnogo vise lezi "Ludensov" prevod. I pored toga, "Ludensov" prevod bi mi mnogo vise lezao da je uradjen "lezernije", a da ne govorim o brojnim greskama na koje su ukazivali mnogi na ovom forumu. Dakle, u ovom segmentu ste mi bolji od "Ludensa" te u tome ne menjajte nista.



1. Odluceno je da se zadrzi originalna verzija krika.

2. Namerno su izostavljeni jer su mnogobrojni citaoci navikli na "Dnevnikova" izdanja u kojima nema tih podnaslova.

3. Postojalo je nekoliko predloga za naslov : Uzas, Teror, Strava, Horor...rec "uzas" se na italijanskom oznacava terminom "orrore" dok je "terrore" vise sinonim za stalnu pretnju i izazivanje straha i neizvesnosti, cega ima napretek u pomenutom broju.

4. Greske u stampanju koje bi trebalo da su vec korigovane

5. i 6. Ovo ce biti prosledjeno dizajnerskom odeljenju, jer su ipak oni zaduzeni za taj segment.

7. Logicno je da verzija na hrvatskom jeziku vise odgovara tamosnjim citaocima, jer su istorijski Hrvati daleko povezaniji sa Italijom, i lakse im je da koriste odredjene termine i fraze (recimo one sa religioznom konotacijom).
Go to Top of Page

---dp---
Advanced Member

17231 Posts

Member since 26/10/2001

Posted - 14/02/2008 : 16:24:55  Show Profile Show Extended Profile  Send ---dp--- a Private Message
Hvala na odgovorima. Kad je u pitanju navika na "Dnevnikova" izdanja, meni bi vise prijalo da ste zadrzali krik, a ostavili podnaslove, ali ukusi su razliciti.... Sto se tice naslova, "Uzas" (pa i "Horor") neuporedivo bolje zvuci i mnogo je privlacnije za potencijalno novog citaoca koji ugleda strip na kiosku.

Edited by - ---dp--- on 14/02/2008 16:27:45
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39988 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 14/02/2008 : 17:09:56  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message
Ma naslov sam po sebi nije uopste los... Mnogo je bolje nego "Kad Zagor pobjesni" ali stvarno bih vise voleo da je ostao onaj stari krik... Moze li se to nekako ispraviti???? Ima li nade za "AAAAAAAAAAAAA"???? Ili ostaje "AIK"? :(
Go to Top of Page

boromir
New Member



Serbia
196 Posts

Member since 21/01/2007

Posted - 14/02/2008 : 21:41:36  Show Profile Show Extended Profile  Send boromir an ICQ Message  Send boromir a Private Message
Sto bi rekli u jednom filmu:
Evo ovako deco slazem se da to cudo mora da proradi velike smo pare ulozili u to ali nikako se ne slazem da eksperimentisete na nama citaocima!
Za svaku je pohvalu da ce bit stripova Boneli edicije i ovdje ali par stvari...
1.Kvalitet papira bar broja koji ja kupih je katastrofalan
2.neke stranice u stripu se mogu gledat samo s 3d naocalama
3.ajde nekako cu i oprostiti jer je 1 broj al praznih oblaka i cudnih linija mi je dosta
4.Logo more bit bolji
5.sve ostalo je za svaku pohvalu i ako nadjem jos nesto vrlo rado cu replicirat




Alessandro Chiarolla za predsjednika Italije!!!
Go to Top of Page

danielp
Senior Member



Serbia
1354 Posts

Member since 29/05/2004

Posted - 14/02/2008 : 21:45:31  Show Profile Show Extended Profile  Send danielp a Private Message
Zna li neko oce li ovih 30 epizoda koje su najavljene od ova 4 junaka (znaci 120 brojeva) izaci sigurno? Mislim ne znam kako to ide, da li su otkupljena prava za tih 120 pa moraju da izadju ili ce da stanu kao i ostali izdavaci ako ne bude isla prodaja?
E i dajte neki podatak o prodaji bas me interesuje kolko je prodato Zagora od onih 10.000. primeraka?
da i sto ih vracaju iz trafika ako se ne prodaju za nedelju dana? Ja sam hteo danas da uzmem Zagora ali je vracen, ali sam zato nasao Dilana...
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39988 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 14/02/2008 : 21:46:43  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message
Ko ti kaze da je vracen??? Ja sam danas po Zrenjaninu video bas na svim trafikama...
Go to Top of Page

Man_of_Steel
Advanced Member



Serbia
3708 Posts

Member since 24/10/2007

Posted - 14/02/2008 : 21:52:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Man_of_Steel a Private Message
quote:
Originally posted by sawitch

Ko ti kaze da je vracen??? Ja sam danas po Zrenjaninu video bas na svim trafikama...


Tako je!
Verovatno je samo prodat.
Zagor ostaje na trafikama dok ga ne zameni novi broj.
Dakle mozemo da cekamo kraj meseca i da u zadnjem trenu ugrabimo 4 stripa!!! BOMBA!!!

Whenever You need hard center, I will be there...
Go to Top of Page

---dp---
Advanced Member

17231 Posts

Member since 26/10/2001

Posted - 14/02/2008 : 22:05:23  Show Profile Show Extended Profile  Send ---dp--- a Private Message
quote:
Originally posted by boromir

Sto bi rekli u jednom filmu:
Evo ovako deco slazem se da to cudo mora da proradi velike smo pare ulozili u to ali nikako se ne slazem da eksperimentisete na nama citaocima!
Za svaku je pohvalu da ce bit stripova Boneli edicije i ovdje ali par stvari...
1.Kvalitet papira bar broja koji ja kupih je katastrofalan
2.neke stranice u stripu se mogu gledat samo s 3d naocalama
3.ajde nekako cu i oprostiti jer je 1 broj al praznih oblaka i cudnih linija mi je dosta
4.Logo more bit bolji
5.sve ostalo je za svaku pohvalu i ako nadjem jos nesto vrlo rado cu replicirat







To mora da si kupio neki drugi strip... Kvalitet papira je odlican, skoro da je jednak "Ludensovom", cak je kvalitetom blizi "Bonellijevom".
Go to Top of Page

Man_of_Steel
Advanced Member



Serbia
3708 Posts

Member since 24/10/2007

Posted - 14/02/2008 : 22:06:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Man_of_Steel a Private Message
quote:
Originally posted by ---dp---

quote:
Originally posted by boromir

Sto bi rekli u jednom filmu:
Evo ovako deco slazem se da to cudo mora da proradi velike smo pare ulozili u to ali nikako se ne slazem da eksperimentisete na nama citaocima!
Za svaku je pohvalu da ce bit stripova Boneli edicije i ovdje ali par stvari...
1.Kvalitet papira bar broja koji ja kupih je katastrofalan
2.neke stranice u stripu se mogu gledat samo s 3d naocalama
3.ajde nekako cu i oprostiti jer je 1 broj al praznih oblaka i cudnih linija mi je dosta
4.Logo more bit bolji
5.sve ostalo je za svaku pohvalu i ako nadjem jos nesto vrlo rado cu replicirat







To mora da si kupio neki drugi strip... Kvalitet papira je odlican, skoro da je jednak "Ludensovom", cak je kvalitetom blizi "Bonellijevom".


Kvalitet a i sam vez su na visokom nivou!

Whenever You need hard center, I will be there...
Go to Top of Page

boromir
New Member



Serbia
196 Posts

Member since 21/01/2007

Posted - 15/02/2008 : 13:19:32  Show Profile Show Extended Profile  Send boromir an ICQ Message  Send boromir a Private Message
Mozda sam se lose izrazio papir jeste dobar al su stranice blede to je do stamparije gde bi trebalo bit crno deluje kao izbledelo sto su vidim popravili kod Dylana i to je za svaku pohvalu....

Alessandro Chiarolla za predsjednika Italije!!!
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22426 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 15/02/2008 : 14:52:03  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message
quote:
Originally posted by danielp

Zna li neko oce li ovih 30 epizoda koje su najavljene od ova 4 junaka (znaci 120 brojeva) izaci sigurno? Mislim ne znam kako to ide, da li su otkupljena prava za tih 120 pa moraju da izadju ili ce da stanu kao i ostali izdavaci ako ne bude isla prodaja?
E i dajte neki podatak o prodaji bas me interesuje kolko je prodato Zagora od onih 10.000. primeraka?
da i sto ih vracaju iz trafika ako se ne prodaju za nedelju dana? Ja sam hteo danas da uzmem Zagora ali je vracen, ali sam zato nasao Dilana...


i ja juce kad sam kupovao Dylana, bio je još jedan preostali Zagor!

Iz Vršca stiže glas, u vinu leži spas, ko vino ne pije, taj nek se ubije!!!
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11090 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 15/02/2008 : 15:07:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message
quote:
Originally posted by danielp

Zna li neko oce li ovih 30 epizoda koje su najavljene od ova 4 junaka (znaci 120 brojeva) izaci sigurno? Mislim ne znam kako to ide, da li su otkupljena prava za tih 120 pa moraju da izadju ili ce da stanu kao i ostali izdavaci ako ne bude isla prodaja?
E i dajte neki podatak o prodaji bas me interesuje kolko je prodato Zagora od onih 10.000. primeraka?
da i sto ih vracaju iz trafika ako se ne prodaju za nedelju dana? Ja sam hteo danas da uzmem Zagora ali je vracen, ali sam zato nasao Dilana...



Mislim da nisu otkupljena prava na sve nego na desetak epizoda, prema informacijama koje ja imam, no i da jesu... izdavac može prekinuti objavljivanje nerentabilnog serijala.

Teško je odmah imati podatke o prodaji jer se sigurno stripovi najprije vracaju na skladište distributera a tek onda prema izdavacu.

E tu ce biti zajeb ako su kod vas takva distributerska pravila. 7 dana je premalo da bi se prodao bilo kakav znacajniji tiraž. Kod nas tek izlazak novog broja istog junaka povlaci prethodni broj sa kioska. Što znaci da su na kioscima po misec ili dva dana, osim Zagora i AF koji idu svako 3 tjedna ali oni se i najbolje prodaju pa taj period toliko ne utjece na eventualno smanjenje prodaje.

Ovoga lita smo imali ssmišnu situaciju sa Mark specijalcem koji u stvari ne postoji ali je takticki obican trobroj preimenovan u specijal kako bi se mogao istovremeno pojaviti na kioscima sa redovnim izdanjem ne uvjetovavši njegovo povlacenje.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26470 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 15/02/2008 : 15:57:44  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message
tek se pocelo prodavati a ekipu vec zanima koliko se komada prodalo,koliko ce komada izaci i kad ce izdavac krepatiljudi,kupujte ako vam se ti stripovi svidaju i dajte podršku ,kupnjom!

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7363 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 15/02/2008 : 16:01:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message
quote:
Originally posted by jaki

tek se pocelo prodavati a ekipu vec zanima koliko se komada prodalo, koliko ce komada izaci i kad ce izdavac krepati



Što su, s obzirom na kratku i neslavnu povijest izdavanja Bonelli izdanja u Srbiji u zadnjih par godina, ipak sasvim razumljiva pitanja.
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39988 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 16/02/2008 : 20:45:45  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message
Zna li iko da li ce i kod nas krenuti neke serije od pocetka??? Da li ce izlaziti nesto kao Zagor Extra i slicno... I da li ce izlaziti nesto u HC varijanti??? Pitam jer bih da isplaniram nesto drugo onda sa svojim stripovima...
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7362 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 16/02/2008 : 22:25:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message
quote:
Originally posted by Colt

Mister No krece od broja 292



Imam jedno pitanje u svezi ovog.
Zar nebi bilo zgodnije da se krenulo tamo gdje je Vanini stao, odnosno od broja 282?
Ovako mislim da ce ta rupa ostati, jer ne vjerujem da ce Ludens izdržati još dugo s MrNo-om!

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 16/02/2008 22:25:43
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39988 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 16/02/2008 : 22:35:26  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message
Ne znam koja im je politika bila, ali ja mislim da su trebali od prvog broja da krenu...
Go to Top of Page

weljko94
Advanced Member



Serbia
3015 Posts

Member since 08/02/2008

Posted - 16/02/2008 : 22:40:39  Show Profile Show Extended Profile  Send weljko94 a Private Message
dajte ljud kako mozete reci da je stampa losa.prvi broj je a stampa je fantasticna ista kao ludensova(po meni i bilja),jedino da se poradi na malim greskama,ali najvaznije je da istraje!!!!!srecno

Tebi pripada kraljevstvo zaborava na cijim
granicama padaju sve maske,pa se tako prema tvojoj palati približavamo lišeni secanja, godina i kao bezimena bica ulazimo u božanski putir,nalik na kakvu vatrenu hostiju
Go to Top of Page

bitola
Average Member



USA
821 Posts

Member since 22/02/2003

Posted - 17/02/2008 : 00:34:54  Show Profile Show Extended Profile  Send bitola a Private Message
A u Makedoniji nema pa nema.
Dobio sam informacije da ce u Makedoniji dolaziti samo ono sto se ne bude prodalo, i to za zakasnjenem od 30-40 dana, sto stvarno nije fer.
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39988 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 17/02/2008 : 01:06:06  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message
Nemoj da se bojis, mislim da ces dobiti svoje primerke, samo nije to to kad kasni mesec i po dana...
Go to Top of Page

quaresma
Average Member



Bosnia and Herzegovina
643 Posts

Member since 07/08/2007

Posted - 17/02/2008 : 01:20:38  Show Profile Show Extended Profile  Send quaresma a Private Message
U Makedoniju ce doci kad tad a sta cemo mi u Bosni pih

Kad ce ZS i LMS od prvog broja???? :) :) :)
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39988 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 17/02/2008 : 01:21:44  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message
Vi imate imaginarne stripove... :-) Salim se, moras zaduziti nekog da ti kupi i salje.. Ako te zanimaju...
Go to Top of Page

---dp---
Advanced Member

17231 Posts

Member since 26/10/2001

Posted - 17/02/2008 : 07:53:25  Show Profile Show Extended Profile  Send ---dp--- a Private Message
Moze se traziti presek stanja od distributera nakon nekog vremena, ali i to se, naravno, placa dodatno. Mislim da ne treba brinuti o sudbini ovih izdanja jer je cena od 150 dinara dovoljna da opstanu i uz znatno manju prodaju, a u prilog rentabilnosi ide i cinjenica da sami sebi stampaju. Uz sve to, potencijalno citalastvo u Srbiji se znacajno uvecalo tokom ove tri godine od kada ne izlaze "Abatonova" izdanja, tome je svakako doprinela pojava "Luxorovih" stripova, "Ludensovih" iz rimitende, da ne govorim koliko je vise ljudi preko ovog foruma ponovo pocelo da cita stripove za sta je, posredno naravno, zasluzno sirenje internet kulture kod nas, u prvom redu brojni provajderi jeftinog flat interneta sto su u pocetku bili provajderi wireless pristupa i u novije vreme ADSL-a, a znacajan je i porast opste racunarske kulture zahvaljujuci niskim cenama racunara, novim tehnologijama, povoljnim kreditima... sve je to doprinelo cinjenici da se mnogo vise potencijalnih citalaca stripova, ponavljam, putem ovog sajta (a i slicnih), ponovo pozeli citanja stripova i postane potencijalni citalac.

Uz sve to, podrska citalaca koju oni daju kupovimom ovih stripova, takodje se povecala, posebno zbog cinjenice da su prethodni pokusaji izdavanja "Bonellijevih" stripova u Srbiji propali pa zbog bojazni da se to ne desi po ko zna koji put mnogi kupuju i one stripove "Veselog cetvrtka" koje mozda inace ne bi kupili (primera radi, i ja sam, nakon prvobitne namere da ne kupujem Mister Noa, odlucio da ga ipak kupujem, upravo iz tog razloga). Dampira necu kupovati jer me uopste ne zanima.

Nadam se samo da se novi izdavac nece previse rasplinuti sa previse novih izdanja jer bi to, sasvim moguce, dovelo do pada prodaje nekih od ova cetiri koja trenutno imamo. Tako, primera radi, sasvim sigurno necu kupovati Texa a niti bilo kojeg novog "Bonellijevog" junaka izuzev Marti Misterije.

Edited by - ---dp--- on 17/02/2008 08:02:49
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 17/02/2008 : 09:06:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
quote:
Originally posted by ---dp---

2. Da li ste zaboravili, ili ste namerno izostavili podnaslove u stripu? I tu sam nekako navikao na one klasicne "Dnevnikove", bez obzira sto su u tom pogledu svi ostali izdavaci ostali verni originalu.


U novijim brojevima u Italiji više nema podnaslova. To je bilo stavljeno zato što je u nekom italijanskom propisu pisalo da magazinska/kioska publikacija mora da ima Sadržaj, pa su zato stavljali podnaslove. Sada je taj propis izmenjen - pa su i oni to izbacili.

A ako je i kod Italijana to bilo na silu...

DISCLAIMER: Mišljenja izražena u mojim postovima mišljenja su jednog forumaša, a ne izdavackih kuca sa kojima saradjujem. Ko hoce da se raspravlja u vezi njih – može, naravno, ali raspravlja se sa forumašem Djoletom, ne sa „urednikom toga-i-toga” ili „prevodiocem toga-i-toga”. Za zvanicno mišljenje u vezi nekog izdanja, dogadjaja ili licnosti možete se obratiti izdavackim kucama putem njihovih zvanicnih kanala komunikacije. Hvala.
Go to Top of Page
Page: of 104 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.33 seconds. Snitz Forums 2000