forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Imam rješenje za popularizaciju stripova
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

1Euro
Advanced Member



12449 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 22/12/2008 : 15:16:07  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
Eto,da ne pišem samo po svaštari od sada cu dati veci doprinos i kod stripova zbog kojih sam i ovdje.
Bilo je vec više puta razgovora kako su stripovi preskupi,kako stripove malo ljudi kupuje,cita,kako klinci igraju igrice a ne citaju stripove i sve te stvari.I sve to je naravno istina.Ovakvo stanje kao što je sada sigurno nije dobro za nikoga.Izdavaci prodaju premalo pa se junaci gase,preprodavaci hoce da zarade pa je sve vrlo skupo,....i sad sam se ja setio zašto ne postoje strip knjižare?
Recimo striparnice samo prodavaju stripove,to nije isto.Zašto netko nema strip knjižaru i iznajmljuje strip komad po jednu kunu recimo.Ne mora imati glancere,nego da stripovi imaju sve strane i to je dovoljno.Znam da cete reci da se to ne isplati ali isto je sa knjižnicama.I knjižnice su neprofitabilna ustanova,što znaci da njima ne treba da prave neki veliki novac da bi preživjeli,nego je njihova svrha obrazovanje ljudi.Znaci oni se financiraju iz ministarstva za kulturu ili št aja znam,od države izgleda.Isto tako bi moglo se pronaci neko rješenje za stripove.Tu mislim na sve stripove ne samo one novije,strip albume koje možda i ima u nekoj knjižari ali mislim i stripove ZS i LMS,i miki muster,i Zvitorepcevi stripi,mikijev zabavnik,....i ovi novi naravno isto tako.Mislim da bi tako nešto išlo.Možda bi bilo potrebno da skupimo neke podpise pa da se obratimo ministarstvu za kulturu ili nekom ko je pristojan za ovakve stvari.Jer,time bi djeca pocela da cita stripove,jer sigurno su stripovi z adjecu interesantniji jer ima i slika i teksta a kod knjiga ima samo tekst.Tako da stvarno strip je u zadnje vreme tako nisko pao da ne znam zbog cega ali sigurno ne zaslužuje ovakav stav i ignoransiju svega toga.Kada bi ljudi poceli da citaju stripove onda bi bilo više novih autora koji bi se poceli baviti sa time i mi citaoci bi dobili neke nove junake,neke nove price,...Ako bar nece da se otvore nekakve strip knjižare onda neka barem svaka knjižnica ima neki dio posvecen stripovima,ali ja kad kažem stripovima onda mislim na sve stripove a najviše ZS i LMS,a ne da imaju 5 albuma i to je to.Netko ne radi dobro svoj posao kad je tako.Ako ništa drugo da mi kontaktiramo državu,ili da sakupimo neke podpise(peticiju) pa ce nas možda uzeti ozbiljno.Ili da sami sakupimo stripove i otvorimo neprofitabilnu strip knjižaru.Ljudi bi recimo platili po jednu kunu za svaki strip koji posude.Sigurno bi se skupilo dovoljno novca bar za najam prostora.Recimo ja sam na ovu ideju došao jer sam htio procitati neke stripove,i kako da ih procitam.Necu ici na onlinestripovi.com jer ne volim citati strip putem interneta odnosno racunalnika.Strip se mora citati kako je zamišljeno.I šta sad?Gledao sam po aukcijama i sad treba da platim 10,15 ili više kuna za strip kojeg želim samo procitati.šta cu onda sa njim?Koliko ima stripova kojih kolekcionari ne žele kupiti jer nisu glanceri p asu onda kao bezvrijednosti a netko bi voleo da ga procita i umjesto što se prašina sakuplja na njemu moglo bi ga još 50 ljudi procitati.A ja ne mogu dati za svaki strip kojeg želim samo procitati 10,15 kuna.A onda ce mi stripovi stajati u ormaru.Ili cu ako ih budem htio prodati trebao cijenu spustiti na 5 kuna ako budem uopšte pronašao kupca.A ako bi imali strip knjižare možeš posuditi strip,platiti jednu kunu ili dve ako uzmeš cijelu pricu sa nastavkom,procitaš i vratiš.I za 10,15 kuna možeš citati stripove cijeli vikend.Šta vi mislite o tome?

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 22/12/2008 : 15:29:21  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Nisam ni mislio da neceš naci neko rješenje i za ovu situaciju...
Tek toliko da dodam topicu, imaju i knjižnice dosta stripova za posuditi, u mojoj knjižnici ima cijela gomila stripova, i to onih skupljih.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12449 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 22/12/2008 : 15:33:54  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
da znam da postoje knjižnice koje imaju neke od stripova pogotovo ove nove,skupe,kolorne i tako,...sve je to ok ali zašto ne bi imali i te stare ZS i LMS.Recimo ako stari ljudi mogu da citaju kapetana mikija ili malog rendera,bleka,...kako bi to tek djeca voljela citati.
Go to Top of Page

Le Samourai
Senior Member



2871 Posts

Member since 14/10/2008

Posted - 22/12/2008 : 15:34:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Le Samourai a Private Message
U Hrvatskoj vi imate stripova u knjizhnicama (bibliotekama ako se ne varam), ali je to u Srbiji mishn imposibl. Prichalo se da ce otkupiti neshto od Belog Puta, ali mislim da se to nije desilo.

Kada sam ja bio klinac, u svakoj biblioteci se moglo pronaci recimo desetak-dvadesetak strip albuma, obichno malo starijih izdanja Decijih novina, shto mi je odgovaralo, jer tad nije bilo tako lako doci do izdanja kojih nije bilo u knjizharama, pa sam se tu svega nachitao- od Flesha Gordona , preko nekih poluobrazovnih stripova, pa sve do Maurovica. Bash bi bilo lepo kada bi i sada bilo toga.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12449 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 22/12/2008 : 15:41:11  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
ali ja ne znam kako bi se ta situacija odrazila u Sloveniji jer mi nemamo baš puno stripova na slovenskom jeziku a na hrvatskom ili srbskom jeziku djeca ionako ne bi razumjela.možda je to više rješenje za vas nego za nas u Sloveniji.Ili da recimo postoji netko tko bi stripove poslao na citanje pa da mu ih se kasnije vrati.Recimo nešto kao što imaju neke kompanije koje šalju dvd putem pošte a ti im onda isto tako vratiš nazad.Pa da recimo netko ko ima puno stripova,ili da se organizuje neki strip klub i onda se napravi spisak,ti lijepo kod kuce pogledaš šta bi voleo procitati,kontaktiraš taj klub,daš adresu,pošalješ novac,ovi ti pošalju stripove,ti procitaš i vratiš stripove nazad.Ali tu bi isto tako trebalo pronaci neki jeftini nacin slanja stripova,možda da država subvencionira ovo.Recimo ti kad se uclaniš u taj klub,kojim placaš stripove,i taj klub recimo dobiva neku subvenciju ministarstva za kulturu,onda se možda može nekako dogovoriti i za manjeplacanu poštarninu ili take neke stvari.
Go to Top of Page

Le Samourai
Senior Member



2871 Posts

Member since 14/10/2008

Posted - 22/12/2008 : 15:46:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Le Samourai a Private Message
quote:
Originally posted by 1Euro

ali ja ne znam kako bi se ta situacija odrazila u Sloveniji jer mi nemamo baš puno stripova na slovenskom jeziku...

Ali zato imate komplet Tintina :D

To mi je uvek bilo fenomenalno, bash vam na tome zavidim. Shteta shto makar malo bolje ne znam slovenachki.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12449 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 22/12/2008 : 15:56:45  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
hm,to nisam ni znao jer ne pratim taj strip.Ali mislim da nema TinTina na kiosku pa možda zbog toga nisam znao.Meni je recimo muka dati 19.90 eura za strip meksikajnarji kojeg bi strašno voleo procitati.Eto sada su izašla dva broja znaci 39,80 eura za dva stripa koja sta u boji i sve to lijepo ali imaju oko 70 strana.I sad svake godine izade jedan taj strip koji ima tek 70 strana što cu ja procitati za jedan sat ili još manje,pa onda trebam cekati 12 mijeseci ili još više na nadaljevanje tog stripa.I za 5 godina cu imati svih 5 stripova kojeg sam platio oko 100 eura.I šta ce mi?Ko ce mi dati 100 eura za tih recimo 350 strana stripa? A ja bih to voleo samo procitati.št ace mi to kasnije.Pa da mi stoji 100 eura negdje u ormaru?A siguran sam da bi i drugi voljeli procitati ali malo ko ce to kupiti pa ce onda netko na ministarstvu kulture reci"slovencima stripovi nisu zanimljivi" jer je autor tog stripa prodao recimo 1000 komada.A da bi bilo jeftinije moglo bi se prodati 10000 ili više.Stvarno želim procitati taj strip ali stvarno mi je puno novca.Ironija je što cu možda prodati puno drugih stripova recimo komplet komandanta marka kojeg imam od prvog broja pa do dans znaci 21 borjeva što znaci 63 prica po 60 strana i (glancera!!!!) i dobit cu tek toliko da kupim ova dva stripa.Jer je to normalno????
Go to Top of Page

Spiderman
Senior Member



Croatia
2746 Posts

Member since 06/11/2001

Posted - 22/12/2008 : 16:36:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit Spiderman's Homepage  Send Spiderman a Private Message
a mogao si negdje lupiti i enter, ovo kaj si napisao ne da mi se citat


Moj strip
Moje aukcije
Go to Top of Page

ponki
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3109 Posts

Member since 20/09/2008

Posted - 22/12/2008 : 19:47:30  Show Profile Show Extended Profile  Send ponki a Private Message
A mozda da vi slovenci nabavite talijanske orginale posto nemate dovoljno svojih stripova
Djeca ne samo sto citaju stripove nego odmah i uce talijanski jezik
drzava bi Vam i to subvencionirala...

Ma daj ti pricas o iznajmljivanju stripova ZS i LMS...bas bi volio vidjeti tko bi ti poslao recimo Zagora LMS 4 i LMS 7 da ti procitas pa da mu ih ti vratis...a da ne spominjem to kad bi ih ti vratio te kakve bi ih vratio nakon citanja...mislim da to nije realno kod vas u EU a kamo li kod nas...
mozda ako to vec smatras dobrom idejom potrudi se malo i posveti tome...pocni za pocetak iznajmljivati svoje stripove...na prvu godisnjicu tvog uspjesnog rada ja cu ti pokloniti nekih 100 stripova da mozes dalje razvijati posao...zelim ti srecu i uspjeh u tom poslu

Be yourself; everyone else is already taken.
Go to Top of Page

sdragan@
Senior Member



Western Sahara
1780 Posts

Member since 01/05/2005

Posted - 22/12/2008 : 20:23:12  Show Profile Show Extended Profile  Send sdragan@ a Private Message
U novom Sadu postoji i uspesno radi strip-klub/knjizara koja upravo funkcionise na princip iznajmiljivanja stripova za citanje...

"Bijah uhvacen u zamku,I pozvan da se predam,Al taj nisam ja,Stuc u ruke i crta.
Kako gordo teku suze,Skrivao sam mnoge ljude,Kao i imena,A sad i ona ginu sa mnom

Go to Top of Page

cibalia
Senior Member



Sierra Leone
1699 Posts

Member since 14/11/2008

Posted - 23/12/2008 : 03:46:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit cibalia's Homepage  Send cibalia a Private Message
quote:
Originally posted by DeeCay

Nisam ni mislio da neceš naci neko rješenje i za ovu situaciju...
Tek toliko da dodam topicu, imaju i knjižnice dosta stripova za posuditi, u mojoj knjižnici ima cijela gomila stripova, i to onih skupljih.


Ja vecinu Fibrinih i Libellusovih stripova koje ne mogu nabavit dignem iz knjižnice. Zato sam u knjižnicu uclanio sebe, tatu, prijatelja, cimera, brata i mamu što ti dode 24 knjige/stripa koje posudim i citam.

U vlaku sam završio u istom vagonu s profesorom-inzom. Poceo mi je pricati o Zagorovim recenzijama, Zagorovim fanovima i autorima, te o Zagoru opcenito. Nakon 10 minuta sam se bacio pod tracnice...
Go to Top of Page

Ferri
Senior Member



Montenegro
1817 Posts

Member since 10/01/2004

Posted - 23/12/2008 : 05:01:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Ferri a Private Message
Biblioteka je danas najmanje posecenija ustanova u drzavi..verovali ili ne. Deca jedva da idu u Biblioteci po lektiri koja im je obavezna za skolu a kamoli za cef i to jos po strip..A jesi li razmislio odakle djeci ideja da u Biblioteci mogu naci stripove? Mnogi od njih neznaju da ih ima uopste i na trafici jer neznaju sta je to strip. Po tebi problem je sto su stripovi skupi pa ce deca umesto da ih kupe po trafici ici u biblioteke da iznajme strip,mislis da ce se toliko potruditi i gubiti vreme na tome jer im je to najveci hobi danas,ne bi to uradili nit da je vreme zlatnih `70 i `80 god. A pare imaju da daju na igrice,cd,dvd,internet..i gomile drugih stvari


Joooj bisera kako si se samo toga sjetio...vala nikome slicno nikada palo na pamet nije..a toliko su mnogi lupetali glavom kako to uraditi..ALELUJA..Da te nije trebalo bi te izmisliti

Nadam se da se neces baciti na neku od teorija razvoja molekula i atoma..

Edited by - Ferri on 23/12/2008 05:04:20
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37795 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 23/12/2008 : 08:51:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message
quote:
Originally posted by cibalia

quote:
Originally posted by DeeCay

Nisam ni mislio da neceš naci neko rješenje i za ovu situaciju...
Tek toliko da dodam topicu, imaju i knjižnice dosta stripova za posuditi, u mojoj knjižnici ima cijela gomila stripova, i to onih skupljih.


Ja vecinu Fibrinih i Libellusovih stripova koje ne mogu nabavit dignem iz knjižnice. Zato sam u knjižnicu uclanio sebe, tatu, prijatelja, cimera, brata i mamu što ti dode 24 knjige/stripa koje posudim i citam.

Jebeno!
Kod nas na zalost nema toliko stripova po knjiznicama (problem je mozda stvarno samo jezik, a mozda i nepodrzavanje strip kulture... to se cuje ko neka bakterija u jogurtu ), jer sam vec razmisljao da se ponovo uclanim pa uzimam neka Fibrina i Libellusova izdanja koja ne kupujem, ali nista od toga.
Ali zato sam bio prijatno iznenadzen kad sam jedanput u Novom mestu u jednoj od Cha cajnica nasao da pored svih casopisa i magazina imaju i stripove. Fino si sipas recimo crnu vaniliju, mlaznes neki sendvic i MM na radaru.

Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Man_of_Steel
Advanced Member



Serbia
3708 Posts

Member since 24/10/2007

Posted - 23/12/2008 : 09:08:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Man_of_Steel a Private Message
Treba doneti zakonski akt kojime se odreduje kvota kupljenih stripova po glavi stanovnika. Tako bismo sigurno pridobili nove citaoce! :D

Whenever You need hard center, I will be there...
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2533 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 23/12/2008 : 11:29:10  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message
1Euro, iz tvog posta se vidi, da nemaš djece :)

Kod djece i stripova, kao i svih drugih stvari (video igre, TV, filmovi, igracke)... najviše mogu napraviti roditelji, koji mogu usmjeravati, poticati i kontrolirati djete. Ne mislim na nekakav brainwashing nego npr. nek djete skuplja jednu ili dvije vrste slicica, a ne 5 odjednom, ili nek uz transformerse pogleda koji puti i Wallace&Gromita. Nikako se ne smije dopustiti da interese djece usmjeravaju društvo u vrticu, školi ili nedajbože mediji.
Knjižnice su u principu OK za promociju stripa ali imaju 2 problema:
1. Klinci ne idu u knjižnice, osim ako moraju zbog škole ili ih tamo odvedu roditelji, zbog vlastitog interesa tamo sam ne odlazi (skoro)niko .
2. Knjižnicari ne promoviraju stripove. Kultura i obseg citanja kod djece su se u zadnjih 10 godina drasticno smanjili i knjižnicari pokušavaju pop literaturom (Harry Potter i slicno) navuci djecu na citanje, da bi im tu i tamo ubacili i neku ozbilnjiju knjigu i strip nema u tom planu šta tražiti.

Po mom mišljenju najbolji nacin bi bila prodaja preko kataloga, knjižara ili trgovina za djecu, u kompletima 4 - do 6 albuma + nekav dar (figurica, školski pribor s likom junaka) i to za neku normalnu cijenu (ne više od 10€ po albumu) i interesantnim izborom junaka
Druga varianta su stripovi kao prilog djecjim casopisima i casopisima za mlade(manji format i broj stranica).

Na žalost (ili na srecu) ostali mediji (TV, filmovi, videoigre) su toliko privlacniji i jednostavniji za konzumaciju, da stripovi u njihovoj ligi nemaju šanse. Knjige imaju tradiciju, a promovira ih i škola, dok su stripovi ostali negdje u crtvrtoj ligi, skupa s pen&paper igrama i modelarstvom. Jedino što možeš kao roditelj napraviti, je to, da uz sve ostale medije dijete ima oko sebe i (kvalitetne) stripove, pa se jednom, kad dode do vlastite pameti odluci i za njih

Stara Huta za 36 minuta
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12449 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 23/12/2008 : 13:53:45  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
Pa kad sam ja bio dijete mi smo svi imali djecje revije kao Ciciban,Pil(pionirski list),...i tamo je recimo bilo i onaj mali strip na jednoj strani "Kavboj Pipec in Rdeca pesa",...recimo mogli bi isto tako da na ovaj nacin zainteresiraju djeci ili da onda u taj djecji casopis daju neku nagradnu igru da djeca sama naprave svoj strip,pošalju i dobivaju nagradu,...mislim moglo bi puno stvari da se hoce i ako ima interesa.Što se tice knjižnica,pa ja ne mogu govoriti za druge ali u moje vreme knjižnica je bila dosta posecena i puno se citalo i knjiga.Onaj koji nema interes bez veze ga je terati,a da klinci nemaju interes posetiti knjižnicu onda su krivi i roditelji i ucitelji.Ali sigurno neko ide u knjižnicu ako ne zbog drugoga,onda zbog toga što mora procitati obavezno kucno branje pa ako onda vec ide tamo možda naleti na neki poster u nekom kutku gdje ima stripova pa može malo posuditi.
Što se tice onog lika koji je bio pametan da nitko nece posuditi LMS 4 i te stripove.Pa ja sam napisao za sve stripove i ne samo LMS 4.Ruku na srce meni se cak i ne da citati LMS4 jer imam Zagor extra,ali bih voleo procitati kit Telere recimo od 400 pa naprijed.Zar je to takav problem,da nitko ne želi poslati.Ja sad recimo idem na aukcije izbidam neke stripove koje samo želim da procitam,za njim platim i poštarninu i sve to pa me stripovi dodju 100 ili više kuna.A mislim da i drugi tako misle.Pazi sad ja ne pricam ovdje o kolekcionarima koji cuvaju svoje blago i nece nikom posuditi i to,ok to je njihovo pravo i naravno da je vrijedna ta kolekcija pa ne žele to da im netko povredi stripove.Ali pricam o stripovima koji nisu glanceri,koji možda imaju neki crtež na onoj bijeloj unutrašnoj stranici,malo povreden hrbat,...to su stripovi ocjene 2,3 koje ionako nitko nece kupiti i zbog toga se na njima nabira prašina a netko je to mogao procitati.Recimo kada ja budem dobio od Hello one stripove koje sam usvojio kao nagradu za najboljeg forumaša,ja kada ih procitam mogu ih poslati nekom drugome koji ih isto tako želi procitati.Što se mene tice možemo napisati spisak i onda ja recimo pošaljem onome koji je drugi na spisku,onaj drugi ne pošalje meni,nego poašlje onome koji je treci na spisku,i tako dalje,a onaj koji je poslednji vrati mi stripove nazad.
Pa ako su ljudi koliko toliko normalni ja cu dobiti nepovredene stripove nazad.U cemu je onda problem?
Mogli bi i ostali da naprave neki spisak stripova koje žele posuditi pa se onda formira neki spisak ljudi i ovi stripovi mogu da kruže od jednoga do drugoga.
Da i ja se sjecam da je kod nas u Celju bio kafic sa imenom Alan Ford i imao je neke stripove od pocetka ali su onda to ljudi razgrabili,nisu vracali,...pa je ovih stripova bilo što manje,dok nije ostalo samo ime kafica,bez ijednog stripa.
Ali dobro to ako su ljudi nepošteni ili samo traže kako prevariti nekoga onda to nije u redu,ali ja vjerujem da ima puno dobrih i normalnih ljudi pa bi tako nešto moglo funkcionisati.
Ponekada možeš u Mariboru naljetjeti na neku staru kavarnu koja ima novine da citaš.Lijepos e sjedneš popiješ kafu i procitaš novine.Te se novine ne mogu uzeti kuci jer imaju neki leseni podstavak.PA moglo bi da ima i neki klub,gdje se ljudi mogu družiti,popiti pice i procitati strip.Samo tako nešto kod nas nije moguce jer ljudi misle da je svaki kafic samo da se unutra vice,igra pikada i pije do mrtvoga.Trebalo bi biti više sofisciniranije,onako da se ne ide na neki dobitak,neki prihod samo da se širi kultura,da se ljudi malo odmore procitaju neki strip,pogreju uz šoljicu caja i idejo kuci.Možda se odigra neki šah i to je to.Ali tako nešto ili da se otvori klub gdje se placa clanarina ili da se subvencionira od ministarstva kulture jer tako nešto nemože preživjeti samo od sebe jer netko može sjediti tamo 3 sat i popije jedan caj.Ali ponavljam nije fora o dobitku nego druženju i širjenju strip kulture.Svi koji ne mislite tako nema potrebe po vrijedanju i provokacijama.Ponki,Feri,i slicni.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12449 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 23/12/2008 : 17:05:32  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
Eto kako ja vidim rješenje:
Možemo napraviti spisak šta tko nudi za procitati i šta tko želi procitati.
Ako imamo spisak šta tko nudi,onda oni koji žele te stripove procitati,stave se na spisak i onda krece.Recimo baš sam sada iz Hrvatske u Hrvatsku poslao jedne stripove koje sam prodao ali sam video da je poštarnina vrlo jeftina.Do 5 kg i vrijednost recimo 300 kuna iznosi oko 24 kuna.Znaci,netko ima 20-30 stripova,placa poštarninu i pošalje nekome drugome,taj drugi to procita,stavi u kuverat 20-30 kuna(1 kuna na strip recimo) i pošaljen nekome drugome koji je na spisku izza njega,i taj isto kad procita stavi u kuverat 20-30,...kuna i pošalje naprijed,...sve dok onaj koji je poslednji na spisku pošalje stripove i kovertu sa novcem onom ekoji je vlasnik stripova.Tako vlasnik dobiva kovertu "krcatom" novcem i stripove nazad.Naravno ne pricamo o glancerima nego da ima strip sve stranice.Ok,to je jedna varianta.
Druga je takva da napravimo spisak šta tko nudi za citanje i posudu i šta mu treba,pa se onda dvojica nadu i pošalju drugome stripove sa spiska.Nitko nikome ništa ne placa samo si pošlju stripove,i kada procitaju stripovi se opet vrata nazad.Ono "ja tebi ti meni" pošalješ i procitamo i vratimo nazad.
Go to Top of Page

sloppy
Average Member



703 Posts

Member since 23/07/2002

Posted - 23/12/2008 : 18:11:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit sloppy's Homepage  Send sloppy a Private Message
ja sam mišljenja ako ti je neki strip dobar i još uvijek oceš da izlazi onda moraš da ga kupiš. ako bi svi si posudivali jedan strip onda ništa više ne bi izlazilo. ok je ono posudiš strip ile skineš scan da vidiš jel ti ok ali ako ti je dobar onda skupi negd tu lovi i kupi to. zato i jeste u sloveniji ovakva situacija sa stripom. svima je strip ok a niko ne bi platio ništa.
meni i mojim prijateljima se baš ne da radit godinu dana na stripu i onda skupljat pare za tisk i onda da to sve poklonim knjižarama. a stripovi koji su samo kupljena prava od drugih avtora ja ni tretiram ko slovenacki samo zato što se netko potrudio da to prevede.
a da država nešto subvencionira, molim vas ako ni mi sami ne subvencioniramo zašto bi ko drug.

http://tdksonomatopeia.blogspot.com/
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12449 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 23/12/2008 : 19:09:14  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
pa cuj ti si vjerovatno neki od izdavaca? PA naravno ako si u tim krugovima da tako razmišljaš ali ja razmišljam šta je najbolje za nas ostale.Ja nisam rekao da ljudi prestanu kupovati stripove.I ja bih voleo da ljudi što više kupuju stripove,pa ce onda možda biti jeftiniji,dostupniji svima,izlazice neki novi junaci i tako to,ali koliko vidim situacija je kakva je i ja sam "pronašao" neki nacin koji je dobar za nas citaoce a sigurno nije dobar za izdavace koji ulažu novac i koji se bave tim poslovno.Tu svakako imamo razlicita mišljenja.Imaš dvije vrste citaoca.Jedni su kolekcionari i ti kupuju stripove,cuvaju stripove,stavljaju u kesice,....šta ja znam šta sve rade,i od tih ljudi žive ovi izdavaci.Ali takvih ljudi nem apuno,kolekcionara mislim,ali sigurno ima puno drugih koji vole strip.Recimo ja kad kupim strip i procitam ga meni više ništa ne znaci.Ja bih ga mijenjao za neki drugi,ili prodao pa da mogu kupiti opet neki drugi.A na ovaj nacin se može uštjedjeti novac i može se procitati puno stripova.I to i nije neka šteta za vas izdavace jer mi ionako govorimo o stripovima recimo ZS i LMS koji su ionako vec van trga oni koji su ih izdavali vec su pokupili novac.
Go to Top of Page

sloppy
Average Member



703 Posts

Member since 23/07/2002

Posted - 23/12/2008 : 20:10:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit sloppy's Homepage  Send sloppy a Private Message
nisam jedan od izdavaca. možda jedino jedan od avtora. a definitivno jedan od kupaca.
i ako ljudi kupuju stripove nece postat jeftiniji nego ce samo moci da štampaju nove brojeve. cjena stipa po kioscima stvarno nije tako skupa da sad moramo pricati o tome da treba cjena da padne. imali smo ultimate spider man i ultimate x-men na slovenackom i prestao je izlazit jer ga nitko nije kupovao (ja sam kupio sve brojeve samo iz suporta jer sam imao vec sve originale kod kuce).
i sad se pitaj ako voliš strip pa bio kolekcionar ili ne zašto u u sloveniji skoro da nema stripa.

ali ti si vjerovatno jedan onih ljudi koji skudaju filmove s interneta i onda se kurce jer je slaba slika ili zvuk.
istina je da ako oceš nešto da radi moraš platit.
ja isto volim jest i nisam kolekcionar hrane. ajmo mi neku knjižaru da besplatno jedem.

ne shvati me pogrešno super je ideja strip knjižare ali ne iz ti razloga što jih ti imaš. uštedit pare? svi bi uvijek štedili prvo i ekskluzivno na kulturi. nije ni cudo da smo gdje jesmo.

http://tdksonomatopeia.blogspot.com/
Go to Top of Page

ponki
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3109 Posts

Member since 20/09/2008

Posted - 24/12/2008 : 08:49:58  Show Profile Show Extended Profile  Send ponki a Private Message
Bas cekam da vidim sa kojim ces uspjehom ti da iznajmljujes kiosk stripove...

smijesno mi djeluje cinjenica da bi ti radije iznajmio Kit Telera preko broja 400 samo da procitas i bio spreman platiti postarinu + citanje samog stripa nego ga kupio za mozda tu istu cijenu posto ti on ne treba...da ti npr. ja iz BiH saljem te stripove na citanje ti bi po tome trebao platiti dvije postarine za inostranstvo plus citanje svakog stripa po 1kn...na primjeru 20 stripova ocjene 2-3 posto si ti pricao o njima...skuplje bi te izasle te postarine i citanje od vrijednosti samih stripova...a smatras mene nerazumnim...mozda jesam malo na cinican nacin rekao ono sta sam mislio ali to je realnost...ti razmisljas da ustedis iznajmljivanjem stripova neki novac a zaboravljas da nakon sto kupis neki strip on ima i dalje neku vrijednost dok kad ga iznajmis nemas vise nista osim toga sto si ga procitao...

iznajmljivanje stripova u bibliotekama je meni razumno jedino u slucajevima strip albuma koji kostaju vise od 100kn jer dosta je takvih koji si recimo to ne mogu priustiti bez obzira kolika im je ljubav prema stripu...te radi upoznavanja sa albumima i crtezima nekih nama nepoznatih autora da bi vidjeli da li zelimo imati to u svojoj kolekciji...

a opet i za to postoje alternativna rjesenja...ako sam nesiguran da li da kupim neki album pogledat cu ga u striparnici ili kod nekog od prijatelja,procitat cu na forumu nesto o njemu,pogledati preview na netu za taj album...snaci cu se nekako...a ako si ga ne mogu priustiti cekat cu da se pojavi skeniran na netu pa ga procitati... ako zelim bas toliko da ga procitam nece mi smetati citanje na racunaru i to sto ga ne mogu ponijeti u WC...to je zrtva koju sam spreman platiti...
a sto se tice cuvanja stripova nakon sto ih procitam...
strip ako je dobar ja ga zelim imati u svojoj kolekciji pa mozda opet i za 10-20 godina ponovo procitati(isto kao sto je slucaj sa knjigama)...ili dati svojoj djeci da procitaju...

tebi i dalje zelim sve najbolje sa tom tvojom idejom

Be yourself; everyone else is already taken.

Edited by - ponki on 24/12/2008 08:52:31
Go to Top of Page

mister-no
Average Member



Slovenia
895 Posts

Member since 06/08/2004

Posted - 24/12/2008 : 09:14:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit mister-no's Homepage  Send mister-no a Private Message
Majke mile kolko vi ovdje pišete, pa tko ce ovo sve da cita?

Moje aukcije (kad su)
My website - Joomla - Blog


Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12449 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 24/12/2008 : 17:37:06  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
quote:
Originally posted by ponki

Bas cekam da vidim sa kojim ces uspjehom ti da iznajmljujes kiosk stripove...

smijesno mi djeluje cinjenica da bi ti radije iznajmio Kit Telera preko broja 400 samo da procitas i bio spreman platiti postarinu + citanje samog stripa nego ga kupio za mozda tu istu cijenu posto ti on ne treba...da ti npr. ja iz BiH saljem te stripove na citanje ti bi po tome trebao platiti dvije postarine za inostranstvo plus citanje svakog stripa po 1kn...na primjeru 20 stripova ocjene 2-3 posto si ti pricao o njima...skuplje bi te izasle te postarine i citanje od vrijednosti samih stripova...a smatras mene nerazumnim...mozda jesam malo na cinican nacin rekao ono sta sam mislio ali to je realnost...ti razmisljas da ustedis iznajmljivanjem stripova neki novac a zaboravljas da nakon sto kupis neki strip on ima i dalje neku vrijednost dok kad ga iznajmis nemas vise nista osim toga sto si ga procitao...

iznajmljivanje stripova u bibliotekama je meni razumno jedino u slucajevima strip albuma koji kostaju vise od 100kn jer dosta je takvih koji si recimo to ne mogu priustiti bez obzira kolika im je ljubav prema stripu...te radi upoznavanja sa albumima i crtezima nekih nama nepoznatih autora da bi vidjeli da li zelimo imati to u svojoj kolekciji...

a opet i za to postoje alternativna rjesenja...ako sam nesiguran da li da kupim neki album pogledat cu ga u striparnici ili kod nekog od prijatelja,procitat cu na forumu nesto o njemu,pogledati preview na netu za taj album...snaci cu se nekako...a ako si ga ne mogu priustiti cekat cu da se pojavi skeniran na netu pa ga procitati... ako zelim bas toliko da ga procitam nece mi smetati citanje na racunaru i to sto ga ne mogu ponijeti u WC...to je zrtva koju sam spreman platiti...
a sto se tice cuvanja stripova nakon sto ih procitam...
strip ako je dobar ja ga zelim imati u svojoj kolekciji pa mozda opet i za 10-20 godina ponovo procitati(isto kao sto je slucaj sa knjigama)...ili dati svojoj djeci da procitaju...

tebi i dalje zelim sve najbolje sa tom tvojom idejom


Da ja kupim na aukciji 20 ili 30 stripova za njih cu platiti 200,300 ili više kuna,plus isto tako cu platiti poštarninu.Možda kupim tih 20 stripova od 20 razlicitih prodavaca što znaci da trebam 20 puta platiti poštarninu.Znaš li ti koliki me novac to dode?
A tako platim 1 kunu po stripu platim 20 ili 30 kuna plus poštarninu i to je to.Ne znam kolika vam je poštarnina u Bih ali po hrvatskoj se placa oko 25 kuna do 5 kg što bi znacilo oko 50-60 kuna svih troškova.Dobro da se pošalje u Slovenije je vjerovatno skuplje,ja ne znam tacno koliko to košta,ali vi medusobno po hrvatskoj možete pošiljati za tih 25 kuna do 5 kg.To sam ja vama predlagao,a ti kao da sad ja hocu ne znam šta ovdje ili zaraditi ili prevariti ili šta ti ja znam šta ti misliš.Ja dsam samo rekao da bi možda tako nešto moglo funkcionirati i ja sam isto tako spreman poslati neke svoje stripove na posudbu za citanje.Ali ako nema interesa onda nema.Eto i ja sam se sada bacio na aukcije ali ne samo da cu skupo placati stripove,poštarninu,možda cak ne izbidam sve koje hocu,možda mi fali neki od recimo serijala od 3 stripa,možda su na aukciji samo dva,pa trebam cekati puno mijeseca da ce netko staviti na aukcije onaj dio koji ja nemam.I tko mi garantuje da cu ja uspjeti za isti novac prodati stripove nekome drugome kad ih procitam?Ako ih prodam onda super,ako ih ne prodam,meni ce se stripovi gomilati sve dok ih ne stavim u pola cijene što sam ja platio pa cu ih tada možda prodati.rekao sam možda jer nemamo svi isti ukus i ovi stripovi pošto nece biti glanceri jer ja ne tražim glancere samo za citanje,možda ih uopšte necu moci prodati.Pa eto tada bi ih mogao poslati nekome drugome da ih procita i tako dalje,što je u biti i svrha stripova.Ali dobro bila je to ideja i sad ako vam nije interesantna onda ništa.Ne znam zašto neki stvarate problem oko toga odnosno zadirkujete,provocirate,...ja imam samo najbolje namjere sa tim,a vi kako hocete.
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3544 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 24/12/2008 : 18:08:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message
1Tolar, što rece Vjeko...odakle bre covece crpiš sve ove ideje? :))
Go to Top of Page

jang
Advanced Member

Slovenia
10970 Posts

Member since 01/11/2002

Posted - 24/12/2008 : 18:23:35  Show Profile Show Extended Profile  Send jang a Private Message
Udruga Stripoholik je skoro dve godine imala par stotina stripova koje su mogli posuditi njezini clanovi besplatno u Ljubljani.... + SF knjige i ostalo.....nije bilo baš nekog pretjeranog interesovanja

Meksikajnarje može se pronaci i posuditi u biblioteki

Tintin-a izašlo je 16 albuma, dakle fali još trecina brojeva do kompleta....i ako imaš srece pojedinacne albume može se pronaci vec za 4,99€ što je smiješna cjena za HC album u boji na 60+ stranica
Go to Top of Page

Luk-San
Junior Member

Croatia
369 Posts

Member since 01/11/2008

Posted - 24/12/2008 : 19:04:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Luk-San a Private Message
Moja knjižnica ima 5 pišljivih stri albuma,koje ja progutam u jednom popodnevu!Ali sam ja sada nagovorio tetu iz knjižnice da naruci iz Libellusa Mv.I narucila je,ako mi ne laže.1Euro ti nisi mislio:

ako se strip knjižnica otvori i krene sa poslovanjem,gdje bi bila?Ja ne bi mogao iz Gorskog k. u Zagreb da si posudim stripove za citanje!?Pošto sigurno u svakom mjestu ima barem jedno dijete zaljubljenik u stripove,kako bi se to izvelo?Nemoj sada rec da ce se autobus i vlak organizirat pa cemo se vozit u strip knjižnicu
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000