forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Emocija...
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

Curunir
Advanced Member



Croatia
10369 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 07/04/2009 : 23:36:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message
ne, sto bi gruco rekao nitko nije gadjao fiziku u metu, tj. nije prtljao, brljao, kvazifilozofirao, otkrivao toplu vodu i prodavao maglu, vec ima samo obicnu vrhunsku glumu s isto takvim glumcima, savrsen scenarij, maestralnu kinematografiju i izvanrednu reziju... inace je prosjecan

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 07/04/2009 : 23:38:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Eh, ali ima i nas koji volimo to gadanje fizike u metu... ;)

DISCLAIMER: Mišljenja izražena u mojim postovima mišljenja su jednog forumaša, a ne izdavackih kuca sa kojima saradjujem. Ko hoce da se raspravlja u vezi njih – može, naravno, ali raspravlja se sa forumašem Djoletom, ne sa „urednikom toga-i-toga” ili „prevodiocem toga-i-toga”. Za zvanicno mišljenje u vezi nekog izdanja, dogadjaja ili licnosti možete se obratiti izdavackim kucama putem njihovih zvanicnih kanala komunikacije. Hvala.
Go to Top of Page

Dule
Average Member

Croatia
546 Posts

Member since 09/05/2003

Posted - 08/04/2009 : 01:56:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dule's Homepage  Send Dule a Private Message
Opraštam obrazovanom i oštroumnom Emiru ovih par osobnih uvreda. Sve je to dio internetskog folklora, a i jugo je vec nekoliko dana...
Javljam se zapravo samo radi ispravka krivog navoda. T.j., Maus nije dokumentarni strip.
Treba li to pojašnjavati?
Dokumentarno djelo radi se na licu mjesta, u realnom vremenu, bez unaprjed smišljenih karaktera; te bilježi/dokumentira neku konkretnu, sada i ovdje životnu situaciju.
Ukratko.
Go to Top of Page

PINCA
New Member



Bosnia and Herzegovina
168 Posts

Member since 28/04/2008

Posted - 08/04/2009 : 01:58:49  Show Profile Show Extended Profile  Send PINCA a Private Message
Mene rastuži cijena stripa.

zloduh Kundra
Go to Top of Page

Le Samourai
Senior Member



2871 Posts

Member since 14/10/2008

Posted - 08/04/2009 : 02:01:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Le Samourai a Private Message
Ukratko, nisi u pravu. Ukratko.

Kao neko ko je radio na vishe svojih i tudjih dokumentaraca imam pitanje: shta mislish o chinjenici da se za jedan dokumentarac snima, pa, recimo stotinjak sati materijala koji se seku na sat i po mesecima ako ne i godinama? Pa da sve to prolazi kroz vishe ruku montazhe, da se pishe scenario, kniga snimanja, da se pishe naracija za dokumentarac, da tu naraciju chita profesionalni glumac? Povrh svega toga, shta mislish o praksi da uchesnici u dokumentarcu vishe puta ponavljaju neku svoju radnju ili repliku, ukoliko prvi put nije bilo kako valja?

Maus je mnogo vishe dokumentaran od 99.9% dokumentaraca koji postoje.
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6221 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 08/04/2009 : 02:03:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
quote:
Originally posted by Dule
Treba li to pojašnjavati?


Hah. Znaci, zato što Art nije bio u koncentracionom logoru nego njegov otac koji mu je to sve ispricao, i zato što je umjesto stvarnih snimaka ljudi koji su živjeli u Poljskoj i preživjeli nekako holokaust koristio svoju viziju i prenio na papir ono što je vidio dok je slušao rijeci oca... on nije ništa dokumentovao, nego je... šta? Crtao strip?
Sjedi, jedan.
Go to Top of Page

Dule
Average Member

Croatia
546 Posts

Member since 09/05/2003

Posted - 08/04/2009 : 02:39:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dule's Homepage  Send Dule a Private Message
Decki, odoh spat, kasno je...
Ali za kraj:
Samuraj-e, i napisao sam rijec "ukratko", ne želeci spominjati montažu; prije svega; jer onda slijedi duga prica...
Ukratko, montaža dakako nagriza istinitost, ali u pravom dokumentarnom djelu/fimu još uvijek je više istine nego u iskonstruiranom djelu sa profesionalnim glumcima,unaprjed smišljenim replikama,"kartonskom" scenografijom etc...
Ako si zaista sudjelovao u "dokumentarcima" napravljenim na nacin kako si ih opisao,onda bolje da nisi.
Emire, u pravu si. Covjek je samo crtao stripove. I to, po "rekla/kazala"...
Vjerujem(!) da je u Mausu zabilježena istina, ali to sigurno nije "dokumentarni strip".
Uostalom, pogledajmo likove!?
Laku noc.
Go to Top of Page

Le Samourai
Senior Member



2871 Posts

Member since 14/10/2008

Posted - 08/04/2009 : 02:45:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Le Samourai a Private Message
quote:
Originally posted by Dule

Ako si zaista sudjelovao u "dokumentarcima" napravljenim na nacin kako si ih opisao,onda bolje da nisi.

Jedan od sto bioskopskih dokumentaraca se ne pravi na taj nachin. I nisam rekao da se pishu replike, vec da se pishe scenario. Replike, naravno, potichu od samih uchesnika. Scenario nije = dijalozi.
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6221 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 08/04/2009 : 02:50:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
Pa ti zaista ni ne znaš šta je strip.
I kako onda razgovarati s covjekom koji ocekuje da strip može dokumentovati stvari samo ako (ovo je vrhunac, zaista) prenosi FOTOGRAFIJE stvarnih ljudi na svojim stranicama... i šta onda? Pušta zvuk njihove snimljene rijeci kako listaš stranice? Jer ni ono napisano u stripu nisu rijeci ljudi na tim fotografijama, ne izgovaraju (pobogu) fotografije rijeci, to je nemoguce!, to je samo neko nešto napisao što je mislio da je cuo a možda su oni mislili nešto skroz drugo nego što je taj neko napisao...
Ajde ti lijepo pocni uciti prvo šta je strip, ono najosnovnije, ima cak i jedan dokumentarni strip o stripu u domacem izdanju Scota McClouda; pa onda i šta znaci dokumentovati/dokumentirati, šta su uopce i šta može biti dokument, šta znaci pisana rijec, šta znaci istraživanje... pa onda dodi prosipati pamet.
Go to Top of Page

sigismundus
Senior Member

Slovenia
1043 Posts

Member since 08/07/2002

Posted - 08/04/2009 : 02:54:57  Show Profile Show Extended Profile  Send sigismundus a Private Message
emocije?

strip Jamesa O'Bara Crow probudio mi bolne emocije, za koje sam se nadao, da jih se više nikada necu prisjetiti

______________________
onaj, koji sniva tudje snove
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3544 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 08/04/2009 : 03:13:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message
quote:
Originally posted by Dule


Dokumentarno djelo radi se na licu mjesta, u realnom vremenu, bez unaprjed smišljenih karaktera; te bilježi/dokumentira neku konkretnu, sada i ovdje životnu situaciju.
Ukratko.




Wrong.

To o cemu ti pricaš zove se hronika, mada je najcešce rec o pisanoj formi, ali dobro...

Dokumentarni film (ovo je cisto moje laicko i krajnje skromno mišljenje!) ima za cilj da verno prikaže sliku o nekoj osobi, ili o nekom dogadaju, vremenu. 'ajmo to malo da proširimo i kažemo dokumentarni (tv) program. Da li onda, po tvom mišljenju, Dule, sve one obrazovne emisije o životinjama, o istorijskim dogadajima, o raznim državama, ratovima itd., pored obrazovnog nemaju dokumentarni karakter? Ako bi se neko poveo za tvojom recenicom, morao bi ocigledno da ima vremeplov. Ili još bolje - da ko šta radi, samo idemo i (party all the time!) non-stop snimamo jedni druge išcekujuci neki boom, od koga bi kasnije nastao dokumentarni film. Nemontiran, dakako.

O, Velika Britanijo, obecana zemljo!

Rec "dokumentarno" po pravilu podrazumeva obilje podataka i informacija, a kako doci do njih - ako ne istraživanjem?
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3544 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 08/04/2009 : 03:15:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message
quote:
Originally posted by sigismundus

emocije?

strip Jamesa O'Bara Crow probudio mi bolne emocije, za koje sam se nadao, da jih se više nikada necu prisjetiti



Bravo za podsecanje na ovaj strip, Sigismunduse!
Go to Top of Page

Le Samourai
Senior Member



2871 Posts

Member since 14/10/2008

Posted - 08/04/2009 : 03:17:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Le Samourai a Private Message
quote:
Originally posted by Gil-galad

To o cemu ti pricaš zove se hronika, mada je najcešce rec o pisanoj formi, ali dobro...

U audiovizuelnoj formi se to zove reportazha.
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3544 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 08/04/2009 : 03:22:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message
quote:
Originally posted by Le Samourai

quote:
Originally posted by Gil-galad

To o cemu ti pricaš zove se hronika, mada je najcešce rec o pisanoj formi, ali dobro...

U audiovizuelnoj formi se to zove reportazha.



Jbg, 3 ujutru... Zablokir'o mozak.
Go to Top of Page

Le Samourai
Senior Member



2871 Posts

Member since 14/10/2008

Posted - 08/04/2009 : 03:24:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Le Samourai a Private Message
Ma bez frke, samo asistiram.
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6221 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 08/04/2009 : 09:46:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
quote:
Originally posted by Gil-galad

quote:
Originally posted by Le Samourai

quote:
Originally posted by Gil-galad

To o cemu ti pricaš zove se hronika, mada je najcešce rec o pisanoj formi, ali dobro...

U audiovizuelnoj formi se to zove reportazha.


Jbg, 3 ujutru... Zablokir'o mozak.


Nije, kako je nekima.
Go to Top of Page

Dule
Average Member

Croatia
546 Posts

Member since 09/05/2003

Posted - 09/04/2009 : 00:53:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dule's Homepage  Send Dule a Private Message
Ma ljudi, ne mogu ja sve to povatat. (Pola stoljeca mi je na plecima! Mozak zna zablokirat.)
Ali hvala Emiru na uputama.
Od sutra, rano izjutra pocinjem uciti što je to strip!
(Još da mogu nabaviti onog skota Mclauda koji je napravio "jedan dokumentarni strip o stripu"...)
Ipak, vec sad sam nešto naucio!:
1) Scenario nije = dijalozi.
2) Kad pricam o "dokumentarnosti", ja u stvari pricam o "hronikama". (Ali: "Wrong!")
(Tu me malo zbunjuje zašto se oni neki festivali zovu "Festival dokumentarnog filma" n.p., a ne recimo "Festival hronicnog filma"?)
Kako bilo, ja sam spreman uciti!
Uz ovakve ucitelje, tko zna, možda i sam napravim kakav strip.


Go to Top of Page

Le Samourai
Senior Member



2871 Posts

Member since 14/10/2008

Posted - 09/04/2009 : 01:13:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Le Samourai a Private Message
Zove se festival dokumentarnog filma, jer su ti filmovi oni o kojima ja pricham, a ne oni o kojima ti prichash.
Go to Top of Page

Porter
Advanced Member



Sweden
5874 Posts

Member since 01/08/2002

Posted - 09/04/2009 : 02:18:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Porter a Private Message
Sinoc procitah Potocici,covjek se zamisli duboko citajuci ovaj strip.
Pravo dobra stvar,ne daj Boze citati taj strip kad si 70 godina a zena ti recimo tesko bolesna.
Najbolje ga je procitati sa 20 i zaboraviti do 40-te.

Edited by - Porter on 09/04/2009 02:20:07
Go to Top of Page

morrison
Advanced Member



Serbia
5142 Posts

Member since 29/01/2008

Posted - 09/04/2009 : 11:17:20  Show Profile Show Extended Profile  Send morrison a Private Message
"Uspomene nevidljivog" i "Dugacki pozdrav" mi uvek nateraju suze na oci.

There ain't no grave gonna hold my body down.
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6221 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 09/04/2009 : 11:22:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
quote:
Originally posted by Dule
Od sutra, rano izjutra pocinjem uciti što je to strip!
(Još da mogu nabaviti onog skota Mclauda koji je napravio "jedan dokumentarni strip o stripu"...)


Da si potražio, umjesto da se žališ kako te niko ne voli, vidio bi da imaš izbor izmedu dva stripa - što vecina ljudi na ovom forumu zna: "Kako CITATI strip?" i "Kako CRTATI strip?". Pogodi koju sam ja imao na umu.
quote:
(Tu me malo zbunjuje zašto se oni neki festivali zovu "Festival dokumentarnog filma" n.p., a ne recimo "Festival hronicnog filma"?)

Zato što ti ljudi znaju šta je to dokumentarni film, što ti ocito ne znaš. Plus što ne citaš ni to što napišemo, pa nisi vidio da je Samourai napisao da su hronike u filmovanoj formi reportaže.
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3544 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 09/04/2009 : 14:34:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message
quote:
Originally posted by Emir Pasanovic



quote:
(Tu me malo zbunjuje zašto se oni neki festivali zovu "Festival dokumentarnog filma" n.p., a ne recimo "Festival hronicnog filma"?)


Zato što ti ljudi znaju šta je to dokumentarni film, što ti ocito ne znaš. Plus što ne citaš ni to što napišemo, pa nisi vidio da je Samourai napisao da su hronike u filmovanoj formi reportaže.



Dule, rekao si:
quote:
Originally posted by Dule


...Dokumentarno djelo radi se na...




Delo je širok pojam...pa sam rekao hronika, misleci na pisanu dokumentaciju - onako kako si je ti opisao, jer mislim da je to-to!

Uleteli smo tu onda u pricu o dok. filmovima, ali niko nije rekao "hronicni" film. Nemoj da stavljaš drugima u usta reci koje nisu rekli i da izvlaciš iz konteksta.

I ne žesti se, staro momce, ljudi ovde nisu sa namerom da vredaju, vec da razmenjuju mišljenja...koja se ne poklapaju uvek.
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11090 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 09/04/2009 : 14:50:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message
Uh, 'ben ti jarca... odoste vi u širinu toliko da ne mogu više pratiti od emocija. Odoh u svaštaru ( di mi je i misto ;o) ) sa 1Euro raspravljati o mixanju Mile Kitica i Mile Michael Jacksona

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Dusxan
New Member



Serbia
227 Posts

Member since 12/08/2008

Posted - 09/04/2009 : 15:20:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Dusxan a Private Message
- Da li ste ikada neki strip doživjeli i emotivno?


Ne bre ja ih ni ne chitam , vec samo mirishem papir, gledam slike i na kraju popapam.
celuloza je zdrava za moj trakt.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22300 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 09/04/2009 : 17:55:55  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message
quote:
Originally posted by Dule

i.
2) Kad pricam o "dokumentarnosti", ja u stvari pricam o "hronikama". (Ali: "Wrong!")
(Tu me malo zbunjuje zašto se oni neki festivali zovu "Festival dokumentarnog filma" n.p., a ne recimo "Festival hronicnog filma"?)
Kako bilo, ja sam spreman uciti!





Pa to je po ovim nasim novim jezicima,vise ne kazu hronicni vec dokumentarni bolesnik
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000