forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Za radoznale - Kako posluju strip izdavaci?
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 12

hello
Senior Member



Croatia
2730 Posts

Member since 14/07/2006

Posted - 09/07/2009 : 15:32:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit hello's Homepage  Send hello a Private Message
Za one koji ne znaju, od ove godine uvid u poslovanje hrvatskih firmi je postao javan. Tako se na stranicama FINE mogu vidjeti bilanca, racun dobiti i gubitka, bilješke uz financijska izvješca kao i odluka o raspodjeli dobiti za sve firme koje su registrirane kao d.d. i d.o.o. Znaci svi osim obrtnika. Pa eto svi vi koji ste se pitali ima li kruha u izdavackim vodama to možete provjeriti na:
http://rgfi.fina.hr/JavnaObjava-web/izbornik.do
Ima nekih problema s mozzilom, ali s internet explorerom nema.

www.izdavanje-knjiga-dani.hr
www.vangogh.hr

Edited by - hello on 09/07/2009 20:33:28

profesor-inz
Advanced Member



4204 Posts

Member since 27/11/2008

Posted - 09/07/2009 : 15:38:16  Show Profile Show Extended Profile  Send profesor-inz a Private Message
zanimljivo
Go to Top of Page

Vjeko1980
Advanced Member



5649 Posts

Member since 24/08/2006

Posted - 09/07/2009 : 21:33:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Vjeko1980 a Private Message
pa i nije baš tako zanimljivo obzirom da RDG i ne pokazuje baš puno ili ne baš realnu sliku.. Više se da išcitati iz bilance tj. kretanja aktive i pasive - to je vec mjerodavnije :))
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8117 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 09/07/2009 : 21:43:41  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message
aktiva i pasiva, to me odmah podsjeca na glembajeve, pa nije valjda takvo stanje ._)))

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29218 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 09/07/2009 : 21:44:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
izvrsno. sljedeci put kad me netko optuzi da su miu izdanja preskupa i da masno zaradjujem na stripofilima, neka prije pogleda ovo izvjesce. ovdje se lijepo vidi tko zaradjuje i koliko.

Trouble will find me
Go to Top of Page

hello
Senior Member



Croatia
2730 Posts

Member since 14/07/2006

Posted - 09/07/2009 : 21:49:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit hello's Homepage  Send hello a Private Message
quote:
Originally posted by Vjeko1980

pa i nije baš tako zanimljivo obzirom da RDG i ne pokazuje baš puno ili ne baš realnu sliku.. Više se da išcitati iz bilance tj. kretanja aktive i pasive - to je vec mjerodavnije :))

Imaju tu i bilanca i bilješke uz financijska izvješca koje ipak daju malo jasniju sliku. Iz priloženog se cini da LUDENS stoji najbolje.

www.izdavanje-knjiga-dani.hr
www.vangogh.hr
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29218 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 09/07/2009 : 21:52:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Strip-agent, rekao bih, ima gotovo dvostruko vecu dobit od Ludensa.

Trouble will find me
Go to Top of Page

hello
Senior Member



Croatia
2730 Posts

Member since 14/07/2006

Posted - 09/07/2009 : 21:54:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit hello's Homepage  Send hello a Private Message
quote:
Originally posted by Markos

izvrsno. sljedeci put kad me netko optuzi da su miu izdanja preskupa i da masno zaradjujem na stripofilima, neka prije pogleda ovo izvjesce. ovdje se lijepo vidi tko zaradjuje i koliko.

Mislim da je barem na ovom forumu mišljenje vecine da to što radiš radiš cisto iz ljubavi i da nemaš prakticki nikakvu zaradu, a kad ti poneko kaže da su izdanja preskupa mislim da to više bude u smislu "preskupa za moj džep" tj. ne mogu si ih priuštiti.

www.izdavanje-knjiga-dani.hr
www.vangogh.hr
Go to Top of Page

hello
Senior Member



Croatia
2730 Posts

Member since 14/07/2006

Posted - 09/07/2009 : 21:57:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit hello's Homepage  Send hello a Private Message
quote:
Originally posted by Markos

Strip-agent, rekao bih, ima gotovo dvostruko vecu dobit od Ludensa.

Da, zaboravio sam na njih.

www.izdavanje-knjiga-dani.hr
www.vangogh.hr
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29218 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 09/07/2009 : 21:59:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
pusti ti to. Jedno je mišljenje, drugo su brojke i službeni dokumenti. "nitko me ne moze uvjeriti da..." likovi ce se sada mozda uvjeriti.

Trouble will find me
Go to Top of Page

dcopic
stripovi.com suradnik



Croatia
6221 Posts

Member since 20/01/2005

Posted - 09/07/2009 : 22:02:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit dcopic's Homepage  Send dcopic a Private Message
Ti koji te optužuju da masno zaraduješ na stripofilima ionako to cine iz obijesti ili ljubomore, pa to je bar jasno.
Go to Top of Page

Ignus
Senior Member



1357 Posts

Member since 22/06/2009

Posted - 09/07/2009 : 22:05:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Ignus a Private Message
znaci fibrina dobit za 2008 je samo nešto više od 2000kn ili sam ja nešt krivo shvatio ( priznajem racunovodstvo i financije mi nisu jaca strana )

Zar nitko nece pomoci udovicinu sinu?
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29218 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 09/07/2009 : 22:21:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Da. Mada, stvarno stanje je puno gore, realni minus Fibre je ogroman, a on se moze iscitati iz popratnih izvješca, ali dobro.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Dado
Advanced Member

Switzerland
21068 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 09/07/2009 : 22:26:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Dado a Private Message
Sve te podatke mozes objesiti macku o rep. Kao i one koji govore o likvidnosti neke firme i slicno.
Nama su najveci duznici odnosno neplatise oni koji imaju temeljni kapital milijun i vise milijuna kuna.

A sto se tice racuna dobiti i gubitka ista je stvar, nekome kome pise malo mogao je zaraditi punooo vise, i obrnuto.
Svatko tko se imalo bavio ikakvim poslom zna o cemu pricam.

Primjerice mi smo svake godine imali platiti lijepe iznose za porez na dobit iako nije bilo nikakve dobiti,
niti je kuna izasla iz firme u dzep nekog od nas. Kako je to moguce? Pa vrlo jednostavno, jer kroz racunovodstvo
najvece nam troskove, primjerice tisak, ne racuna se kao trosak, odnosno racuna ali samo za prodani dio.
A neprodani dio se racuna samo tako da su u biti sredstva (novac) pretvorena u robu (izdanja).
E to sto nama nista ne znaci to da imamo xy kuna zatocenih u xy tisuca knjiga, koga to briga.

Ili plasticnije pojasnjeno, zamislimo da tiskamo jednu knjigu godisnje, 500 komada a to nas sa svime kosta 20000 kuna.
Mi lijepo dobijemo robu, kazemo pokrivamo se na 50% i mi dakle trebamo dobiti po prodanoj knjizi 80 kuna,
jer nas je kostala 40. I u toj kalendarskoj godini mi prodamo 150 komada. Dakle imali smo prihoda od 12000 kuna.
Dakle logicno da nam nedostaje jos 8000 kuna da bi uopce pokrili troskove te knige, no porezni sustav to vidi ovako:
Prodali su 150 komada, prihod je 12000 kuna, trosak za tih 150 knjiga je 6000 kuna (150 knjiga x 40 kuna trosak po knjizi)
sto znaci da je ostvarena dobit od 6000 kuna na sto se treba platiti 20 % poreza odnosno 1200 kuna.
I sad se ti nadjes u situaciji da trebas platiti drzavi 1200 kuna poreza, a u biti fali ti 8000 da pokrijes troskove
plus sad ti fali i tih 1200 kuna koje trebas za porez. Koga briga sto se u zalihama robe vrijednost vodi
28000 kuna (preostalih 350 komada puta prodajna vrijednost knjige 80 kuna) kad se to treba tek prodati da bi ti znacilo nesto.

Toliko o racunu dobiti i gubitka.

Neke stvarne stvari se daju iscitati iz pratecih izvjesca, za one koji kuze o cemu je rijec...

Ovaj naš beskrajni razvoj pretvara nas u nešto beskrajno drugo...oslobodi me Bože slobode bezGranicne
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29218 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 09/07/2009 : 22:28:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
quote:
Originally posted by Dado
Toliko o racunu dobiti i gubitka.


Ma jasno, ali ipak je to neki pokazatelj...
quote:
Originally posted by Dado
Neke stvarne stvari se daju iscitati iz pratecih izvjesca, za one koji kuze o cemu je rijec...


...upravo zbog ovoga.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Dado
Advanced Member

Switzerland
21068 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 09/07/2009 : 22:34:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Dado a Private Message
Za one koji kuze, OK, ali drzavi je to svejedno, ona ce naplatiti svoje imao ti novaca ili ne, imao dobiti ili ne.
Po njima imas, to sto trebas platiti XY kuna za nesto sto ces prodati nekad ili nikad oni ne vide kao trosak.

Ovaj naš beskrajni razvoj pretvara nas u nešto beskrajno drugo...oslobodi me Bože slobode bezGranicne
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 09/07/2009 : 22:37:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message
quote:
Originally posted by dcopic

Ti koji te optužuju da masno zaraduješ na stripofilima ionako to cine iz obijesti ili ljubomore, pa to je bar jasno.


Kako to sve cudno zvuci: Optužbe da zaraduješ! Budimo realni. Danas je neophodno zaradivati da bi se preživjelo ili kako jedan clan foruma rece: Došlo je vrijeme da je bolje imat nego nemat. Ja bi za Marka prije mogao reci da se trgne, zakrpa rupu gdje cure novci, razmišlja komercijalnije jer u protivnom, Fibra bi mogla prestati sa radom. Onaj tko zaraduje, prije bi trebao dobiti divljenje ili bar priznanje, a ne optužbe. Pa ne bave se ljudi kriminalom. Ne može mene nitko natjerati da kupim strip ako mi se nešto ne svida (recimo cijena).
Inace, dcopic, ovo nije prozivanje tebe, vec mi se nekako ucinilo zgodno nadovezati se baš ovdje...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

Vjeko1980
Advanced Member



5649 Posts

Member since 24/08/2006

Posted - 09/07/2009 : 22:38:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Vjeko1980 a Private Message
quote:
Originally posted by Dado

Sve te podatke mozes objesiti macku o rep. Kao i one koji govore o likvidnosti neke firme i slicno.
Nama su najveci duznici odnosno neplatise oni koji imaju temeljni kapital milijun i vise milijuna kuna.

A sto se tice racuna dobiti i gubitka ista je stvar, nekome kome pise malo mogao je zaraditi punooo vise, i obrnuto.
Svatko tko se imalo bavio ikakvim poslom zna o cemu pricam.

Primjerice mi smo svake godine imali platiti lijepe iznose za porez na dobit iako nije bilo nikakve dobiti,
niti je kuna izasla iz firme u dzep nekog od nas. Kako je to moguce? Pa vrlo jednostavno, jer kroz racunovodstvo
najvece nam troskove, primjerice tisak, ne racuna se kao trosak, odnosno racuna ali samo za prodani dio.
A neprodani dio se racuna samo tako da su u biti sredstva (novac) pretvorena u robu (izdanja).
E to sto nama nista ne znaci to da imamo xy kuna zatocenih u xy tisuca knjiga, koga to briga.

Ili plasticnije pojasnjeno, zamislimo da tiskamo jednu knjigu godisnje, 500 komada a to nas sa svime kosta 20000 kuna.
Mi lijepo dobijemo robu, kazemo pokrivamo se na 50% i mi dakle trebamo dobiti po prodanoj knjizi 80 kuna,
jer nas je kostala 40. I u toj kalendarskoj godini mi prodamo 150 komada. Dakle imali smo prihoda od 12000 kuna.
Dakle logicno da nam nedostaje jos 8000 kuna da bi uopce pokrili troskove te knige, no porezni sustav to vidi ovako:
Prodali su 150 komada, prihod je 12000 kuna, trosak za tih 150 knjiga je 6000 kuna (150 knjiga x 40 kuna trosak po knjizi)
sto znaci da je ostvarena dobit od 6000 kuna na sto se treba platiti 20 % poreza odnosno 1200 kuna.
I sad se ti nadjes u situaciji da trebas platiti drzavi 1200 kuna poreza, a u biti fali ti 8000 da pokrijes troskove
plus sad ti fali i tih 1200 kuna koje trebas za porez. Koga briga sto se u zalihama robe vrijednost vodi
28000 kuna (preostalih 350 komada puta prodajna vrijednost knjige 80 kuna) kad se to treba tek prodati da bi ti znacilo nesto.

Toliko o racunu dobiti i gubitka.

Neke stvarne stvari se daju iscitati iz pratecih izvjesca, za one koji kuze o cemu je rijec...



Pa na to sam i mislio u postu gore da realniji sliku daje bilanca nego racun dobiti i gubitka (pošto možeš natrpat kojekakvih troškova, amortizacija, itd.. da si umanjiš dobit, tj. da državi manje platiš poreza na dobit)

Ali nije baš tako crno ako ostane dio knjiga ili stripova na lageru jel da? Nije to baš gubitak, nece oni propast ili uvenut, kad tad ce se to oplodit
Go to Top of Page

dcopic
stripovi.com suradnik



Croatia
6221 Posts

Member since 20/01/2005

Posted - 09/07/2009 : 23:03:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit dcopic's Homepage  Send dcopic a Private Message
quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by dcopic

Ti koji te optužuju da masno zaraduješ na stripofilima ionako to cine iz obijesti ili ljubomore, pa to je bar jasno.


Kako to sve cudno zvuci: Optužbe da zaraduješ! Budimo realni. Danas je neophodno zaradivati da bi se preživjelo ili kako jedan clan foruma rece: Došlo je vrijeme da je bolje imat nego nemat. Ja bi za Marka prije mogao reci da se trgne, zakrpa rupu gdje cure novci, razmišlja komercijalnije jer u protivnom, Fibra bi mogla prestati sa radom. Onaj tko zaraduje, prije bi trebao dobiti divljenje ili bar priznanje, a ne optužbe. Pa ne bave se ljudi kriminalom. Ne može mene nitko natjerati da kupim strip ako mi se nešto ne svida (recimo cijena).
Inace, dcopic, ovo nije prozivanje tebe, vec mi se nekako ucinilo zgodno nadovezati se baš ovdje...



Ne brini.
Idem u krevet, sutra je novi radni dan, treba nešto i zaraditi...
Go to Top of Page

Dado
Advanced Member

Switzerland
21068 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 09/07/2009 : 23:18:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Dado a Private Message
quote:
Originally posted by Vjeko1980
Ali nije baš tako crno ako ostane dio knjiga ili stripova na lageru jel da? Nije to baš gubitak, nece oni propast ili uvenut, kad tad ce se to oplodit


Nije gubitak u punom smislu rijeci. Ali, imao si sada veliki trosak za nesto sto ce se mozda jednom prodati i nitko ti
to ne prizna kao stvarni trosak. Odnosno sto meni znaci primjerice 20000 kuna dobiti ako ja u stvarnosti imam obaveza
za platiti deset puta vise. To znaci samo da moram i drzavi nesto dati iako nisam u stvarnosti nista zaradio.
Osim toga knjige na lageru znace i trosak, osim ostecenja na koja se treba racunati, skladistenje i kosta, a puno knjiga
znaci puno skladista, puno torskova. A o tome hoce li se nesto oploditi i kojim tempom uopce, dalo bi se diskutirati.
Dovoljno je samo promotriti brzinu prodaje.

Ovaj naš beskrajni razvoj pretvara nas u nešto beskrajno drugo...oslobodi me Bože slobode bezGranicne
Go to Top of Page

globinjo
Moderator



Croatia
33493 Posts

Member since 12/09/2002

Posted - 09/07/2009 : 23:20:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit globinjo's Homepage  Send globinjo a Private Message
dado,eno kerum daje mamicu neke miljune,da i tebi ne bi palo napamet

https://www.facebook.com/Comicator/
https://www.instagram.com/comicator_stripfestival/
Go to Top of Page

Dado
Advanced Member

Switzerland
21068 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 10/07/2009 : 00:00:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Dado a Private Message
Pa treba im pomoci kad nemaju, Kerum je uvijek imao veliko srce...

Ovaj naš beskrajni razvoj pretvara nas u nešto beskrajno drugo...oslobodi me Bože slobode bezGranicne
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10369 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 10/07/2009 : 09:12:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message
u cemu je klica sa SA-om? brojke, sto pokazuju da pokazuju, govore o drustvu s kapitalom od 20000 kn koje dvije godine zaredom ima dobit od po 1.3 milijuna kn... bavi li se Bernard jos necim? svercanjem ukrajinki? znam da je afk hc strip s najvecom mogucom dobiti u galaktici, ali sve je to uzasno premalo da bi se onakve brojke postigle... mislim, toliko odudaraju od ostalih, cak i od ludensa koji ima 60000000 puta vecu nakladu...

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

alen
Advanced Member



Croatia
4621 Posts

Member since 14/02/2005

Posted - 10/07/2009 : 09:42:16  Show Profile Show Extended Profile  Send alen a Private Message
Prema nekoj racunici koju sam radio prije godinu dana, s ciljem izdavanja stripova došao sam do sljedeceg input/outputa iz algoritma: ako uložiš 150 kilokuna u firmu i odrediš neki tempo izdavanja stripova (otprilike 2 izdanja mjesecno, tj.24 godišnje), od cega se prava i tiskanje financiraju iz tih 150 kilokuna + novac od prodaje, profit se može ocekivati tek za tri godine!

itsyourworldyoucanchangeit
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29218 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 10/07/2009 : 10:11:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
quote:
Originally posted by Obi-wan
Ja bi za Marka prije mogao reci da se trgne, zakrpa rupu gdje cure novci, razmišlja komercijalnije jer u protivnom, Fibra bi mogla prestati sa radom.


A sto da radim?
- Cijene ne mogu biti manje nego sto jesu, ionako su premale.

- Mogu ustedjeti koju kunu uzimajuci losije suradnike (a mogu reci da Fibra placa svoje suradnike više od ostalih), ali to ne dolazi u obzir, jer oko kvaliteta nema kompromisa.

- Komercijalne naslove, cak i kad bi htio raditi nesto ultra komercijalno, takvo nesto je kod nas sve vec pokupovano od ostalih izdavaca. Mozda je jos ponesto ostalo, ali ne zavaravajmo se, sve je to sitno i nebitno, zna se sto se kod nas prodaje dobro. S druge strane, nije da ja ne objavljujem i komercijalne naslove (iako ih, istina, pazljivo biram). To što vlada nekakvo mišljenje da je Fibra izdavac alternativnih stripova, to je više posljedica neznanja naše publike, nego stvarne alternative. Jer velik dio naslova koji je Fibra objavila su itekako komercijalni na svojim tržištima. Bilješke za ratnu pricu su se u Italiji prodale više od npr. Mister Noa. Ali tamo ipak postoje ljudi koji citaju _stripove_,a ne samo par junaka odredene strip škole.

- Prodaja je u zadnjih 6 mjeseci pala za 50%, a ionako je bila loša. Tu imam samo jednu opciju: veliki popusti i rasprodaja. Ali ja to _necu_ raditi, iz poštovanja prema ono malo vjerne publike koja je kupila te iste stripove po redovnoj cijeni odmah kad su izasli. Dakle, oni koji cekaju da stripove kupe nakon 5 godina u pola cijene, neka zaborave na to. Isto tako, oni koji cekaju da kupe ukradene stripove iz tiskare, nije svaki dan petak...

Bottom line, da bi se nešto promijenilo u komercijalnom smislu, treba potpuno promijeniti profil i filozofiju firme, nacin poslovanja i trziste. Ili, drugom rjecju, izdavati jeftini polu-šund na kioscima. A to necu. I to je to:)

Trouble will find me
Go to Top of Page

mars1
New Member

207 Posts

Member since 07/12/2007

Posted - 10/07/2009 : 10:25:56  Show Profile Show Extended Profile  Send mars1 a Private Message
Uh, uh. Nadam se da ce Fibra opstati. Zaista imaju izvrsne stripove. Stvarno bi bila šteta da se zatvori. Jedino što mogu reci, kupujte ljudi (prodaja je pala 50% što je koma) pa kriza je kod nas oduvijek. Ne sjecam se kada nije bila neka kriza (samo je imala druga imena).
Go to Top of Page
Page: of 12 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000