forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Za radoznale - Kako posluju strip izdavaci?
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 12

The Hammer of Hell
Average Member

Croatia
945 Posts

Member since 10/12/2006

Posted - 10/07/2009 : 10:41:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit The Hammer of Hell's Homepage  Send The Hammer of Hell a Private Message
Bio ja u Profila. Gomila stripova na gomili. Ima svega. Prije 10, 20, 30 godina to bi mi bila nirvana. Danas, meah. Vjerujem da je tako i ostatku potencijalnih kupaca. Šta kome znace ti stripovi na gomili. Neko ce možda spontano uzeti, prelistati i dati 150-250 kuna za koji nikad prije nije cuo, a koji mu pruža 45 minuta zabave. Koji ce uzeti, kad su mu svi isti?
Nema prijašnjeg iskustva sa nijednim od tih stripova, nije ih imao nikad priliku vidjeti. Dobro da je to recimo 5, 6 luksuznih knjiga pa tako nešto može izgledati interesantno, ali stotine...

Vizualno, ono šta se najviše isticalo u toj gomili, bili su "novi" Maurovicevi westerni (Senzacionalni romani u slikama sa Divljeg zapada, ili kako vec:), Talicni Tom i Naruto. Sve ostalo mi je bila blijeda hrpa bez smisla. Slicno je i sa kioscima koje je zatrpao Bonelli kao neki korov.

Dok izdavaci ne uspiju sami sebi razriješiti tu situaciju gdje su se ugušili robom koju nitko nece, ne može se napredovati, s tim da je to samo jedan od razloga zašto napretka nema. Možda je shema to da je neisplativo imati jedno ili dva izdanja sa malim prihodom X, ali ako plasirate 20-30 izdanja sa prihodom X/2, brojke izgledaju znatno bolje. To je cul-de-sac iliti bliže hrvatskom corsokak i bojim se da tako nece dugo moci. Meni ni u džep, ni iz džepa, tako da se ne trebate truditi napadati me, just my opinion.

www.stripgen.com

Edited by - The Hammer of Hell on 10/07/2009 10:47:05
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29218 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 10/07/2009 : 11:25:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
A mislim, stvarno. Ako su Metabaruni ili Alvar Mayor ili From Hell itd itd. blijeda hrpa bez smisla, onda kvragu.

S druge strane, ovo sa 20-30 x/2 uopce ne razumijem. Na jednu ruku govoris da smo se ugusili robom, a na drugu da trebamo raditi 20-30 izdanja s prihodom x/2. Nadalje, prihod ne da je x/2, nego x/3, bar u mom slucaju.

Trouble will find me
Go to Top of Page

cbarks
Junior Member

Slovenia
339 Posts

Member since 22/09/2002

Posted - 10/07/2009 : 11:34:57  Show Profile Show Extended Profile  Send cbarks a Private Message
@ Marko:
to je pravo razmisljanje nikakvih kompromisa oko kvalitete,to je bitno jer od Fibre se to i ocekuje.
A vjeruj mi u poslednjih 6 mjeseci kriza je u prodaji svega. Bitno je samo da to proživiš pa makar usporiš do maksimuma, poslije kiše uvijek se vrati sunce
On the bright side:pre par dana dobio si novog kupca za Alvar Majora a jos par kandidata imam na umu

It´s a must for every serious collector!!
Go to Top of Page

The Hammer of Hell
Average Member

Croatia
945 Posts

Member since 10/12/2006

Posted - 10/07/2009 : 11:38:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit The Hammer of Hell's Homepage  Send The Hammer of Hell a Private Message
quote:
Originally posted by Markos

A mislim, stvarno. Ako su Metabaruni ili Alvar Mayor ili From Hell itd itd. blijeda hrpa bez smisla, onda kvragu.



Ne mislim tu na pojedinacne naslove, nego na ono što se vidi na polici na gomili. U moru Texova, Starih Macaka, Hermanna, Špagetija etc, šta istice Metabarune, pogotovo ako se vidi samo hrbat. Govorim cisto površinski. Aj, "From Hell" je knjižurina, pa se istice:).

quote:

S druge strane, ovo sa 20-30 x/2 uopce ne razumijem. Na jednu ruku govoris da smo se ugusili robom, a na drugu da trebamo raditi 20-30 izdanja s prihodom x/2. Nadalje, prihod ne da je x/2, nego x/3, bar u mom slucaju.



1 * X = X
20 * X/2 = 10X
10X >> X

Dobro, ako nije bilo jasno od prve, zaboravi, to je kao da sam loše ispricao vic, pa ga treba objašnjavati:)

Dodano:
Eh, da, nisam rekao da se treba raditi 20-30 izdanja koja pojedinacno donose manji prihod, vec da je takav nacin doveo do ovog zagušenja, koje dodatno smanjuje pojedinacni prihod i tako u krug. Zeznuto.

www.stripgen.com

Edited by - The Hammer of Hell on 10/07/2009 11:52:36
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29218 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 10/07/2009 : 11:40:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Ma Alvar Mayor je kap u moru, iako se rasprodao.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29218 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 10/07/2009 : 11:43:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
quote:
Originally posted by The Hammer of Hell

quote:
Originally posted by Markos

A mislim, stvarno. Ako su Metabaruni ili Alvar Mayor ili From Hell itd itd. blijeda hrpa bez smisla, onda kvragu.



Ne mislim tu na pojedinacne naslove, nego na ono što se vidi na polici na gomili. U moru Texova, Starih Macaka, Hermanna, Špagetija etc, šta istice Metabarune, pogotovo ako se vidi samo hrbat. Govorim cisto površinski. Aj, "From Hell" je knjižurina, pa se istice:).


A to je druga stvar. Tesko mogu utjecati na to što kako ce se nesto izloziti. Mada, u zagrebackom Profilu su samoinicijativno stavili From Hell na udarno mjesto i zalijepili naljepnicu HIT na njega:)
Istina, prodali su skoro trideset komada:)

quote:
Originally posted by The Hammer of Hell
quote:

S druge strane, ovo sa 20-30 x/2 uopce ne razumijem. Na jednu ruku govoris da smo se ugusili robom, a na drugu da trebamo raditi 20-30 izdanja s prihodom x/2. Nadalje, prihod ne da je x/2, nego x/3, bar u mom slucaju.



1 * X = X
20 * X/2 = 10X
10X >> X

Dobro, ako nije bilo jasno od prve, zaboravi, to je kao da sam loše ispricao vic, pa ga treba objašnjavati:)


Ma to je jasno, ali tebi nije jasno da je prihod vec sada X/3. Moram sad na sastanak, kad se vratim, napisat cu kalkulaciju za From Hell, pa ces vidit.

Trouble will find me
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25157 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 10/07/2009 : 11:47:27  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
quote:
Originally posted by Markos

To što vlada nekakvo mišljenje da je Fibra izdavac alternativnih stripova, to je više posljedica neznanja naše publike, nego stvarne alternative.
Jer velik dio naslova koji je Fibra objavila su itekako komercijalni na svojim tržištima.




Hmmmm. Tebi bi trebali naslovi koji su na tvom tržištu komercijalni, a ne na nekim drugim tržištima, od toga nemaš ništa.
Neznanje manje- više, ali jedan naslov koji se sigurno prodaje nijednom izdavacu ne može da škodi.
Go to Top of Page

cbarks
Junior Member

Slovenia
339 Posts

Member since 22/09/2002

Posted - 10/07/2009 : 11:48:19  Show Profile Show Extended Profile  Send cbarks a Private Message
quote:
Originally posted by Markos

Ma Alvar Mayor je kap u moru, iako se rasprodao.


Dobro kap na kap na kap i imas more
A realno tebi treba samo 500 kapi po izdanju

It´s a must for every serious collector!!
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22300 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 10/07/2009 : 13:39:20  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message
quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by Markos

To što vlada nekakvo mišljenje da je Fibra izdavac alternativnih stripova, to je više posljedica neznanja naše publike, nego stvarne alternative.
Jer velik dio naslova koji je Fibra objavila su itekako komercijalni na svojim tržištima.




Hmmmm. Tebi bi trebali naslovi koji su na tvom tržištu komercijalni, a ne na nekim drugim tržištima, od toga nemaš ništa.
Neznanje manje- više, ali jedan naslov koji se sigurno prodaje nijednom izdavacu ne može da škodi.


trebao bi jedan naslov koji je poznat ne samo citaocima stripovima vec i drugima koji bi nesto uzeli u ruke da probaju. Iskreno, trenutno mi pada na pamet samo jedan naslov cija bi prodaja mogla da bude super:


Poznato ime, autor jos poznatiji.
2010 izlazi film, pa bi se to moglo iskoristiti na slican nacin kao sto su napravili Beli Put sa "Watchmen".
Cak i bez filma prodaja bi trebala da ide. Prije svega privuci ce sigurno dosta znatizeljnika koji ne citaju stripove i koji poslije ovoga mozda to promijene. Ne znam kako to ide sa pravima i koliko to sve kosta, nisam izdavac, ali objektivno gledajuci sigurno je ovo jedan naslov koji moze/trebalo bi da se ispalti. Ima vise paperbacks pa je tako osigurana prodaja na duze vrijeme, poput Preacher-a i Sandman-a.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26538 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 10/07/2009 : 14:47:13  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message
Algoritam!

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Raven84
Senior Member



Croatia
1324 Posts

Member since 29/03/2005

Posted - 10/07/2009 : 14:52:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Raven84 a Private Message
quote:
Originally posted by King Warrior
Hmmmm. Tebi bi trebali naslovi koji su na tvom tržištu komercijalni, a ne na nekim drugim tržištima, od toga nemaš ništa.
Neznanje manje- više, ali jedan naslov koji se sigurno prodaje nijednom izdavacu ne može da škodi.
trebao bi jedan naslov koji je poznat ne samo citaocima stripovima vec i drugima koji bi nesto uzeli u ruke da probaju. Iskreno, trenutno mi pada na pamet samo jedan naslov cija bi prodaja mogla da bude super:
Dark Tower od Marvela.
Poznato ime, autor jos poznatiji.
2010 izlazi film, pa bi se to moglo iskoristiti na slican nacin kao sto su napravili Beli Put sa "Watchmen".
Cak i bez filma prodaja bi trebala da ide. Prije svega privuci ce sigurno dosta znatizeljnika koji ne citaju stripove i koji poslije ovoga mozda to promijene. Ne znam kako to ide sa pravima i koliko to sve kosta, nisam izdavac, ali objektivno gledajuci sigurno je ovo jedan naslov koji moze/trebalo bi da se ispalti. Ima vise paperbacks pa je tako osigurana prodaja na duze vrijeme, poput Preacher-a i Sandman-a.



Sori na editiranju King Warrior, ovako je preglednije. Htio sam samo reci da je to vjerojano razlog zasto ce ga Algoritam uskoro izdati.

Ima nešto u njemu proslijedeno od nepoznate majke i propala oca na sina. Kaljeno savješcu. Brušeno disciplinom.
Go to Top of Page

axle munshine
Senior Member



Serbia
2322 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 10/07/2009 : 16:14:59  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message
quote:
Originally posted by Markos

A mislim, stvarno. Ako su Metabaruni ili Alvar Mayor ili From Hell itd itd. blijeda hrpa bez smisla, onda kvragu.




Eto ti tvojih mat korica,aha...bledo brate...
Just kidding...

...BD, c'est la vie...
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29611 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 10/07/2009 : 17:02:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by Obi-wan
Ja bi za Marka prije mogao reci da se trgne, zakrpa rupu gdje cure novci, razmišlja komercijalnije jer u protivnom, Fibra bi mogla prestati sa radom.


A sto da radim?
- Cijene ne mogu biti manje nego sto jesu, ionako su premale.

- Mogu ustedjeti koju kunu uzimajuci losije suradnike (a mogu reci da Fibra placa svoje suradnike više od ostalih), ali to ne dolazi u obzir, jer oko kvaliteta nema kompromisa.

- Komercijalne naslove, cak i kad bi htio raditi nesto ultra komercijalno, takvo nesto je kod nas sve vec pokupovano od ostalih izdavaca. Mozda je jos ponesto ostalo, ali ne zavaravajmo se, sve je to sitno i nebitno, zna se sto se kod nas prodaje dobro. S druge strane, nije da ja ne objavljujem i komercijalne naslove (iako ih, istina, pazljivo biram). To što vlada nekakvo mišljenje da je Fibra izdavac alternativnih stripova, to je više posljedica neznanja naše publike, nego stvarne alternative. Jer velik dio naslova koji je Fibra objavila su itekako komercijalni na svojim tržištima. Bilješke za ratnu pricu su se u Italiji prodale više od npr. Mister Noa. Ali tamo ipak postoje ljudi koji citaju _stripove_,a ne samo par junaka odredene strip škole.

- Prodaja je u zadnjih 6 mjeseci pala za 50%, a ionako je bila loša. Tu imam samo jednu opciju: veliki popusti i rasprodaja. Ali ja to _necu_ raditi, iz poštovanja prema ono malo vjerne publike koja je kupila te iste stripove po redovnoj cijeni odmah kad su izasli. Dakle, oni koji cekaju da stripove kupe nakon 5 godina u pola cijene, neka zaborave na to. Isto tako, oni koji cekaju da kupe ukradene stripove iz tiskare, nije svaki dan petak...

Bottom line, da bi se nešto promijenilo u komercijalnom smislu, treba potpuno promijeniti profil i filozofiju firme, nacin poslovanja i trziste. Ili, drugom rjecju, izdavati jeftini polu-šund na kioscima. A to necu. I to je to:)




uspori sa izdavanjem i cekaj da ti se izdanja pokriju
barem ova starija
naravno, bilo bi poželjno da ne usporavaš ona izdanja koja se nastavljaju, nego integrale i one koje dolaze u samo jednoj knjizi
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22426 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 10/07/2009 : 18:03:35  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message


quote:
Originally posted by Markos
Tu imam samo jednu opciju: veliki popusti i rasprodaja. Ali ja to _necu_ raditi, iz poštovanja prema ono malo vjerne publike koja je kupila te iste stripove po redovnoj cijeni odmah kad su izasli.



Bravo!

Iz Vršca stiže glas, u vinu leži spas, ko vino ne pije, taj nek se ubije!!!
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11090 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 10/07/2009 : 18:17:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message
quote:
Originally posted by srdjandj
Bravo!



Ma to vec ima na kioscima.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22426 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 10/07/2009 : 18:19:10  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message
quote:
Originally posted by Renky

quote:
Originally posted by srdjandj
Bravo!



Ma to vec ima na kioscima.


Onda, svaka cast!

Iz Vršca stiže glas, u vinu leži spas, ko vino ne pije, taj nek se ubije!!!
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11090 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 10/07/2009 : 18:23:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message
To ce Fibra, mat korice

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Le Samourai
Senior Member



2871 Posts

Member since 14/10/2008

Posted - 10/07/2009 : 18:29:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Le Samourai a Private Message
quote:
Originally posted by Markos
Tu imam samo jednu opciju: veliki popusti i rasprodaja. Ali ja to _necu_ raditi, iz poštovanja prema ono malo vjerne publike koja je kupila te iste stripove po redovnoj cijeni odmah kad su izasli.

E, vidish, tu se uopshte ne slazhem. Mislim bash obrnuto, jer, ja sam, kao shto i sam znash, veran kupac Fibrinih izdanja i imam ih sad vec desetak. Sa druge strane, cena im je realno, i ne u odnosu na tvoje troshkove, vec na budzet kupaca, ipak visoka, i teshko je pronaci novca za sve shto bi neko zheleo da kupi.

U svim drugim slichnim izdavashtvima - knjige, dvdjevi i sl, posle nekog vremena, kada prvo talas onih koji odredjeno izadnje MORAJU imati, dolaze na red oni koji ga zhele ali im je preskupo. Time ne samo da se omogucuje da se navedena izdanja optimalno prodaju, vec se i baca shira mrezha, koja chesto ume da zakachi i kupce koji mozhda neko izdanje ne bi kupili (a i sam znash koliko puta se neshto uzme na popustu shto inache ne bi uzeo da ti nisu objasnili koliko si time ushtedeo ).

Shto se tiche vernih kupaca koje bi popustom izneverio, mislim da je to malo luckast koncept. Neke od svojim omiljenih stripova/knjiga/filmova sam uredno kupovao ODMAH po izlasku, znajuci sve vreme da ce za 2, 3, 5 meseci, godinu dana moci da se kupe za mnogo manje pare, ali sam ih jednostavno zheleo istog trenutka. Naravno, nijednom se nisam uvredio time shto im je kasnije pala cena, ta vrsta zakljuchivanja mi je zaista potpuno strana.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29218 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 10/07/2009 : 19:13:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
quote:
Originally posted by supermark
uspori sa izdavanjem i cekaj da ti se izdanja pokriju
barem ova starija
naravno, bilo bi poželjno da ne usporavaš ona izdanja koja se nastavljaju, nego integrale i one koje dolaze u samo jednoj knjizi


Ne mozes stati. Jer, troskovi hladnog pogona su preveliki i pojeli bi sve.

Sto se drugog tice - ja više gotovo i nemam serijale, samo integrale i one shotove.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29218 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 10/07/2009 : 19:15:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
quote:
Originally posted by Le Samourai

quote:
Originally posted by Markos
Tu imam samo jednu opciju: veliki popusti i rasprodaja. Ali ja to _necu_ raditi, iz poštovanja prema ono malo vjerne publike koja je kupila te iste stripove po redovnoj cijeni odmah kad su izasli.

E, vidish, tu se uopshte ne slazhem. Mislim bash obrnuto, jer, ja sam, kao shto i sam znash, veran kupac Fibrinih izdanja i imam ih sad vec desetak. Sa druge strane, cena im je realno, i ne u odnosu na tvoje troshkove, vec na budzet kupaca, ipak visoka, i teshko je pronaci novca za sve shto bi neko zheleo da kupi.

Shto se tiche vernih kupaca koje bi popustom izneverio, mislim da je to malo luckast koncept. Neke od svojim omiljenih stripova/knjiga/filmova sam uredno kupovao ODMAH po izlasku, znajuci sve vreme da ce za 2, 3, 5 meseci, godinu dana moci da se kupe za mnogo manje pare, ali sam ih jednostavno zheleo istog trenutka. Naravno, nijednom se nisam uvredio time shto im je kasnije pala cena, ta vrsta zakljuchivanja mi je zaista potpuno strana.


Ne znam, ja se u tome ravnam prema sebi. Ako ja kao kupac kupim neki strip po cijeni od 200 kuna odmah cim je izasao, a za pola godine ga se moze kupiti za 100 ili 150, osjecam se ko budala.
Uostalom, imas primjer Algoritma, pola ekipe ceka njihove albume na ljetnoj 3za2 rasprodaji.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29218 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 10/07/2009 : 19:16:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
quote:
Originally posted by bvagner3 Zar vam i to rade?


Da.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29218 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 10/07/2009 : 19:18:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
quote:
Originally posted by King Warrior
trebao bi jedan naslov koji je poznat ne samo citaocima stripovima vec i drugima koji bi nesto uzeli u ruke da probaju. Iskreno, trenutno mi pada na pamet samo jedan naslov cija bi prodaja mogla da bude super:
Poznato ime, autor jos poznatiji.
2010 izlazi film, pa bi se to moglo iskoristiti na slican nacin kao sto su napravili Beli Put sa "Watchmen".
Cak i bez filma prodaja bi trebala da ide. Prije svega privuci ce sigurno dosta znatizeljnika koji ne citaju stripove i koji poslije ovoga mozda to promijene. Ne znam kako to ide sa pravima i koliko to sve kosta, nisam izdavac, ali objektivno gledajuci sigurno je ovo jedan naslov koji moze/trebalo bi da se ispalti. Ima vise paperbacks pa je tako osigurana prodaja na duze vrijeme, poput Preacher-a i Sandman-a.


Ne znam. Mene to tako bolno ne zanima da ne da ga ne bi nikad objavio, nego ga necu ni procitati. Nemam pojma zasto, jednostavno me ne zanima. Mada inace Kinga volim. A stripove koji me ne zanimaju necu raditi.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29218 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 10/07/2009 : 19:41:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
quote:
Originally posted by The Hammer of Hell
1 * X = X
20 * X/2 = 10X
10X >> X

Dobro, ako nije bilo jasno od prve, zaboravi, to je kao da sam loše ispricao vic, pa ga treba objašnjavati:)

Dodano:
Eh, da, nisam rekao da se treba raditi 20-30 izdanja koja pojedinacno donose manji prihod, vec da je takav nacin doveo do ovog zagušenja, koje dodatno smanjuje pojedinacni prihod i tako u krug. Zeznuto.


Vidim da si sam editirao post, jer si shvatio problem. Dakle, ako radis premalo naslova, to je tek neizdrzivo, jer je hladni pogon (racunovodstvo, skladiste, porezi, prirezi, nameti i ostale metiljave nakupine) preskup. Ako radis vise naslova s manjim prihodom, onda dolazi do gusenja. Carobni lijek je naci pravu mjeru:)

Ali, buduci da sam obecao kalkulaciju za From Hell, evo je:

-prava: 14.000 kn
-prijevod: 15.000
-dizajn: 2.000
-tisak: 33.000

sve skupa, 64.000 kn.

Podijeljeno na 500 komada, ispada da proizvodnja jednog primjerka košta 128 kuna.

Pakao se moze kupiti u Libellusu za 280 kuna, od cega njima ide 20%, dakle 55 kn, a meni ostatak, 225.

Dakle, laganim racunom ispada da moram prodati 64.000/225 = 284 primjerka da bi pokrio direktne troškove proizvodnje.

No, na tih prodanih 284 primjerka moram platiti 20% poreza na dobit, tj. 0,2*284*(225-128) = 5500 kn - sto je još 22 primjerka. Na koje opet ide porez na dobit, pa to mozemo zakoruziti na 25, i onda ispada da se pokrivam sa 310 prodanih primjeraka.

Primjeti da nisam racunao racunovodstvo, ni skladiste - jer to je komplicirano odrediti koliki je udio po svakom stripu posebno, niti svoj rad (prijelom i upis cijelog Pakla, sto bi kostalo ne manje od 6000 kn).

Nadalje, od 500 primjeraka, 9 moras dati Nacionalnoj biblioteci, nekoliko ide suradnicima, deset komada vlasniku prava, nesto je osteceno, nesto ti se proda, a nikad ne plati, itd itd, pa tesko da mozes racunati na vise od 460 u prodaji.

Dakle, u konacnici, od 460 primjeraka, ja se pokrivam na 310, dakle, na 67%. Na Paklu to i nije tako strasno, jer se, nekim cudom, skoro pa rasprodao, ali uzmi da imam 75 izdanja od kojih bar 50% nije došlo do 300 prodanih primjeraka.

Eto, sad ti meni objasni kako bi ti tu smanjio prihod, a samim tim povecao prodaju, pa da brojke na kraju izgledaju bolje:)

Trouble will find me
Go to Top of Page

Dado
Advanced Member

Switzerland
21068 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 10/07/2009 : 20:00:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Dado a Private Message
quote:
Originally posted by Markos
- Mogu ustedjeti koju kunu uzimajuci losije suradnike (a mogu reci da Fibra placa svoje suradnike više od ostalih), ali to ne dolazi u obzir, jer oko kvaliteta nema kompromisa.


Puno novca ne znaci uvijek i puno kvalitete, zar ne? Osim toga moze isti suradnik, recimo tiskara, raditi tebi identicno
izdanje kao meni i tebi ga naplatiti manje. To ne znaci nuzno da sam ja vecim placanjem dobio vecu kvalitetu,
prije bi znacilo da sam ja bio pregovarac s manje argumenata i za istu stvar dobio nesto losije uvjete.
No kazes da placas suradnike vise od ostalih, sto znaci da poznajes i cijelo poslovanje ostalih, pa me zanima na sto
se to odnosi, pogotovo jer vecinu stvari radis sam, sto je naravno sasvim u redu, ali me zanima gdje odnosno koga
placas vise i zauzvrat dobijes vise od ostalih, s obzirom da je to napisano u kontekstu kvalitete.

quote:

- Bilješke za ratnu pricu su se u Italiji prodale više od npr. Mister Noa. Ali tamo ipak postoje ljudi koji citaju _stripove_,a ne samo par junaka odredene strip škole.


Mislim da ima dosta onih koji vole i kupuju "par junaka odredjene strip skole" a istovremeno su kupci i tvojih izdanja,
a opet ne znam i koliko je u redu reci za ljude koji ne vole recimo "Biljeske za ratnu pricu" da ne citaju _stripove_.
Lijepo je hvaliti vlastita izdanja i pametno je promovirati ih, ali mislim da nije sasvim u redu kad se to precesto
cini na nacin da se zeli kompromitirati neka druga izdanja i izmedju redaka omalovaziti citatelje tih izdanja.
Tex se u toj istoj Italiji proda u vise primjeraka nego "Biljeske za ratnu pricu" i jos mnoga druga izdanja skupa,
pa to opet ne znaci da se na osnovu toga moze mjeriti kvaliteta a jos manje ukus citatelja.
Mislim da citatelji ne trebaju mesiju koji ce ih prosvijetliti vec su dovoljno sposobni sami odabrati ono sto vole.

quote:

- Prodaja je u zadnjih 6 mjeseci pala za 50%, a ionako je bila loša. Tu imam samo jednu opciju: veliki popusti i rasprodaja. Ali ja to _necu_ raditi, iz poštovanja prema ono malo vjerne publike koja je kupila te iste stripove po redovnoj cijeni odmah kad su izasli.


Pohvalno. Ako se sjecas mi smo to prvi rekli i primjenili, i to se odnosi i na prodaju po sajmovima, interliberu i slicno.
Popust na izdanja od nas direktno postoji iskljucivo onda kad su se ta izdanja i objavila za odredjeni festival/sajam.

Ovaj naš beskrajni razvoj pretvara nas u nešto beskrajno drugo...oslobodi me Bože slobode bezGranicne
Go to Top of Page

Archy
stripovi.com suradnik



Croatia
1448 Posts

Member since 27/11/2008

Posted - 10/07/2009 : 20:05:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Archy a Private Message
Prodaju li se Fibrina izdanja u Srbiji i BiH?

No sikiriki
Go to Top of Page
Page: of 12 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.42 seconds. Snitz Forums 2000