forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Za radoznale - Kako posluju strip izdavaci?
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 12

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4066 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 10/07/2009 : 20:07:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message
quote:
Originally posted by Archy

Prodaju li se Fibrina izdanja u Srbiji i BiH?


U Bosni ih ima u Babilonu, a u Srbiji u Drakvudu i Alan Fordu.

Edited by - Mhejl on 10/07/2009 20:07:49
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 10/07/2009 : 20:23:53  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message
@Markos
Cekaj, ti moraš DATI 9 primjeraka nacionalnoj knjižnici?
Pa šta oni to ne otkupljuju?

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Archy
stripovi.com suradnik



Croatia
1448 Posts

Member since 27/11/2008

Posted - 10/07/2009 : 20:29:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Archy a Private Message
Hrvatska: 4.500.000 stanovnika
Srbija: 7.500.000 stanovnika
BiH: 4.000.000 stanovnika
Ukupno: 16.000.000 stanovnika.

Ako pretpostavimo (gruba procjena) da 1 promil njih cita stripove dodemo do broja od 16.000 ljudi.

Je li se razmišljalo o povecanju naklade i smanjenju cijene? Ima li nekakvih analiza po tom pitanju?

Za pretpostaviti je da od tih 16.000 ljudi svi nisu zainteresirani za Fibrina izdanja, ali recimo da barem
cetvrtina je. To je znaci 4.000 ljudi. Ako se stavi naklada od 2.000 primjeraka, a cijena se prepolovi, dode se
do sljedeceg izracuna:

PRIJE:
500 kom×100 kn=50.000 kn

POSLIJE:
2000 kom×50 kn=100.000 kn

Tu treba uracunati vece troškove tiskare, jer su troškovi maksimalno duplo veci. Možda je moguce ishoditi neki
popust na kolicinu ili tako nešto. Ali vecina ostalih troškova ostaje ista: prijevod, lektura, upis i slicno.
Nisam ovdje strucnjak, jer se ne bavim izdavaštvom, vec samo pretpostavljam. Ako griješim, ispravite me.

Problem je jedino što se u BiH i Srbiji ti stripovi prodaju na jednome mjestu, pa je onda odaziv kupaca manji.


Mislim da i dalje veliku ulogu igra percepcija ljudi za stripove. Ako neke hit romane, tj. knjige (koji imaju puno vecu nakladu,
ali to niko ne gleda) mogu dobiti za 80kn, zašto onda strip moram platiti 100, 150 ili 200kn. Na taj nacin, visoka (?)
cijena iskljucuje iz potražnje one poluzainteresirane, a ostavlja iskljucivo tvrdokorne fanove. To je ujedno i razlog zašto
Fibru smatraju nakladnickom kucom sa alternativnim izdanjima (prema Markovim rijecima), a Libellus ne. Naime, Libellus
izdaje u nas popularne Bonelli junake koji imaju više fanova, dok su Fibrina izdanja integrali koji nemaju stalne fanove,
vec se nekome strip svidi ili ne svidi. Ovo objašnjenje nemojte uzeti prekruto i quotat mi svaku rijec. Poanta je u tome
da Bonelli junaci imaju svoje stalne fanove iz epizode u epizodu, dok Lucin pogreb ne može imati stalne fanove, jer je
izdan u nekoliko brojeva, to je ono šta sam htio reci.

No sikiriki
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10369 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 10/07/2009 : 20:34:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message
e ako pogreb nema stalne musterije, ne znam tko ima...

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29218 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 10/07/2009 : 20:44:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
quote:
Originally posted by mladjo

@Markos
Cekaj, ti moraš DATI 9 primjeraka nacionalnoj knjižnici?
Pa šta oni to ne otkupljuju?


To su obavezni primjerci koje moras dati nacionalnoj knjiznici za arhiviranje.
http://www.nsk.hr/Service.aspx?id=64

Trouble will find me
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22300 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 10/07/2009 : 20:52:46  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message
quote:
Originally posted by Markos


-prijevod: 15.000
-dizajn: 2.000





Koliko se sjecam(negdje sam procitao) ti govoris italijanski i engleski.
Mozes na prijevodu da usparas nekoliko kuna (Kena prevodis sam koliko znam).
Dizajn je nesto sto bi mogao da naucis. Potreban ti je pretpostavljam pravi program i onda sa vremenom ne treba ti niko da ga placas za dizajn.
17.000 kuna nije malo. Ako uzmes 20 razlicitih albuma(za koje su sume manje i koje ovise o broju stranica ,pretpostavljam)nakupi se lijepa svota i tu mozes vec na pocetku da krenes sa mnogo manjim minusom.

Edited by - King Warrior on 10/07/2009 20:54:28
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29218 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 10/07/2009 : 20:56:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
quote:
Originally posted by Dado

quote:
Originally posted by Markos
- Mogu ustedjeti koju kunu uzimajuci losije suradnike (a mogu reci da Fibra placa svoje suradnike više od ostalih), ali to ne dolazi u obzir, jer oko kvaliteta nema kompromisa.


Puno novca ne znaci uvijek i puno kvalitete, zar ne? Osim toga moze isti suradnik, recimo tiskara, raditi tebi identicno
izdanje kao meni i tebi ga naplatiti manje. To ne znaci nuzno da sam ja vecim placanjem dobio vecu kvalitetu,
prije bi znacilo da sam ja bio pregovarac s manje argumenata i za istu stvar dobio nesto losije uvjete.
No kazes da placas suradnike vise od ostalih, sto znaci da poznajes i cijelo poslovanje ostalih, pa me zanima na sto
se to odnosi, pogotovo jer vecinu stvari radis sam, sto je naravno sasvim u redu, ali me zanima gdje odnosno koga
placas vise i zauzvrat dobijes vise od ostalih, s obzirom da je to napisano u kontekstu kvalitete.


Ajme njega, sve vidi kao napad:) Nisam mislio na nista i na nikog opcenito, samo sam htio naglasiti da Fibra jedan dio suradnika (prevoditelji, lektori, dizajn) placa vise nego ostali. Ako bas hoceš konkretno, u odnosu na Libellus, to nije nesto bitno vise, ali recimo u odnosu na ostale je znacajno vise.

quote:
Originally posted by Dado
quote:

- Bilješke za ratnu pricu su se u Italiji prodale više od npr. Mister Noa. Ali tamo ipak postoje ljudi koji citaju _stripove_,a ne samo par junaka odredene strip škole.


Mislim da ima dosta onih koji vole i kupuju "par junaka odredjene strip skole" a istovremeno su kupci i tvojih izdanja,
a opet ne znam i koliko je u redu reci za ljude koji ne vole recimo "Biljeske za ratnu pricu" da ne citaju _stripove_.
Lijepo je hvaliti vlastita izdanja i pametno je promovirati ih, ali mislim da nije sasvim u redu kad se to precesto
cini na nacin da se zeli kompromitirati neka druga izdanja i izmedju redaka omalovaziti citatelje tih izdanja.
Tex se u toj istoj Italiji proda u vise primjeraka nego "Biljeske za ratnu pricu" i jos mnoga druga izdanja skupa,
pa to opet ne znaci da se na osnovu toga moze mjeriti kvaliteta a jos manje ukus citatelja.
Mislim da citatelji ne trebaju mesiju koji ce ih prosvijetliti vec su dovoljno sposobni sami odabrati ono sto vole.


Opet krivo, opet vidis napad tamo gdje ga nema. Pa meni je Mister No omiljeni junak iz djetinjstva, rimember? Nisam mislio omalovazavati Mister No, daleko od toga, prokleta pijandura mi je prirasla srcu, ali sam mislio da u Italiji postoji strip publika koja nije usko vezana samo na odredene pravce, škole, junake. Naravno da i tamo bonelijevci i mangaši prevladavaju, ali postoji velik broj onih koji ce kupiti "autorski strip". U nas takvih nemaš (puno). To sam mislio.

quote:
Originally posted by Dado
quote:

- Prodaja je u zadnjih 6 mjeseci pala za 50%, a ionako je bila loša. Tu imam samo jednu opciju: veliki popusti i rasprodaja. Ali ja to _necu_ raditi, iz poštovanja prema ono malo vjerne publike koja je kupila te iste stripove po redovnoj cijeni odmah kad su izasli.


Pohvalno. Ako se sjecas mi smo to prvi rekli i primjenili, i to se odnosi i na prodaju po sajmovima, interliberu i slicno.
Popust na izdanja od nas direktno postoji iskljucivo onda kad su se ta izdanja i objavila za odredjeni festival/sajam.


Ne znam sto bi na ovo trebao odgovoriti. Nisam ni rekao da to nitko drugi ne radi, niti da je to iskljucivo moja ideja.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Born To Run
Average Member



901 Posts

Member since 05/01/2009

Posted - 10/07/2009 : 20:57:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Born To Run a Private Message
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by Markos


-prijevod: 15.000
-dizajn: 2.000




Dizajn je nesto sto bi mogao da naucis. Potreban ti je pretpostavljam pravi program i onda sa vremenom ne treba ti niko da ga placas za dizajn.




tako se prave blazine

Please allow me to introduce myself
I'm a man of wealth and taste
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29218 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 10/07/2009 : 21:00:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by Markos


-prijevod: 15.000
-dizajn: 2.000





Koliko se sjecam(negdje sam procitao) ti govoris italijanski i engleski.
Mozes na prijevodu da usparas nekoliko kuna (Kena prevodis sam koliko znam).
Dizajn je nesto sto bi mogao da naucis. Potreban ti je pretpostavljam pravi program i onda sa vremenom ne treba ti niko da ga placas za dizajn.
17.000 kuna nije malo. Ako uzmes 20 razlicitih albuma(za koje su sume manje i koje ovise o broju stranica ,pretpostavljam)nakupi se lijepa svota i tu mozes vec na pocetku da krenes sa mnogo manjim minusom.


Ono što mislim da mogu dobro napraviti sam, napravim sam. Ono što mislim da ne mogu, necu. Nema smisla ustedjeti 2000 kn na dizajnu i dobiti ruzno izdanje. A vjeruj mi, nije lako napraviti dizajn. To sto izgleda jednostavno i lako je samo privid i samo znak koliko je dizajner dobar, a do toga se dolazi s puno puno rada i znanja. Ali kod nas je misljenje opcenito takvo kao tvoje "pa to nije nista posebno, to moze bilo tko napraviti" - zato i imamo svakakva "lijepa" izdanja.

Trouble will find me
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29611 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 10/07/2009 : 21:06:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message
quote:
Originally posted by Born To Run

quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by Markos


-prijevod: 15.000
-dizajn: 2.000




Dizajn je nesto sto bi mogao da naucis. Potreban ti je pretpostavljam pravi program i onda sa vremenom ne treba ti niko da ga placas za dizajn.




tako se prave blazine



blaža strikes again!!
Go to Top of Page

Obelix
Average Member



Serbia
537 Posts

Member since 06/04/2009

Posted - 10/07/2009 : 22:25:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Obelix a Private Message
quote:
Originally posted by Markos
- Prodaja je u zadnjih 6 mjeseci pala za 50%, a ionako je bila loša. Tu imam samo jednu opciju: veliki popusti i rasprodaja. Ali ja to _necu_ raditi, iz poštovanja prema ono malo vjerne publike koja je kupila te iste stripove po redovnoj cijeni odmah kad su izasli. Dakle, oni koji cekaju da stripove kupe nakon 5 godina u pola cijene, neka zaborave na to. Isto tako, oni koji cekaju da kupe ukradene stripove iz tiskare, nije svaki dan petak...




Iako meni kao kupcu odgovaraju popusti i radujem im se, moram objektivno sagledati sve i reci da je ovo vise nego korektno i to jako postujem.

Svakako, poredjenje stripova sa nekom drugom komercijalnom robom, sa kojom se rade popusti ili opet sa samim stripovima na trzistima gde se oni prodaju u hiljadama, desetinama hiljada, je potpuno suludo. Ovde gde se proda 500 komada i koliko cujem od vas, jedva, na 20 miliona ljudi, nema uopste razmatranja koja je logika ispravna. Normalno, ona koja stiti odane kupce

Cestitam

Teorije nam pomazu da podnesemo nepoznavanje cinjenica
Go to Top of Page

Le Samourai
Senior Member



2871 Posts

Member since 14/10/2008

Posted - 10/07/2009 : 22:31:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Le Samourai a Private Message
quote:
Originally posted by Dado

quote:
- Bilješke za ratnu pricu su se u Italiji prodale više od npr. Mister Noa. Ali tamo ipak postoje ljudi koji citaju _stripove_,a ne samo par junaka odredene strip škole.


Mislim da ima dosta onih koji vole i kupuju "par junaka odredjene strip skole" a istovremeno su kupci i tvojih izdanja,
a opet ne znam i koliko je u redu reci za ljude koji ne vole recimo "Biljeske za ratnu pricu" da ne citaju _stripove_.
Lijepo je hvaliti vlastita izdanja i pametno je promovirati ih, ali mislim da nije sasvim u redu kad se to precesto
cini na nacin da se zeli kompromitirati neka druga izdanja i izmedju redaka omalovaziti citatelje tih izdanja.
Tex se u toj istoj Italiji proda u vise primjeraka nego "Biljeske za ratnu pricu" i jos mnoga druga izdanja skupa,
pa to opet ne znaci da se na osnovu toga moze mjeriti kvaliteta a jos manje ukus citatelja.
Mislim da citatelji ne trebaju mesiju koji ce ih prosvijetliti vec su dovoljno sposobni sami odabrati ono sto vole.

Dado, i ti se sam morash slozhiti da se jedna dominantna vecina strip-chitalachke populacije sa ovih prostora skoro frustrirajuce dogmatichno drzhi Boneli stripova, te oni samim time nisu chitaoci _stripova_, vec chitaoci Bonelija. Isto kao shto nije filmofil neko ko samo gleda Bertoluchija, nego to mozhe biti samo onaj koji gleda mnogo veci raspon razlichitih zhanrova i vrsta filmova, jer je ljubitelj forme same po sebi, a ne dela pojedinachne osobe.

Dakle, nije problem u onome shto navedeni ljudi chitaju, vec u svemu onome shto dogmatichno NE chitaju.
Go to Top of Page

Tex Willer
Advanced Member



Burkina Faso (Upper Volta)
14077 Posts

Member since 17/09/2005

Posted - 10/07/2009 : 23:17:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Tex Willer a Private Message
Sto se tice popusta,ja sam za iako sve ono sto me interesuje uzimam u prvih par meseci od pojavljivanja.
Zasto neko ko ima slabiju platu od moje ili je na dzeparcu roditelja ne bi mogo sebi da priusti ono sto i ja sa odredjenim vremenskim razmakom. Ne vidim sta je tu neposteno. Pa nisu svi ti kupci neki taktizeri koji cekaju pad cene nekog izdanja.
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10369 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 10/07/2009 : 23:32:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message
ma jasno... sasvim svjesno cu platiti neki film 30$ umjesto da cekam pola godine iako sigurno znam da ce biti bar upola jeftiniji, jer mi se zuri, hocu ga odmah ili sam naprosto razmazen - zato i trebam platiti vise jer dobivam proizvod odmah... posve posteno!
no naravno, sacuvaj Boze ne propustiti jos koju priliku hvalospjeva krscanske milosrdnosti i postenja i niti natuknuti bar dio istine da se zapravo ne isplati staviti rasprodaju kad ce se 500 komada kad-tad prodati po normalnoj cijeni... mislim, nema tu nista lose, za tako male naklade i tesko vrijeme u kojem se izdaju stripovi to je ne samo legitimno i opravdano vec i najrazumnije, ali za povratit je kako se dizu spomenici i kako legija odmah jedva ceka s podjelom odlikovanja za humanost...
to je ono ruzno i gadljivo...

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 10/07/2009 : 23:33:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message
quote:
Originally posted by Markos
Ne znam, ja se u tome ravnam prema sebi. Ako ja kao kupac kupim neki strip po cijeni od 200 kuna odmah cim je izasao, a za pola godine ga se moze kupiti za 100 ili 150, osjecam se ko budala.
Uostalom, imas primjer Algoritma, pola ekipe ceka njihove albume na ljetnoj 3za2 rasprodaji.


Potpuno si u pravu. Ali pogledaj ovako:
Fibra snižava cijene, ali ne nakon pola godine vec nakon 3 godine. To uvedeš kao ustaljenu rutinu i ljudi za to znaju. Onaj tko želi strip nece cekati 3 godine (predugo je) vec ce dati za njega 250 kn. odmah. Oni koji nisu sigurni ili nemaju novaca ili možda kupuju primjerak nekome za poklon, kupit ce taj strip nakon 3 godine za 199 kn.
U pitanju je balans proteklog vremena i smanjenja cijene - mislim da je moj primjer (20% nakon 3 godine) sasvim dobar i razuman...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

Dado
Advanced Member

Switzerland
21068 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 10/07/2009 : 23:50:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Dado a Private Message
quote:
Originally posted by Markos
Ajme njega, sve vidi kao napad:) Nisam mislio na nista i na nikog opcenito, samo sam htio naglasiti da Fibra jedan dio suradnika (prevoditelji, lektori, dizajn) placa vise nego ostali. Ako bas hoceš konkretno, u odnosu na Libellus, to nije nesto bitno vise, ali recimo u odnosu na ostale je znacajno vise.


Pa mislio si na "sve ostale", samim time i na Libellus, i nisam to dozivio kao napad, nego nesto sto trazi pojasnjenje. :)
Primjerice volio bih znati u kojem segmentu placas vise za dizajn? Prijevod, lekturu? Naravno da me onda zanima i sto ti
kvalitetnije dobijes za taj veci dio novca, ako je rijec o istim suradnicima i ako je rijec o kvaliteti, jer u suprotnom
ne znam iz kojeg je razloga onda uopce spomenuto da Fibra placa suradnike vise od ostalih.

quote:

Opet krivo, opet vidis napad tamo gdje ga nema. Pa meni je Mister No omiljeni junak iz djetinjstva, rimember? Nisam mislio omalovazavati Mister No, daleko od toga, prokleta pijandura mi je prirasla srcu, ali sam mislio da u Italiji postoji strip publika koja nije usko vezana samo na odredene pravce, škole, junake. Naravno da i tamo bonelijevci i mangaši prevladavaju, ali postoji velik broj onih koji ce kupiti "autorski strip". U nas takvih nemaš (puno). To sam mislio.


Pa moras priznati da se precesto omalovazava one koji citaju Bonelli izdanja, pa makar oni istovremeno citali i druge stvari.
A kad se to jos cini na nacin da se prezentira jedno izdanje kao "strip" a Bonelli sund za glupane, onda bih volio vidjeti
malo vise pojasnjenja zbog cega je iskljucivo autorski strip - strip, zasto ne citaju "strip" i oni koji citaju samo MNOa,
zasto konstantno neki ljudi mogu bezrazlozno pljuvati po tudjem radu pa i u topicima najave tih radova itd...

A sto se tice broja onih koji kupuju strip, njih je ionako malo i za Bonelli izdanja i za autorski ili bilo kakav strip.
Nesto vise se nadje za par junaka na kioscima i to je to. Ostalo van kioska je jednostavno premalo, u svakom pogledu.
A ne moze sve na kisocima ni proci, da je moglo, masu izdanja mi nikad nebi mogli ni raditi, niti bi bilo potrebe.



Ovaj naš beskrajni razvoj pretvara nas u nešto beskrajno drugo...oslobodi me Bože slobode bezGranicne
Go to Top of Page

Dado
Advanced Member

Switzerland
21068 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 11/07/2009 : 00:07:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Dado a Private Message
quote:
Originally posted by Le Samourai
Dado, i ti se sam morash slozhiti da se jedna dominantna vecina strip-chitalachke populacije sa ovih prostora skoro frustrirajuce dogmatichno drzhi Boneli stripova, te oni samim time nisu chitaoci _stripova_, vec chitaoci Bonelija. Isto kao shto nije filmofil neko ko samo gleda Bertoluchija, nego to mozhe biti samo onaj koji gleda mnogo veci raspon razlichitih zhanrova i vrsta filmova, jer je ljubitelj forme same po sebi, a ne dela pojedinachne osobe.

Dakle, nije problem u onome shto navedeni ljudi chitaju, vec u svemu onome shto dogmatichno NE chitaju.


To sto ljudi vole stripove jedne izdavacke kuce, ima puno razloga i o tome bi se dalo diskutirati zasto je tako,
no nikako se njih ne moze zbog toga omalovazavati i tretirati ih kao da nisu stripofili, da ne kazem glupani i budale.
Ja poznam masu ljudi (i medju njih spadam) koji osim Bonellija citaju jos mnogo toga, ali im je Bonelli svejedno najdrazi.

Je li filmofil netko tko gleda samo filmove iz Warner Bros produkcije? Ako vec tako poredimo...

Bonelli nudi i puno zanrova i puno vrsta stripa u svojoj produkciji, dakle nije iskljucivo samo jedan pravac.
I iz te produkcijske kuce izaslo je puno prica koje su kvalitetnije od mnogih razvikanih autorskih stripova.
Kao serijal tesko je odrzati bilo koji strip da mu razina kvalitete ostane na najvecem nivou.
Isto tako kao sto je za jednog autora tesko napisati bezbroj kvalitetnih autorskih stripova.
No to je samo moje misljenje...

Ovaj naš beskrajni razvoj pretvara nas u nešto beskrajno drugo...oslobodi me Bože slobode bezGranicne
Go to Top of Page

Le Samourai
Senior Member



2871 Posts

Member since 14/10/2008

Posted - 11/07/2009 : 00:18:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Le Samourai a Private Message
quote:
Originally posted by Dado

Je li filmofil netko tko gleda samo filmove iz Warner Bros produkcije? Ako vec tako poredimo...

Pa, ja stvarno mislim da nije. :)

Ja i ne mislim da je neko ko gleda samo WB, ili aj chak da kazhemo samo Americhke filmove, jeste filmofil. Jer on onda ne voli sam film, poshto je film isti medij i u shvajcarskoj i na filipinima i u americi.

To je kao shto ne mozhe da bude gurman neko ko voli samo jela sa roshtilja. To je u redu, svakom prema svome nahodjenju, mozhe neko da najvishe voli jela sa roshtilja, ali gurman je onaj koji voli DOBRU HRANU svih vrsta.

Samim time, Boneli je validna opcija za voleti, chitati i favorizovati, ali nije ukoliko je jedina, kao ni Marvel, kao ni Mebijus, kao ni bilo shta. Ako neko samo voli Zhodorovskog, jednako je uskogrud kao i neko ko voli samo Mister Noa, i podjednako po mom mishljenju nije stripofil, jer on voli stripove skoro uprkos njima samima, ne zbog onoga shto dele sa svim ostalim stripovima, vec zbog onoga po chemu se od svih njih razlikuju.
Go to Top of Page

Tex Willer
Advanced Member



Burkina Faso (Upper Volta)
14077 Posts

Member since 17/09/2005

Posted - 11/07/2009 : 00:26:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Tex Willer a Private Message
quote:
Originally posted by Curunir

ma jasno... sasvim svjesno cu platiti neki film 30$ umjesto da cekam pola godine iako sigurno znam da ce biti bar upola jeftiniji, jer mi se zuri, hocu ga odmah ili sam naprosto razmazen - zato i trebam platiti vise jer dobivam proizvod odmah... posve posteno!



Moj post je trebao da izgleda bas ovako da sam malo pismeniji
Go to Top of Page

Dado
Advanced Member

Switzerland
21068 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 11/07/2009 : 00:35:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Dado a Private Message
Mozda on nije filmofil () ali ono sto on gleda su filmovi, i to mogu biti "jebeno" dobri filmovi...
E sad, meni osobno "Tko to tamo peva", "Maratonci trce pocasni krug", Tesna koza, Prosjaci i sinovi... spadaju u odlicne
filmove / serije i puno su bolji od nekih razvikanih iz Warner Brosa, no mogu li ja nekome reci ne samo u Americi vec
i kod nas da nije filmofil ako ne voli takve filmove? Ali dobro sve da i nije filmofil, valjda i dalje gleda neke filmove.
Mislim, svatko od nas ima svoj ukus i po njemu odabire ono sto zeli gledati, citati, jesti.

I kad vec spominjes gurmane, opet poredjenje ne valja, jelo ipak spada u primarnu potrebu radi prezivljavanja, a pozeljno je
zbog zdravlja ne jesti jela samo s gradela vec konzumirati i druge stvari i drukcije nacine priprema.
Ali kad smo vec kod toga, ako netko voli cevape i uziva u njima, on mozda nije gurman ali se za njega ne moze reci
da ne jede hranu. I ne mora probati stotine jela raznih kuhara iz raznih krajeva svijeta da bi mu cevapi i dalje bili najbolji.
On to zna i opet ce ih naruciti. 20 s kapulom bez kajmaka... Mada ni cevapi nisu svugdje isti.

Ovaj naš beskrajni razvoj pretvara nas u nešto beskrajno drugo...oslobodi me Bože slobode bezGranicne
Go to Top of Page

Dado
Advanced Member

Switzerland
21068 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 11/07/2009 : 00:41:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Dado a Private Message
Mislim, mozemo tako u nedogled, na kraju nije bitno sto tko voli, mislim samo da je u redu da svatko sam za sebe odabere.
Bez da zbog odabira svako malo bude omalovazavan, izmedju redova prozvan zaostalim glupanom uz nametanje neceg drugog.
I sto god tko o tome mislio i citatelji Bonellijevih izdanja citaju stripove.

Ovaj naš beskrajni razvoj pretvara nas u nešto beskrajno drugo...oslobodi me Bože slobode bezGranicne
Go to Top of Page

Le Samourai
Senior Member



2871 Posts

Member since 14/10/2008

Posted - 11/07/2009 : 01:03:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Le Samourai a Private Message
Ma svashta, sigurno da chitaju stripove, samo eto, u krajnju ruku mislim da je i u neku ruku duzhnost ljudi verziranijih u stripovskim stvarima da ljudima proshire vidike. U poslednje vreme vidimo po forumu da je jedan deo bonelijevaca pocheo da konzumira Fibru ili Lavirintarije, i ja mislim da je to sjajna stvar, za sve ukljuchene i za strip scenu uopshte.

Isto tako ima jedan deo koji sa gadjenjem gleda na sve shto nije Zagor, do te mere da spopada ljude po topicima u kojima se diskutuje o tim stripovima, sa nekakvog stanovishta superiornosti. A ja se pitam ako vole Teksa Vilera, da li su chitali Dzonu Heksa, ako vole Dilana, da li su chitali Dzona Konstantina, ako vole Martija, da li su chitali Metamorpha, ako vole Nejtana Nevera, da li su chitali L.E.G.I.O.N., pa ta ista pitanja transponovao i na francuske i druge shkole. Nisam ni ja, a verovatno ni najveci deo foruma, rodjen sa Eternautom i kompletom trejdova Sendmena u ruci. Naprotiv, svi smo mi (uz izuzetke) krenuli od Bonelija kao klinci. Ja sam evo chak nedavno, poshto pishem za ovdashnji Plejboj, uradio veci tekst upravo o Boneli stripovima i povratku istih na kioske kod nas jer sam to dozhiveo kao znachajnu stvar.

Ali, posle nekog vremena chitanja Bonelija, moja urodjena radoznalost me je terala da se zanimam i za sve ostalo shto se dogadja u svetu stripova. Upravo jer ja jesam bio fan Mister Noa, Kena i Dilana, ali sam prevashodno bio fan STRIPOVA. Svakakvih stripova. Dobrih, loshih, italijanskih, francuskih, hrvatskih, srpskih, americhkih, u koloru i crno-belih, u formatima od A1 do Sh99. Naravno, sa godinama sam rafinirao svoj ukus, ali sam nauchio da uzhivam u razlichitim vrstama iskustva koje mi razni stripovi mogu pruzhiti. Shodno tome se Dampira ili Alana Mura ili Trilja hvatam prema trenutnom raspolozhenju.

Chitati samo Boneli stripove je kao biti Zagor i ceo zhivot ne izaci iz svoje kucice u Darkvudu, nikada ne pogledati shta se u svetu oko tebe dogadja.
Go to Top of Page

Ignus
Senior Member



1357 Posts

Member since 22/06/2009

Posted - 11/07/2009 : 01:13:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Ignus a Private Message
Mislim da podcjenjujete ( svi izdavaci u hr. ) kupovinu ( da ne kažem ljubav ) na prvi pogled. Ja u prvom redu kupujem ono što vidim pred sobom, a ako moram narucivati preko neta ili preko telefona ili preko prijatelja ili tko zna cega to vec spada u tešku kategoriju. Primjer, dok se nije otvorila striparnica koja mi je na putu od posla do kuce nisam kupio ni jedan Fibrin album mada sam znao da izdaju visoko kvalitetne stripove koji bi mi po afinitetu odgovarali a od kad su mi pred nosom a to je samo par mjeseci kupio sam from hell, el nino, alvar major 1 i 2, špagete 1-6, covjek s filipina, desetak ken parkera, svagdanju borbu 1 i 2 ...a da o libellusovim i drugim izdavacima ne govorim. Ne možete ocekivati bolju prodaju kad prodajete stripove na par štandova u državi a masa potencijalnih kupaca niti ne zna da postojite a vaše stripove nisu imali prilike niti vidjeti.

Zar nitko nece pomoci udovicinu sinu?
Go to Top of Page

Nostromo
Junior Member



Croatia
476 Posts

Member since 16/12/2008

Posted - 11/07/2009 : 01:15:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Nostromo a Private Message
Ta vjecna prica o sniženjima nema nikakvog smisla. Kada bi netko od naših izdavaca samo dao naslutiti da ce za dvije godine nešto biti jeftinije nego sada svi (gotovo svi) kupci bi se prebacili na druga izdanja i cekali ta sniženja. Što to znaci? Dvadeset ljudi (20!) bi kupovalo odmah, ostali bi kalkulirali, razmišljali, pametovali kako su ovi prvi glupi i govorili Bravo! za izdanje, Bravo! izdavacima, krasne su vam knjige, i ja cu ih kupiti kad budu ispod sto kuna, ili najbolje da mi ih date na nekoj nagradnoj igri za džabe. Covjece, govorimo o izdanjima u 500 primjeraka. Zacarani krug malog broja kupaca, koji se ne širi zbog milijun razloga i loše distribucije koja je takva i tocka. Eno, Beli put vidim prodaje po sajmovima, sad svi cekaju da bude sniženje pa da kupe nešto od prije dvije godine, oni cekaju da opet bude neki film u kinima pa da objave neki stri...graficku novelu, ili kupi pet, dobiješ šest, joj ja vec imam Put u tulum jel može nešto drugo, ja ne bih to...blah blah blah. Svi se izdavaci ocigledno bore da nekako prežive, da prode kriza (nece), paranoja je velika. Da je srece i da je država bogata Marko bi dobivao financijske poticaje za svoj rad (u kulturi!), Dadama poticaji ne bi trebali jer rade pop kult izdanja za široke mase koja bi se odlicno prodavala jer su uradena bolje od originala a i ostali bi našli svoje kupce. Ovako... stativa. (Ja želim sniženje na Kena! 79 knjiga za cijenu 55! I da mi se Milazzo potpiše u svaku knjigu! I da mi ih on osobno donese! A da Marko prevodi jer ne znam talijanski! Evo ovako ocigledno neki od nas shvacaju odnos izdavac-kupac.) Odužio sam. Spavanje.

There Is a Light That Never Goes Out
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22300 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 11/07/2009 : 01:15:46  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message
Citam ja sve ili recimo skoro sve sto je poznato ljudima ovdje na forumu. BD,Amere,Independent i Bonelli kad mi padne u ruke.Citam stripove skoro svaki dan,zavisi od vremena i to vec od kada znam za sebe. Zivim u njemackom govornom podrucju gdje 80% od svih stripova sto se prodaju je Manga. Ja ne citam Mangu! Da li to znaci da sam ogranicen? Da nisam stripofil? Ipak 80% stvari sto se ovdje proda ja ne poznam i bio ogranicen ili ne, jednostavno ne zelim da upoznam.


Po meni stripofil je svako ko redovno cita stripove i koji je recimo ovisan o njima. Da li je to samo Bonelli ili nesto drugo ili neka zdrava kombinacija, to nema veze.Tu se radi o jednoj drugoj stvari a to je pitanje ukusa. Svi smo na ovom forumu zbog jedne stavri, a to je citamo STRIPOVE.
Go to Top of Page
Page: of 12 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.29 seconds. Snitz Forums 2000