forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 |
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Gand
Advanced Member



Croatia
3026 Posts

Member since 20/03/2002

Posted - 27/08/2009 : 11:12:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit Gand's Homepage  Send Gand a Private Message
|

Edited by - Gand on 27/08/2009 11:12:58

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7436 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 27/08/2009 : 11:19:44  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message
u koju grupu mene svrstavaš?
Go to Top of Page

Opti
stripovi.com suradnik



Vatican City
4533 Posts

Member since 06/07/2009

Posted - 27/08/2009 : 11:21:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Opti a Private Message
Nažalost,sve je to istina.
Cemu skupljati nešto ako nisi zainteresiran za to?
Ja skupljam stripove upravo zato jer ih volim,i svaki sam strip u svojoj kolekciji procitao najmanje 9 puta.

Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübert ragungsgesetz!!

Edited by - Opti on 27/08/2009 11:21:51
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4066 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 27/08/2009 : 11:46:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message
Ja definitivno pripadam drugoj kategoriji. Uživam u pojedinacnim stripovima, imam svoje 'Oda-brane price' (to jest, neke posebne stripove, ne mislim na Zagor ediciju) kojima se uvijek vracama, i tako dalje... nemam ni dovoljno para da budem klasicni kolekcionar, ne dupliram ništa, ne kupujem ono što me ne intereresuje itd. Da, ponosim se svojom kolekcijom,ali više zbog dragih stripova koji su u njoj, nego zbog kolicine. Premda je uvijek fino kad kompletiaš neku ediciju koja ti je draga (DD VC,recimo).

Nadam se da sam pomogoao.;)
Go to Top of Page

Archy
stripovi.com suradnik



Croatia
1448 Posts

Member since 27/11/2008

Posted - 27/08/2009 : 12:08:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Archy a Private Message
Ja mislim da si ti Gand objasnio dvije krajnosti. Jer vecina ljudi koja se bavi stripovima je pomalo i od jednog i od drugog. Sad, pitanje je na koju stranu naginje, ali vrlo je malo onih crno-bijelih. Recimo, ja volim strip i citam puno toga šta nabavim i mimo svoje kolekcije, ali imam doma i kolekciju. Mislim, svatko ko cita stripove ima neku svoju kolekciju. To te cini pomalo i kolekcionarom, ali više ljubiteljem stripa. Pravi su kolekcionari oni koji kupuju LMS 4 ili ZS 13, zato jer je to LMS i ZS, iako te iste price se u boljoj opremi mogu naci u Ludensu.

No sikiriki
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22426 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 27/08/2009 : 12:11:18  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message
Potpuno se slažem sa Gandom, s tom razlikom što ja moje stripove skoro sve procitam, a neke edicije skupljam zbog sinova, na primer te edicije ne citam, ali sve u svemu gand je 100% u pravu sa svojom teorijom!

Iz Vršca stiže glas, u vinu leži spas, ko vino ne pije, taj nek se ubije!!!
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22300 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 27/08/2009 : 12:28:38  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message
Mislim da se stripofili ne mogu tako grubo u dvije grupe strpati.
Ima ih koji skupljaju stripove da bi ih imali sto vise i onih drugih koji sakupljaju samo ono sto im se svidja. Kao sto imamo razlike izmedju ljudi koje citaju razlicite zanrovske stripove,tako ljudi sakupljaju svako na svoj nacin. Po tome se ne moze odrediti koji od njih su vise zaljubljenici u stripove a koji manje. Znam po sebi, jer sam prije sakupljao po "kilogramima", danas po kvalitetu. U sustini sam isti stripofil kao u ono vrijeme kad sam imao drugaciji nacin skupljanja.

Slicno mi je i sa filmovima.Danas imam preko 600 originalnih DVDova koji su po meni najbolji filmovi koji postoje, prije sam isao na to jednostavno da ih imam sto vise, bez obzira na to da li mi je film dobar ili ne.
Go to Top of Page

fler
Senior Member



Croatia
2023 Posts

Member since 21/10/2003

Posted - 27/08/2009 : 12:47:33  Show Profile Show Extended Profile  Send fler a Private Message
quote:
Originally posted by Gand

Sad se postavlja pitanje, ako su ljubitelji kolekciniranja stripa istinski zaljubljenici u strip, zasto od stanova ne rade citaonice umjesto skladista? Jednako, ako su istinski uzivaoci citanja stripa zaista toliko zaljubljeni u strip, ne bi li im stripovi trebali iskakali iz svake ladice u kuci?



pa, diskutabilno.
moja je kolekcija sastavljena ogromnom vecinom od stripova koje volim (zalutalo ih je par, kupljeni informativno pa mi nisu legli, no njih zapravo ne brojim), sve sam procitao i po nekoliko puta (osim nedavno nabavljenih, pošto još nije prošao uobicajeni - nedefinirani, doduše - vremenski interval), medutim ne razbacujem ih po sobi jer ih želim cuvati.
iz istog razloga nikome ni ne posudujem (opekao sam se par puta, i nikad više) jer neki ljudi jednostavno nisu u stanju smatrati strip necim vecim od hrpe papira (mislim, ne možeš tretirati Sandmana poput novina, citati ga na veceu pa zaboraviti na veš mašini, zaliti ga kavom ili držati kao podmetac ormara, i onda komentirati "pa to je samo strip, cemu nasilje"), pa bi me se moglo nazvati zadrtim. ali to je u redu, što se mene tice - svatko sa svojima neka radi što hoce, moji stoje kod mene u sobi.
sad, možda bi trebalo dodati nekoliko podkategorija radi preciznije klasifikacije. ja bih sebe svrstao medu one koji skupljaju stripove iskljucivo zato što ih vole i citaju, draga im je kolekcija no ne sama po sebi vec zbog onog što sadrži pa paze na nju kao na oci u glavi, i motivirani su za skupljanje još gomile stripova koje ce dalje citati i voljeti, ali opet ne zbog kolekcije per se.

Split your lungs with Blood and Thunder
Go to Top of Page

Dok Lester
Advanced Member

5078 Posts

Member since 15/11/2001

Posted - 27/08/2009 : 13:00:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Dok Lester a Private Message
hmm napokon jedna zanimljiva tema

procitavsi gandov post, odmah sâm sam se zapitao u koju bih skupinu svrstao sebe (iako mrzim bilo kakvo svrstavanje u skupine, a narocito kad te netko drugi svrstava na temelju nekih vlastitih prepostavki ili po defaultu)

nakon skoro sat vremena razmisljanja, jos uvijek nisam dosao do zakljucka (sto mi je na neki nacin drago, jer ...vidi gornju zagradu da ne moram ponavljati...)

1. naime, s preko 2000 stripova koji su uglavnom u 4+ do glancer stanju, uredno slozeni u policama i cine cijele kolekcije, sigurno spadam u kolekcionare. osim toga, neke stripove poput ovih novih dylana, bleka i marka samo uzimam i trpam u police ne pokazujuci namjeru da ih procitam u skorijoj buducnosti. dakle - kolecionar!

2. medjutoa:

- sve ostale stripove koje imam procitao sam (vecinu po nekoliko puta)

- nabavljam iskljucivo stripove koji mi se svidjaju i koje cu procitati (ako ne danas, onda za 6 mjeseci kad uhvatim vremena ili kad bi bude cheif; znam da sam gore spomenuo da neke stripove samo trpam u policu, ali onaj kolekcionar u meni ne dopusta mi da imam rasparene kolekcije bonellijevih junaka na kojima sam ipak odrastao). medjutim, nikad ne bih drzao u kolekciji npr. komplet panorame jer me za taj casopis emotivno nista ne veze (iako potpuno razumijem ljude koji su odrasli na njemu pa im je zakon)

- uvijek se dobro informiram o stripu prije kupnje (privjui i sl.) pa uglavnom znam sto me ceka i nikad ne pozalim (osim kad sam na preporuku kupio kookaburu i tamo gdje pogled ne dopire)

- nisam zadrti ljubitelj iskljucivo jedne crtacke skole/tehnike/autora/ilikajgod, ali zato ima stvari koje jednostavno ne volim (superheroji i mange - vec sam nekoliko puta lijepo objasnio da sam sto puta pokusavao citati hrpu toga od berserka/lone wolf&cub/20th century boys/blade of immortal pa sve do raznih ultimatesa/avengersa/ili cega vec i da svoj sud nisam donio na temelju one stare "ja to nisam citao, al mi je bezveze", vec sam se trudio procitati sve sto su mi preporucili ljudi koji se odusevljavaju tim stvarima, ali jednostavno - nije islo)

- volim hrpu razlicitih stvari: od bonellija (narocito magicnoga, dampyra i nathana, te novog ljubimca - volto nascosto), BD produkcije (thorgal mi je uz princa valianta i cavina&hobbesa clan svetog trojstva najboljih stripova ikada "chosen by Dok Lester"; a tu su i ridjobradi, bluberi, jeremiah, lucky, asterix, XIII, largo winch, umpah pah, plave bluze i jos mnogo toga), odusevljavam se Bernettom, Mandrafinom, Brecciom, Rissom; Van Hamme i Trillo mi predstavljaju scenaristicke bogove; za Fonta ne znam je li bolji crtac ili osoba; odrastao sam uz Princa Valianta, Fantoma, Ripa Kirbyja, Johhnyja Hazarda, Hogara, Redova Billyja, Tarzana, Rahana i jos uvijek se sa zadovoljstvom druzim s njima

- stalno otkrivam nove i zanimljive stvari (npr. najnovije otkrice mi je "gospodin Jean" - cista petica) sto bi valjda trebalo znaciti da imam relativno siroke poglede

- svojom pricom sam navukao na strip neke ljude oko sebe koji nikad nisu imali veze sa stripom (iako cu radije pokloniti nekome strip nego mu ga posuditi, jer imam losih iskustava)

dakle - ljubitelj stripa!

znaci, za nekog sam hladni kolekcionar, jer ne volim superheroje/mange/stripove o pedofiliji/zavjeru srijedom/alana forda, a za neke ljubitelj stripa jer ne skupljam stripove samo kako bi popunili moje police, ne obazirem se na fenomenalne ponude glanc kolekcija Panorame/plavog vijesnika/lale/mike misa i sl + gorenavedeni argumenti

znam da moj odgovor mozda i nece zadovoljiti svekoliko citateljstvo, ali (kao sto bi moj dragi prijatelj Gaston rekao) "jos se nije rodio, tko bi svima udovoljio"

Gandu hvala sto me je svojim topicom potaknuo na pisanje ovog "eseja jednog neshvacenog kolekcionara/ljubitelja stripa"
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22426 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 27/08/2009 : 13:16:47  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message
Takode se mogu složiti i sa Dok Lesterom, ma svako ima svoje ludorije zašto, kako i šta skuplja, ma svi smo mi odrasli na tim stripovima, zato i jesmo ovde, a tu nam je i mesto!

Iz Vršca stiže glas, u vinu leži spas, ko vino ne pije, taj nek se ubije!!!
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 27/08/2009 : 13:28:14  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Ja sam preuzeo samo najbolje od ova dva "polu"svijeta... Procitam sve što kupim (a kupim samo što me interesira), a skupljam samo neke junake/albume, ne sve.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

dcopic
stripovi.com suradnik



Croatia
6221 Posts

Member since 20/01/2005

Posted - 27/08/2009 : 13:42:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit dcopic's Homepage  Send dcopic a Private Message
Gand@

Pokrenuo si zanimljivu temu i lijepo si objanio svoja iskustva.
Evo i pogleda iz moga kuta na neka tvoja razmišljanja:


Po osobnom iskustvu gdje posljednjih 30 godina (koliko traje moja veza sa stripom) srecem kolekcionare stripa, kao i ljude koji stripove vole, ali ih ne skupljaju, cini mi se da se u velikoj vecini slucajeva stvar kod kolekcionara svodi na sljedece:

Strip kolekcionari nisu nuzno zaljubljenici u strip vec u kolekcionarstvo, tj. u osjecaj popunjavanja nekih normi unutar zadanih mehanizama. Vece pranje adrenalinom dozivljavaju kod kompletiranja kolekcije nego kod citanja stripa, a strip im ispred primjerice skupljanja glazbenih CD-a ima prednost zbog vece sklonosti stripu nego eto, recimo glazbi. Kad kompletiraju kolekciju, uzbudjenje nestaje i okrecu se u potrazi za iducom kolekcijom, pa u ogromnom broju slucajeva skupljaju stripove koji ih sadrzajem uopce ne zanimaju.

Pa ovo konstatacija da kolekcionari nisu nužno i zaljubljenici u strip vrijedi za neke kolekcionare, ali nikako za vecinu. Za one kolekcionare koje ja poznajem znam da vole razgovarati o stripu, citaju ih i gomilaju, naravno! Ja bi takve svrstao u obje kategorije. A sad, ako netko kupuje i ono što ga zapravo i ne zanima, npr jedan moj Frend redovito kupuje Dylan Doga, a ove godine još nije procitao niti jedan broj, jer kaže: Dylan me vec godinama razocarava. Znaci: slaže na policu po inerciji, a ne stigne ili mu se ne da procitati. E taj je "pravi" kolekcionar.


Dok za nekog ljubitelja citanja stripa mozemo ustvrditi kako uziva u stripu, zbog cega mu se cesto iznova vraca, kolekcionarska strast se manifestira popunjavanjem polica. Kolekcionari svoje arhive uglavnom ne citaju, barem ne na nacin kako to cine vatreni strip citatelji, ne samo zato jer je strip tek medij za ostvarenje sakupljacke strasti, vec i zato jer je rijec o tolikom broju stripova da za to ne bi imali vremena.


Da, ovo je dosta nezgodno. Npr netko se ne smatra kolekcionarom, jer kupuje stripove samo radi citanja, ne slaže ih na police, vec ih drži razbacane po kuci i cesto im se vraca, što nije problem jer ih ima manji broj. Ali što kada se taj manji broj tokom desetljeca pretvori u veliki, što je npr moj slucaj. I onda se dogodi da brojeve Marti Misterije koje sam još kao klinac kupio tamo sredinom osamdesetih i po nekoliko godina ne primim u ruke. Šta da radim?! Nije mi ih sila prodavati, a znam da cu ih rijetko citati jer ih znam napamet, a nove brojeve citam redovito. Zato se smatram i kolekcionarom i citateljem.


Cak i kod slucajeva gdje kolekcionari citaju stripove koje u ogromnim kolicinama skupljaju, tim se stripovima ne vracaju jer im iza ledja na pokretnoj traci konstatno pristizu nove gomile kojima se treba posvetiti. Tu se kod nekolekcionara javlja pitanje kao paradoks, jer je u njihovim ocima tanjusan smisao kolekcioniranja necega cemu ces u nailasku novoga okrenuti ledja. Kolekcionaru to pak ima savrsen smisao koji je potvrdjen samom cinjenicom kako je nesto sakupio, dok je sve preko toga (citanje, jednom ili vise puta) samo dodatni benefit njegovoj strasti.


Ovdje vidim i sebe jer mi se dogodilo da sam neke stripove tokom godina nabavljao u nekoliko razlicitih izdanja. Pošto za neke stvari nikada nije kasno, tako nije niti za mijenjanje samog sebe, pa se rješavam svih duplih stripova, ostavljam samo ono što me zanima i one stripove za koje znam da cu im se rado vracati više puta, pregledavati ih, komentirati, itd...


Kako se sve to cini ljudima izvan kruga?
Kolekcionar ce sa strip nevjezom pricati o kolekciji, o podacima koji se baziraju na brojkama, godinama izdanja i tirazi. Uvest ce laika u sobu s popunjenim policama i rukom pokazati od vrha do dna. To je The Kolekcija! Rijetko gdje se cuje od kolekcionara kako iz gomile izdvaja pojedinost. Kolekcionar rijetko posegne za jednim stripom kako bi ga dao na prelistavanje ne bi li se covjek sprijateljiio sa stripom, crtezom, autorom, pricom. Njegov trofej je mjerljiv kilogramom i metrom.


Zanimljivo! Ali evo i mog slucaja. Dogodi mi se da nekome pricam o godinama izdanja i drugim brojkama, s guštom cu nekome pokazati svoje pune police. Opet, s druge strane, volim posudivati stripove što je nešto što (uvjeren sam u to) vecina kolekcionara nece nikada napraviti. Eto, kod jednog cijenjenog Forumaša su mi neki od najdražih stripova vec gotovo godinu dana. Pa šta, zaboli me, to mi nije nikakav problem! Osim toga, rado cu iz gomile izdvojiti pojedine stripove kako bi ih (ako nekoga zanima) pokazao, ispricao nešto o crtežu, crtacu ili scenaristi. Mnogi moji stripovi imaju "dušu", odnosno imaju u sebi potpise scenarista, crteže crtaca i razne posvete koje sam sakupio na raznim festivalima i druženjima. A da i ne pricam o stripovima koji mi puno znace zbog svoje radnje ili prekrasnog crteža.


Vatreni citatelj stripa ce pak u razgovoru sa strip laicima pokusati objasniti svoju sklonost na nacin da poblize opise scenario i crtez, pricu koja se krije izmedju korica, dat ce znacaj stripu isticanjem utjecaja pojedinog stripa na kulutolosko okruzenje, prelistat ce strip pred vama otvarajuci stranicu na vec znanoj sceni s nekim upecatljivim kadrom i tako pokusati pribliziti strip kao umjetnost. Pokusat ce strip poistovjetiti sa sklonoscu laika, primjerice filmofilu ce objasniti utjecaj Jeremiaha na stvaranje Mad Maxa, ljubitelju slikarstva ukazati na figuativnost Drunne i tako prokrvljujuci dva medija dati covjeku sansu da prihvati strip kao nesto sto ni po cemu ne zaostaje za drugim nacinima izrazavanja.

Ovo na žalost rijetko radim. Ne smatram se prevelikim poznavateljem stripa (smatram da znam koliko me i zanima), ali rijetko dolazim u situaciju da nekom laiku pricam o samom stripu, a da to njega dovoljno zainteresira da odluci malo svog vremena u buducnosti posvetiti stripu.


Ipak, kolekcionari su ti koji svojom strascu bivaju na velika vrata uvodjeni u siru drustvenu prihvacenost kao istinski stripoljupci, (gdje jedno ne mora iskljucivati drugo, naravno) te bivaju dozivljavani kao uzori, iako je fakt da se ispod prividne strasti za stripom zapravo krije ona sakupljacka.


Da, tako je u medijima i potpuno se slažem! Kolekcionara je bilo na TV-u, u raznim tjednicima, dnevnim novinama i drugim casopisima. Uglavnom se je sve vrtilo oko broja stripova u kolekciji i broja godina sakupljanja i sl. Smatram da ako završiš u novinama ili na TV-u sa tolikim brojkama sigurno si kolekcionar. Naravno, tu ne vidim ništa loše, jer svatko voli svoj hobi. A sad, koliko takvi kolekcionari citaju stripove, vracaju im se, raspravljaju ili pišu o njima, ne znam. Ako procitaju ovaj Topic lako napišu rijec-dvije.


Tocno bi bilo reci kako su kolekcionari zaljubljeni u akviziciju, ne u strip. Spram stripa pak ne njeguju emociju vec mehanizam, poput seksa. Oni su reckarosi u igri obljubljivanja stripa, gdje se strastveni obozavatelji crteza i teksta u oblacicima osjecaju inferiorno zbog fascinacije okoline kolicinom.

Pa okolina je uglavnom fascinirana kolicinom ako razgovaramo o stripovima. Jbga takav je svijet u kojemu živimo i sami smo ga takvim stvorili. Pa sad koliko se neki strastveni obožavatelj crteža i teksta u oblacicima stvarno osjeca inferiornim, ne znam, to bi trebalo pitati takve osobe, ali ja u to baš ne vjerujem, jer zašto bi neka osoba kojoj su strast raspravljanje o stripu, pisanje o stripu i uživanje u crtežu i scenariju sebe smatrala inferiornijom od nekog kolekcionara koji više pažnje posvecuje brojevima i sl. Mislim da nema razloga za to.
Mene na primjer više fascinira kada netko napiše odlicnu recenziju ili kakav tekst za neki strip nego kada netko objavi da ima 5000 stripova (imam i ja, pa šta!) I sam sam napisao nekoliko recenzija i to mi je bio veci gušt nego slaganje stripova na policu (iako ih i sa guštom slažem). Najbolje bi bilo da jednog cijenjenog Forumaša i odlicnog autora mnogih recenzija, koji stripove drži ispod kreveta, upitamo da li se osjeca inferiornim u društvu osoba koji imaju tisuce i tisuce stripova.


Sad se postavlja pitanje, ako su ljubitelji kolekciniranja stripa istinski zaljubljenici u strip, zasto od stanova ne rade citaonice umjesto skladista? Jednako, ako su istinski uzivaoci citanja stripa zaista toliko zaljubljeni u strip, ne bi li im stripovi trebali iskakali iz svake ladice u kuci?

Ja se smatram kolekcionarom, ali i istinskim ljubiteljem stripa. ne iskacu iz svake ladice, jer su uglavnom uredno složeni na policama, ali neki znaju biti i danima razbacani po kuci, ako ih tek citam, listam jer tražim neke podatke za koje me zamole drugi forumaši, usporedujem crteže ili pišem recenziju.
Da stalno posudujem stripove naveo sam gore, ali u nekim vremenima moja kuca bila je i prava citaonica, da se pohvalim. Eh kakva su to vremena bila. Danas se ima puno obaveza, ali jednoga dana u mirovini... tko zna...





Go to Top of Page

Tornadomaster
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
2508 Posts

Member since 01/08/2009

Posted - 27/08/2009 : 13:53:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit Tornadomaster's Homepage  Send Tornadomaster a Private Message
Svaka cast za izabranu temu. Mišljenja sam da se 90% ljudi koji posjecuje ovaj forum našlo uvrijedenim jer se neko osmilio da kaže istinu - više si kolekcionar nego ljubitelj stripa!
Ispricacu vam sad jednu anegdotu koja nema veze sa stripom ali ima sa besmislenom mehanizacijom gomilanja ovoga i onoga, te sa stereotipnim "pravilima ponašanja" svakog kolekcionara sa okolinom. Jednom prilikom sam, našavši se prvi put kod druga u stanu, primjetio veliku kolicinu cd-ova i ploca. Naime, citav stan je bio okružen policama sa uredno poslaganim diskovima. Ali opet, vidjelo se razgranicenje na pola sobe. Kad sam upitao zašto to - on je odgovorio da su lijevo njegovi a desno cd-ovi njegovog brata. Zagledajuci se podrobnije (sa propisane razdaljine od pola metra) primjetio sam da posjeduju iste originalne albume - dva rodena brata! Kasnije sam saznao da nisu pricali godinu dana zato što je jedan od njih dodirnuo (citaj:izvadio jedan disk) kolekciju ovog drugog.
Da ne dužim, pošto sam studirao komunikologiju, oduvijek su mi bili interesantni ti meduljudski odnosi u svijetu ovdašnjih stripofila. Ne možeš a da ne primjetiš odredenu dozu smješnog ponosa kad su u pitanju prepune police, planirani metri Bred Barona i vec sakupljenih sedam metara svih do sada izašlih Zagorovih edicija. Najveci mi je kralj jedan lik (necu reci iz kojeg je grada ni ko je jer ga ni ja ne poznajem) koji je kupio svako izdanje vezano za strip u posljednjih trideset godina (vezano za okolinu). Ali baš svako - od Stripoteke, propalih i uspješnih Bonelijevskih izdavaca sa ovih prostora, pa do Cupanih i u štamparijama koricenih "strip-srednjaka" iz Politikinog zabavnika... Ne treba reci da je i više nego pretjerano.
I svida mi se ideja o pretvaranju hrpe neprocitanog štiva u svima dostupne citaonice :)
Gand, svaka cast - skidam kapu :)

Pici dalje Dilan Dože, da te braca na police slože.
Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 27/08/2009 : 15:20:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message
Nean pojma, vise nisan ni jedno ni drugo, kolekcionar nisan nikad ni bija jer sam oduvik sve dilija s prijateljima i poznanicima, a strip citac isto nisan jer me preprevise drugih pizdarija zanima, ali zato promatrac strip crteza, analize strip izricaja, kadriranja, linija, kolora, pripovijedanja i svega sto se tice samih strip autora to ce me zauvijek drzati:)
U stvari iman doma nekih 50-70 stripova kojima se stalno vracan.

Gand brale sta napise neman puno toga za komentirat osin slozit se s barbom. Plus u post skriptumu se lipo ogradija od kolekcionara samoubojica:)

https://www.instagram.com/ricomambo_tees/ https://www.facebook.com/brankoricovdesign
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 27/08/2009 : 16:02:07  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message
Gand, svaka cast na temi, koja nam se svima sigurno nekad motala po glavi. Iako zasigurno nisam u grupi velikih kolekcionara, pa ni nekih prosjecnih (u kolekciji imam oko 150-200 komada), ipak sam se zatekao kada sam shvatio da sam skupio svaki broj Simpsonovih u izdanju Vecernjih novina, iako mi strip u suštini poprilicno ne sjeda (što svakako ne vrijedi za igranu seriju :)). Jednostavno mi je sada bezveze da prestanem... Na srecu ne citam Bonellijeve likove (sem Dylana), jer bi me to finansijski upropastilo. U svakom slucaju, ja sam za opciju da se kupuje ono što baš želiš da procitaš i da se cuva ono što ti se baš svidi, što ja praktikujem (prokleti Simpsonovi! :) )
Go to Top of Page

Bardho
Senior Member

1943 Posts

Member since 10/04/2003

Posted - 27/08/2009 : 16:04:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Bardho a Private Message


Po Gandovoj teoriji ja sam vecim djelom ljubitelj stripa zato što kupujem samo one stripove koji me zanimaju i nema stripa kojeg nisam procitao bar 3 puta. Uz to ne dupliram stripove ni u ludilu i ako su od istog stripa izašli meki i tvrdi obavezno kupim meki. S druge strane stripovi mi nisu razbacani po kuci i ne posudujem ih nikome pa sam djelom i kolekcionar.
Go to Top of Page

Witchblade
Senior Member



Croatia
2754 Posts

Member since 22/07/2002

Posted - 27/08/2009 : 16:13:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Witchblade a Private Message
quote:
Originally posted by Rico

ali zato promatrac strip crteza, analize strip izricaja, kadriranja, linija, kolora, pripovijedanja i svega sto se tice samih strip autora to ce me zauvijek drzati:)



Rico je voajer

"All deaths horrible. Also inevitable. Nod. Get treat."
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
30718 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 27/08/2009 : 16:41:46  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message
Kolekcionar bio, kad sam skužio da to nikad necu procitat, smanjio kolekciju, i sad sam kupujem što mislim procitati, a i to jedva stignem procitat, a i jedva smognem za kupit . Ima nas svakakvih, meni je strip uvijek drago štivo, i jedino koje citam osim novina.

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 27/08/2009 : 17:55:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message
quote:
Originally posted by Witchblade

quote:
Originally posted by Rico

ali zato promatrac strip crteza, analize strip izricaja, kadriranja, linija, kolora, pripovijedanja i svega sto se tice samih strip autora to ce me zauvijek drzati:)



Rico je voajer


u jbte, tak ispada:)

https://www.instagram.com/ricomambo_tees/ https://www.facebook.com/brankoricovdesign
Go to Top of Page

Spiderman
Senior Member



Croatia
2746 Posts

Member since 06/11/2001

Posted - 27/08/2009 : 20:08:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit Spiderman's Homepage  Send Spiderman a Private Message
svaka cast na temi :mig:

koliko sam ja upoznat ima i ljubitelja stripa i kolekcionara u pojedinim osobama. ma ustvari sve je vec receno :mig:


Moj strip
Moje aukcije
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22426 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 27/08/2009 : 20:26:57  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message
Ovako, ponovo cu nešto reci, slažem se svim komentarima, svaki je na svoj nacin opisao nas stripofile i ovakvi smo i onakvi, ali mene licno to ne sprecava da i dalje kupujem stripove i dupla izdanja i tripla i reprinte i koliko god mogu ja cu se truditi da kupim skoro sve što me zanima! I da to stoji sve složeno u policama, vitrinama i ne dajem nikom da to dira, osim moji sinovi, cak i oni kad citaju, traže da im ja to izvadim i posle ponovo vratim na mesto, ma nema tu opuštanja!

Iz Vršca stiže glas, u vinu leži spas, ko vino ne pije, taj nek se ubije!!!
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22300 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 27/08/2009 : 20:30:30  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message
quote:
Originally posted by srdjandj

Ovako, ponovo cu nešto reci, slažem se svim komentarima, svaki je na svoj nacin opisao nas stripofile i ovakvi smo i onakvi, ali mene licno to ne sprecava da i dalje kupujem stripove i dupla izdanja i tripla i reprinte i koliko god mogu ja cu se truditi da kupim skoro sve što me zanima! I da to stoji sve složeno u policama, vitrinama i ne dajem nikom da to dira, osim moji sinovi, cak i oni kad citaju, traže da im ja to izvadim i posle ponovo vratim na mesto, ma nema tu opuštanja!


hm,hm... i ti mijenjas misljenje svaki put kad neko nesto drugacije napise
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22426 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 27/08/2009 : 21:00:29  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by srdjandj

Ovako, ponovo cu nešto reci, slažem se svim komentarima, svaki je na svoj nacin opisao nas stripofile i ovakvi smo i onakvi, ali mene licno to ne sprecava da i dalje kupujem stripove i dupla izdanja i tripla i reprinte i koliko god mogu ja cu se truditi da kupim skoro sve što me zanima! I da to stoji sve složeno u policama, vitrinama i ne dajem nikom da to dira, osim moji sinovi, cak i oni kad citaju, traže da im ja to izvadim i posle ponovo vratim na mesto, ma nema tu opuštanja!


hm,hm... i ti mijenjas misljenje svaki put kad neko nesto drugacije napise

Rekao sam da se slažem sa svim komentarima, ali ja teram po svome!



Iz Vršca stiže glas, u vinu leži spas, ko vino ne pije, taj nek se ubije!!!

Edited by - srdjandj on 27/08/2009 21:01:13
Go to Top of Page

Dule
Average Member

Croatia
546 Posts

Member since 09/05/2003

Posted - 27/08/2009 : 22:00:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dule's Homepage  Send Dule a Private Message
Gand je kao i obicno napisao sjajan mali esej koji je na ovakve stranice i dobrodošao.
Složio bih se ipak i s Archijem, koji navodi da su to ipak samo (dvije) krajnosti.
Teško mi je bilo pratiti sve te plahte teksta koje su slijedile Gandov tekst, ali sam uocio da je samo jedan (?) od sudionika razgovora naveo rijec "emocije".
Ja bih tome dodao rijec "nostalgija".
Jedan dio kolekcionara zaista odgovara Gandovom opisu.
Ali jedan dio, samo pokušava "kolekcionirati" svoje djetinjstvo. Zadržati, konzervirati, sacuvati svoje najranije, najintenzivnije utiske i doživljaje.
Takvi znaju o cemu govorim. Nisam kolekcionar, ali kad nedjeljom na Britancu uzmem u ruke xyonti broj Panorame, ja osjetim, cujem i mirišem svoje djetinjstvo.
Mislim da je slicno i s ovim "skladištarskim" kolekcionarima. Svjesno ili potsvjesno valjda samo nastoje zaustaviti vrijeme?
Na ovaj ili onaj nacin, bez obzira na razloge, kolekcionari su izuzetno korisni, jer svoju lovu i trud ulažu u cuvanje jednog segmenta kulture ovdje.


Go to Top of Page

Witchblade
Senior Member



Croatia
2754 Posts

Member since 22/07/2002

Posted - 27/08/2009 : 22:13:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Witchblade a Private Message
quote:
Originally posted by Dule

Ja bih tome dodao rijec "nostalgija".
Jedan dio kolekcionara zaista odgovara Gandovom opisu.
Ali jedan dio, samo pokušava "kolekcionirati" svoje djetinjstvo. Zadržati, konzervirati, sacuvati svoje najranije, najintenzivnije utiske i doživljaje.
Takvi znaju o cemu govorim. Nisam kolekcionar, ali kad nedjeljom na Britancu uzmem u ruke xyonti broj Panorame, ja osjetim, cujem i mirišem svoje djetinjstvo.
Mislim da je slicno i s ovim "skladištarskim" kolekcionarima. Svjesno ili potsvjesno valjda samo nastoje zaustaviti vrijeme?



Bravo.
I to je sukus velikog dijela mog kolekcionarstva (dakle, onog koji se odnosi prije svega na Bonellija, ali i na neke druge stripove). Pokušaj da vratim onaj osjecaj kada sam stripove citao manje razumom a više srcem, kada su dvije dimenzije dobijale i trecu. Da citiram samog sebe :) - to je kao prva ljubav. Nakon nje si volio i ljepše, i pametnije, i bolje, ali nijednom kao prvi put. Pa kad uspijem uhvatiti makar odjek tih dana, nekako pomislim da ima još nade za mene.

Rekao bih i da su ti stari stripovi kao Proustov madeleine, kad to ne bi bila jedna od najbjednijih i najpotrošenijih metafora. Pa zbog toga to necu reci.

"All deaths horrible. Also inevitable. Nod. Get treat."
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2533 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 27/08/2009 : 22:40:37  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message
Ne znam ako se to može tako jednostavno podjeliti. OK,sigurno ima cistih kolekcionara, kojima su stripovi samo sredstvo a Kolekcija cilj. S druge strane ne vjerujem, da ima ljubitelja koji nisu bar malo kolekcionari. To je bilo moguce u ex Yu gdje su stripovi bili sveprisutni i mogao si da budeš velik ljubitelj i poznavatelj stripova bez da posjeduješ i jedan strip.

Za sebe iz prve kažem, da sam "samo" ljubitelj ali kad pogledam police ne mogu reci da nisam kolekcionar. Nekako pokušavam, da ostanem na svjetloj strani kolekcionarstva - skupljam samo ono što mi se svida i što procitam i (bar za sada) ne radim nekih vecih i skupljih gluposti

Stara Huta za 36 minuta

Edited by - GGG on 27/08/2009 22:43:09
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.31 seconds. Snitz Forums 2000