forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 ISPOVEST JEDNOG STRIPOHOLICARA !!!
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

profesor-inz
Advanced Member



4204 Posts

Member since 27/11/2008

Posted - 29/01/2010 : 19:37:16  Show Profile Show Extended Profile  Send profesor-inz a Private Message
Poštovani forumaši,

Prisecajuci se nekih davnih vremena kada su stripovi (pogotovo Bonelijevih junaka) imali gotovo kultni status na prostorima ex – Yugoslavije, kada kao što vec rekoh u jednoj recenziji nije bilo kuce gde ispod police za televizor ili na slicnom mestu nisu stanovali Zagor, Blek, Mark i ostali, odlucih da napravim ovaj topik, gde možete da ostavite svoja nalepša secanja na stripove i neko vreme koje je prohujalo za nama.
Tih godina stripove su sakupljali ama baš svi, sada nije baš takav slucaj, ali baš zato bice mi drago kada najveci strip fanovi od Vardara pa do Triglava evociraju davno zaboravljene uspomene...

Najzanimljivije ispovesti bice onih koji su pravili pauzu i po 10-ak godina, zaista je zanimljivo saznati kako je protekao ponovni susret posle toliko godina sa ’’necim’’ što je bila najdraža igracka detinjstva...
Ispovest bi podrazumevala obradu sledecih smernica:

-Prvi kontakt sa stripovima, šta su oni u to vreme vama znacili;
-Dolazak 90-tih, i prestanak izlaženja legendarnih edicija ’’Zlatna serija’’ i ’’Lunov magnus strip’’ sa pocetkom rata, (kako ste to doživeli, da li ste imali informacija o prestanku izlaženja, da li ste sa samim prestankom izlaženja prestali i da se interesujete za njih, da li ste razmišljali da ce doci ikada do nastavka, to se posebno odnosi na citaoce van Hrvatske, ili ste taj hobi smatrali završenom pricom);
-Kako ste se vratili stripovima (bojažljivo citanjem po neke epizode bez vere da ce biti isto kao pre, ili je strast buknula kao nekada davno);
-Šta mislite da ce stripovi predstavljati u vašem životu u buducnosti, da li ste formirali svoj ukus i kupujete samo pojedine edicije za koje ste se odlucili, ili širite vidike ...
-Kako ste dospeli na sajt www.stripovi.com i za kraj, hoce li odlaskom naše generacije nestajati i junaci koji su je obeležili ili ce i neki novi klinci sa nestrpljenjem cekati jutro ne bi li kupili novog Zagora...

Edited by - profesor-inz on 29/01/2010 19:39:03

kreŠa
Advanced Member



Serbia
4560 Posts

Member since 26/01/2009

Posted - 29/01/2010 : 19:50:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit kreŠa's Homepage  Send kreŠa a Private Message
Ja sam rodjen posle rata, odrastao sam sa stripovima, na sajt sam dosao preko googla, kupujem sve sta mi se svidi, a buduce generacije ce citati stripove, samo ne Zagora.

EDIT: Bolje da ne kazem na sta asocira naslov ovog topika.

https://www.laguna.rs/se295_serijal_laku_noc_punpune_laguna.html
https://www.delfi.rs/starway

Edited by - kreŠa on 29/01/2010 19:51:42
Go to Top of Page

profesor-inz
Advanced Member



4204 Posts

Member since 27/11/2008

Posted - 29/01/2010 : 19:55:23  Show Profile Show Extended Profile  Send profesor-inz a Private Message
quote:
Originally posted by kreŠa

Ja sam rodjen posle rata, odrastao sam sa stripovima, na sajt sam dosao preko googla, kupujem sve sta mi se svidi, a buduce generacije ce citati stripove, samo ne Zagora.

EDIT: Bolje da ne kazem na sta asocira naslov ovog topika.

Bojim se da nisi reprezentativni uzorak za ovu temu, jer na jedan deo pitanja neceš moci da odgovoriš, pošto recimo te '93 nisi ni postojao, ali bice zanimljivo i tvoje videnje...
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12729 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 29/01/2010 : 20:37:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
Moja prica (sjeverna)

Kiosk je bio daleko, na brijegu. Odmah do bolnice za reumatske bolesti. Cesto sam gledao kroz izlog u stripove. Sjecam se da je gospoda bila starija, a kcer joj je bila mlada. Ponekad bi je ona mijenjala, makar, kada sada razmislim o tome, nalazim to sumnjivim: iako se tada cinila velika, zapravo je bila curica, viši razredi osnovne ili srednja škola.

Mislim da mi je otac kupio Zagora - Nevidljivi covek. A ja sam htio još.
Poslije nekoliko godina odlucio sam skupljati Bleka. Mislim, starog Bleka. Sjecam se da je svaki strip završavao sa "nastavice se". Moguce da me to palilo. Jedne godine sam otišao na more, a prijatelj (iz nekog razloga, on je mogao doci do starih stripova) nabavio mi je hrpu starih Blekova. Koje nikada nisam vidio buduci da je negova majka to pronašla i spalila. Vjerojatno je to bio obrat jer sam polako poceo prelaziti na Mister Noa i Zagora.

Onda je stigao Dylan Dog. I srednja. Još sam neko vrijeme, umjesto užine, kupovao MM i DD na kiosku, ali mi je stariji prijatelj rekao kako je kupio kazetu Antraxa. State of Euphoria. Istovremeno, jedan mladi prijatelj, hodavši sa mnom ulicom, bio je sumrak ili možda mrkla noc, odjednom stade i rece: gola je! sve se vidi! Valjda smo skrivecki buljili kroz prozor, a onda smo se pokupili i otišli (ja nisam vidio ništa).
Stripove sam zamjenio za prazne kazete, a ostatak prodao pa sam imao lovu za more. Na kazete sam snimio Maidene i Brain Drain od Ramonesa. I još štošta.

Godinama poslije, izašao je DD na kiosku. Odlucio sam kupovati. Bilo mi je jednako zabavno. Iako su mi ženske bile zabavnije.

Pa sam prekinuo. Mala pauza. Pokupovao sam zaostatke u onim pakiranjima 3u1. To uopce nije bilo loše, jer je bilo jeftinije.

Još kasnije, pojavio se ovaj forum. Nekako se to poklopilo sa strip-revivalom. Toliko sam nisko pao da sam kupovao gomile stripoteka, ovo i ono. Cak sam gledao popise.

Tada sam se otrijeznio. Prije sam mislio kako su forumaši divni i krasni - sada su mi izgledali polubezvezni. Mislim, bilo je okej likova, ali vecina je bila neka "hipnotisana gomila". Povrh svega, pojavila se jedna nazadna grupica, retourgarda. Ovi su usmjerili citavu stvar u meni daleke i odvratne svjetove, pa je kod mene strip drugi put umro. Lacan kaže da je to to. Kraj svih krajeva, i stvarna i simbolicka smrt.

Sada još citam Dylana Doga, ali više radi nekih proucavanja. I Zagor mi je zamisliv.
ali to nije isto, i sve je srušeno
to su porotne kiše, strašne i neutješne
to nije oluja više od ognja, krvi i celika
to su naprosto oblaci
što kao pseta crkavaju
kao pseta što nestaju u mlazu vode
Go to Top of Page

profesor-inz
Advanced Member



4204 Posts

Member since 27/11/2008

Posted - 29/01/2010 : 20:40:59  Show Profile Show Extended Profile  Send profesor-inz a Private Message
To je to Stinky,medutim mali broj ljudi hoce da ozbiljno ucestvuje u pojedinim diskusijama...
Go to Top of Page

sdragan@
Senior Member



Western Sahara
1780 Posts

Member since 01/05/2005

Posted - 29/01/2010 : 20:42:51  Show Profile Show Extended Profile  Send sdragan@ a Private Message
Sjajno Stinky...

"Bijah uhvacen u zamku,I pozvan da se predam,Al taj nisam ja,Stuc u ruke i crta.
Kako gordo teku suze,Skrivao sam mnoge ljude,Kao i imena,A sad i ona ginu sa mnom

Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24671 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 29/01/2010 : 20:45:20  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
@stinky:
Ne znam zasto, ali kad sam video naslov ovog topica sam se setio ono "fanovsko pisma Zagoru". Iz ko zna kog razloga...
I onda se pojavis ovde ;). Fino,krasno i lijepo...:)




Prof, ja cu se javiti sa svojim presekom cim proradi net, oci mi ispadose dok kuckam na mobilnom. ;)

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Colt
stripovi.com kum

3294 Posts

Member since 18/10/2001

Posted - 29/01/2010 : 20:48:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Colt a Private Message
Ova tema je dosad prezvakana X puta... a nije tesko ni predvideti gde ce otici. Pre ili kasnije ce neko potegnuti pricu kako u buducnosti ljudi nece kupovati Zagora vec mange, a ti ces poceti pojacano da lucis pljuvacku i atakujes na duhovno stanje onih koji bi zeleli da za 20 godina ispod jelke nadju Immortal Blade a ne Zagora. I onda malo o Ferriju, o vecnosti i neprolaznosti Duha Sa Sekirom (dotle ce se vec i pravedni ubaciti), serijalima koji ce se prvi ugasiti i onda junacki do zatvaranja topika.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12729 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 29/01/2010 : 20:49:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
ajd fino da vam se svida

dakle, ocekuju se daljnje ovakve pricice (i pikanterije;)
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24671 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 29/01/2010 : 20:51:38  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
@colt: Tema je poslednji put zvakana negde u leto 2006. :)

Bolje i ovo, nego milioniti izbor najbolje Zagijeve epizode.
I just for the record: Zagora si prvi pomenuo TI. ;)

I am legion. I do not forget. I do not forgive.


Edited by - manhunter on 29/01/2010 20:52:54
Go to Top of Page

okiboki
Advanced Member



Serbia
10835 Posts

Member since 23/11/2008

Posted - 29/01/2010 : 21:07:57  Show Profile Show Extended Profile  Send okiboki a Private Message
Pa evo ukratko:Skupljao sam stripove uglovnom kupujuci na pijaci od nekih likova i naravno na kiosku.Kada je prestalo da izlazi i pijacari su nekako nestajali pa nisam imao kako da ih nabavljam,smorio se i sve rasprodao.Nisam ni razmisljao o njima do pre tri godine mislim kad mi je neki lik dao skenirane sve Zagore ZS-LMS na disku.Poceo sam tako da ih citam redom i ponovo se napalio.U to neko vreme nadjem na kiosku Zagor extra 134 JAMA SMRTI i skontam da to izdaju Hrvati sto dotad nisam znao.Pocnem da uzimam redovno,odem na more nadjem nekog lika u HN-u koji prodaje stripove,povezem se sa njim,kasnije saznam za Darkwood i Alan Ford i tako je sve ponovo krenulo.
Eto!

Ni živih se nisam boja, dok su bili za užasa, a nekmoli mrtvih pasa.
Go to Top of Page

Pajtos
Advanced Member



Sierra Leone
4660 Posts

Member since 28/07/2008

Posted - 29/01/2010 : 21:50:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Pajtos a Private Message
Khm,oket...evo moje price,da se pridruzim simpaticnome Stinkyju,da udovoljim megalomanu,postovanom prof.Inzu,da Hanter vidi da mislim...kad 'ocu ...
Meni su i ujak i cale skupljali stripove,pa sam imao odlicne predispozicije da postanem ludi stripmanijak ,sa nekih 6-7 godina sam "navat'o" virus...i dan danas sam bolestan!U skoli sam gladovao da bih skrpio za novi broj,bio sam spreman da bilo sta zamenim za strip...Devedesetih me je tresla apstinencijalna kriza(i sad se cudim kako sam preziveo... )...citalo se sve sto se moglo naci-po nekoliko puta!Napravio sam veliku gresku i poceo da dajem primerke iz kolekcije(po dva za jedan )samo da bih dosao do novih prica...zato danas imam parolu:"Sto je uslo,uslo je!" NIKAD nisam prestajao...i jako sam ponosan na zavisnost DEVETOM umetnoscu I dan danas bolujem i cekam neke nastavke koji nikada nece izaci(pozdrav Mavericku,Horusu,Vanniniju...)...Ovaj sajt sam pronasao,k'o sto rece Kresa pretrazivanjem(Profo,opaska upucena njemu je smesna...strip je bio tu i pre i posle '93-ce ) i jako sam ponosan sto sam clan "zajednice"...I,za kraj,jeb'o te Zagor...imam u kolekciji sve sto je potrebno da bih bio doktor zagorologije,ali ja tezim necemu visem...procitati ih sto vise,sto razlicitijih...pre nego sto odem...tamo gde nema stripova....
Go to Top of Page

pknezevic
New Member



Bosnia and Herzegovina
151 Posts

Member since 14/09/2008

Posted - 29/01/2010 : 21:54:25  Show Profile Show Extended Profile  Send pknezevic a Private Message
Ovako-75 godište,prije rata starci kupovali sve u šta sam upro prstom.Odemo na more i vracam se sa punim koferima stripova a ispred stana njih desetak ceka na razmjenu.To je tad bilo interesantno. Do 1992 vecinu pogubio,podjelio a mali broj sacuvao u savršenom stanju.
1992-1998 ništa .
1998 do danas pocinju muke po novcanik i moj porodicni budžet,dobivam na kapaljku par hrvatskih izdanja,ukucavam rijec-stripovi-na racunaru i klikom na najgornji pojam pocinje i dan danas traje totalni raspad mog novcanika zbog osvijenih aukcija-stripova na kvadrat-libelusa-fibre-danijela-ratka-bo-columba-edvina-željke-ivana-paje i ostalih.
hvala svima,ne žalim ni sekunde i evo opet u februaru u zg u nabavku
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 29/01/2010 : 21:55:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message
U kratkim crtama:
Poceo sam stripovima negdje 1982. Citao šta mi padne šaka, a poceo skupljati Zagora zaozbiljno. Skupljao do 1992. skupio skoro sve (falilo nešto onih težih za nabaviti). Pocele me zanimati žene i pice pa rasprodao stripove za tepsiju bureka.
2004. vidio da prijatelj kupuje Zagora extra pa cu ajd i ja da vidim kako to izgleda. Momentalno se navukao. Prvo Zagor pa ostali Bonelli pa onda sve.
Na žalost, Bonelli stripovi me sve manje zanimaju. Nema ushicenja, naivni su mi, dosadni. Jedino mi je Ken dobar, a mogu procitati Magicnog, Martija, Dylana ponekad. No, nije to više to. Otvorio mi se citav svijet drugih stripova što na hrvatskom, što na engleskom. Upravo sam procitao cetiri knjige serijala Invincible. Svaki dan po jednu, a ima za citati. Jednostavno nisam ispuštao iz ruku. Osjecaj koji dobijam citanjem recimo Preachera, Hellboya, Metabaruna, Batmana ili Inkala mi je puno intenzivniji nego kada citam Bonelli stripove. Polako cu prodati sve Bonellije što imam (osim možda par primjeraka koje cu sacuvati iz nostalgije) i odoh na neke druge stripovske staze...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.

Edited by - Obi-wan on 29/01/2010 21:55:49
Go to Top of Page

Inferno
stripovi.com suradnik



Croatia
3752 Posts

Member since 19/01/2007

Posted - 29/01/2010 : 22:26:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Inferno a Private Message
Bila je nedilja. I to u veljaci, ja mislim. Vani je bilo suncano, ali je puvala neka nenormalna bura. Grintao sam od dosade i onda mi je mater dala 10kuna da idem kupit štogod u ducan. Dodem ja tamo i kupim Texa "Krv u snijegu" (da, relativno kasno sam poceo skupljat stripove).

Najveci misterij je u tome što sam ja prilikom tog prvog susreta sa stripovima, negdje u podsvjesti vec znao za Texa i Zagora! Ja sam taj dan prvi put vidio strip, ali sam nekako vec znao što kupujem. Taj misterij me i dan danas muci.

Isto tako se sjecam da je jedan lik od prijatelja trebao dobiti 400 SD romana, a pošto ga nisu zanimali, odlucio ih je prodati po 3kn komad. Mjesec dana se išcekivalo i vlada je opca strka. I kad je konacno dobio te romane, odjednom su mu se svidjeli i nije ih tio ni mijenjat ni prodat. Cijela ekipa je popizdila. 2006. kad sam iznova poceo citati stripove, sjetio se ja opet tog lika. Otišo ja pitat da mi ih dade, racunajuci da ga poslje toliko godina više ne zanimaju. Kad ono, baba mu ih je bacila u smece. Svih 400.

Dylana nisam kupovao, jer me bilo strah. Medutim, kad je pocela extra izlazit, nekako me više nije bilo strah.

Dakle, stripove sam citao od 1997. do 2002. U to vrijeme sam crtao stripove (imao sam svog junaka Otawu Smitha (60 tabli)), krali su se romani... Znam da se velika ekipa iz "4 mjesta" okupljala na jednom igralištu, pa smo tu cesto razmjenjivali stripove, a ja sam na taj nacin popunio dosta rupa u kolekcijama. Išlo se biciklima, a do tamo je jedna ogromna nizbrdica-cesta, a ja sam se niz nju spuštao "bez ruka". Da mi je samo znat kako sam to preživio. Najbolji prijatelj mi je bio ukrao nekoliko stripova, pa ih je skupa sa svojima prodao i kupio skupi sat (jer mu mater nije dala da kupi motor). Naša nogometna ekipa se zvala "Ljudi jaguari". Jedan drugi prijatelj se odselio iz mjesta, ali nije ponio sve stvari. Ja sam mu provalio u kucu i našao "Prolaz na Sjeverozapad" i "Nekromanti".

Kad je pocela srednja škola, stripovi su odjednom pali u zaborav. Cetiri-pet godina nisam bacio pogled na ladice sa stripovima. Jednostavno su me zanimale neke druge stvari. 01. 08. 2006. nisam mogao zaspati, pa sam bacio pogled na jednu ladicu i izvukao "Carsonovu prošlost". Ostalo je povijest. Pola godine sam cekao da se uclanim na stripovi.com jer sam mislio da se forum placa. Mic po mic sam prokužio neke stvari i dalje se razvijem, pa cemo vidit dokle ce to dovest... Uglavnom tarem bonelli, jer mi je ostalo dosadno, a meni se samo zajebaje.

Mefisto je lik koji Texa spasava od kritika na pretjeranom realizmu.

Edited by - Inferno on 29/01/2010 22:27:29
Go to Top of Page

drakulloni
Senior Member



1317 Posts

Member since 25/09/2009

Posted - 29/01/2010 : 23:01:37  Show Profile Show Extended Profile  Send drakulloni a Private Message
Od kad znam za sebe znam i za stripove.

Poceo sam jos u vrticu. Nisam ih citao, ali sam zvrljao po njima, docrtavao razne stvari. Omiljena tema bila je pucanj iz puske ili nekog drugog vatrenog oruzija. Neko bi mi doneo strip, ili bi naleteo ne njega negde po kuci. A onda bi svaku vinjetu koja je predstavljala nekakav okrsaj, docrtavao tako sto bih povlacio linije iz cevi, koje su predstavljale pucanj.

I tako je to trajalo, sve dok nisam naucio da citam. Mislim da sam vec u 2-3 razredu poceo da skupljam MR.NOa. Nisam imao kesa za kupovinu, i veliki broj tih stripova sam nabavljao putem razmene sa drugarima. Zapravo, imao sam dosta stripova koje sam nasao na tavanu zgrade. Onda sam krenuo u pohod na ostatak komsiluka. Svuda si mogao da naletis na stripove. Starije komsije bi mi poklanjali duplikate, a nisam se libio ni da se zavucem u neku garazu ili staru supu kako bi iskopao "blago". Uglavnom sam citao sve, ali zadrzavao sam samo pilota. Ostatak bi razmenjivao.

Onda sam presao na staru foru. Odvajanje od uzine, ili potpuno zanemarivanje iste, zarad uzivanja u stripovima. Nesto kasnije, uopste nisam hasao u skoli. Znao sam za sranja koja su pocela, ali nisam imao pojma da se sve to odrazilo i na stripove. Ni dan danas ne znam kada su prestali da izlaze tih usranih 90-tih. Znam samo da su se u nekom periodu pojavili paketi od 5 komada. Imao sam srecu da mi je komsinica radila u trafici, pa sam imao privilegije. Odlazio bih kod nje i tamo bi precesljao po desetak paketa. Onda sam vadio iz svakog MR.NO-a, a ostale slagao u nova pakovanja.

Ipak posle nekog vremena, potpuno su izcezli. Te epizode koje sam imao citao sam svaki put iznova. I nikad mi nije bilo dosadno. Procitao bih strip pa pravac Ibar. Dozivljavao sam ga kao Amazoniju, kao moj licni Manaus, kao beskrajno prostranstvo koje otkrivam po prvi put. Imao sam utisak da sam ja taj cija je noga prva zakoracila na neki deo obale. I danas je manje - vise isto, mozda jos i bolje, jer sad imam razvijenu svest o nekom mom svetu. Svetu koji sam gradio u sebi toliko godina...

Negde u petom razredu poceo sam da slusam pank. Opet je komsiluk imao velikog uticaja. Od komsije sam nabavio neke fanzine. U nekim od tih izdanja sam prociteo tekst o Alan Fordu. Govorilo se o njemu kao o simbolu anarhije, bunta i revolta. Cesto su ti casopisi imali i poneki odlomak iz samog stripa,sa legendarnim izjavama clanova najtajnije grupe na svetu.

Tako sam poceo sa Alan Fordom. Nije ga bilo na trafikama, nalazio sam ga na ulici. U jednom pasazu, neki lik je prodavao hrpu starih casopisa, romana i stripova. Narednih godina , uzimao bih naizmenicno po jednu epizodu, od fonda za uzinu. Sve je bilo OK, ali je izvor naglo presusio. Jednog dana, prodavac mi je saopstio kako nema vise brojeva i da ne zna kada ce ih opet nabaviti. Prolazio bih tuda, u pocetku, svakog dana, raspitivao se, smarao ga knstantno istim pitanjem, ali odgovor je uvek bio isti. I opet ista prica. Citao sam to sto sam imao, po milioniti put. Poslasticu mi je predstavljalo citanje na casovima, krisom ispod klupe.

A onda, srednja skola. Sve slabije sam uspevao da dodjem do novih brojeva. A i ljudi oko mene su gubili interesovanje. Sve vise piva i muzike, sve manje strip literature. Ironicni epilog cele sage sa Alan Fordom odigrao se u trecoj godini. Islo se na neku ekskurziju i bila mi je potrebna kinta. Probrao sam omiljene epizode, ostatak spakovao u kutiju i prodao ih istom onom liku od koga sam ih nabavljao. Ako je za utehu, od te kinte sam otisao, po prvi put, u striptiz klub. Eh dobra je bila ta ekskurzija. Ali samo iz tadasnje perspektive. Danas kad se setim toga, bio je to neki osrednji show, sa amaterskim striptizetama. Ipak upoznao sam u tom gradu jednu baybe, ali to je druga prica...

Od tad pa nadalje, do mene bi stigao neki strip. Citao bih ga, tek onako, bez prevelikog interesovanja. Nisam imao vise snage da se cimam po ulici, ili da jurim stripove kod nekih kojima vise nisu bili potrebni. Jednostavno sam prestao.

Onda sam upisao fax. I bum! Negde na leto, snimio sam reklamu u nekim novinama. "Ponovo izlazi Alan Ford". ovog puta sve je bilo regularno. svakog prvog u mesecu strip se mogao naci na kioscima. Tako je i dans. Nisam vise zakleti panker, presao sam preko raznih pravaca, mozda se malo skrasio u bluzu, ali TNT ce uvek biti tu. To su ova svetova izdanja. Nastavio sam tamo gde sam stao, podjednako uzivajuci u nekim novim epizodama. Pocela su i reprint izdanja, tako da sreci nije bilo kraja. Sad ih ne bih prodao ni u snu. A sva sreca, nema ni potrebe za tim. Jeste da na forumu vlada misljenje da su ove epizode tezak shit, ali meni su 100% pure rock and roll


Tako je bilo na pocetku studiranja, a na kraju cekao me je jos veci sok. U najpozitivnijem mogucem smislu. Nista nisam znao o tome, niti sam negde cuo. Tek, jednog dana na trafici ugledam dobro poznato lice, idola iz decackih dana. Glavom, bradom i prepoznatljivim prkosom, MR.NO! Epizoda "Dvadeset godina kasnije". Kakav flash back. Bas sam krenuo za KV, i uzeo sam je bez razmisljanja.
U busu sam je procitao u jednom dahu. I sam naslov kao da je bio izabran bas za tu priliku. Danas mi je to ubedljivo najbolji naziv jednog stripa.

Vratio sam se stripovima. Nisam ni slutio gde ce me to odvesti, i kakve cu sve izvore inspiracija otkriti. Poceo sam lagano sa raznim izdanjima, razlicitim junacima, dobio Ferijev potpis ,prikljucio se forumu, upoznao ljude koji obozavaju stripove, a kuda sve to vodi, who knows, who cares...

Life goes on, svaki dan je nova avantura.

Lepo je promenniti se...Jos je lepse promeniti se zauvek.
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39399 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 29/01/2010 : 23:24:13  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message
Lepa tema, i lepo je citati "ispovesti stripoholicara" 'ajde i ja cu:

'81. godiste sam i sa 4-5 godina sam naucio da citam.. Sa 6 sam picio i latinicu i tada sam neko vreme citao Mikijeve zabavnike i Zeku (novine iz zabavista) i mislim da mi je prvi strip Mama uzela "Na silu skvo"... Prvo pitanje mami: "Mama, a sta je skvo?" Onda je krenula prica sa mamom oko indijanaca, kauboja, stripova, kako je ona to citala kada je bila mala itd... Mark se progutao i onda se sutradan otislo kod dede i sa njim na tavan.. Trazenje maminih stripova... Secam se da sam nasao Tim i Dastija i onu epizodu sa covekom vukom, Turlukom ili kako se vec zvao, ne znam... Silazim dole sa tim jednim stripom, tacnije 2/3 jednog stripa jer su deo misevi odneli na citanje.. Kad ujak: "Imas ispod kreveta neku gomilu pa vidi jel' te zanima"... Srce htelo da eksplodira od srece... Izvukao sam 15-ak komada i prvi je bio Blekov "U sopstvenoj mrezi"... I tako je pocelo... Osnovna skola i menjaza, kupovina na kiosku, kartanje u stripove, davanje na citanje, kidanje korica za postere i secenje slicica za nastavak (nemojte me pljuvati zbog ovog) itd... Pa albumi Zagor, Blek, Mark, Miki.. Bacanje slicica u dalj u fulju... Ubacivanje zileta unutra da leti dalje itd..
Skupljalo se to.. Citalo se iza LMS brojeva o nazivima o kojima smo sanjali "Zagor prica", "Blekovo detinjstvo", "Miki prica" i to... Zamisljali koji su to ljudi koji imaju sve to... A pojma nismo imali da neki nazivi i ne postoje... Kada sam video prvi put Zagor naslovnicu "Beli tigar" umalo se nisam upisao od zadovoljstva... Lepo detinjstvo...
Trajalo je to do prvih bubuljica, belih brkova, dlake pod pazuhom, drpanja devojcica za guzicu... I onda se to razdelilo... Secam se da sam kao klinac imao 407 komada ZS i LMS i da sam merio koliko je to islo u visinu.. Pa sam sve podelio i nikad ni jedan nisam dobio nazad...
Imao sam par pokusaja odvikavanja:
- Dam ja drugaru sve stripove i kao necu vise da citam, skupljam, bacam pare, skola trpi i ostalo.. I dve noci se kupam u znoju i nisam mogao da izdrzim.. Odem kod njega i vidim ga da se izvalio u fotelju, poredjao oko sebe stosove stripova i uziva... Kazem ja njemu: "Vracaj nazad stripove, ne mogu vise bez njih...", odgovor "NE DAM"... Fras me strefio... Ja kukao i na kraju pitam: "'aj mi prodaj", a on k'o iz topa: "Posto?"... I tako ja kupim nazad svoje stripove... Morao sam da prodam novi kasetofon od Commodora 64 da bih otkupio svoje stripove...
- Onda me je cale odvikavao kaisem i motkom jer sam mu ukrao celu platu i kupio od nekog starijeg momka stripove..
Ali nista nije vredelo... Devojcice su to prekinule...
Onda idu okrutne devedesete kada se nije imalo za hleba a kamoli za nesto drugo... Prolazi i to, i ja naidjem kod nekog drugara na gomilicu Alan Fordova.. Cini mi se '99. godine... I pocnem ja to da skupljam... 2000. sam krenuo na faks i u Zrenjaninu prolazio pored stare pijace i na tezgi svaki dan kupovao po jedan ili dva da imam sta da radim na predavanjima... I skupio sam ja tu stotinak komada, svi maltene glanceri... I onda dolazi na scenu cale sa iznenadjenjem... Kupuje mi Nokiu 3210 ali bez sim kartice... Mojoj sreci nema kraja.. Dobio medju prvima mobilni.. Ali sta cu za karticu... Tada bila oko 1500 dinara... Sto je za ondasnje uslove bilo mnogo... I ja pogledam na policu sa AF-ovima i uzmem oglase i nazovem... Neki lik iz BG-a se javi i kaze da ce doci u Zrenjanin da kupi sve za 1500 dinara... I tako se ja resim mojih Alan Fordova za SIM karticu... Dodje mi sad da se ubijem... Ali jos je nisam promenio...
I sledi pauza do 2007. Imao sam devojcicu koja je studirala u Novom Sadu.. Isao ja do nje, gimnasticirao, uzivao i ona me jednom natera da mi setamo od Novog Naselja do Petrovaradina... Krenemo mi polako i prolazimo pored Futoske pijace i vidimo lika koji prodaje stripove... Zastanem ja, ona gleda u mene kao tele i pita: "Sta ti gledas u te gluposti?".. Ja kazem: "Uzecu dva komada da imam sta da radim u busu kad se budem vracao za Zitiste.. Ona se smejala i ja tako pazarim Blekove Totem Murak i Zaliv ajkula... I tu krene ludilo... Internet, google, kucanje "romani" posto smo mi to tako zvali... Pa "stripovi" i naidjem na oglas momka iz Beograda koga cu kasnije upoznati i licno i nazovem ga... Pocnem ja sa njim tako razgovor o stripovima i gde ima na netu i to.. I on mene uputi na kolekcionar.com.. Registrujem se ja tamo, ali nadjem ubrzo i stripovi.org.. Registrujem se i tamo.. Pa zatim i stripovi.com ali nisam mogao da se registrujem jer nisam imao mail kojim se moze registrovati... Citao sam, malo po malo i tako... Resio se na prvu aukciju i tako... Evo me sada na 12000 postova ovde, na prijateljstvu sa gomilom kvalitetnih ljudi, sajmom u BG-u, Makarskom itd... Stvarno, mnogo ljudi sam upoznao zahvaljujuci Bleku, Zagoru i ostalima... Cak se i privatno sada druzim i voleo bih da tako ostane...
Evo proradile mi emocije.. Ako sam nekog naljutio, uvredio ili nesto trece, izvinite stvarno.... OJHA
Go to Top of Page

Djuro
New Member

Serbia
273 Posts

Member since 29/03/2006

Posted - 29/01/2010 : 23:35:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Djuro a Private Message
80-te, od najranijih sjecanja, stripovi uvjek nekako tu. Naucio sam da citam gledajuci te knjizice na jeftinom papiru, koje su licile na nekakve socijalne slikovnice. Cale non stop donosio stripove sa trafike, cijeli muski dio porodice ih citao, da bi ih on kasnije vratio na trafiku jer je poznavao tetu koja tamo radi. Ujak kupovao gomile stripove i dijelio meni i bratu. Ushicenje kad cale donose stripove sa trafike ili kad od ujaka preuzmemo novu posiljku, tesko da se moze mjeriti sa bilo cim sto je jedan prosjecan, drustveno koristan gradjanin u stanju da danas osjeti. Pa onda, poker u stripove, razmjene ispred ulaza. Cekanje ispred vrata i cimanje starijih ortaka koji su bili spremni da ti daju neke stare nikad vidjene primjerke, samo ako ih smaras dovoljno dugo.
A onda, suocenje sa prolaznoscu i ljudskom pokvarenoscu. Brat sve ostavlja, poklanja vecinu svoje divne kolekcije, jer se istripovao da mu je lokalni grubijan, kasnije rukometni reprezentativac, maznuo iz garaze Zagorovo Prokleto blago i neke gigante. Nekako, prestanak citanja stripova se poklopio sa prestankom igranja fudbala. Valjda smo mislili da su to stvari za klince, cim nijesu interesantne za djevojcice, pa smo gledali da ih se sto prije ratosiljamo.
90-tih stripova ni od korova. Sjecanje na njih blijedi, sad su tu samo knjige. Gomile knjiga, previse knjiga. Srednjoskolci ne bi trebalo da citaju mnogo knjiga, to ih cini snobovima i smaracima.
Krajem 90-tih, brat donio prve Alan Fordove, poslije skoro 10 godina. Nasao kod cigica na pijaci i citao u vozu da mu prodje vrijeme. Ja se zainteresovao i poceo polako opet da se primam. Narucivao bratu i Dilan Dogove i Martije i jedva cekao da dodje iz BG-a i donese mi novu posiljku, koju sam citao po 45 puta. Kasnije i ja dosao na studije i radovao se prljavim novinicama koje sam ponekad nalazio na Cvetkovoj pijaci, Zelenjaku i slicnim nehigijenskim mjestima. Prvi put bio u Darkwoodu, koji nijesam posjetio u narednih par godina zbog cijena koje su za moj studentski budzet bile astronomske.
Prije 5 godina poceo da radim, pa krenuo da stize i neki kesh, pa se moglo i kupiti po nesto u Darkwoodu. Upoznao Nathana, ponesto BD, malo Amerikanaca, i u skorije vrijeme i Magicnog. Otislo se u perverzije, HC, turbo sa pozlacenim koricama, potpisan krvlju autora, ali eto ih na stolu 20 komada, stoje neprocitani, nema se vremena.
Sve u svemu, dobri su stripovi. Dobri su, jer usmjeravaju kompulzivne tendencije na nesto sustinski benigno, brzo se citaju, uspavljuju, bude nostalgiju i nekad daju povod za razmisljanje o divno nebitnim stvarima.
Go to Top of Page

varaga
Starting Member



72 Posts

Member since 07/11/2005

Posted - 29/01/2010 : 23:50:08  Show Profile Show Extended Profile  Send varaga a Private Message
Sad kad sam poceo da citam ovu temu zakljucio sam da se ja uopste ne sjecam kad sam poceo da citam stripove!!!
Otprilike mislim da sam poceo da ih citem u drugom,trecem razredu osnovne skole,bilo je nas nekoliko drugara koji smo citali ali ja sam bio najzagrizeniji.
Skupljali smo Zagora,Bleka,Marka ali citao sam sve sto nadjem.
Znam da su mi stalno dolazili klinci na vrata da mijenjamo stripove i da je moja majka ludjela od toga.
Znao i sam i ja da pjesacim i po dva sata da bih otisao kod nekih likova sto su imali puno stripova, a kupovao sam i neke stripove putem cuvene rubrike "Kutak za citaoce" gdje su izlazili oglasi ponude i potraznje stripova( Par puta sam i bio prevaren).
Kako mi je rastao apetit za stripove sve je to vise opterecivalo i moj tada skromni budzet.
A onda su dosle devedesete, stripovi vise nisu dolazili na trafike i sve ih je bilo teze nabaviti, u medjuvremenu sam krenuo u srednju skolu, pa na fakultet.
Kada su se pojavili prvo Strip razonoda, pa Horus i Vanini mojoj sreci nij bilo kraja, ali to je kratko trajalo.
A onda sam zavrsio fakultet i naucio ponesto o kompjuterima i otkrio ovaj forum. On me je definitivno zainteresovao ponovo za stripove, otkrio sam da u Hrvatskoj vec duze vrijeme izlaze novi Bonelli stripovi, pa sam na moru neke i uspio da kupim. posebno sam se obradovao neobjevljenim epizodama ekstra serije Zagora.
A onda sam nabavio i neke Cd-ove sa skeniranim stripovima na kojima sam konacno mogao da vidim makar i skenirane neke epizode o kojima sam uvijek mastao, a da se posdsjetim nekih stripova koje sam citao ali ih vise nisam posjedovao.
a onda je krenuo Veseli cetvrtak i krenuo sam da kupujem skoro sve od njih, a da citam i nabavljam jos ponesto koliko mi to budzet dozvoljava.
Uglavnom stripovi kod mene dozivljavaju renesansu, iako mi neke epizode nisu zanimljive kao ranije, kupujem i citam.
Jednostavno, navucen sam.
Go to Top of Page

Panon
Senior Member



2656 Posts

Member since 16/08/2007

Posted - 30/01/2010 : 00:08:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Panon a Private Message
Moja povijest stripaša je kratka. pocinje kada pocetkom 1997. na kiosku kupujem Mikija Mausa. 1998. bratic mi poklanja 30-ak Borgisovih AF-ova, tako da se tada više-manje navlacim na AF. 2004. dobivam racunalo, internet, detaljnije se upoznajem sa stripovima. Dolazi AF Klasik serija, moje zanimanje raste. To traje do pocetka 2007. kada se zbiva pravi bum. Pocinjem citati i skupljati Dylana Doga, Nathana Nevera, Texa, Martina Mysterea. Groznicavo nabavljam epizode po pijacima, tržnicama kako bih što prije procitao sve DD i NN epizode - uopce mi nije važna ocuvanost stripa, važno mi je samo da citam legendarne epizode! Uživam u vecini epizoda, pogotovo ovih novijih LU Dylana, za koje mnogi u komentarima kažu da su jadne, meni su vrh, jer su jednsotavnon jedne od prvih DD epizoda koje sam procitao!
Nakon ovog bi se moglo reci da sam postao stripoholicar, ali ne idem dalje od toga. Štoviše, 2009. odustajem od Martina i uskoro cu se riješiti svih MM epizoda. Danas sam prosjecan kolekcionar DD-a, NN-a, Texa i AF-a, iako mi tu i tamo zasmeta neki nagnjeceni hrbat ili uši na naslovnoj. Najdalje što sam otišao u HC je što sam kupio prve dvije NN knjige i prva dva Tex almanaha, ali sam se almanaha riješio.
Kada pogledam danas, bilo je nekih radikalnih zaleta poput pokušaja skupljanja Zagora (odustao nakon nekoliko kupljenih Chica, 4 Specijala, 6 Extra, 7 redovnih i 2 Maxija) i eksperimentiranja sa Lazarusom Ledom i Blekom (odustao nakon nekoliko brojeva), ali smatram da nisam jedan od nabrijanih stripoholicara. Baš sam si onako umjeren - ogranicio sam se na skupljanje DD-a, NN-a, Texa i AF-a i tako sam zadovoljan.
Go to Top of Page

Grujah.
Advanced Member



Serbia
3254 Posts

Member since 28/07/2009

Posted - 30/01/2010 : 00:43:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Grujah. a Private Message
Ok, ja sam jedan od mladih na forumu (89. godište) ali oduvek sam voleo strip. Kao mali sam obožavao Mikijev Zabavnik, citao sam ga neprestano. Kasnije sam prešao na Talicnog Toma,Asteriksa, Politikin Zabavnik i onda i Alana Forda i pomalo i Bonellija (Zagor, MN i MM, Blek).
Posle toga sa dosta godina nisam citao stripove duže vreme, sve dok 2007. na sajmu knjiga nisam uzeo Triguna (manga yasuhiro nightowa) i desetak albuma Sistem Comicsa. To mi je bila jedna veca stripska injekcija ali posle tog sajma nisam ništa kupovao.
Onda sam pocetkom leta prošle godine skupio neke novce i uplatio racun u banci jer sam hteo da narucujem neku robu preko interneta. Tada sam zastao ispred trafike i video MM i MNa od VC, kao i razne Zagore, odmah kupio sve to i sve one uštedene novce istrošio na stripove. Tad sam se BAŠ aktivirao, otrkio stripovi.com, Trafiku i Darkwood, a nedugo zatim i klub citalaca Belog Puta. Usput se nasao i ponapivao sa raznim forumasima :P

Sad citam svašta, Od Bonellija malo (MM i BB od VC), vecina najdrazih stripova trenutno su mi ovi od Belog Puta. A evo uskoro stize i prvi stripovi kupljeni online.

Edited by - Grujah. on 30/01/2010 00:44:04
Go to Top of Page

kandraks
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3911 Posts

Member since 16/03/2009

Posted - 30/01/2010 : 02:20:37  Show Profile Show Extended Profile  Send kandraks a Private Message
Prvi kontakt sa stripovima sam imao sa 6 godina!Nisam znao ni citati a stara mi donese Zagorov strip ,,Vrac Vabasi,,!Mojoj sreci nije bilo kraja!Listao sam groznicavo stranicu po stranicu i upoznavao se sa junakom s kojim cu se druziti skoro 25 godina!Posto mi je ujak citao sve sto mu dodje pod ruku (bilo knjige bilo stripove) a posjedovao je zavidnu kolekciju,odlucio je da i meni da za pocetak par komada i ludilo je pocelo!Nisam ni trepnuo a imao sam vec oko 300 komada uglavnom nekih lijevih za mjenjazu (Mark,Blek,Miki i ostali) ali bilo je tu i Zagora koga sam jedino skupljao i ciji strip nisam dao nikome ni po cjenu zivota!Tako je to trajalo sve do 4 razreda osnovne kada mi je stari ne znam ni sam zasto (valjda mu je trebao prostor gdje su mi se paketi sa stripovima nalazili) pobacao sve ono sto sam ja strpljivo godinama skupljao!No, ja se nisam dao tako lako pa sam ponovo krenuo od nule i zahvaljujuci odvajanju novca od uzine,igranja pokera u stripove (isla me karta k`o Bozu Puba) i sta ti ja znam sta sve ne, kolekcija je ponovo pocela da raste.Tu sam pored Zagorelog poceo i sa sakupljanjem Alan Forda!Sve je islo kao po loju a onda dolazi rat!Uspjevam zahvaljujuci starom da spasim pola kolekcije koju sam kako su godine prolazile ponovo prosirio prilicnim brojem novih komada!Iz tog perioda se sjecam kako sam mastao da sam uspio da skupim sve sto je izaslo od mojih omiljenih junaka i da takvu kompletnu kolekciju pocnem da citam od pocetka!Sta ces,bio sam mlad i lud!Elem tada dolazi period kada su me stripovi sve manje interesovali a na njihovo mjesto su dosle cure i stripovi se malo zapostavljaju!Prestajem sa nabavljanjem novih komada ali kolekciju ipak ostavljam u podrumu (nek se nadje) sigurnu od miseva i od vlage!Odlazim na sluzenje vojnog roka i po povratku kuci saznam da mi je moju dragu kolekciju stripova ili romana (kako smo ih mi u stvari zvali) stara bacila u smece!Tu, po ko zna koji put cujem njenu recenicu, PA STA CE TI TAJ STARI PAPIR,TO JE IONAKO ZA DJECU!!!Kad se nisam ubio!!!Zahvaljujuci tom njenom postupku konacno dizem ruke od svega i 1998 godine teska srca sam rekao stripovima zbogom zauvjek (bar sam tako tada mislio)!To je trajalo sve do prosle godine kada se na mom poslu povela rasprava kako se zvala treba od Kit Telera!Trazeci po netu njeno tacno ime (jebi ga,ostarilo se pa se zaboravilo) naletim na skenirane stripove od Zagora.Skinem koji i vidim da se moze citati (mada tesko) i polako pocinjem sa skidanjem te sam za par dana imao kompletnu kolekciju Zagora-Te-Neja, doduse skeniranu i na disku,no ipak mojoj sreci nije bilo kraja!Ali ne lezi vraze,surfajuci po netu otkrivam da stripovi nisu prestali da izlaze sve ove godine i da nije bas sve tako kako sam ja zamisljao,da su osim ,,Dnevnika,, stripove izdavali i ,,Slobodna Dalmacija,, i ,,Ludens,,!Vremenom uspjevam pronaci i vecinu njihovih skenova i odusevljen citavu ovu pricu pricam djevojci koja mi na moje veliko iznenadjenje za rodjendan poklanja STRIP i to Zagorov,broj 148,Extra serije pod nazivom ,,Dvojica Talaca,,!Zahvaljujuci tom njenom gestu pocinjem ponovo sa citanjem i sakupljanjem papirnih romana ili stripova i uz pomoc ovog sajta i njegovih aukcija (a i raznih drugih nacina) trenutno posjedujem kolekciju od oko 400 komada Zagora,Texa,Mister Noa i ostalih!Opet sam sretan i zadovoljan citajuci pustolovine omiljenih junaka bez obzira sto mnogi tvrde da su djetinjasti, da se u njima nista pametno ne moze naci i da se nista iz njih ne moze nauciti!Mozda su u pravu ali bas me briga,mene su naucili zivotu i pruzili mi mnogo toga,usrecili bezbroj puta a i ovo druzenje na forumu za mene ima posebnu dimenziju,kao da sam pronasao drugu porodicu!Puno drazu od prave jer ova voli stripove...

Dagda, Gospodaru Noci, obasjaj svoga slugu jer on ce zlatnim srpom Druida ubrati Svetu Imelu koja otvara Vrata Nadnaravnog Svijeta...Vrata koja vode do Bogova!!!

Edited by - kandraks on 30/01/2010 02:23:48
Go to Top of Page

tiberije
Average Member



USA
789 Posts

Member since 08/06/2007

Posted - 30/01/2010 : 07:17:34  Show Profile Show Extended Profile  Send tiberije a Private Message
Moram da pohvalim prvo INZ-a jer definitivno otvara zanimljive topike

Rodjen 1977 u Krusevcu, stripove skupljam od kada znam za sebe, prva secanja na nekav strip vezana su za tamo neku 1982 godinu i strip Plamena Lobanja od Zagora (valjda mi se svidela naslovna strana) ali i Abdulahov Povratak od Kapetana Mikija kao i Sakale Sangaj Kelija od Teksa. Mislim da su negde od te godine poceli da mi kupuju stripove, mislim da sam zahvaljujuci njima vrlo rano naucio da citam, definitvino pre polaska u osnovnu skolu i ceremonijalnog zaklinjanja Titovih Pionira sa sve plavom pionirskom kapom, crvenom maramom i znackom. U pocetku sam skupljao Kapetana Mikija i mogu reci da sam imao pozamasan broj stripova, ali ubrzo sam poceo da skupljam Zagora i kako to ide da bi dosao do nekih Zagorovih stripova poceo sam da dajem Mikija i ubrzo sam odustao od njegovog skupljanja. Sto se tice Zagora moje sakupljanje je potrajalo do danas. Secam se da je u toba gotovo svako citao ako bas ne skupljao stripove i relativnoje bilo lako doci do velikog broja razlicitih brojeva, tako sam i ja relativno brzo uspeo da sakupim sve brojeve zagora, prvo iznad 18 dinara, pa onda iznad 12 pa onda iznad 10 pa ona iznda 8 pa 6, pa 5 dinara (cuvena Plava zvezda cini mi se jedini strip zagora izdat po toj ceni), ma koliko se trudio jednostavno nisam nikad uspeo sve da ih sakupim pogotovo one koji su bili izdati u LMS, kao sto su Pukovnikova Podvala, Igra Pet Strela ili Suludi Strelac. Naravnpo u tom periodu sam kupovao sve sto je izlazilo na kioske i Gigante i Strip Zabavnike, EKS, sve od LMS i ZS, jedino sam retko kada kupovao Stripoteke jer me valjda kao klinca nisu privlacili ozbiljniji stripove kje je ona nudila ali forma po kojoj je bilo i po 5-6 junaka u jednom broju pa bi onda imali veliki broj nastavaka. Jednostavno sam bio gladan stripova i moja je filozofija bila da sto ih vise imam to cu biti u boljoj poziciji prilikom menjanja pa cu moci da dodjem i do veceg broja stripova od Zagora koji mi fale. Ne znam kako ste se vi menjali ali kod nas se tacno znalo koliko novih stripova vredi jedan stari strip od recimo 6 dinara, e sad i tu je bilo razlike u zavisnosti da li u pitanju zagor ili kit teler ili teks (zagor je bio najcenjeniji). Menjao sam se sa mnogima, recimo Zarobljenike Crvene Vestice LMS 07 i Nasilje u Darkvudu ZS 0013 od Zagora sam nabavio menjazom sa jednim Romom zahvaljuci kojem sam uspeo da dodjem do velikog broja raritetnih stripova, naravno komsije su me ispod oka gledale kada bih isao u Cigan Malu ili kada bio mi dolazio Srecko da se ramenimo. Medjutim defintivno najveci broj stripova sam ramenio sa jednim Mladenom koji je skupljao Bleka, i znalo se ja nadjem Bleka idem kod njega on Zagora kod mene, On je za razliku od mene uspeo da sakupi kompletnog Bleka, ali sigurno 30% tih stripova je dobio od mene menjazom ukljucujuci i prav 2 broja VB. Naravno i ja sam koristio svaku priliku da dodjem do stripova, sa svakom letovanja sam se vracao sa 2 kese, sa svakog puta u Beograd i prolaska pored Platoa sa minimum jednom kesom. Jednom sam na nagovor starijih pokusao da zaradim pare za sladoled prodajom stripova ispred samoposluge ali nazalost stariji su me izradili jer kada sam otisao kuci do kupatila vratio sam se i video da mi pola stripova fali a zato sam dobio mozda 3 sladoleda, posle toga nisam vise prodavao samo kupovao. Par puta sam i davao stripove na citanje i kao rezultat toga dosta brojeva mi nije vraceno, recimo Zagorova kolekcija je ostecena sa sigurno 30-ak stripova od kojih su mnogi stariji rariteti. Negde pred prestanak izlaska Dnevnikovih izdanja uzeo sam od jednog druga kolekciju Mister Noa i citao sam je skoro ceo raspust, nakon toga sam odlucio da ga sakupim, na nesrecu relativno brzo u narednih 6 meseci doslo je do prestanka izlazenja stripova, krize i svega onoga sto je odvratilo ljude od stripova, ja sam naravno jos uvek pokusavao da dojem do stripova i recimo do neke 1994 sam sakupio 70% Mister NO-a, 96 i odlaskom u Beograd na studije uspeo sam i da kompletiram Mister Noa kupovinom od ulicnih prodavaca. Nakon toga opet sledi pauza sve dok igrom slucaja nisam otkrio Stripovi forum i obavestio se o Hrvatskim izdanjima. Prvo dolazim do skeniranih stripova izdatih u Hrvatskoj a odmah potom krecem sa kupovinom ovih izdanja, ali... igrom slucaja dobivam green card i oktobra 2007 selim se za Ameriku, naravno sve do polaska sam se trudio da kupim sto vise stripova. Pre nego sto sam posao uredno sam ih spakovao zapecatio kutije i odeno ih u selo. Sudbina ili sta Veseli Cetvrtak je krenuo uskoro da izlazi a kako je moja zelja da podrzim strip izdavaca u Srbiji bila veca od beznacajne sitnice kao sto je 11000 km razdaljine izmedju Krusevca i Floride, tasta i majka su mi kupovale izdanja VC i kada su dolazile u posetu jedna pa druga imale su po pola torbe stripova za mene. To bi bilo otprilike to jos samo da dodam kada dodjem u srbiju mozda na leto ove godine, prvo krecem sa obilaskom striparnica i verujte mi da ce jedan auto biti malo da se smesti sve sta cu kupiti.

Trazim ritam u koraku, usporavim ti hod

Edited by - tiberije on 30/01/2010 07:27:53
Go to Top of Page

_saruman_
New Member



Croatia
203 Posts

Member since 07/10/2009

Posted - 30/01/2010 : 11:37:06  Show Profile Show Extended Profile  Send _saruman_ a Private Message
quote:
Originally posted by stinky

ajd fino da vam se svida

dakle, ocekuju se daljnje ovakve pricice (i pikanterije;)

Zar nisi bio i stovatelj Kena Parkera?
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12729 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 30/01/2010 : 12:54:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
ma super mi je ken, kao i još podosta toga što sam VEC citao. ali radi se o tome da još jedino DD pratim. dobar je i korto i mort cinder i thorgal itd, ali te stripove nisam citao godinama. to su još samo blijeda sjecanja. ništa više od toga ne živi. kao što trenutno ne može ništa novi prici. ne postoji strip na svijetu a da bi me ovog casa žarko zanimao. recimo da se to preokrenulo u korist filma.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22154 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 30/01/2010 : 13:24:20  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message
Sto ste se raspisali, ja sad u zinat necu
Ukratko:
citam stripove jos od kada nisam ni znao da citam.Gledao sam slike i kasapio stripove,rezao slike i slicno.
Nakon sto sam uz stripove naucio i citati, gutao sam sve redom, ZS,LMS, i sve moguce i nemoguce stripove za djecu i odrasle.
1993 u nedostatku Bonellija i nasih stripova, prelazim na americke superheroje.
Gutam sve od DC do Marvela, dosta serijala tih izdavackih kuca.
Sa vremenom otkrivam da sam nadaren za jezike i vec tih godina u stanju sam citati na tri razlicita jezika.
Krajem 90tih/2000 BD postaje sve veci dio mog interesovanja.
Oko 2005 minimirao sam superheroje na totalni minimum, zbog zbrke prica kao i gubljenja interesovanja,nesto kasnije dajem sansu i autorskim stripovima.Prodajem ogromnu kolekciju superheroja,najvise sveskica.
Raznolikost jezika se jos vise prosirila , pa mi zato lako pada naci izbor koje stripove i na kojem jeziku cu citati.

stripovi.com:
Ne znam ni sam vise kako sam otkrio, ali bio sam clan na zagorovim web stranicama, majci ovoga sajta. To je otprilike bio i manje-vise povratak na Bonelli stripove, prije svega Zagor i Dylan. Znao sam cesto da se pokacim sa Markosom, jer sam tada bio mladji i prznica, isto kao i on u to doba. Nisam bio posebno aktivan u pisanju prije svega zbog poslovnog haosa. Dozivio sam prve dane osnivanja ovog sajta i istoriju kako je doslo do toga. Nisam se odmah uclanio vec 2-3 godine poslije ili tako nesto, kad sam kontaktirao strip dilere. Sa vremenom zaboravio passwort, ali sam otprilike svakog mjeseca jednom ili dvaput dolazio na sajt i pratio zbivanja na nasoj sceni. 2007 nakon sto sam okoncao samostalnu karijeru na poslu i nasao normalan posao, imao sam vremena puno vise i odlucio postati aktivniji na sajtu sa novim nickom.

Edited by - King Warrior on 30/01/2010 13:31:04
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000