forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Bonelli- istraživacki rad
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

manhunter
Moderator



Switzerland
24494 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 23/05/2010 : 22:16:39  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
I nema potrebe da ostavljamo linkove na neke stvari. Prevod, poneka slikica eventualno, i ostavite fin post ovde. ;)


Takode, ne radi se o utvrdivanju "da li bi ovaj ili onaj mogao ovo ili ono da uradi", to nema veze.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.


Edited by - manhunter on 23/05/2010 22:17:17
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9522 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 23/05/2010 : 22:35:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message
izvinjavam se, kazem, totalno sam u fizika stanju, pa sam malo otisao u krajnost

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12159 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 24/05/2010 : 00:41:12  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
quote:
Originally posted by dsormaz1

quote:
Originally posted by manhunter
da li je Tex mogao da deluje u okviru rendžera kao što je u stripovima predstavljeno, da li su rendžeri Nevade bili takvi kao što smo ih upoznali kod K.Mikija


Nikad nisam cuo za rendžere Nevade, niti da su postojali, pogotovo da su bili onako vojnicki organizirani kao u Mikiju.
Mislim da su rendžeri, njihova organizacija i nacin (podrucje) djelovanja, najbolje prikazani kod Texa, ako cemo usporedivati stripove o rendžerskim junacima.



pa ranger znaci ako doslovno prevedemo znaci range kao ono neki domet ili meja,granica,podrucje,...što znaci da su ljudi koji su kontrolirali neko podrucje bilo ono u Teksasu,Arizoni,Novom Meksiku,Nevadi,....rangeri.
Ja to tako shvacam i pošto su sve ove teritorije drukcije i danas su recimo svaka ima svog guvernera,senatora,....cak imaju neke zakone koje u nekoj drugoj državi ne važe i tako mislim da su i rendžeri Nevade postojali.Ali evo ovaj topic je baš prava prilika da se dozna nešto više oko toga.Vjerovatno su se svi ovi rendžeri (Arizona,Nevada,teksas,...) razlicno odjevali pa su imali razlicite uniforme i bilo bi ih lijepo vidjeti ako se to može negdje iskopati na internetu,....
Ako ništa drugo mogu ja pitati na jednom americkom forumu gdje sam clan pa da vidim šta ce mi oni odpisati.
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 24/05/2010 : 00:51:22  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
MM gigant Tajna svetog Nikole, npr. iscrpna je studija raznih mitova o Arturijanskom ciklusu, porijeklu svetog Nikole, Lawrencu od Arabije, tezi od "artefaktima" koje su templari pronašli u legendarnom Solomonovom hramu, relikvijama svetaca koje su kolale Europom u Srednjem vijeku, ekstraterestrijalnoj tezi stvaranja života na Zemlji, nacisticki okultizam, i legende o 4 mitska artefakta plemena Tuathe de Dananna iz keltsko/irske mitologije...

Nešto na temu...
"Ono što je pomalo i neobicno u ovome broju, da pravi likovi zapravo i nisu ljudi, niti povijesne osobe vec stvari koje svojom karizmom i tajanstvenošcu koja ih obavija, prolaze kroz vrijeme i prostor i ostavljaju tragove koji se pamte. Naravno, to je mitski mac kralja Arhura – Excalibur, mac kojeg je carobnjak Marlin posebno iskovao za Arthura da ih spasi od najezde tudinaca iz svemira. Kako je Arthura bio plemenita duha i revnosti za istjerivanje pravde, on i njegov mac napravili su mnoga dobra djela koja se naveliko opisuju u djelima arturijanskog ciklusa. Moc Excalibura mogla se neutralizirati jedino zabadanjem doticnog maca u kamen kraj megalitskog kompleksa. Tako da je Excalibur postao sinononim dobra i pravde. Arthur i njegovi vitezovi Okruglog stola takoder su povezani sa mitovima o potrazi za Svetim Graalom – peharom iz kojeg je Isus pio na svojoj Posljednjoj veceri, a u isti taj kalež sipana je krv Isusova nakon što je bio raspet. Potraga za gralom simbolizira traženje smisla života, vidjeti gral znaci spoznati Boga, spoznati dobro i prema legendi uzeti ga mogu samo dostojni nekim iskušenjem (medu malobrojnim je takoder i Martin;)). Gral i Excalibur stvari su koje povezuju i pomiruju tri religije – pagansku/keltsku, kršcanstvo i Islam (Isus, Merlin, assassini, Jeruzalem) ili je barem tako jako izraženo u univerzumu MM-a. Dakako, tu je i Longinovo koplje, kojim je prema legendi pretorijanac Longin probo Isusa kad je ovaj bio raspet na križu.

Legende koje su ispricane i u stvarnom svijetu i u onom Mysterea, govore nam kolika je moc samih fizickih simbola necega ili surogata originala. Ako je religija opijum za mase, onda su relikvije bile cisti nerafinirani opijum za vjernike, ali i križare. Primjerice, Papa Grgur VII mislio je da ce potaknuti nove snage i novi duh novim križarskim pohodima na heretike, ako križari budu iza njih imali mocnu relikviju kao što su kosti Sv. Nikole. I tako on šalje šezdeset i dvoje izmedu kojima je bio i ratnik Giovannoccaro u pohod u Myru.

Takoder, križari su išli osvajati Jeruzalem jer su htjeli ponovo pridobiti Kristov grob (a pape time proširiti i svjetovnu moc). Relikvije su podizale moral, svjedocile važnim djelima mistika, donosile srecu, a tijekom križarskih ratova Europom je divljala prava bujica svetih relikvija. Iz istog razloga u stripu, cim je svecenik iznenadno pronašao koplje ostavljeno misteriozno na oltaru svoje crkve, odmah ga je identificirao kao slavno Longinovo koplje. Pojedini artefakti kod Castellija skoro uvijek odlaze u paru, kao mac i gral u ovoj epizodi, ili kamen i gral u MM LMS #86/88 «Kamen Mudrosti», a tako je i bilo kod legendi o Arthuru. Netko je u tome prepoznao tezu da su mac ili koplje falicke prirode, gdje oni upareni sa gralom (simbolom ženske plodnosti), funkcioniraju simbolicno kao simbol muške plodnosti, dakako najbolje u kontekstu arturijanskih legendi.

Misterije koje popracuju Sveti Gral, Excalibur i Longinovo koplje prate Mysterea od samog pocetka pocevši od LMS #15/16 «Mac Kralja Artura». Ovdje otkrivamo da su svi ti magicni artefakti koje je donio Tuartha de Danaan zapravo komadi originalnog heksagona kojeg su izvanzemaljci donijeli na Zemlju prije 100 milijuna godina. Oblici artefakata zapravo su samo razlicite manifestacije ovisne o akteru gledišta. Na pocetku bilo je 7 dijelova, no neuki ljudi su napravili 7 verzija magicnih predmeta.

Od važnijih povijesnih likova tu su Abram/Abraham iz Ura, Isus Krist (ovdje zvan Jošua) iz Nazareta, kralj Art/Arthur, vitezovi Percival i Galahad, Sveti Nikola biskup iz Myre. Zatim, odvažni križar Giovannoccaro koji je bio odabran da pode po sveceve kosti u Saraceniju, a kasnije postaje kovac sudbine tajanstvenih artefakata koje je donio iz Myre – relikvije Sv. Nikole i mac kojeg mu je predao na cuvanje 19. Arthur zvani Petrarca Rossimano. Voden jednim dijelom voljom svetog maca, a s druge svojim nesebicnim porivima za ocuvanje i širenje dobra na Zemlji, Giovannoccaro ostavlja tragove za upucene i gradi mrežu cuvara tajanstvenih artefakata. Otto Rahn/kapetan Rains/Richard Miller – stvarni je bivši pripadnik nacistickog pokreta Siedlungsarcheologie, koja se bavila pronalaženjem dokaza o porijeklu njemacke rase kao arijske rase. Više arheolog i znanstvenik nego nacionalisticki pobornik nacizma, covjek je zdravih nazora, no stalne fiksacije koja dolazi u obliku grala i Excalibura. Rahn je pozitivac koji se usred korumpirane i destrukcijski nastrojene okoline uspijeva izboriti za više dobro. Tu je i Friedrich II Hohenstaufen – saski car koji je spoznao pravu narav Longinova koplja. Uzeo je original iz bazilike Sv. Nikole, ostavio kopiju, a opet original je htio pohraniti u Castel del Monte - osmerokutnoj gradevini kojoj se i dandanas ne zna prava svrha. U stvarnom svijetu se tu mnogo nagadalo da je unutar dvorca pohranjen sveti gral. No u Mystereovom svijetu koplje je završilo, preko Hohestaufena do Habsburgovaca, koji su izložili koplje u katedrali u Hofburgu (kako je bilo dalje procitajte u LMS MM #15/16 «Mac Kralja Artura»). Naši junaci, ukljucivo sa fra Roccom, likovi su koji nas vrlo detaljno dokumentaristicki uvode u svijet, možda i fantazijski svijet, istkan od legendi i stvarnih podataka koji obavijaju/prate sudbinu legendarnih misticnih artefakata."

Etc.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."

Edited by - DeeCay on 24/05/2010 00:53:52
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 24/05/2010 : 02:14:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message
quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by dsormaz1

quote:
Originally posted by manhunter
da li je Tex mogao da deluje u okviru rendžera kao što je u stripovima predstavljeno, da li su rendžeri Nevade bili takvi kao što smo ih upoznali kod K.Mikija


Nikad nisam cuo za rendžere Nevade, niti da su postojali, pogotovo da su bili onako vojnicki organizirani kao u Mikiju.
Mislim da su rendžeri, njihova organizacija i nacin (podrucje) djelovanja, najbolje prikazani kod Texa, ako cemo usporedivati stripove o rendžerskim junacima.



pa ranger znaci ako doslovno prevedemo znaci range kao ono neki domet ili meja,granica,podrucje,...što znaci da su ljudi koji su kontrolirali neko podrucje bilo ono u Teksasu,Arizoni,Novom Meksiku,Nevadi,....rangeri.
Ja to tako shvacam i pošto su sve ove teritorije drukcije i danas su recimo svaka ima svog guvernera,senatora,....cak imaju neke zakone koje u nekoj drugoj državi ne važe i tako mislim da su i rendžeri Nevade postojali.Ali evo ovaj topic je baš prava prilika da se dozna nešto više oko toga.Vjerovatno su se svi ovi rendžeri (Arizona,Nevada,teksas,...) razlicno odjevali pa su imali razlicite uniforme i bilo bi ih lijepo vidjeti ako se to može negdje iskopati na internetu,....
Ako ništa drugo mogu ja pitati na jednom americkom forumu gdje sam clan pa da vidim šta ce mi oni odpisati.

Jako si blizu sto se tice znacenja. Glagol "range" znaci lutati, putovati, patrolirati... U slobodnom prevodu "cuvari", iako je upotreba specificna i menjala se s vremenom te oznacavala razlicite vojne formacije.

Rendzeri nisu postojali u Nevadi, ali su teksaski cuveni i ima dosta informacija na netu:

http://www.texasranger.org/history/BriefHistory1.htm

Naravno, nisu nosili uniforme kao u Kitu Teleru - zapravo, uglavnom nisu nosili nikakve uniforme nego ko je sta imao.



S druge strane, znacke u stripu su, koliko se secam, prilicno autenticne:

http://www.texasranger.org/history/HistoricBadges.htm

http://sharppointengraving.com/my_work/show_closeup.php?img=korenek_badge (klikni na Learn more... iznad slike)

Sto se tice organizacije i delovanja, cini se da je pored zavodjenja reda i mira bilo i dosta kontraverznih sukoba i puuuno leseva - tako da Teksovi autori mozda i ne preteruju toliko.

Edited by - Vlaadisha on 24/05/2010 02:16:22
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 24/05/2010 : 03:30:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message
Iseserin je inace imao nekoliko dobrih postova na ovu temu:

quote:
El Ganco, bivši pirat (možda gusar, što nije isto), upravo zbog njega volim Komandanta Marka.
Spomenuti El Ganco prvo je plovio na brigantini s dva jarbola, na prvom dva križna jedra, a na zadnjem samo sošno jedro.
Ta brigantina je potopljena u epizodi ZS 116 - Tigar sa Martinika.
U toj istoj epizodi je osvojio trojarbolni jedrenjak (po svoj prilici korvetu).
No u vecini slucajeva El Ganco plovi po Ontariju na brigantinu (dvojarbolni brod koji na prvom jarbolu ima 3 križna jedra, a na krmenom sošnjacu iznad koje su dva križna jedra, brig bi imao i na krmenom tri križna jedra, što ga razlikuje od brigantina).
U kojem se broju ZS pojavljuje taj brigantin (vec u ZS 130 on s svojim brigantinom potapa jednu britansku korvetu)?
Osim toga interesantno je primjetiti da on s tim brodom (dvojarbolni brigantin) plovi i po Atlantiku, do kojeg je mogao doci po rijeci Sv. Lovrence (ukoliko je ona plovna cijelom svojom dužinom tj. od Ontarija nizvodno do ušca u Atlantik) ili je možda na atlantiku koristio drugi brod istog tipa?
Zna li netko postoji li strip koji bi razriješio ovu nedoumicu (gdje se putuje iz Ontarija na neko odredište u Atlantiku istim brodom)?


quote:
Zaista sam uživao u avanturama Komadanta Marka u kojima se pojavljuje El Ganco.
U tim epizodama brodovi su toliko precizno nacrtani, toliko dobro da ne zaostaju za onima iz Pomorske enciklopedije.
Usporedivao sam ih s brodovima iz Ridobradog gusara, ovi zadnji su više iz perioda s kraja XVIII. stoljeca, nego s pocetka gdje je stavljena prica o Ridobradom.
U Brus H. je dobro pogoden povjesni period (Napoleonovi ratovi na prijelazu XVIII u XIX stoljece), ali mi crtež nije na visini onog u Komadanta Marka.
Ima i u Zagoru brodova, njegove avanture s kapetanom Fišlegom su nezaboravne (Fišlegov brod tj. kliper je dobro nacrtan, no ne ipak toliko vijerno kao kliperi u Teksu ZS 280,281,287,288).
I Kit T. ima epizoda s brodovima i gusarima (LMS 194,195 ili LMS 549,550,551), ima tu škunera, topovnjaca na paru (iz otprilike 70-ih godina XIX. stoljeca), zaista ih se isplati pažljivo procitati (ako se voli pomorstvo i brodove kroz stoljeca).



quote:
Da ne buden dosadan s Komadantom Markom, evo malo i Velikog Bleka, zapravo bi rekao nešto o "crvenim mundirima"
U sukobu s Washingtonovom milicijom (tako bi nazvao Vukove s ontarija i Blekove rodoljube) glavni neprijatelj su crveni mundiri.
U slucaju K. Marka radi se o crvenim mundirima iz 37. pješacke regimente, oni nose šubare od medvjedeg krzna na kojima se isticu metalne oznake. Njihovi casnici nose epolete na oba ramena (za to vrijeme uobicajena je bila epoleta na jednom ramenu). Streljivo su nosili u kožnoj torbici preko jednog ramena, a sablju na remenu preko drugog ramena.
A sada o crvenim mundirima i V. Bleku, on je ratovao protiv 64. regimente. Ako malo prolistate prve LMS o Bleku (LMS 128-LMS 240), vidi se da oni nemaju sablje, nego samo mušketu i bajunetu kao jedino dodatno oružje.
Dakle, ovo su povjesne cinjenice do kojih se držalo u V. Bleku i K. Marku, bez obrira što su price naivne.

Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 24/05/2010 : 03:36:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message


Zastava na naslovnoj (sa dijagonalnim krstom Sv. Patrika) je iz 1801 - znaci dosta posle Marka.

Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12159 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 24/05/2010 : 15:06:24  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
quote:
Originally posted by Vlaadisha

quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by dsormaz1

quote:
Originally posted by manhunter
da li je Tex mogao da deluje u okviru rendžera kao što je u stripovima predstavljeno, da li su rendžeri Nevade bili takvi kao što smo ih upoznali kod K.Mikija


Nikad nisam cuo za rendžere Nevade, niti da su postojali, pogotovo da su bili onako vojnicki organizirani kao u Mikiju.
Mislim da su rendžeri, njihova organizacija i nacin (podrucje) djelovanja, najbolje prikazani kod Texa, ako cemo usporedivati stripove o rendžerskim junacima.



pa ranger znaci ako doslovno prevedemo znaci range kao ono neki domet ili meja,granica,podrucje,...što znaci da su ljudi koji su kontrolirali neko podrucje bilo ono u Teksasu,Arizoni,Novom Meksiku,Nevadi,....rangeri.
Ja to tako shvacam i pošto su sve ove teritorije drukcije i danas su recimo svaka ima svog guvernera,senatora,....cak imaju neke zakone koje u nekoj drugoj državi ne važe i tako mislim da su i rendžeri Nevade postojali.Ali evo ovaj topic je baš prava prilika da se dozna nešto više oko toga.Vjerovatno su se svi ovi rendžeri (Arizona,Nevada,teksas,...) razlicno odjevali pa su imali razlicite uniforme i bilo bi ih lijepo vidjeti ako se to može negdje iskopati na internetu,....
Ako ništa drugo mogu ja pitati na jednom americkom forumu gdje sam clan pa da vidim šta ce mi oni odpisati.

Jako si blizu sto se tice znacenja. Glagol "range" znaci lutati, putovati, patrolirati... U slobodnom prevodu "cuvari", iako je upotreba specificna i menjala se s vremenom te oznacavala razlicite vojne formacije.

Rendzeri nisu postojali u Nevadi, ali su teksaski cuveni i ima dosta informacija na netu:

http://www.texasranger.org/history/BriefHistory1.htm

Naravno, nisu nosili uniforme kao u Kitu Teleru - zapravo, uglavnom nisu nosili nikakve uniforme nego ko je sta imao.



S druge strane, znacke u stripu su, koliko se secam, prilicno autenticne:

http://www.texasranger.org/history/HistoricBadges.htm

http://sharppointengraving.com/my_work/show_closeup.php?img=korenek_badge (klikni na Learn more... iznad slike)

Sto se tice organizacije i delovanja, cini se da je pored zavodjenja reda i mira bilo i dosta kontraverznih sukoba i puuuno leseva - tako da Teksovi autori mozda i ne preteruju toliko.



eto na jednom americkom forumu gdje sam ja clan su mi ovako napisali


Further to my last post some information on various ranger units.
The Arizona Territorial Rangers raised 1860 disbanded 1862.
1st Company Arizona Rangers raised Aril 1882 disbanded May 1882.
Arizona Rangers raised 1901 disbanded 1909 reformed 1957.
New Mexico Mounted Police raised 1905
California State Rangers raised May 1853 disbanded August !853.
Jefferson Rangers raised 1859 renamed 1861 as
Colorado Mounted Rangers 1861 to date.

No uniforms prior to 1900 apart from badge. No forts.


Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 24/05/2010 : 20:24:48  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by dsormaz1

quote:
Originally posted by manhunter
da li je Tex mogao da deluje u okviru rendžera kao što je u stripovima predstavljeno, da li su rendžeri Nevade bili takvi kao što smo ih upoznali kod K.Mikija


Nikad nisam cuo za rendžere Nevade, niti da su postojali, pogotovo da su bili onako vojnicki organizirani kao u Mikiju.
Mislim da su rendžeri, njihova organizacija i nacin (podrucje) djelovanja, najbolje prikazani kod Texa, ako cemo usporedivati stripove o rendžerskim junacima.




>E vidiš, na to sam mislio. Da li se te stvari zasnovane na istorijskim cinjenicama ili ne (ili u kom obimu?)?

Vukovi sa Ontarija, cetiri plemena Velikih Jezera, crveni mundiri kod Marka, Manaus u pedesetim godinama, Guadalcanal ekspolatacija Indiosa kod MN, šamani kod Sijuksa i ostalih plemena kao u MV, Uskršnja ostrva, Mu i Atlantida kod MM, vampiri, vukodlaci i sl kod Dampyra i takve stvari.

Za rendžere Nevade sam više nego siguran da nisu nikad postojali, a za Vukove s Ontarija...Imam 10-ak knjiga u pdf-u koje obraduju americki rat za nezavisnost, ali nisam još ušao u detaljnije proucavanje. Što se crvenih mundira tice oni su kod Marka i Bleka svakako pojednostavljeno prikazani, mislim na njihove odore (uniforme). Trenutno nisam u mogucnosti staviti neku od slika crvenih mundira, tj. britanskih vojnika u Sjevernoj Americi, a imam puno toga...

Edited by - dsormaz1 on 24/05/2010 20:28:27
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12159 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 25/05/2010 : 00:19:35  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
eto opet su mi odgovorili na onom americkom forumu.Iako pravite da nisu nikada postojali rendžeri nevade,netko je ipak morao kontrolirati sav taj teritorij,...


Nevada joined the Union in 1864, with its final southern boundry established in 1866. New Mexico and Arizona remained "territories" until 1912. Roughly an area was a "territory" prior to its admission to the union as a "state". A territory had many government functions provided by, or administered by the federal government. So the US Army would have provided defense functions in the state. Most "ranger" organizations over the western US were loosely organized for law enforcement or for defense against the Native Americans. The Texas Rangers have a long history that started as a military defense organization that evolved into law enforcement. Most other "ranger" groups in the west were raised to deal with one threat or issue and disolved again. Most didn't have uniforms and many didn't have badges or other insignia.
Go to Top of Page

sumohrvat
Advanced Member

3996 Posts

Member since 22/11/2004

Posted - 25/05/2010 : 03:31:10  Show Profile Show Extended Profile  Send sumohrvat a Private Message
Cinjenica da su nam danas svima informacije putem interneta i raznih strucnih casopisa puno dostupnije nego što je to bio slucaj prije pedesetak godina kada su nastajali junaci poput Zagora,Texa i ostalih je natjerala autore da se studioznije pripreme nego što je bio slucaj u prvim epizodama...Radnja Zagora se odvija izmedu 1820 i 1840 dok oružje kojim se koriste likovi pripada kasnijem periodu...
Gutling gun je dizajnirao americki izumitelj Dr.Richard J.Gatling 1861 godine i prvu primjenu na bojištu je imala tijekom americkog gradanskog rata(1861-1865)
http://top-10-list.org/wp-content/uploads/2009/07/Gatling-Gun.jpg
1848 godine je Walter Hunt patentirao pretecu repetirajuce puške koju su usavršili Horace Smith i Daniel Wesson da bi model koji je nama svima napoznatiji iz western filmova i stripova dizajnirao Oliver Winchester 1866.http://www.rarewinchesters.com/gunroom/1866/M66-013285/66-13285-01-RH-s.jpg
Revolveri koji su se koristili u periodu oko 1820. su izgledali otprilike ovako: http://s3.amazonaws.com/readers/2009/06/23/blunderbus-pitol-with-bayonet_1.jpg
Dok je svima poznati kolt sa onim rotirajucim bubnjem patentirao Samuel Colt oko 1840.Na slici je prvi model colt dragon... http://www.littlegun.be/arme%20americaine/colt/colt%20dragoon%201848-01.jpg
Oni najpoznatiji coltovi koji su se koristili u dvobojima datiraju iz 1880-tih
Go to Top of Page

Opti
stripovi.com suradnik



Vatican City
4533 Posts

Member since 06/07/2009

Posted - 25/05/2010 : 15:33:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Opti a Private Message
ZG Dugo Putovanje se sav vrti oko relokacije Indijanaca (Cherokeeja) tzv. Puta Suza.

MM se bavio slucajevima poput npr. eksplozije u Tunguski. U MM-u ima materijala koliko hoceš.


Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübert ragungsgesetz!!
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 26/05/2010 : 19:53:00  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by 1Euro

eto opet su mi odgovorili na onom americkom forumu.Iako pravite da nisu nikada postojali rendžeri nevade,netko je ipak morao kontrolirati sav taj teritorij,...


Nevada joined the Union in 1864, with its final southern boundry established in 1866. New Mexico and Arizona remained "territories" until 1912. Roughly an area was a "territory" prior to its admission to the union as a "state". A territory had many government functions provided by, or administered by the federal government. So the US Army would have provided defense functions in the state. Most "ranger" organizations over the western US were loosely organized for law enforcement or for defense against the Native Americans. The Texas Rangers have a long history that started as a military defense organization that evolved into law enforcement. Most other "ranger" groups in the west were raised to deal with one threat or issue and disolved again. Most didn't have uniforms and many didn't have badges or other insignia.


Opet ništa o rendžerima Nevade.
Volio bih vidjeti neki tekst o rendžerima Nevade.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12159 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 27/05/2010 : 10:08:57  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
quote:
Originally posted by dsormaz1

quote:
Originally posted by 1Euro

eto opet su mi odgovorili na onom americkom forumu.Iako pravite da nisu nikada postojali rendžeri nevade,netko je ipak morao kontrolirati sav taj teritorij,...


Nevada joined the Union in 1864, with its final southern boundry established in 1866. New Mexico and Arizona remained "territories" until 1912. Roughly an area was a "territory" prior to its admission to the union as a "state". A territory had many government functions provided by, or administered by the federal government. So the US Army would have provided defense functions in the state. Most "ranger" organizations over the western US were loosely organized for law enforcement or for defense against the Native Americans. The Texas Rangers have a long history that started as a military defense organization that evolved into law enforcement. Most other "ranger" groups in the west were raised to deal with one threat or issue and disolved again. Most didn't have uniforms and many didn't have badges or other insignia.


Opet ništa o rendžerima Nevade.
Volio bih vidjeti neki tekst o rendžerima Nevade.




i ja isto....tako mi brkova moje porodice
Go to Top of Page

dnevni boravak
Senior Member



Croatia
1033 Posts

Member since 26/07/2008

Posted - 18/07/2010 : 16:09:30  Show Profile Show Extended Profile  Send dnevni boravak a Private Message
Martin Mystere -01- Ljudi u crnom

Kasnije u stripu imamo mjesto radnje Grcki samostan "Meteori". U stvarnosti radi se o samostanu Veliki Metron na 615 metara nadmorske visine. U širem predjelu Metroni postoji ukupno šest samostana ili manastira, kako kome draže. Utemeljitelj je sveti Athanasios Meteorites kojeg je oko 1340 godine, prema legendi, podigao orao i donio na vrh velike stijene gdje je on izgradio malenu kapelicu na mjestu današnjeg Velikog Metrona, koji je najveci samostan. Zapravo je nepristupacno mjesto je u tmurno srednjovjekovno vrijeme davala sigurnost monasima od politickih progona.
U stripu je dan jedan krivi podatak jer prema svemrežju gradnja Crkve Preobraženja (u LMS izdanju spominje se "katholikon") je zapoceta 1388 a izmedu 1544-1545 je nadogradena i proširena. Freske jesu dobro sacuvane kako je napisano u stripu ali izgleda nije ih slikao navedeni umjetnik. Što se tice korpe kojom Martin i Java putuju jednim dijelom do ulaza u samostan Veliki Metron, oni nisu morali to ciniti jer od 1920-tih postoje uklesane stepenice do samog ulaza.
Imao sam malu dvojbu dali je Alessandrini crtao stijenu na kojoj je drugi samostan - "Agia triada" ili je crtao "Veliki Metron". Mislim da je ipak crtao stijenu od "Agia triade" na vecoj slici na str. 153. Koliko vidim, danas je upad u pojedini samostan 2 eura, a ne besplatno kao u MM-a.
Eto to je jedna kapu u moru svijeta Mysterea, Castelli je malo izmješao fikciju i povijest za uspješniji tok price.

"Meteroa" je ubilježeno pod UNESCO World Heritage
http://whc.unesco.org/en/list/455

I'm working on a dream Though sometimes it feels so far away
I'm working on a dream And I know it will be mine someday......
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 18/07/2010 : 19:52:03  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by DeeCay
kako je bilo dalje procitajte u LMS MM #15/16 «Mac Kralja Artura»


Inace, jedan je od velikih zajeba autora te epizode kad su Arthura smjestili u križarske ratove. Promašili su za nekih 600-700 godina. Nakon što sam procitao tu epizodu taj strip je malo pao u mojim ocima.
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 18/07/2010 : 19:56:52  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by sumohrvat

Gutling gun je dizajnirao americki izumitelj Dr.Richard J.Gatling 1861 godine i prvu primjenu na bojištu je imala tijekom americkog gradanskog rata(1861-1865)



Ja imam podatke da je Gutling gun konstruiran u 11. mjesecu 1862., a prvi put je upotrijebljen u bitki kod Petersburga 1864. Prije toga je sjevernjacki general Butler kupio 12 komada tog oružja (svaki je platio 1000 $).
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 18/07/2010 : 20:54:56  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
quote:
Originally posted by dsormaz1

quote:
Originally posted by DeeCay
kako je bilo dalje procitajte u LMS MM #15/16 «Mac Kralja Artura»


Inace, jedan je od velikih zajeba autora te epizode kad su Arthura smjestili u križarske ratove. Promašili su za nekih 600-700 godina. Nakon što sam procitao tu epizodu taj strip je malo pao u mojim ocima.



Arthura su smjestili u križarske ratove? Pa, bilo je više Arthura, prvi, originalni iz prica je bio Art koji je umro 539. u bici kod Camlanna. Mac su kasnije uzimali u ruke drugi vrijedni vitezovi i preuzimali Arthurovo ime kad bi bili odabrani. Vjerojatno su se odlucili na ovo scenaristicko rješenje jer postoji cijeli niz teorija o Arthurovom identitetu.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 19/07/2010 : 21:22:14  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by DeeCay

Arthura su smjestili u križarske ratove? Mac su kasnije uzimali u ruke drugi vrijedni vitezovi i preuzimali Arthurovo ime kad bi bili odabrani. Vjerojatno su se odlucili na ovo scenaristicko rješenje jer postoji cijeli niz teorija o Arthurovom identitetu.


Koliko se sjecam takvo nešto nije ni spomenuto u toj epizodi. Bilo je više nego jasno da se u toj epizodi radi o onom Arthuru na kojeg svi mislimo kad se spomenu Excalibur, Gral, vitezovi okruglog stola, Camelot...
Meni se cini da su zeznuli s vremenskim razdobljem.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46450 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 19/07/2010 : 21:35:09  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
ZS 873/874 Neumoljivi Zagor/Dani straha
oslanja se na povijesni dogadaj.
pleme Mandan medu kojim je izbila epidemija velikih boginja 1837.
od 2000 pripadnika plemena preživilo ih je 40

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 19/07/2010 : 22:42:00  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
quote:
Originally posted by dsormaz1

quote:
Originally posted by DeeCay

Arthura su smjestili u križarske ratove? Mac su kasnije uzimali u ruke drugi vrijedni vitezovi i preuzimali Arthurovo ime kad bi bili odabrani. Vjerojatno su se odlucili na ovo scenaristicko rješenje jer postoji cijeli niz teorija o Arthurovom identitetu.


Koliko se sjecam takvo nešto nije ni spomenuto u toj epizodi. Bilo je više nego jasno da se u toj epizodi radi o onom Arthuru na kojeg svi mislimo kad se spomenu Excalibur, Gral, vitezovi okruglog stola, Camelot...
Meni se cini da su zeznuli s vremenskim razdobljem.



Gledao sam u toj epizodi, i Arthur je smješten u doba carobnjaka Merlina. Npr. one tragove s Arthurovim potpisom što pronalaze u katedralama što su ih radili ili financirali templari ne spominje se implicitno da je to ostavio "onaj" prvi kralj Arthur. Možda nisi pažljivo citao ili si davno citao pa se ne sjecaš.

Procitaj u 10. knjizi stranici 188., tocnije 2. i 3. vinjeta, ako imaš Libellusova izdanja, to je pred kraj kad Merlin pojašnjava Martinu da je tijekom povijesti bilo puno "Arthura" koji su se koristili macem... I eksplicitno se govori ono što sam gore napisao, zašto povijest nikako da se složi o pravom i jednom jedinom Arthurovom identitetu.

Ajde procitaj, uvjeri se pa svrati i napiši opet ovdje, da ne širimo lažne informacije.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 20/07/2010 : 20:06:32  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by DeeCay

quote:
Originally posted by dsormaz1

quote:
Originally posted by DeeCay

Arthura su smjestili u križarske ratove? Mac su kasnije uzimali u ruke drugi vrijedni vitezovi i preuzimali Arthurovo ime kad bi bili odabrani. Vjerojatno su se odlucili na ovo scenaristicko rješenje jer postoji cijeli niz teorija o Arthurovom identitetu.


Koliko se sjecam takvo nešto nije ni spomenuto u toj epizodi. Bilo je više nego jasno da se u toj epizodi radi o onom Arthuru na kojeg svi mislimo kad se spomenu Excalibur, Gral, vitezovi okruglog stola, Camelot...
Meni se cini da su zeznuli s vremenskim razdobljem.



Gledao sam u toj epizodi, i Arthur je smješten u doba carobnjaka Merlina. Npr. one tragove s Arthurovim potpisom što pronalaze u katedralama što su ih radili ili financirali templari ne spominje se implicitno da je to ostavio "onaj" prvi kralj Arthur. Možda nisi pažljivo citao ili si davno citao pa se ne sjecaš.

Procitaj u 10. knjizi stranici 188., tocnije 2. i 3. vinjeta, ako imaš Libellusova izdanja, to je pred kraj kad Merlin pojašnjava Martinu da je tijekom povijesti bilo puno "Arthura" koji su se koristili macem... I eksplicitno se govori ono što sam gore napisao, zašto povijest nikako da se složi o pravom i jednom jedinom Arthurovom identitetu.

Ajde procitaj, uvjeri se pa svrati i napiši opet ovdje, da ne širimo lažne informacije.


Imam to u Libellusovom izdanju, samo trebam pronaci, tj. "probiti se" do toga. Znam da sad ovo zvuci cudno, Martije ne držim zajedno na jednom mjestu...
Citao sam tu epizodu, ali se sad ne sjecam tog detalja "o više Arthura".
Probat cu to procitati sutra, sad ne stignem.
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 21/07/2010 : 21:23:15  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
Evo, baš gledam na 188. stranici drugu i trecu vinjetu. Na drugoj se spominju "drugi Artovi", ali to je više preneseno znacenje, nešto opcenito, dok se na trecoj vinjeti baš spominju drugi "kraljevi Arthuri", ali nema ništa detaljnije o tome, misli li se na druge engleske vladare koji su se zvali "Arthur" i koji su posjedovali taj mac??!!
Inace, nisam nikad cuo za još nekog engleskog vladara koji se takoder zvao Arthur i bio povezan s Excaliburom i Gralom barem preko mitova, ili da je bio poznat po necem drugom. Ali ja nisam baš strucnjak za englesku (britansku) povijest, tako da to doista ne znam.
Što se tice križarskih ratova, to sam dosta proucavao, ali ni tu nisam nigdje naišao na podatak da je neki kralj Arthur vodio engleske vitezove u neki od tih ratova. Od engleskih vladara vezanih uz križarske vojne najpoznatiji su Richard 1 i Edward 1. Bilo bi zanimljivo prouciti kako su se zvali engleski vladari u 12. i 13. stoljecu, tj. da li je medu njima bio i neki Arthur (iskreno sumnjam).
Obrati pozornost na stranicu 134. gdje se u drugoj vinjeti spominje prvi povijesni izvor (Gildas) koji govori o Arthuru još u 6. stoljecu, na 135. stranici raspreda se o mitovima vezanim uz njega (još nije pouzdano utvrdeno je li Arthur stvarno postojao ili je samo mit), dok na 136. stranici, u prvoj vinjeti ide tekst: "Svjedocanstva o Arthuru nalaze se takoder u Italiji; na mozaiku u Otrantskoj katedrali nalazi se natpis koji podsjeca na kraljev prolazak za Križarske ratove...", što je prilicno cudno, jer se cijelo vrijeme do tad govori o jednom liku, onim legendarnom Arthuru koji se prvi put spominje još u 6. stoljecu, a prvi križarski rat poceo je 1096. godine. Netko tko je pisao taj natpis u Otrantu ocito je pod utjecajem mitova, legendi i neznanja promašio za nekoliko stoljeca. A taj previd napravili su i autori stripa.
Možda bih trebao tu epizodu ponovo procitati, jer sam neke stvari koje se spominju u njoj vec i zaboravio, sad sam malo listao i tražio te podatke vezane za ovu našu raspravu.
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 22/07/2010 : 14:07:18  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
quote:
Originally posted by dsormaz1

Evo, baš gledam na 188. stranici drugu i trecu vinjetu. Na drugoj se spominju "drugi Artovi", ali to je više preneseno znacenje, nešto opcenito, dok se na trecoj vinjeti baš spominju drugi "kraljevi Arthuri", ali nema ništa detaljnije o tome, misli li se na druge engleske vladare koji su se zvali "Arthur" i koji su posjedovali taj mac??!!
Inace, nisam nikad cuo za još nekog engleskog vladara koji se takoder zvao Arthur i bio povezan s Excaliburom i Gralom barem preko mitova, ili da je bio poznat po necem drugom. Ali ja nisam baš strucnjak za englesku (britansku) povijest, tako da to doista ne znam.
Što se tice križarskih ratova, to sam dosta proucavao, ali ni tu nisam nigdje naišao na podatak da je neki kralj Arthur vodio engleske vitezove u neki od tih ratova. Od engleskih vladara vezanih uz križarske vojne najpoznatiji su Richard 1 i Edward 1. Bilo bi zanimljivo prouciti kako su se zvali engleski vladari u 12. i 13. stoljecu, tj. da li je medu njima bio i neki Arthur (iskreno sumnjam).
Obrati pozornost na stranicu 134. gdje se u drugoj vinjeti spominje prvi povijesni izvor (Gildas) koji govori o Arthuru još u 6. stoljecu, na 135. stranici raspreda se o mitovima vezanim uz njega (još nije pouzdano utvrdeno je li Arthur stvarno postojao ili je samo mit), dok na 136. stranici, u prvoj vinjeti ide tekst: "Svjedocanstva o Arthuru nalaze se takoder u Italiji; na mozaiku u Otrantskoj katedrali nalazi se natpis koji podsjeca na kraljev prolazak za Križarske ratove...", što je prilicno cudno, jer se cijelo vrijeme do tad govori o jednom liku, onim legendarnom Arthuru koji se prvi put spominje još u 6. stoljecu, a prvi križarski rat poceo je 1096. godine. Netko tko je pisao taj natpis u Otrantu ocito je pod utjecajem mitova, legendi i neznanja promašio za nekoliko stoljeca. A taj previd napravili su i autori stripa.
Možda bih trebao tu epizodu ponovo procitati, jer sam neke stvari koje se spominju u njoj vec i zaboravio, sad sam malo listao i tražio te podatke vezane za ovu našu raspravu.



Trebao bi procitati i ja, da ti egzaktno odgovorim na sva pitanja, da... A trebao bi ti pogledati i procitati i ostale epizode iz sage o heksagonima, poput "Kamena mudrosti", "Viteza Orlanda", "Kraljevstvo vila", pa G1 "Tajna svetog Nikole" plus cijeli niz epizoda. Nisu nosili ime Arthur, vec su bili junaci, bili su nosioci maca (a vjerojatno su tražili i gral!), slijedili su misiju koju su im nametnuli sami Bogovi odavna. Orlando je takoder bio poput Arthura. Nemoj se ograniciti na tu prvu epizodu o Arthuru. Sad, ima li manjih nejasnoca koje se ne slažu u tom prvom broju sage, može i biti, davna je to epizoda.

Evo ti još jedne cinjenice. U G1 spominje se da je liku Giovannocaru, predao na cuvanje mac kojeg mu je predao na cuvanje "19. Arthur zvani Petrarca Rossimano", što bi Giovannocara okarakteriziralo kao 20. Arthura. Kao što vidiš nema isto ime.

Još nešto, tijekom križarskih ratova, vitezovi su išli pljackati tzv. "Solomonov hram", u potrazi za tajanstvenim artefaktima, poput grala, a i od sekte asasina su nešto dobili na cuvanje. Tu takoder je vjerojatno postojao neki "Arthur".

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 22/07/2010 : 20:03:50  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by DeeCay
A trebao bi ti pogledati i procitati i ostale epizode iz sage o heksagonima, poput "Kamena mudrosti", "Viteza Orlanda", "Kraljevstvo vila", pa G1 "Tajna svetog Nikole" plus cijeli niz epizoda.


Sad mi ti naslovi ne govore puno, koja su to izdanja u kojima su izašle te epizode? Ja imam sve što je Libellus objavio od MM-a, osim Giganta, jedino njih nisam kupovao. Do sad sam citao samo epizode iz Biblioteke (danas sam dovršio citanje Operacije Dorian Gray), a od ovih Strip Agentovih i od Slobodne imam sve što su objavili, ali sam samo neke procitao.
Moguce da su neki od ovih naslova iz Biblioteke, ali sam vec zaboravio, inace slabo pamtim naslove.

Edited by - dsormaz1 on 22/07/2010 20:05:52
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.33 seconds. Snitz Forums 2000