forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 DD Xabaras kvadrologija
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 12/10/2010 : 10:31:19  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message
Mislim da su svi držali u rukama cuveni Dylan Dog broj 25: Morgana i mislim da je velika vecina nas ima mali milion pitanja oko tog broja (primeticete da sam rekao NAS) i da verovatno taj broj stoji negde na polici izdvojen ili na mestu na kojem može lako biti naden, samo zato da bi kada migrena prestane bio ponovo uzet i procitan , stranicu po stranicu, sve sporije i sporije, verovatno sa pregrštom neke dodatne literature zahvaljujuci kojoj bi se odgonetnuli neki skriveni simboli (ili pak izmislili) koje je u 96 stranica ugurao bolesni Sclavijev um.
Meni licno je uglavnom sve jasno, barem mislim da jeste, i oko "Morgane" i oko "Una storia di nessuno" tj. "Nicije price" (pogotovo oko ove druge, valjda zato što sam je citao na italijanskom jeziku, u kojem se nalazi kompletan DD šmek koji pokušavamo iskopati na našem prevodu, nazovimo ga i dalje srpsko-hrvatskim jer su razlike ipak mizerne)ali mi jedan mali deo slagalice fali i od toga me vec boli glava, ljudi
Znam da ima poseban Dylan Dog topic, nadam se da mi niko nec zameriti, ali jednostavno nisam stigao da vidim da li u njemu ova tema vec postoji (ako ima nek me neko povuce za uši i pokaže mi prstom "eno majmune tamo tamo!!!") a tema me zanima.Ono šta ja hocu da postignem njome je da razmenimo mišljenja oko Xabaras kvadrologije ( "Xabaras" i "U ime oca" su vec malo van citavog koloseka ali ko voli neka izvoli) da vec jednom za svagda svi skapiramo WTF?!

Ono što mene iz kompletne kvadrologije muci je neka nevidljiva veza izmedu dva naizgled razlicita lika- Morgane i Sybil (Dylanove ribe iz "Zore živih mrtvaca"). Fizicka slicnost može biti puka slucajnost, ali smo svi videli da nije-Morgana istice da su se on i Dylan pri svom prvom susretu vozili prema Undeadu biciklima, scena gde Morgana u krevetu pokušava da ugrize Dylana dok on coolira na njenim breasts je indenticna scena sa Sybil na kraju prvog broja, scena u vozu takode neodoljivo podseca na vec spomenutu "Zoru..." Da li Dylan u svojim košmarima nesvesno poistovecuje Morganu sa Sybil, da li Stano bespotrebno koristi Morganu kao znak da postoji veza izmedu prvog i dvadeset i petog broja, ciji je ono izdajnicki pogled bio ustvari-Morganin ili Sybilin?
"Zaustavite vrtešku univerzuma u mojoj glavi!"

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 12/10/2010 10:37:40

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4643 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 12/10/2010 : 13:01:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message
moguce da ce #300 resiti neke dileme oko ovoga. koliko se secam neko bese rekao (stano?) da ce se tamo vrzmati bitne dilanove zene i sibil je bila pomenuta u kontekstu uz morganu. pa videcemo za kojih 6-7 meseci :)

a i inace je zanimljivo pitanje, zato sto recimo u #200 uspesno se izbegava prikaz lica blokove zene, bas kao sto se i u imenu oca ne prikazuje lik majke koja usvaja dilana (iako ona ima skoro pa identicnu garderobu kao morgana).

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

acestroke
stripovi.com suradnik



USA
11652 Posts

Member since 16/04/2009

Posted - 12/10/2010 : 13:02:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit acestroke's Homepage  Send acestroke a Private Message
Zaboravio si "prica o dylanu dogu". Puno toga je u tom broju objasnjeno

http://www.acestroke.blogspot.com
Go to Top of Page

dejd
New Member

135 Posts

Member since 02/09/2005

Posted - 12/10/2010 : 14:48:34  Show Profile Show Extended Profile  Send dejd a Private Message
quote:
Originally posted by PijaniPatak

Da li Dylan u svojim košmarima nesvesno poistovecuje Morganu sa Sybil, da li Stano bespotrebno koristi Morganu kao znak da postoji veza izmedu prvog i dvadeset i petog broja, ciji je ono izdajnicki pogled bio ustvari-Morganin ili Sybilin?



Eventualno zato što je to prva žena serijala koja je zapocela njegovu potragu Morgane u licima drugih žena.

Broj 300 piše Ruju, jebote... Stano na crtežu je razumljivo, al mogla je bar Paola za scenarij.
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 12/10/2010 : 15:05:06  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message
"Prica o Dylan Dogu" nudi mnoga objašnjenja ali i mnoga pitanja su ostala otvorena, cak i u "U ime oca". Na primer, o vezi Morgana-Sybil-Dylanova majka. Kao što možemo vidjeti, Stano (i cak i ostali scenaristi drugih serijala) nam nudi objašnjenje da je Morgana Dylanova majka, i to ne bih dovodio u pitanje. Ono što je nepobitno je da je Stano covek koji je svako slovo svog scenarija postavio na pravo mesto, jako pažljivo i do detalja isplanirano, i u tome iskljucujem opciju zanesenosti ili svojevrsnog ludila koje neki forumaši pokušavaju da naglase. U citavoj slagalici kvadrologije pitanja koja sam postavio gore su i dalje ne razrešena, i izgleda da je tu Stano ostavio mesta da još malo uzburka naše sive celije.
Razmislimo malo o ovome: u jednoj slicici smo imali jedinu priliku da se Sybil i Morgana prikažu odvojeno. Dylan grli Sybil dok oko njih idu zombiji medu kojima je navodno i sama Morgana. Morganinog lika u gomili nije bilo. U sledecoj slicici imamo oci u krupnom planu koje mogu biti i od jedne i od druge, ali su navodno Morganine. Inace, Sybil je jedino spomenuta u fazonu "dok si ti Dylane bio sa djevojkom..." ali previše koincidencija navodi upravo na nju, ne na Morganu (malo mi se sad vrti u glavi)

Pitanje je: ako su ista osoba, na koju kombinaciju ih istovecuje Stano, kakva luda misao mu stoji u rezervama? Da li je samo nama ostavio prostora da sami analiziramo citavu pricu (alo Stano, nismo mi Ajnštajn) ili je jednostavno hteo da natera nas citaoce da i dalje kupujemo Dylana Doga u potrazi za tim jednim delicem slagalice (u šta iskreno sumnjam)? Da li je moguce uopšte da mu se desila mala omaška (i u to ihahaaaaaaj sumnjam)?

Ako neko zna rješenje,neka ga podeli sa mnom, jer sam po prirodi jebeno detaljan i ovaj mali detalj mi izaziva veeeeeliku glavobolju dok mi svakodnevno kljuca u glavu pri samom pogledu na policu sa stripovima.

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

dejd
New Member

135 Posts

Member since 02/09/2005

Posted - 12/10/2010 : 15:25:50  Show Profile Show Extended Profile  Send dejd a Private Message
Stano? Kontam da si se zajebao. A i pretjeruješ malo što se tice 'analize'. Plodno jest za interpretaciju ali su i dalje neke stvari suviše mutne (pogotovo u Morgani; što uopce reci za komentar na zadnjoj strani), cekaj buduce brojeve, jebiga.
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 12/10/2010 : 15:28:50  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Možda bi htio procitati i ovaj stari (no jako vitalan) topic prije upuštanja u rasprave... Ima unutra jako dobrih razmišljanja i informacija, onako za poceti.
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=12266&SearchTerms=theory

A što se tice kontinuiteta, nekako ne vjerujem da ce i #300 razrješiti neke Sclavijeve dileme koje je zapoceo plesti od samog pocetka.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 12/10/2010 : 15:34:40  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message
e, superiškica, i to sam tražio! Hvala drug :)

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000