forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 zdravstveno osiguranje
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

CAGLIOSTRO13
Senior Member

1767 Posts

Member since 09/05/2006

Posted - 05/12/2010 : 15:04:19  Show Profile Show Extended Profile  Send CAGLIOSTRO13 a Private Message
kako dobit pravo na zdravstveno osiguranje ako ga igrom slucaja izgubite ? znam da se dobije prilikom zaposlenja al ima li kakva druga opcija... dal se nakon nekog roka ponovno moze dobit... itd.

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 05/12/2010 : 16:28:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message
U Hrvatskoj? Ne moze. Ako si izgubio osnovu po kojoj ga primas i nisi je promijenio unutar mjesec dana, dok se ne zaposlis ne mozes ga ponovno dobit. Ne treba ti stalno zaposlenje. U teoriji netko te moze prijavit kao radnika, i odmah potom ti dati otkaz. Promijenit ce ti se osnova i ponovno ces imat mjesec dana da se prijavis na burzu itd.

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

Guffy
Advanced Member



Croatia
3109 Posts

Member since 11/12/2002

Posted - 05/12/2010 : 18:24:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit Guffy's Homepage  Send Guffy a Private Message
quote:
Originally posted by Mali_Mate

U Hrvatskoj? Ne moze. Ako si izgubio osnovu po kojoj ga primas i nisi je promijenio unutar mjesec dana, dok se ne zaposlis ne mozes ga ponovno dobit. Ne treba ti stalno zaposlenje. U teoriji netko te moze prijavit kao radnika, i odmah potom ti dati otkaz. Promijenit ce ti se osnova i ponovno ces imat mjesec dana da se prijavis na burzu itd.




Gluposti

Hrvatska je još uvijek socijalna zemlja po tom pitanji, pravo na zdravstveno osiguranje imaju svi, tj svaki državljanin Republike Hrvatske.
Dakle samo otidi na socijalno, i zatraži to pravo i to je to .


http://www.appaloosa.hr/
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 05/12/2010 : 18:36:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message
quote:
Originally posted by Guffy

quote:
Originally posted by Mali_Mate

U Hrvatskoj? Ne moze. Ako si izgubio osnovu po kojoj ga primas i nisi je promijenio unutar mjesec dana, dok se ne zaposlis ne mozes ga ponovno dobit. Ne treba ti stalno zaposlenje. U teoriji netko te moze prijavit kao radnika, i odmah potom ti dati otkaz. Promijenit ce ti se osnova i ponovno ces imat mjesec dana da se prijavis na burzu itd.



Gluposti

Hrvatska je još uvijek socijalna zemlja po tom pitanji, pravo na zdravstveno osiguranje imaju svi, tj svaki državljanin Republike Hrvatske.
Dakle samo otidi na socijalno, i zatraži to pravo i to je to .




To ti mislis. Po Ustavu nitko ne smije biti bez zdravstvenog osiguranja. U praksi funkcionira ovako kako sam ti rekao. Nije stvar u pravu nego u birokraciji. I know, I've been there.

Ok, primjetio sam da je gore malo nejasno napisano. Daklem, jos jednom, nadam se ovaj put malo bolje Ukoliko si izgubio osnovu po kojoj imas zdravstveno osiguranje (student, uzdrzavani clan, uglavnom, nesto sto nema veze s burzom) imas mjesec dana da se prijavis na burzu i da dobijas zdravstveno kao nezaposlen. Ukoliko propustis ovaj rok od mjesec dana prakticki se mozes jebat dok se ne zaposlis (legalno ofkors, radna knjizica i sve to). Kad se zaposlis mijenja ti se osnova po kojoj imas osiguranje (sad je to posao). Ako izgubis posao, gubis i zdravstveno i opet imas mjesec dana da se prijavis na burzu kao nezaposlen itd.

http://matanovogumno.blogspot.com

Edited by - Mali_Mate on 05/12/2010 19:09:47
Go to Top of Page

Guffy
Advanced Member



Croatia
3109 Posts

Member since 11/12/2002

Posted - 05/12/2010 : 20:26:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit Guffy's Homepage  Send Guffy a Private Message
Ja to ne mislim ja to znam

I još nešto da nadodam , imaš pravo i na karticu za neplacanje paarticipacije
Nemoj da slušaš dezinformacije , nego odeš na socijalno i provjeri, pa javi ko je u pravu.
Uglavnom trebaju ti obrazci za prijavu i, popuniš i to je to

I da , na burzu uopce ne moraš biti prijavljen jer zdravstveno više ne ide preko burze ili ti biroa za nezaposlene .

a piše i na njihovim stranicama

http://www.hzzo-net.hr/03_01_16.php


http://www.appaloosa.hr/

Edited by - Guffy on 05/12/2010 20:34:25
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 05/12/2010 : 21:26:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message
quote:
Originally posted by Guffy

Ja to ne mislim ja to znam

I još nešto da nadodam , imaš pravo i na karticu za neplacanje paarticipacije
Nemoj da slušaš dezinformacije , nego odeš na socijalno i provjeri, pa javi ko je u pravu.
Uglavnom trebaju ti obrazci za prijavu i, popuniš i to je to

I da , na burzu uopce ne moraš biti prijavljen jer zdravstveno više ne ide preko burze ili ti biroa za nezaposlene .

a piše i na njihovim stranicama

http://www.hzzo-net.hr/03_01_16.php





Sta da ti kazem, meni teta na salteru HZZO-a rekla ovo sto sam ti ja rekao

poanta je u ovome

quote:

Status osigurane osobe utvrduje podrucni ured Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (nastavno: HZZO) na osnovi prijave na obvezno zdravstveno osiguranje (prijava na osiguranje, prijava o promjeni osiguranja i odjava s osiguranja), koju podrucnom uredu HZZO-a podnosi pravna ili fizicka osoba u roku 15 dana od dana nastanka ili promjene okolnosti na osnovi kojih se stjece status osigurane osobe HZZO-a.



quote:

osobe s prebivalištem u Republici Hrvatskoj koje su prema propisima o školovanju Republike Hrvatske izgubile status ucenika, odnosno redovitog studenta ako su se prijavile HZZO-u u roku od 30 dana od dana gubitka statusa ucenika ili redovitog studenta i ako pravo na obvezno zdravstveno osiguranje ne mogu ostvariti po drugoj osnovi,



Izvan ovih rokova, nalazis se u sivoj zoni. Imas pravo na zdravstveno ali ga nemozes ostvarit dok ti se ne promijeni status u neki od navedenih ovdje http://www.hzzo-net.hr/03_01_01.php

Premda da....najbolje je otic i pitat...

http://matanovogumno.blogspot.com

Edited by - Mali_Mate on 05/12/2010 22:11:51
Go to Top of Page

matija_k
Starting Member



Croatia
28 Posts

Member since 28/01/2007

Posted - 05/12/2010 : 22:23:12  Show Profile Show Extended Profile  Send matija_k a Private Message
Inace baš ne sudjelujem na forumu, ali ovo mi se cini kao ozbiljen problem. Dozvolite da kao lijecnik odgovorno izjavim da pravo na zdravstvenu zaštitu imaju "svi" državljani RH. To je naime jedno od pitanja na državnom ispitu za dobivanje licence.
Ima 33 osnove po kojima se zdravstveno osiguranje može ostvariti.
Broj stanovnika u RH se kontrolira upravo prema broju osoba prijavljenih u HZZO-u.
Dakle, Guffy je u pravu. Ja sam davnih dana polagao državni ispit, ali referenti u HZZO-u bi trebali znati modus za svaki slucaj ponovog ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu.
Nema veze u kojem je osoba statusu, a problem birokracije je, na žalost, taj što je njima najlakše da se osoba fiktivno zaposli kod nekoga, pa odjavi, pa...
Postoje kontrolori u HZZO-u kojima se treba obratiti ukoliko tete na šalterima kažu da je nešto nemoguce.
Dakle još jednom: SVI DRŽAVLJANI RH IMAJU PRAVO NA OSNOVNU ZDRAVSTVENU ZAŠTITU PO NEKOJ OSNOVI (IMA 33 KATEGORIJE)
P.S. A i svi ljudi koji i nisu državljani RH ukoliko se nadu na teritoriju RH imaju pravo na besplatnu hitnu medicinsku pomoc (dakle, u slucajevima neposredne životne ugroženosti, ne naravno ako imaju proljev, upalu grla i sl.)
Go to Top of Page

matija_k
Starting Member



Croatia
28 Posts

Member since 28/01/2007

Posted - 05/12/2010 : 22:32:34  Show Profile Show Extended Profile  Send matija_k a Private Message
Isto tako, i Mali_Mate je u pravu, dok se ne ostvari pravo na zdravstveno osiguranje nalazite se u sivoj zoni odnosno svaki lijecnicki pregled, osim hitne medicinske pomoci morate platiti, cak i ako odete u HMP zbog recimo temperature.
Dok sam još radio u opcoj prije nekih 7 godina, takve sam pacijente obicno uputio u centar za socijalnu skrb gdje im je to riješeno (u pitanju su uglavnom bili Romi koji nisu imali šanse da ih netko prijavi u svojoj firmi pa im da otkaz)
Nadam se da sam malko pomogao, ali za sve detaljnije informacije treba se obratiti navedenim službama, dakle, HZZO i Centar za socijalnu skrb.
Pozdrav!
Go to Top of Page

dnevni boravak
Senior Member



Croatia
1033 Posts

Member since 26/07/2008

Posted - 06/12/2010 : 14:49:30  Show Profile Show Extended Profile  Send dnevni boravak a Private Message
quote:
Originally posted by Guffy

Ja to ne mislim ja to znam

I još nešto da nadodam , imaš pravo i na karticu za neplacanje paarticipacije
Nemoj da slušaš dezinformacije , nego odeš na socijalno i provjeri, pa javi ko je u pravu.


Je Guffy, istina da treba sve provjerit kad živiš u državi koja zakone mjenja ko Lady Gaga frizuru. Za osnovno zdrav. osiguranje nemogu ništa govorit, ali za dopunsko zdrav. osiguranje mogu rec da MORAŠ ispunjavat nabrojane uvjete ako misliš dobit dopunsko osiguranje na teret državnog proracuna. Nemože niko dobit bez toga narancastu karticu (na teret budžeta).


1. osigurane osobe s invaliditetom ... ...
2. osigurane osobe darovatelji dijelova ljudskog tijela u svrhu lijecenja
3. osigurane osobe dobrovoljni darovatelji krvi s više od 35 davanja za muške i više od 25 davanja za žene
4. osigurane osobe redoviti ucenici i studenti stariji od 18 god
5. osigurane osobe ciji prihod po clanu obitelji u prethodnoj kalendarskoj godini mjesecno ne prelazi 1516,32 kn ili 1939,39 kn ako se rado o osiguraniku samcu.

NN 71/2010 od 10. lipnja 2010.

I'm working on a dream Though sometimes it feels so far away
I'm working on a dream And I know it will be mine someday......

Edited by - dnevni boravak on 06/12/2010 14:52:38
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47011 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 06/12/2010 : 16:26:38  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
ja iman dopunsko a ne spadan u te skupine

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

dnevni boravak
Senior Member



Croatia
1033 Posts

Member since 26/07/2008

Posted - 06/12/2010 : 16:36:24  Show Profile Show Extended Profile  Send dnevni boravak a Private Message
neceš zadugo!

I'm working on a dream Though sometimes it feels so far away
I'm working on a dream And I know it will be mine someday......
Go to Top of Page

CAGLIOSTRO13
Senior Member

1767 Posts

Member since 09/05/2006

Posted - 06/12/2010 : 21:43:13  Show Profile Show Extended Profile  Send CAGLIOSTRO13 a Private Message
ovo sto je mali mate rekao se meni dogodilo, ici cu sutra pogledat, doduse meni se dogodilo jer me sef izjebao i nije mi dao radnu knjizicu na vrijeme ( dobio sam je nakon 42 dana - nakon isteka ugovora... sto je isto kazneno djelo ako se na varam.. igzbuio sam pravo na biro, i na zdravstveno takodjer.... ) na biro sam se prijavio nakon 3 mjeseca ( kao to je taj rok, a na zdravstveno nemogu.... ) uglavnom cuo sam da ako me neko zaposli i da mi otkaz da mogu dobit ponovno pravo, isto tako ako se prijavim kao pomocni radnik kod nekoga doma da isto tako mogu dobit... cisto me zanima kolika je cifra novcano za ostvarenje toga ( recimo koliko plati netko da me zaposli... ) hvala
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47011 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 06/12/2010 : 22:14:53  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
tuži šefa

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

CAGLIOSTRO13
Senior Member

1767 Posts

Member since 09/05/2006

Posted - 07/12/2010 : 00:47:12  Show Profile Show Extended Profile  Send CAGLIOSTRO13 a Private Message
vec je u zatvoru...
Go to Top of Page

Guffy
Advanced Member



Croatia
3109 Posts

Member since 11/12/2002

Posted - 08/12/2010 : 09:10:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit Guffy's Homepage  Send Guffy a Private Message
quote:
Originally posted by CAGLIOSTRO13

ovo sto je mali mate rekao se meni dogodilo, ici cu sutra pogledat, doduse meni se dogodilo jer me sef izjebao i nije mi dao radnu knjizicu na vrijeme ( dobio sam je nakon 42 dana - nakon isteka ugovora... sto je isto kazneno djelo ako se na varam.. igzbuio sam pravo na biro, i na zdravstveno takodjer.... ) na biro sam se prijavio nakon 3 mjeseca ( kao to je taj rok, a na zdravstveno nemogu.... ) uglavnom cuo sam da ako me neko zaposli i da mi otkaz da mogu dobit ponovno pravo, isto tako ako se prijavim kao pomocni radnik kod nekoga doma da isto tako mogu dobit... cisto me zanima kolika je cifra novcano za ostvarenje toga ( recimo koliko plati netko da me zaposli... ) hvala



Na žalost ti si pogriješio, to što ti nije dao radnu knjižicu ne predstavlja
nikakav problem.Jednostavno si trebao otici na mirovinsko i tražit potvrdu da je radna knjižica kod tvog bivšeg poslodavca.
I onda sve obavljaš s tom potvrdom, cak se i zaposliš sa tom potvrdom.
Što se tice oslobadanja od participacije , ako si nezaposlen , ne vidim osnov po kojem bi mogao istu placat, i zato je dobiješ, naravno da za to treba puno, puno živaca i potvrda ali na kraju ipak dobiješ ono šta trebaš.
Naravno da je to sve jednostavno , ali šta bi onda cijeli taj državni aparat radio??
Evo kod nas su sad stavili posebni šalter i službenika koji zaprima putne naloge?????
Koliko sam vidio u drugim gradovima isto se ubacuje u sanducice
Pa sad ti vidi.

Pravo na zdravstveno bi trebali imati svi, ali ko i sve u ovoj državi ni to ne funkcionika kako treba

Sjecam se kad sam i sam imao sa tim frku, isto su mi rekli ko i tebi , ovdje u Kž kod mene , bio sam bez zdravstvenog skoro 3 mjeseca, i to ne samo ja nego i klinci i žena , pošto oboje nismo radili, otišao sam onda isto tako, kad mi je ko prišapnuo, u Koprivnicu u zdravstveno i za 15tak minuta dobio sve zdravstveno osiguranje za cijelu obitelj
Od tad sve idem sam provjerit, i to ne na jednom nego na više mjesta.

Samo treba ustrajati i sve ceš dobit.
Sretno.

BTW.

Ako si oženjen i žena ti radi možeš biti zdravstveno osiguran preko nje


http://www.appaloosa.hr/
Go to Top of Page

CAGLIOSTRO13
Senior Member

1767 Posts

Member since 09/05/2006

Posted - 09/12/2010 : 09:13:00  Show Profile Show Extended Profile  Send CAGLIOSTRO13 a Private Message
Ma nisam ozenjen hehe.. a hitno mi treba mrtvo zdravstveno... moram nesto izmajmunirat ( :
Go to Top of Page

CAGLIOSTRO13
Senior Member

1767 Posts

Member since 09/05/2006

Posted - 09/12/2010 : 09:13:59  Show Profile Show Extended Profile  Send CAGLIOSTRO13 a Private Message
a meni su eto prvi put kad sam dosao dolje rekli da bez radne knjizice, nemogu napraviti odjavu iz firme... no nisu mi spomenuli da imam neki vremenski rok.... tako da su me izjebali na obje strane...
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000