forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Euro vs. Švajcarski Franak
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

1Euro
Advanced Member



12448 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 17/08/2011 : 17:50:57  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
Jel radi netko od vas u banci?
Ljude oko mene je zahvatila panika i svi kupuju švajcarske franke ( za štednju) umjesto eura....
Kažu ljudi da ce euro gubiti na vrijednosti zbog ekonomske krize, zbog bankropta nekih zemalja (Grcka,Irska,Portugal,Italija,...) pa kažu kako je švajcarski franak pravo rješenje.
Jel to istina?
Moram priznati da ne pratim baš ove tecajeve tako ni ne znam jel euro izgubio nešto vrijednosti prema franku ili nije.
Ima puno prica oko svega toga pa me zanima vaš stav, da li je bolje promjeniti eure u franke ili ne....
Ipak je Švajcarska stabilna zemlja ali ako ce svi poceti da kupuju franke onda je pitanje koliko je to dobro za njih jer ce morati natisnuti nove i nove franke, pa ako se trend promjeni vani u obtoku ce biti puno franaka i ako pocne gubiti na vrijednosti puno tih franaka ce ostati....Koliko znam švajcarci tiskaju novac na odnosu na zalihe zlata, ali zlato je svaki dan skuplje....a i Kina je pocela da kupuje zlato pa eto....
Americki dollar gubi na vrijednosti, Hrvatska kuna isto tako,....Britanski funt stagnira,....Kinezi umjetno zaustavljaju rast juana (jer ne žele da se digne), znaci euro kao svijetska valuta, mislim da ipak nije svima u interesu da tek tako propadne jer ipak ima puno zemalja koje trguju sa EU, imaju investicije u EU ali ja u biti nemam pojma o cemu se radi haha.
Ono što mene zanima je, da li da promjenim eure u Franke ili ne.
Ionako imam namjeru sljedece godine kupiti nova kola pa cu sve to ionako potrošiti, ali zanima me za ovih nekoliko mjeseci, šta je bolje.
Da se štedi u Eurima ili da se kupuju Franki?

austin
Junior Member



Serbia
400 Posts

Member since 15/07/2009

Posted - 17/08/2011 : 18:05:39  Show Profile Show Extended Profile  Send austin a Private Message
jebesh i jedno i drugo....ja ljudima od 2005-e govorim da kupuju zlato. Jos samo da sam imao visak para da sam sebe poslusam :) Posto u Hrvatskoj verovatno, ko i u Srbiji, nemas pravo da kupujes bullion zlato, najbolja varijanta su ti ili ulaganja u ETFs i stocks, ili kupovina zlata sa mogucnoscu cuvanja, tako da ne moras fizicki da ga preuzmes...al tu treba biti obazriv sta i od koga uzeti.
www.goldprice.org <<< iscitaj malo ovaj sajt

http://en.wikipedia.org/wiki/Gold_as_an_investment
http://en.wikipedia.org/wiki/Gold_exchange-traded_product

http://www.etfgold.net/
http://www.ramint.gov.au/ > kovnica iza koje stoji drzava Australija, koja pravi novcice i ima opciju cuvanja, zlato ti je sigurno sve dok drzava Australija ne proglasi bankrot , cak i onda mozda nije ugrozeno....vec cela prica pada u vodu tek ako prsne ceo monetarni sistem u toj zemlji i sire.

Dr. Evil: Quid pro-quo, Mr. Powers. Austin Powers: Yes, squid pro row.

Edited by - austin on 17/08/2011 18:07:59
Go to Top of Page

wolf
Advanced Member

4577 Posts

Member since 05/08/2003

Posted - 17/08/2011 : 18:06:49  Show Profile Show Extended Profile  Send wolf a Private Message
Heh, barem se ima za novi auto
Go to Top of Page

austin
Junior Member



Serbia
400 Posts

Member since 15/07/2009

Posted - 17/08/2011 : 18:09:13  Show Profile Show Extended Profile  Send austin a Private Message
Edit:obisah komentar...lose sam shvatio prethodni post....nisam video da 1Euro prica o novom autu :)

Dr. Evil: Quid pro-quo, Mr. Powers. Austin Powers: Yes, squid pro row.

Edited by - austin on 17/08/2011 18:16:02
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12448 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 17/08/2011 : 18:12:54  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
quote:
Originally posted by wolf

Heh, barem se ima za novi auto



pa znaš ono novi, s tim sam mislio DRUGI auto haha. Mi kažemo da imaš nova kola kada promjeniš kola za neka druga iako su stara recimo 2 godine...pa možda bi kupio i nov aiako sumnjam da ce se skupiti dovoljno za nova takva kakva bi ja imao (cabrio....) tako da ce najvjerovatnije da cu 5 godina stara kola prodati i kupiti recimo 2-3 godina stara kola.....ali dobro nij epoanta sada u tome, možda cu ipak zadržati kola još za jednu godinu,...vidjet cu,....ali pitanje ostaje isto svejedno, da li se isplati kupovati ove švicarske franke ili ne.....
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12448 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 17/08/2011 : 18:22:27  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
quote:
Originally posted by austin

ako sam te shvatio , kazes da si ulagao u zlato ? Znatizeljan sam u kojoj formi si trgovao zlatom ? i gde zivis ?



jel to pitaš mene ili razgovaraš sam sa sobom?

Pa nisam nikada baš trgovao sa zlatom, istina je da sam razmišljao da kupujem pocepano zlato (znaci nakit, lomljeno zlato,....) ja sam o tome govorio prije nekoliko godina, da me je netko poslušao i bavio se time sada bi nam se mogao smijati,....j asam kupio nekoliko prstenova i teh nekih stvari i prodao, nešto sam zaradio ali to je bilo na lokalnom nivoju,....imam i neke investicijske kovance, i gledam kako cijena raste ali svejedno premalo je to da bi se mogao veseliti, to mi je više hobi,....ali imao sam srece pa sam kupio recimo zlatni lanac godine 2001 50+ grama i taj lanac je danas dosta više vrijedan nego sam ja dao za njega, imam i neki drugi nakit ali to mi nije da bi prodao jer ja to nosim a i volim nakit, radio sam kao trgovacki putnik za embalažu za nakit pa sam se dosta družio sa zlatarima i tako i poštujem i njih i zlato kao materijal i sve to, tako da necu to baš prodavati, jer prodaš jednom pa nemaš više.... a ja ti imam recimo Versace zapestnicu, Versace prsten, Cartier obesak za lanac i to mi puno znaci,...tako da to i ne bi prodao.
Pitanje je samo dokle ce ovo zlato rasti, jer jednom ce se zaustaviti, nije normalno kakvu visinu je dostigao,.....plašim se da ce jednom poceti da pada,....znaci onaj tko nije kupio prije par godina dok je bilo pola jeftinije je sada bez beze da kupuje,....sada je vrijeme za prodaju a ne kupovinu,....prodao sam nekoliko prstenova koje sam našao po kucii nisam ih nosio i kupaca ima koliko hocete,.... pitanje je dokle ce cijena još rasti.
Ja sam iz Slovenije.
Go to Top of Page

austin
Junior Member



Serbia
400 Posts

Member since 15/07/2009

Posted - 17/08/2011 : 18:22:47  Show Profile Show Extended Profile  Send austin a Private Message
nov auto je najidiotskija investicija koja postoji....posebno u ovom momentu. Osim ako ne znas sta ces sa param...to je onda potpuno irelevantno.
Uzimaj polovan auto...starosti od 3-5 godina, nikad nisu bile cene povoljnije.
Za franke ne znam sta da ti kazem...kratkorocno moze biti ok investcija, ali...pitanje je na kraju sta ces da dobijesh tu.
Zlato nije samo investicija, ono cuva vrednost tvog novca od uticaja inflacije. Dodushe u trenutcima kao sto je ovaj zadnjih par godina, pa vreme velike depresije u Americi 30-ih i Niksonov shok 1971-1 su bile situacije na kojima je moglo jako lepo da se zaradi. Samo ta tri intervala u zadnjih 100 godina.

Lomljeno zlato i nakit nemaju ni blizu odrzivu vrednost u vreme krize kao zlato-novac iliti bullion gold. Cene unce na trzistu zlata se odnose iskljucivo na novcice/poluge sa propisanim cistocama i iskljucivo iz priznatih kovnica. Ni slucajno ne uzimaj nakit i lomljeno zlato! Bar ne kao investiciju.

Dr. Evil: Quid pro-quo, Mr. Powers. Austin Powers: Yes, squid pro row.

Edited by - austin on 17/08/2011 18:25:45
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12448 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 17/08/2011 : 18:40:12  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
quote:
Originally posted by austin

nov auto je najidiotskija investicija koja postoji....posebno u ovom momentu. Osim ako ne znas sta ces sa param...to je onda potpuno irelevantno.
Uzimaj polovan auto...starosti od 3-5 godina, nikad nisu bile cene povoljnije.
Za franke ne znam sta da ti kazem...kratkorocno moze biti ok investcija, ali...pitanje je na kraju sta ces da dobijesh tu.
Zlato nije samo investicija, ono cuva vrednost tvog novca od uticaja inflacije. Dodushe u trenutcima kao sto je ovaj zadnjih par godina, pa vreme velike depresije u Americi 30-ih i Niksonov shok 1971-1 su bile situacije na kojima je moglo jako lepo da se zaradi. Samo ta tri intervala u zadnjih 100 godina.

Lomljeno zlato i nakit nemaju ni blizu odrzivu vrednost u vreme krize kao zlato-novac iliti bullion gold. Cene unce na trzistu zlata se odnose iskljucivo na novcice/poluge sa propisanim cistocama i iskljucivo iz priznatih kovnica. Ni slucajno ne uzimaj nakit i lomljeno zlato! Bar ne kao investiciju.



slušaj možda se nismo razumjeli.....
Nemam ti ja para za ulaganje a nemam ni nekog velikog bogatsva koj etrebam da ocuvam...Kola bi kupio iskljucivo jer su mi ov adosadila, jer ce sljedece godin ebiti 6 godina stara kola, jer ce trebati promjeniti neke stvari (kocnice,diskove,klima filter,gume,....) p ada se riješim svih ovih troškova i na vrijeme prodam kola dok još nešo dobijem za njih i kupim nek akola koja mi se svidaju i z akoja imam novac. Znaci ne radi se da investiram u kola, jer to samo košta(koštaju i ova stara još više) nego da si kupim kola koj ami se svidaju jer mi trebaju kola. Jel ce biti nov aili rabljena nema veze, i pustimo sada ovu pricu jer nije bitna. To je moja stvar i ne radi se o investiciji.
Zanima me samo da li ovaj novac (štedim) cuvam u eurima ili kupim franke, ionako z aperiod od 9 mijeseci npr jer onda cu sve to ionako potrošiti na kola....j asam inace bez posla tako da nemam prihoda pa da dobivam platu u eurima i slicno i da brinem za nek evelike novce nego samo da ocuvam ovo šta imam sada dok ne kupim druga kola. Znaci pitanje je št ace se desiti sa eurom u narednih 9 mijeseci?
Što se tice investicijskog zlata bullion, pa rekao sam da imam neke zlatnike ali malo, htio sam svake godine da kupim bar jedan zlatnik, ali to više ko hobi nego da zaradim na time, jer j ezlato veoma skupo i mislim da je cijena nerealna,....što se tice nakita i lomljenog zlata pa tu se moglo zaraditi kada je bila unca zlata npr 1000 dollara znaci da je gram bio 32 dolara, zlatari su placali recimo 16 dolara za lomljeno zlato. Danas je unca zlata 1600+ dolara što znaci da je gram zlata 51 dolar, što znaci da zlatari placaju 25 dolara tako nekako od prilike recimo ide matematika. Znaci moglo se zaraditi oko 10 dolara po gramu.
Go to Top of Page

austin
Junior Member



Serbia
400 Posts

Member since 15/07/2009

Posted - 17/08/2011 : 19:12:43  Show Profile Show Extended Profile  Send austin a Private Message
Ma ja sam generalizovao pricu....u tvom konkretnom slucaju mislim da je poprilicno svejedno sta ces da uradis , jer ne verujem da ce da bude nekih tektonskih pomeraja u odnosu euro/franak sledecih 9 meseci.
Za nemanje sredstava za ulaganje te potpuno razumem :D A i za kola, i ja se spremam da uzmem nekog polovnjaka do 5 godina starog (vozim Fiata Tempru 1998-o :P, ne mozh grdje...osim yuga :D), al nikako da se to desi...stalno uzmem neke stripove umesto toga - da me zhena sad chuje u top bi me stavila :)

Dr. Evil: Quid pro-quo, Mr. Powers. Austin Powers: Yes, squid pro row.

Edited by - austin on 17/08/2011 19:14:28
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12448 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 17/08/2011 : 19:26:06  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
quote:
Originally posted by austin

Ma ja sam generalizovao pricu....u tvom konkretnom slucaju mislim da je poprilicno svejedno sta ces da uradis , jer ne verujem da ce da bude nekih tektonskih pomeraja u odnosu euro/franak sledecih 9 meseci.
Za nemanje sredstava za ulaganje te potpuno razumem :D A i za kola, i ja se spremam da uzmem nekog polovnjaka do 5 godina starog (vozim Fiata Tempru 1998-o :P, ne mozh grdje...osim yuga :D), al nikako da se to desi...stalno uzmem neke stripove umesto toga - da me zhena sad chuje u top bi me stavila :)



evo ovo je mene zanimalo, iako znam da ne ovisi od tebe da li ce euro rasti ili padati. Pa i ja se slažem u tome, da nece biti nekakvih pomeraja ali sam svejedno pitao ako netko radi na banci pa jel možda nešto cuo, vidjeo nekakve bilance i slicno,...jer ne razumijem zašto takva panika. Stvarno kod nas u Sloveniji svi kupuju franke ko da ce sutra da bude kraj eura,...mislim cemu ova panika......
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 17/08/2011 : 19:41:56  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message
Osobno trenutno kupujem imobilije ..sad ili nikad

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 17/08/2011 : 19:45:29  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message
quote:
Originally posted by 1Euro

Jel radi netko od vas u banci?
Ljude oko mene je zahvatila panika i svi kupuju švajcarske franke ( za štednju) umjesto eura....
Kažu ljudi da ce euro gubiti na vrijednosti zbog ekonomske krize, zbog bankropta nekih zemalja (Grcka,Irska,Portugal,Italija,...) pa kažu kako je švajcarski franak pravo rješenje.
Jel to istina?
Moram priznati da ne pratim baš ove tecajeve tako ni ne znam jel euro izgubio nešto vrijednosti prema franku ili nije.
Ima puno prica oko svega toga pa me zanima vaš stav, da li je bolje promjeniti eure u franke ili ne....
Ipak je Švajcarska stabilna zemlja ali ako ce svi poceti da kupuju franke onda je pitanje koliko je to dobro za njih jer ce morati natisnuti nove i nove franke, pa ako se trend promjeni vani u obtoku ce biti puno franaka i ako pocne gubiti na vrijednosti puno tih franaka ce ostati....Koliko znam švajcarci tiskaju novac na odnosu na zalihe zlata, ali zlato je svaki dan skuplje....a i Kina je pocela da kupuje zlato pa eto....
Americki dollar gubi na vrijednosti, Hrvatska kuna isto tako,....Britanski funt stagnira,....Kinezi umjetno zaustavljaju rast juana (jer ne žele da se digne), znaci euro kao svijetska valuta, mislim da ipak nije svima u interesu da tek tako propadne jer ipak ima puno zemalja koje trguju sa EU, imaju investicije u EU ali ja u biti nemam pojma o cemu se radi haha.
Ono što mene zanima je, da li da promjenim eure u Franke ili ne.
Ionako imam namjeru sljedece godine kupiti nova kola pa cu sve to ionako potrošiti, ali zanima me za ovih nekoliko mjeseci, šta je bolje.
Da se štedi u Eurima ili da se kupuju Franki?

Moja supruga radi u svicarskoj banci .
Pametan savjet ti danas nitko ne moze dati , jer se situacija mijenja iz dana u dan..ali ako zelis kupiti auto..ucini to sada ..i da kupi franke ..ali ih investiraj u svoj cilj u sljedecih 6 mjeseci .

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

austin
Junior Member



Serbia
400 Posts

Member since 15/07/2009

Posted - 17/08/2011 : 19:49:55  Show Profile Show Extended Profile  Send austin a Private Message
quote:
Originally posted by mr murdoc

Osobno trenutno kupujem imobilije ..sad ili nikad



imobilije - iliti kod nas zvane nepokretnosti ? mislis na nekretnine ? stanovi i lokali i slicno ?
Da imam toliko para uzo bi zlato i srebro :P

Dr. Evil: Quid pro-quo, Mr. Powers. Austin Powers: Yes, squid pro row.

Edited by - austin on 17/08/2011 19:50:47
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 17/08/2011 : 20:03:58  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message
quote:
Originally posted by austin

quote:
Originally posted by mr murdoc

Osobno trenutno kupujem imobilije ..sad ili nikad



imobilije - iliti kod nas zvane nepokretnosti ? mislis na nekretnine ? stanovi i lokali i slicno ?
Da imam toliko para uzo bi zlato i srebro :P

Da mislim na nekretnine ...osobno sam upravo tu investirao...jadranska obala naravno ..istra, kvarner ..

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

austin
Junior Member



Serbia
400 Posts

Member since 15/07/2009

Posted - 17/08/2011 : 20:55:52  Show Profile Show Extended Profile  Send austin a Private Message
Sad videh gde zivis :P I za ocekivati je da se ima :P
Kad smo kod toga, kakva je cena nekretnina na Hrvatskom primorju ? U Crnoj Gori je jedno vreme bila nebulozno visoka, al je taj buble jos pre godinu-dve pukao i sad je sve mrtvo. Slicna prica je i kod nas u Srbiji...dodushe nikad nije isla cena tako visoko kao u Crnoj Gori na primorju.

Dr. Evil: Quid pro-quo, Mr. Powers. Austin Powers: Yes, squid pro row.

Edited by - austin on 17/08/2011 20:56:25
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25129 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 17/08/2011 : 21:05:57  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
Koja je logika kupovati CHF evrima? Obratno pa i da razumem, ali ovo veze nema...

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 17/08/2011 : 21:06:22  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message
quote:
Originally posted by austin

Sad videh gde zivis :P I za ocekivati je da se ima :P
Kad smo kod toga, kakva je cena nekretnina na Hrvatskom primorju ? U Crnoj Gori je jedno vreme bila nebulozno visoka, al je taj buble jos pre godinu-dve pukao i sad je sve mrtvo. Slicna prica je i kod nas u Srbiji...dodushe nikad nije isla cena tako visoko kao u Crnoj Gori na primorju.

Franak je prema kuni monsturozno jak , a sa eurom je gotovo jedan na jedan....kakve god da su cijene nekretnina ...sada je vrijeme kupovanja istih ..

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

okiboki
Advanced Member



Serbia
10835 Posts

Member since 23/11/2008

Posted - 17/08/2011 : 21:11:05  Show Profile Show Extended Profile  Send okiboki a Private Message
Ja ne verujem da ce franak vise skakati od ovog pogotovo sto je ova cena franka skroz nerealna a drugo sto i sami Svajcarci pokusavaju da ga smanje.Nisam neki strucnjak ali tako sam cuo.Ja da imam puno franaka verovatno bi ih sad zamenio za evro jer verujem da ce cena franka opasti.Problem je sto ce veovatno i evru vrednost padati zbog razloga koje si naveo tako da je tesko biti pametan.

Ni živih se nisam boja, dok su bili za užasa, a nekmoli mrtvih pasa.
Go to Top of Page

okiboki
Advanced Member



Serbia
10835 Posts

Member since 23/11/2008

Posted - 17/08/2011 : 21:15:57  Show Profile Show Extended Profile  Send okiboki a Private Message
quote:
Originally posted by manhunter

Koja je logika kupovati CHF evrima? Obratno pa i da razumem, ali ovo veze nema...

Pa ima logike.Recimo u Srbiji je franak pre dve godine bio oko 50 dinara a sada je 90 dinara.Evru je cena oko 95-100 vec poduze.Da sam tada za 100 evra kupio 200 franaka danas ih prodao zaradio bi oko 90 evra.Moja drugarica je uzela stambeni kredit u francima jer je bilo najpovoljnije.Otplacuje ga vec 4-5 godina i sad je vise duzna nego sto je bila na pocetku.Ljudi su se tu jako zajebali i pukli ogromne pare.

Ni živih se nisam boja, dok su bili za užasa, a nekmoli mrtvih pasa.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12448 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 17/08/2011 : 22:03:04  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
quote:
Originally posted by mr murdoc

quote:
Originally posted by austin

Sad videh gde zivis :P I za ocekivati je da se ima :P
Kad smo kod toga, kakva je cena nekretnina na Hrvatskom primorju ? U Crnoj Gori je jedno vreme bila nebulozno visoka, al je taj buble jos pre godinu-dve pukao i sad je sve mrtvo. Slicna prica je i kod nas u Srbiji...dodushe nikad nije isla cena tako visoko kao u Crnoj Gori na primorju.

Franak je prema kuni monsturozno jak , a sa eurom je gotovo jedan na jedan....kakve god da su cijene nekretnina ...sada je vrijeme kupovanja istih ..



Opa bato, pa ti imaš love!!!
Ne razumijem se ja u nekretnine (iako sam oduvijek imao želju da kupujem stare, propale lokale za male pare pa da ih sredim po uzoru engleskih ili irskih pubova, adaptiram, opremim, otvorim i nakon pola godine prodam) ali nemam ja para za to.....
Inace koliko sam shvatio fora je u tome da ti kao Švajcarac, možeš uzeti kredit u Frankama, ideš u Hrvatsku kupuješ stanove ili šta vec i pošto kuna pada, tebe automatsko dodu ovi stanovi jeftinije, jer za svoje franke dobivaš više kuna,....jel to to?
Znaci uzmeš kredit u Frankama, ideš u Hrvatsku, kupiš stan na rate za kune i cekaš kako franak raste prema kuni i svaki mijesec placaš manji obrok za stan?
Jel to to?
Pametno!
Onda cekaš da Hrvatska ude u europsku Uniju, da i oni uzmu euro za svoj novac i onda automatski stan poskupi na Euro cijene!!!!
Pošto se to nece dogoditi još nekoliko godina, ti do tada isplatiš taj stan kunama koje su svakim danom manje vrijedne prema franku?
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25129 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 17/08/2011 : 23:50:02  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
quote:
Originally posted by okiboki
Pa ima logike.Recimo u Srbiji je franak pre dve godine bio oko 50 dinara a sada je 90 dinara.Evru je cena oko 95-100 vec poduze.Da sam tada za 100 evra kupio 200 franaka danas ih prodao zaradio bi oko 90 evra.Moja drugarica je uzela stambeni kredit u francima jer je bilo najpovoljnije.Otplacuje ga vec 4-5 godina i sad je vise duzna nego sto je bila na pocetku.Ljudi su se tu jako zajebali i pukli ogromne pare.



Upravo zato i kažem da nema logike. Nema šansi da evro opet krene da pada. Ako sad kupiš 100fr recimo, treba ti oko 90€. Kad se evro vrati na neki odnos 1:1.30 tih 100fr ce ti vredeti nekih 75€.
Mada sam više mislio na ljude u evro zoni,njima se ne isplati.
pogotovo što sama švajcarska vlada nece dozvoliti neki ekstreman kurs kao što je bio prošle sedmice 1:1.03. Upravo danas su ubacili 2 milijarde novih franaka u sistem, da bi izazvali mini inflaciju sopstvene valute. Ukoliko se evro ne primiri (a nece pre Nove godine), ovde ce kurs biti najverovatnije fiksiran na 1:1,30.

Trenutno najvecu korist imaju ljudi koji zaraduju u francima a troše u drugim valutama, ali ni to nece vecno trajati.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

radulovic marko
Senior Member



Saint Vincent and Grenadi
2826 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 18/08/2011 : 00:04:47  Show Profile Show Extended Profile  Send radulovic marko a Private Message
quote:
Originally posted by austin

jebesh i jedno i drugo....ja ljudima od 2005-e govorim da kupuju zlato. Jos samo da sam imao visak para da sam sebe poslusam :) Posto u Hrvatskoj verovatno, ko i u Srbiji, nemas pravo da kupujes bullion zlato, najbolja varijanta su ti ili ulaganja u ETFs i stocks, ili kupovina zlata sa mogucnoscu cuvanja, tako da ne moras fizicki da ga preuzmes...al tu treba biti obazriv sta i od koga uzeti.
www.goldprice.org <<< iscitaj malo ovaj sajt

http://en.wikipedia.org/wiki/Gold_as_an_investment
http://en.wikipedia.org/wiki/Gold_exchange-traded_product

http://www.etfgold.net/
http://www.ramint.gov.au/ > kovnica iza koje stoji drzava Australija, koja pravi novcice i ima opciju cuvanja, zlato ti je sigurno sve dok drzava Australija ne proglasi bankrot , cak i onda mozda nije ugrozeno....vec cela prica pada u vodu tek ako prsne ceo monetarni sistem u toj zemlji i sire.


U jednoj knjizi koja se bavi teorijama zavere ,,,,citao sam je odavno nisam siguran kako se zove crna ruka ili tako nesto ....govori se o tome da kada covek shvati da je ZLATO obican metal i da ne vredi bas nista ...pocinje kraj sveta....Kad bolje razmislim i jeste tako ,,,kome trebaju zlatne poluge,,,,ceo sistem nam se zasniva na rezervama zlata....budalastina ali eto taj metal ili sta je vec odrzava ovu planetu..

Nema,nema niko tako lepe dragane.

Edited by - radulovic marko on 18/08/2011 00:05:32
Go to Top of Page

okiboki
Advanced Member



Serbia
10835 Posts

Member since 23/11/2008

Posted - 18/08/2011 : 00:46:51  Show Profile Show Extended Profile  Send okiboki a Private Message
quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by okiboki
Pa ima logike.Recimo u Srbiji je franak pre dve godine bio oko 50 dinara a sada je 90 dinara.Evru je cena oko 95-100 vec poduze.Da sam tada za 100 evra kupio 200 franaka danas ih prodao zaradio bi oko 90 evra.Moja drugarica je uzela stambeni kredit u francima jer je bilo najpovoljnije.Otplacuje ga vec 4-5 godina i sad je vise duzna nego sto je bila na pocetku.Ljudi su se tu jako zajebali i pukli ogromne pare.



Upravo zato i kažem da nema logike. Nema šansi da evro opet krene da pada. Ako sad kupiš 100fr recimo, treba ti oko 90€. Kad se evro vrati na neki odnos 1:1.30 tih 100fr ce ti vredeti nekih 75€.
Mada sam više mislio na ljude u evro zoni,njima se ne isplati.
pogotovo što sama švajcarska vlada nece dozvoliti neki ekstreman kurs kao što je bio prošle sedmice 1:1.03. Upravo danas su ubacili 2 milijarde novih franaka u sistem, da bi izazvali mini inflaciju sopstvene valute. Ukoliko se evro ne primiri (a nece pre Nove godine), ovde ce kurs biti najverovatnije fiksiran na 1:1,30.

Trenutno najvecu korist imaju ljudi koji zaraduju u francima a troše u drugim valutama, ali ni to nece vecno trajati.

Naravno.Nismo se razumeli.To sam mu i ja rekao.Franak tesko da ce jos jacati,samo ce padati.Da smo ranije radili te stvari zaradili bi,sad tesko.
Sta mislis po tebi kad ce franak opasti,tj kad ce ga oboriti?Ipak si vise upuceniji posto zivis tamo.

Ni živih se nisam boja, dok su bili za užasa, a nekmoli mrtvih pasa.
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12609 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 18/08/2011 : 09:11:20  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message
quote:
Originally posted by okiboki

Ja ne verujem da ce franak vise skakati od ovog pogotovo sto je ova cena franka skroz nerealna



Gledano po paritetu kupne moci 1 dolar je vrijedan 1,6 CHF; a euro gotovo 2 CHF. Znaci, zbilja je precijenjen.

Prije deset godina euro i dolar su bili još na 2.48 CHF. Znaci, realno je euro u tom razdoblju izgubio 20 %, a dolar 33 % svoje vrijednosti prema švajcarcu.

Vidi se da govnari iz ECB i Fed puštaju u opticaj puno više svoje valute nego švajcarska centralna banka ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 18/08/2011 09:18:49
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12448 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 18/08/2011 : 10:26:46  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
quote:
Originally posted by radulovic marko

quote:
Originally posted by austin

jebesh i jedno i drugo....ja ljudima od 2005-e govorim da kupuju zlato. Jos samo da sam imao visak para da sam sebe poslusam :) Posto u Hrvatskoj verovatno, ko i u Srbiji, nemas pravo da kupujes bullion zlato, najbolja varijanta su ti ili ulaganja u ETFs i stocks, ili kupovina zlata sa mogucnoscu cuvanja, tako da ne moras fizicki da ga preuzmes...al tu treba biti obazriv sta i od koga uzeti.
www.goldprice.org <<< iscitaj malo ovaj sajt

http://en.wikipedia.org/wiki/Gold_as_an_investment
http://en.wikipedia.org/wiki/Gold_exchange-traded_product

http://www.etfgold.net/
http://www.ramint.gov.au/ > kovnica iza koje stoji drzava Australija, koja pravi novcice i ima opciju cuvanja, zlato ti je sigurno sve dok drzava Australija ne proglasi bankrot , cak i onda mozda nije ugrozeno....vec cela prica pada u vodu tek ako prsne ceo monetarni sistem u toj zemlji i sire.


U jednoj knjizi koja se bavi teorijama zavere ,,,,citao sam je odavno nisam siguran kako se zove crna ruka ili tako nesto ....govori se o tome da kada covek shvati da je ZLATO obican metal i da ne vredi bas nista ...pocinje kraj sveta....Kad bolje razmislim i jeste tako ,,,kome trebaju zlatne poluge,,,,ceo sistem nam se zasniva na rezervama zlata....budalastina ali eto taj metal ili sta je vec odrzava ovu planetu..



da je to rekao neko djete, ja bi to razumio ali odrasao covjek.....ccccccc
Pa šta je novac drugo nego obican papir kada gledamo ovako.
Da ne govorim o tome kako zlato upotrebljavaju zlatari kao nakit (prstenovi za vjencanje npr.....), u medicini (zlatni zubi, iako je to sada out haha, ali ne dugo unazad bio je potreban ljudima za zube), onda zlato je odlican prijevodnik pa ga se upotrebljava u industriji,itd,...a šta možeš raditi sa papirnatom novcanicom kada izgubi vrijdnost, ne možeš ni dupe obrisati,...
Ali to su sve price za djecu.
Prava istina je u tome, da je zlato oduvijek bio kao garant vrijednosti novca. Sve zemlje imaju rezerve u zlatu, pa zar nije cudno da nitko nije tim ljudima rekao kako je to bez veze i da drže rezerve u zlatu jer je to obican metal...Zašto onda ne drže rezerve u aluminiju ili željezu, ili u pšenici, marmoru, jabukama,....
Zašto baš zlato nij eni meni sasvim jasno ali to svi tako rade i zlato je oduvijek bio garant vrijednosti novca, ono šta je meni važno je to, da ako ja imam zlato ja ga mogu promjeniti GDJE GOD NA SVIJETU I ZA TO ZLATO KUPITI NEŠTO ajde pokušaj ti to napraviti sa jabukama, aluminijem, pšenicom,.....ili kunama, forintima,.....recimo ideš u Mavretaniju, Bangladeš,Urugvaj,....ti ako iz džepa izvuceš zlato ti možeš tamo kupiti nešto, SVI UZIMAJU ZLATO, dok ako iz džepa izvadiš pšenicu, jabuku, kune, forinte,...oni ce te najuriti iz zlatare,banke,lokala,....shvataš li sad?
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 18/08/2011 : 18:16:37  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message
quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by mr murdoc

quote:
Originally posted by austin

Sad videh gde zivis :P I za ocekivati je da se ima :P
Kad smo kod toga, kakva je cena nekretnina na Hrvatskom primorju ? U Crnoj Gori je jedno vreme bila nebulozno visoka, al je taj buble jos pre godinu-dve pukao i sad je sve mrtvo. Slicna prica je i kod nas u Srbiji...dodushe nikad nije isla cena tako visoko kao u Crnoj Gori na primorju.

Franak je prema kuni monsturozno jak , a sa eurom je gotovo jedan na jedan....kakve god da su cijene nekretnina ...sada je vrijeme kupovanja istih ..



Opa bato, pa ti imaš love!!!
Ne razumijem se ja u nekretnine (iako sam oduvijek imao želju da kupujem stare, propale lokale za male pare pa da ih sredim po uzoru engleskih ili irskih pubova, adaptiram, opremim, otvorim i nakon pola godine prodam) ali nemam ja para za to.....
Inace koliko sam shvatio fora je u tome da ti kao Švajcarac, možeš uzeti kredit u Frankama, ideš u Hrvatsku kupuješ stanove ili šta vec i pošto kuna pada, tebe automatsko dodu ovi stanovi jeftinije, jer za svoje franke dobivaš više kuna,....jel to to?
Znaci uzmeš kredit u Frankama, ideš u Hrvatsku, kupiš stan na rate za kune i cekaš kako franak raste prema kuni i svaki mijesec placaš manji obrok za stan?
Jel to to?
Pametno!
Onda cekaš da Hrvatska ude u europsku Uniju, da i oni uzmu euro za svoj novac i onda automatski stan poskupi na Euro cijene!!!!
Pošto se to nece dogoditi još nekoliko godina, ti do tada isplatiš taj stan kunama koje su svakim danom manje vrijedne prema franku?


“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000