forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Sport
 Laura Dekker (16) jedrilicom je sama oplovila svij
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 30/01/2012 : 01:14:36  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
Laura Dekker (16) jedrilicom je sama oplovila svijet


Rodena je na jedrilici, a prve cetiri godine života provela je ploveci s roditeljima. Za šesti rodendan dobila je i svoju jedrilicu

Kada je u subotu sa svoje jedrilice Grumpy stupila na tlo otoka Saint Martin na Karibima, šesnaestogodišnja Laura Dekker i službeno je postala najmlada osoba koja je sama oplovila svijet. Ova je tinejdžerica na putovanje oko svijeta krenula prije godinu i pol dana, u kolovozu 2010. godine, a sada je njenoj avanturi došao kraj. Koliko god je putovanje na dvanaestmetarskoj jedrilici s dva jarbola bilo izazov, još je teže bilo dobiti sve potrebne dozvole za ovaj pothvat.

Kada je 2009. Laura najavila svoju namjeru u intervjuu listu Algemeen Dagblad, nizozemska socijalna služba povela je sudski proces protiv nje i njezina oca Dicka Dekkera planirajuci mladoj tinejdžerici zabraniti putovanje. Na stranu socijalne službe u prvom trenutku je stala i djevojcina majka Babs Muller, koja živi odvojeno od Laure i Dicka od kojega se prije nekoliko godina rastala ostavljajuci mu skrbništvo nad zajednickim djetetom. Ipak, majka je tijekom procesa koji je poveo obiteljski sud u Nizozemskoj promijenila mišljenje pa je proces završen izdavanjem dozvole te pred Laurom više nije staja ni jedna zakonska zapreka da se u kolovozu 2010. otisne na put. Na odluku suda vjerojatno je utjecala i Laurina povijest jer, ako postoji ijedno dijete koje je više na moru nego na cvrstome tlu, to je onda upravo ova tinejdžerica. Laura je rodena na jedrilici kojom su njezini roditelji obilazili svijet na sedmogodišnjem krstarenju. Kako joj je majka Njemica, otac Nizozemac, a rodena je na, uvjetno receno, tlu Novog Zelanda, Laura ima cak tri državljanstva, nizozemsko, novozelandsko i njemacko. I njeno je rano djetinjstvo obilježeno plovidbom i morem, prve cetiri godine potpuno je provela na moru ploveci s roditeljima, a za šesti je rodendan dobila vlastitu jedrilicu klase Optimist, kojom je ubrzo sama naucila upravljati. Cetiri godine potom dobila je novi, veci brod koji je nazvala Grumpy, a s kojim je potpuno sama išla na putovanja koja su trajala po nekoliko tjedana. Desetogodišnja djevojcica tako je potpuno sama preplovila rute izmedu Waddenskog i Sjevernog mora, a potom i udaljenost izmedu Nizozemske i Velike Britanije. Taj put donio joj je i prve probleme sa zakonom jer kada je uplovila u britansku luku, policija i lucka kapetanija prvo nisu mogli vjerovati kako je velikom jedrilicom upravljala desetogodišnja klinka, a potom su pozvali njezina oca da je dode otpratiti tijekom puta prema kuci.

Sve je to daleko od oplovljavanja svijeta, a za to se Laura morala posebno pripremiti.

Problem sa školom

Postavilo se pitanje i redovitog školovanja pa je Laura dobila posebne materijale Werelskoola za samostalno ucenje. Prema planu putovanja, koje je trebalo poceti u Portugalu, a završiti na Karibima nakon što Laura oplovi planetu, njezin put po zacrtanoj trasi roditelji pratili su posebnim Iridium sustavom lociranja, a na svakoj težoj dionici puta trebale su je docekati ekipe lokalnih pomoraca, koji bi joj pomogli u svladavanju nepoznatih mora. Ipak, umjesto na 26 tocaka, Laura se s lokalnim pomorcima susrela samo 14 puta, a ostale dionice otplovila je sama. Posebno težak dio puta pokazala se plovidba kroz Panamski kanal, koji je izvela pomocu kolega nauticara iz Paname.

– Sretna sam, dokazala sam da to mogu izvesti, izjavila je Laura nakon završetka puta. I službeno je sa 16 godina života proglašena najmladom nauticarkom koja je sama oplovila svijet, a njezin upis u knjigu svjetskih rekorda bit ce ujedno i posljednji. Guinnessova knjiga rekorda odlucila je ukinuti tu kategoriju kako još koji mladi mornar ne bi dobio želju srušiti Laurin rekord.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu

Edited by - lwood on 30/01/2012 01:15:02

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 30/01/2012 : 01:15:41  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
cudi me da ovo nije niko postavia. mala je legenda

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 30/01/2012 : 01:19:33  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message



depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16952 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 30/01/2012 : 08:15:45  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message
Svaka cast!
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
30712 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 30/01/2012 : 09:16:01  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message
impresivno, svaka cast!

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8109 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 30/01/2012 : 09:29:35  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message
definitivno zanimljivije za gledat od tenisa

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4454 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 30/01/2012 : 15:36:55  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message
svaka joj cast, ali ta curica mi jako ide na živce. Ja nikad nisam otišao do Vladivostoka, a to bogato derište ide di god poželi.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 30/01/2012 : 17:20:33  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by adriano

svaka joj cast, ali ta curica mi jako ide na živce. Ja nikad nisam otišao do Vladivostoka, a to bogato derište ide di god poželi.



ti vjerojatno ne bi ni do Visa doša jer bi potonia na po puta.
koje veze ima jel su njoj starci bogati ili ne?
znaš li covice šta znaci SAM oplovit svit??


depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4454 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 30/01/2012 : 17:43:33  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message
jednom sam u lahoru, to je mali camcic za napuhavanje,za osobu do 80 kg, veslao rukama od Necujma do Milne. bio je i frend sa mnom. on je plivao tamo, a ja natrag. bila je neka regata, pa su nas svako malo iz jedrilica pitali, treba li nam pomoc. Sa tom jedrilicom ne bi izasao niti iz uvale, jer ne znam upravljat brodom. cijenim i dijelim njen entuzijazam, ali mi svejedno ide na zivce. zasto ja nisam imao tu mogucnost, uvijek je to neko nizozemsko ili australsko bogato deriste. Mislim da to moze bilo ko sa parama, naucis upravljet brodom, a kad je neka oluja u pomoc ti stigne skiper. Ionako je sve u toj jedrilici automatizirano do te mjere da i dijete moze upravljat.
Ne razumijem se u brodove, ali mislim da s malo srece, to moze svako ko se dobro pripremi za tako nesto.
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by adriano

svaka joj cast, ali ta curica mi jako ide na živce. Ja nikad nisam otišao do Vladivostoka, a to bogato derište ide di god poželi.



ti vjerojatno ne bi ni do Visa doša jer bi potonia na po puta.
koje veze ima jel su njoj starci bogati ili ne?
znaš li covice šta znaci SAM oplovit svit??



Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 30/01/2012 : 19:04:00  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
razmažena derišta? onda bi ovo radili milijuni .
a znaš koliko je ljudi uopce samo oplovilo svit?
i nema pomoci kad te uvati oluja po oceanu.
ako slucajno padne u more adios.
zaqurac ti i gps i ne znan šta.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 30/01/2012 : 19:06:53  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
pazi ovu recenicu: Desetogodišnja djevojcica tako je potpuno sama preplovila rute izmedu Waddenskog i Sjevernog mora, a potom i udaljenost izmedu Nizozemske i Velike Britanije.

za koliko si to "razmaženih bogataških cerkica" ili sinova cuja da je
ovo napravilo?

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29611 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 30/01/2012 : 19:09:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message
quote:
Originally posted by lwood

pazi ovu recenicu: Desetogodišnja djevojcica tako je potpuno sama preplovila rute izmedu Waddenskog i Sjevernog mora, a potom i udaljenost izmedu Nizozemske i Velike Britanije.

za koliko si to "razmaženih bogataških cerkica" ili sinova cuja da je
ovo napravilo?





za koliko si to "NErazmaženih bogataških cerkica" ili sinova cuja da je ovo napravilo?
odgovor je 0%
ili slovima: N U L A
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 30/01/2012 : 19:09:34  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
iako je naravno meni Joshua Slocum nenadjebiv šta se tice ovakvih stvari,ne triba podcjenjivat ni ostale.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 30/01/2012 : 19:10:38  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by supermark

quote:
Originally posted by lwood

pazi ovu recenicu: Desetogodišnja djevojcica tako je potpuno sama preplovila rute izmedu Waddenskog i Sjevernog mora, a potom i udaljenost izmedu Nizozemske i Velike Britanije.

za koliko si to "razmaženih bogataških cerkica" ili sinova cuja da je
ovo napravilo?





za koliko si to "NErazmaženih bogataških cerkica" ili sinova cuja da je ovo napravilo?
odgovor je 0%
ili slovima: N U L A



šta ti oceš? kad ce Cristina ovo napravit? ajmo razlaz

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4454 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 31/01/2012 : 09:13:03  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message
zašto uvijek neka bogata protestantska djevojcica, zašto ne bi dijete iz Somalije ili Eritreje. Sigurno i one imaju iste snove ko i ta Laura, ali nemanju niti za bicikl. Ljut sam na takav svijet.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 31/01/2012 : 12:01:02  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by adriano

zašto uvijek neka bogata protestantska djevojcica, zašto ne bi dijete iz Somalije ili Eritreje. Sigurno i one imaju iste snove ko i ta Laura, ali nemanju niti za bicikl. Ljut sam na takav svijet.




depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29611 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 31/01/2012 : 12:14:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message
adriano,
lwood je jedan od onih bogatih razmaženica
ovo piše iz svog aviona
zato te ne razumije :P
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8109 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 31/01/2012 : 12:42:38  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message
je li to ona koja je prije neku godinu htjela isto na put oko svijeta, ali se digla socijalna služba jer ne može maloljetnica pustiti sama preko oceana
16 godina, ajde još i može sama do braca
ali ovo gdje 10-godišnjakinje puštaju same na more, to je u rangu onih što 5-godišnjaka stavljaju na traktor, pa se još hvale na dnevniku

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4454 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 31/01/2012 : 13:03:07  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message
ne vjeruje sit siromahu
quote:
Originally posted by supermark

adriano,
lwood je jedan od onih bogatih razmaženica
ovo piše iz svog aviona
zato te ne razumije :P

Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 31/01/2012 : 13:34:39  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by ken2

je li to ona koja je prije neku godinu htjela isto na put oko svijeta, ali se digla socijalna služba jer ne može maloljetnica pustiti sama preko oceana
16 godina, ajde još i može sama do braca
ali ovo gdje 10-godišnjakinje puštaju same na more, to je u rangu onih što 5-godišnjaka stavljaju na traktor, pa se još hvale na dnevniku



jel to iz one djecje pjesmice: moj diridika ore na tenkove ?

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

D.J.
stripovi.com suradnik



USA
7105 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 31/01/2012 : 23:37:00  Show Profile Show Extended Profile  Send D.J. a Private Message
Zanimljivo je to gledati s socioloskog gledista.
Bas o tome ponekad razmisljam posto zivim u Americi i primjecujem da uglavnom bijelci vole ekstremne sportove gdje se rizikuje glava (planinarenje, bungee jumping, snowboarding s litice planine itd.) Americki crnci, Kinezi i Indijci vole stvari na sigurno. Valjda je to nacin na koji su odgojeni, prvo prezivljavanje i prakticnost, onda zabava, a o ovakvoj vrsti ekstremne zabave da ni ne govorim. Ne sjecam se tocno tko je rekao, ali se sjecam da je jedan crni komicar izjavio da je crncima dosta uzbudenja i prezivljavanja u svakodnevnom zivotu te da im ne treba toga u sportu Zato dajte vi siromasnima puno love i tesko da ce oni krenuti u ovakve lude avanture!

www.epicentercomics.com
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 01/02/2012 : 13:05:07  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by D.J.

Zanimljivo je to gledati s socioloskog gledista.
Bas o tome ponekad razmisljam posto zivim u Americi i primjecujem da uglavnom bijelci vole ekstremne sportove gdje se rizikuje glava (planinarenje, bungee jumping, snowboarding s litice planine itd.) Americki crnci, Kinezi i Indijci vole stvari na sigurno. Valjda je to nacin na koji su odgojeni, prvo prezivljavanje i prakticnost, onda zabava, a o ovakvoj vrsti ekstremne zabave da ni ne govorim. Ne sjecam se tocno tko je rekao, ali se sjecam da je jedan crni komicar izjavio da je crncima dosta uzbudenja i prezivljavanja u svakodnevnom zivotu te da im ne treba toga u sportu Zato dajte vi siromasnima puno love i tesko da ce oni krenuti u ovakve lude avanture!



možda to sociološki i je tocno.
recimo ja san živia 2 godine u Slo i stvarno je golema razlika u bavljenju sportom i rekreacijom izmedu Slovenaca i Hrvata.
al to u ovom slucaju nije bitno jer ovakvi pothvati nisu toliko cesti.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000