forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Odvajanje otpada i slicne guposti
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4248 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 18/05/2012 : 13:26:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message
quote:
Originally posted by ken2

veliko poboljšanje kod nas bi bilo kada bi barem svi imali odvoz otpada
vjerovali ili ne, po selima u okolici zagreba, imate ljude koji ne žele imati odvoz otpada, iako postoji odvoz, ali oni uspješnop izbjegavaju da im koncesionar 'uvali' kantu - oni bio otpad bacaju u kompost, a ostalo u šumu, ili zorom kad je odvoz ubacuju smece u susjedovu kantu
evropa samo ceka da udemo



Hm, kakve veze ima što je selo? Želiš reci da je grad imun na glupe i zadrte ljude?

Bok, kako si.
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8102 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 18/05/2012 : 14:00:02  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message
quote:
Originally posted by Cromwell

quote:
Originally posted by ken2

veliko poboljšanje kod nas bi bilo kada bi barem svi imali odvoz otpada
vjerovali ili ne, po selima u okolici zagreba, imate ljude koji ne žele imati odvoz otpada, iako postoji odvoz, ali oni uspješnop izbjegavaju da im koncesionar 'uvali' kantu - oni bio otpad bacaju u kompost, a ostalo u šumu, ili zorom kad je odvoz ubacuju smece u susjedovu kantu
evropa samo ceka da udemo



Hm, kakve veze ima što je selo? Želiš reci da je grad imun na glupe i zadrte ljude?


naravno da nisam tako mislio
naveo sam samo primjer koji vidim svaki tjedan

u gradu, npr ljudi kroz prozor bacaju kosti, otpatke hrane...svašta, i to uopce nije rijetkost

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4248 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 18/05/2012 : 14:56:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message
Onda ok, osjetljiv sam malo na te stvari.

Inace, mislim da su gradevinski otpad (koji se btw precesto odlaže u šumu i na TUÐA polja) i ekspanzija gradnje u Zgb županiji veci problem od odlaganja/sortiranja obicnog otpada. Jasno mi je da se hrpa ljudi doseljava zbog lakše mogucnosti za pronalazak posla itd ali bogme se meni cini da to nitko ne drži na uzdi. Super mi je i što se krce šume a dozvole za gradnju dobivaju na svakakve nacine. Da ne spominjem glupe ljude koji oborinske vode s krovova preusmjeravaju direktno u kanalizaciju tako da se podzemne vode ne mogu obnoviti.

...dobro ovo je vec lagano offtopic ali malo sam frustriran pa si zato pišuci ovo dajem oduška. Zadnjih dana zabijam cijev za vodu kod vikendice i na 7 metara još nema tragova vode

Bok, kako si.
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 18/05/2012 : 15:07:46  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
quote:
Originally posted by Cromwell

Onda ok, osjetljiv sam malo na te stvari.
Inace, mislim da su gradevinski otpad (koji se btw precesto odlaže u šumu i na TUÐA polja) i ekspanzija gradnje u Zgb županiji veci problem od odlaganja/sortiranja obicnog otpada.


Ali moraš priznati da postoje razlike izmedu sela i grada u odlaganju otpada, i to ne na podrucju imunosti na glupost i zadrtost. Ko da obicno smece i divlje deponije nisu veliki problem za prirodu kao i gradevinski otpad o kojem ti govoriš... Trebat ce sanirati i divlje deponije van grada/sela isto kao i sortirati otpad. Sortiranje je vec korak dalje.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2533 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 18/05/2012 : 15:10:39  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message
quote:
Originally posted by lwood

@ GGG - ovde ,mislin konkretno na ST vec desetak godina imaš odma na ulazu u zgrade kutije za papir. tako da je kolicina papira koja dode do deponije prakticki neznatna.
razvojem tehnologija troši se znatno manje papira nego prije,manje ljudi cita novine i slicno.
veci problem za šume su krcenje za poljoprivredu i slicne potrebe u zemljama 3.svita.

šta se tice plasticnih i staklenih boca teško ceš to vidit po HR negdi na ulici.
otkad su uveli naknadu bogme se rijetko vida koja.

tako da neko eu sf odvajanje kucnog otpada ostaje cisto politicka odluka koja baš ništa nece postic osin podjebavanja rulje



Znaci vec sada se odvajaju papir, staklene i plasticne boce, još nekako riješiš biološki i gotova stvar.

Proizvodnja papira je rasla do prije par godina, sad lagano pada ali više zbog krize nego zbog razvoja tehnologije.
Bio sam na vecini deponija odnosno Centara za obradu odpadaka u Sloveniji i još na par u Austriji i Italiji i svuda imaju u komunalnom odpadu najviše papira. Zbog zasranosti ili izmješanosti sa plastikom vecina se ne može reciklirati, pa završi u kompostu ili na spaljivanju. Oko sjece šuma u 3. svjetu se slažem s tobom ali tu govorimo o hiperprodukciji odpada u razvijenom svjetu i rješavanju tog problema. A da je odluka politicka, i tu se slažemo, ali na kraju krajeva u Hr ste se vecinski odlucili za EU sa svim njenim pravilima.

Stara Huta za 36 minuta
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4248 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 18/05/2012 : 16:58:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message
quote:
Originally posted by DeeCay
Ali moraš priznati da postoje razlike izmedu sela i grada u odlaganju otpada, i to ne na podrucju imunosti na glupost i zadrtost. Ko da obicno smece i divlje deponije nisu veliki problem za prirodu kao i gradevinski otpad o kojem ti govoriš... Trebat ce sanirati i divlje deponije van grada/sela isto kao i sortirati otpad. Sortiranje je vec korak dalje.



Pa u potpunosti se slažem. Nisam niti mislio umanjiti važnost sortiranja smeca. Mi doma i sami vec godinama to radimo. Ne sve ali plasticnu ambalažu, limenke i baterije da, unatoc tome što kontejneri za prihvat nisu baš u blizini. Ne znam zašto se ljudi tome cude i smatraju to nebitnim. Ako je država u *urcu ne trebamo ga još i prirodi dublje gurnut.
Buduci da cesto idem što biciklom što pehaka po okolnim šumama želio sam samo reci da primjetih puno više odlagališta gradevinskog otpada nego kucnog smeca. Ne bih o omjerima jer bi to bilo cisto nagadanje ali po videnom držim to vecim problemom. Nije baš kul kad ideš biciklom po šumi i zamalo se prepikneš na šipku koja viri iz armiranog betona. Jep, been there

Da skratim- odvajanje je bitno! Kao što je rekao jang - nece nikome past kruna sa glave od sortiranja.

Bok, kako si.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 18/05/2012 : 19:20:43  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by GGG

quote:
Originally posted by lwood

@ GGG - ovde ,mislin konkretno na ST vec desetak godina imaš odma na ulazu u zgrade kutije za papir. tako da je kolicina papira koja dode do deponije prakticki neznatna.
razvojem tehnologija troši se znatno manje papira nego prije,manje ljudi cita novine i slicno.
veci problem za šume su krcenje za poljoprivredu i slicne potrebe u zemljama 3.svita.

šta se tice plasticnih i staklenih boca teško ceš to vidit po HR negdi na ulici.
otkad su uveli naknadu bogme se rijetko vida koja.

tako da neko eu sf odvajanje kucnog otpada ostaje cisto politicka odluka koja baš ništa nece postic osin podjebavanja rulje



Znaci vec sada se odvajaju papir, staklene i plasticne boce, još nekako riješiš biološki i gotova stvar.

Proizvodnja papira je rasla do prije par godina, sad lagano pada ali više zbog krize nego zbog razvoja tehnologije.
Bio sam na vecini deponija odnosno Centara za obradu odpadaka u Sloveniji i još na par u Austriji i Italiji i svuda imaju u komunalnom odpadu najviše papira. Zbog zasranosti ili izmješanosti sa plastikom vecina se ne može reciklirati, pa završi u kompostu ili na spaljivanju. Oko sjece šuma u 3. svjetu se slažem s tobom ali tu govorimo o hiperprodukciji odpada u razvijenom svjetu i rješavanju tog problema. A da je odluka politicka, i tu se slažemo, ali na kraju krajeva u Hr ste se vecinski odlucili za EU sa svim njenim pravilima.



gotova? ma kakvi. igre bez granica tek pocinju

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 18/05/2012 : 19:21:36  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by Cromwell

quote:
Originally posted by DeeCay
Ali moraš priznati da postoje razlike izmedu sela i grada u odlaganju otpada, i to ne na podrucju imunosti na glupost i zadrtost. Ko da obicno smece i divlje deponije nisu veliki problem za prirodu kao i gradevinski otpad o kojem ti govoriš... Trebat ce sanirati i divlje deponije van grada/sela isto kao i sortirati otpad. Sortiranje je vec korak dalje.



Pa u potpunosti se slažem. Nisam niti mislio umanjiti važnost sortiranja smeca. Mi doma i sami vec godinama to radimo. Ne sve ali plasticnu ambalažu, limenke i baterije da, unatoc tome što kontejneri za prihvat nisu baš u blizini. Ne znam zašto se ljudi tome cude i smatraju to nebitnim. Ako je država u *urcu ne trebamo ga još i prirodi dublje gurnut.
Buduci da cesto idem što biciklom što pehaka po okolnim šumama želio sam samo reci da primjetih puno više odlagališta gradevinskog otpada nego kucnog smeca. Ne bih o omjerima jer bi to bilo cisto nagadanje ali po videnom držim to vecim problemom. Nije baš kul kad ideš biciklom po šumi i zamalo se prepikneš na šipku koja viri iz armiranog betona. Jep, been there

Da skratim- odvajanje je bitno! Kao što je rekao jang - nece nikome past kruna sa glave od sortiranja.



za zajebavanje masa je svakako bitno

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 28/05/2012 : 15:43:40  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message
quote:
Originally posted by lwood

evo veceras laju po dnevniku da bi od pocetka iduce godine i u HR
mogli uvest zakon o sortiranju kucnog otpada.

baš je to glavni problem naše vesele države da još zajebaju ljude s takvin gluparijama



Ovo ti i nije baš neki argument a ljudi ga vole koristiti u raznim diskusijama. Rješavanje jednog problema ne iskljucuje mogucnost da se istovremeno rješava i drugi. Malo je tih ministarstava i politicara pa ih jadnike ne treba opterecivati poslom. Jadni ne stignu ni disati od puste radišnosti.
Recikliranjem cuvamo resurse i okoliš, a odvajanjem otpada na kucnom pragu takoder cuvamo resurse i energiju jer je lakše npr staklo odvesti u tvornicu boca nego miješani otpad odvesti negdje di se sortira pa tek onda u tvornicu stakla. Takoder, ono što je dobiveno direktnim odvajanjem na kucnom pragu puno je cišce nego ono što je dobiveno sortiranjem iz mješovitog otpada. U mješovitom otpadu se za sirovine vežu raznorazne tvari i nepoželjne komponente tako da je u vecini slucajeva sortiranje skupo pa i nemoguce.

A sad malo o ovom fašistickom zakonu. Vlade diljem svijeta uvijek radije posežu metodama kazne nego da uvedu edukaciju pa da narod sam po svojoj savjesti ide odvajati otpad. Druga stvar, tu se radi o dobivanju sirovine i bilo bi lijepo da narod na svojim racunima za struju ili odvoz otpada osjete odredeno olakšanje, buduci da tamo nekima koji se bogate na recikliranju daje sirovinu. Znaci ukoliko ce zbilja od biomase raditi energiju neka uistinu struja bude jeftinija itd. Ili da za sve naprave foru kao s otkupljivanjem boca.

Treca stvar, koja je najveci dokaz koliko je ekologija licemjerna jest cinjenica da su najveci zagadivaci i uništavaci resursa proizvodi koji malo traju. To što danas ništa nije isplativo popravljati (laptopi, mobiteli, pegle). Proizvode sami šrot koji završava na otpadu. A Panasonic i slicne nece nitko napadati represivnim zakonima dok ce narodu naplatit ako ubace koru od banane u krivu kantu. E to se meni gadi.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 28/05/2012 : 20:32:07  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
ma kakvi resursi,kakvi bakraci .kad nestane nafte vjerovatno cemo se poubijat i to je to.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2533 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 29/05/2012 : 14:40:49  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message
Nece nestat nafte tako brzo, niti odjednom...
Na kraju krajeva, može se dizel dobivati iz plasticnog i slicnog odpada (ali samo odvojenog)
U našoj firmi je baš u razmatranju jedan takav projekt (gorivo iz odpadnih guma)

Stara Huta za 36 minuta
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 29/05/2012 : 14:45:44  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
moglo bi nestajat dovoljno brzo da joj cijena skoci u nebesa .
a posli toga nagli pad standarda, nemiri i kaos.
koji ako se ne riješi dovoljno brzo vodi direktno u mad max 2. ili nešto još gore

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8556 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 29/05/2012 : 14:47:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message
quote:
Originally posted by lwood

moglo bi nestajat dovoljno brzo da joj cijena skoci u nebesa .
a posli toga nagli pad standarda, nemiri i kaos.
koji ako se ne riješi dovoljno brzo vodi direktno u mad max 2. ili nešto još gore



A misliš da vec odavno ne rade na nekoj alternativi na kojoj ce isto tako zaradivat masne pare?

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 29/05/2012 : 14:49:18  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by paro

quote:
Originally posted by lwood

moglo bi nestajat dovoljno brzo da joj cijena skoci u nebesa .
a posli toga nagli pad standarda, nemiri i kaos.
koji ako se ne riješi dovoljno brzo vodi direktno u mad max 2. ili nešto još gore



A misliš da vec odavno ne rade na nekoj alternativi na kojoj ce isto tako zaradivat masne pare?



rade 100 % .pitanje je jedino KO ce najebat i kada.
a pošto takvi dugorocni planovi ne uspiju uvik 100 % mad max nije iskljucen ka alternativa

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000