forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Odvajanje otpada i slicne guposti
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 15/05/2012 : 00:04:31  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by lwood



cekaj ,znaci kad plivan triba bi izac van iz mora da se popišan?



pa zar ti je to cudno?



da,nikad cua da to neko radi.znaci ti bi usrid jadrana ceka da dodeš do luke?



pa dobro naveo si ekstremni primjer, ali recimo možeš ici na wc prije nego ideš u more da se kupaš a ne da umjesto na wc ideš u more pa tamo onda pišaš...mislim glupo mi je da uopšte moram to objašnjavat, mislio sam da je to logicno samo po sebi...

Ako možemo pišati u more, onda ne vidim problem da recimo sa sobom ponesem bananu i bacim koru u more, ili bacim žvakacu gumu, pljuvam, što se ne bi usrao onda, popijem pice i onda bacim staklenu flašu u more,...gdje ima neke granice?



po tvom izlaganju neko bi moga zakljucit da sereš staklene boce

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

dcopic
stripovi.com suradnik



Croatia
6221 Posts

Member since 20/01/2005

Posted - 15/05/2012 : 02:27:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit dcopic's Homepage  Send dcopic a Private Message
quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by dcopic

Ovdje kod mene u Velenju mom poznaniku je komunalni inspektor htio naplatiti 200€ (cini mi se) kazne, jer je karton od jaja bacio u mješani otpad umjesto u papire. Ja odvajam sav otpad, imamo kantu za mješani otpad i drugu vecu u koju bacamo plastiku i metale. Papir i staklo jednom tjedno kad se nakupi odnesem u kontejnere blizu kuce, a biološki otpad nosim na vrt za kompost. I to je to, sve vrlo jednostavno!



tako treba! Ali pitanje je, da li onda oni smetlari sve odvoze kako treba. U njemackoj su ih uhvatili skrivenom kamerom kako sve to bacaju zajedno na jednu deponiju.....znam da to više nije tvoj problem ali cemu onda sav taj trud....
Inace i kod nas isto tako radimo,iako po nekada ni sam ne znam za neki artikel (najviše papir) jel ide on u plastiku ili u obicno smece,jer tetrapak ide u plastiku a obicni papir ne pa onda ima više vrste papira,....po nekada cak vozim staklo, papir u one specialne kontejnere,...



Cini mi se da tetrapak ide pod plastiku, a npr salvete ne idu u papir vec u u biološki otpad.
Zanimljivo je da žarulje ne idu u staklo ili metalni otpad, vec u miješani.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 15/05/2012 : 10:31:10  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
i kakvog ima smisla to šta radiš? placaš odvoz smeca i još radiš njihov posal??

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

dcopic
stripovi.com suradnik



Croatia
6221 Posts

Member since 20/01/2005

Posted - 15/05/2012 : 11:59:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit dcopic's Homepage  Send dcopic a Private Message
Tja i nemam nekog izbora frende, jer se placaju kazne, a navikao sam se i nije mi teško. Pogotovo nakon što mi je jedna žena koja za bijednu placu radi u Mariboru na razvrstavanju otpada ispricala koje je to sranje od posla. Ljudi bacaju drek u smece, pelene, mrtve životinje i sl i to sve pomiješano sa papirom i plasticnim bocama dolazi njoj po tekucoj traci na razvrstavanje. Gadan posao, ali treba netko i to raditi. A i ekološki je, jer svijet je što se tice ekologije definitivno na krivom putu.

Imam plasticnu kantu u kuhinji sa tri manje u njoj, pa mi nije problem sortirati plastiku, papire i dr. Kad se jednom tjedno napune odnesem ih u kontejnere i to je to.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12449 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 15/05/2012 : 12:07:56  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by lwood



cekaj ,znaci kad plivan triba bi izac van iz mora da se popišan?



pa zar ti je to cudno?



da,nikad cua da to neko radi.znaci ti bi usrid jadrana ceka da dodeš do luke?



pa dobro naveo si ekstremni primjer, ali recimo možeš ici na wc prije nego ideš u more da se kupaš a ne da umjesto na wc ideš u more pa tamo onda pišaš...mislim glupo mi je da uopšte moram to objašnjavat, mislio sam da je to logicno samo po sebi...

Ako možemo pišati u more, onda ne vidim problem da recimo sa sobom ponesem bananu i bacim koru u more, ili bacim žvakacu gumu, pljuvam, što se ne bi usrao onda, popijem pice i onda bacim staklenu flašu u more,...gdje ima neke granice?



po tvom izlaganju neko bi moga zakljucit da sereš staklene boce



Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2533 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 15/05/2012 : 12:51:18  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message
Do tog zakona je došlo zbog zahtjeva EU - kod nas bi morali imati te stvari vec davno sredene ali smo prilicno u zaostatku, zato su zadnjih par godina ministri okoliša redovno dobivali opomene. Vjerojatno je to najbolje urediti zakonom, jer samo na interes i dobru volju ljudi ne možeš racunati. A zakon bez sankcija nažalost nije zakon.
Što se tice izjava u smislu, da radiš posao smetlara, to su gluposti. Bilo kakvo odvajanje najlakše je tamo gdje odpadak nastaje - uporedite npr. vrijeme i napor, da jedan papiric baciš u smece ili, da nakon 3 dana taj papiric u smecu pronadeš. E sad to prenesi to na destine tona dnevno - kad se sve skup izmješa, prakticki se ne isplati odvajati.
Najveci problem kod komunalnih odpadaka je biološki odpad koji zbog razpada uzrokuje deponijama dosta problema (gas, smrad, nestabilnost terena) tako da bi možda bilo najbolje, da se najprije obavezno odvaja biološki odpad, a ostali idu najprije na dobrovoljnoj osnovi, a kasnije obavezno.

@1euro & dcopic - tetrapak, salvete, žarulje..
Kod nas ide tetrapak u kategoriju "embalaža" zajedno sa limenkama i plastikom - do prije pet,šest godina skupljala se samo plastika i to sa ogranicenjima (PE i PP da, PET i PVC ne) tako, da su i sami komunalci sve po redu bacali u mješani odpad. Onda su se izgleda uspjeli dogovoriti sa koncesionarima, koji preuzimaju odvojeni odpad i proširili kategoriju na svu embalažu. Inace je tetrapak dosta lak odpadak za odvajanje i kasniju preradu - kuhanjem u posebnoj otopini dobiješ papirnu kašu i Al-foliju na površini. Salveti su po svojoj sastavi slicni toalet papiru i brzo raspadaju, a smatra se, da su zbog upotrebe kontaminirani biološkim odpadom. Žarulje (one stare klasicne) imaju minimalne kolicine stakla, dok je metalni dio dosta tanak i problematican za preradu (tanji komadi metala prilikom pretaljivanja odgore u šljaku - iz komunalnog napraviš industrijski odpad)

U firmi izmedu ostaloga izradujemo i ocjene odpadaka, uglavnom industrijskog, tako da sam jednom nogom i u smetlarskom poslu. Kod nas je na srecu industrijski odpad još najbolje sreden, na komunalnom se stvari isto krecu u pravom smjeru, najveci problem su razni mali biznisi, obrti, trgovine i slicno, kojim se cak i minimalna obrada odpadaka ne isplati i onda bacaju u komunalni odpad sve od reda, ilegalno bacaju ili spaljuju odpad i slicno.

Stara Huta za 36 minuta
Go to Top of Page

dcopic
stripovi.com suradnik



Croatia
6221 Posts

Member since 20/01/2005

Posted - 15/05/2012 : 13:11:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit dcopic's Homepage  Send dcopic a Private Message
Hvala za info! Stvarno nisam znao princip obrade tetrapaka, jednom sam se upitao kako odvajaju papir od folije, ali mi ništa nije palo na pamet.

Ma i ja mislim da je to odvajanje korisno, jer kao što si rekao dode u deponij 10T smeca i ko ce to razdvajati, trebalo bi valjda zaposliti stotine ljudi. Najjednostavnije je da to svatko obavi kod kuce.

I slažem se da su problem razne firme i biznisi, kao npr ugostiteljstvo gdje ja radim. Mi odvajamo plastiku, staklo i biološki otpad koliko se stigne. Ako je gužva i nema se vremena miješa se sve zajedno. Kad tad ce se i to morati regulirati.
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2533 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 15/05/2012 : 14:13:52  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message
Najgori su razni gradevinari, obrtnici i slicni "majstori", koji u najboljem slucaju bacaju sve u isti kontejner a u najgorem voze sve u šumu. Ali bar ti ljudi bi morali znati šta je cigla, šta je papir, a šta plastika...

Stara Huta za 36 minuta
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 15/05/2012 : 14:34:55  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by lwood



cekaj ,znaci kad plivan triba bi izac van iz mora da se popišan?



pa zar ti je to cudno?



da,nikad cua da to neko radi.znaci ti bi usrid jadrana ceka da dodeš do luke?



pa dobro naveo si ekstremni primjer, ali recimo možeš ici na wc prije nego ideš u more da se kupaš a ne da umjesto na wc ideš u more pa tamo onda pišaš...mislim glupo mi je da uopšte moram to objašnjavat, mislio sam da je to logicno samo po sebi...

Ako možemo pišati u more, onda ne vidim problem da recimo sa sobom ponesem bananu i bacim koru u more, ili bacim žvakacu gumu, pljuvam, što se ne bi usrao onda, popijem pice i onda bacim staklenu flašu u more,...gdje ima neke granice?



po tvom izlaganju neko bi moga zakljucit da sereš staklene boce







kakve veze imaju staklene boce sa srackom??

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 15/05/2012 : 14:36:29  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by GGG

Do tog zakona je došlo zbog zahtjeva EU - kod nas bi morali imati te stvari vec davno sredene ali smo prilicno u zaostatku, zato su zadnjih par godina ministri okoliša redovno dobivali opomene. Vjerojatno je to najbolje urediti zakonom, jer samo na interes i dobru volju ljudi ne možeš racunati. A zakon bez sankcija nažalost nije zakon.
Što se tice izjava u smislu, da radiš posao smetlara, to su gluposti. Bilo kakvo odvajanje najlakše je tamo gdje odpadak nastaje - uporedite npr. vrijeme i napor, da jedan papiric baciš u smece ili, da nakon 3 dana taj papiric u smecu pronadeš. E sad to prenesi to na destine tona dnevno - kad se sve skup izmješa, prakticki se ne isplati odvajati.
Najveci problem kod komunalnih odpadaka je biološki odpad koji zbog razpada uzrokuje deponijama dosta problema (gas, smrad, nestabilnost terena) tako da bi možda bilo najbolje, da se najprije obavezno odvaja biološki odpad, a ostali idu najprije na dobrovoljnoj osnovi, a kasnije obavezno.

@1euro & dcopic - tetrapak, salvete, žarulje..
Kod nas ide tetrapak u kategoriju "embalaža" zajedno sa limenkama i plastikom - do prije pet,šest godina skupljala se samo plastika i to sa ogranicenjima (PE i PP da, PET i PVC ne) tako, da su i sami komunalci sve po redu bacali u mješani odpad. Onda su se izgleda uspjeli dogovoriti sa koncesionarima, koji preuzimaju odvojeni odpad i proširili kategoriju na svu embalažu. Inace je tetrapak dosta lak odpadak za odvajanje i kasniju preradu - kuhanjem u posebnoj otopini dobiješ papirnu kašu i Al-foliju na površini. Salveti su po svojoj sastavi slicni toalet papiru i brzo raspadaju, a smatra se, da su zbog upotrebe kontaminirani biološkim odpadom. Žarulje (one stare klasicne) imaju minimalne kolicine stakla, dok je metalni dio dosta tanak i problematican za preradu (tanji komadi metala prilikom pretaljivanja odgore u šljaku - iz komunalnog napraviš industrijski odpad)

U firmi izmedu ostaloga izradujemo i ocjene odpadaka, uglavnom industrijskog, tako da sam jednom nogom i u smetlarskom poslu. Kod nas je na srecu industrijski odpad još najbolje sreden, na komunalnom se stvari isto krecu u pravom smjeru, najveci problem su razni mali biznisi, obrti, trgovine i slicno, kojim se cak i minimalna obrada odpadaka ne isplati i onda bacaju u komunalni odpad sve od reda, ilegalno bacaju ili spaljuju odpad i slicno.



i šta ti vidiš u tom zakonu o odvajanju otpada? poboljšanje? cega?

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37791 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 15/05/2012 : 14:52:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message

Zanimljivo je i to, da tek kod sortiranja otpada vidis koliko je zapravo ovog "mjesanog" koji ne ide u reciklazu - najmanje od svega!

Najvise je plastike/embalaze, bio otpada i papira.





Lwoode, ne vidim sta ti nije jasno?

Nije to neka visoka matematika sta se sortira, a ako te brine da bi na kraju na otpadu netko mogao sve to baciti zajedno... pa onda nikada nista ne bi napravili kad bi tako razmisljali. Ja vjerujem da ipak to funkcionira, evo i GGG objasnio. Valjda reciklaza ima smisla, slazes li se?
A svatko treba od sebe poceti, ne tek tada kada budu to radili i svi komsije. Be the change you want to see.


(kod nas vec neko vrijeme ne dobijas na blagajni onih malih PVC vrecica, ili imas svoju vrecu sa sobom ili platis za onu vecu PVC, ove iz pamuka ili slicne njima su odlicne, ne zauzimaju mjesta... jer ove male PeVeCejke su stvarno odvratan krs cjelog svijeta, imaju i dokumentarci na tu temu, a oni koji su vidjeli Indiju znaju kako odvratno to moze izgledati, da i ne pricamo o zivotinjama koje umiru zbog njih) )


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 15/05/2012 : 15:12:06  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by Poli


Zanimljivo je i to, da tek kod sortiranja otpada vidis koliko je zapravo ovog "mjesanog" koji ne ide u reciklazu - najmanje od svega!

Najvise je plastike/embalaze, bio otpada i papira.





Lwoode, ne vidim sta ti nije jasno?


Nije to neka visoka matematika sta se sortira, a ako te brine da bi na kraju na otpadu netko mogao sve to baciti zajedno... pa onda nikada nista ne bi napravili kad bi tako razmisljali. Ja vjerujem da ipak to funkcionira, evo i GGG objasnio. Valjda reciklaza ima smisla, slazes li se?
A svatko treba od sebe poceti, ne tek tada kada budu to radili i svi komsije. Be the change you want to see.


(kod nas vec neko vrijeme ne dobijas na blagajni onih malih PVC vrecica, ili imas svoju vrecu sa sobom ili platis za onu vecu PVC, ove iz pamuka ili slicne njima su odlicne, ne zauzimaju mjesta... jer ove male PeVeCejke su stvarno odvratan krs cjelog svijeta, imaju i dokumentarci na tu temu, a oni koji su vidjeli Indiju znaju kako odvratno to moze izgledati, da i ne pricamo o zivotinjama koje umiru zbog njih) )





baš obrnuto,vama nije jasno. meni je itekako jasno da se radi o obicnim gluparijama.
uvale glupoj masi neku nebitnu pizdariju u stilu nek se dica zabavljaju sa smecem,da ne razmišljaju o necem drugom
i bia san u Lj prije pola godine ,vidia san uživo kucno sortiranje
i koja je to prodaja debilizma.
a to šta neki ovde imaju mesijanski sindrom nije moj problem.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12449 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 15/05/2012 : 15:37:05  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by lwood



cekaj ,znaci kad plivan triba bi izac van iz mora da se popišan?



pa zar ti je to cudno?



da,nikad cua da to neko radi.znaci ti bi usrid jadrana ceka da dodeš do luke?



pa dobro naveo si ekstremni primjer, ali recimo možeš ici na wc prije nego ideš u more da se kupaš a ne da umjesto na wc ideš u more pa tamo onda pišaš...mislim glupo mi je da uopšte moram to objašnjavat, mislio sam da je to logicno samo po sebi...

Ako možemo pišati u more, onda ne vidim problem da recimo sa sobom ponesem bananu i bacim koru u more, ili bacim žvakacu gumu, pljuvam, što se ne bi usrao onda, popijem pice i onda bacim staklenu flašu u more,...gdje ima neke granice?



po tvom izlaganju neko bi moga zakljucit da sereš staklene boce







kakve veze imaju staklene boce sa srackom??



pa nikakve...ja sam samo nabrojavao šta sve se ne smije raditi (pa je ispalo ko da sam sve stavio u isti kontekst), ipak hrvatski nije moj jezik.
znaci, nabrojio sam npr da ako ideš pišati u more, zašto stati "samo" na tome. Zašto ne bi onda bacao staklo, srao, pljuvao, bacao kore od banane, embalažu suncane krijeme,....zašto bi "se oznojio i išao na obalu" kada možeš sve to u more haha.
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 15/05/2012 : 15:43:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message
quote:
Originally posted by lwood


baš obrnuto,vama nije jasno. meni je itekako jasno da se radi o obicnim gluparijama.
uvale glupoj masi neku nebitnu pizdariju u stilu nek se dica zabavljaju sa smecem,da ne razmišljaju o necem drugom
i bia san u Lj prije pola godine ,vidia san uživo kucno sortiranje
i koja je to prodaja debilizma.
a to šta neki ovde imaju mesijanski sindrom nije moj problem.



je, i ja bi da uvedu zakon kojim se legalizira strijeljanje korumpiranih funkcionera, da ubrzaju sudstvo, da reorganiziraju javnu upravu itd.

al to ne znaci da su ovakve male prakse poput ovog zakona nebitne i nepotrebne

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 16/05/2012 : 12:20:23  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by lwood



cekaj ,znaci kad plivan triba bi izac van iz mora da se popišan?



pa zar ti je to cudno?



da,nikad cua da to neko radi.znaci ti bi usrid jadrana ceka da dodeš do luke?



pa dobro naveo si ekstremni primjer, ali recimo možeš ici na wc prije nego ideš u more da se kupaš a ne da umjesto na wc ideš u more pa tamo onda pišaš...mislim glupo mi je da uopšte moram to objašnjavat, mislio sam da je to logicno samo po sebi...

Ako možemo pišati u more, onda ne vidim problem da recimo sa sobom ponesem bananu i bacim koru u more, ili bacim žvakacu gumu, pljuvam, što se ne bi usrao onda, popijem pice i onda bacim staklenu flašu u more,...gdje ima neke granice?



po tvom izlaganju neko bi moga zakljucit da sereš staklene boce







kakve veze imaju staklene boce sa srackom??



pa nikakve...ja sam samo nabrojavao šta sve se ne smije raditi (pa je ispalo ko da sam sve stavio u isti kontekst), ipak hrvatski nije moj jezik.
znaci, nabrojio sam npr da ako ideš pišati u more, zašto stati "samo" na tome. Zašto ne bi onda bacao staklo, srao, pljuvao, bacao kore od banane, embalažu suncane krijeme,....zašto bi "se oznojio i išao na obalu" kada možeš sve to u more haha.




depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 16/05/2012 : 12:20:51  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by Mali_Mate

quote:
Originally posted by lwood


baš obrnuto,vama nije jasno. meni je itekako jasno da se radi o obicnim gluparijama.
uvale glupoj masi neku nebitnu pizdariju u stilu nek se dica zabavljaju sa smecem,da ne razmišljaju o necem drugom
i bia san u Lj prije pola godine ,vidia san uživo kucno sortiranje
i koja je to prodaja debilizma.
a to šta neki ovde imaju mesijanski sindrom nije moj problem.



je, i ja bi da uvedu zakon kojim se legalizira strijeljanje korumpiranih funkcionera, da ubrzaju sudstvo, da reorganiziraju javnu upravu itd.

al to ne znaci da su ovakve male prakse poput ovog zakona nebitne i nepotrebne




depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

bvagner3
Senior Member



Croatia
2313 Posts

Member since 13/01/2009

Posted - 16/05/2012 : 22:38:25  Show Profile Show Extended Profile  Send bvagner3 a Private Message
Moj pas sere u vocnjaku,i kopa rupe,ja dodem natrpam govna u te rupe,i pokrijem zemljom,i uskoro dobijem krasan urod iz tog vocnjaka,bez kemije i umjetnog gnojiva.Pravi primjer ekološke osvještenosti,i reciklaže,kako se eto,maksimalno može iskoristiti pseca hrana,kada se pretvori u psece govno....

#!??
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2533 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 17/05/2012 : 14:56:38  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message
quote:
Originally posted by lwood



i šta ti vidiš u tom zakonu o odvajanju otpada? poboljšanje? cega?



Sigurno ima važnijih problema od odvajanja odpada, ali to ne znaci, da ne treba i "manje važne" stvari regulirati zakonom.
Sad, tu su dvije stvari koje je potrebno razcistiti -
1. Da li je potrebno odpadke odvajati ili ne? U razvijenim zemljama oko toga nema pitanja. Kao prvo tu je stvar prostora, kod nas u Sloveniji je to uvjek vruca tema i novu deponiju je jako teško napraviti, ako uspiješ komunalni odpad smanjiti na 50%, to je velika stvar. Osim toga dobivaš još sekundarne sirovine (važni su zapravo samo papir i karton)
2. Da li je potrebno zato imati zakon i sankcije? Definitivno da, i još sa zakonom i kaznama dugo ce trajati, da dode do nekog efekta.

Poboljšanje - to je više subjektivna kategorija, koja zavisi od necijeg odnosa prema svjetu. Poboljšanja ima koliko hoceš: pornografija prije ponoci, dozvoljenih 200 na avtoputu, jeftinije pivo ili HC albumi...sad, koja su ta poboljšanja koja su za nekog važna i koja su izvodljiva je drugo pitanje. Za vecinu ljudi kod nas sigurno nije poboljšanje to, što moraju nešto dodatno napraviti i nedajbože dodatno razmišljati, a još najmanje tamo neka ekologija. Istina, nije odvajanje odpada neko strašno riješenje ni u ekologiji, ima puno gorih problema (poljiprivreda, promet i PM10, procišcavanje voda) ali je dosta jednostavno, ne košta ništa, i možda se nešto i promjeni - ljudi si guzicu zbog toga još nece pocet brisati, ali ce možda jednom tjedno na to pomisliti

Stara Huta za 36 minuta
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12449 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 17/05/2012 : 16:18:06  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
quote:
Originally posted by GGG

quote:
Originally posted by lwood



i šta ti vidiš u tom zakonu o odvajanju otpada? poboljšanje? cega?



Sigurno ima važnijih problema od odvajanja odpada, ali to ne znaci, da ne treba i "manje važne" stvari regulirati zakonom.
Sad, tu su dvije stvari koje je potrebno razcistiti -
1. Da li je potrebno odpadke odvajati ili ne? U razvijenim zemljama oko toga nema pitanja. Kao prvo tu je stvar prostora, kod nas u Sloveniji je to uvjek vruca tema i novu deponiju je jako teško napraviti, ako uspiješ komunalni odpad smanjiti na 50%, to je velika stvar. Osim toga dobivaš još sekundarne sirovine (važni su zapravo samo papir i karton)
2. Da li je potrebno zato imati zakon i sankcije? Definitivno da, i još sa zakonom i kaznama dugo ce trajati, da dode do nekog efekta.

Poboljšanje - to je više subjektivna kategorija, koja zavisi od necijeg odnosa prema svjetu. Poboljšanja ima koliko hoceš: pornografija prije ponoci, dozvoljenih 200 na avtoputu, jeftinije pivo ili HC albumi...sad, koja su ta poboljšanja koja su za nekog važna i koja su izvodljiva je drugo pitanje. Za vecinu ljudi kod nas sigurno nije poboljšanje to, što moraju nešto dodatno napraviti i nedajbože dodatno razmišljati, a još najmanje tamo neka ekologija. Istina, nije odvajanje odpada neko strašno riješenje ni u ekologiji, ima puno gorih problema (poljiprivreda, promet i PM10, procišcavanje voda) ali je dosta jednostavno, ne košta ništa, i možda se nešto i promjeni - ljudi si guzicu zbog toga još nece pocet brisati, ali ce možda jednom tjedno na to pomisliti



slažem se sa svim osim ono pod tackom 2 da trebamo sankcije.....jer mislim da (bar kod nas u Sloveniji) država uopšte ne zna doci do novca drukcije nego da ljudima oduzima novac. Mislim da ionako najviše placamo za neke prometne prekršaje (ili smo u samom vrhu) na svijetu, pa onda ne smiješ ovo, ne smiješ ono i ODMAH KAZNA,....pa treb aljude preuzgojiti, dati im vremena, objasniti im i slicno, a ne ODMAH kazne i to novcane i to PRE-velike,...ipak do jucer se je moglo bacati smece svugdje a sada preko noci više ne,...ajmo polako....bezbolno,....možda neke manje kazne za pocetak ili šta ja znam da trebaš odraditi neke "društvene satove za dobrobit covecanstva" recimo da ako te uhvate dva-tri puta kako bacaš smece ili da ne sortiraš, da trebaš odratiti toliko i toliko sati društveno koristnog rada to jest da ideš raditi kao smetlar za jedan dan npr ili da ideš tamo u sortirnicu pa sortiraš na onoj traki itd,...a ne odmah 300+ eura itd,...
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 17/05/2012 : 20:37:15  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
ko što rekoh.-mesijanski sindrom.
šta mislite da ce pomoc planeti šta ce kucanstva odvajat otpad??
ma ne budite smiješni.
da to svi i rade smanjili bi zagadenje za možda 0,1 %.
znaci u startu besmisleno

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 17/05/2012 : 21:46:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message
Odvajanje otpada u svrhu ocuvanja nam majcice Zemlje je hvale vrijedna inicijativa. Pa su ekolozi u pravu.

No, kod nas je to obicno sranje smišljeno za dodatno potcinjavanje masa i odvracanje pažnje od pravih problema. Pa je Lwood u pravu.

Prava ekološka svijest se javlja kod sretnog i dobro placenog covjeka koji svojom voljom želi svoju državu napraviti boljim mjestom za život.
A ne kod nesretnika kao što smo mi, kojima još samo kazna za pogrešno odlaganje smeca fali da prelije cašu frustracija...
Konkretno: dok radim kod gramzivog privatnika i svaki novi dan mi može donijeti otkaz, teško mi se skoncentrirati gdje trebam ubaciti cašu od jogurta, a gdje ogrizak jabuke.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

jang
Advanced Member

Slovenia
10970 Posts

Member since 01/11/2002

Posted - 18/05/2012 : 08:25:29  Show Profile Show Extended Profile  Send jang a Private Message
jebi ga, ne razumijem tog Lwooda.... pa nece nikome pasti kruna z glave ako sortira smece.
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2533 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 18/05/2012 : 10:21:09  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message
@1Euro
Kod nas u Mariboru išli su na pozitivan pristup - svako je dobio kantu za biološki odpad (odvoz se ne placa), svakih 10 metara su kante za papir, staklo i embalažu, jednom godišnje možeš si naruciti odvoz veceg odpada... i vecini ljudi se gladko jebe i nastavljaju po starom. S druge strane su na Ptuju na brzinu uveli odvajanje sa opcinskom uredbom i kaznama. Ljudi su se bunili tjedan, dva ,ali jih je vecina pocela odvajati odpad, to je sad prešlo u rutinu i niko više ne prica o tome.
Što se tice kazni, tu se slažem s tobom, da bi bio bolji društveno koristni rad nego financijske kazne.

@lwood - vjerojatno si mislio mesijanski kompleks. Ne znam kako je to bilo predstavljeno kod vas, ali kod nas se to nije prodavalo kao neko super rješenje, vec kao nužno zlo ili nešto što je pravilno, bez nekih mudrovanja o zagadenju ili procentima. Istina, mješani komunalni nije neki zagadivac (osim praha i smrada za one koji žive uz deponiju) ali to je zato, jer vecina opterecenja okoline ostaje u industriji. Znaci za svaku kilu papira koja trune na deponiji treba dobiti novu, to znaci sjeca drva, tvornica celuloze...Izracunaj si sam - razvijeni svijet ima, ajde 500 milijuna, pa ako svaki odvoji 10 kg papira na godinu je to 5 milijuna tona - svjetska produkcija papira je 400 milijuna tona - znaci malo više od 0,1%. Još ako dodaš nas pola milijarde drugoligaša i koju kilu više...

@obi
Uz sve marketinške trikove, entertainment takav i onakav, dnevnu politiku,komercialne oblike duhovnosti i poplavu bezvrijednih informacija kojima smo izloženi cijeli dan, onda nema neke štete ako se masa dodatno potcinjava i odvraca joj se pažnja još i odvajanjem odpada.
Što se tice ekološke svjesti, ta se, kao ni sve druge, ne javlja sama od sebe, nego je treba ljude odgojiti, a to bez kazni ne ide. I koliko imam ja iskustva, dobro placeni ljudi imaju još najmanje ekološke svijesti.

Stara Huta za 36 minuta
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 18/05/2012 : 11:38:54  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
@ GGG - ovde ,mislin konkretno na ST vec desetak godina imaš odma na ulazu u zgrade kutije za papir. tako da je kolicina papira koja dode do deponije prakticki neznatna.
razvojem tehnologija troši se znatno manje papira nego prije,manje ljudi cita novine i slicno.
veci problem za šume su krcenje za poljoprivredu i slicne potrebe u zemljama 3.svita.

šta se tice plasticnih i staklenih boca teško ceš to vidit po HR negdi na ulici.
otkad su uveli naknadu bogme se rijetko vida koja.

tako da neko eu sf odvajanje kucnog otpada ostaje cisto politicka odluka koja baš ništa nece postic osin podjebavanja rulje

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8102 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 18/05/2012 : 11:57:03  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message
veliko poboljšanje kod nas bi bilo kada bi barem svi imali odvoz otpada
vjerovali ili ne, po selima u okolici zagreba, imate ljude koji ne žele imati odvoz otpada, iako postoji odvoz, ali oni uspješnop izbjegavaju da im koncesionar 'uvali' kantu - oni bio otpad bacaju u kompost, a ostalo u šumu, ili zorom kad je odvoz ubacuju smece u susjedovu kantu
evropa samo ceka da udemo

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000