forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Bolonjski sustav studiranja
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 10

Felagund
Average Member



Croatia
868 Posts

Member since 01/10/2010

Posted - 25/05/2012 : 18:01:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Felagund a Private Message
quote:
Originally posted by regar


Ipak, treba imati na umu da ovde problem nije samo visoko obrazovanje. Iz srednjih i osnovnih skola, makar u Srbiji, dolaze katastrofalne generacije. Ako neko misli da je haos na univerzitetima, da vidite tek stanje u osnovnim i srednjim skolama. To makar vidim iz prve ruke.

U skolama se ne zna sta je gore, nastavnicki kadar ili bahate generacij klinaca koji sve odgovore imaju na netu. GLedao sam jednog rodjaka kako prepricanu verziju lektire skida sa neta i to potura kao domaci. Nezainteresovani nastavnici mehanicki rade posao, jebe se njima da ih nesto zaista nauce (da ne generalizujem ali vecinom je tako). Onda tu imate roditelje koji misle da njihovo dete nikad nije krivo.

Znam devojku koja radi u jednoj ekonomskoj skoli, kada mi je pricala kakva je situacija najezio sam se. Rekla je da je jednom kada je htela da zakljuci jedinicu morala da objasnjava velikom broju ljudi koji ju je pritiskao. Na kraju se predala, dala dvojku i od tada nema ambicija da se zeza sa decurlijom. Ona ispredaje sta ima, ko je shvatio shvatio je, ko nije, dvojka.

Kada takvi klinci dodju na faks, sta ocekujete da ce biti. Neko je ovde rekao da smo se po obrazovanju u neko ranije vreme isticali, sada smo na zacelju.

Dakle ovde nije samo pitanje Bolonje, ovde je ceo obrazovni sistem u totalnom haosu.



Ovaj tu dio je poprilicno tocan i kod nas. Moja generacija na faksu je slovila kao ona "glupa generacija drzavne mature", jer je moja generacija imala rekordno nisku prolaznost iz odredenih predmeta. Ova generacija poslje moje se pokazala jos gorom, sa jos nizom prolaznoscu, a vec sad vidim da ce ova generacija sadasnjih maturanata biti najgora. Dovoljno mi je samo upaliti tv i poslusat na dnevniku sve ono kukanje i zaljenje i jadanje na test iz hrvatskog. Onda ovi pametni iz tv kuce na cijem je programu dnevnik nadu nekog tipa kojeg intervjuiraju i on kaze kako je 2 tjedna sjedio doma i ucio za maturu i sad je razocana jer nije siguran hoce li moci upisati faks. Daj molim te, ak je test bio tezak tebi, ocito je bio tezak i drugima, a to ne znaci da neces upisat faks, jer se rade rang liste, a ne da moras nekakve pragove skupit. Uz to mos si mislit kak je on doma sjedio 2 tjedna sad dok je trajalo maturantsko ludilo, tj. dok se markiralo sa satova, pilo oko skola, dok je trajala norijada. I onda za primjer nemoguceg pitanja na svakom koraku cujem da se spominje pitanje: "Koje je boje bio prsten na Juditinoj ruci?" i to pitanje sad ovako izvadeno van bilo kakvog konteksta zvuci uzasno tesko i bespotrebno, no kad se malo bolje informira, sazna se da je uz pitanja o Juditi bio prilozen isjecak teksta u kojem je ljepo pisalo da je Judita imala na ruci prsten od rubina. Trebam li ista vise reci. Ako jedan maturant nije do sad naucio citanje sa razumijevanjem koje se radi u nizim razredima osnovne skole, ni ne treba ici na fakultet.

Definitivno je svaka generacija sve gora i gora, a klinci su od sve manjih nogu bahatiji i bezobrazniji i sa sve manje postovanja prema starijima.

Sve je relativno (E = mc^2)
Go to Top of Page
Page: of 10 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000