forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Sport
 Kosarkaske price
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 12/09/2012 : 03:58:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message
Potaknut divnim esejima nesvrstanog i kena2 od pre neku noc, poceo sam, u dahu, da pisem o nekim svojim kosarkaskim uspomenama iz 90tih. U pola teksta sam resio da ponudim napisano starom uredniku sa B92, onda sam negde posle odustao od ponude jer je tekst ipak previse lican, a ne volim da vezujem svoje ime uz ovakve stvari u javnosti. Stoga, premijera ove epopeje ide ovde na forum, i nadam se da ce ohrabriti druge - grobare, splicane, cibose, tornado, zmajceke - da pisu o svojim avanturama koje su doziveli dok su pratili najtrofejniji balkanski sport.

UPOZORENJE : u picku materinu dug tekst pred vama. Faktografske greske moguce, cak izvesne. Pisano bez googlea, wikija, cega vec. Old school.

***


Ukoliko bi neko danas, 2012, usetao u Beograd i izrazio zelju da gleda kosarku, doticna bi mu bila uslisena odlaskom na bilo koji mec - Partizana. Danas, juce, pre nedelju dana, pre godinu, dve, pet, u sustini, kosarka je danas u Beogradu (a, budimo realni, i u Srbiji) sinoniman termin sa Partizanom. Ostatak lige, bilo domace, bilo jadranske, je ili na aparatima ili na baterijama, koje uglavnom iscure posle godinu-dve. Samo je Partizan, kombinacijom uspesnog planiranja, i jos uspesnijeg prodavanja, uspeo da se odrzi u sedlu divljeg pastuva po imenu "tranzicija", koji je prethodno sa penom u zubima ritajuci se zbacio sve ostale wannabe zvezde kosarkaskog rodea. Uspeh u domacoj ligi, kakvoj takvoj, kao i u njenoj blizoj sestri jadranskoj, polako je prenosen i na Evropu, i Partizan je tako posle inicijalnih trzavica (ko se jos seca Prokoma kako gazduje u Pioniru ?) sagradio reputaciju onog tima kojeg niko ne zeli u grupi, i zaradio vecitu titulu potencijalnog iznenadjenja Evrolige.

Kosarkaski Beograd, ipak, nije uvek bio ovako crno-beo. Stara poskocica uglavnom nalaze da je Zvezda u fudbalu ono sto je Partizan u kosarci (sto je danas doduse prilicno upitno), ali, desavalo se katkad i da Zvezda iznenadi i napravi neki vredan rezultat pod obrucima. Ovaj pionir kosarke u Beogradu i osvajac prvih deset drzavnih titula se devedesetih, po raspadu stare zemlje, nasao u poziciji koja je svojstvena samo njima. Reputacija koja je stecena sa dve titule novopecene SRJ, obe posle finalnih pobeda nad Partizanom (druga ostaje zabelezena kao jedini pokusaj da se domace finale igra u best of 7 formatu), je vrlo brzo isparila, a tim se srozao do te mere da se u sezoni 96/97 borio za opstanak - koji je izborio u Pioniru pobedom nad Vojvodinom. U isto vreme, Partizan je zabelezio prvi uspesni posleratni boravak u Euroligi : u Pioniru su redom padali Efes, Kinder i drugi, a u cetvrtfinalu ih je posle majstorice u Beogradu zaustavio buduci prvak Olympiacos. Po obicaju, situacija je izgledala mrko.



A onda se desilo mini-cudo. Nekome je na Malom Kalemegdanu puk'o film, i u roku od tri nedelje Zvezda je sastavila pravi mali dream team. Iz raspalog BFC-a dovedeni su Topic, Topalovic i Kuzmanovic, bekovske pozicije ojacali su iskusni Vojkan Bencic i izvrsni strelac Bozidar Vukazic (koji je pred pocetak sezone ipak prosledjen, cini mi se, OKK Beogradu kao visak), a meni najbitnije pojacanje bio je krilni igrac Oliver Popovic. Popovic, koji je dosao iz Beobanke, je bivsi Partizanov igrac - u glavi mi je jos sveze secanje iz neke '88 kada nas je u derbiju totalno spalio trojkama u cetvrtoj cetvrtini. Ronio sam suze te veceri, mozda i prvi put zbog kosarke, i proklinjao plavokosog mladica koji uopste nije imao obzira prema uplakanom detetu koje ga, posle svakog suta, umoljava da promasi. Zajedno sa preostalim domacim snagama - perspektivni Jovo Stanojevic, tada vec predugo perspektivni Igor Rakocevic, idol publike Zlatko Bolic - ovaj tim se pod vodjstvom Laleta Lucica (nota bene : treci trener te sezone, jer, to je Zvezda) uigrao u totalnu masinu, koja je nosena odjednom stvorenom pozitivnom energijom funkcionisala sve zesce i zesce. Finale sezone pretio je da ispadne opasan antiklimaks - vec gotovo dobijeno finale kupa Koraca izgubljeno je posle raspada u Pioniru, a kada je FMP pobedio u nekom od prva dva meca finalne serije, da li prvom ili drugom, uprava se zahvalila Laletu Lucicu (ponavljam : to je Zvezda) i odnekud izbunarila Mikija Pavicevica, koji je najuren negde na samom pocetku te sezone. Momentum je ipak bio prejak - FMP nije mogao da parira jakoj Zvezdi, i jos jacem medijskom pritisku koji se intenzivirao zahvaljujuci aferi Bulatovic, i titula je otisla na Mali Kalemegdan. Po, ispostavice se, poslednji put do danas.

Mladjim citaocima je predjasnji pasus verovatno prilicno bizaran, jer danas je nezamislivo da Partizan ne osvoji titulu, kamoli ne igra finale - ali i to je umelo da se desi. Partizan je posle promenljive evroligaske kampanje smenio trenera Mutu Nikolica, na njegovo mesto je dosao Kime Bogojevic i povampirio crno-bele, koji su uspeli da potisnu lose vibracije od duplog poraza protiv Cibone, dodaju gas u finalu grupne faze (velika pobeda nad Teamsystemom koji je te godine imao poker asova Wilkins-Myers-Rivers-Fucka), osvete se Olympiakosu u 1/8 finala i preko CSKA stignu na Final Four u Barcelonu. Tamo su lagano polozili oruzje pred prvo Kinderom, pa Benettonom, sto se nije smatralo nekim drasticnim neuspehom (za Kinder su igrali Danilovic i Savic, a Benetton je trenirao Zeljko Obradovic), i svi su ocekivali da domaci plej-of bude laka setnja za crno-bele. Ispostavilo se da je laka setnja u stvari bila hod po trnju - Partizan je, posle krajnje bizarne majstorice sa FMP-om, koju su obelezili jedan nestanak struje, jedan spontani strajk igraca zeleznickog kluba, i gomila nepotrebnih licnih gresaka Dejana Tomasevica, ispao iz plej-ofa i tako uskratio ljubitelje kosarke za lud finalni okrsaj sa Zvezdom. Ipak, da ne gresimo dusu, FMP je tih godina bio dostojan rival. U poslednjoj sezoni u kojoj je FMP bio pravi kosarkaski klub - znaci, klub, sa profi igracima, ne obdaniste sa gomilom dece kojoj visi cena oko vrata - njihove boje branili su, izmedju ostalih, najbolji mladi igrac lige Veselin Petrovic, reprezentativac Nikola Bulatovic, talentovani Nikola Jestratijevic, crnogorski revolverasi Goran Boskovic i Dejan Radonjic, a treba dodati da je ovaj tim minule godine u finalu kupa SRJ porazio favorizovani Partizan. Svakako ekipa za respekt.



Vratimo se Zvezdi. Vremena za slavlje nije bilo, jer predstojao je veliki izazov - Euroliga. Komsije iz Humske su u minule dve godine vratili Beograd na evropsku mapu klupske kosarke, i trebalo je odrzati tu reputaciju. Klub su napustili Topalovic i Bencic, centarsku liniju pojacao je Jestratijevic, a spoljne pozicije psihopata Stevan Pekovic, uglavnom poznat po cinjenici da je retko kada gadjao trojke sa mesta gde je to predvidjeno, i iskusni Luka Pavicevic i Ljuba Vidacic. Iz omladinskog kadra u prvi tim premesten je mladi Vladimir Radmanovic, jedino je trener, ponovo, ostao sporan - otprilike niko ziv u kosmosu nije verovao u sposobnosti Mikija Pavicevica, i celo leto su kolale price o njegovoj potencijalnoj zameni. Ipak, dobro raspolozenje se tokom leta osecalo u vazduhu, a ceo dozivljaj upotpunila je nacionalna selekcija sa cetvrtom (prvom od raspada) zlatnom medaljom sa svetskih prvenstava - cinjenica da je, posle jako dugo, jedan Zvezdin igrac igrao bitnu ulogu u reprezentaciji (Topic, naravno) nije prosla neopazeno, i potpisnik ovih redova se moze zakleti da se bas njegovo ime najglasnije pevalo na beogradskoj proslavi pred skupstinom. Topic je svoj status kultnog heroja samo upotpunio cinjenicom da su ga azurni spazili kako pri dodeli medalja nije pevao himnu - u ono vreme, kada je "hej sloveni" bila persona non grata na bilo kojoj manifestaciji kojoj su prisustvovali navijaci Crvene Zvezde, ovaj verovatno nenamerni "gest" lansirao je cutljivog Pancevca u legitimnu ikonu Delija, koji su mu naredne sezone iz meca u mec skandirali "TO-PIC-HIM-NU NIJE PEVAO, NIJE PEVAO, NIJE PEVAO!".

I onda, kako to uglavnom biva sa KK Crvena Zvezda, sve je pocelo da odlazi u vrazju mater. Prvo je zreb namestio grupu smrti u Evroligi - Cibona, Efes, Makabi, TDK Manresa i Panathinaikos, a onda je stigao aber da ce se evroligaska premijera u Beogradu igrati bez publike. I to, pogadjate, protiv Cibone. Taj mec je naravno izgubiljen, trojkom Chuckya Atkinsa u poslednjem napadu, a onda je usledio opsti kolaps - porazi su se redjali kao na traci (uz dve promene trenera, jer, ponavljam : to je Zvezda), malo zbog cinjenice da se ceo prvi deo Eurolige igrao u gostima zbog tadasnje pretnje bombardovanjem, a malo i zbog cinjenice sto tim prosto nije bio dorastao evropskim alama. Prilicno neocekivana pobeda nad Cibonom u Zagrebu unela je novu nadu medju ljubitelje crveno-belih, no sve sto se desilo do kraja prve faze bili su tesni porazi protiv PAOa i Efesa u Pioniru, kao i rutinska pobeda nad TDK Manresom. Zvezda je prvi krug eurolige zavrsila zakucana na dno tabele, sto je imalo odredjene reperkusije - finalni plasman na dnu tabele znacio bi da bi se Srbija oprostila od drugog garantovanog mesta u Euroligi, koje je pretilo da se desi od iduce godine. Zreb nam je u ukrstanju grupa podario Zalgiris, proslogodisnjeg osvajaca kupa Saporte (koje se odigralo u Beogradu, protiv Stefanela), uvek neugodni Pau-Orthez i Fenerbahce, za koji su te godine igrali Zan Tabak, Igor Kalamiza, Conrad McRae i zvezda u usponu Ibrahim Kutluay. Kovceg je vec bio spreman, i svi su se nadali samo da ce sahrana biti sto dostojanstvenija, ako i nista drugo.



U NBA ligi je tada na snazi bio lockout, koji je vec prilicno uzeo maha, i mnogi evropski klubovi pojacavali su se NBA igracima. Vinnie Del Negro je kratki period boravio u Teamsystemu, prvi pik na draftu Michael Olowokandi oprobao se u dresu Kindera, Ruben Patterson zaigrao je za grcki AEK (i tokom takmicenja u kupu Saporte protiv Partizana ucinio nemoguce, preskocio Zorana Stevanovica za atraktivno zakucavanje). Teska situacija za Zvezdu dodatno se otezala kada se vest da ce se Zalgiris pojacati Sabonisom probila u domace medije - ko je do tog momenta bio ikakav optimista, izgubio je poslednji tracak nade. A onda...

Bio je neki decembar i kraj polugodista, kad sam se peske vracao kuci kroz Masarikovu. Usput, naletim na prijatelja iz osnovne skole, koji je isao u kontra smeru, i zastanem da kratko procaskamo o aktuelnim zbivanjima, tj. kosarci. U ono vreme, prosto je bilo nezamislivo NE razgovarati o kosarci svaki dan, barem u mom krugu drustva...pozalim se ja tako njemu (on nije bio navijac, vise neutralni ljubitelj sporta) o tome kako ce nas tek sada peglati u EL, a on se nasmeje i kaze : nece, dolazi Divac.

Divac ?

Brzo sam se pozdravio sa prijateljem i pohitao kuci, gde sam kao manijak saltao sve moguce TV kanale (svih 10tak tj.) u potrazi za nekom vescu koja ce potvrditi ovu senzaciju. Dok sam listao kanale, setio sam se da sam spazio Divca u lozi u Pioniru na mecu protiv Efesa, ali mi je to tad delovalo kao neobavezna poseta. Ispostavilo se da je Vlade izrazio zelju da igra za Zvezdu, u svom klasicnom folksy fazonu - "zelim da pomognem srpskoj kosarci". Naravno, posle se ispostavilo da su njegovi motivi, kao i uvek, bili materijalne prirode, ali nema veze, u toj blazenoj eri Divac je bio univerzalni nacionalni heroj i gotovo da nije bilo navijaca crveno-belih koji ga ne bi docekao sirom otvorenih ruku. Sam Divac je te zime bio u nekom ugovornom impasseu - njegov ugovor sa Hornetsima je istekao, i on se rvao da se vrati u Californiu. Lakersi ga nisu hteli, pa je zavrsio u Sacramentu, ali to je neka druga prica.



Cudo se, nedugo zatim, i materijalizovalo. Divac je stigao u Beograd i ozvanicio saradnju sa Zvezdom. Zbog kojekakvih kerefeki kojih sad ne mogu da se setim imao je pravo nastupa samo za evroligaske meceve, i to dok traje lockout, a prvi na listi bio je Zalgiris - 7. januara, 1999. Zvezda je sa Divcem odigrala i pokoju pripremnu, a pamtim novinski izvestaj sa prijateljske sa Beopetrolom. Rutinski trijumf crveno-belih nije bio toliko bitan, koliko zapazanje da se "Divac dobro uklopio medju svoje nove saigrace, a posebno raduje saradnja sa Igorom Rakocevicem". Rakocevic je, u to vreme, bio nepresusni izvor frustracije i veselja - ja sam ga, iz miloste, zvao "kosarkaski Perica Ognjenovic". Svi su znali da on ume i moze, ali je precesto bio fokusiran na nekakve gluposti, pa mu je koncept timske kosarke cesto ostajao na klupi za rezerve. Je li dolazak Divca bio taj odlucujuci faktor koji ce pogurati "belog Jordana" (haaa haaa haaa...) ?

Dosao je, konacno, i taj dan. Beogradske ulice bile su zaledjene, i svaki vid setnje po istima predstavljao je hazardnu aktivnost. Ja sam se oporavljao od istezanja ligamenata, povrede koju sam zaradio na skolskom basketu - nosio sam gips na desnoj nozi ceo decembar, propustio pobedu nad TDK (baksuz bio i ostao, jedina pobeda u Pioniru i ja je propustim), i malo je reci da mi je hod bio sepav. Bilo kako bilo, sansa da propustim za mene mec decenije bila je izrazena u negativnim procentima - ja sam prosto morao da budem tamo, pa makar i umirao. Dogegao sam se do ulice Admirala Geprata, gde sam sreo sa Vojom, prijateljem iz razreda koji je kao i ja imao sezonsku kartu, pa smo se lakim hodom uputili prema Pioniru. Da napomenem da je mec, cini mi se, pocinjao u 20:30, a mi smo krenuli iz Gepratove negde oko 17h.



I kad smo stigli, mozda 45 min kasnije, znaci, tri sata pred pocetak, zatekli smo red od 50 ljudi. Jasno je - nismo bili jedini manijaci kojima je ovaj dogadjaj bio od zivotnog znacaja. Stali smo u red, po enormnoj zimi, i krenuli da cekamo odgovorne drugove organe da otkljucaju ulaz hale i puste nas na tribinu. Dok smo cekali, red je postajao sve veci, a glavna tema diskusije bila je Divac vs. Sabonis - kako, sta, kude, gde. Ni najoptimisticniji medju nama nisu mogli da veruju da bi Divac mogao da parira tada stvarno velikom Sabonisu, a bilo je i onih koji su sumnjali da ce Divac uopste i zaigrati. Jer : to je Zvezda. Sve je bilo moguce. Redom je posle pola sata pocela da kruzi prica da Sabonis nece igrati, jer mu je Portland zapretio nekim penalima ako bude igrao u Evropi tokom lock-outa. Negde oko dva sata pred pocetak meca kapije su se otvorile, i svi smo nagrnuli unutra, vec posteno promrzli, ali jos postenije izmoreni silnim mozganjem na temu Divac vs Sabonis i sta jos sve ne. Sve ce postati izvesnije vrlo brzo, al' ko jos moze to da saceka ?

Voja i ja smo zauzeli tada nase tradicionalno mesto, prvi red iznad loze na kontra-tribini (tj. kontra od navijacke). "Sever" je, inace, taj dan slavio desetogodisnjicu osnivanja Delija, i najavljene su bile nekakve koreografije. Nikad nisam bio previse marljiv "navijac", ja sam jedan od onih sto je gledao u teren a ne u tribine, pa sam tako i retko bio po kopovima, bilo fudbalskim bilo kosarkaskim. Pogotovo taj dan nisam bio raspolozen da masem balonima i trakama - sav moj fokus bio je usmeren na parket i dramu koja ce se tamo odigrati. Elem, posle nekog vremena, na teren su usli prvi kosarkasi Zalgirisa na zagrevanje - pamtim da su u toj grupi bili Anthony Bowie i Tyus "Beep Beep" Edney. Ovo je u to vreme bila standardna taktika - uvek bi na teren prvo izasla "pretodnica", koja bi amortizovala "prvi udar" navijackog huka, pa tek onda svi ostali. Posto su su se "zeleni" internacionalci raspucali, napustili su teren, i usledila je jos jedna kraca pauza.



A onda je na teren izasao ceo tim Zalgirisa...i Sabonis...U CIVILNOJ ODECI ! I SEO NA KLUPU ! SABONIS NE IGRA ! JEEEE ! Tada vec puna hala gotovo je dobila krila. Sve je bilo spremno, sad se islo na pobedu, osecali smo se kao prvaci evrope. Kakav koji qrac Zalgiris, ima da ih izedemo ! Samo da izadju nasi...koji su konacno izasli, mozda 10-15 minuta posle zalgirisa, i na celu je bio - Divac !

Gromoglasan aplauz se prolomio Pionirom. Sada je atmosfera bila na ivici kolektivnog delirijuma. Dok su se Zvezdini kosarkasi lagano razgibavali, "Sever" je zapevao "Oj grobari, jel' vam zao, i Divac vam, qrac dao". Spazio sam u tom momentu Divca koji samo klima glavom u neverici dok trci, dok se Bolic, koji je trcao pored njega, samo smeskao. Treba sad i spomenuti da su Grobari povodom ovog transfera izdali i neko saopstenje u kojem se odricu svega vezanog za V.D. iz Prijepolja, a u gradu je tih dana osvanuo i jedan grafit koji je glasio : "Dok Partizan bitke bije, Vlade igra za Delije". Te sezone, inace, Partizan je bio dosta slab u domacoj ligi - Zvezda ga je tukla dva puta, jednom ubedljivo sa nekih 20 razlike, a jednom trojkom Olivera Popovica u poslednjoj sekundi, i cak ni uspesna kampanja u kupu Saporte (stigli do 1/2 finala) nije mogla da izbrise cinjenicu da je te godine Partizan bio "onaj drugi" beogradski klub. Te godine, i nikad vise dosad.



Utakmica je konacno mogla i da pocne.Na teren su, ako se dobro secam, kao prva petorka izasli Pavicevic, Rakocevic, Popovic, Topic i Divac, i ova petorka se prvo poluvreme (tada nije bilo cetvrtina) dosta dobro drzala sa Litvancima. Za Zalgiris su, inace, pored spomenutih Amerikanaca igrali i odlicni Saulius Stombergas, ogromni centar Aurelius Zukauskas, ceski internacionalac i bivsi NBA igrac George Zidek, i jos mnogi.

Prvih dvadeset minuta igre okoncani su trojkom Luke Pavicevica iz coska, i na odmor se otislo sa nekakvom prednoscu. Glavni utisak je bila izuzetna angazovanost zvezdinih igraca. Milenko Topic je uvek izgledao pomalo blentavo sa svojim pogledom u daljinu, ali sada je taj pogled imao neku drugu dimenziju - i on, i Nikola Jestratijevic, izgledali su kao T-1000 iz Terminatora 2. Tribinom je vec poceo da kruzi vic da je Divac doneo neke droge iz Amerike. Sam Divac, inace, je igrao kako i uvek igra - tih godina, njegove fizikalije su vec pocele da se trose, ali je Vlade na terenu uvek bio golemo prisustvo. Sam pogled na Divca ulivao je snagu svim prisutnima, od igraca do navijaca, a on se oduzivao lucidnim pasevima i ponekim planskim sutem iz daljine. Nije to vise bio onaj centar koji je zatvarao reket - Divac je sada bio mentor, trener na terenu, a ostali su se hranili njegovom harizmom.



Drugo poluvreme pocelo je problematicno. Zvezdina prednost se brzo istopila, i pocela je rezultatska klackalica, a sa njom i nervoza na tribinama. Ipak, ponovo smo dosli do opipljivije prednosti, a onda je krenula serija Litvanaca, i stigli su na -4. Ono sto se tada desilo, pamticu za vijek vijekova sto bi rekli.

Zvezda je organizovala napad, Topic je istrcao iza bloka i primio jedan pas, cini mi se od te veceri odlicnog Popovica, ali je to traljavo ucinio i izgubio loptu. Zalgiris je brzo povezao redove, organizovao kontru, lopta je brzo kruzila, a Topic je dok se sve to zbivalo stajao na mestu gde je izgubio loptu i nemo gledao u svoje ruke, prosto ne verujuci sta se desilo. U medjuvremenu (sve ovo se desava u jedva 10 sekundi), Zalgiris je otvorio poziciju za jednog svog levorukog beka, koji je vec pogodio nekoliko trojki na tom mecu, on se namestio, zategao tetivu i...

...odnekud, ja ne znam otkud, ali odnekud, stvorio se Topic, koji je warp 10 brzinom stigao na drugi kraj terena i izblokirao litvancev sut. Divac se bacio na odbijenu loptu u pokusaju da je ostavi u terenu i poljubio reklame, ali je sudija ipak svirao aut za Zalgiris. Nije bilo veze. Pionir se pretvorio u apsolutni vulkan, grmelo je na sve strane, svi su imali TAJ pogled u ocima. Voja i ja smo se pogledali i bez reci samo klimnuli glavom - Zvezda veceras ne gubi. Tako je i bilo. Topiceva blokada ispostavila se kao kljucni potez na mecu, i aktuelni sampion SRJ rutinski je priveo posao kraju. Usledilo je opste veselje medju svim prisutnima, koje se kasnije prenelo na beogradske ulice. Dok sam izlazio iz Pionira, spazio sam u rulji Konju, danas koliko cujem uspesnog menadzera VIPa, druga iz osnovne i fanaticnog Grobara, kako urla Vlade Divac! u totalnoj euforiji. Spazio je i on mene, pa smo se izgrlili, i na putu do kuce natenane prepricavali svaki minut meca. Tih dana, mi cigani smo isli na grobarske utakmice i obratno - uvek je bio dzentlmenski dogovor da se ne sedi medju navijacima ako si u mesovitoj ekipi, i uvek se civilizovano komentarisalo o zbivanjima na mecu. I to nije bilo samo medju nama "pucanima" - dan pred mec, jedan od najvecih Grobara u domacoj javnosti, pokojni Milovan Ilic Minimaks, najavio je u svojoj "minimaksoviziji" kako sutra ide u Pionir da "gleda domaci film "vlade divac"". Minimaks je ispostovao obecanje - licno sam ga video u lozi ispred mene. Ali eto, kao sto se procitali, nekad je i bilo da je Zvezda bila faktor u kosarci, uopste, cudno neko vreme.



Ta trijumfalna noc u Beogradu bila je poslednji veliki trenutak KK Crvena Zvezda, uz pocasno spominjanje demoliranja Fenerbahcea sa 30tak razlike u Pioniru kojih par nedelja kasnije. Sve ostale meceve smo izgubili, Divac se pokupio posle poraza u Francuskoj i otisao u USA - godinama kasnije, Divac ce pricati o ovoj epizodi kao "najgorem zivotnom iskustvu" ili tako necime, i tako utemeljiti pravilo da sve svoje wireless mreze stitim univerzalnom lozinkom "divacjepeder". Zvezda je zavrsila regularni deo sezone na deobi prvog mesta sa podgorickom Buducnosti, plej-of se nikad nije odigrao zbog bombadovanja - da jeste, ko zna, mozda bi odbranili titulu. Dogodine smo opet zaigrali Euroligu i to kao domacini u Becu, u prvom mecu smo pobedili PAOK a onda smo se pretvorili u poligon za izivljavanje i kusog i repatog, a ja sam se zamalo pobio sa nekim provincijalcem na fakultetu kad je doticni prorocki rekao da Zvezda vise nikada nece igrati Euroligu, i da uzivamo dok ovo traje. Onda je, u klasicnom Zvezdinom stilu, usledio kompletni bankrot, tuca u Antwerpenu, Zoran Kreckovic, Zika Pauk, Vesic, Zmago, projekat "Evropska Zvezda" koji za sada ima vise nastavaka nego prosecna telenovela, Gurovici, gepekovanja, stoka, trijes' razlike itd.. I poneki kup Srbije, cisto da razbije monotoniju.

Danas je Septembar, 2012. Zvezda je opet bila na ivici egzistencije. I opet, odnekud, stvara se dobar tim. Dovedeni su korektni igraci. Trener je opet anonimus. Uprava je opet sumnjiva. Partizan je opet relativno slab (za njihove standarde). Cak je i Igor Rakocevic ponovo tu, ovaj put 14 godina stariji, i barem duplo pametniji i iskusniji. Sve deluje tako poznato, a opet, uopste nije nemoguce (defetisticki cu reci da je i vrlo verovatno) da na kraju sezone Voja i ja (jos smo u redovnom kontaktu) odigramo nasu verziju scene u kojoj DiCaprio prica sa crnim barmenom u "Blood Diamond", koja se zavrsi rezigniranom konstatacijom : "TIA. This is Africa". Tojest : to je Zvezda.



Sta god bude, nece biti dosadno. Ljuba Tadic je u svom cuvenom monologu o Zvezdi rekao da "nema velike ljubavi bez velike patnje". Ocigledno nije pratio KK Crvena Zvezda, gde je odnos izmedju ljubavi i patnje ravan poredjenju Avale i Mt. Everesta. Ali necu vas slagati – bilo bi mi neizmerno drago da Zvezda, makar i ova zombificirana KKCZBGD Diva Covic, ponovo uzme titulu. Pa da budemo mirni jos 14 godina...

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 12/09/2012 : 10:23:08  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message
Jedan malo doprinos - anekdota koja ukljucuje divnu narav i stvarno drugarski akt dvojice hrvatskih košarkaša koje ja svrstavam skoro u sam vrh top 50 košarkaša ex Yu. Toni Kukoc i Dino Radja. Evo:

1997 ljeti Rogla Slovenija. Na visinske pripreme došli Kukoc i Radja, obadva u to vreme NBA zvezde, jedan u Bullsima drugi u Bostonu. Novinar (prijatelj) dobija informaciju ujutro i odma sa fotografom pici na Roglu. Bez marende ili kafe sa tri cigare u dupe jurnjava do Hotela Planja na Rogli i bomf na jutranji trening pa lepo pitati dal može intervju dvojice zaista "vrucih" košarkaša. Može odmah bez problema i naravno trema i jebena živcanost bez hrane uzrukuje kolaps novinara (izvini prijatelju moj ako ikad citaš ovo) - pad u nesvest ispred gorostasa. I onda budenje: ko u najgroznijem horror muviju - nad njim Radja šamara ozbiljne pljuske onih ogromnih ruku, Kukoc mu drži noge u vis i trese ga ko maseri fudbalerima pre podužetka (prijatelj imao oko 70 kg na 182 cm). Kad vide da još njije došo nekako sebi, Dino i Toni podignu ga i rukama nose na blazine...Kad je stvarno došo sebi oni ga vode u trpezariju, naruce mu najpre supu, posle citav rucak i kafu i oprave divovski intervju sa njim. Intervju tako dobar da dobiva bonus. Nekolko ostalih prisutnih novinara nisu dobili baš neki intervju.

Stvarno za pohvalu da u naj razdoblju medunarodne kariere takvi ljudi zadrže skromnost i tu je njihova velicina.

P.S. Najbolja mi je Tonijeva: "igra san ka miki rapaic"


Edited by - trolodtroje on 12/09/2012 10:24:36
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 12/09/2012 : 10:35:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message
Moguce da si malo omasio godinu, ni Kukoc ni Radja nisu igrali EP '97. Verovatno je ovo bilo pred OI u Atlanti '96 :) Ali vredna prica, hvala sto si postovao !

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22420 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 12/09/2012 : 10:42:14  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message
Odlican tekst Mairosu, svaka cast, citao sam sa uživanjem!

Iz Vršca stiže glas, u vinu leži spas, ko vino ne pije, taj nek se ubije!!!
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 12/09/2012 : 10:48:21  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message
Samo nastavite sa ovakvim tekstovima, odlicna stvar za sve nas koji nismo bas najbolje "potkovani" kada je u pitanju kosarka.
Go to Top of Page

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13358 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 12/09/2012 : 10:55:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message
sjajan tekst, procitao sa uživanjem
Go to Top of Page

ponki
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3072 Posts

Member since 20/09/2008

Posted - 12/09/2012 : 11:07:47  Show Profile Show Extended Profile  Send ponki a Private Message
Stvarno odlican tekst
sa uzivanjem sam ga procitao i sjetio se i sam tih nekih trenutaka kad sam i sam mislio da od Zvezde u kosarci moze biti nesto
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 12/09/2012 : 11:16:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message
quote:
Originally posted by ponki

sa uzivanjem sam ga procitao i sjetio se i sam tih nekih trenutaka kad sam i sam mislio da od Zvezde u kosarci moze biti nesto


Ma to nikad nije moglo da bude nista. Kako doslo, tako otislo. Cim su uzeli titulu napravili su gomilu sranja, prvo su pustili Topalovica koji je bio jako jako bitan igrac u Zvezdi, pravi sto bi rekli kolege sa ESPNa "glue guy", defanzivac i skupljac otpadaka. Topic ih je molio da ostane ali su oni bili u fazonu "ma koji ce nam qrac, evo dovodimo Jestru". Topalovic je narednih godina bio kljucni igrac Buducnosti, koja je totalno dominirala dok se Partizan nije oporavio. Sportski direktor Buducnosti koji je parafirao Topalovica, inace ? Izvesni D. Vujosevic.

Dalje, omladinski pogon se nije mogao postaviti na noge, Tica ostade dozivotni talenat, Radman se afirmisao ali je i tada imao slaninu u glavi, bekovi, pa, bio je jedan decko Cvetic, fin i cestit mladic, koji je isao sa mnom u gimnaziju i gubio od mojih ekipa na skolskom basketu, jebo zvezdinu perspektivu koju ja mogu da dobijem. Rakocevic je preko tate imao jaku struju u klubu, pa je poceo previse da se bahati, a sledece godine kad smo za divno cudo doveli Lukovskog iz Partizana sve je na cis to puklo, Rakocevic je bojkotovao Lukovskog celu sezonu (nisu pricali), cigani su ga psovali sa tribina, a decko bio u zivotnoj formi - zivotnoj, totalno se unormalio, nije silovao, razigravao...tu smo pukli polufinale 3-2 od prilicnog suntavog Partizana kome su glavne zvezde bili Canak, Djokic i Markovic, i zdravo djaci.

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

wele
Advanced Member



Montenegro
3727 Posts

Member since 21/12/2009

Posted - 12/09/2012 : 11:17:18  Show Profile Show Extended Profile  Send wele a Private Message
Svaka cast Mairosu,uzivao sam u citanju
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 12/09/2012 : 11:38:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message
Da podsetim da je Zvezda u gotovo rekordnom roku raspickala jako kvalitetan tim koji je osvojio titulu 93/94 - Sasa Obradovic je otpremljen u Albu, i to verovatno nije moglo da se spreci. Ali je sigurno moglo da se spreci da Ljuba Vidacic i Dejan Tomasevic odu u Partizan, ovaj drugi je pogotovo boleo jer je narednih x godina bio najjaci igrac domace lige. Otisli su jos i fantasticni Mileta Lisica, kapiten Trifunovic...ostade onaj kljakavi Karadzic jebo ga on, joj kakav izgovor od kosarkasa...

Secam se kako su Tomasevica zajebavali u reprezentaciji '95 u Grckoj, Tomasevic daje intervju za SOS i nesto prica, a iza njega se Divac dere "IZDAO SI ZVEZDU PICKO!" i ceo bus pocne da skandira "ZVEZDA!ZVEZDA!" :D :D :D :D

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 12/09/2012 : 12:36:21  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message
quote:
Originally posted by Mairosu

Moguce da si malo omasio godinu, ni Kukoc ni Radja nisu igrali EP '97. Verovatno je ovo bilo pred OI u Atlanti '96 :) Ali vredna prica, hvala sto si postovao !


Prema rjecima prijatelja danas ujutro kad sam proverivao citavu štoriju, on dopušta mogucnost, da je bilo 98-e. Kaže da su obojica došli sami sa kondicijskim trenerom ljeti na Roglu na kondicijske pripreme u vreme kad je bio "post" u Americi. Nemaju te pripreme veze sa EP 97 ili pripremama sa ostalim košarkašima.
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 12/09/2012 : 14:43:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message
quote:
Originally posted by trolodtroje

quote:
Originally posted by Mairosu

Moguce da si malo omasio godinu, ni Kukoc ni Radja nisu igrali EP '97. Verovatno je ovo bilo pred OI u Atlanti '96 :) Ali vredna prica, hvala sto si postovao !


Prema rjecima prijatelja danas ujutro kad sam proverivao citavu štoriju, on dopušta mogucnost, da je bilo 98-e. Kaže da su obojica došli sami sa kondicijskim trenerom ljeti na Roglu na kondicijske pripreme u vreme kad je bio "post" u Americi. Nemaju te pripreme veze sa EP 97 ili pripremama sa ostalim košarkašima.


U tom se slucaju onda sigurno radilo o '98, jer se '98 na jesen NBA nije igrala zbog lockouta. Dino je doduse minulu sezonu gurao u Evropi :)

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39125 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 12/09/2012 : 15:36:02  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message
Treba da uzmem godisnji ovo da procitam.. Kad se vidimo, prepricaces.. :-)
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 12/09/2012 : 15:36:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message
quote:
Originally posted by sawitch

Treba da uzmem godisnji ovo da procitam.. Kad se vidimo, prepricaces.. :-)


Nema tu ionako nista za tebe :D

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

globinjo
Moderator



Croatia
33492 Posts

Member since 12/09/2002

Posted - 12/09/2012 : 15:48:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit globinjo's Homepage  Send globinjo a Private Message
quote:
Originally posted by Mairosu

quote:
Originally posted by sawitch

Treba da uzmem godisnji ovo da procitam.. Kad se vidimo, prepricaces.. :-)


Nema tu ionako nista za tebe :D



https://www.facebook.com/Comicator/
https://www.instagram.com/comicator_stripfestival/
Go to Top of Page

elfak nish
Advanced Member



Serbia
5702 Posts

Member since 23/02/2009

Posted - 12/09/2012 : 16:07:48  Show Profile Show Extended Profile  Send elfak nish a Private Message
quote:
Originally posted by Mairosu

quote:
Originally posted by sawitch

Treba da uzmem godisnji ovo da procitam.. Kad se vidimo, prepricaces.. :-)


Nema tu ionako nista za tebe :D


Svaka cast za pisanije,volim te sportsko -klinacke price i uzivao sam,ali moram primetiti kako je dobar deo texta o jalovoj pobedi nad Zalgisisom , koja nista nije donela sem zadovoljstva same pobede.

I kapa dole za Rakocevica ,uvek sam smatrao da nije timski igrac i da ga nikad ne bih zeleo u timu. Cak se i zezamo kako je najvece pojacanje Partizana to sto se Rakocevic vratio.


Soundgarden - Halfway There
http://www.youtube.com/watch?v=LW4Zsd1mhPI
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 12/09/2012 : 16:09:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message
Nije ni 4-0 protiv Kaiserslauterna na Marakani znacilo nista u nekoj perspektivi, pa mi to zdravim razumom neces dokazati. "To ne bira pamet, nego srce" :D

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 12/09/2012 : 18:47:05  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message
i tako utemeljiti pravilo da sve svoje wireless mreze stitim univerzalnom lozinkom "divacjepeder"



od ovog proljetele su mi macke iz nosa...
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 12/09/2012 : 19:55:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message
quote:
Originally posted by elfak nish

I kapa dole za Rakocevica ,uvek sam smatrao da nije timski igrac i da ga nikad ne bih zeleo u timu. Cak se i zezamo kako je najvece pojacanje Partizana to sto se Rakocevic vratio.


Inace ovo...evo jos jedne anekdote.

U sezoni posle ove goreopisane, igrali smo mec protiv cini mi se Borca iz Cacka. Za Borac tada igra Branko Milisavljevic, siluje boga ne moli, puca trojke kako predje pola otprilike, ali sto je najgore ubada. A zvezda muku muci, muci, ceo mec nesto gubi gubi, pa se vrati, i tako u krug. Negde na pocetku meca, Rakocevic po dobrom obicaju isiluje nesto, i ja spontano krenem da pevam "NOSI LOPTU KUCI IGORE...", misleci da ce mi se prikljuci bar jos neko. Kurac, ne prikljuci mi se niko, i ja budem "that guy" iz prvih redova sto se dere nesto solisticki, i sto je najbolje spazi me Rakocevic i baci mi onaj "sta se deres, misu jedan" pogled. Otpevam ja svoje, mec ide dalje, nekako se dogegamo na 2 razlike pred kraj, nasa lopta, uradi se akcija, Igor sam u cosku bap trojka, pobeda, ura, ludilo, odlaze igraci sa terena, a Igor hoda i gleda u mene i daje mi onaj "sta je sad, a a a a ????" pogled o majko, reko...

Salu na stranu, Igor je bio teror u mladjim danima, ali otkako je otisao u Minnesotu i debelo zagrizao borovinu 'ladnu, te shvatio da on nije beli Jordan za kojeg se tripovao, postao je mozda i najbolji nas bek suter od Danilovica naovamo. Odigrao je posle toga fantasticnu sezonu u Zvezdi (kad smo tukli Maccabi u Tel Avivu), a onda krenuo u jako uspesnu spansku odiseju, i stvarno sada se radi o coveku koji je ipak malo sazreo, i kao igrac i kao covek.

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

Ajkula
Senior Member



Serbia
1210 Posts

Member since 09/03/2012

Posted - 12/09/2012 : 20:58:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Ajkula a Private Message
quote:
Originally posted by Mairosu


Mladjim citaocima je predjasnji pasus verovatno prilicno bizaran, jer danas je nezamislivo da Partizan ne osvoji titulu, kamoli ne igra finale


Živa istina.
A za celu pricu samo , uživao sam.

Fudbal i semenke
Go to Top of Page

Caleb
Advanced Member



Greece
16193 Posts

Member since 01/07/2008

Posted - 13/09/2012 : 01:27:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit Caleb's Homepage  Send Caleb a Private Message
????? ????, ????. ????'? ???.

Preveo: Goran Krickovic, Tekst interpretirali: Ljubiša Bacic, Nada Blam, Miroslav Bijelic, Vlastimir Ðuza Stoiljkovic i Nikola Simic, Magnetoskop: Miroslav Nikolov, Ton majstor: Rihard Merc, Realizacija: Slavko Tatic
https://www.youtube.com/watch?v=TkE5VYffiR0
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39125 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 13/09/2012 : 12:59:08  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message
quote:
Originally posted by Mairosu

quote:
Originally posted by sawitch

Treba da uzmem godisnji ovo da procitam.. Kad se vidimo, prepricaces.. :-)


Nema tu ionako nista za tebe :D



Grobaru u tranziciji, procitao sam tvoj post i sazalio se.. Vodim te na utakmicu kad dodjes!

Moja prica o kosarkaskom rivalstvu:

- Ja se ne secam kada Partizan nije bio osvajac! To je sve o tome! A o Partizanovim uspesima, radostima itd. o tome mogu 8 dana da pisem!
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 13/09/2012 : 13:26:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message
quote:
Originally posted by sawitch

Moja prica o kosarkaskom rivalstvu:

- Ja se ne secam kada Partizan nije bio osvajac!

Znaci, od 2002 ti radi memorija aktivno :D

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39125 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 13/09/2012 : 14:04:32  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message
Imama ja doooobru memoriju.. :-) Da si kojim slucajem Grobar, prica bi bila u 12 tomova.. Gledam da prelazis kod nas! :-)
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 13/09/2012 : 14:05:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message
Ako se ne secas kada Partizan nije bio osvajac, a rodjen si kad si rodjen, sa pamcenjem ti nesto fali :P

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 13/09/2012 : 14:06:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message
quote:
Originally posted by sawitch

Gledam da prelazis kod nas! :-)

Da zadjem u poetiku kao i vas trener..."Turci braco, u kam udarilo!" :D

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.31 seconds. Snitz Forums 2000