forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Maslinarstvo
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Gand
Advanced Member



Croatia
3026 Posts

Member since 20/03/2002

Posted - 21/11/2012 : 09:56:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit Gand's Homepage  Send Gand a Private Message
quote:
Originally posted by Tutta

quote:
Originally posted by ken2

nekad davno sam i ja cistio i brao masline, cak sam i sadio mladice
nema tu nekog velikog posla, tako da mi nisu jasne ove žalopojke
a posebno je povoljno što se skoro svi potrebni radovi ne podudaraju s turistickom sezonom - za razliku od vinogradarstva

a cijena od 80 kn za litru domaceg ulja je cisti bezobrazluk, pogotovo što to sve ide bez ikakvih racuna i poreza
linicu, fiskalne kase uvedi i lwoodu i splitu85

majstore,ne znam jel to ozbiljno mislis. 80 kn za litru dobra maslinova ulja,sta je to? kutija cigara,slobodna i mala tura pica u kaficu. svaki dan!





Malsinovo ulje je jedino ulje koje koristim, do prosle godine sam ga placao bez da bih pitao cijenu. Onda je na nekoj lokalnoj splitskoj TV (TV Marjan mozda?) bila reportaza o maslinarima koja mi je otvorila oci. Covjek s Hvara, visestruko nagradjivan na mnogim inozemnim natjecanjima u kvaliteti, svoje ulje prodaje za 80 kn. Dakle ako on svoje vrhunsko ulje moze pordavati za 80, i uz placeni porez drzavi biti zadovoljan s tom cijenom, nema mrtvog boga da cu ikad vise ulje od privatnika s ceste platiti vise. Inace podupirem male proizovdjace, radije kupujem kod njih nego u trgovackim lancima, sir dobavljam od jednog pastira iznad Knina, ulje od poznanika iz Sibenika, malisne i med isto, voce iz doline Neretve, ali sve ima svoje granice. Zadnji put da sam uopce stao i pitao za cijenu bilo je kod Vrsara gdje je lik na nekom improviziranom eko standu prodavao 7 dcl ulja za 120 kn.

Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11444 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 21/11/2012 : 10:00:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message
Pa šta? I misliš da mu ide loše s tih 120 kn? Proda on sasvim pristojnu kolicinu sigurno.
Mi doma prodajemo za 70 kn po litru i svake godine sve prodamo (osim onoga dijela šta ostavimo sebi za upotrebu, jel).

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Gand
Advanced Member



Croatia
3026 Posts

Member since 20/03/2002

Posted - 21/11/2012 : 10:41:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit Gand's Homepage  Send Gand a Private Message
quote:
Originally posted by Paka01

Pa šta? I misliš da mu ide loše s tih 120 kn?



Ne znam kako mu ide, nisam o tome govorio.
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8100 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 21/11/2012 : 10:48:06  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message
naravno da smo mi svi navikli kupovat domace proizvode: jaja, sir, pršut, vino, rakije, kobasice, maslinovo ulje...
i nemam ništa protiv toga
ali treba biti pošten i reci da svi ti proizvodi imaju istu ili neznatno manju cijenu, a nerijetko su i skuplji od proizvoda koji su optereceni pdv-om i svom silom ostalih poreza i doprinosa
trošak nekog obiteljskog maslinika, s godišnje 300 litara ulja je vrlo mali, ni posla nema puno, sve skupa 15-ak dana godišnje, tako da proda li se 200 litara ulja na crno, to uopce nije zanemariva lova, a troškovi su svi u naturi - eventualnu dodatnu radnu snagu se plati s dvije litre, uljara svoj trošak isto naplati u ulju...

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

split85
Advanced Member



Croatia
8233 Posts

Member since 25/01/2010

Posted - 21/11/2012 : 11:15:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit split85's Homepage  Send split85 a Private Message
Na Šolti je jedno vrime jedan slovenac kupova ulje bez problema za 70-80kn.
Kasnije je to ulje prodava u Sloveniji za skoro 200kn.

Sorare pozivnica: https://sorare.com/r/sreja1985
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12449 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 21/11/2012 : 11:22:28  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
quote:
Originally posted by lwood

Ima li još ko da se bavi ovim?
Zadnjih 20 dana san u berbi pa ne visin nešto ovde,a palo mi je napamet da smo jednom pricali o uzgoju ali se ne sican kako se topic zva.
nije zgoreg da se otvori topic iskljucivo za ovo gedajuci na povijesnu ulogu maslina kao jedne od glavnih biljki u Dalmaciji i Istri i opcenito Mediteranu.




možda ovaj:

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=41776&whichpage=1

Go to Top of Page

split85
Advanced Member



Croatia
8233 Posts

Member since 25/01/2010

Posted - 21/11/2012 : 11:22:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit split85's Homepage  Send split85 a Private Message
Komicno mi je kad vidim koliko se plaketa podili za "djevicansko ulje".
Moš mislit, žuto je ko pišaka.
Pravo maslinovo ulje triba bit zeleno.
Razlika u toj boji je u vecini slucajeva do obrade.
To žuto ulje je dobijeno od maslina koje su se idti dan brale i obradivale.
Dok kod ovoga pravoga ulje treba masline držat u vodi barem 20 dana prije obrade. Jer u tom perijodu maslina sazrije.


Sorare pozivnica: https://sorare.com/r/sreja1985
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8100 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 21/11/2012 : 11:33:52  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message
ah, držanje u vodi i stari obicaji
prije nekoliko godina su strucnjaci taj obicaj proglasili glupošcu i uništavanjem maslina
danas je to cak i strogo zabranjeno, tako da ne znam u koju uljaru nosiš takve masline
koliko je to ispravno i pametno, ja stvarno ne znam - sjecam se držanja maslina u vodi i ulje je bilo ok, evo živ sam i zdrav...

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

split85
Advanced Member



Croatia
8233 Posts

Member since 25/01/2010

Posted - 21/11/2012 : 11:41:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit split85's Homepage  Send split85 a Private Message
quote:
Originally posted by ken2

naravno da smo mi svi navikli kupovat domace proizvode: jaja, sir, pršut, vino, rakije, kobasice, maslinovo ulje...
i nemam ništa protiv toga
ali treba biti pošten i reci da svi ti proizvodi imaju istu ili neznatno manju cijenu, a nerijetko su i skuplji od proizvoda koji su optereceni pdv-om i svom silom ostalih poreza i doprinosa
trošak nekog obiteljskog maslinika, s godišnje 300 litara ulja je vrlo mali, ni posla nema puno, sve skupa 15-ak dana godišnje, tako da proda li se 200 litara ulja na crno, to uopce nije zanemariva lova, a troškovi su svi u naturi - eventualnu dodatnu radnu snagu se plati s dvije litre, uljara svoj trošak isto naplati u ulju...


Naravno da nije neki veliki trošak ako ti je maslinik pored kuce.
Ali ako moraš putovat iz Splita na otok za branje maslina trošak je veliki.
-Osobni automobil s 4 putnika za Šoltu je 500kn, povratna karta.
-Triba minimalno dva puta godišnje bacat gnjojivo, šta je opet negdi 400kn za manji maslinik cca 60 stabala.
-Dnevnica je 160kn ili dvi litre ulja
-500kn je makinja za obradu, u nju stane oko 330kg maslina
-80-100kn je prijevoz ako misliš da ti uljara s kombijem dode po masline ili bilo tko drugi
- Ispod 50-60kn ne možeš spremit marendu za u masline

I sve je to isplativo kad je rodna godina, a šta kad na 60 stabala skupiš 600kg i kasnije dobiješ 40 litara ko ja prije dvi godine.
Srica je bilo staroga ulja jer se tog novoga onda nisan ni okusija, jer san mora platit ljude koji su i brali.

Država bi trebala onima kojima daje godišnje poticaje po stablu masline nakon berbe oduzet sebi neki postotak, jer onda ti ljudi dobiju novce od države i još prodaju na crno.

A baba prodaje na crno da može preživit i platit trošakod maslina za iducu godinu.

Najbolje nemat ništa , nemaš troška , nemaš zajebancije.


Sorare pozivnica: https://sorare.com/r/sreja1985
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8100 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 21/11/2012 : 11:51:11  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message
quote:
Originally posted by split85

quote:
Originally posted by ken2

naravno da smo mi svi navikli kupovat domace proizvode: jaja, sir, pršut, vino, rakije, kobasice, maslinovo ulje...
i nemam ništa protiv toga
ali treba biti pošten i reci da svi ti proizvodi imaju istu ili neznatno manju cijenu, a nerijetko su i skuplji od proizvoda koji su optereceni pdv-om i svom silom ostalih poreza i doprinosa
trošak nekog obiteljskog maslinika, s godišnje 300 litara ulja je vrlo mali, ni posla nema puno, sve skupa 15-ak dana godišnje, tako da proda li se 200 litara ulja na crno, to uopce nije zanemariva lova, a troškovi su svi u naturi - eventualnu dodatnu radnu snagu se plati s dvije litre, uljara svoj trošak isto naplati u ulju...


Naravno da nije neki veliki trošak ako ti je maslinik pored kuce.
Ali ako moraš putovat iz Splita na otok za branje maslina trošak je veliki.
-Osobni automobil s 4 putnika za Šoltu je 500kn, povratna karta.
-Triba minimalno dva puta godišnje bacat gnjojivo, šta je opet negdi 400kn za manji maslinik cca 60 stabala.
-Dnevnica je 160kn ili dvi litre ulja
-500kn je makinja za obradu, u nju stane oko 330kg maslina
-80-100kn je prijevoz ako misliš da ti uljara s kombijem dode po masline ili bilo tko drugi
- Ispod 50-60kn ne možeš spremit marendu za u masline

I sve je to isplativo kad je rodna godina, a šta kad na 60 stabala skupiš 600kg i kasnije dobiješ 40 litara ko ja prije dvi godine.
Srica je bilo staroga ulja jer se tog novoga onda nisan ni okusija, jer san mora platit ljude koji su i brali.

Država bi trebala onima kojima daje godišnje poticaje po stablu masline nakon berbe oduzet sebi neki postotak, jer onda ti ljudi dobiju novce od države i još prodaju na crno.

A baba prodaje na crno da može preživit i platit trošakod maslina za iducu godinu.

Najbolje nemat ništa , nemaš troška , nemaš zajebancije.





šta trajekt stvarno toliko košta?

i naravno da sam ja mislio na one koji maslinike imaju u svome mjestu

što se tice poticaja, zbilja je kretenski da država daje novce, odnosno da ih uludo baca ljudima koji sve obavljaju na crno
i onda se cudimo da nam je država propala

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4454 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 21/11/2012 : 13:35:45  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message

šta trajekt stvarno toliko košta?

ljeti je još i skuplji. Na otoku je zato sve skuplje nego u Splitu.

Go to Top of Page

Gand
Advanced Member



Croatia
3026 Posts

Member since 20/03/2002

Posted - 21/11/2012 : 15:12:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit Gand's Homepage  Send Gand a Private Message
Go to Top of Page

PAJDO
Senior Member



Croatia
2236 Posts

Member since 10/04/2003

Posted - 21/11/2012 : 15:48:02  Show Profile Show Extended Profile  Send PAJDO a Private Message
quote:
Originally posted by adriano


šta trajekt stvarno toliko košta?

ljeti je još i skuplji. Na otoku je zato sve skuplje nego u Splitu.





Do Hvara i nazad osobnim automobilom 100 laganih eurica + šta samo dva puta dnevno možeš tamo i nazad. Da ne spominjem cijene (u GRADU HVARU)!!!!
Uglavnom, ne kukam ja radi masilnarstva kao poljoprivredne grane vec mi užasno smeta to šta vecina ljudi koji se bave time (a isto je sa groždem) doživljavaju branje maslina kao nešto najbitnije na svijetu. Dok se oni liti brckaju u moru, ispijaju hektolitre bevandi gemišta i slicnih napitaka neko jebeno radi po cili dan (citaj: izmedu 12 i 14 sati) i jednostavno kad dode jesen i zima hocu svoj mir, a ne da me se proziva radi *%::!! masilna!!!!

In spite of my rage I´m still rat in a cage...
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 22/11/2012 : 13:16:27  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
to se kad bi gledali tržišno isplati samo nekome šta ima maslinike isprid kuce.
a šta se tice obrade bolje je šta prije napravit ulje kad se uberu masline

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 22/11/2012 : 13:40:20  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
Na neke otoke ne treba automobilom ici. To je nepotrebni (da ne kažem glupi)trošak. Ja sam ove godine išao vlakom do Splita i trajekt je bio jeftin za prijevoz bez automobila. Prilicno sam dobro prošao što se tice troškova puta u usporedbi kad se ide autom. A i što ce mi auto na Visu? Ionako vozi lokalni bus do Komiže, ako se poželi i tamo svratiti, a i relacija Vis-Komiža je kratka.
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8100 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 22/11/2012 : 14:27:49  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message
dsormaže, ovdje se radi o ljudima koji idu u masline, nose nešto, odvoze, dovoze... možda bi i mogli bez auta, ali samo uz uvjet da uz maslinik imaju i neku kucicu gdje im sve stoji, plus ako na tom otoku ima uljara i ne moraju masline vozit na kopno

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 22/11/2012 : 14:33:01  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
Onda je to druga prica, to je stvarno nezgodno. Ja gledam iz perspektive turista :)
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 22/11/2012 : 14:39:07  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
ma to je zajebano kad moraš na otok ic brat,nije ni cudno da se sve manje ljudi bavi s tin.to ne da nije isplativo nego odeš u minus

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000