forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Habemus Papam
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8556 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 14/03/2013 : 13:28:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

hrvoje23
Senior Member



Croatia
2172 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 14/03/2013 : 13:53:55  Show Profile Show Extended Profile  Send hrvoje23 a Private Message
quote:
Originally posted by mr murdoc

Jorge Mario Bergoglio

Argentinac.., prvi Papa sa nekog drugog kontinenta..



-->da, s drugog kontinenta, ali nakon 1300 godina.

Baš je bilo lijepo gledati jucer. Jedinstven doživljaj!
Iznimno sam zadovoljan i sretan izborom. Pratio sam i citao danima po tiskovinama, ali nidje se nije spominjao niti isticao kao favorit ili moguci izbor.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 14/03/2013 : 14:10:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message
Iz Novog lista:



Obitelj zatecena, ali oduševljena

Jorge Mario Bergoglio: skroman, ucen, duhovan, covjek iz naroda...





Autor: HINA
Objavljeno: 14. ožujka 2013. u 12:56


Svi isticu skromnost pape Franje koji je prvi nakon 265 svojih prethodnika odabrao to ime porucivši da je privržen vrlinama kao što su poniznost i skromnost Franje Asiškog

BUENOS AIRES Skroman, ucen, duhovan, covjek iz naroda, rijeci su kojima clanovi obitelji Bergoglio, koja je u Argentinu stigla iz Italije 1929., oduševljeni, ali zateceni opisuju bratica i ujaka Jorgea Marija Bergoglia, prvog Argentinca i latinoamerikanca izabranog za nasljednika sv. Petra, prenosi u cetvrtak argentinski tisak.

»On je covjek vrlo velike intelektualne i duhovne snage i zacijelo ce ciniti dobro Crkvi jer gdje god bio cinio je dobro«, rekao je novinarima papin bratic Hugo Bergoglio koji živi u gradu Azulu u Argentini, prenosi dnevnik La Nacion.

Buenosaireški nadbiskup postao je papa »cemu nije težio; nikad se sam nije predlagao«, kaže bratic novoga pape uvjeren da ce Franjo biti »vrlo human papa. Ja bih ga opisao kao pastira, covjeka istinskih vrijednosti. Osjecam da ga narod voli«.

Clanovi obitelji prvog pape iz Argentine i prvoga iz Novog svijeta i prvog isusovca izabranog na tu dužnost, dvojili su u njegovu »papabilnost«.

Nismo previše ocekivali zbog njegove poodmakle dobi, priznao je Jorge Mario Bergoglio, imenjak novoga Pape, sin njegove sestricne.

Svi isticu skromnost pape Franje koji je prvi nakon 265 svojih prethodnika odabrao to ime porucivši da je privržen vrlinama kao što su poniznost i skromnost Franje Asiškog.

U posjet je dolazio redovnom autobusnom linijom i »njegovao istinski kult štednje«. »Citav svoj život živio je upravo onako kako je propovijedao«, kaže Hugo Bergoglio.

Juan Fernandez Xifra, sin Franjine sestricne ispricao je za Radio Sudamericana kako je obitelj plakala od srece kada je doznala sretnu vijest.

Nadbiskup Bergoglio koji je Xifru vjencao i krstio njegovu kcer, »covjek je iz naroda, velikog srca, s obje noge na zemlji i vrlo skroman«.

Novi Papa cesto je isticao važnu ulogu svoje bake Rose Bergoglio uz koju je bio jako vezan i koja je moguce utjecala na njegovu svecenicku vokaciju, povjerila je u srijedu Francesca Ambrogetti, jedna od autorica reportaže Jorge Mario Bergoglio »Isusovac«.

»Ona mu je prenijela obicaje iz Pijemonta«, kaže novinarka i napominje kako je »cijela obitelj Bergoglio vrlo katolicka, a Papini su se roditelji i upoznali na jednoj crkvenoj aktivnosti«.

Prvi clanovi obitelji Bergoglio, s bakom Rosom na celu, stigli su u Argentinu 1929. iz Italije. Skrbna Rosa skrila je obiteljski novac u lisicje krzno. Providnost ih je spasila od brodoloma koji je pogodio brod »Principessa Mafalda«. Obitelj je vec imala brodske karte za Principessu, no kako nije uspjela na vrijeme prodati svu imovinu morala ih je promijeniti i konacno je u Buenos Aires stigla brodom »Giulio Cesare«.

U knjizi »Isusovac«, novi se Papa s toplinom sjeca svoje majke Regine Marije Sivori koja je ostala paralizirana nakon rodenja petog djeteta.

»Svi smo znali barem pripremiti tjesteninu a la milanese«, priznao je Franjo i otkrio kako su on i braca slušali majcine naputke dok su ucili kuhati. Takvu je zadacu nastavio raditi i u sjemeništu Colegio Maximo u San Miguelu kada je nedjeljom kuhar imao slobodan dan. Nikad se nije hvalio svojim kulinarskim umijecem, ali uz smiješak i s blagim humorom kaže: »Nisam još nikoga otrovao«.

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

xilrion
Advanced Member



Croatia
3010 Posts

Member since 16/12/2010

Posted - 14/03/2013 : 15:13:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit xilrion's Homepage  Send xilrion a Private Message

https://xilrion.deviantart.com/
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 14/03/2013 : 15:14:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 14/03/2013 : 15:16:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message

IVICA MAŠTRUKO:

'Ni novi papa nece uciniti hrvatske biskupe skromnijima'


Papa Franjo, do jucer kardinal Jose Mario Bergoglio, svojim prvim nastupom je pokazao kako namjerava Crkvu pod svojim vodstvom vratiti na put poniznosti i skromnosti. Suprotno od argentinskog borca protiv siromaštva, Katolicku crkvu u Hrvatskoj se cesto proziva za rasipništvo nespojivo s niskom životnim standardom vecine stanovništva. Nekadašnji veleposlanik u Vatikanu Ivica Maštruko smatra da se to nece promijeniti ni pod ponitfikatom pape Franje jer to nije prošlo za rukom ni karizmaticnom papi Ivanu Pavlu II kojeg je narod u Hrvatskoj obožavao


Autor: Ante Srzic

Datum objave:
14.3.2013 13:46

Zadnja izmjena:
14.3.2013 14:21


'Ni Ivan Pavao II nije uspio utjecati na promjene u Katolickoj crkvi u Hrvatskoj kada je govorio protiv nacionalizma', kaže Maštruko i dodaje da su njegove rijeci izazvale reakcije, ali nisu promijenile ponašanje biskupa i klera. Katolicka crkva u Hrvatskoj je, objašnjava on, više fokusirana na izgradnju Crkve kao institucije nego na poslanje kojim bi se trebala baviti.

Kada se govori o odnosu prema siromaštvu koji ima papa Franjo i kako se u tu politiku skromnosti uklapa Katolicka crkva u Hrvatskoj, teolog Adalbert Rebic kaže da ne treba poopcavati stvari. 'Postoje razlike. Ima biskupa koji žive raskošno, a ima i skromnih biskupa. To ovisi od biskupije do biskupije', kazuje Rebic. Teolog je svjestan da se Crkva u Hrvata našla na udaru javnosti zbog nekih arhitektonskih projekata za koje se smatralo da su primjer neukusne rastrošnosti. Rebic kaže da je gradnja tih zgrada bila potrebna, ali pitanje je razbacuje li se tu. 'Crkva u Hrvata je na razini prosjeka gradana u Hrvatskoj', procijenio je Rebic. Ocito je da je novi papa izabran kako bi ne samo Crkvu u Hrvatskoj ,vec opcenito Katolicku crkvu izveo na novi put.

Rebic napominje da je ideal evandelja siromaštvo u duhu. 'Ne biti gramziv i živjeti raskošno, nego dijeliti s drugim ljudima. To siromaštvo u duhu slijedi novi papa koji kaže: Budimo kao Franjo Asiški', zakljucuje Rebic.

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14713 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 14/03/2013 : 15:17:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message
quote:
Originally posted by lwood




Meni se cini da ce ovaj papa naraviti velike stvari za Crkvu.
Vrlo znacajno je ime koje je odabrao. Francesco prvi - Franjo prvi.
Po sv. Franji Asiskom.
Ovim je najavio da ce vratiti Crkvu na pravi put, put siromastva.
Mislim da mnogim bikupima i svecenicima ovaj papa nikako nece odgovarati, jer bojim se za njih da je njihovo doba raskoša završilo dolaskom Franje prvoga.
Steta samo sto ima 76 godina.
Franjevci su dosli na svoje, nadam se da ce silovito djelovati i na njih da se sjete svoga pravoga poslanja i utemeljitelja sv. Franje.
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14713 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 14/03/2013 : 15:18:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message
quote:
Originally posted by Just_Charlie

Ima li ista vaznije na svijetu trenutno od ovoga sada.
Svijet je dobio novog Papija, bio mu je za to vrijeme izbora dovoljan samo kruh i to malo igara, bili su u transu ko na zescem woodstocku kad se zadimilo iz dimnjaka, izasao covjek u malo drugacijoj obleki neg je usao i to je to.
I dalje ce misliti da mogu krojiti svijet po svoju, petljati po kontracepciji, pravima zena na abortus, u Hrvatskoj biti paralelan zakon ..i nis.
Woodstock je odavna zavrsio, ljudi danas briju na neke druge stvari,
a meni ce sve to i nadalje biti samo dio folklora i tradicije.
A meni ce i nadalje biti svetinja!



Go to Top of Page

xilrion
Advanced Member



Croatia
3010 Posts

Member since 16/12/2010

Posted - 14/03/2013 : 15:19:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit xilrion's Homepage  Send xilrion a Private Message
vratiti crkvu na put siromaštva je jako teško. jedino ako ne razdjele svo bogatstvo i imovinu siromašnima. kao što je Isus ucio.

https://xilrion.deviantart.com/
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14713 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 14/03/2013 : 15:25:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message
quote:
Originally posted by split85

Jutros listan Slobodnu Dalmaciju i citam komentare dalmatinskih biskupa i svi nagalašavaju kako je ponizan i skroman.
Stvarno licemjerno.

Zar ne bi tako trebalo bit u kršanskoj teoriji?
Zar takav ne bi treba bit svaki svecenik?




Koji su to licemjeri, kako ih samo sram nije Jedini koji je bio istinski Biskup u Dalmaciji to je pokojni Ivan Prenda, kojeg su svi svecenici iz Zadra naprosto nepodnosili.
Zbog njegove skromnosti, on kao biskup vozio je neku kantu staru 20 godina, a Zadarski svecenici svi neke bijesne aute... tome se strogo protivio.
Iskreno sumljiva mi je i njegova smrt u Zagrebu, ne bi se cudio kako mu je onaj licemjer i farizej Bozanic smjestio nesto u hranu.
Zasto se skrivaju podaci obdukcije pokojnog Ivana Prende?
Zato sto je Bozanicu smetao i otrovao ga je.
Tog covjeka sto prije treba skinuti s mjesta bilo kakve funkcije u Crkvi.
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10808 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 14/03/2013 : 15:45:18  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message
Samo se prati sta ce reci u nastupima i koju ce sada vjeru uvrijediti...
Mislim nakon Zidova i Muslimana idu na red Zoroasturijanci,Hindusi pa Budisti...
Kao slucajno ce biti iz nekog rukopisa nesto izvuceno iz kontesta, pa ce biti protesta.

Mene zanima zasto pravoslavni poglavari sa manje pompe biraju svoje vjerske namjesnike?
A i u boljem su odnosu sa zemljama koje imaju vecinu muslimanskog stanovnistva.
Pitao sam se zasto nije crnac odabran?
Mozda ako puste bijeli dim da ne bude rasisticki....
Iako bi bilo bolje da je crnac iz Chada nego Argentinac...mozda zbog anglikanaca na Falklandima...


"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14713 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 14/03/2013 : 15:54:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message
Ja bi isto volio da je Ganac. Ali i ovako je ok, bitno da nije kardinal iz Milana.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 14/03/2013 : 16:00:48  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by Tonka24

Ja bi isto volio da je Ganac. Ali i ovako je ok, bitno da nije kardinal iz Milana.





ocekujen da postavi bar 10 novih kardinala u Latinskoj americi i bar 2 nova u Kolumbiji.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47014 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 14/03/2013 : 16:02:25  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by emirem

Samo se prati sta ce reci u nastupima i koju ce sada vjeru uvrijediti...
Mislim nakon Zidova i Muslimana idu na red Zoroasturijanci,Hindusi pa Budisti...
Kao slucajno ce biti iz nekog rukopisa nesto izvuceno iz kontesta, pa ce biti protesta.

Mene zanima zasto pravoslavni poglavari sa manje pompe biraju svoje vjerske namjesnike?
A i u boljem su odnosu sa zemljama koje imaju vecinu muslimanskog stanovnistva.
Pitao sam se zasto nije crnac odabran?
Mozda ako puste bijeli dim da ne bude rasisticki....
Iako bi bilo bolje da je crnac iz Chada nego Argentinac...mozda zbog anglikanaca na Falklandima...





inace je u tim zemljama prava milina bit nemusliman

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

fantom
stripovi.com suradnik

Croatia
1434 Posts

Member since 12/12/2004

Posted - 14/03/2013 : 16:18:19  Show Profile Show Extended Profile  Send fantom a Private Message
Tonka, kakve to gluposti pricaš? Odakle ti to da zadarski svecenici nisu podnosili pokojnog biskupa,odakle ti to da zd svecenici voze bijesna auta?
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8109 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 14/03/2013 : 16:27:34  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message
svi nešto mladi kardinali, ako sami nisu favoriti, uvijek glas daju najstarijima, za koje je pretpostaviti da nece još dugo, pa ce slijedeci izbori za 0-5 godina, pa još jedna šansa za njih...
a o uskladivanju crkve s današnjim vremenima nikad se nije ni razmišljalo
iz svega što sam procitao o novom papi, jedini doprinos bi mogao biti da naredi da se samohrane, razvedene i neudate majke ne maltretiraju oko krštenja ili pricesti djeteta
a i to je puno
o vracanju crkve na put siromaštva, haha, ako bi se i usudio, ne bi dugo

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14713 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 14/03/2013 : 17:40:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message
quote:
Originally posted by fantom

Tonka, kakve to gluposti pricaš? Odakle ti to da zadarski svecenici nisu podnosili pokojnog biskupa,odakle ti to da zd svecenici voze bijesna auta?


Odakle?
Mozda zato sto sam u to vrijeme bio u sjemenistu, mozda zato sto sam u to vrijeme bio u samostanu, mozda zato sto sam u to vrijeme prisustovao pokojem sastanku svecenika, a mozda zato sto sam podsjetio sve zupe i samostane u Zadarskoj zupaniji.
Mozda zato sto sam jako puno razgovarao s Bolobanicem ( tadasnji vikar nadbiskupije ), Duvnjakom ( voditeljem sjemenista ), Katusom ( svecenikom zaduzenim za rastave brakova )... a mozda zato sam razgovarao i sa samim Prendom.
Ne znam ti mi kazi.
Hoces me ti prosvjetliti, reci nauciti?
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 14/03/2013 : 18:13:54  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message
Zanimljiv clanak ..

quote:
INTERVJU cija je tema bila novi papa Franjo, Indexu je dao prof. dr.sc. Ivan Markešic, sociolog religije i leksikograf.

Profesore Markešicu, kako komentirate izbor argentinskog kardinala Jorge Maria Bergoglia za novoga papu? Cime se, po Vama, rukovodilo Vijece kardinala birajuci upravo njega?

Teško je, gotovo nemoguce tocno reci cime su se uistinu vodili kardinali kod izbora novoga pape. Katolicki vjernici reci ce da je taj izbor plod djelovanja Duha Svetoga. I tu se mora stati!

No, gledajuci sa strane, moglo bi se navesti nekoliko razloga upravo za izbor za papu jednoga redovnika, posebno isusovca. Istina, to je za mnoge predstavljalo uistinu veliko iznenadenje. Medutim, za bolje poznavatelje vatikanskih prilika, taj izbor i nije bio težak, ponajprije stoga što su mnogi od kardinala-izbornika sadašnjega papu vec znali s posljednjih konklava kada je, opet prema tim izvorima, bio najveci "protivnik" Papi Benediktu XV Možda su ga izabrali baš zbog toga što on nije bio Ratzingerov "izbor". Naime, prema iskazu Ratzingerova brata Georga, danog njemackome listu Die Welt odmah nakon izbora pape Franje, izbor Argentinca za papu za njega je bilo veliko iznenadenje, jer u razgovoru njih dvojice brace Ratzingera nikada nije spominjano ime ovoga argentinskog kardinala.

Naravno, moguce je da su se kardinali pri izboru Pape Franje vodili mišlju da ce stanje u Crkvi na najbolji nacin moci urediti netko tko dolazi "izvan zidina" Grada Vatikana, dakle netko tko ne poznaje osoblje Rimske kurije, nego netko tko ce snagom službe koju obnaša tražiti - po nacelu redovnicke poslušnosti - da svaka od kongregacija i svaki njezin clan izvršava svoj dio posla. Ovdje se, cini se, nece tražiti tek puko "provjetravanje ucmale vatikanske kurije", što se sazivanjem I vatikanskog sabora namjeravalo uciniti, nego ce se željeti da se, sljedeci primjer Isusa Nazarecanina, izvrši i provede ono toliko potrebno "istjerivanje trgovaca iz hrama".

Takoder, moguce je da su se kardinali vodili i cinjenicom da ce Papa Franjo svojim dosadašnjim, kršcanskim vrijednostima oprimjerenim nacinom života postati onaj prijeko potrebni "okidac" koji ce, da budem sasvim iskren, "natjerati" mnoge pripadnike klericke crkve na promjenu vlastitoga nacina života, onaj "okidac" koji ce biti poticaj za promjenu Crkve iz srednjovjekovnoga feudalnog u stanje okrenutosti siromašnima i onima koji su na rubu društvenoga života, posebice zlostavljanim ženama, samohranim roditeljima, razvedenima, nezaposlenim i koja nece biti, kao u Republici Hrvatskoj, na usluzi samo jednoj Partiji nego svim svojim vjernicima, ali i drugim gradanima, bez obzira kojim politickim strankama oni pripadali.

Takoder, moguce je da su se kardinali vodili i cinjenicom da je osoba koja je u stanju voditi dijalog s drugima i drukcijima i koja se ne umara u traženju i pronalaženju najprimjerenijeg modela suživota kršcana sa suvremenim svijetom, prikladna u ovome vremenu – ostajuci vjerna tradicionalnim nacelima kršcanske vjere – voditi kormilo Katolicke crkve.

Moguce je da su se pri izboru ovoga pape kardinali vodili i cinjenicom rapidnoga pada ugleda institucije Katolicke crkve ne samo medu kršcanima katolicima nego u svijetu uopce, i to ponajprije zbog kršcanskome nauku neprimjerenog nacina života njezinih službenika pa je postojala prijeka potreba vracanja povjerenja u Crkvu. A povjerenje se ne vraca bogatstvom, titulama, sjajem i grimizom, nego primjerom vlastitoga života. Naime, europska kršcanske crkve, medu njima i Katolicka crkva, suocene su sa sve brojnijim napuštanjem svojih clanova. Jer, sve je više onih koji kažu: religija - da, Bog - da, ali Crkva - ne.

Njegov inauguracijski nastup bio je promišljen i pun simbolickih poruka. Od toga da je odabrao ime sveca koji je govorio jezikom Evandelja, a ne teologije, do toga da se tijekom predstavljanja niti jednom nije nazvao papom, vec je o sebi govorio kao o biskupu. Ocito ponovo imamo papu kojemu je komunikacija važna. Kako tumacite njegove poruke?

Prvi dojam koji je ostavio, barem se meni tako cinilo, bilo je njegovo vidno iznenadenje tolikim brojem ljudi koji su došli nazociti izboru pape. Koliko sam primijetio bio je izuzetno neugodno iznenaden tim medijskim spektaklom koji je za tu prigodu bila pripremila Rimska kurija, a sve da bi se vanjskim sjajem i medijskom pompom prikrilo mnoge probleme Katolicke crkve. Da bi taj pridošli svijet sprijecio u skandiranju "Francesko, Francesko", kao što je na istome mjestu bilo skandiranja u ranijim prigodama, pa i pri odlasku u stanje emeritusa Pape Benedikta XV, on ih je svojim jednostavnim stilom natjerao na šutnju: zatražio je od njih da se mole. I kad je opet na kraju vidio da ne odlaze s Trga, nego da bi mu i dalje željeli skandirati, ne želeci ih povrijediti, od svojih suradnika ponovno je zatražio mikrofon i svima zaželio laku noc.

Istina, puno je simbolike u njegovu nastupu. Bude li njegovo ime - njegov program, onda se treba nadati da ce, poput sv. Franje Asiškoga, tražiti i provesti duhovnu obnovu Katolicke crkvu, zalagati se za ocuvanje prirodnoga okoliša, zbog cega su ga vec neki prozvali i "Zeleni Papa". Bude li, pak, što je za mene i glavni razlog da je uzeo ime Franjo , slijedio svoga subrata, suutemeljitelja isusovackoga reda, sv. Franju Ksaverskoga, uz sv. Pavla jednoga od najvecih misionara Katolicke crkve, dat ce veliko znacenje misijskom djelovanju Crkve, odnosno inkulturaciji kršcanstva u druge svjetske kulture. Ako sv. Franjo Ksaverski nije uspio uci u Kinu gdje je kanio propovijedati kršcanstvo, možda ce ovome skromnome isusovcu uspjeti uspostaviti dijalog s današnjim komunistickim kineskim vlastima o mnogim stvarima, pa i o "dvojnosti" Katolicke crkve u Kin Takoder, svojim prvim nastupom sasvim jasno je pokazao da mu nije do ceremonija, nego do stjecanja povjerenja u službu koju pocinje obnašati i u instituciju na cijem celu se nalazi – u Katolicku crkvu. Bilo je dovoljno samo nekoliko minuta da svi komentatori ostanu zateceni snagom kao i moci koju sa sobom donosi poniznost covjeka koji obnaša najvišu crkvenu vlast, njegova jednostavnost u nastupu i pristupu onima kojima se obraca. Papa ih nije omalovažavao, nije ih odbacio, prihvatio ih je onakvima kakvi jesu i uputio ih što im je, po redovnickom nacelu, cinit A to je: ora et labora: moli i rad

Dalje, stekao se dojam da je ono što je želio postici – uistinu i postigao: ljudi su mu povjerovali. Prihvatili su da ima pravo tražiti od drugih, a to znaci i od njih samih, da žive životom kojim on živi, a taj život je u nasljedovanju Isusa Nazarecanina. Dakle, pokazao se onakvim kakav jest – ponizan i odlucan, hrabar i dosljedan, ne dajuci ni jednoga trenutka naslutiti da ce odustati od zacrtanih planova, da ce posustati i poplašiti se odgovornosti u donošenju važnih odluka. Nadam se da se u ovoj svojoj ocjeni necu prevarit

Biografski podaci o novome papi govore kao o izrazito skromnome sveceniku koji sam kuha, živi u malom stanu i koristi se javnim prijevozom. Znaci li to da ce se mocna Vatikanska kurija naci na udaru redovnickog nacina života? Hoce li Kurija tome pružati otpor?

Iz iskaza katolickih svecenika i teologa koje smo slušali tijekom trajanja procedure njegova izbora i nakon toga stekao se dojam da je Rimska kurija neka "država u državi", da su tamo neke službe i u njima službenici koje "ni sam dragi Bog" nije u stanju kontrolirati, a kamoli papa. Ako je to tako, ni jedan od tamošnjih birokrata nece htjeti mijenjati svoje navike, ucinit ce sve da ostane kako je bilo i prije. Jer, administracija je, a to mi u Hrvatskoj jako dobro znamo, nešto što se ne mijenja tako lako. Stoga ce to biti teško ucinit Ipak, ostane li na distanci s njima, uspjet ce u tome, i to veoma brzo. Iz straha za vlastitu poziciju ljudi su spremni mijenjati sve, pa i sami sebe. I to moranje na promjenu smatrat ce voljom Božjom. Jer, kod redovnika vrijedi pravilo: rijec starješine, rijec je Božja.

Papa Franjo potomak je talijanske radnicke obitelji iz Argentine. Iako je kritizirao Teologiju oslobodenja koja govori o crkvi siromašnih, spominje se i kao onaj koji pokušao uspostaviti dijalog izmedu sljedbenika te teologije i njihovih najtvrdih kriticara u Crkvi. Hoce li on biti "Papa izmiritelj"?

Svatko od nas u svoje svakodnevno djelovanje unosi svoju osobnost, svoje osjecaje, svoje strahove i svoja nadanja, ali i svoje obiteljsko iskustvo. Pa tako i Franjo u svoje svecenicko, biskupsko i kardinalsko djelovanje unio je svoje obiteljsko, radnickim iskustvom obilježeno nasljede. Istina, kritizirao je predstavnike Teologije oslobodenja i predstavnike iz nje izrasle Teologije revolucije, ali ne na nacin da ih je zbog toga osudivao ili pak proklinjao, kako su to mnogi zahtijevali, nego je uvijek tražio nacin kako ukazati na pozivne strane te nove kršcanske teološke misli XX. stoljeca, one misli koja se okrece najsiromašnijima, obespravljenima, bez obzira što su se teolozi oslobodenja u svojim promišljanjima koristili mnogim Marxovim socijalnim idejama. Dakle, Papa Franjo nije prihvacao sve postavke Teologije oslobodenja, ali isto tako nije ni osudivao ona njezina nacela na kojima pociva kršcanstvo kao religija, a to su pravednost, solidarnost, ljubav prema bližnjima, prema siromašnima, obespravljenima. A, takvima su se upravo obracali teolozi oslobodenja na celu s redovnikom, franjevcem Leonardom Boffom. Ne zaboravimo da su mnogi od Papine subrace, isusovaca, pobijeni, i to za oltarom, tijekom trajanja sv. mise, jer su davali podršku siromašnim i obespravljenim ljudima južnoamerickih zemalja i jer su im cuvali nadu u promjenu nasilnih, korumpiranih i izrabljivanjem opsjednutih režima. Zapravo, služio se logikom kojom se Vatikan koristio u slucaju optužaba na racun svecenickog udruženja "Dobri pastir" koje su u Bosni i Hercegovini nakon Prvog svjetskog rata utemeljili i vodili bosanski franjevci. Kao što nam je poznato, Vatikan to udruženje nikada nije odobrio, ali ga nikada nije službeno ni zabranio, pa je ono od tada djeluje sve do danas, a što je mnogim "gorljivim" hrvatskim katolicima i dalje kost u grlu.

Kao kardinal, Jorge Maria Bergoglia žestoko je kritizirao odluku argentinske vlade da dopusti homoseksualne brakove, a bio je i poznat po vrlo konzervativnim stajalištima kada su u pitanju prava na abortus i eutanaziju. Znaci li to da se pozicija Crkve oko tih pitanja nece mijenjati?

Tocno! Kad je rijec o tim stvarima, pozicija Katolicke crkve nece se mijenjati. Dakle, takve promjene i ne treba od njega ocekivat Ako bi to kojim slucajem i (u)cinio, bilo bi to protiv temeljnih nacela kršcanskoga nauka. No, unatoc svemu tome, on ipak osobe koje žive u homoseksualnim brakovima nije proklinjao niti tražio njihovu ekskomunikaciju iz Crkve, nego se uvijek zalagao da imaju i nadu svoje mjesto u društvu i da ih zbog njihova nacina života ne treba progoniti.

Potrebno je stoga istaknuti da je njegov stav prema životu pozitivan. Dakle, Papa Franjo želi promovirati kulturu života, kulturu prokreacije, radanja, novoga života, cistoga okoliša, a ne kulturu smrti (homoseksualni brakovi ne daju novi život) kao ni kulturu abortusa i eutanazije, kulturu u kojoj si pojedinac uzima za sebe "božansko pravo" odlucivati o ljudskome životu, o njegovu pocetku i njegovu kraju.

Hoce li, po Vašemu mišljenju, Papa Franjo unutar Crkve otvoriti raspravu o celibatu, ili barem poduzeti konkretnije korake protiv pedofilije u njezinim redovima?

Ni ovaj papa nece moci izbjeci govor o temama koje ste naveli u Vašemu pitanju. Njih je teško, zapravo nemoguce "riješiti" u jednome papinskom mandatu. Iako je u Katolickoj crkvi održavanje celibata "disciplinsko", a ne dogmatsko pitanje, do promjene stava o celibatu zacijelo nece doci, barem u skorije vrijeme. Hoce li se tražiti neko prijelazno rješenje, teško je reci. Naravno da novi papa nece moci izbjeci ni govor o mogucnosti redenja vec oženjenih muškaraca, i to stoga što, kad je Europa u pitanju, postoji manjak svecenika što je opet posljedica manjka svecenickih zvanja. No, buduci se Katolicka crkva širi u neeuropska podrucja, moguc je sada ocekivati obrnuti smjer kretanja: do sada su Europljani išli evangelizirati Afrikance, Indijce, Južnoamerikance, a sada ce svecenici iz tih zemalja dolaziti u Europu, i vec dolaze, da bi evangelizirali Europljane. Nije Papa Franjo u svome nastupnom govorom uzalud kazao da je potrebno evangelizirati Rim, a to znaci da je potrebno evangelizirati, odnosno rekristijanizirati veoma religioznu, ali zacijelo postkršcansku Europu. Kada je, pak, rijec o pedofiliji, mislim da on nece ni moci, sve kad bi i htio, zaustaviti vec zapocetu borbu protiv pedofilije unutar Katolicke crkve, iako je nikada nece biti moguce u cijelosti iskorijeniti

Što Vi smatrate najvecim izazovima novoga pape?

Mislim da najveci izazov pred kojim se nalazi novi papa je kako vratiti povjerenje u Crkvu kao instituciju, u njezine službe, u njezin nauk, kako Isusov evandeoski nauk posredovati suvremenome covjeku kojemu i drugi vjerozakoni i svjetonazori nude modele osmišljavanja svakodnevnoga života.

Osim toga, veliki izazov bit ce kako animirati svjetske mocnike da se smanji siromaštvo zemalja Trecega svijeta, da se zaustave ratovi i time izazvane patnje nedužnih civila, da se svijet uredi prema nacelima pravde i pravednosti, da svaki covjek, bez obzira na ispovijedani vjerozakon, može živjeti životom dostojnim covjeka i umrijeti smrcu takoder dostojnom covjeka. Pred novim papom su izazovi što ih sa sobom donose druge svjetske religije kao što su islam, hinduizam i budizam, ali i novi religijski pokret Istina, Papa Franjo, bude li slijedio sv. Franju Asiškoga, uspjet ce veoma lako uspostaviti dijalog s islamom, ali i s drugim religijama i svjetonazorima, a bude li slijedio svoga subrata, sv. Franju Ksaverskoga, tražit ce modele kako posredovati kršcanstvo narodima sasvim drukcijih kulturnih navika i stilova života. Istina, pred njim je velika zadaca, odnosno ostvarenje sna mnogih dosadašnjih papa – posjet Ruskoj pravoslavnoj crkvi. A, tu su i izazovi suvremenoga svijeta kao agnosticizam, ateizam, religijski relativizam itd., ali ne kao pošasti suvremenoga svijeta protiv kojih se treba boriti, nego kao jednakovrijedne danosti naše civilizacije s kojima je potrebno dijalogizirati.

Imate li Vi, možda, kakvu poruku u povodu izbora novoga pape?

Da. Hvala Vam na tome pitanju. Želio bih ovom prigodom svojim bivšim studentima Filozofskoga fakulteta Družbe Isusove u Zagrebu cestitati izbor za papu subrata njihovih ucitelja. A to znaci da bih se želio nadati da ce se isusovci sada konacno uspjeti izboriti u Hrvatskoj biskupskoj konferenciji da se kao alternativa Vjeronauku u srednjim i osnovnim školama uvede predmet Religijska kultura, dakle onaj predmet za koji se studenti FFDI-ja pripremaju tijekom cijeloga svog studija, a za što sam se cijelo vrijeme javno, istina uzalud, zalagao. Naravno, u ovome slucaju na potezu je Ministarstvo znanosti obrazovanja i sporta Republike Hrvatske. Od njega ovisi mnogo toga. Zacijelo, konacna odluka.

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 14/03/2013 : 18:25:49  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message
Time se crkva približava ucenju poznatog židovskog komunista Isusa iz Nazareta

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10808 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 14/03/2013 : 20:29:16  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by emirem




inace je u tim zemljama prava milina bit nemusliman



Nakon oslobodjenja Jeruzalema od Franaka protjerani su katolicki svecenici koji su blagoslivali oruzje "sacrum bellum", posvecivanje oruzja za ubijanje nekrscana (Zidova i Muslimana), a dok pripadnici istocne crkve i Armenske nisu dirani niti je bilo osveta nad njima...

Pogledaj simboliku gosp.R.Scotta na kraju "Kraljevstva nebeskog" sta je Sallahuddin ucinio...









"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 14/03/2013 : 20:40:46  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message
quote:
Originally posted by emirem

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by emirem




inace je u tim zemljama prava milina bit nemusliman



Nakon oslobodjenja Jeruzalema od Franaka protjerani su katolicki svecenici koji su blagoslivali oruzje "sacrum bellum", posvecivanje oruzja za ubijanje nekrscana (Zidova i Muslimana), a dok pripadnici istocne crkve i Armenske nisu dirani niti je bilo osveta nad njima...

Pogledaj simboliku gosp.R.Scotta na kraju "Kraljevstva nebeskog" sta je Sallahuddin ucinio...










Logicno , jer u tom sukobu nisu bili pristrani , niti su imali nacina da to budu.
Mislim da navodis vodu na krivi mlin.
Krizarski ratovi su bili vodeni iskljucivo izmedu dvije strane,kao sto se i dan danas vode..no to je tema za neki drugi topic.
,

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

bagi
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3840 Posts

Member since 29/12/2002

Posted - 14/03/2013 : 21:05:49  Show Profile Show Extended Profile  Send bagi a Yahoo! Message  Send bagi a Private Message
Poanta emiremovog posta je u tome da nemuslimansko življe u muslimanskim zemljama ima bolji status nego u obrnutoj varijanti,cast izuzecima kao npr donedavno (a i sad) Afganistan...

Wtf?
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 14/03/2013 : 21:11:05  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message
quote:
Originally posted by bagi

Poanta emiremovog posta je u tome da nemuslimansko življe u muslimanskim zemljama ima bolji status nego u obrnutoj varijanti,cast izuzecima kao npr donedavno (a i sad) Afganistan...

Ne pije vodu..

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

trolodtroje
Advanced Member

3267 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 14/03/2013 : 21:28:03  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message
quote:
Originally posted by bagi

Poanta emiremovog posta je u tome da nemuslimansko življe u muslimanskim zemljama ima bolji status nego u obrnutoj varijanti,cast izuzecima kao npr donedavno (a i sad) Afganistan...


ne znam za afganistan ali ostali dio recenice je daleko od istine. jednako su zapostavljeni i jedni i drugi u razlicitim državama.
Go to Top of Page

bagi
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3840 Posts

Member since 29/12/2002

Posted - 14/03/2013 : 21:32:04  Show Profile Show Extended Profile  Send bagi a Yahoo! Message  Send bagi a Private Message
Pije vodu itekako,u nekim zapadnjackim zemljama unatrag deceniju dovoljno je bilo imati muslimansko ime a kamoli kakvo fizicko obilježje tipa brade ili malo tamnije boje kože pa da zguliš u prdekanu na ispitivanje da ne spominjem Guantanamo i slicne kazamate gdje je više od 70% nevinih zatocenika...Ali necu dalje na ovu temu nema veze s topicom a svakako vodi ka tamnoj strani forumskih prepucavanja

Wtf?
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.39 seconds. Snitz Forums 2000