forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 UAAAA.....GALLIENO FERRI...UAAAA
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

KOLEKCIONAR
Senior Member

USA
1976 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 22/12/2002 : 21:35:13  Show Profile Show Extended Profile  Send KOLEKCIONAR a Private Message
Nemoj se ljutiti Dsormaz 1 , ja nisam nista lose mislio, a niti sam ikada mislio da nekoga nedaj boze kritikujem, pogotovu koje kao
TI i MARKOS potkovan zaista odlicnim znanjem USA POVIJESTI/ISTORIJE/
Tacnoje dasuse eto bar SADA ako nisu prije dvadeset godina uzeli uobzir te detalje koise zaista nebi trebali da nalaze u periodu koije dosta smusen, i jednostavno nemozete nikako reci koije to period gdjeje zagorova SAGA smjestena..Ako odredite otprilike godinu, neslazese opet UNIFORMA vojnika..Ako uzmete drugu soluciju, opet neslazese godina uvezi oruzja, KOLT, GATLING..
Stvarnobi trebali ti scenaristi da malo povedu racuna, jer ocitose vidi da vjesto izbjegavaju scenari, koi pocinje da recimo govori
o kojem je periodu (godini) rijec..Cudime dase to pitanje nije POSAVILO i u samoj ITALIJI..Jer da jeste, negdjebi se vec navelo i odgovor na to pitanje..Nemogu da vjerujem da Talijanski ljubitelji ZAGORA to nisu nikada uzimali za ozbiljno..Ilismo MI jednostavno
NAJBOLJI STRIP KRITICARI NA PLANETI...


Ja tarzan ati dzejn lele dunje ranke,od moravski krokodili cu pravim opanke..
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29199 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 22/12/2002 : 21:41:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Crtaci uglavnom rade na svoju ruku sto se takvih stvari tice (i cesto je taj posao prikupljanja dokumentacije dosta bitan jer im treba da tocno oslikaju neko razdoblje), osim kad scenarist direktno ne zahtijeva neke stvari ili kad je lik jasno definiran i nema se sta izmisljati. Zagora su kreirali u 1960-toj godini. U to vrijeme u poslijeratnoj Italiji je bilo jako malo podatak o povijesnim cinjenicama u vezi Divljeg zapada i uglavnom sve sto su znali talijanski scenaristi su crpili iz western filmova ili literature (Jack London, Zane Gray i slicno...) i naveliko koristeci svoju mastu. Posto je Zagor ionako zamisljen kao neka vrsta superheroja i sve je puno fantazije i maste, glupo je inzistirati na tome da oruzje i uniforme nisu autenticne. Naravno da to danas autori znaju, ali daj zamisli da nakon 30 godina sto crtaju Zagora sa jednim pistoljem i winchesterkom predju na drugo oruzje, i to jos staromodnije:-) I ne bunim se ja zbog Ferrija, nije on dogma, naravno da on ima mana, samo mi taj argumet o neautenticnosti ne drzi vodu. Mozemo razgovarati o Ferrijevim defektima kao crtacu, koje on sigurno ima, ima puno naslovnica koje su zbrljane i gdje je anatomija totalno kriva, ali ovo je nesto drugo.

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 22/12/2002 : 21:41:39  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by KOLEKCIONAR

Nemoj se ljutiti Dsormaz 1 , ja nisam nista lose mislio, a niti sam ikada mislio da nekoga nedaj boze kritikujem, pogotovu koje kao
TI i MARKOS potkovan zaista odlicnim znanjem USA POVIJESTI/ISTORIJE/



Ništa se ja na tebe ne ljutim KOLEKCIONAR! Zar sam tako zvucao? Rekao sam da si dobro primjetio ono o odnosu scenarista i crtaca.
Go to Top of Page

KOLEKCIONAR
Senior Member

USA
1976 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 22/12/2002 : 22:03:51  Show Profile Show Extended Profile  Send KOLEKCIONAR a Private Message
Ma uopste nisi zvuco lose Dsormaz 1..
ja vec bio pomislio dasam JA zvuco lose..

Ja tarzan ati dzejn lele dunje ranke,od moravski krokodili cu pravim opanke..
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 22/12/2002 : 22:15:53  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by Markos

Crtaci uglavnom rade na svoju ruku sto se takvih stvari tice (i cesto je taj posao prikupljanja dokumentacije dosta bitan jer im treba da tocno oslikaju neko razdoblje), osim kad scenarist direktno ne zahtijeva neke stvari ili kad je lik jasno definiran i nema se sta izmisljati.


Evo, upravo me to zanimalo, to si lijepo pojasnio.

quote:
Zagora su kreirali u 1960-toj godini. U to vrijeme u poslijeratnoj Italiji je bilo jako malo podatak o povijesnim cinjenicama u vezi Divljeg zapada i uglavnom sve sto su znali talijanski scenaristi su crpili iz western filmova ili literature (Jack London, Zane Gray i slicno...) i naveliko koristeci svoju mastu.


Što se tice samih westerna iz 40-ih, 50-ih, pa i 60-ih godina, vjerovao ili ne, niti tamo se nisu pridržavali povijesnih cinjenica. Pogotovo u meni posebno dragim filmovima s Johnom Wayneom u glavnoj ulozi, tamo sve vrvi od krivotvorina glede detalja koje smo navodili. Eto, npr. film 'Komancero' je tipicni primjer toga. Vrijeme radnje je 1845., a pojavljuju se winchesterke (kojih nije bilo) i koltovi, kojih je doduše u to vrijeme bilo, ali u filmu su dizajnirani kao nakon gradanskog rata, dakle ne onako glomazne konstrukcije, kakve su trebali biti u vrijeme radnje filma. A o odjeci koja se nosi u tim westernima da i ne govorim. To me više zapanjuje što se radi o americkim filmovima, oni bi to bolje trebali znati od nas. O tim greškama dobro su govorili neki americki povjesnicari u jednoj dokumentarnoj seriji o Divljem zapadu (bilo je na TV prije 5-6 godina). Nije ni cudo da su Talijani griješili u stripovima koji obraduju tu tematiku, pogotovo ako su se ugledavali na te americke filmove. Ali opet ima i stripova u kojima se ti detalji realisticno prikazuju (gore sam ih naveo).
Samo da još napomenem da su mi Talijani puno bolje snimali Westerne od samih Amerikanaca, premda je to izvorno njihova (americka) tematika.

quote:
Posto je Zagor ionako zamisljen kao neka vrsta superheroja i sve je puno fantazije i maste, glupo je inzistirati na tome da oruzje i uniforme nisu autenticne.


Ja sam vec više puta navodio da nemam ništa protiv fantastike i mašte, ali to ne treba miješati sa nekim povijesnim cinjenicama, vezanim uz detalje koje smo prije navodili. Naprotiv!
Nekada sam redovito citao Zagora, danas rijede, tu i tamo...Nekada, kao klinac, naravno, nisam znao za te detalje (vezane uz povijest), nije mi to onda bilo važno, ali danas me smeta kad vidim te greške. Ali necu reci da mi strip 100% ne valja, ako se javljaju te pogreške (bio bi mi naravno bolji da ih nema), pogotovo ako mi je dobar scenarij i sam crtež u nekoj epizodi.

quote:
I ne bunim se ja zbog Ferrija, nije on dogma, naravno da on ima mana, samo mi taj argumet o neautenticnosti ne drzi vodu. Mozemo razgovarati o Ferrijevim defektima kao crtacu, koje on sigurno ima, ima puno naslovnica koje su zbrljane i gdje je anatomija totalno kriva, ali ovo je nesto drugo.


Ferri nije loš crtac, ali možemo ukazivati na neke pogreške u crtanju nekih detalja. I sam Zagor mi (gledano nakon vremenskog odmaka od 20-ak godina) nije tako loš strip, ali mi opet nije najbolji.


Edited by - dsormaz1 on 23/12/2002 01:27:12
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6221 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 22/12/2002 : 23:37:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
Pa ko kaze da je Zagor nama najbolji strip?!? Samo je najdrazi.
A te sve cinjjenice iz historije koje ti navodis kao relevantne, ne piju vodu, ko sto Marko rece, jer je to fantastika od A-Z. Cim je Nolita stavio lijane u sjevernu Ameriku, svaka historijska paralela je izgubljena. I pogledaj stare Zagore, prije nego sto su ga u ruke uzeli drugi autori: nema ni malo istorijskih cinjenica, osim o pojedinim narodima (a i to scarcely, i mostly incomplete) americkih urodjenika. Poceli su sa 'istorijom', koju je Zagor mjenjao, ili ostavljao kako je bila, kada su izgubili ideja za irrealno, kada se izgubila potreba da se cita nesto sto nije postojalo, kada je Italija pocela da prihvata svoju, pa time i istoriju drugih naroda.
Amerika je uvjek bila interesantno tlo za evropske pisce iz prostog razloga sto je bila i uvek ce biti 'novi kontinent', sa mnogo suprotnosti i neistrazenih podrucja - za razliku od evrope, gdje sve sto moze biti oradjeno je, na jedan ili drugi nacin - i nemamo indijanaca ;))))

I still remember the face of My father...
Go to Top of Page

dinotuf
New Member

Sweden
267 Posts

Member since 15/08/2002

Posted - 23/12/2002 : 02:17:32  Show Profile Show Extended Profile  Send dinotuf a Private Message
Mislim (za razliku od vas sto "nevolite" Zagora) da taj strip ipak treba da se malo odigne od drugih. Zasto? Pa on je ostvario danasnji Bonelli-firmu, to im je najuspjesnijei strip i zbog njega je Bonelli mogao i imao resursa da pravi nove likove i stripove. Zamislite da Zagor nije ispao hit kao sto jeste, Bonneli bi mozda otisao u konkurs (ili bi bili puno siromasnija firma) i onda vam nebi bilo onih likova za koje kazete da su "vrijedniji" od Zagora. Svak ima pravo voljeti sta hoce ali molim vas malo respekta za "legende" jer to je upravo Zagor. Zagor ce uvijek se izdicati iznad ostalih likova upravo zbog toga uspijeha i da ga "spustamo" je besmisleno.

You can't even remember what i'm trying to forget
Go to Top of Page

KOLEKCIONAR
Senior Member

USA
1976 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 23/12/2002 : 02:50:02  Show Profile Show Extended Profile  Send KOLEKCIONAR a Private Message
Slazem se daje ZAGOR legenda i kao takav treba ga zaista i cijeniti..
Sada dalije BONELLI postao to sto jeste bas zahvaljujuci Zagoru, ja ne
bi bas bio toliko siguran, iakoje ZAGOR zaista zaradio veliku lovu..
BONELLI je pogrijesio sto nije OSTAVIO FERRIJA da crta MISTER Noa, a
Zagora neka crtaju neki drugi, kao sto to vec odavno rade..
Nekazem daje trenutno DISO, los za Mister Noa, ili ( rahmetli)
Bignoti, i ostali stosu ga crtali, ali mislim daje upravo ta cesta promjena crtaca kod Mister Noa i dovela do pada interesovanja
za ovoga junaka..

Ja tarzan ati dzejn lele dunje ranke,od moravski krokodili cu pravim opanke..
Go to Top of Page

umpahpah
Junior Member



Croatia
343 Posts

Member since 01/10/2002

Posted - 23/12/2002 : 03:00:49  Show Profile Show Extended Profile  Send umpahpah a Private Message
quote:
Originally posted by dinotuf

Mislim (za razliku od vas sto "nevolite" Zagora) da taj strip ipak treba da se malo odigne od drugih. Zasto? Pa on je ostvario danasnji Bonelli-firmu, to im je najuspjesnijei strip i zbog njega je Bonelli mogao i imao resursa da pravi nove likove i stripove. Zamislite da Zagor nije ispao hit kao sto jeste, Bonneli bi mozda otisao u konkurs (ili bi bili puno siromasnija firma) i onda vam nebi bilo onih likova za koje kazete da su "vrijedniji" od Zagora. Svak ima pravo voljeti sta hoce ali molim vas malo respekta za "legende" jer to je upravo Zagor. Zagor ce uvijek se izdicati iznad ostalih likova upravo zbog toga uspijeha i da ga "spustamo" je besmisleno.

You can't even remember what i'm trying to forget


Ipak je Bonelliu Tex najuspješniji strip u Italiji,Zagor je legenda u nas.Ali to su svakako likovi koji guraju Bonellievu kompoziciju
i široku paletu likova.Ali ne bi ni tih drugih bilo da mu ne donose neki profit,novcani ili u vidu odgajanja novih crtaca.
P.S.Pozdrav Dino,dugo te nisam "vidio"
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16999 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 23/12/2002 : 11:16:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message
Emire
Masta je jedno a gluposti su drugo
ovo sto danasnji scenaristi rade je sve manje mastovito
cak ee zalosno koliko se danasnji scenaristi trude prikazati realistican dogadjaj u stripu ili samu radnju
no zalosno je sto oni neprikazuju to
i onda ispadne glupo
nekad se Zagor dosta kao i stariji stripovi bazirao na likove i na njihov karakter kao i karakter negativaca
bilo je vise zanosa i humora
danas samo neka blamaza
dakle nema nitko nista protiv maste
no nezelim gledati u Zagoru ljepe krajolike bez ikave ideje i smisla u samoj radnji
psiholoski jako lose prikazuju likove u danasnjem Zagoru
previse razmisljaju da li ce dobro ispasti lijana ili drvo u epizodi
a nerazmislaju o samim likovima i radnji
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16999 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 23/12/2002 : 11:22:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message
u starim Zagorima nije bilo povjesnih cinjenica
cak su se triduli neiznosisi ili sto vise izostavljali neke povjesne dogadjaje kao o njima nisu nista znali
imali su neku svoju povjest koja nije narusavala onu stvarnu
i to je ok ) koliko su mogli , naravno da je i u starim Zagorima bilo pogresaka ali ne toliko koliko u novim )
u novom Zagoru se povjesne cinjenice sve vise pojavljuju jer se scenaristi trude prikazati sto realisticniji ugodjaj
ali neuspjevaju
a sto se tice lijana koje nisu postojale u sjevernoj americi
to nije povjesna pogreska nego zemljopisna
Go to Top of Page

Top
Advanced Member



Denmark
3264 Posts

Member since 05/11/2001

Posted - 23/12/2002 : 20:34:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Top a Private Message
idite citajte knjige ako hocete da je u stripu sve cakum pakum kako vi vidite svijet. ipak je to mjesto za opustanje a ne razmisljanje dal je "ovo" drvo bas tu postojalo te godine... preterujete sa tim povjesnim sranjima

*-*"...cini mi se rodjace, da je standard pokvario ljude, jedu govna i sanjare..."*-*
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16999 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 24/12/2002 : 11:19:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message
nepretjerujemo
pretjeruju scenaristi
ja se uz ovo smece od novog Zagora nemogu opustiti
prije cu se opustiti uz Kapetana Mikija
a ne uz ovo smece
bas zbog toga sto razmisljaju o rasporedu drveca i kamenja
a nije im stalo do likova
meni je
mnogo mi znaci
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6221 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 24/12/2002 : 11:48:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
Znate sta je smjesno? Bilo je lijana u sjev. Americi - ali za vrijeme dinosaurusa!
No to je nevazno. Vazno je to da se Kruger slaze sa mnom! Jeste li to ikad videli, ljudi bozji? Kruger, pa se slaze sa mnom! ;)))
Naravno da se novi Zagor ne moze mjeriti sa starim, ali postoji cinjenic 'holivudizacije' sveg sto je nekad valjalo, pa tako i Zagora. I opet, samo je Tex odrzao, odnosno popravio standard sto je postavio prije 30 i vise godina, od svih Bonellijevih junaka.

I still remember the face of My father...
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16999 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 24/12/2002 : 13:07:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message
Emire slazemo se
nisam to zamjetio
a ako se slazemo to je dobro
ja se volim slagati s ljudima
nije bitno sto se ponekad neslazemo
onda nebi bilo zanimljivo
Teks je svakako na vrhuncu uspjeha ili kvalitete stvaralastva
a Zagor na vrhuncu nestvawralastva
nadam se da nece biti gore
pa bi bilo bolje da ga ugase a ne da ga mrcvare i mjesaju neistinite price s divljeg zapada i zagora
to je ipak previse
i nije on to zasluzio
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6221 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 24/12/2002 : 13:36:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
zato ponovo reprintiraju reprinte, pa mozes uzivati u novim-starim epizodama svaki put u novom pakovanju...
A sto se tice gasenja, eh to nas dvojica necemo docekati... Ko zna, mozda se pojavi neka nova nada, pa vrati zivot izgubljenom.

I still remember the face of My father...
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000