forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Nije mi jasno!??
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

Dalen
Senior Member



Croatia
2263 Posts

Member since 13/03/2003

Posted - 06/04/2003 : 21:04:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Dalen a Private Message
Ne, cijena zbilja nije visoka. U Italiji strip košta cca 2 Eura. Kad se uzme u obzir da naši
moraju platiti licencu i ostale gluposti, dolazimo do sasvim realne cijene od 16 kn. S time
da je ipak kvaliteta papira na strani Talijanskih originala neupitna. Kad bi kvaliteta bila ista, strip bi koštao najmanje 20 kn. S time da je i ovako dosta dobro. Puno bolje nego prije.
Go to Top of Page

Tomek
Advanced Member

Croatia
3857 Posts

Member since 16/03/2002

Posted - 06/04/2003 : 21:37:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Tomek a Private Message
mislim da se svi slažemo da stripovi nisu preskupi, a tome ide u prilog što izlaze tako cesto da ja meni mjesecni racun za internet jednak cifri koju potrošim na kupnju stripova u cijeloj godini(iskljucujuci nabavku starih ili nekih drugih posebnih brojeva)
a u cemu je problem na to je teško odgovorit.najcudnije mi je što ima puno ljudi kojima se stripovi svidaju, koji bi ih citali ali ih ne kupuju. zato bolje da odgovor na pitanje ovog topica potražimo kod susjeda, prijatelja a ne ovdje medu nama stripoljupcima
Go to Top of Page

comicman
Senior Member

1684 Posts

Member since 17/04/2002

Posted - 06/04/2003 : 21:46:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit comicman's Homepage  Send comicman a Private Message
quote:
Originally posted by byoman

quote:
Originally posted by comicman

quote:
Originally posted by Dalen

a Playstation 2, Game cube i sl. naprave su otupljivanje mozga!



"GTA:VICE CITY is undeniably the best thing ever to come out of the Eighties,and it's one of the greatest console games ever."-Playstation 2 magazine



Ostavi ti PS2, GC, PC i sl. na miru.
Zaigraj Splinter Cell pa ceš vidjet je li se i tu mozak otupljuje!!!!!!!!!!!!!!!!!!

In the night the fires are burning bright
the ritual has begun Satan's work is done

Pre 2 dana sam kupio najnoviji broj OPS2 magazina i u njemu je bila demo verzija Slinter Cell.Igra je fantasticna
...ali ipak je losija od Metal Gear Solid 2



"GTA:VICE CITY is undeniably the best thing ever to come out of the Eighties,and it's one of the greatest console games ever."-Playstation 2 magazine
Go to Top of Page

comicman
Senior Member

1684 Posts

Member since 17/04/2002

Posted - 06/04/2003 : 21:48:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit comicman's Homepage  Send comicman a Private Message
quote:
Originally posted by Dalen

Sorry Comicmane i Byomane. Nisam s time mislio ništa loše.
Sve je u redu majstore

"GTA:VICE CITY is undeniably the best thing ever to come out of the Eighties,and it's one of the greatest console games ever."-Playstation 2 magazine
Go to Top of Page

cbarks
Junior Member

Slovenia
339 Posts

Member since 22/09/2002

Posted - 06/04/2003 : 22:04:03  Show Profile Show Extended Profile  Send cbarks a Private Message
Mislim, da cena uopce nije problem.V SLO cena stripa je enaka kutiji cigareta, a puši svaki drugi u dobi od 16-20 godina(recimo kutiju na dva dni, a stripovi izlaze jednom mjesecno- I WISH) Problem je u odsotnosti, nepojavljivanju stripova i poslednicno nepoznavanju stripa.
Za razvoj prave strip publike morali bi imati redne edicije Disney-evih junaka, i nekoliko Marvelovih superjunaka po pristupacim cenama za najmlajše.Za tu publiku zanimiva su i izdanja vezana na crtice catoon networka.Iz te publike izrasli bi ljudi koji bi kupovali Bonellija i kasnijese kroz Stripoteku upoznali i druge stripove, kupovali albume...
Situacija je slaba jer nema mladih koji bi rasli uz strip i danas stupali u 16,17 godinu.
Ali ipak bolje je sad nego pre par godina.Stripovi se pojavljuju u knjižnicama, šta je od izuzetne važnosti.Važna su i izdanja Spidermana i X-mena koja su interesantna za širu publiku, bar u vreme Hollywoodskih blockbustera.Izdaje se opet Stripoteka - korak koji treba sad je da se pojavljuje na kioscima širom SLO, CRO i BIH.Prodaja samo u specializiranim trgovinama stripovima nije pravi put- to se pokazalo u SAD, jer u te zalaze samo ljudi koji strip vec poznaju i konzumiraju i tako nema širenja kruga publike.A imamo i Ludens koji se trudi izdavanjem Bonellija.Pojavljuje se sve više strip-albuma.
Najgore je iza nas.The future is so bright I gotta wear shades
Go to Top of Page

Stormer
New Member

Croatia
143 Posts

Member since 06/04/2003

Posted - 07/04/2003 : 11:27:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Stormer a Private Message
Moje mišljenje je da mi, gospodo, živimo u zemlji gdje se stripovi ne citaju u tolikoj mjeri kao vani iz više pogrešnih kulturoloških zakona, a prvi od njih je NEPISMENOST!
Drugi bi mogao biti tzv. "zakon zrelosti". Naime, ako bilo kojim cinom, koji se kosi sa zakonom "pusti brkove i onda si muško", odskaceš od sveopce žabokrecine (npr. igraš kompjutorske igre ili citaš stripove), automatski te se trpa u nezrele i izopcuje te se iz "vijeca staraca" našeg, po mom mišljenju, još uvijek rodovskog društva. Ako griješim, ispravite me.
Cijena stripova nije problem. Ljudi troše ogroman novac na totalne gluposti da bi iskazivali svoj "društveni status" pa prema tome...
Stripovi su oblik kulture (i to puno više kulture), nego što je poznaje vecina naših ljudi koji su po mnogim kulturološkim pitanjima potpune trube i još dugo ce takvima ostati.
Gospodo, osjecajmo se privilegiranima i svjesnijima od njih!
Go to Top of Page

Bob Rock
Average Member

Croatia
571 Posts

Member since 28/08/2002

Posted - 07/04/2003 : 12:04:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Bob Rock a Private Message
vikic cita stripove hahahahaha malo te zezam

Go to Top of Page

byoman
Advanced Member



Croatia
6349 Posts

Member since 07/12/2002

Posted - 07/04/2003 : 12:39:11  Show Profile Show Extended Profile  Send byoman a Private Message
quote:
Originally posted by comicman

quote:
Originally posted by byoman

quote:
Originally posted by comicman

quote:
Originally posted by Dalen

a Playstation 2, Game cube i sl. naprave su otupljivanje mozga!



"GTA:VICE CITY is undeniably the best thing ever to come out of the Eighties,and it's one of the greatest console games ever."-Playstation 2 magazine



Ostavi ti PS2, GC, PC i sl. na miru.
Zaigraj Splinter Cell pa zed vidjet je li se i tu mozak otupljuje!!!!!!!!!!!!!!!!!!

In the night the fires are burning bright
the ritual has begun Satan's work is done

Pre 2 dana sam kupio najnoviji broj OPS2 magazina i u njemu je bila demo verzija Slinter Cell.Igra je fantasticna
...ali ipak je losija od Metal Gear Solid 2



"GTA:VICE CITY is undeniably the best thing ever to come out of the Eighties,and it's one of the greatest console games ever."-Playstation 2 magazine



Nisam igrao MGS nikako ali SC me je potpuno ocarao tako da pet dana sam svaki dan 6h provodio uz njega, pa sad popravljam ocjene po cijele dane...

In the night the fires are burning bright
the ritual has begun Satan's work is done
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6160 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 07/04/2003 : 13:16:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message
Baš smo prošli tjedan pricali sa cbarksom o ovoj temi.I kad smo vec kod pirata i izdavanja piratskih stripova obojica se slažemo da su Texone prava stvar i da bi strip-publika bila oduševljena kad bi se to izdalo.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

SejoSexon
Advanced Member



Austria
17229 Posts

Member since 16/04/2002

Posted - 07/04/2003 : 13:43:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit SejoSexon's Homepage  Send SejoSexon a Private Message
Aco ako odlucis da postanes car piratskih stripova nemoj ih stampati na slovenackom

Nije Ibro jarane naš fukara, Ibro ti je de facto umjetnik. Shvacas?
Go to Top of Page

vikic
Advanced Member



Croatia
4737 Posts

Member since 06/03/2003

Posted - 07/04/2003 : 15:07:08  Show Profile Show Extended Profile  Send vikic an ICQ Message  Send vikic a Private Message
quote:
Originally posted by Bob Rock

vikic cita stripove hahahahaha malo te zezam







bolje mrtav pijan , neg mrtav trijezan
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 07/04/2003 : 15:30:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Slozen problem. Sve sto cu reci, pricam za Srbiju, mada sumnjam da je i kod vas puno drugacije.

Prvo, apropo toga da narod nema para: to i jeste i nije tacno. Narod se odvikao od toga da DAJE pare. U opstem haosu kada ti dinar nije vredeo nista, a banke su blatantno ukrale ustedjevinu, slamarica je pocela da radi prekovremeno. Na raznim mestima sam navukao na ssebe odijum sagovronika tvrdnjom da 99,5% srpskih porodica ima cetvorocifrenu ustedjevinu (u markama. Ma ne, kazu drugi, ljudi su siromasni, nemaju sta da jedu. I onda kad je bila zamena za evro, zamene 8 MILIJARDI MARAKA! Ali, to je iz slamarice izaslo tad, pa ko zna kad. Oni za koje se stmpaju razni Mobil magazini, Jefimija i ostale gluposti su pak sasvim drugi tip ljudi. Rec je o "novopecenim" bogatasima koji to kupuju zbog, kako neko ispravno rece, statusnog simbola. Sve skupa, problem je sto nema SREDNJE KLASE koja bi imala neke pare, ali ne prevelike, i ne bi ih bilo strah da te pare trosi. Ona prva skupina ljudi koja krije pare u slmaraicama nece dati pare ni za mnogo neophodnije stvari od stripova (tipa patike i pantalone), a druga sorta za stripove nije ni cula. Ostalo je nas petstotinjak koji se secamo stripova i voljni smo da damo pare za njih.

I tu dolazimo do drugog problema: ko kupuje stripove danas, a ko ih je kupovao pre petnaest godina? Tada su ih kupovali zagrizeni strip fanovi plus klinci koji su sa Mikijevog Zabavnika logicno presli na Biser Strip, pa na Stripoteku i Zlatnu seriju, and from there, sky is the limit. Tadasnji klinci su postali danasnji zagrizeni strip fanovi, tj. mi. Ali novih klinaca nije bilo. I u krajnjoj liniji, to nije problem samo kod nas, u nasem mentalitetu: ako nekom malom italijanu ponudis da bira izmedju Playstationa i Zagora, izabrace Playstation. razlika je jedino sto on ne mora da BIRA izmedju ta dva. Kod nas, kada klinci moraju da traze novce od roditelja koji imaju pare u slamaricama ali ih je strah da ih vade samo za jedno, strip ce uvek izgubiti.

Ni strip izdavaci nisu bas potpomogli stvarima: u Srbiji se strip prakticno zatvorio u knjizare i zavisi od par pirata i njihove volje da izdaju nesto. A oni nece izdavati Paju Patka i Bambija. U krajnjoj liniji, piratima (koje, da se razumemo, u trenutnoj situaciji ipak podrzavam) i ne odgovara da povecavaju tiraz: od petsto ili hiljadu primeraka se moze solidno ziveti, a ako ih ima vise, postoji opasnost da zapadnu drzavi za oko i da ih pojure. S druge strane, nedostatak ikakvog planiranja kog zvanicnih izdavaca (Marketprinta, npr.) takodje ne pomaze. Super je stripoteka, ali da li ona ima neki PLAN pri izdavanju, ili se oslanja na to da ima nas petsto fanatika koji cemo je kupovati STA GOD da izdaje? Naravno da nema plan: oni imaju racunicu sa kojom na trzistu takvom kakvo je imaju neki profit i NE TRUDE se da maximiziraju to trziste. Nije ni cudo: pedeset godina samoupravljanja ih nije naucilo da se za trziste treba boriti, naprotiv: ti radis svoj posao, a drzava ce se potruditi da dobijes pare. Drustveni sistem se promenio, ali oni kao da to ne znaju.
Kad se na sve dodaju i razmirice izmedju pirata i zvanicnih izdavaca, imamo Aater Blistoka i Torgala u tri izdanja. A recimo Sodu, Rubinu i Billy the Cat ni u jednom.

STA JE RESENJE?

Ukinuti klubove za iznajmljivanje Playstationa, pa ce se klinci vratiti stripu. :)

A sad ozbiljno. Prvo, najtezi deo zato sto uopste ne zavisi od strip zajednice: drzava mora da povrati autoritet i da ponovo uliva sigurnost gradjanima, da se ne plase da trose svoju ustedjevinu. Kako stvari stoje, to mozemo ovde ocekivati za neke dve godine, plus godinu dana da se ljudi oslobode.

A zatim, potreban je PLAN.Ne mozemo da priustimo sebi da imamo po pet izdanja istog stripa. Mora da se zna ko sta stampa, i to da se zna nivou cele ex Yu, a ne samo na nacionalnom.
Logicno bi bilo da zvanicni izdavaci objavljuju vec proverene stvari (tipa Blistok i torgal, ali u formi ALBUMA, sa tvrdim koricama, jer proverenijih stripova od tih nema), a da se pirati bace na eksperimentisanje (tipa mange, recimo), jer oni imaju proverenu publiku, nas 500 koji ce kupiti AMA BAS SVE sto izdaju (osim ako bas ne preteraju - primer: b&w Najamnik) i ne moraju toliko da se brinu za pokrivanje troskova i zaradu. Dalje, mora da se napravi odredjena gradacija ozbiljnosti stripova. Recimo, klinci koji sada u Srbiji citaju Izzyja (koji, koliko god da iz duse prezirem Luxor, ipak ima svoju svrhu) nemaju na sta da predju kada prerastu taj strip. Zagor moze da se nadje samo u strip-shopovima, Spirou, Asterix i Talicni Tom cak ni tamo. A od Izzyja do Torpeda koji objavljuje Stripoteka je dugacak put.

Dakle, predlazem SAMIT!

Na njemu bi se skupile sve znacajnije face iz strip izdavastva (legalnog i nelegalnog), i to iz ex Yu, plus znacajnije face strip scene uopste, plus nekoliko predstavnika fandoma.

Ko bi sve trebao da bude tu?

Pa, iz Srbije recimo Zlatko iz Stripoteke, Dark House iz... pa, iz Dark House, Rusalic iz System/Vanninija, Kutlesic iz Luixora (ako jos uvek on vodi celu pricu), neko iz Politikonog Zbavnika, neko iz Mavericka (ako jos postoje), plus, Miroslav iz Alan Forda, Sloba iz Darkwooda, recimo Marko Stojanovic iz ekipe okupljene oko niskog Strip Pressinga (plus neko iz So Young & Co/Crazy Cow ili kako se vec danas zovu ti pirati), zatim neko iz MAHa, i onaj momak koji rad Graficku zaveru,pa jos i vidjenije strip face tipa Vlade Vesovica i Baneta Kerca (strip teoreticare tipa Bosko Milin/Slobodan Ivkov bih hvala lepo preskocio).

Iz Hrvatske bi tu naravno bili Bernard i Tally, neko iz Borgesa ili ko vec izdaje AF, neko iz SD, Tico iz Endema, plus recimo Macan... dalje dopunite sami.

Doticne persone treba da sednu i dogovore se (veoma tezak zadatak, posto je "bara mala, ali puna krokodila", i licni animoziteti su ogromni) ko ce sta da izdaje. Stripova ima dovoljno za sve. Pare mogu da se nadju uz pomoc dijaspore (kako je, Dado? ;) ), a skup te velicine bi doneo i odredjenu medijsku paznju, pa bi se mozda mogli pokupiti i neki novci od medjunarodnih organizacija na foru "pomirenje kroz strip" ili tako nesto.

Sa tog skupa bi trebalo da se izadje sa jasnom strategijom propagiranja stripa, pa da se prione na posao.

Ovako, neusaglaseno, propasce i ono malo sto imamo.

Mi sa stripova.com bi trebali da se podelimo da se podelimo u dve ekipe.
Prva bi pocela sa pripremama za odrzavanje samita, imajuci u vidu da to svakako ne bi moglo da se dogodi ove godine, mozda cak ni sledece, ali one tamo bi moralo.

Druga ekipa bi pocela diverzantske akcije protiv klubova za iznajmljivanje Playstationa.

"This is the world - THERE IS NO OTHER..."
Go to Top of Page

degman
Advanced Member

Germany
5797 Posts

Member since 23/03/2003

Posted - 07/04/2003 : 15:39:06  Show Profile Show Extended Profile  Send degman a Private Message
eto peticije iza koje bi se potpisa!!!
djole ako budes sastavlja terorr timove javi imam ja znanja u tom polju haha
Go to Top of Page

SejoSexon
Advanced Member



Austria
17229 Posts

Member since 16/04/2002

Posted - 07/04/2003 : 15:39:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit SejoSexon's Homepage  Send SejoSexon a Private Message
a za pocetak ce Djole dati svoj glas za Mister Noa na nasoj peticiji!

Nije Ibro jarane naš fukara, Ibro ti je de facto umjetnik. Shvacas?
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29259 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 07/04/2003 : 16:12:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Stripovi.com su svakako jedan od sredstava da se cuje "glas naroda" i zato su jako bitni. Mislim da ovolika posjecenost sajta i samih diskusija jasno govori da interesa za strip itekako ima, i da bi situacija mogla biti puno bolja ako se gospoda izdavaci izvole sjesti pa popricati malo. Medjutim, sto se mene tice, jako sam skeptican u izvedvost te ideje. A i s druge strane, ni Playstation nije kriv za sve.

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 07/04/2003 : 16:33:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Na zalost, ni ja nisam siguran da bi mogli da se dogovore (znam za barem cetvoricu koji bi odmah krenuli da se kolju medjusobno), ali rec je o uglavnom mladjim ljudima (namerno sam izostavio Milina/Ivkova i (pra)staru ekipu iz Stripoteke), pa bi valjda mogli da nadju zajednicki jezik. That's the only way. Da barem kazemo da smo probali.
A Playstation je sala, naravno. Ni Nintendo nije nevin. :)
Sejo, kad Tally bude dopremao svoje stripove na nase kioske, ja cu glasati za to da dolazi Mister No (iako bih radiuje video, recimo Dampyra). Ovako, to je na zalost veoma daleko od mene... Ti ubedi Tallyja da salje stripove u Srbiju, a ja glasam za Mister Noa. :)

"This is the world - THERE IS NO OTHER..."
Go to Top of Page

Dalen
Senior Member



Croatia
2263 Posts

Member since 13/03/2003

Posted - 07/04/2003 : 16:34:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Dalen a Private Message
Bravo Djole! Stvarno si se napisao, i sve što si rekao je u redu. Samo je ipak malo
utopicno kad kažeš SAMIT. Tj. da sjednu i dogovore se, ima stripova za sve....
Po ovom pitanju mislim da ipak svatko vuce na svoju stranu. To bilo zbilja idealno da npr.
netko izdaje ovo netko ono i svi zadovoljni. Ali sumnjam?!
Go to Top of Page

seinfeld
Advanced Member



16500 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 07/04/2003 : 16:38:51  Show Profile Show Extended Profile  Send seinfeld a Private Message
quote:
Originally posted by SejoSexon

a za pocetak ce Djole dati svoj glas za Mister Noa na nasoj peticiji!

Nije Ibro jarane naš fukara, Ibro ti je de facto umjetnik. Shvacas?



Sejo zabicu ti piper u guzicu ako ne prestanes da se ubacujes s tim MNom u svaki topic!

I'm the hand up Mona Lisa's skirt. I'm a surprise. They don't see me coming: that's what you're missing.
Go to Top of Page

Dalen
Senior Member



Croatia
2263 Posts

Member since 13/03/2003

Posted - 07/04/2003 : 16:43:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Dalen a Private Message
Sejo, kad ti je toliko taj Mister No važan, evo ti i MOJ GLAS!!!
Go to Top of Page

Stormer
New Member

Croatia
143 Posts

Member since 06/04/2003

Posted - 07/04/2003 : 17:24:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Stormer a Private Message
Djole majstore svaka ti cast! Potpuno se slažem s tobom.

..::Tko leti vrijedi::..
..::Tko vrijedi leti::..
..::Tko ne leti ne vrijedi::..
Go to Top of Page

comicman
Senior Member

1684 Posts

Member since 17/04/2002

Posted - 07/04/2003 : 19:21:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit comicman's Homepage  Send comicman a Private Message
Ljudi ostavite mi na miru Playstationa
za sve vam je kriv Playstation.

"GTA:VICE CITY is undeniably the best thing ever to come out of the Eighties,and it's one of the greatest console games ever."-Playstation 2 magazine
Go to Top of Page

seinfeld
Advanced Member



16500 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 07/04/2003 : 20:04:17  Show Profile Show Extended Profile  Send seinfeld a Private Message
Comicman je dobar Vice City ;-)),upravo sam s GTA 3 zavrsio.

I'm the hand up Mona Lisa's skirt. I'm a surprise. They don't see me coming: that's what you're missing.
Go to Top of Page

D.J.
stripovi.com suradnik



USA
7108 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 07/04/2003 : 20:25:09  Show Profile Show Extended Profile  Send D.J. a Private Message
Djole svaka cast!
Evo digao sam se na noge, ovdje preko Atlantika

Since peace of mind is my single goal, forgiveness is my function.
Go to Top of Page

vikic
Advanced Member



Croatia
4737 Posts

Member since 06/03/2003

Posted - 07/04/2003 : 20:29:26  Show Profile Show Extended Profile  Send vikic an ICQ Message  Send vikic a Private Message
quote:
Originally posted by seinfeld

Comicman je dobar Vice City ;-)),upravo sam s GTA 3 zavrsio.

I'm the hand up Mona Lisa's skirt. I'm a surprise. They don't see me coming: that's what you're missing.




a jebao vas vaš gta3...

bolje mrtav pijan , neg mrtav trijezan
Go to Top of Page

Dalen
Senior Member



Croatia
2263 Posts

Member since 13/03/2003

Posted - 07/04/2003 : 20:33:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Dalen a Private Message
Nemoj tako Vikic! Jedva smo uspjeli srediti stvar sa mašinama.
P.C. - PS2 - GC i sl. . Dobro je to!
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000