forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 dali western strip "umire"
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

ned_lynx
Senior Member



2333 Posts

Member since 06/08/2005

Posted - 02/06/2007 : 04:29:10  Show Profile Show Extended Profile  Send ned_lynx a Private Message
@Inferno

Thx! Baš si mi ulepšao radnu noc!
Go to Top of Page

diderot2
Junior Member

467 Posts

Member since 07/07/2006

Posted - 03/06/2007 : 10:31:26  Show Profile Show Extended Profile  Send diderot2 a Private Message
Evo, mozak mi proradio polako ovu nedelju, pa se prisetih još jednog izvanrednog westerna iz 2000 godine. Stripa, naravno.

Marvelov je to strip, iznenadjujuce, Blaze and Glory, The Last Ride of the Western Heroes. Tekstopisac cuveni Ostrander, crtac Leonard Manco. Cetiri sveske. Zbilja dobro.

Inace, što se filmova tice, recimo bar spaghettija, Leone je zbilja fenomenalan.
Ali moji top favoriti su:

1. The Great Silence, sa Kinskijem
2. Resa dei conti, The Big Gundown(1966) (nemojte mješat ta film sa The Big Showdown, 1972)
3. The Good The Bad and the Ugly

Ovu su sigurna trojka, a onda ima još puno, puno dobrih italijanskih westerna. Ja recimo vec godinama tražim Chuck Mool, koji mi se tako utisnuo u sjecanje, da nije za vjerovat. No, treba pripaziti na režisera Serga Solimu i njegove politicke westerne. Sa izvanrednima Bergerom, Volontejom i Tomas Milianom. Resa dei conti je jedan od njih, a drugi su Run, Man Run(1968) i Faccia a faccia(1967). A volio bi videt njegov Kangacero. Pa onda još cuveni Nero u Djangu, te prvi filmovi Terence Hila. Posebno, God Forgives..I do not (nezaboravna uloga Franka Wolfa, koji je bio fenomenalan i u Il Grande Silenzio), Ace High, Boot Hill, My Name is Nobody. Posle je sve bila komedija. I ima još. Naravno, ne zaboravljam ni Corbuccija, ne Leoneja, meni je veoma drag A Fistful of Dynamite te neprikosnovena klasika Once upon the Time in the west.
Eh, toliko, opet sam se prešao.

_______________________
onaj, koji ne cita stripove
Go to Top of Page

KRAS
Advanced Member



Slovenia
7774 Posts

Member since 18/05/2003

Posted - 05/06/2007 : 21:05:15  Show Profile Show Extended Profile  Send KRAS a Private Message
evo malo teksudina

http://www.youtube.com/watch?v=SNDMz4Apd1A
Go to Top of Page

Inferno
stripovi.com suradnik



Croatia
3752 Posts

Member since 19/01/2007

Posted - 05/06/2007 : 21:18:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Inferno a Private Message
quote:
Originally posted by KRAS

evo malo teksudina

http://www.youtube.com/watch?v=SNDMz4Apd1A


Ma koji je to film???
Go to Top of Page

acika
Junior Member



Trinidad and Tobago
381 Posts

Member since 04/02/2004

Posted - 07/06/2007 : 01:16:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit acika's Homepage  Send acika a Private Message
super link care,zaista :)
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000