forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Istorija/povijest i sve vezano za nju
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

pravedni
Advanced Member



Serbia
4057 Posts

Member since 03/12/2009

Posted - 14/04/2011 : 20:09:04  Show Profile Show Extended Profile  Send pravedni a Private Message
JORDANES nije izvor iz prve ruke za Hune i Atilu kao PRISK,jer piše o dogadjajima koji su se odigrali citav vek ranije. Jordanes je pisao istorijske spise na latinskom jeziku,nezgrapno i nevešto. Bio je Ostrogot (a možda i alanskog porekla) i u srodstvu sa kraljevskom kucom. Služio je kao notar ostrogotskog dvora,a zatim postaje biskup Krotona oko 550.godine. Izdvojio se od svojih sunarodnika koji su bili Arijanci i prihvatio "pravoverno" Hrišcanstvo. Glavno delo mu je "DE GETARUM SIVE GOTORUM ORIGINE ET REBUS GESTIS" u 12.knjiga. Ovaj spis se skraceno naziva "GETIKA". Tu Jordanes izlaže tradicionalnu istoriju Gota,stare verske i herojske legende,ali ima i istorijskih elemenata u svom delu. Iz njegovih opisa izbija snažna slika "Seobe naroda". Jordanes je istoriju Gota poceo od njihovog iseljavanja iz Skandinavije,i prati je i u stepama severnog crnomorskog primorja. Dao je i kratke,ali dragocene podatke o SLOVENIMA.
Drugo njegovo delo nosi naziv "DE SUMMA TEMPORUM VEL ORIGINE ACTIBUSCQUE GENETIS ROMANORUM",skraceno "ROMANA",tj. istorija Rima pisana na osnovu tada sacuvanih izvora. Jordanesu se pripisuje i jedna "Svetska hronika",koja ide od stvaranja sveta do 551.godine. Uzori su mu bila dela Jeronima,Pavla Orozija,te Amijana Marcelina...
Bane je tražio nešto o zaverama u Atilino doba - Prisk (415-472) u svom delu pruža dosta podataka o diplomatskim potezima i zakulisnim igrama tog vremena,kako Zapadnog,tako i Istocnog Rimskog Carstva,da pridobije Hune i stavi ih u službu svojih interesa.
Pored toga,za nas su veoma znacajni opisi krajeva kroz koje se kretalo vizantijsko poslanstvo i opis mnogih antickih gradova i tvrdjava na tlu današnje Srbije - Constantia na obali Dunava,Viminacium (Kostolac),Naissus (Niš)Sirmium (Sremska Mitrovica). U svom delu Prisk spominje i mnogo udaljenija mesta,kao Poetovio (Ptuj). Od zapadnihautora Jordanes je od Priska preuzeo SVE VESTI O ATILI,ali nije sigurno da li iz originalnog teksta ili preko Kasidora.Tu su najlepši i najvažniji delovi opis bitke na Katalunskim poljima i kazivanje o smrti i pogrebu Atile...
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8389 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 14/04/2011 : 21:08:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message

@pravedni
Dobro, ne kužim u cemu je sad stvar. Kasiodor je prepisao od svih, pa tako i od Priskosa, a Jordanes od Kasiodora. To se inace uglavnom tako i radilo.

@cat claw

Tako ima masu zanimljivih podataka, poput nalaza kneževskog groba u Porajnju, na samom rubu Atilinog teritorija. Uz zlatni solidus cara Valensa, naden je i zlatni pektoral s natpisom ARTACHSCHATAR, koji zapravo spominje Ardašira I. osnivaca sasanidske dinastije koji je umro još 241. god. Kako je blago završilo na zapadu, danak, pljacka, trece nema.
Zatim je tu gomila naroda sa svojim legendama. Sarmatskih i germanskih naroda poput Alana, Gota, gotskih Gepida,Vandala i njihov tutanj preko Evrope, pljackanje Rima i osnivanje kraljevstva u Africi, a prema legendi je par brodova bilo toliko nakrcano blagom da su potonuli usred plovidbe. Zatim, Bastarna, Sveba, Burgunda, Herula, Skire, ciji je kralj Edika bio jedan od prvih Atilinih ljudi, a jedan od njegovih sinova Odoakar, služit ce u rimskoj vojsci. Isti onaj koji je srušio Zapadno carstvo 476.
U Pricrnomorju se Goti konacno razdvajaju na Ostrogote (Greutunge) i Vizigote (Tervinge). Granice na Dnjestru. Na Krimu su pak Krimski Goti (Gotoalani). Imamo dogadaje pod vodstvom gotskog Ermanarika.
Još je 269.g. Klaudije II. potukao Vizigote kod Naissusa (Niša), ali im je vec 274.g. Aurelijan morao prepustiti provinciju Daciju.
378.g. - bitka kod Hadrianopolisa može se smatrati pravim pocetkom velike seobe. U toj bitci pogiba car Valens.
Kod Ostrogota, u Panoniji vladaju kraljevi Tudimer, Valamir i Videmir.
Kralj Valamir zaposjeda Pannoniu Secundu sa centrom u Bassiani.
Njegov teritorij protezao se od rijeke "Scarniunga" do rijeke Aqua Nigra (Karašica u Baranji).
Kralj Tudimer nastanjuje se "iuxta lacum Pelsodis" (pored Blatnog jezera).Centar mu je vjerojatno Quadrata.
Kralj Videmir smješten je negdje izmedu ove dvojice.
Nastanjeni su kao federati u Panoniji odakle se pred neugodnim susjedstvom Huna povlace prema Italiji.
401.g. Alarih (370.- 410.) vodi pohod na Rim. Zauzima Akvileju i ugrožava Milano.
Nakon smrti vojskovode Stilihona dva puta opsjeda Rim, a zauzima ga treci put, 410.god. prodavši im ?trojanca?.
Krece prema Siciliji (nakon tri dana pljacke) s namjerom da prede u Afriku. Tu ga je zatekla smrt, te je prema legendi pokopan ispod korita rijeke Busento.
Potom se Vizigoti povlace u Galiju gdje osnivaju svoju državu sa sjedištem u Toulousi (418.- 507.) = Regnum Tolosanum.

I tako dalje i tako dalje...imaš materijala koliko srce poželi

I kad ce strip???


There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

pravedni
Advanced Member



Serbia
4057 Posts

Member since 03/12/2009

Posted - 14/04/2011 : 21:43:17  Show Profile Show Extended Profile  Send pravedni a Private Message
Bogami,posle svih ovih podataka što iznesmo nas dvojica NEMA NAZAD! Atila i njegovo doba moraju zaživeti u stripu...Što se tice bitke kod Hadrijanopolja (Jedrene) 378.godine,najbolji opis nam ostavlja veliki imski istoricar Amijan Marcelin (oko 330-400). Opis ove bitke jedan je od najlepših delova celokupnog njegovog opusa,i tu se autor vinuo u sfere prave umetnicke literature,opisujuci razne scene bitke neobicno izražajno. Za njega je poraz kod Hadrijanopolja nacionalna sramota,težak udarac za Rimsku imperiju i njen ponos. Marcelin je najbolje od svih rimskih istoricara shvatao koliku su opasnost varvari predstavljali za Carstvo. Za sve varvare on oseca dubok prezir,narocito za divlja nomadska plemena - Hune i Alane. Takodje,za ustanak Zapadnih Gota na Dunavu Marcelinovo delo je najbolji i najpouzdaniji izvor...Ovaj ustanak je Istocno Carstvo doveo na rub katastrofe.Inace,Marcelin je poreklom bio Grk,rodom iz Antiohije.Marcelinovo delo je bilo zamišljeno kao nastavak Tacitove "Istorije".
Paro,kolega moj,sve je u redu - samo sam hteo da naglasim u prošlom postu da je Prisk originalni izvor za doba Atile u Panoniji.
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8389 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 14/04/2011 : 21:46:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message
Šta ti misliš pravedni di bi ti stavio pocetak ovog spektakularnog stripa? Ja bi najvjerojatnije za vrijeme bitke kod Hadrijanopola.

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

pravedni
Advanced Member



Serbia
4057 Posts

Member since 03/12/2009

Posted - 14/04/2011 : 22:01:43  Show Profile Show Extended Profile  Send pravedni a Private Message
To bi bilo logicno,jer je to jedan od najbitnijih datuma u celoj prici. Mada bih ja u celu pricu umešao i Jeronima (331-420)i njegov prevod Biblije na latinski jezik 405.godine (cuvena "Vulgata").
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8389 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 14/04/2011 : 22:57:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message
Eto, slažemo se

hmhm ovaaaaj...gosn Kerac...kad ce strip?

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5820 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 15/04/2011 : 00:01:00  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message
A kad ce scenario?
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8389 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 15/04/2011 : 00:35:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message
quote:
Originally posted by cat claw

A kad ce scenario?



Pa ako pravedni, Mr.Bushido i moja malenkost udružimo snage i ispoljimo svoju kreativnost, te se dogovorimo bratski oko najprikladnijeg scenarija, finesa itd., mislim da to ne bi bio neki veci problem. Dapace...I te kakav izazov

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

noemis
Senior Member



Serbia
1320 Posts

Member since 11/05/2010

Posted - 15/04/2011 : 03:55:09  Show Profile Show Extended Profile  Send noemis a Private Message
quote:
Originally posted by pravedni

Bogami,posle svih ovih podataka što iznesmo nas dvojica NEMA NAZAD! Atila i njegovo doba moraju zaživeti u stripu...Što se tice bitke kod Hadrijanopolja (Jedrene) 378.godine,najbolji opis nam ostavlja veliki imski istoricar Amijan Marcelin (oko 330-400). Opis ove bitke jedan je od najlepših delova celokupnog njegovog opusa,i tu se autor vinuo u sfere prave umetnicke literature,opisujuci razne scene bitke neobicno izražajno. Za njega je poraz kod Hadrijanopolja nacionalna sramota,težak udarac za Rimsku imperiju i njen ponos. Marcelin je najbolje od svih rimskih istoricara shvatao koliku su opasnost varvari predstavljali za Carstvo. Za sve varvare on oseca dubok prezir,narocito za divlja nomadska plemena - Hune i Alane. Takodje,za ustanak Zapadnih Gota na Dunavu Marcelinovo delo je najbolji i najpouzdaniji izvor...Ovaj ustanak je Istocno Carstvo doveo na rub katastrofe.Inace,Marcelin je poreklom bio Grk,rodom iz Antiohije.Marcelinovo delo je bilo zamišljeno kao nastavak Tacitove "Istorije".
Paro,kolega moj,sve je u redu - samo sam hteo da naglasim u prošlom postu da je Prisk originalni izvor za doba Atile u Panoniji.



kad se samo setim kakvu sam muku imao nabaviti ovu knjigu... a zatim uživanja u citanju...
evo jednog od zanimljivih opisa:

gotovo svi gali visokog su rasta, bele puti i ridokosi, strašni zbog mrkog pogleda, žedni kavge i veoma obesni; a ukoliko neko od njih u prepirci zovne i ženu, mnogo jacu od sebe, žarkih ociju, ne bi se ni gomila stranaca mogla nositi s njom, pogotovo kad ona napne vrat, škrgucuci zubima i kad, mašuci velikim, belim podlakticama, pocne da šalje udarce pesnicama, a povremeno i nogama, kao projektile sa zategnutih žica katapulta...


izgleda da je prema ovom najboljem i najpouzdanijem izvoru zapravo bilo dosta astericica i obeliksicica med galima...


"Ja se mnogo bojim ljudi koji hoce da usrece narod... ...niko nema prava da silom svog suseda cini srecnim."
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 15/04/2011 : 15:05:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message
Preporucujem Banetovu knjigu. Odlican istrazivacki rad, pogotovo kad se uzme u obzir da se radi o istoricaru amateru, i naravno vrhunske ilustracije. Knjiga se moze naruciti direktno od izdavaca, za detalje pitajte autora, da ja sad ne pimpujem previse :D

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

mavra
Junior Member



439 Posts

Member since 13/01/2011

Posted - 15/04/2011 : 15:30:06  Show Profile Show Extended Profile  Send mavra a Private Message
Pozdrav svima, nov sam na forumu i do sada sam samo voajerisao na temama koje me interesuju. Ovo mi je jedan od najzanimljivijih topika. Pitanje za gospodina Baneta, gde i kako se moze naruciti vasa knjiga? Hvala.
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5820 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 15/04/2011 : 15:39:26  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message
Izdavacka kuca ZMAJ
Novi Sad, Tolstojeva 24
itpzmaj(et)sbb.rs
021 541 716

Mislim da je oko 10-12 eura + pp

Go to Top of Page

mavra
Junior Member



439 Posts

Member since 13/01/2011

Posted - 15/04/2011 : 15:41:46  Show Profile Show Extended Profile  Send mavra a Private Message
Svaka vam cast na brzini. Hvala jos jednom.
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 15/04/2011 : 16:31:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message
Cena je 760 din komad, da preciziram, tako mi rece gospodja na telefonu. Postarina za BG iznosi 100 din.

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

pravedni
Advanced Member



Serbia
4057 Posts

Member since 03/12/2009

Posted - 16/04/2011 : 19:31:41  Show Profile Show Extended Profile  Send pravedni a Private Message
quote:
Originally posted by Mairosu

Cena je 760 din komad, da preciziram, tako mi rece gospodja na telefonu. Postarina za BG iznosi 100 din.


To se uzima sledece nedelje!
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 16/04/2011 : 20:07:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message
quote:
Originally posted by pravedni

quote:
Originally posted by Mairosu

Cena je 760 din komad, da preciziram, tako mi rece gospodja na telefonu. Postarina za BG iznosi 100 din.


To se uzima sledece nedelje!


Neces se razocarati. Jedino, mozda je mnogo "narodski" pisano za tvoje verovatno strozije kriterijume , ali naci ces unutra informacije koje su itekako validne za ozbiljniji istorijski diskurs. Naravno, ovo prica nekvalifikovano lice, tako da ono...moj sud je vise knjizevno-kriticki nego istorijski.

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

Tutta
Advanced Member



Germany
32400 Posts

Member since 19/02/2010

Posted - 10/04/2013 : 11:10:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Tutta a Private Message
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=43330

+IN HOC SIGNO VINCES+


Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46545 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 10/04/2013 : 12:52:59  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by Tutta

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=43330



nije loše. bilo bi zanimljivo procitat

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46545 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 10/04/2013 : 14:37:55  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
jbga ,ne znan švabski.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000