Aj, daj koji link na koju pismu kad smo već u điru
a na kompilaciji će bit razni hrvatski bendovi čije smo pisme uzeli bez dopuštenja, al ja mislin da bi sve to skupa moga predstavljat ovaj bend iz splita: http://www.youtube.com/watch?v=vih2PAIRuX4
Vidim da je topic zaživio, pa ću se usuditi otvoriti jednu veliku novu temu: koloriranje. O koloru znam malo ili ništa, pa me baš zanima kako neki od profića ovdje koloriraju svoje radove (naravno, ako uopće žele otkriti tajne svojeg procesa! :))
Ajoooj, tu bas ima da se pise... Za pocetak, licno mislim da je Fotosop najbolja alatka za to. Posao mogu da obave i jos neki programi ali samo Painter donekle moze ozbiljno da mu konkurise. E sad, SenG, ako ne vladas nijednim od tih programa, tesko je objasniti sta i kako se radi... I jos vaznije, zasto.
Koristim i Photoshop i Painter, no mislim da nikad do sada nisam kolorirao c/b crtež. A kada vidim onog Zagora sa 2. stranice ovog topica (cat claw, to si ti bojao, ili našao na netu pa stavio kao ilustraciju?), zastaje mi dah (a to se sa Zagorom inače nikada ne događa :)). Zanima me kako dobiti lijepe prijelaze sa jedne nijanse boje na drugu - koristiti smudge tool, postepeno miješati 2 boje pa stotinu puta upotrijebiti brush tool, to raditi u stotinu layera ili samo jednom... Kao što rekoh, nisam to nikad radio, pa ne znam kako početi.
\jeste, Zagor je moje kolorprolice I PS i Painter imaju siroku paletu cetkica sa ostrim ivicama ili sa ''rasutim'' ivicama. Ovako izgledaju moje palete u PSu
Ako imas olovku osetljivu na pritisak, lako je na selektovanu povrsinu koja je obojena jednom bojom dodati ferlauf tamnijom bojom ili nekom drugom bojom. Sve zavisi od velicine cetkice. Ako upotrebis srazmerno vecu cetkicu, onda dobijes blazi prelaz. Cetkica farba cak i ako joj centar postavis van objekta pa zaista mozes da dodajes boju u slojevima kao kod slikanja. Sto se tice onih ''slikanih'' senki na Cagorovoj kosulji, njih sam farbao onim elipsastim cetkicama ili onim koje izgledaju kao kose limije. Sve te cetkice mozes napraviti ako kliknes na malu strelicu u paleti i overis new brush. Dobices prozor koji ti daje da odredis velicinu, ostrinu i oblik cetkice. Ako iscrtas neki oblik na praznom providnom lejeru i kada ga selektujes opet ide strelica u paleti i overis define brush. Zgodno je za lisce, travu i zvezdano nebo
znači naneseš osnovni sloj boje, selektiraš ga, pa onda po njemu maljaš sa tamnijom/svjetlijom nijansom različitim pritiskom olovke na tabletu? radiš li to u jednom layeru, ili u zasebnim koje onda faltenaš? i da, koliko ti je cca. vremena trebalo za kolorirat onog Zagora?
Ne moras novi lejer, posto PS obicno ima 20 undo koraka. S vremenom sam se izvestio, pa mi sad kolorisanje ide relativno brzo. Zagora sam uradio za jedno radno vreme. Bojim osnovnom bojom sve razdvojene objekte na jednom lejeru, pa to isto radim sa preostalim objektima na drugom. Ukljucim preserve transparency (lakse je od selektovanja) i onda gnjavim i davim senke i osvetljavanje. posle to sravnim. pozadinu takodje bojim na posebnom lejeru.
Sustina kolorisanja u Fotosopu je slicna radu sa folijama u crtanom filmu. Folije se u Fotosopu zovu layers (slojevi) i slazu se jedan na drugi. Dobra novost je sto onom gornjem sloju zadamo da bude providan i onda mozemo da vidimo sta farbamo na sloju ispod njega.