forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 A u 2011 ... (recenzirano 52/52!)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 15/02/2011 : 11:05:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Le Moine et le Poisson (1994) Michael Dudok de Wit

Ja sam za simboliku totalno, ono, jedna tuka i to betonska. Uživao sam u ovom crtiću - linija kistom jednako je živa kao animacija, svedenost likova i prizora odgovara jednostavnosti radnje ... ma, savršeno! - ali da sam ukapirao da riba predstavlja Krista dok to u nekom intervjuu nisam poslije od samog autora čuo, to bogme nisam. A nije, ono, da je metafora nešto suptilna ili originalna: riba/Krist, to je, tako, samo dva soma godina staro. A ja - bzzzzuj.

Ma, zapravo, autor nema pojma. Riba je riba, fratar je fratar, a crtić je svejedno sjajan.

Pas de Deux (1968) Norman McLaren

Ovdje sam, pak, skapirao da nema simbolike. Mislim. Sve je u oduševljenju tehnikom i izvedbenim mogućnostima filma. Mislim. I možda malo u ljubavi prema baletu. Mislim. Ili mislim da mislim.

Doduše, nisam baš siguran bi li se ovo trebalo pikati pod animaciju, ali nisam baš ni zainteresiran za cijepanje dlaka. Film je dobar, to što je tu mutio poslije smo vidjeli primijenjeno drugdje pa ne djeluje tako svježe, ali to je sudba svakog uspjelog eksperimenta. Ples je isto dobar, možda i odličan ako brijete na balet.

(mcn)

11 down, 41 to go!


Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 17/02/2011 : 13:11:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Crac (1981) Frederic Back

S obzirom da proizvodnja jednog autorskog crtića traje beskrajno dugo, nije ni čudo da se autori odlučuju za teme koje su im osobno bitne, pa "životni put" ili "tijek života" nisu rijedak motiv. Frederic Back ga ovdje nadograđuje kvebečnošću (ako riječ i ne postoji, zbog tri palatala bi trebala :)) i osobnim optimizmom koji čine da se ovaj film ne da prepričati, ali ga je nemoguće ne proživjeti.

Zasluženi Oskar.

Eternal Gaze (2003) Sam Chen

Kratkometražne sam crtiće u ove prikaze uparivao prije nego što sam ih pogledao tako da je svaka veza među njima slučajna koliko i u većini teorija zavjere. Ako bih nasilu potezao vezu s Backom, dakle, Chenov film je sličan po tome što se bavi još jednom čestom animiranom temom, odnosom čovjek/život izraženom kroz umjetnik/djelo. Chen tu nema što puno novo ili pametno reći - sve se svodi na "djelo je vrijedno svih muka" - ali kompjutorska je animacija krajnje potrebna i dobro upotrijebljena tako da slike ostaju čak i ako priča djeluje viđenom.

(mcn)

12 down, 40 to go!


Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 25/02/2011 : 11:55:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Silent Running (1972) Douglas Trumbull

Ne znam kako, ne znam zašto, ali zapamtio sam bio da mi se "Stalker" nalazi na popisu filmova koje moram odgledati za recenziranje pa sam shvatio da nije tek kad sam završio i skidanje i seedanje i gledanje. I, da znate, nije mi žao.

"Stalker" mi je jednim (sporim, odmjerenim, višesatnim) udarcem odgovorio na masu pitanja: može li se snimiti odličan SF film s mikrobudžetom? može li se snimiti uvjerljiva čudnovatost bez specijalnih efekata? može li postojati SF film za odrasle, to jest o odraslim, vječnim temama sniman bez pojednostavljenja, a opet razumljiv? Završna sekvenca, kad fokus prelazi na ženu, je džojsovska, i briljantna. Mislim da mi je "Stalker" novi (iako je stari) najdraži SF-film ikad. Da, riplejso je i "Blade Runnera".

A SILENT RUNNING je sve što "Stalker" nije: pojednostavljena prispodoba čije je vrijeme prošlo, namijenjena u najboljem slučaju dvanaestogodišnjacima, puna logičkih rupa i oduševljenja igračkama. S uobičajeno iritantnim Bruceom Dernom u glavnoj ulozi. Bljak.

(mcn)

13 down, 39 to go!

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn

Edited by - mcn on 25/02/2011 13:46:23
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 25/02/2011 : 13:45:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Paprika (2006) Satoshi Kon

Daleko od toga da je PAPRIKA neko enormno smeće - ima tu okej rečenica, ideja i više smisla za završetak nego u bilo kojem američkom filmu - ali se ipak osniva na dvije stvari koje ne volim. Jedno su snovi, drugo je stvarnost.

Snovi su problematični. Mogu ih prihvatiti kao storytelling device ako nisu predugi (kao u Tintinu) ili ako su složeni u koherentan sistem (kao u Sandmanu), ali ne fasciniraju me sami po sebi toliko da bih trpio kad su ubačeni naizgled samo radi očuđavanja. Hrpa stvari u PAPRICI mi djeluje da je napravljena jer se baš moglo i baš htjelo. Sličan sam problem imao i u "Inception" gdje je sve bilo kako-tako dok nije otišlo kroz prozor kad im je zatrebala stvarna opasnost pa su iz dupeta izvukli puj-pike-ne-važi argument da odsad smrt u snu vrijedi i vanjskome svijetu ... Ali, skrećem s teme.

Stvarnos(nos)t u animaciji po meni nije naročito vrijedna truda. Ovo su neka vremena u kojima je fotografija sve animiranija, a animacija se trudi približiti fotografiji. U premisi PAPRIKE, gdje se kao miješaju snovi i stvarnost, to ima nekakvoga konceptualnog smisla, ali svejedno ostaje dojam da se u tome smjeru ide jer onamo još nitko nije otišao, a ne zato što je efekt time bolji. Konačni rezultat je zato na svoj način jako nalik otužnim Bakshijevim rotoskopiranim filmovima - je realističnije je to, ali nije lijepo, nije drago.

(mcn)

14 down, 38 to go!

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn

Edited by - mcn on 25/02/2011 13:49:19
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 04/04/2011 : 10:02:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Simon del desierto (1965) Luis Bunuel

Zadnjom scenom, koja nas izmješta iz dotadašnjeg mjesta i vremena radnje, Bunuel se približio granici pamfleta, ali je nije prešao. Prešao bi je bio da je učinio da se Šimun promijeni, ali kako nije onda nije jeftino poentirao usporedbom nego solidno, tvrdnjom o trajanju. Tako je valjda i dobio film - koji nije u svakom aspektu savršen, ima tu i preglumljavanja i mogućih nedorečenosti - ali koji traje.

Ima nešto o čemu razmišljam ovih dana, dok čitam "Idiota". "Idiot" se čita lako, a opet ne mogu čitati velike komade. Kao da je kvaliteta teksta u njegov zgusnutosti i još nečemu - u tome da, kao kod razbijenog zrcala, svaki komadić zadržava sve osobine cjeline - pa je pročitati stranicu ili poglavlje kao pročitati roman. Slično je i sa SIMON DEL DESIERTO, duh filma vidljiv je iz svake minute, bez obzira što znamo o cjelini. U oba slučaja, vjerujem, radi se o karakteristici klasika.

(mcn)

15 down, 37 to go!

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 09/04/2011 : 12:02:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Sunshine (2007) Danny Boyle

Volim znanstvenu fantastiku što mi daje pravo da je mrzim kad je riječ o govnetini kao što je SUNSHINE Dannyja Boylea.

Ono, bio sam voljan ignorirati nategnutu premisu (oživjeti umiruće sunce jest otprilike kao da neki mikrob poželi oživjeti čovjeka koji mu je bio stanište, samo još malo nevjerojatnije) u ime putovanja svemirom i kabinske drame. Ali Boyle nema milosti. Na misiju od presudne važnosti šalje se brod ... okej. Bilo bi brže ispaliti te rakete sa Zemlje, nije da je Sunce teško nanišaniti, a za trošak izgradnje broda moglo se sastaviti sto projektila, a ne dva. Ali dobro i to. Al' kad jedan brod nestane pa im treba sedam godina da satave drugi postaju očiti propusti u planiranju. Pa onda na tom brodu sedam vrhunskih stručnjaka (svi mladi i izgodni, al' dobro to), od koji samo DVA znaju ispaliti raketu? I onda u pogibeljnu misiju van broda idu TA dvojica? A onaj čiji je posao navigavati zaboravi zakrenuti štit (koj kua to nije automatski!)? A kad zapnu na drugom brodu, onaj s odijelom ne može skočiti po druga odijela već moraju skakati sva trojica zamotani u celofan, a četvrti mora ostati jer je u pravilima izgradnje svemirskih brodova zapisano da kvaka ne smije biti na vratima već tri prostorije dalje? I tako dalje, i tako bliže, sve jedna glupost veću glupost stiže ...

Danny Boyle je sigurno odgledao Odiseju kad je bio mali i pomislio da on to može bolje, uzbudljivije, digitalno nabrijanije. Pa je pogledao i Aliena i rekao da se tu kamera premalo trese i da on to može bolje. Pa je pogledao tupavi Silent Running i rekao kako je to kul i pametan i poučan film za razliku od ova dva prethodna, te je odlučio imati džunglu usred broda kako bi brodolomcu jasno signalizirao da ovdje nema života i da ga samo smrt čeka ...

Ma, ukratko, Danny Boyle je kreten, SUNSHINE smeće u kojem je svaka sekunda drame lažna i neuvjerljiva, a znanstvena fantastika se ovakvim filmovima nikad neće spasiti od biljega lobotomirane zabave za maloumne.

(mcn)

16 down, 36 to go!


Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 10/04/2011 : 12:21:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Holding Your Breath (2001) Anthony Lucas

Sparivanje crtića kako bi stali u unaprijed zadani broj pretinaca napravio sam prije gledanja, bez ikakave informacije te, dakle, posve slučajno. Rezultat je da rezultat nije uvijek baš, ali ovaj put jest ...

HOLDING YOUR BREATH je jedna od onih stvari koje ne volim u animaciji: priča (kakva-takva) je tu kako bi autor isprobao animacijsku tehniku, a ne zato što je jedino mogla funkcionirati animirana. Ova pričica ovdje (pomalo nejasna ili pomalao dosadna, kako vam drago) mogla je funkcionirati u prozi, kao slikovnica ili strip ... Naracija je očit dokaz, a crtić je zbog svega nabrojenog žeželjevski vizualno dojmljiv, ali zapravo slab.

(Pa sam po sedmi put odgodio zamisao da gledam Jaspera Morella istog autora.)

Balance (1989) C. & W. Lauenstein

S druge strane, BALANCE je ono za što je animacija rođena: jednostavna metafora besprijekorno izvedena u mediju u kojem ta ideja dolazi do najvećeg izražaja. Savršenstvo.

No, da ne bude sve sjajno, vidim da su se Launsteini poslije bacili u proizvodnju animacija za Coca Colu, što će reći da su otprve rekli što su imali reći i otad žive. Lucas, s druge strane, vrijedno radi pokušavajući valjda tek otkriti što želi reći.

Pa vi znajte što je bolje, ako se takve stvari uopće mogu vagati.

(mcn)

17 down, 35 to go!

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 11/04/2011 : 13:07:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Getting Started (1981) Richard Condie

Činjenica da je ovo trideset godina staro čini me da se osjećam ... ne mladim. I čini da o filmu mislim još malo bolje, iako nisam ni mislio loše.

GETTING STARTED je vrsta crtića o kojem je teško pisati - smiješan crtić. Da bi o smiješnim crtićima bilo lako pisati moraju prvo podbaciti u svojoj smješnoći. Ovako, kad ne podbace, ostavljaju me da kljuckam riječi bez prave poante: film je smiješan i što još da vam kažem, a da ne ubijem vic?

Možda još samo to da uopće nisam shvatio da se koncertni pijanist priprema za koncert već sam mislio da je klinac koji mora vježbati klavir, ali tu ionako nikakve razlike nema. Lijeno je lijeno kao što je smiješno smiješno.

The Hill Farm (1989) Mark Baker

Kad sam vidio naslov pomislio sam da je to onaj smiješni crtić s kućicom navrh brda, a u kući muž, žena, krava, pastir, pas, sportski automobil itd. pa svi ispadaju kroz vrata i klize amo-tamo i nakraju dolje. Nije bio. Ne mogu se sjetiti kako se onaj zvao, ali HILL FARM je bio film o kućici na vrh brda, mužu, ženi, pastiru i još koječemu, ali nije bio baš jako smiješan.

Naravno, nije ni htio biti baš jako smiješan pa mu to nije minus. Možda je minus (njemu ili meni) što ne znam točno što je htio pa i nisam puno zapamtio osim da je sav nekako smeđ, da je autor poslije postao jedan od tvoraca Peppe Pig (hm, farma kao opsesija?) i da sam nakon njega poželio pogledati onaj prvi film o kućici na brdu, onaj kojemu se ne mogu sjetiti naslova, onaj smiješni.

(mcn)

18 down, 34 to go!

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 12/04/2011 : 13:38:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Mest kinematograficheskogo operatora (1912) Wladyslaw Starewicz

Ne sjećam se ovaj čas tko je rekao da umjetnik ne slika stablo zato što vidi stablo već zato što je vidio kako drugi umjetnik slika stablo - rečenicu u kojoj ima puno istine, no zbog koje to više treba cijeniti one koji prvi naslikaju stablo.

Starewiczev rad ne dolazi ni iz čega - već iz njegova posla u prirodoslovnom muzeju i očaranosti kamerom - a i preteče mu se vjerojatno mogu naći u onim putujućim izložbama na kojima su miševi ili žabe preparirani kako bi dočarali prizore iz ljudskoga života. Ništa od toga, dakako, ne umanjuje veličinu bljeska ideje koja je oživjela mrtve kukce, pokrenula jednu kinematografiju i koja se i nakon stoljeća gleda s ništa manjim zanimanjem od njezinih igranih vršnjaka.

Screwball Squirrel (1944) Tex Avery

Ako je Starewicz majstor koji je sastavio igračku, Avery je klinac koji je rastavlja kako bi vidio što se sve s njom može učiniti, uklone li se ograničenja izvorne zamisli. Manji vizionar - jer makoliko se protiv njih bunio, ipak radi u okvirima studija, formata i žanra - Tex Avery je bitan iz bar jednog razloga: zato što je u njegovom ludilu bilo sistema, što nitko od onih koji su ga poslije kopirali nije baš shvatio, pa ga nije ni nadmašio.

(mcn)

19 down, 33 to go!

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 13/04/2011 : 11:14:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
The Great Piggy Bank Robbery (1946) Bob Clampett

Što sam stariji, to sam manji fan parodija. U jednu ruku to je zato što mi zbog progutane količine svega i svačega sve više stvari uspijeva prepoznati kao parodije, a u drugu je zapravo besmisleno jer, promislite li, ako parodije kao dijete nisam prepoznavao kao takve onda su funkcionirale i na razini iznad parodije.

No, svejedno, parodija je laka, gradi se na tuđoj muci, podložna je svaštarenju i zastranjenju u jeftilen ili najobičnije ruganje. Ima dobrih parodija koje funkcioniraju i nakon što im se više ne sjećamo predloška - i THE GREAT PIGGY BANK ROBBERY se može smatrati jednom od takvih - ali bih svejedno, kad bih morao birati između crnog i bijelog, rekao da parodije više ne volim nego što uživam u njima.

Duck Amuck (1953) Chuck Jones

DUCK AMUCK, pak, hoda tananom granicom inspiracije i parodije, ali ipak, mislim, ne zakorači preko nje (za užitak nije potrebno poznavanje nekog posebnog predloška već samo, ukratko, činjenice da je crtani film nacrtan). Dio mene nevjerojatno uživa u ovakvim crtićima (logičnim konsekvencama autorovog osjećaja da je ono što crta živo), dok dio strepi da bi insajderska priroda humora mogla otjerati publiku (ovo je uobraženo s moje strane - što crtač doživljava insajderskim, publika doživljava bizarnim ili samo smiješnim) ili da je činjenica hodanja po granici znak toga da smo sve unutar granice potrošili (još 1953.) pa nam samo poigravanje medijem ostaje.

Zapravo, puno trkeljam u strahu da bih inače morao reći kako sam se zabavio. Pa, evo, neću više.

(mcn)

20 down, 32 to go!

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 28/04/2011 : 12:54:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Encounters at the End of the World (2007) Werner Herzog

Ovo je dobar film, Herzogu usprkos. Film je dobar jer je lokacija zanimljiva i relativno rijetko viđena, ljudi s kojima se razgovara ljudi, a Herzog, je li, ipak čovjek koji zna snimiti film. Onaj "usprkos" dio odnosi se na njegovu potrebu da u naraciji propovijeda i navlači vodu na svoj mlin: te civilizacija loša, te gora, te propast samo što nije - pa na kraju zvuči kao ožitvorenje principa da starci svoju propast projeciraju na propast svega.

Herzogov apokalipticizam je, dakle, iritantan, a još mi je smetalo i što je bar polovica razgovora izgledala namješteno. Ne sumnjam da su ljudi rekli to što su rekli, ali mi se činilo kao da su morali govoriti više puta dok Herzog nije snimio što je htio, kao i da im je on birao film koji će gledati i radnje koje će raditi, baš kao što je svoje divljenje antarktičkoj tišini i miru morao podebljati planktonima koji uživaju u balkanskom melosu.

No, štono rekoh, dobar film. Komentarni više nego dokumentarni, ali apstrahirajte brbljavog Herzoga i bit će okej.

(mcn)

21 down, 31 to go!


Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 01/05/2011 : 00:32:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Secrecy (2008) Peter Galison/Robb Moss

Nu da. Moga ja paziti koliko hoću, ali mi se ipak pokoji tendenciozni dokumentarac provuče i pokvari mi dan. SECRECY nije baš najgori od takvih, ali jest Michael Mooreova škola eseja koji zauzima stav dok se pravi da je objektivan pa me to - iako namjera može biti dobra, mogu se ja čak s njomzi i slagati (kad bi me bilo briga za Jameriku) - ali ne pomaže da se ne osjećam šopanim.

Te sam tako, dok sam po sili obećanja gledao ovaj film, razmišljao koji bi mogli biti znaci po kojima se takvi filmovi rano odaju. I zaključio kako su svi ti nekakvi ambiciozni zahvati - animacija, režirane sekvence, a katkad čak i upotreba dokumentarnog amterijala za ilustraciju - štono se kaže dead giveaway da filmaš ne vjeruje u snimljeni materijal i da osjeća da mu nešto fali, pa krpa. Sjećate se "Hitlerove sekretarice" - ništa osim žene koja priča u kameru, a drži za stolicu kao cijanofiks.

Ukratko, lijepo je da Ameri zdvajaju sami nad sobom, ali fućkaš to kad im ne vjerujem.

(mcn)

22 down, 30 to go!

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 04/05/2011 : 11:48:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
The Charles Bukowski Tapes (1987) Barbet Schroeder

Kao film ovo je skroz okej: režiser je fasciniran Bukowskim i to hoće pokazati, screen time je skoro cijelo vrijeme Bukowski i tu gotovo ničemu nema zamjerki. Možda malo onoj "zamrznuti kadar-šest nota muzike-naslov-zamrznuti kadar" tehnici prijelaza od koje se nakupi dobrih 6 minuta lera za vrijeme trajanja filma, ali to je već traženje dlake u jajetu, pogotovo što sam jedno pet šestina filma ionako samo slušao.

Sad, fascinacija je drugi par rukava. Ono nešto što sam čitao od Bukowskog nije bilo loše, daleko od toga, ali su mi ga malo smučili razni domaći nastavljači koji su iz sigurnosti roditeljskog doma pisali o čarima alkohola i svojih propalih života. Plus, stvarno me ne fasciniraju pijanci te je čak i Bukowski - kao iber-ikona pijanoga pisca - u ovom filmu puno suvisliji kad je trijezan nego kad je pod utjecajem. Kad je pod utjecajem, lupeta.

Ali sve u svemu, nije mi žao što sam gledao. Čak mi je došlo da pogledam i ona dva duga dokumentarca o njemu, da ga sagledam u vremenu, možda i da pročitam opet nešto. Malo fascinacije, ipak, dakle ...

(mcn)

23 down, 29 to go!

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

d.r.p
Senior Member

1598 Posts

Member since 09/08/2007

Posted - 04/05/2011 : 15:28:26  Show Profile Show Extended Profile  Send d.r.p a Private Message  Reply with Quote
Nisam ni znao da ovo postoji,odmah skidam!
Ja sam gledao "Bukowski: Born into This" dokumentarac
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 03/07/2011 : 02:24:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote

Ponyo (2008) Hayao Miyazaki

Moje uživanje u filmovima obično proizlazi iz nevidljivog, ali urednog kuckanja pripovjedne mašine, osjećaja da je, kad film završi, sve bilo na svome mjestu, bez manjka, bez viška. To ne može objasniti uživanje u Miyazakijevim filmovima: oni ne funkcioniraju poput urice, već prije poput kratkog pogleda u sistem ekscentričnih zamašnjaka u srcu svemiru, stabilnih kako samo pijanci to umiju biti. Iz Miyazakijevih filmova može se izvući nekakav sinopsis za potrebe marketinga, ali svaki pokušaj primjene klasične pripovjedne dosljednosti, osjećam, samo bi mi umanjio uživanje u filmu.

PONYO mi je najtezukastiji od Miyazakijevih filmova: po retro dizajnu glavnog "negativca", ali i po ritmu osovljenom na grandiozne scene kojima ne treba opravdanja, po istovremenoj ljubavi za prirodu i čovjeka te po udarničkoj filozofiji. Ni Tezuka ni Miyazaki ne zabušavaju: u ovom filmu nema rekuperacije, ako se nešto može nacrtati teže onda se crta tako i ako nitko na svijetu ne voli animirati brodove onda će ih Miyazaki animirati dvadeset u jednom kadru i ništa neće samo skakutati, ako se istovremeno može i vrtjeti.

Majstori su majstori zbog stida koji nam ostavljaju.

(mcn)

24 down, 28 to go!

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn

Edited by - mcn on 03/07/2011 02:25:40
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 07/07/2011 : 14:33:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Island of Lost Souls (1932) Erle C. Kenton

O, joj.

Ovaj sam film odgledao prije više mjeseci te otad odlagao pisanje o njemu iz razloga koji mi je napokon postao jasan: nemam što reći. Film nije katastrofa - pričica je, holivudizacija Otoka Dr Moreaua - ali je prilično, štono se kaže, by the numbers pa se vrlo malo toga pamti. Zapamtio sam samo Lugosijevu scenu, ali vjerojatno zato što je to jedini dio teksta koji je preživio iz knjige, i naknadno me zainteresirala "karijera" žene-pantere, jer su mi takvi holivudski orepci i inače veselje.

U SFeri nam Žiljak s vremena na vrijeme pušta "SF vintage" što su nekad bitni filmovi, a nekad čudovišta iz crnih laguna ili zombiji neki i tako te stvari koje su super za gledati kad imaš malo godina, ali ne baš i kad imaš malo vremena. U toj mi je kategoriji i ISLAND OF THE LOST SOULS.

(mcn)

25 down, 27 to go!

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 08/07/2011 : 09:56:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Grizzly Man (2005) Werner Herzog

Bolje od "Susreta na kraju svijeta", svakako. Vizualno jednoličnije, možda, ali bolje, jer je propovijed svedena na minimum, na jednu ili dvije rečenice, a i te kako bismo znali pripovjedačev stav i predrasude, a ne kako bi nas pokušao u njih uvjeriti.

GRIZZLY MAN je nastao, čini mi se, iz čisto filmaškog impulsa. Suočen s gomilom filmskog materijala kojeg je snimio sam Treadwell, naslovni junak priče, Herzog - kao filmaš - nije odolio nego ga je morao složiti u koherentnu priču. Uspjelo mu je to vrhunski: film nas, glatko i bez lomova, vodi od fascinacije jedinstvenim čovjekom, preko zgražanja nad morbidnim činjenicama, do najtamnijeg psihološkog sloja. Prilično je jasno što Herzog pritom misli, ali nam je pristojno ostavio dovoljno mjesta i za fascinaciju i za vlastita razmišljanja.

Neki od "glumaca" (kao patolog) su toliko neuvjerljivi da su vjerojatno istiniti, a tek tu i tamo nešto djeluje režirano ili bar ponavljano toliko puta da je izgubilo spontanost. U ostatku, ljudi su ljudi, a ludi su ludi i film je - dobar.

(mcn)

26 down, 26 to go!

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 03/08/2011 : 15:35:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
La cité des enfants perdus (1995) Caro/Jeunet

U posljednjem kadru filma jedan se klinac, nakon što se prežderao koječega, podrigne. Gledatelj, barem ovaj, pritom točno zna kako se klinac osjeća ...

No, koraknimo unatrag. Ovaj sam film odavno htio gledati, još otkako sam vidio neke promotivne fotke, no nekako mi je izmicao. U videotekama ga nije bilo, dok je bilo videoteka, a poslije ... poslije sam, pogotovo nakon što sam pogledao "Delicatessen", počeo strepiti da mi se neće svidjeti, da je prekasno, da je to film koji bi mi više značio nekoć nego što mi na bilo koji način može značiti danas. I da, sad kad sam ga napokon pogledao, točno je sve ono što sam se bojao, s možda jednom malom iskupljujućom vrlinom ...

Točno je ono što sam se bojao jer je prepun stila - svaki kadar je dotjerivan, svaka se pojedinost s drugim pojedinostima nadmeće za našu pozornost - a cijela ta pažljiva konstrukcija osovljena je na užasno labavim nogama jedne obične izlizane pričice koja pod teretom vizualnih očekivanja skoro dva sata u mukama umire. Iskupljujuća vrlina, pak, a dokontao sam to nakon samo sat vremena pred ekranom, jest što je ovo - film za djecu (ključ ovoga čitanja je u tome što su sva djeca redom pametna, a svi odrasli redom glupi). I onda je šareno i onda je blesavo i onda skoro može proći, ali ...

Ali, motivacije i teme nisu dječje ni djeci razumljive (a nisu ni dobro napisane, kao da se jasno vide šavovi petorice scenarista) pa sve skupa šepa kao one dvije sestre spojene jednom nogom. Znači, ako se dijete hoće pred ekranom samo čuditi i plašiti - dobro. Ali ako dijete misli i počne vas pitati zašto ovo ili zašto ono, uzalud ćete odgovore tražiti u filmu jer je LA CITE DES ENFANTS PERDUS kao strip kojeg je pisao crtač: lijep, ali nesklavuren te stoga neprobavljiv.

Burp.

(mcn)

27 down, 25 to go!

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 05/08/2011 : 23:15:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
5 Centimeters Per Second (2007) Makoto Shinkai

Pa, nije bilo dugačko, to je svakako dobro ...

Priznajem, pogubio sam se malo bio, djelomice zato što filmove gledam u desetminutnim segmentima odvojenim kriškama posla, pa onda uopće nisam pokopčao da je klinac iz druge epizode filma isti klinac iz prve, a crtež mi nije bio od pomoći jer je ipak o animeu riječ gdje svaki protagonist koji izađe ispod iste ruke ionako izgleda isto, a ni imena ne pamtim, pa ... A onda sam to u trećoj epizodi pokopčao, a tek što sam ja pokopčao ona se pretvorila u kombinaciju video spota i foršpana za seriju tako da mi je prva epizoda ostala najbolja od svega, najdorečenija iako otvorena, ali i ono ostalo je bilo solidno jer kako netko reče "može o staroj priči biti riječ, ali je novi likovi i nove situacije čine novom", što je nešto što je Olivud zaboravio, a Japan još kuži, ali to je već jedna druga diskusija.

Ukratko, bilo je okej i bilo je dovoljno kratko da ne prestane biti okej u trenutku kad sam se prepao da hoće.

(mcn)

28 down, 24 to go!

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 15/08/2011 : 09:31:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
The Secret of NIMH (1982) Don Bluth

Ja ću malo zaobilazno (imam nekog posla oko kojeg se vrtim kao macan oko vruće kaše pa mi je svako razvlačenje srcu drago): znate što mi se nije sviđalo u fan-favorite SF seriji "Farscape"? To što im je bilo užasno bitno da ne budu kao Star Trek i onda su svu energiju uložili u to da ne budu kao Star Trek i nije im ostalo puno energije da budu dobri.

Isto je i s THE SECRET OF NIMH. Gomilica od Disneyja odbjeglih animatora uložila je silan trud da u svoj film stave sve po čemu su smatrali da je Disney nekad bio velik i dobili su, u najbolju ruku, pastiš tehnika i likova i scena, ali nisu dobili dobar film. Dok im se i može oprostiti što sve izgeda kao križanac "Mača u kamenu" i "Robina Hooda" (Bluth je animirao oba, a ruku ne možeš tek tako prenamijeniti) uz malo "Pepeljuge", neoprostivo je što je priča nejestiva kombinacija zastarjele dnevnopolitičke kritike (a nije ni izrijekom rečeno što je NIMH pa je sve još besmislenije), čudne znanstvene fantastike i s neba pa u rebra magije. Zaplet je rastrzan, motivacije zbrčkane (iako mi se svidjela Ms Brisby u ulozi tupave udovice ratnoga heroja), akcije proizvoljne, dijalozi ništavni, a po količini političarenja i Jar Jar Binksu u sporednoj ulozi NIMH je izgledna preteča "Fantomske prijetnje" ...

Znam da sam pristran, ali lijepo crtanje i komplicirana osvijetljenja mi nisu ništa značila te sam cijelo vrijeme htio da su se odbjegli animatori na vrijeme sjetili, kao što nisu, sa sobom iz Disneyja povesti i kojega prokušanog scenarista.

(mcn)

29 down, 23 to go!

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 23/08/2011 : 10:13:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Häxan (1922) Benjamin Christensen

Prvo, ovo je kanda dokumentarac, ali možeš misliti kako jest. Kad počne, više je nalik kakvom popularnom predavanju s projekcijom slika nađenih u knjigama i dijagramima, a onda, kad film krene, onda je to čista dramatizacija zamišljenih događaja - feljton u stripu u filmu čija je glavna namjera uzbuditi, a ne poučiti. Tako da imamo obaveznu dozu dopustive golotinje (i zabavnu scenu demona koji tuca nešto u mužaru pri čemu izgleda kao da radi nešto posve drugo, uzme li se kontekst u obzir), profaniranje svetinja koje to recimo nije jer ga se samo glumi i režisera samog (inače vrlo kršćanskog imena i prezimena i s očitom nadrkanošću na Crkvu) u ulozi sladostrasnoga đavla. Okej, sat i pol listanja knjige ne bismo izdržali, pretpostavljam da je bilo nužno, osim što je izvođačima bilo zabavno ...

Bonus pitanje: pogleda li se onaj demon s naslovnice, a koji se pojavljuje i u filmu, može li se pretpostaviti da ga je Hal Foster vidio i na njemu bazirao čuvenu Valiantovu masku po kojoj je poslije Jack Kirby stvorio svoga Demona?

(mcn)

30 down, 22 to go!

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12896 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 23/08/2011 : 10:55:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Macane, samo da kažem, jako volim čitati ove tvoje recenzije. Naravno, nije baš da se slažem sa svime što napišeš, ali šta sad.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12608 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 23/08/2011 : 11:03:40  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

... nije baš da se slažem sa svime što napišeš, ali šta sad.



Ban. 2 tjedna minimum.

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 23/08/2011 : 12:23:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message  Reply with Quote
Ajmo zivlje Macane, i ja bih da procitam sve do kraja. Svidja mi se ocena Fire & Ice :D Jedan od mojih omiljenih crtanih...

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 23/08/2011 : 13:37:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
> nije baš da se slažem sa svime što napišeš, ali šta sad.

Ima dana kad se ni ja ne slažem ...

Hvala na čitanju.

mcn

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.58 seconds. Snitz Forums 2000