forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 A u 2011 ... (recenzirano 52/52!)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

dr strangelove
Advanced Member



USA
8866 Posts

Member since 26/12/2007

Posted - 24/08/2011 : 09:40:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit dr strangelove's Homepage  Send dr strangelove a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mairosu

Ajmo zivlje Macane, i ja bih da procitam sve do kraja. Svidja mi se ocena Fire & Ice :D Jedan od mojih omiljenih crtanih...



Meni se ne sviđa ocjena Haxana :D Jedan od mojih omiljenih horora...

It would not be difficult, Mein Führer. Nuclear reactors could - heh, I'm sorry, Mr. President - nuclear reactors could provide power almost indefinitely.
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 24/08/2011 : 10:49:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
The Fool of the World and the Flying Ship (1990) Francis Vose

Ovo će biti priča o tome kako sam glup. Uzmem gledati film i, usprkos špici i naraciji na engleskom, zabrijem da je riječ o ruskom filmu. Kao, kupili Ameri za PBS, dodali svoga naratora i prodaju tuđu muku pod svoju. I gledam, gledam, divim se Rusima: te kako je dobro napravljeno (kad ih toliko ima, mogu naći puno vrijednih i talentiranih ljudi), te kako je duhovito (nema tako toploga humora na odrođenom Zapadu), te kako su face pravo baš ruske (glavni junak je Vladimir Putin u mladim danima) i kako nitko ne bi to tako napravio tko ne poznaje taj narod iznutra, u dušu ... I malo mi je bilo čudno što je carev na drvo prikvačen proglas isto na engleskom, ali rekoh dobro, kompromis radi svjetskog tržišta, što je Rusima napraviti dvije varijante iste scene ...

I onda film ispadne britanski i sad sam ja na sto muka. Mislim sam da mi se svidio - a svidio mi se, jako - jer sam rusofil, a kad tamo mi se svidio jer sam anglofil. Pa se sad stidim u kutu.

(mcn)

31 down, 21 to go!

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

dr strangelove
Advanced Member



USA
8866 Posts

Member since 26/12/2007

Posted - 24/08/2011 : 10:58:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit dr strangelove's Homepage  Send dr strangelove a Private Message  Reply with Quote
Odličan crtić. Puno bolji od Askeladden og de gode hjelperne.

It would not be difficult, Mein Führer. Nuclear reactors could - heh, I'm sorry, Mr. President - nuclear reactors could provide power almost indefinitely.
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 25/08/2011 : 11:12:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Nanook of the North (1922) Robert J. Flaherty

U nama je potreba da kad nam netko priča čujemo priču što onda onome tko nam priča stvara potrebu da tu priču po svaku cijenu učini zanimljivom. Moj problem s NANOOKOM je što mi se, s distance od devedesetak godina, čini kako se Flaherty malo previše trudio da naracijom da divlji kontekst pitomim fotkama pa je sve "pogibeljno", "smrtonosno", "okrutno" ili barem "melankolično".

Drugo, u pokušaju da priča priču, redatelj se ponaša kao u ovim suvremenim emisijama o preživljavanju u divljini: o, kako li će se junak snaći sam ... a kameru smo kanda svi zaboravili? Pa kad Nanook hoda lomnim ledom (vještina je stvarna i tu ne zamjeram ništa) kako da se pitamo hoće li preći kad je kamera već na ovoj obali? I onda, scene su očito montirane, ako već nisu režirane: kad Nanook polazi u lov na morža, žena mu stavlja zavežljaj na kanu. U idućem kadru on vesla, a zavežljaja nema.

Snimati ono što se događa dok se događa - bit dokumentarca, recimo - jest malo zeznut prijedlog jer se može ništa ne događati u vrijeme dok snimamo. Zato su oni BBC-evi "Survival" dokumentarci snimali i po dvije godine dok ne bi skupili materijala za pola sata zanimljivoga filma. A zato su Disneyjevi filmaši sami potjerali leminge preko litice i stvorili mit o samoubilačkim glodavcima koji uopće nema temelja u stvarnosti.

I zato se, gledajući dokumentarce razne, puno češće sjetim ovih Disneyjevaca, nego onih iz "Survivala".

(mcn)

32 down, 20 to go!

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 28/08/2011 : 11:36:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Čelovek s kinoaparatom (1929) Dziga Vertov

Pretpostavljam da je glupo nastojati na žanrovskom čistunstvu kad je riječ o vremenu u kojem su se žanrovi tek definirali, ali jest mi bilo malo čudno gledati dokumentarac u kojem svako malo naleti animacija ili trik fotografija i to bez pravoga pripovjednog razloga osim autorove zaljubljenosti u mogućnosti filma kao medija. Zapravo, krenem li korak dalje, onda mogu reći kako mi se čini da ČELOVEK S KINOAPARATOM i nije dokumentarni film o onome što snima (Odesi itd.) već eventualno dokument Vertovljeva oduševljenja činjenicom da snima. "Gledajte me jer ja, JA SAM čovjek s kinoaparatom".

Ne da je to samo po sebi loše ni da je loš film. Jest možda malo spor za današnje navike i ondašnje oduševljenje mehanizacijom (tramvaji, tramvaji, tramvaji!) u najboljem slučaju je kod mene zamijenilo historičarsko oduševljenje (film lijepo ilustrira, slikama od tisuću riječi, i siromaštvo onih koji spavaju u kočiji i činjenicu da Rusija, ma kako sovjetska i staljinistička u taj čas bila, nije bila imuna na bubikopf frizure, što je podatak koji do ovoga časa jednostavno nisam registrirao).

A oduševljenje filma filmom ostavit ću onima koji su više od mene skloni filmu. Ili oduševljavanju.

(mcn)

33 down, 19 to go!

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 09/09/2011 : 16:34:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Shoah (1985) Claude Lanzmann

- U nekim izvještajima piše da je dnevno likvidirano i po 18.000 logoraša?

- Nee, to su pretjerivanja ... 12-15.000, ali samo ako smo radili cijelu noć.

Priznajem načelnu otupjelost na teme holokausta te skidam kapu Lanzmannu koji je shvatio da se otupjelost izbija otupjelošću. Kroz devet sati ovoga filma (kojeg sam gledao tijekom nekoliko mjeseci pa neću preptpostaviti kakav bi tek dojam bio da sam ga probavio u komadu), devet sati razgovora o svakom detalju funkcioniranja logora smrti, gledatelj shvati kako je bilo moguće da su se dogodili: unese se u brojeve, mehaniku i rutinu baš kao što su se u nju unijeli stražari, te prihvati put u pećnicu kao neizbježnost, onako kako su je prihvatili Židovi. Na kraju se više ne čudimo kako se moglo dogoditi, nego kako se - kad je tako lijepo bilo uređeno - ikad uspjelo prestati događati.

I ono što nas takne su mali momenti ljudskosti. Insistiranje na par tisuća mrtvih vamo-tamo kod gore citiranoga stražara ili brijačeve suze. I osmijesi. Osmijeh na kojemu jedan od prvih svjedoka insistira jer je alternativa nepodnošljiva, osmijesi na skupnom snimku kad se preživjeli dječak tridesetak godina poslije našao okružen seljanima koji su živjeli blizu logora i znali što se ondje zbiva. Njima je bilo drago što ga ponovo vide, njemu se na licu nije vidjelo što misli, svi su se uljudno smiješili jer tako se radi kad se snimaju uspomene. Da se zna da smo bili, da se zna da smo preživjeli.

A ako se zaboravi, nema problema - ponovit ćemo.

(mcn)

34 down, 18 to go!

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 10/09/2011 : 09:42:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Nausicaä of the Valley of the Wind (1984) Hayao Miyazaki

A možda ja ne volim Miyazakija?

Kad to kažem zvuči malo svetogrdno, ali činjenica je da sam na dva njegova filma zaspao: na Princezi Mononoke u kinu Studentski centar (u potpuno usputnoj uspomeni, kad sam te večeri došao kući na TV su rekli da je umro Radovan) i na Warriors of the Wind koji jest amerikanizirana verzija Nausikaje gledana iz udobne fotelje na lošem VHS-u (a i bio sam umoran od puta). A ni ova Nausikaja, ma kako predivno bila nacrtana i animirana, nije mi baš legla, sve sam nekako čekao da završi.

Usporedim li je s Ponyo, kao nedavno gledanom, Ponyo mi je daleko draža. U Ponyo, zaplet je jednostavniji te skoro posve nebitan pa i Miyazaki i mi možemo uživati u animaciji zbog animacije, u divljanju crte i mašte. Nausikaja se, pak, povija pod težinom poruke i sapliće u okovima logike i film poleti samo onda kad i Nausikaja skoči na svoju jedrilicu. Sve ono između samo je nešto što je moralo biti ondje i to se osjeti.

U kompozicijama i nekim elementima dizajna ovdje se u Miyazakiju dosta vidi Moebius, a njih dvojica su slični i još po nečemu. U njihovim naracijama samo su slike bitne i što im manje priče stoji na putu, to bolje. Jučerašnja Nausikaja u mojoj današnjoj uspomeni puno je sjajnija nego što je zanimljiva bila za gledanje.

(PS Istoimeni strip, iako šepavoga završetka, bio mi je puno jači.)

(mcn)

35 down, 17 to go!

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn

Edited by - mcn on 10/09/2011 09:44:51
Go to Top of Page

tony starks
Average Member



South Sandwich Islands
833 Posts

Member since 21/10/2003

Posted - 13/10/2011 : 15:22:46  Show Profile Show Extended Profile  Send tony starks a Private Message  Reply with Quote
susan napier prepoznaje tri glavna modusa u animama: apokaliptičnost, karnevalesknost i elegičnost.

kontam da elegičnost (kakogdjekodkoga) može izazvati poveće količine zijevanja!

(Homer to Marge): I didn't lie!!I was writing fiction with my mouth!!
>>The best cartoon niggas was Tom and Jerry, man.<< Ghostface
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 13/10/2011 : 16:12:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tony starks

susan napier prepoznaje tri glavna modusa u animama: apokaliptičnost, karnevalesknost i elegičnost.

kontam da elegičnost (kakogdjekodkoga) može izazvati poveće količine zijevanja!



a i apokalipticnost nakon n-te varijante pocinjee ic na jetra

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 13/10/2011 : 16:15:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message  Reply with Quote
Ni ja nisam veliki fan miyazakija, ali odajem priznanje na dosadasnjem radu.

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 15/10/2011 : 21:15:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
The Book of the Dead (2005) Kihachiro Kawamoto

U nedavnim qonzumacijama našle su mi se anime serija Pumpkin Scissors i manga Vinland Saga. Objema je zajedničko da se događaju u Europi, ili totalno fikcionalnoj (PS) ili istraženoj (VS) te da ti Europljani onda imaju čudno japanske pojmove časti i vrline, pa čak i katoličanstvo iz usta likova zvuči čudno, premda ne i nezanimljivo. Nije ovo kritika - obje stvari su mi se vrlo svidjele - već samo zapažanje o fascinaciji drugom kulturom: vjerojatno su naši stripovi o samurajima, ma koliko istraženi, jednako pogrešni u duši.

THE BOOK OF THE DEAD, s druge strane, japanski je lutkić o Japanu, toliko japanski da će biti svidljiv samo onima koji su njime već duboko fascinirani pa možda uspiju proniknuti u šarm filma koji počne te negdje na polovici, ništa ne razmrsi, a svaki postupak likova proizlazi iz svjetonazora o kojem ništa ne znam, a bogme mi ga ni film nije pokušao približiti. Automistifikacija? Film za po doma? Istinsko tuđinstvo? Ili bezvezarija koju se zbog drugosti ne usudim osuditi? Kako bilo, najjasnija stvar mi je bilo njihovo zrno ksenofilije, očitovano kroz strahopoštovanje kojim se govori o kineskoj poeziji i kineskim bojama.

Tu su mi, kroz svoj zazor i divljenje, daleki postali bliski.

(mcn)

36 down, 16 to go!

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 16/10/2011 : 12:55:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Film Noir (2007) D. Bud Jones/Risto Topaloski

Hoću li gledati nešto glupo, samo ako je dovoljno lijepo? Bogme hoću. To jest, hoću jedno prvih četrdeset minuta, a onda ću početi preskakati samo da vidim je li glupo (i lijepo) do kraja. I bogme jest: hladna, uredna i funkcionalna stilizacija vozi do kraja, a u priči nema jedne jedine originalne rečenice (a tko nije obrat s kraja prvog sata pogodio nakon pet minuta ima manje od godinu dana filmogledateljskog iskustva).

Enivej, dakle, FILM NOIR je u suštini autorova samouveličavajuća fantazija te samim time smeće (i ne, postoji razlika između "žanrovski dosljednog uratka", "hommagea" i "neinventivnog cut&paste smeća", a FILM NOIR je pripovjedno čvrsto zasjeo u ovu posljednju kategoriju), ali jako lijepo smeće. I sad je do vas: koliko možete trpjeti ljepoticu, a da ne slušate vakuum koji navire kad priča.

(mcn)

37 down, 15 to go!

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn

Edited by - mcn on 17/10/2011 09:17:34
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 22/11/2011 : 18:41:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Uproar in Heaven (1965) Wan Liaming

Što sam primijetio?

- Da je animacija u drugom dijelu bila bolja nego u prvom, nije bilo nekih grešaka preklapanja ili gubitka ritma - učilo se na greškama, očito.

- Da su me mimika i gluma općenito podsjećali na neka ta orijentalna kazališta, kao da se i nije htjelo drugo nego nešto tradicionalno proširiti ili sačuvati, možda nadodati tek pokoju transformaciju koja će se odviti gledateljima pred očima.

- Da me iznenadilo kako je Majmunski Kralj dobar lik - više Nasredin Hodža nego Kraljević Marko - i kako me onda ne iznenađuje što plijeni toliku pozornost da mu se i brojni strip-autori stalno navraćaju (vidi Dragonball ili American Born Chinese).

- Da mi ga se zapravo nije gledalo pa sam ga konzumirao u malim obrocima, uz obroke. Možda mi samo nije dobro vrijeme za gledanje bajki, možda to jest prvenstveno film za djecu, možda nije iz moje tradicije pa me nije bilo briga, možda su u šumi ...

... zajedno s Kraljem Majmuna.

(mcn)

38 down, 14 to go!

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 02/12/2011 : 22:16:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Le roi et l'oiseau (1980) Paul Grimault

Jedino što mi je smetalo u nedavnim "Avanturama Tintina" bila je prebrza jurnjava ulicama kazbe u prvoj polovici akcijskog finala. Svi su filmovi danas brzi - kažem si da je to zbog DVD generacije koja može prevrtiti zapis unatrag kad nešto propusti i koja za svoje novce i želi film kojeg će morati prevrtiti. No, možda si to tako kažem samo da si ne bih morao reći da sam star ...

S druge strane, LE ROI ET L'OISEAU je jedan fini, spori film. Neka vas ne zavara ona "1980" iz naslova: dobra polovica filma izanimirana je u pedesetima i pouke klasičnoga Disneyja su itekako vidljive (film poštuje majstora, ali gane kopira - ima tu dosta vlastite poetike). Bio mi je čisti užitak pratiti priču koja me zanima a da ne traži svaka scena od mene apsolutnu koncentraciju i sjedenje na rubu stolice s naočalama priljepljenim uz ekran. Bilo je baš lijepo film doživljavati bez panike, imati u njega vremena utkati i svoje misli.

Iako, ako smijem priznati, kad je stigao akcijski završetak, LE ROI ET L'OISEAU mi je ... ovaj ... bio malo ... kako da kažem ...

... spor?

(mcn)

39 down, 13 to go!


Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 02/12/2011 : 22:27:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message  Reply with Quote
Zivlje macane, zivlje ! Imas jos 29 dana za 13 filmova, mora uspeti :D

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 02/12/2011 : 22:50:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mairosu

Zivlje macane, zivlje ! Imas jos 29 dana za 13 filmova, mora uspeti :D



Okej, ali trebam pomoć!

Ova tri ne mogu naći:

- Yuki
- Decko kojem se žurilo
- The Bottled Fools

Iko? Niko?

Fala unaprijed,

mcn

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 02/12/2011 : 23:36:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message  Reply with Quote
Yuki, jel to anima ona ?

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 02/12/2011 : 23:37:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message  Reply with Quote
http://isohunt.com/torrent_details/92843761/hellevator?tab=summary <-- bottled fools

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 02/12/2011 : 23:44:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mcn

- Decko kojem se žurilo
- The Bottled Fools

Iko? Niko?

Fala unaprijed,

mcn



Drugog ima sigurno na Cinemageddonu, prvog mozda na Karagargi

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 03/12/2011 : 01:31:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
@Mairosu - Yuki je anime, 1981. Onaj torrent za Hellevator nema seedova.

@Mali Mate - ću pogledam, našao sam na koji zid sam zalijepio login i pas. :P

Fala,

mcn

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 03/12/2011 : 10:31:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message  Reply with Quote
Tu Yuki sam gledao na VHSu pre nekih 20 godina i secam se samo kraja kad se obracunava sa nekim dzinom, koji se priziva drzeci dva prsta uspravno na nekoj planini :D

Ili to nije bilo to :D

http://thepiratebay.org/torrent/3360490/The_Bottled_Fools_-__Hellevator_[DVDRIP][Japanese_Sub.En-Sp] ovaj prijavljuje jedan seed.

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 03/12/2011 : 23:23:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Egon & Dönci (2007) Ádám Magyar

Prav mi budi ... Tko se žali da mu je "Le roi et l'oiseau" spor dobije EGON & DÖNCI koji nije samo spor već je teletubby-spor, u smislu da se sve pokaže bar dvaput pa tako i (vrlo rijetke) dobre fore uspiju postati znantno manje dobre. No, ako teletubbyji bar imaju ispriku da su rađeni za djecu od dvije godine, kakvu ispriku imaju E&D?

Nikakvu! To jest, vjerojatno jednu: kupili Mađari računala za animaciju i time bili tako fascinirani da su morali isprobati sve alate: i vodu i pijesak i teksturu hrđavoga metala i, nadasve, planete i svemir jer to nitko ne radi bolje od računala. I, kad se već može, onda će se i kamera neprestance vrtjeti, je li tako? Neće se ništa događati, ali će se činiti da se nešto događa jer će se likovi okretati oko svoje osi u brodu koji se okreće oko svoje osi dok kamera sve to snima okrećući se ... treba li reći?

E&D je inače priča o tome kako je Mađarska planet negdje u svemiru (koji izgleda posve kao Zemlja, zapravo izgleda zemaljskije od Zemlje na kojoj poslije završe, a da je u svemiru bismo valjda trebali pogoditi po tome što likovi izgledaju kao lutke i imaju četiri prsta, jer je to u crtićima tako neobično) na koju padne bolje da ne spominjem, nakon čega E&D odluče ono što su i prije planirali, e da bi uslijedile nikakvom logikom povezane peripetije, pouka koja nišani drugi uzrast nego ostatak filma i onaj završetak koji je zakonom zabranjen u većini civiliziranih država (ali to ni Ercu nije spriječilo da svoj 24-dnevni strip tako završi). Ali, nije važno! Jer imamo računala! I kamera nam se vrti! Aurghljabnhmfktp!

Za anegdotu, film sam pogledao u epizodama na YouTubeu (dok filmove inače gledam u epizodama bez toga opravdanja) pa na kraju nisam imao ni tu satisfakciju da ga bijesno izbrišem s harda.

Umjesto E&D pogledajte W&G (prvi crtić). U neku ruku isto, puno kraće, nemjerljivo bolje, a ništa se ni ne vrti.

(mcn)

40 down, 12 to go!

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn

Edited by - mcn on 09/12/2011 21:35:26
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 09/12/2011 : 21:51:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Ninja Scroll (2003) Yoshiaki Kawajiri

Ako mi je u "Heavy Metalu", kad sam ga prije sto i nešto godina gledao u kinu, golotinja bila šok onda je to bilo zato što sam bio relativno pristojno odgojeno dijete koje nije očekivalo da u stvarima za djecu kao što su stripovi i crtići bude golotinje. U međuvremenu sam oguglao, toliko da gotovo nisam ni primijetio kad se golotinja povukla iz zabave (one prosječne, ne one namijenjene isključivo golotinji). Pa sam se onda opet (ali manje) ušokirao gledajući NINJA SCROLL: što je ovo, kako smiju u u crtiću, zar ne znaju da smo se vratili u viktorinox puritanizam?

Osim toga vam o NINJA SCROLL i nemam bogznašto puno za ispričati. Kako je bilo jasno da je film napravljen da bi u njemu glavnu uloge imale penetracije (udom ili mačem) te prolijevanje vitalnih sokova, onda je tim scenama posvećena iznimna pozornost i animiralo ih se tako da je trud vidljiv. U onima drugim se šparalo na predvidljive načine. Sad maločas sam pošao pogledati kako se redatelj zvao pa sam usput pročitao i o čemu se u filmu radilo. Dok sam gledao, to nije bilo naročito bitno ni redatelju ni meni, prešutni je dogovor bio da je zaplet samo isprika za one stanke u kojima ne bljesne ni jedna sablja, ni jedna butina.

(mcn)

41 down, 11 to go!


Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12608 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 10/12/2011 : 08:18:19  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mairosu

Tu Yuki sam gledao na VHSu pre nekih 20 godina i secam se samo kraja kad se obracunava sa nekim dzinom, koji se priziva drzeci dva prsta uspravno na nekoj planini :D

Ili to nije bilo to :D



To je ta.

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 10/12/2011 : 10:57:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Black Sun (2005) Gary Tarn

Nisam jednom u stripovima koristio sljepoću (ili ozljedu oka) kao motiv pa bi se moglo očekivati da će mi film o slijepome slikaru biti barem beskrajno zanimljiv. Al' ne lezi vraže: bio mi je ne samo dosadan nego i iritantan.

Ono "dosadan" ide masu na dušu redatelja: ideja da se sljepoća dočara mutnim starim filmićima jest okej, ali temeljito dozvizdi nakon nekih deset minuta. Patio sam se pola sata, ali onda odustao od nade da će se između slike i naracije pojaviti smisao dublji od slučajnoga pa počeo raditi nešto uz slušanje filma. Nakon toga je film bio znatno podnošljiviji, iako ne manje dosadan, a svakako je ostao podjednako antipatičan kao i prije.

Antipatija izlazi iz pripovjedačeva lika. Ne znam, vjerojatno nisam pošten što od žrtve nesreće očekujem skrušenost, a ne neprekidnu samohvalu, ali dok sam slušao o njegovim derdevilskim sposobnostima nisam se divio ni njegovoj hrabrosti ni talentu, već sam samo gledao kad li će taj gnjavator umuknuti. Je li me vrlinom posramio? Nije. Njegova bi priča, čini mi se, bila fascinantnija da je ispričana iz trećega lica, dok sam ovako tek stekao dojam da mu je sljepoća (i kasnije pisanje o njoj) zapravo pomogla da stekne slavu kojoj je težio još dok je pokušavao biti "slikar i filmaš".

Znam da mi empatija sa stvarnim tragedijama nije jača strana, ali ako se tragedija prije svega trudi zaogrnuti u trijumf, što mi je uopće na empatiju ponuđeno?

(mcn)

42 down, 10 to go!

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.34 seconds. Snitz Forums 2000