forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 ZAGOR
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 1207

Zeljko Ferri
Senior Member



Serbia
1304 Posts

Member since 15/12/2004

Posted - 30/05/2012 : 23:40:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Zeljko Ferri a Yahoo! Message  Send Zeljko Ferri a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Pavel

quote:
Originally posted by Rick


Nisam dobio ni odgovor, kamoli konkretan. A kao uredniku to mu jeste posao, da draftuje. Ne znači da odmah i sad ima mesta za mene u Zagorovom stafu, niti da sam to očekivao (dobro, malčice jesam ), ali je činjenica da zbog njegove neagilnosti Boneli može da propusti dobrog scenaristu, ne mislim tu na sebe (dobro, ne samo na sebe ). Kao urednik, ukoliko primeti dobrog scenaristu, a Zagoru on, recimo, trenutno nije potreban (mada dobar scenarista uvek jeste, lakše je, verovao ili ne, naći dobrog crtača) trebalo bi istog da zadrži u Boneliju, predloži drugim urednicima...

OK, pravda se napisanim tablama i pregledavanjem svih tabli pre odlaska u štampu, ali za blog i nezagorovske teme na istom očigledno ima vremena. A prošlo je skoro pa tačno godinu dana.
Razmišljam šta da mu pošaljem za prvu godišnjicu...

Akronijani- poslao, Atlantiđani- poslao, avanturistička hororčina- poslao, avanturu koja mistifikuje Zagorov znak- poslao, krimić- poslao, avanturu sa istorijskim likom (Robert Luis Stivenson)-poslao, kompletan scenario za kratku priču (da vidi kako pišem dijaloge, naraciju, montiram)-poslao... Nešto fali...



Siguran sam da znaš da to sve mora biti na talijanskom da bi se uopće pročitalo. S druge strane, čini mi se da ne znaš da u Bonelliju ne zapošljavaju netalijane kao scenariste jer prema riječima pokojnog Sergia, "stranci ne mogu razumjeti kakav status ti stripovi imaju među talijanskim čitateljima i kakva su njihova očekivanja."
No tko zna, možda se politika promijeni i ti budeš prvi scenarist izvan Italije.



Sto se tice odgovora crtacima i scenaristima. Slazem se sa Rickom da je zaista preterano da se ceka po par meseci i cak godina dana za odgovor. Godinu dana za odgovor je cak i za scenario idiotski dug period. Nego ja mislim da Buratini i nema u planu nikad primiti nove scenariste, na zalost. Sta on radi? Pa jednostavno skuplja sve te scenarije i koristi ih za svoje price. To je jasno kao dan. Procita scenario, odbije scenaristu, i onda delove scenarija uklopi u svoju pricu, ili mu sine neka potpuno druga ideja zahvaljujuci tom scenariju. Tako da mislim da su scenaristi koji konkurisu u vrlo ne zavidnom polozaju. Njih se moze pokrasti. Verujem da je Buratini dobar lik, ali ja sam mu poslao e mail rekavsi mu da ne mora da mi odgovori jer sam umoran od cekanja i da me vise ne zanima nikakav odgovor. Mozda sam napravio gresku, ali zaista me bas briga.


Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 30/05/2012 : 23:54:23  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
@Rick

Nas dvojica smo vec pricali na tu temu, ali nisam spomenuo kako je ambicija prema scenografiji vredna hvale, i da iziskuje mnogo vise znoja nego crtanje.Prema onome sto sam do sada imao cast da vidim, ti si na dobrom putu. Sretno stari!

P.S.mali a veliki savet: ako hoces da budes scenarista u SBE moraces da naucis italijanski, pod svaku cenu! (naplacujem 10eura po satu)

@ostali

Hellingen, Supermike, Rakosi itd. su likovi koji su ostavili dosta dobrog prostora za povratke. Supermike je ostao nedorecen, da li ce da nagne prema Dobru ili prema Zlu, manje-vise je kao Gituar Jim u epizodi "Alahova ruka", i takva situacija naginje ka razresenju. Rakosi je imao suvise brz i glup kraj da bi na tome ostalo, a o Hellingenu smo vec pricali na prethodnim stranama (a njegov povratak nije vise ni sporan)

Tacnije, niciji povratak nije ustvari sporan. Boze mi oprosti, ali sto se tice slobode u serijalu, mislim da su Bure i kompanija docekali sa ushicenjem da Sergio "ode". Naravno da nije sto posto tako, ali "odsustvo" Bonellija im je dalo zeleno svetlo da u nedostatku inspiracije malo prokopaju po klasicima. Pogodite sta ce od svega toga da iskoriste?

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 30/05/2012 : 23:56:20  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
DeeCay
proveri postu

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22289 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 31/05/2012 : 00:21:33  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Ljudi, sve je to ok, ali postoji jedan problem kada su scenaristi u pitanju, a to je najbolje mladjo nedavno objasnio:

quote:
Originally posted by mladjo

S obzirom da imam jaku želju napraviti svoj strip a s obzirom da ne znam nacrtati ni Čiča Glišu, logično je da uzmem ono što mi preostaje, a to je - scenarij.



Dakle, san vecine stripofila je da udju aktivno u svijet stripa, s obzirom da vecina nema talenat za crtanje,
ili mozda bolje receno nisu nikad ni ucili da profesionalno crtaju,
ostaje im da se iskusaju u drugoj najvaznijoj stvari-pisanje scenarija.

E sada, jasno je da ovi iz SBE svakodnevno dobivaju raznorazne tekstove, scenarije od bezbroj ljudi, mnogi pokusavaju da ostave pecat u svijetu stripa.
Mora se reci da Italijani imaju tu veliku prednost, ne samo da poznaju maternji jezik, vec i sve govorne fraze sto se koriste u njihovom jeziku kao i to da citaju SBE stripove na originalnom jeziku.
Masa tih ljudi pise redakciji svaki dan, pa eto, nema ih nigdje.
Nekada davno, prije 20 i kusur godina, tako nesto je poslo za rukom Burattiniju, svima je poznato na kojoj se danas funkciji nalazi, ali on je jedan medju desetinama hiljada koji je uspjeo.

Nasim ljudima je dodatni problem da se ubace kao scenaristi zbog jezika, prednosti jednog Italijana sam naveo malo vise gore.
Kod crtaca je sasvim druga stvar, moras biti dobar, bolji od vecine ljudi koji rade u SBE, tek onda MOZDA dobijes sansu da se ubacis u SBE.
Nije to samo stvar ko zna dobro da crta, mnogi talentovani crtaci nisu dobri strip-umjetnici, ne poznaju kadriranje i sve moguce i nemoguce stvari koje idu uz to, pa misle ako znaju dobro da crtaju da im je to automatski i otvoren put prema jednoj podcjenjenoj umjetnosti kao sto je strip.

Strip jeste zasebna umjetnost, kao takvu je i treba gledati, a ne kao sljakanje za crtace koji nisu uspjeli da se probiju u svijetu slikarstva.

Jos jednom da se vratim na pisanje scenarija, dakle, to je najtezi put da se ubaci u ekipu.

Mada, poznajem Rickove tekstove, mislim da ima taj dar za pisanje i preporucujem mu da bude uporan, uporan i opet uporan.
Rick, sjeti se Buretovih rijeci kako je postao scenarista.
Dosadjivao je i bogu i ocu sa svojim pismima, pa mu je Sergio jednom rekao kada se vec pravi tako pametan neka on napise bolji scenario od tadasnjih autora. To se i desilo.
Bure je danas tu gdje jeste.
Budi uporan, imas talenat, mozda ce ovi iz SBE prije ili kasnije skontati da nisi neko piskaralo medju hiljadama drugih koji ih svakodnevno bombarduju sa nekim tekstovima, vec da si covjek koji ima potencijal.

Edited by - King Warrior on 31/05/2012 00:22:30
Go to Top of Page

Augment
Starting Member

4 Posts

Member since 28/05/2012

Posted - 31/05/2012 : 02:38:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Augment a Private Message  Reply with Quote
pozz svima,
zadnje vrijeme me nesto opalilo pa sam se ponovo navukao na zagora,texa i drustvo iz bonelli comics.
kad sam bio klinac molio sam se da Zagor izadje iz procedurala i da konacno radnja krene hronoloskim smjerom.. to sam docekao sa Slobodnom Dalmacijom i epizodom Nestali Istrazivac pa sve do povratka u darkwood sam jednostavno bio odusevljen! .. sad nakon tolike pauze vidim da ono za cim sam vapio toliko godina postala praksa.. sad mi je muka od epizoda u africi, mexicu, a tek kad vidim new orleans u prici dodje mi da pocepam strip. sad ponovo vapim za tonkom, mnogookim, docom, rochasom, alkoholiziranim indijancima, usijanim glavama, ubicama u darkwoodu, UTRVDE FORT PIT, Pukovnika Peria i ostalim drustvom.. zar je Jean Laffite toliko zabavan lik kad ga evo pratim 5. put u 20 brojeva..
Takodjer mi nije jasno zasto dosta ljudi pljuje Ferrijeve crteze? Ja u svoje vrijeme nisam gotivio Donnatelia, ali mi se svidjala ta stara skola sa crtezom bez mnogo, nego sa najbitnijim detaljima na osnovu cega sam se mogao prepustiti masti.


Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 31/05/2012 : 02:52:27  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Dobrodosao prijatelju!!!

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 31/05/2012 : 03:49:37  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Konacno malo vremena za citanje

JA ODISEJA: U Kraljevstvu Kajuna



Iako je srednja ocena 8/10 (akademska ocena:nit smrdi nit mirise) rekao bih da je epizoda jako dobra. Ambijent je osvezavajuci, vracaju se neki stari likovi (ne bih da spoilam), a Paolucci nije davio Burattinijevskim objasnjenjima. No, i pored pojedinih akcionih sekvenci prici fali dinamicnosti i mnogo puta se pri citanju pozeli da se fabula malo pokrene. Moglo je ovo biti dosta krace. Perniola, po obicaju, ne briljira crtezom, ali je pristojan.

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22289 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 31/05/2012 : 11:20:42  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

Rick
Average Member

Serbia
900 Posts

Member since 21/01/2009

Posted - 31/05/2012 : 13:25:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Rick a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior





King, Pijani, ne moram da kažem koliko mi znači vaša podrška i pozitivno mišljenje. Hvala od srca!

"Duh Sa Sekirom nikada nije zaista napustio Darkwood. I dalje pazi na svoje kraljevstvo i nasledje. I ponekad se javi, kao pozdrav, ili opomena, kako kome."
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 31/05/2012 : 15:06:54  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Nema hvala, sto maraka!!!
Bilo bi lepo kada bi se kreativa na ovome forumu malo vise postovala, cast pojedincima


DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 31/05/2012 : 15:12:28  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Recka za "Chico story" poslana sinoc
Bacam se na "Skiptar..." i "Veliku protuvu", a usput i 2 clanka obecana zagorovcima i fordovcima

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

kandraks
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3912 Posts

Member since 16/03/2009

Posted - 31/05/2012 : 15:36:51  Show Profile Show Extended Profile  Send kandraks a Private Message  Reply with Quote
Za Patka...

Dagda, Gospodaru Noci, obasjaj svoga slugu jer on ce zlatnim srpom Druida ubrati Svetu Imelu koja otvara Vrata Nadnaravnog Svijeta...Vrata koja vode do Bogova!!!
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 31/05/2012 : 15:40:46  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
http://www.youtube.com/watch?v=yZcDhmgJQ2s

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

Brdar
Senior Member

Bosnia and Herzegovina
2770 Posts

Member since 22/10/2003

Posted - 31/05/2012 : 16:12:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Brdar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior





Bolje bi bilo da je umjesto Greya na slici KRALJ ORLOVA!

Edited by - Brdar on 31/05/2012 16:12:56
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 31/05/2012 : 16:13:39  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
A sto? Evo meni je Gray bas bezveze

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

Rick
Average Member

Serbia
900 Posts

Member since 21/01/2009

Posted - 31/05/2012 : 17:27:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Rick a Private Message  Reply with Quote
Gledaš ovu sliku i shvatiš zašto Zagor traje toliko dugo- heroj je velik, samo onoliko koliko i njegovi neprijatelji. A tu je Zagor u vrhu ne samo u italijanskom stripu.

Zalud neko napiše veliku avanturu, na 400 strana, kada u njenoj pozadini ne stoji autentičan, jak negativac, već negativac nalik sufleru koji uskače ako radnja zakoči.

"Duh Sa Sekirom nikada nije zaista napustio Darkwood. I dalje pazi na svoje kraljevstvo i nasledje. I ponekad se javi, kao pozdrav, ili opomena, kako kome."
Go to Top of Page

Rick
Average Member

Serbia
900 Posts

Member since 21/01/2009

Posted - 31/05/2012 : 17:27:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Rick a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak

http://www.youtube.com/watch?v=yZcDhmgJQ2s




"Duh Sa Sekirom nikada nije zaista napustio Darkwood. I dalje pazi na svoje kraljevstvo i nasledje. I ponekad se javi, kao pozdrav, ili opomena, kako kome."
Go to Top of Page

Zagor12
Advanced Member



Croatia
6763 Posts

Member since 23/08/2010

Posted - 31/05/2012 : 19:03:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zagor12's Homepage  Send Zagor12 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak

Perniola, po obicaju, ne briljira crtezom, ali je pristojan.


nisam znao da je prešao u crtače

Z12 je sada Golub, ali sajt je ostao isti:
http://superheroji.com.hr/ - Najnovije iz svijeta superheroja
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10806 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 31/05/2012 : 21:16:47  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Evo malo zvrlji...

Parodija na naslove sa "ritornima..." a i tihom zeljom vecine forumasa za povratkom Supermikea..



I scene iz mog zavrsenog stripa "Darkwood VS. Predator", ali nije zavrsen u obradi sa flomasterima ( ne radim tus)











"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"

Edited by - emirem on 31/05/2012 21:20:17
Go to Top of Page

Brdar
Senior Member

Bosnia and Herzegovina
2770 Posts

Member since 22/10/2003

Posted - 31/05/2012 : 22:24:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Brdar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak

A sto? Evo meni je Gray bas bezveze


Zato jer je Kralj orlova jedan od rijetkih negativaca sa kojim saosjecamo, jer zbog spleta tragicnih okolnosti je postao to sto je postao (cak i Zagor u jednom trenutku saosjeca sa njim kad zakljuci da je mozda trebao da se preda sudu, te da bi zbog njegove patnje i teske zivotne okolnosti mozda iznudio oprost od sudaca), dok je Grey jedan od inih ludih izumitelja ne samo u Zagoru, vec u svijetu stripa uopce (iako ce ostati upamcen onaj detalj iz prvog pojavljivanja alhemicarevog, kada je Zagor za dobrobit pravde pogazio moralne norme i hladnokrvno pucao u nenaoruzanog covjeka).
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 31/05/2012 : 22:50:31  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Marco Verni
Autor - strip crtač

Ja ne želim crtati stripove - želim crtati samo Zagora!

Marco Verni, strip crtač, zapravo bi bilo točnije kad bi ga nazvali Zagorovim crtačem, zbog svojeg očitog i isključivog crtačkog opredjeljenja. Spada u skoro pa isključive Zagorove crtače novog milenija (uz bok Gianniju Sedioliju, Mangiantiniju, Rubiniju, Bisiju, Piccineliju i Nucciju), skupinu novijih crtača u Zagorovom staffu koji su se pojavili dosta nakon preporoda iz devedesetih.



“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22289 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 31/05/2012 : 22:57:38  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Brdar

quote:
Originally posted by PijaniPatak

A sto? Evo meni je Gray bas bezveze


Zato jer je Kralj orlova jedan od rijetkih negativaca sa kojim saosjecamo, jer zbog spleta tragicnih okolnosti je postao to sto je postao (cak i Zagor u jednom trenutku saosjeca sa njim kad zakljuci da je mozda trebao da se preda sudu, te da bi zbog njegove patnje i teske zivotne okolnosti mozda iznudio oprost od sudaca), dok je Grey jedan od inih ludih izumitelja ne samo u Zagoru, vec u svijetu stripa uopce (iako ce ostati upamcen onaj detalj iz prvog pojavljivanja alhemicarevog, kada je Zagor za dobrobit pravde pogazio moralne norme i hladnokrvno pucao u nenaoruzanog covjeka).


A ne znam, mogao sam staviti i Kralja orlova ili nekog drugog neprijatelja, ovih 12 su mi mahinalno pali na pamet.
Kralj orlova je u epizodi "Helingenov povratak" poprilicno degradiran i ne bih rekao da ima status veceg neprijatelja od Greya.
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 31/05/2012 : 23:41:40  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Pa dobro necemo sitnicariti, niko na slici nije suvisan. brdar je primetio da fali Kralj Orlova, ja da nema Wolfingama, a neko treci da fali Poseceno lice...

Najveci problem Kralja Orlova je njegova treca pojava, gde ga je Boselli bas unistio, iako ga je dobro iskoristio no nedovoljno za njegov kapacitet. Ben Stivens je bio jednako harizmatican i u epizodi "Kralj orlova" i u "Krilatom osvetniku"...kao da se ne radi o dve razlicite epizode, sa odredjenom vremenskom distancom izmedju. Jako mi je zao sto je onako dotaknut u "Senkama nad Darkwoodom"

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 31/05/2012 : 23:52:30  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Ben Stevens je definitivno jedan od zagorovih najvećih neprijatelja, od same prve pojave nedvojbeno je imao karizme, a njegove ambicije i ambicije njegovih autora sve su više rasle. Bosellijev Stevens nije onaj isti Nolittin, ali definitivno mu je bila vrijedna pojava. Biti skoro pa desna ruka Hellingenu velika je čast.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

Rick
Average Member

Serbia
900 Posts

Member since 21/01/2009

Posted - 31/05/2012 : 23:52:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Rick a Private Message  Reply with Quote
King, Pijani, Deers, i svi ostali kojima bi moglo biti zanimljivo, a čije bi mišljenje želeo čuti, postavio sam u autorski izlog pet tabli iz jednog od sinopsisa koje sam dao Buratiniju. Reč je o ranoj verziji scenarija, bez imena, koju imam u jpg formatu (tako je mnogo lakše za postavljanje).

"Duh Sa Sekirom nikada nije zaista napustio Darkwood. I dalje pazi na svoje kraljevstvo i nasledje. I ponekad se javi, kao pozdrav, ili opomena, kako kome."

Edited by - Rick on 31/05/2012 23:53:20
Go to Top of Page
Page: of 1207 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 2.41 seconds. Snitz Forums 2000